Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μαμαδες με μωρα 12 μηνων!!!!


Recommended Posts

3 ώρες πρίν, Sofika123 είπε:

Μπράβο σας!!! Λίγο να του πάρει τον αέρα και ποιός τον φτάνει! Αχ και τι όμορφα είναι τα πρώτα βηματάκια τους..σαν παπάκια περπατάνε!!!

Ο δικός μου πλέον τρέχει κανονικά και με τον νόμο αλλά την τελευταία βδομάδα προτιμά κορίτσια να μπουσουλάει και να τρώει από κάτω ότι σκουπιδάκι βρει..τα πάντα όμως..πάει και ξίνει τα ποδαράκια του καναπέ για χνούδια..σήμερα πήγε στο πιατάκι του σκύλου..γλύφει τις ρόδες από το καρότσι και πολλά άλλα..έχω πραγματικά απελπιστεί :-(

Αχ άσε αυτό το πρόβλημα το έχω κ εγώ, το φαγητό της δεν το τρώει αλλά οτιδήποτε άλλο το βάζει στο στόμα.. Κ εμένα τραβάει τα χνουδια απ τις κουβέρτες κ τα τρώει κατευθείαν, αν τυχον την προλαβω κ το πάρη γίνεται πανικός!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 139
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 7 λεπτά , mama16 είπε:

Αχ άσε αυτό το πρόβλημα το έχω κ εγώ, το φαγητό της δεν το τρώει αλλά οτιδήποτε άλλο το βάζει στο στόμα.. Κ εμένα τραβάει τα χνουδια απ τις κουβέρτες κ τα τρώει κατευθείαν, αν τυχον την προλαβω κ το πάρη γίνεται πανικός!!!

Εμένα και το φαγητό τρώει και όλα τα σκουπίδια, πραγματικά είναι απελπισία..μα το φαγητό του σκύλου? και το πήρα πρέφα επειδή τον πλησίασε ο σκύλος και του έγλυφε το χέρι..μαζί τα φάγανε..πφφφ

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Sofika123 είπε:

Εμένα και το φαγητό τρώει και όλα τα σκουπίδια, πραγματικά είναι απελπισία..μα το φαγητό του σκύλου? και το πήρα πρέφα επειδή τον πλησίασε ο σκύλος και του έγλυφε το χέρι..μαζί τα φάγανε..πφφφ

Αν βλέπεις τον σκυλο να αδυνατίζει επικίνδυνα θα ξέρεις από τι είναι!!! :-P

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια δεν ξέρω αν πρέπει να το πιάσω ως περπάτημα αλλά η μικρή μου έχει μερικές μέρες τώρα που κάνει 1-2 βηματακια μόνη της κ σήμερα άλλαξε 4 βήματα χωρίς να πιάνεται από πουθενα! Βέβαια πήγαινε σαν μεθυσμένη! Γέλασα πάρα πολύ! Αγχώνομαι λίγο γιατί οταν την κρατάω περπατάει στις μύτες αλλά μπορεί με τον καιρό να βελτιωθεί κ αυτό. Αν δεν αγχωθω για κάτι δεν μπορώ! @Mama_Anesti_ μπράβο σας κ εσάς! @Sofika123 γέλασα πάρα πολύ, @mama16 άντε κ στα δικά σας!

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

Κορίτσια δεν ξέρω αν πρέπει να το πιάσω ως περπάτημα αλλά η μικρή μου έχει μερικές μέρες τώρα που κάνει 1-2 βηματακια μόνη της κ σήμερα άλλαξε 4 βήματα χωρίς να πιάνεται από πουθενα! Βέβαια πήγαινε σαν μεθυσμένη! Γέλασα πάρα πολύ! Αγχώνομαι λίγο γιατί οταν την κρατάω περπατάει στις μύτες αλλά μπορεί με τον καιρό να βελτιωθεί κ αυτό. Αν δεν αγχωθω για κάτι δεν μπορώ! @Mama_Anesti_ μπράβο σας κ εσάς! @Sofika123 γέλασα πάρα πολύ, @mama16 άντε κ στα δικά σας!

Φυσικά και είναι περπάτημα και μπράβο σας!!!!!! Σαν μεθυσμένη θα πηγαίνει καιρό αλλά όσο περνάνε οι μέρες θα πατάει πιο σταθερά! Ο γιός μου από την αρχή πατούσε με όλο το πέλμα αλλά η κόρη μου περπατούσε στις μύτες και αν θυμάμαι μου είχε πει η γιατρός να της φοράω παπουτσάκια και έτσι το έκοψε γρήγορα, όχι ότι είναι πρόβλημα απλά με τις μύτες είναι πιο ασταθές το βήμα.

Και φυσικά γέλασες..αφού για γέλια είναι το σούργελο μου..Το κουπάκι του σκύλου πλέον βγήκε μπαλκόνι αλλά είμαι σίγουρη ότι κάτι νέο θα βρει να φάει σήμερα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολύ @Lenia16 συγχαρητήρια για την μικρούλα σ, φαντάζομαι τον ενθουσιασμό σ! :) Εγώ κορίτσια ενώ πιστεύω ότι καλύτερα να περπατάνε πιο αργά για να έχουν πιο πολύ δύναμη στα ποδαρακια βαθειά μεσα μ ανυπομονω τοοοσο να κάνει τα πρώτα βηματακια της το μικρακι μ, είναι πολύ συγκινητικό σαν γεγονός! Πάντως εμένα πιστεύω θα αργήσει κανένα μήνα ακόμα, την βλέπω ακομα να μην έχει σταθερότητα κ δεν δείχνει ενδιαφέρον για να την περπατησω εγώ. Αν την κρατήσω απ τα χερακια το πολύ πολύ να κάνει 2 βηματακια κ αυτά δύσκολα.. Στα πλαγιά περπατάει πολύ καλύτερα, είναι το μικρό μ καβουράκι!! :mad: @Sofika123 σίγουρα θα βρει κάτι άλλο να κάνει κ θα σε εκπλήξει πάλι!! :-P

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Ευχαριστώ πολύ @Lenia16 συγχαρητήρια για την μικρούλα σ, φαντάζομαι τον ενθουσιασμό σ! :) Εγώ κορίτσια ενώ πιστεύω ότι καλύτερα να περπατάνε πιο αργά για να έχουν πιο πολύ δύναμη στα ποδαρακια βαθειά μεσα μ ανυπομονω τοοοσο να κάνει τα πρώτα βηματακια της το μικρακι μ, είναι πολύ συγκινητικό σαν γεγονός! Πάντως εμένα πιστεύω θα αργήσει κανένα μήνα ακόμα, την βλέπω ακομα να μην έχει σταθερότητα κ δεν δείχνει ενδιαφέρον για να την περπατησω εγώ. Αν την κρατήσω απ τα χερακια το πολύ πολύ να κάνει 2 βηματακια κ αυτά δύσκολα.. Στα πλαγιά περπατάει πολύ καλύτερα, είναι το μικρό μ καβουράκι!! :mad: @Sofika123 σίγουρα θα βρει κάτι άλλο να κάνει κ θα σε εκπλήξει πάλι!! :-P

Και ο δικός μου πιστεύω πώς θα αργήσει λίγο ακόμα να φύγει μόνος του. Είναι φοβιτσιαρης και θέλει να κρατά έστω το δάχτυλο μου. 

  Μην το σκέφτεσαι όταν νιωσει έτοιμη κ δυναμωσουν οι μύες θα σου φύγει μέσα απ τα χέρια!!! 

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Και ο δικός μου πιστεύω πώς θα αργήσει λίγο ακόμα να φύγει μόνος του. Είναι φοβιτσιαρης και θέλει να κρατά έστω το δάχτυλο μου. 

  Μην το σκέφτεσαι όταν νιωσει έτοιμη κ δυναμωσουν οι μύες θα σου φύγει μέσα απ τα χέρια!!! 

 

Αφού κάνατε τα πρώτα βηματακια θα φύγετε γρήγορα!! Δεν πειράζει καλύτερα να είναι λίγο φοβητσιαρης για να είναι κ πιο προσεκτικός!!:)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Τελευταίες και καταιδρωμενες αλλά από χθες κάνουμε 1-2 βηματακια χωρίς βοήθεια.. Τα περισσότερα που έχει κάνει είναι 3!! Σε πόσο καιρό θα περπατησει κανονικά μόνη της?? Έχει σχεδόν ένα μήνα που με παίρνει απ τα χέρια κ περπατάμε σε όλο το σπίτι.. Πονάει η μέση απ το σκύψιμο!! @Lenia16 μετά από πόσο καιρό άρχισε να περπατάει η μικρούλα σ?? Γιατί πριν κανένα μήνα είχες πει ότι έκανε 2-3 βηματακια!!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mama16 είπε:

Τελευταίες και καταιδρωμενες αλλά από χθες κάνουμε 1-2 βηματακια χωρίς βοήθεια.. Τα περισσότερα που έχει κάνει είναι 3!! Σε πόσο καιρό θα περπατησει κανονικά μόνη της?? Έχει σχεδόν ένα μήνα που με παίρνει απ τα χέρια κ περπατάμε σε όλο το σπίτι.. Πονάει η μέση απ το σκύψιμο!! @Lenia16 μετά από πόσο καιρό άρχισε να περπατάει η μικρούλα σ?? Γιατί πριν κανένα μήνα είχες πει ότι έκανε 2-3 βηματακια!!

Μπράβο σας! Εμένα σε δύο βδομάδες έτρεχε @mama16 και τώρα δεν την προλαβαίνουμε! Ένα θα σου πω, το βράδυ σηκώνεται απτό στρώμα της στο πάτωμα κ έρχεται μόνη της στο δωμάτιο μας. Δεν ξέρω αν πρέπει να γελάσω ή να κλάψω... Να μην ανησυχείς καθόλου, σε λίγες βδομάδες θα έχετε τρεχαλες! Βασικό να μην τη φοβισεις άμα πέσει ή να μην την αφήνεις να πάει μόνη της γιατί θα το πάρει από φόβο κ δε θα θέλει μετά κ ούτε να την πιέζεις βέβαια. Είναι έτοιμη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα πάλι κορίτσια έμεινε στάσιμος εκεί. Περπατά μόνο αν του κρατάς το χέρι κ αν ξεχαστεί άντε να κάνει κάποια βηματακια. Αλλά δεν τον βλέπω να φεύγει μόνος του, φοβάται πολύ. Αν καταλάβει πως δεν τον κρατώ κάθεται επιτόπου κάτω κ μπουσουλαει.:-(

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 47 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Εμένα πάλι κορίτσια έμεινε στάσιμος εκεί. Περπατά μόνο αν του κρατάς το χέρι κ αν ξεχαστεί άντε να κάνει κάποια βηματακια. Αλλά δεν τον βλέπω να φεύγει μόνος του, φοβάται πολύ. Αν καταλάβει πως δεν τον κρατώ κάθεται επιτόπου κάτω κ μπουσουλαει.:-(

Μη στεναχωριέσαι καθόλου, θα περπατήσει οπότε νιώσει έτοιμος. Μπορεί να χρειάζεται λίγο καιρό ακόμη για να αποκτήσει μεγαλύτερη σιγουριά κ τότε θα μας γράφεις ότι τον κυνηγάς κ δεν τον προλαβαίνεις!

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω @Lenia16 να ξεκινήσει να περπατάει όμως βλεπω την@Mama_Anesti_ που δεν ξεκίνησε ακόμα κανονικά κ σκέφτομαι μήπως επειδή μας κρατάνε απ τα χέρια κ περπατάνε φοβούνται τώρα να αφεθούν τελείως αφού ούτως ή άλλως η δουλειά που θέλουν γίνεται (να εξερευνούν δλδ το σπίτι). Εσένα μπαίνει κ απρόσκλητη στην κρεβατοκάμαρα?? :-D

Link to comment
Share on other sites

Εμενα περπατησε οταν καταλαβε οτι ετσι θα παει πιο γρηγορα,φοβοταν κ ο δικος μου

Βοηθανε στρατες-καροτσια γτ στηριζονται εκει.κ παιχνιδια που περπατανε ετσι ωστε να τα βαλουν σε πειρασμο να ξεκινησουν

Ο δικος μου κατεβαινει απο το διπλο κ παει στο παιδικο στην αδερφη του,χαχα

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , vicky86 είπε:

Εμενα περπατησε οταν καταλαβε οτι ετσι θα παει πιο γρηγορα,φοβοταν κ ο δικος μου

Βοηθανε στρατες-καροτσια γτ στηριζονται εκει.κ παιχνιδια που περπατανε ετσι ωστε να τα βαλουν σε πειρασμο να ξεκινησουν

Ο δικος μου κατεβαινει απο το διπλο κ παει στο παιδικο στην αδερφη του,χαχα

Ίσως να βοηθούν. Εγώ του έχω στρατα, ένα τραίνο που το κρατάς και πας, και μία ρόδα αλλά θέλει να με κρατάει για να τα παίζει. Δεν ξέρω μου φαίνεται ακόμα δύσκολο να φυγει μόνος του. Ενώ στην αρχή το είχε πάρει πιο χαλαρά μετά έπαθε μία ιωσουλα και μας πήγε λίγο πίσω... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Την έχω στράτα αλλά όταν την σπρώχνει βάζει τόση δύναμη που αν δεν την κραταω κ εγώ θα πέσει με το πρόσωπο κάτω.. Εμένα πάντως η μικρή μου δεν βρίσκει ισορροπία για να κάνει πολλά βήματα, 2-3 κ πέφτει (στην αγκαλιά μ!)

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , vicky86 είπε:

Οποτε εχετε εξηγηση την ιωση

Λιγο ακομη θα θελει

Μακάρι . Να φανταστείς φοβάται τόσο πολύ που τρέχει για να πάει να πιαστεί απ τα έπιπλα και πέφτει. 

  Του έχω διαμορφώσει ένα χώρο δικό του με παιχνίδια και χαμηλά καναπεδακια και πιάνεται σηκώνεται και στηρίζεται στα υπόλοιπα έπιπλα και εξερευνά το σαλόνι. Μόλις δει τα σκούρα κάθεται και μπουσουλαει. 

πρίν από 3 λεπτά , mama16 είπε:

Την έχω στράτα αλλά όταν την σπρώχνει βάζει τόση δύναμη που αν δεν την κραταω κ εγώ θα πέσει με το πρόσωπο κάτω.. Εμένα πάντως η μικρή μου δεν βρίσκει ισορροπία για να κάνει πολλά βήματα, 2-3 κ πέφτει (στην αγκαλιά μ!)

Ή μικρή σου μπουσουλαει ή θέλει να την πηγαίνεις εσύ με το χερακι?

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα τα πατε μαμα ανεστη

Μαμα 16 ειναι σημαντικο να βρει πρωτα την ισορροπια της.στις αρχες που εκανε βηματακια ο δικος μου πχ 10μηνων τα εκανε στις μυτες.κ δ μπορουσε να σταθει ωρα ορθιος χωρις να πιανεται.οταν αρχισε να παταει ολο το ποδι εγινε πιο σταθερος

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Μακάρι . Να φανταστείς φοβάται τόσο πολύ που τρέχει για να πάει να πιαστεί απ τα έπιπλα και πέφτει. 

  Του έχω διαμορφώσει ένα χώρο δικό του με παιχνίδια και χαμηλά καναπεδακια και πιάνεται σηκώνεται και στηρίζεται στα υπόλοιπα έπιπλα και εξερευνά το σαλόνι. Μόλις δει τα σκούρα κάθεται και μπουσουλαει. 

Ή μικρή σου μπουσουλαει ή θέλει να την πηγαίνεις εσύ με το χερακι?

Μπουσουλαει κανονικά απ το Σεπτεμβριο ήδη, κάποτε μπουσουλουσε κ εξερευνουσε το σπίτι αλλά τώρα της αρέσει καλύτερα να πάει περπατώντας.. Οπότε πάμε παντού μαζι. Εσένα συνήθως μπουσουλαει? Δεν θέλει καλύτερα να την κρατάς απ το χέρι??

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Μπουσουλαει κανονικά απ το Σεπτεμβριο ήδη, κάποτε μπουσουλουσε κ εξερευνουσε το σπίτι αλλά τώρα της αρέσει καλύτερα να πάει περπατώντας.. Οπότε πάμε παντού μαζι. Εσένα συνήθως μπουσουλαει? Δεν θέλει καλύτερα να την κρατάς απ το χέρι??

Αν είναι μόνος του κ δεν είμαι κοντά κάθεται και μπουσουλα. Αν είμαι δίπλα του με τραβά απ το χέρι. 

  Ελπίζω σύντομα να περπατήσουν γιατί ή μέση μου με ποναει απίστευτα τελευταία.

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Αν είναι μόνος του κ δεν είμαι κοντά κάθεται και μπουσουλα. Αν είμαι δίπλα του με τραβά απ το χέρι. 

  Ελπίζω σύντομα να περπατήσουν γιατί ή μέση μου με ποναει απίστευτα τελευταία.

Τα ίδια κάνει κ μένα απλά όταν δεν είμαι κοντα μπουσουλαει κ έρχεται κατευθείαν να με βρει.. Ασε αυτό με τη μέση το έχω κ εγώ! Υπομονή κ μακάρι να περπατησουν σύντομα!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια το χθεσινο βράδυ ήταν απ τα πιο δύσκολα. Ξυπνούσε καθε δεκα λεπτά αφού τον άφηνα  στην κούνια. Αυτό κράτησε και τρεις ώρες μέχρι να κοιμηθεί και μετά ξυπνούσε κάθε μία ώρα. 

  Τι τζελ για τα δόντια έβαζα,  τον θηλαζα,  τον κουνουσα να νανουριστει, τίποτα! Είχε μία ανησυχία αλλιωτικη! Μέχρι και πυρετό υποψιαστηκα αλλά ευτυχώς ήταν μια χαρά. 

  Και σήμερα νομίζω βρήκα το λόγο. Ετοιμαζόταν βλέπετε ο κύριος! Περπατησαμε!!! Έφυγε επιτέλους μόνος του χωρίς να μου κράτα το δάχτυλο. Όλο το πρωί αλωνιζε μόνος του το σαλονι. Έπεσε μόνο μία φορά και αυτό γιατί έτρεχε αλλά δεν πτοήθηκε, τον σηκωσα και συνέχιζε! Βέβαια όταν ήθελε να πάει κάπου που δεν ένιωθε σίγουρος ερχόταν και με έπαιρνε για να τον πάω.  

  Τελικά δεν χρειάζεται καθόλου άγχος απ την μαμά γιατί πρώτον μεταδίδεται στο παιδί και δεύτερον ποτέ δεν ξέρεις πότε θα κάνουν το επόμενο αναπτυξιακό άλμα.

 

Εύχομαι και στα δικά σας για όσες μανάδες περιμένουν!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Κορίτσια το χθεσινο βράδυ ήταν απ τα πιο δύσκολα. Ξυπνούσε καθε δεκα λεπτά αφού τον άφηνα  στην κούνια. Αυτό κράτησε και τρεις ώρες μέχρι να κοιμηθεί και μετά ξυπνούσε κάθε μία ώρα. 

  Τι τζελ για τα δόντια έβαζα,  τον θηλαζα,  τον κουνουσα να νανουριστει, τίποτα! Είχε μία ανησυχία αλλιωτικη! Μέχρι και πυρετό υποψιαστηκα αλλά ευτυχώς ήταν μια χαρά. 

  Και σήμερα νομίζω βρήκα το λόγο. Ετοιμαζόταν βλέπετε ο κύριος! Περπατησαμε!!! Έφυγε επιτέλους μόνος του χωρίς να μου κράτα το δάχτυλο. Όλο το πρωί αλωνιζε μόνος του το σαλονι. Έπεσε μόνο μία φορά και αυτό γιατί έτρεχε αλλά δεν πτοήθηκε, τον σηκωσα και συνέχιζε! Βέβαια όταν ήθελε να πάει κάπου που δεν ένιωθε σίγουρος ερχόταν και με έπαιρνε για να τον πάω.  

  Τελικά δεν χρειάζεται καθόλου άγχος απ την μαμά γιατί πρώτον μεταδίδεται στο παιδί και δεύτερον ποτέ δεν ξέρεις πότε θα κάνουν το επόμενο αναπτυξιακό άλμα.

 

Εύχομαι και στα δικά σας για όσες μανάδες περιμένουν!

Μπράβο σας!! ;)

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Κορίτσια το χθεσινο βράδυ ήταν απ τα πιο δύσκολα. Ξυπνούσε καθε δεκα λεπτά αφού τον άφηνα  στην κούνια. Αυτό κράτησε και τρεις ώρες μέχρι να κοιμηθεί και μετά ξυπνούσε κάθε μία ώρα. 

  Τι τζελ για τα δόντια έβαζα,  τον θηλαζα,  τον κουνουσα να νανουριστει, τίποτα! Είχε μία ανησυχία αλλιωτικη! Μέχρι και πυρετό υποψιαστηκα αλλά ευτυχώς ήταν μια χαρά. 

  Και σήμερα νομίζω βρήκα το λόγο. Ετοιμαζόταν βλέπετε ο κύριος! Περπατησαμε!!! Έφυγε επιτέλους μόνος του χωρίς να μου κράτα το δάχτυλο. Όλο το πρωί αλωνιζε μόνος του το σαλονι. Έπεσε μόνο μία φορά και αυτό γιατί έτρεχε αλλά δεν πτοήθηκε, τον σηκωσα και συνέχιζε! Βέβαια όταν ήθελε να πάει κάπου που δεν ένιωθε σίγουρος ερχόταν και με έπαιρνε για να τον πάω.  

  Τελικά δεν χρειάζεται καθόλου άγχος απ την μαμά γιατί πρώτον μεταδίδεται στο παιδί και δεύτερον ποτέ δεν ξέρεις πότε θα κάνουν το επόμενο αναπτυξιακό άλμα.

 

Εύχομαι και στα δικά σας για όσες μανάδες περιμένουν!

Αντε ωραία, καλά τρεχαματα τώρα :-D κ εγώ περιμένω πως κ πως για το επόμενο στάδιο!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...