Recommended Posts

9 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Βρε κορίτσια διαβάζω ότι πολλά από τα μωρά σας είτε περπατάνε είτε αρχίζουν να μιλάνε... Εμένα  η δικιά μ δεν περπατάει, μόνο με βοήθεια, από λέξεις λέει τις δικές της, ατατατα, αλαλα, αααααατα, μαμά μπαμπά χωρίς να τα εννοεί, μπρρρρρρ κ διάφορα άλλα, στο κρεβάτι όταν είναι ούτε λόγος να κατέβει ( εκτός κ αν νομίζει ότι κατεβαινουμε με κωλοτουμπα! :-P) ανυπομονω να έρθει η μέρα που θα με πει μαμά σ αγαπαωωωωωω :oops:

Οχι καλε να μην ανησυχεις καθολου.το καθενα εχει τους ρυθμους του

Κ μενα αν τον αφησω με το κεφαλι θα κατεβει.αλλα σηκωνει το ποδι κ καλα για να ανεβει,σαν της μαμα ανεστη

Οταν τον περπαταω,σηκωνει ποδαρακι στα σκαλια

Απο κουβεντες αρκετες αλλα δικα του.συνειδητα λεει μαμα,μαμ,νανι,νενε το νερο,νάνα την αδερφη του,κ οχι πολυ συχνα μπαμπα

Κανει μπαμ μπαμ καποια παιχνιδια σαν οπλα

Φυσικα ολα θελει να τα πεταει κατω,να γλυφει τα τζαμια.κ παιζει με οτι δ ειναι παιχνιδι

Βεβαια επειδη εχει κ την αδερφη του θα παιξουν αρκετα μαζι.μπαλα,αυτοκινητακια,κουζινικα,ενα καροτσι με λαχανικα.κ μονος του σε ενα εκαπαιδευτικο τραπεζακι

Δ εχουμε περπατουρα.ουτε ακριβως στρατα.κτ αυτοκινητακια εχουμε που πιανει κ τρεχει,οπως το καροτσι που προανεφερα.επισης εχει κ καρεκλακι το οποιο δ εχει ροδες αλλα αυτος το σπρωχνει

Εχει αρχισει να δειχνει οταν θελει κτ.κ εχει αρχισει να καταλαβαινει τι λεμε,πχ πανε φερε το αυτοκινητακι σου

Δ ηταν κ προωρακι η μικρη σου;

Με τπτ δ καθεται σε καναπε,απο οταν εκατσε στον πωπο του,μονο πατωμα

Κ εδω κ δυο μηνες αλωνιζει συνεχεια πιανομενος

Χαιρεταει κ λεει μπα(bye)οταν φευγουμε,στελνει φιλια,κανει τον ινδιανο,πλαθω κουλουρακια,παλαμακια,προσπαθει να βαλει τις καλτσες του κ βγαζει τις μπλουζες του.λεει πως κανει το παπακι κ το προβατακι.χορευει αμα ακουσει μουσικη κ κανει οτι μιλαει στο τηλ.επισης αμα πιασει το κομπιουτερ παταει το κοκκινο κουμπι κ την ανοιγοκλεινει

• Μου αρέσει 3

z05y1ebwohf5jra3.pngkk3v7ypa2n0kj0uy.png

Διαφημίσεις

πρίν από 51 λεπτά , vicky86 είπε:

Κ μενα αν τον αφησω με το κεφαλι θα κατεβει.αλλα σηκωνει το ποδι κ καλα για να ανεβει,σαν της μαμα ανεστη

Απο κουβεντες αρκετες αλλα δικα του.συνειδητα λεει μαμα,μαμ,νανι,νενε το νερο,νάνα την αδερφη του,κ οχι πολυ συχνα μπαμπα

Φυσικα ολα θελει να τα πεταει κατω,να γλυφει τα τζαμια.κ παιζει με οτι δ ειναι παιχνιδι

Βεβαια επειδη εχει κ την αδερφη του θα παιξουν αρκετα μαζι.μπαλα,αυτοκινητακια,κουζινικα,ενα καροτσι με λαχανικα.κ μονος του σε ενα εκαπαιδευτικο τραπεζακι

Δ εχουμε περπατουρα.ουτε ακριβως στρατα.κτ αυτοκινητακια εχουμε που πιανει κ τρεχει,οπως το καροτσι που προανεφερα.επισης εχει κ καρεκλακι το οποιο δ εχει ροδες αλλα αυτος το σπρωχνει

Εχει αρχισει να δειχνει οταν θελει κτ.κ εχει αρχισει να καταλαβαινει τι λεμε,πχ πανε φερε το αυτοκινητακι σου

Χαιρεταει κ λεει μπα(bye)οταν φευγουμε,στελνει φιλια,κανει τον ινδιανο,πλαθω κουλουρακια,παλαμακια,προσπαθει να βαλει τις καλτσες του κ βγαζει τις μπλουζες του.λεει πως κανει το παπακι κ το προβατακι.χορευει αμα ακουσει μουσικη κ κανει οτι μιλαει στο τηλ.επισης αμα πιασει το κομπιουτερ παταει το κοκκινο κουμπι κ την ανοιγοκλεινει

Ααααα εσένα κάνει πάρα πολλά!!! Εμείς τα φιλάκια από 6 μηνών του τα δείχνουμε αλλά τίποτα...Το ότι η μύτη κάνει μπιπ με την 1η το έμαθε..Μας έχει ταράξει στο πάτημα :D

• Μου αρέσει 1

Τελικά όλα τα ίδια κάνουν!

πρίν από 8 λεπτά , Sofika123 είπε:

Το ότι η μύτη κάνει μπιπ με την 1η το έμαθε..Μας έχει ταράξει στο πάτημα :D

• Μου αρέσει 1

Κ κολλα πεντε κανει!

Ειναι τι θα τους κανει κλικ

Φιλακια τις δυο πρωτες μερες τα εστελνε μονο στην αδερφη του,αδυναμιες

Βοηθαει πολυ η αλληλεπιδραση με μεγαλυτερο αδερφακι

• Μου αρέσει 1

πρίν από 13 λεπτά , vicky86 είπε:

Κ κολλα πεντε κανει!

Ειναι τι θα τους κανει κλικ

Φιλακια τις δυο πρωτες μερες τα εστελνε μονο στην αδερφη του,αδυναμιες

Βοηθαει πολυ η αλληλεπιδραση με μεγαλυτερο αδερφακι

Ναι...δεν θέλει απλά να το μάθει, δεν του έκανε εντύπωση δεν το μαθαίνει. Η αδελφή του του μαθαίνει να πετάει πράγματα...πολύ το διασκεδάζει, λες και δεν ρίχνει αρκετά μόνος του..

• Μου αρέσει 1

2 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

Χαχαχα όλα τα λεφτά είναι τα μικρουλια.. Αυτό με το κόκκινο κουμπί το κάνουμε κ εμεις!! Πετάμε όλα τα παιχνίδια κάτω κ μετά τα κοιτάμε για να έρθουν πίσω :-P κ εμεις κάνουμε παλαμακια, κουπεπε, παιζουμε σιμαριο, χαιρεταμε όταν της το λέμε κ όταν βλέπει να φεύγει κάποιος, στέλνουμε φιλάκια κ τα στέλνουμε κάθε φορά που μιλάει κάποιος στο τηλ κ πάει να το κλείσει. Όταν την ρωταμε που είναι βάζει το χέρι στα μάτια για να κρυφτεί ή κρύβεται κάτω απ την κουβέρτα κ όταν θέλει να με φωνάξει για να παω κοντά της αντί να πει μαμά λέει αααααααααααααα! Κ οτι τραγούδι κ να ακούσουμε σηκωνουμε τα χέρια κ χορεύουνε.. Ακόμα κ η μαμά της να τραγουδήσει (έχει τόσο καλή φωνή :-P) που χορεύει! Κ παιδιά δεν ξέρω για σας αλλά εμένα χτυπάει παρά πολύ κ προσπαθώ να της μάθω το καλό καλό! Αν νευριαζει κατευθείαν χτυπάει το χέρι κάτω ή χτυπαει εμάς κ κάνει το κεφάλι με δύναμη προς τα πίσω για να πέσει κάτω. Ναι προωρακι ήταν η ψυχουλα μου!:) αααα κ σε μένα κάνει κόλλα πέντε!

• Μου αρέσει 1

Μια χαρα πολλα κανει κ η δικια σου,οποτε ολα καλα

Ευτυχως αυτο με το κεφαλι πισω δ μου το κανουν,γτ θα με φοβιζε.ουτε χτυπαει.αλλα αρπαζει λιγο ατσουμπαλα την αδερφη του,οποτε μετα του κανω με το χερακι πως χαιδευουμε απαλα,κ λεω ωωω,καλη,καλη

Κ κουκουτζα κανει

• Μου αρέσει 1

πρίν από 39 λεπτά , mama16 είπε:

Κ παιδιά δεν ξέρω για σας αλλά εμένα χτυπάει παρά πολύ κ προσπαθώ να της μάθω το καλό καλό! Αν νευριαζει κατευθείαν χτυπάει το χέρι κάτω ή χτυπαει εμάς κ κάνει το κεφάλι με δύναμη προς τα πίσω για να πέσει κάτω. 

Και ο δικός μου όποτε νευριάζει μας χτυπάει ή χτυπάει το κεφάλι του αν τον έχω αγκαλιά..Προσπαθώ να κλάψω (πατάει τα κλάματα κι αυτός ο καημένος) ή να τον μαλώσω (με ξαναχτυπάει) Αν δεν τον έχω αγκαλιά πάει και πετάει πράγματα κάτω ή στο τραπέζι, για την ώρα δεν έχω βρει πως να το σταματήσω.. :(

• Μου αρέσει 1

πρίν από 18 λεπτά , Sofika123 είπε:

Και ο δικός μου όποτε νευριάζει μας χτυπάει ή χτυπάει το κεφάλι του αν τον έχω αγκαλιά..Προσπαθώ να κλάψω (πατάει τα κλάματα κι αυτός ο καημένος) ή να τον μαλώσω (με ξαναχτυπάει) Αν δεν τον έχω αγκαλιά πάει και πετάει πράγματα κάτω ή στο τραπέζι, για την ώρα δεν έχω βρει πως να το σταματήσω.. :(

Όταν τον μαλώνεις ή το κάνεις μεγάλο θέμα με κλάματα κλπ τείνει να το ξανακάνει για να δει αντιδράσεις. Αν τον κρατάς αγκαλιά τον αφήνεις κάτω κ φεύγεις κ αν δεν τον κρατάς του γυρνάς την πλατη, πας σε άλλο δωμάτιο, γενικά δεν του δίνεις σημασία. Του λες με ήρεμο τρόπο ότι αυτό που κάνει δεν είναι σωστό κ δε σου αρέσει κ κάνεις κάτι αλλο που δεν τον συμπεριλαμβάνει. 

• Μου αρέσει 3

πρίν από 13 λεπτά , Lenia16 είπε:

Όταν τον μαλώνεις ή το κάνεις μεγάλο θέμα με κλάματα κλπ τείνει να το ξανακάνει για να δει αντιδράσεις. Αν τον κρατάς αγκαλιά τον αφήνεις κάτω κ φεύγεις κ αν δεν τον κρατάς του γυρνάς την πλατη, πας σε άλλο δωμάτιο, γενικά δεν του δίνεις σημασία. Του λες με ήρεμο τρόπο ότι αυτό που κάνει δεν είναι σωστό κ δε σου αρέσει κ κάνεις κάτι αλλο που δεν τον συμπεριλαμβάνει. 

Θα το προσπαθήσω, έχεις δίκιο την ώρα που πατούσα τα κλάματα πριν κλάψει και αυτός με κοιτούσε στα μάτια..προφανώς με μετράει, αρχίζει να ανακαλύπτει τα όρια του. Σ'ευχαριστώ πολύ!

Διαφημίσεις

πρίν από 44 λεπτά , Sofika123 είπε:

Αχ αυτά τα μικρά ότι θέλουν μας κάνουν!! Πως μαθαίνουν από μικρά να είναι μες στα νεύρα!!

3 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Αχ αυτά τα μικρά ότι θέλουν μας κάνουν!! Πως μαθαίνουν από μικρά να είναι μες στα νεύρα!!

Έχω εντυπωσιαστεί (αρνητικά) πως από τόσο μικρά ανθρωπάκια έχουμε μέσα μας και το ένστικτο της βιας... Με ενοχλείς σε χτυπάω..Και εμένα ήρεμο άνθρωπο δεν με λες, φωνή σηκώνω αλλά χέρι ούτε δέχτηκα ως παιδί ούτε έδωσα στα δικά μου, η κόρη μου πρόβατο, ο γιός μου χτυπάει πολύ τις τελευταίες μέρες, και με τον πατέρα μου το συζητούσα..πως το έμαθε? Το έκανε μια φορά καταλάθως, αντέδρασα περίεργα και το επανέλαβε? Δεν ξέρω πραγματικά..

• Μου αρέσει 1

8 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

Για 12 μηνών ξέρει παρα πολλά πράγματα! Μπραβο! Φτου φτου! Να μην το ματιασω!:P

Ή τριβή με μεγαλύτερα παιδιά σαν την αδελφή του τον έχει βοηθήσει αλλά πιστεύω πως είναι και στο παιδί. 

Ο δικός μου  μου δίνει την εντύπωση πως καταλαβαίνει πολλά αλλα βαριέται πχ να πάει να πάρει κατι, να χαιρετήσει όταν του το ζητάς.Τι να πεις!

Πάντως είναι πολύ γλυκά πλασματακια! Όταν ακούει κόσμο να χειροκροτα στην τηλεόραση, κάνει παλαμάκια ο μικρός μου! Κάθε μέρα κ κάτι νεο! 

• Μου αρέσει 1

10 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Για 12 μηνών ξέρει παρα πολλά πράγματα! Μπραβο! Φτου φτου! Να μην το ματιασω!:P

Ή τριβή με μεγαλύτερα παιδιά σαν την αδελφή του τον έχει βοηθήσει αλλά πιστεύω πως είναι και στο παιδί. 

Ο δικός μου  μου δίνει την εντύπωση πως καταλαβαίνει πολλά αλλα βαριέται πχ να πάει να πάρει κατι, να χαιρετήσει όταν του το ζητάς.Τι να πεις!

Πάντως είναι πολύ γλυκά πλασματακια! Όταν ακούει κόσμο να χειροκροτα στην τηλεόραση, κάνει παλαμάκια ο μικρός μου! Κάθε μέρα κ κάτι νεο! 

Ε καλα δ θα του πω να χαιρετησει καθε φορα κ θα το κανει,αμα εχει κεφι

Σιγουρα ειναι κ στο παιδι.η κορη μου στην ηλικια του εκανε τα απιστευτα.στο μονο που υστερει ειναι η ομιλια.ουτε μπαμπαλιζε πολυ,δ την λες ομιλητικη,κ δ μιλαει τελειως καθαρα

Αλλα 6μηνων καθοταν στον πωπο της,7μηνων σηκωνοταν ορθια,9μηνων μπουσουλησε,10μηνων περπατουσε πιανομενη,11με ενα χερι κ μια βδομαδα μετα τα γενεθλια περπατησε.πολυ σταθερα.1ετους ελεγε μαμα,μπαμπα,γιαγια,παππου,ατα(βολτα),παπα(παππουτσια),νερο καπως δικο της,νονα,εκανε το παπακι,την κοτα,την αγελαδα,το προβατο,το λιονταρι,το αλογακι,παλαμακια,φιλια,ινδιανο,χαιρετουσε,κολλα πεντε,εβαζε σχηματακια σε παιχνιδια κ τους κρικους με τη σωστη σειρα κ αρχισε τα πρωτα παζλ με ολοκληρα ζωακια.μετα καπου το χασαμε,εγινε κ πολυ ντροπαλη.μεχρι 18μ καταλαβαινε τα παντα κ εκτελουσε εντολες.αυτος ολο κτ δικα του λεει

• Μου αρέσει 2

Χθες ο δικός μου είχε πάει κατά τις 7 το απόγευμα στην μάνα μου, κατά τις 8 αναφέρει η μάνα μου την λέξη "μαμά" πάνω σε συζήτηση με τον πατέρα μου, ακούει λοιπόν ο μικρός, αρχίζει να τους χαιρετάει, βάζει τα δάχτυλα του στο στόμα (μεσαίο-παράμεσο..έτσι κοιμάται δυστηχώς και μόνο εγώ το κοιμίζω..αγκαλιά ακόμα) και πάει και στέκεται στην εξώπορτα, κάγκελο οι δικοί μου..Ένα σαμιαμίδι έκανε ολόκληρη σκέψη..εντυπωσιάστηκα..αλλά είπαμε τα φιλάκια δεν τα μαθαίνουμε δεν τα μαθαίνουμε!

• Μου αρέσει 2

Διαφημίσεις

Δ θελει να σας φιλαει το παιδι,χαχα

Εμενα ερχοταν κ εδινε κουτουλιες για να δειξει αγαπη

Επισης εμενα με δαγκωνε στο πηγουνι,κακως τον αφηνα κ τωρα με δαγκωνει γενικως κ ποναει

Επισης αρχισε να μου δινει κανονικα φιλια,σε μενα  μονο προς το παρον

• Μου αρέσει 1

πρίν από 3 λεπτά , vicky86 είπε:

Δ θελει να σας φιλαει το παιδι,χαχα

Εμενα ερχοταν κ εδινε κουτουλιες για να δειξει αγαπη

Επισης εμενα με δαγκωνε στο πηγουνι,κακως τον αφηνα κ τωρα με δαγκωνει γενικως κ ποναει

Επισης αρχισε να μου δινει κανονικα φιλια,σε μενα  μονο προς το παρον

Ζηλεύωωωωω..και εγώ θέλω φιλάκια αλλά είναι γαϊδαράκος και δεν μου δίνει. Σε δαγκώνει σε ήρεμη φάση ή όταν θυμώνει? 

Για παιχνιδι.για φιλια το εχει,κ γελαει που ποναω

Επειδη μεχρι 11,5μηνων δ ειχε δοντια τον αφηνα,το εκανε μονο στο πηγουνι μου σαν αγαπες

Η κορη μου δ μας αγκαλιαζε ουτε μας φιλουσε,τωρα που βλεπει τον μικρο εγινε πιο χαδιαρα

• Μου αρέσει 1

Just now, vicky86 είπε:

Επειδη μεχρι 11,5μηνων δ ειχε δοντια τον αφηνα,το εκανε μονο στο πηγουνι μου σαν αγαπες

Η κορη μου δ μας αγκαλιαζε ουτε μας φιλουσε,τωρα που βλεπει τον μικρο εγινε πιο χαδιαρα

Αχουτο...ώραιο να δαγκώνεις, συμφωνώ μαζί του! Έστω και έτσι θα καθόμουν εγώ αλλά τίποτα και να πεις ότι δεν τον φιλάω? Τον έχω κατσιάσει! Η κόρη μου ήταν πολύ χαδιάρα και παραμένει αν και 9 ετών πλέον...ο μούργος τίποτα!

πρίν από 20 λεπτά , vicky86 είπε:

Η δικια μου αμα την φιλουσαμε σκουπιζοταν,η σιχασιαρα,χαχα

χαχαχαχα, τώρα που ξύπνησε πάλι τον άρχισα στα φιλιά και επειδή κρατούσε ένα αρκουδάκι, φιλούσα κι αυτό, του λέω λοιπόν δώσε φιλάκι στη μαμά, και αυτός άρχισε να γλύφει το αρκουδάκι...Μάλλον πρέπει να το πάρω απόφαση..

• Μου αρέσει 3

πρίν από 45 λεπτά , vicky86 είπε:

Κι ο δικός μου δαγκωνει! Όταν παίζουμε πάνω στο κρεβάτι και κάνουμε βαρελάκια δαγκώνει πιγουνι, μάγουλα, λαιμό   οτι  βρει! Το κάνει σαν παιχνίδι σαν φιλιά! Από ζουζουνιά μου φαίνεται. 

Αλλά πονάει πολύ! Λέω κομμάτι μου χει κόψει τώρα! Όμως του εξηγω πως δεν πρέπει να δαγκωνουμε και το καταλαβαίνει. Και όταν παει ξανά πχ στο πιγουνι αφήνει μόνο σάλια! 

• Μου αρέσει 1

Κορίτσια είμαι πολύ χαρούμενη! Σήμερα  ο μικρός έκανε τα πρώτα του βηματακια! Πήγε απ τον καναπέ στην καρέκλα, πέντε βηματακια απόσταση!

Τον σηκωσα, τον φιλησα αυθόρμητα,  συγκινήθηκα πολυ. Μετά μου κρατούσε το χέρι για να περπατησει και το άφηνα με τρόπο και στεκόταν, βηματιζε, σταματουσε, έτρεχε, επεφτε και πάλι απ την αρχή. Είναι φοβιτσιαρης κ θέλει ακόμα την σιγουριά. Νομίζω όμως πως θα περπατήσει μόνος του σύντομα.

• Μου αρέσει 4

πρίν από 16 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Κορίτσια είμαι πολύ χαρούμενη! Σήμερα  ο μικρός έκανε τα πρώτα του βηματακια! Πήγε απ τον καναπέ στην καρέκλα, πέντε βηματακια απόσταση!

Τον σηκωσα, τον φιλησα αυθόρμητα,  συγκινήθηκα πολυ. Μετά μου κρατούσε το χέρι για να περπατησει και το άφηνα με τρόπο και στεκόταν, βηματιζε, σταματουσε, έτρεχε, επεφτε και πάλι απ την αρχή. Είναι φοβιτσιαρης κ θέλει ακόμα την σιγουριά. Νομίζω όμως πως θα περπατήσει μόνος του σύντομα.

Αχ τι ωραία μωρέ, μεγαλώνουν τα παιδάκια μας.. Αντε αντε ωραία τώρα αρχίζει το κυνηγητό :-D εμένα δεν περπατάει ακόμα (ευτυχώς κ δυστυχώς) αλλά έχει αρχίσει να με λέει μαμά κ να το εννοεί κ τρελαινομαι :mad:

• Μου αρέσει 3

15 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Μπράβο σας!!! Λίγο να του πάρει τον αέρα και ποιός τον φτάνει! Αχ και τι όμορφα είναι τα πρώτα βηματάκια τους..σαν παπάκια περπατάνε!!!

Ο δικός μου πλέον τρέχει κανονικά και με τον νόμο αλλά την τελευταία βδομάδα προτιμά κορίτσια να μπουσουλάει και να τρώει από κάτω ότι σκουπιδάκι βρει..τα πάντα όμως..πάει και ξίνει τα ποδαράκια του καναπέ για χνούδια..σήμερα πήγε στο πιατάκι του σκύλου..γλύφει τις ρόδες από το καρότσι και πολλά άλλα..έχω πραγματικά απελπιστεί :-(

• Μου αρέσει 2

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα