Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν έχω χώρο:( Τι να πάρω;;


Recommended Posts

Δεν έχω χώρο και αυτό με στεναχωρεί πολύ γιατί δεν μπορώ να ονειρευτώ παιδικά δωματιάκια όπως άλλες μαμάδες....

Το σπίτι έχει μια κρεββατοκάμαρα και άλλο ένα δωμάτιο το οποίο όμως είναι γραφείο και δεν μπορώ να το αδειάσω. (Δεν χωράει πουθενά αλλού στο σπίτι γραφείο)

Και ακόμα χειρότερα, στο σπίτι που μένουμε θα μείνουμε το πολύ 8 μήνες ακόμα.... Ο άντρας μου θα φύγει με διορισμό για άγνωστο μέρος, οπότε δεν συμφέρει οικονομικά να κρατάμε 2 σπίτια, οπότε για όσο λείπει σκεφτόμαστε να μείνω με το μωρό στους γονείς μου. Δεν ξέρω πως θα αντέξω 2 χρόνια χωρίς σπιτάκι:cry:

Αυτός ήταν ο πρόλογος.

Οπότε όταν με το καλό έρθει το μπεμπάκι πρέπει κάπου να το βάλω, δηλαδή μέσα στο δωμάτιο μας. Τι να πάρω;;

Λίκνο; Κούνια;Καλαθούνα;

Σκεφτόμουν να πάρω καλαθούνα έτσι ώστε αν τα φέρει η τύχη και με κάποιο τρόπο καταφέρω να μετακομίσω κάπου αλλού και κάνω δωμάτιο, τότε να πάρω κούνια και να φτιάξω δωματιάκι. Πόσο καιρό όμως μπορεί να κάτσει μέσα στην καλαθούνα; 'Η μήπως να πάρω μια φτηνή κούνια από ΙΚΕΑ έτσι ώστε να το βάλω απο την αρχή, να το πάω και στους γονείς μου και άν στην τελική έρθουν καλά τα πράγματα να την πετάξω και να πάρω άλλη;

Μετά όμως σκέφτομαι ότι η καλαθούνα είναι βολική και για μεταφορές μέσα στο σπίτι. Ή να πάρω κούνια και ένα ρελαχ;;

 

Όπως καταλαβαίνετε δεν ξέρω τι θελω... Είμαι πολύ μπερδεμένη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Στην ίδια μοίρα είμαστε περίπου!Το σπίτι μας είναι 110τ.μ αλλά ο άντρας μου όταν πήγε να μείνει μόνος του πριν 10 χρόνια,σκέφτηκε ότι δεν το χρειάζεται τόσο μεγάλο σπίτι και έτσι έβαλε έναν τοίχο στο μισό και μένουμε σε σπίτι 65-70 τ.μ. περίπου και το άλλο μισό το νοικιάζουμε.Το σπίτι μας έχει σαλοκουζινογραφειο και υπνοδωμάτιο!Το άλλο μισό του σπιτιού θα το ανοίξουμε μάλλον το καλοκαίρι που έρχεται ή και το φθινόπωρο.Πήραμε μια κούνια για το μωρό που θα έχουμε στο δωμάτιο μας μέχρι του χρόνου και θα πάρουμε είτε μια καλαθούνα ή πορτ μπεμπέ(είναι μέχρι 3-4μηνών) είτε ένα ρηλάξ που κρατάει μέχρι και 6-7 μηνών για να το έχουμε στο σαλόνι μαζί μας!Τα λίκνο είναι πολύ όμορφα αλλά κρατάνε πολύ μικρό χρονικό διάστημα και είναι σχετικά ακριβούτσικο,οπότε δεν στο προτείνω!Κούνια από το ΙΚΕΑ δεν είναι κακή ιδέα μιας και είναι φτηνές και θα κρατήσει 2-3 χρόνια μέχρι να πάτε σε ένα μεγαλύτερο δικό σας σπίτι και δεν θα την λυπηθείς αν πάθει καμιά φθορά από τις μετακινήσεις!Αυτά!Ελπίζω να βοήθησα!;)

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται να παρεις κουνια απο Ικεα..ειναι στα 100 ευρω,πανεμορφη και 60χ120 στο μεγεθος...πολυ κομψη και χαριτωμενη.Να μην αγορασεις καλαθουνα,ενα ωραιο ρηλαξ απο νεογεννητο να παρεις ωστε να το εχεις στο σαλονι μαζι σου.Εγω θα σου προτεινα να παρεις το chicco polly magic το οποιο ειναι ρηλαξ απο νεογεννητο,μετα γινεται καρεκλακι φαγητου και αργοτερα κανονικη παιδικη καρεκλα...Κανει 170 ευρω αλλα με ενα αντικειμενο θα βγαλεις τοσα αλλα...Αν το ηξερα θα το ειχα παρει αμεσως αλλα το ανακαλυψα τωρα που εψαχνα για καρεκλακι.

Αλλαξιερα εγω θα εκανα το πλυντηριο αν δεν ανοιγει απο πανω..αλλιως μια συρταριερα γινεται πολυ ωραια αλλαξιερα με ενα ωραιο ειδικο καλυμμα απο πανω κι εννοειται τα ρουχακια απο κατω!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λοιπόν θα σου πω ότι το σπίτι μου είναι 42 τμ και έχω και εγώ ένα δωματιο που είναι η κρεβατο καμαρα μας και ένα δωματιακι που είναι γραφειοσαλονοκαθιστικο κατάσταση....

 

εσύ θα μείνεις λίγο καιρό εκεί, εμένα όμως είναι η μόνιμη κατοικία μου....

 

Επειδή όμως τα δίνω όλα για το μωράκι μου Λέμε να κάνουμε το εξής....

 

Το δωμάτιο που είναι γραφειοσαλονοκαθιστικο κατάσταση θα πετάξουμε ότι μπορούμε και μας είναι άχρηστο αν μπορούμε φυσικά και θα μεταφερθουν τα απολύτως απαραίτητα στο μικρουλικο χωλακι μας και εκείνο πλέον το δωματιο θα γίνει το δωμάτιο του μπέμπη....

 

Είναι η μόνη λύση...!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eσύ δουλεύεις ?

Εάν όχι θα μπορούσες να πας με το σύζηγος όπου διοριστεί και να είστε μαζί και να βρείτε ένα σπιτάκι που θα σας βόλευε

Ναι δουλεύω οπότε δεν μπορώ να πάω μαζί του. Θα ήθελα πολύ να έβρισκα μια δουλειά στην όποια επαρχεία πάει αλλά είναι τεράστιο ρίσκο.. Εδώ παίρνω καλά λεφτά και αν χτύπα ξύλο χάσω την δουλειά μου θα μπορέσω να ξαναβρώ κάτι, στην επαρχεία όμως, μόνη χωρίς φίλους αν μείνω άνεργη θα πέσω σε κατάθλιψη...

Link to comment
Share on other sites

Οι κουνιες απο τα ΙΚΕΑ ειναι μια πολύ καλη λύση και ειναι και ομορφες.Δεν χρειαζονται πολυ ακριβα πραγματα τα οποια θα τα χρησιμοποιησουμε για λιγο διαστημα.Απλα η κουνια θα σε βολεψει για μεγαλυτερο διαστημα απο οτι το λικνο.Επίσης ενα ρηλαξ για να μπορεις να το μετακινεις οπου βρισκεσαι.Με το καλο να ρθει το μωρακι σου και ευχομαι να αποκτησεις συντομα το σπιτακι που ονειρευεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω χώρο και αυτό με στεναχωρεί πολύ γιατί δεν μπορώ να ονειρευτώ παιδικά δωματιάκια όπως άλλες μαμάδες....

Το σπίτι έχει μια κρεββατοκάμαρα και άλλο ένα δωμάτιο το οποίο όμως είναι γραφείο και δεν μπορώ να το αδειάσω. (Δεν χωράει πουθενά αλλού στο σπίτι γραφείο)

Και ακόμα χειρότερα, στο σπίτι που μένουμε θα μείνουμε το πολύ 8 μήνες ακόμα.... Ο άντρας μου θα φύγει με διορισμό για άγνωστο μέρος, οπότε δεν συμφέρει οικονομικά να κρατάμε 2 σπίτια, οπότε για όσο λείπει σκεφτόμαστε να μείνω με το μωρό στους γονείς μου. Δεν ξέρω πως θα αντέξω 2 χρόνια χωρίς σπιτάκι:cry:

Αυτός ήταν ο πρόλογος.

Οπότε όταν με το καλό έρθει το μπεμπάκι πρέπει κάπου να το βάλω, δηλαδή μέσα στο δωμάτιο μας. Τι να πάρω;;

Λίκνο; Κούνια;Καλαθούνα;

Σκεφτόμουν να πάρω καλαθούνα έτσι ώστε αν τα φέρει η τύχη και με κάποιο τρόπο καταφέρω να μετακομίσω κάπου αλλού και κάνω δωμάτιο, τότε να πάρω κούνια και να φτιάξω δωματιάκι. Πόσο καιρό όμως μπορεί να κάτσει μέσα στην καλαθούνα; 'Η μήπως να πάρω μια φτηνή κούνια από ΙΚΕΑ έτσι ώστε να το βάλω απο την αρχή, να το πάω και στους γονείς μου και άν στην τελική έρθουν καλά τα πράγματα να την πετάξω και να πάρω άλλη;

Μετά όμως σκέφτομαι ότι η καλαθούνα είναι βολική και για μεταφορές μέσα στο σπίτι. Ή να πάρω κούνια και ένα ρελαχ;;

 

Όπως καταλαβαίνετε δεν ξέρω τι θελω... Είμαι πολύ μπερδεμένη.

 

 

κ γω λογο ελλειψης χωρου παρολο που εχω 2η κρεβατοκαμρα αλλα εχω κ μια εφηβη κορη κ λιγο δυσκολο να βαλω στην αρχη εκει το μωρο πηρα απο τα mothercare μια κουνια απλη( http://ecx.images-amazon.com/images/I/41HmhxHZdrL._SX315_SY375_.jpg με ρυθμιζομενο υψος στρωματος που βολευει αρκετα για νεογεννητο και μια αλλαξιερα ( http://ecx.images-amazon.com/images/I/31iEMUjOdmL._SX315_SY375_.jpg )οποια ειναι σαν σκληρο στρωμα κ εφαρμοζει στα καγκελα της κουνιας.πολυ πρακτικη ταιριαζει κ σε αλλα κρεβατια κ εχει 60 ευρω (νι=ομιζω) μετα αγορασα το καθισμα αυτοκινητου / ρηλαξ της besafe izisleep ( .http://www.stokke.com/~/media/556D7D707CC244D6A42F09D52028B268.ashx?mw=415 ) aaaa κ μια συρταριερα ορθια/στενη επισης απο τα mothercare αλλα καλυτερα να ειχα παρει απο το ικεα μια αντιστοιχη με ποιο πολλα συρρταρια ( http://www.ikea.com/PIAimages/0107513_PE257195_S3.JPG )

;);););)

Link to comment
Share on other sites

καιγω ακομα δεν εχω παιδικο. αλλα ελπιζω μεσα στον επομενο χρονο να κανουμε κατι.. τεσπα. εγω ειχα παρει ενα κρεβατακι καιτοχα στην κρεβατοκαμαρα μου. ειχα και το πορτ μπεμπε απτο καροτσι στο σαλονι (αντιστοιχο οπως το ριλαξ η η καλαθουνα που λες) απλα για να τοχω οταν ειμαι σαλονι. Λοιπον, μετα στο 2ο πηρα και ενα αρκετα συμαζεμενο σε διαστασεις παρκοκρεβατο. κοιμοταν εκει στην αρχη μετα τοχα στο κατω μερος του παρκοκρεβατου με ενα στρωμα για ναναι ανετο. Η λυση του παρκοκρεβατου ειναι καλη απο μικρο μεχρι 1.5 ισως και παραπανω χρονων, γιατι το μετακινεις ανετα το κλεινεις το κανεις οτι θες.

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εννοειται να παρεις κουνια απο Ικεα..ειναι στα 100 ευρω,πανεμορφη και 60χ120 στο μεγεθος...πολυ κομψη και χαριτωμενη.Να μην αγορασεις καλαθουνα,ενα ωραιο ρηλαξ απο νεογεννητο να παρεις ωστε να το εχεις στο σαλονι μαζι σου.Εγω θα σου προτεινα να παρεις το chicco polly magic το οποιο ειναι ρηλαξ απο νεογεννητο,μετα γινεται καρεκλακι φαγητου και αργοτερα κανονικη παιδικη καρεκλα...Κανει 170 ευρω αλλα με ενα αντικειμενο θα βγαλεις τοσα αλλα...Αν το ηξερα θα το ειχα παρει αμεσως αλλα το ανακαλυψα τωρα που εψαχνα για καρεκλακι.

Αλλαξιερα εγω θα εκανα το πλυντηριο αν δεν ανοιγει απο πανω..αλλιως μια συρταριερα γινεται πολυ ωραια αλλαξιερα με ενα ωραιο ειδικο καλυμμα απο πανω κι εννοειται τα ρουχακια απο κατω!!!

πραγματικα το poly magic ειναι πολυ βολικο. εμεις το χρησιμοποιουμε απο 1μιση μηνων.ειναι πρακτικο γιατι το ρηλαξ σου πιανει χωρο ειτε στον καναπε ειτε στο κρεβατι. στο πατωμα που ειναι πιο σταθερο δεν σε συμβουλευω αφου θα γεννησεις με το καλο χειμωνα, θα μπαζει...

ασε που οταν μεγαλωσουν λιγακι δεν εχουν κινδυνο να το τουμπαρουν σε αντιθεση με το ρηλαξ.θα το χρησιμοποιησεις ως 3 ετων περιπου κδεν γεμιζεις πολλα συμπραγαλα που ειναι αχρηστα σε 4-5 μηνες.

οσο για τα υπολοιπα ξεχνα τα ολα αχρηστακ θα ψαχνεις κ χωρο να τα αποθηκευσεις μετα.

να παρεις κουνια απτην αρχη αφησε τον ευατο σου να φανταστει το δωματιακι που θα ηθελες για το μωρο σου κ να παρεις ακριβως την κουνια που γουσταρεις απο τωρα!! γιατι να παρεις απο ικεα κ να την πεταξεις:roll:(εστω κ 100ε για πεταμα....:?)αλλαξιερα βολευει κ αυτη που πρασορμοζεται στην κουνια, οπως επισης αν εχεις χωρο στο μπανιο, κοιτα για μπανακι που ειναι μαζι με αλλαξιερα επισης πρακτικο.

ευχομαι συντομα να εισαστε ολοι μαζι κ να τα φτιξεις οπως θατα ονειρευτεις..:idea: με το καλο το νινι σου:-D

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

Θα σου προτεινα να παρεις παρκοκρεβατο, αν χωραει στο δωματιο σου. Προσωπικα ειχα και καλαθουνα και λικνο και το παιδακι ζοριζεται πολυ και εχει καταληξει να κοιμαται στο κρεβατι μας. Με το παρκοκρεβατο και θα κοιμαται ανετα, μπορεις να παρεις ενα στρωμα με κοκοφοινικα και να το χρησιμοποιεις και σε ταξιδια. Εγω πηρε παρκοκρεβατο και στρωμα 135 ευρω. Με το καλο να ερθει το μωρακι!!!

Λινακι μου κοιμήσου..... σε παρακαλώ!!!

  

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και με το καλο το μωράκι σου!!

Οπως και η κοπέλα παραπάνω και η δική μου πρόταση είναι ένα παρκοκρέβατο. Πήρα ένα απο το πρατήριο γέρακα 85? με 2 θέσεις στρόματος μια ψηλά απο νεογέννητο και μια χαμηλά για πιο μεγάλο μωρό. Εχει αλλαξιέρα που μπαίνει πάνω και κουνουπιέρα. Επίσης και 1 εξτρα στρώμα για να κοιμάται καλά το μωρό 25? σύνολο 100?. τόσο κάνει και μια κούνια απο ΙΚΕΑ αλλά θα πάρεις και έξτρα το στρόμα. Είναι έπιπλο όμως και μετά αν φτιάξεις καινούριο δωμάτιο είναι άχρηστη. Ενώ το παρκοκρέβατο μετά θα το έχεις σαν πάρκο, μετακινείται έυκολα κλείνει και το πας όπου θες σε εκδρομές ή αλλού για να κοιμάται το μωρό. Μετά μπορείς να πάρεις επιπλέον μια καλαθούνα ή ενα ριλάξ για πέρα δώθε στο σπίτι..καλύτερα ριλαξ νομίζω η καλαθούνα είναι για πολύ λίγο και μόνο για ύπνο. Ελπίζω να βοήθησα!! :D

Link to comment
Share on other sites

Εγω ενώ έχω παιδικό δωμάτιο του έχω πάρει κούνια αλλα επειδή στην κρεβατοκάμαρα μου δεν χώραγε αγοράσαμε το πιο φτηνό λίκνο απο τα mothercare με το πιο φτηνο στρωματάκι και ένα σετ σεντόνια που περιλαμβάνει και πάντα μαζί και το πληρώσαμε 230,00?.Είναι πολύ βολικό και πολυ όμορφο αλλα πραγματικά δεν αξιζει τα λεφτα του γτ θα το χρησιμοποιήσω το πολύ 6 μήνες (μετά δεν θα χωράει ο μικρός και είναι και επικύνδινο πολύ αν αρχίσει να σηκώνεται).Πάντως ούτε εγώ ήθελα να το βάλω σε καλαθούνα γτ πιστεύω ότι δεν είναι και πολύ άνετη!Η καλύτερη λύση είναι να πας στο ΙΚΕΑ που έχει αρκτα σχεδια κουνιας και μεγέθη!

Με το καλό να έρθει το μωρακι σου!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια το παρκοκρέββατο είναι αρκετά άνετο για μόνιμο κρεββατάκι του μωρού?Δεν έχω πάρει και δεν ξέρω....

Και εγώ θα έλεγα μια οικονομική κούνια με ένα καλό στρωματάκι και ένα ρηλάξ για το σπίτι.Εμείς το ρηλάξ το έχουμε ξετινάξει.Το χρησιμοποιούμε και για τους ημερίσιους ύπνους μας και για τα παιχνίδια μας.

Πολύ καλη ιδεα για περιορισμένους χώρους και πολύ πρακτικό είναι η αλλαξιέρα να είναι στο μπάνιο πάνω στο πλυντήριο.Και χωρο γλυτώνεις και δεν πηγαινοφέρνεις το μωρό από το μπανιο στο υπνοδωματιο για να το αλλάξεις.(οταν θέλω να τον αλλάξω το βραδυ και δεν θέλω να σηκωθώ τον αλλάζω σε σετεάκι πάνω στο κρεββάτι μας)

Καλαθούνα είχαμε τον πρώτο καιρό αλλά ήδη πριν τους 3 μηνες ήταν οριακά!!Οχι οτι δεν χωρούσε αλλά πολλές φορές χτυπούσε τα χεράκια του πάνω της την ώρα που κοιμόταν και ξυπνούσε.

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια το παρκοκρέββατο είναι αρκετά άνετο για μόνιμο κρεββατάκι του μωρού?Δεν έχω πάρει και δεν ξέρω....

 

Ναι είναι μια χαρά για ύπνο με ένα εξτρα στροματάκι φυσικά!! Σκέτο είναι για υπνάκο ή μόνο σαν πάρκο. Η φίλη μου είχε τον μικρό της εκέι 5 μήνες πριν πάει στην κούνια του γιατί δεν ήθελε να πάρει καλαθούνα ή λίκνο. Το μωρό κοιμόταν μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Επαναφέρω το θέμα γιατί με απασχολεί κι εμένα. Μένουμε σε σπίτι 50 τμ, χωρίς περιθώρια για αλλαγές στη διαρρύθμιση.

 

Έχω πρόβλημα χώρου και θα με εξυπηρετούσε περισσότερο μια κούνια μικρότερη του 1,15 σε μήκος. Μετά από πολύ ψάξιμο βρήκα μόνο δύο κούνιες μικρότερες του 1,20. Αυτή που είναι 1,09 και αυτή στα 95εκ.

 

Θεωρείται ότι σε μία κούνια τέτοιων διαστάσεων το μωρό θα είναι στριμωγμένο; :?:

Και πόσο καιρό θα μπορέσει να μείνει σε αυτήν; :?:

 

Δυστυχώς δεν έχουμε πολλές επιλογές. Ακόμη και αν δεν πάρουμε μια τόσο μικρή κουνιά, θα πρέπει να βρούμε μια που να είναι όσο πιο μαζεμένη γίνεται για να μπορώ να φτάνω στο μωρό χωρίς να βασανίζομαι. Καλά για έπιπλα μωρού, αλλαξιέρες, κτλ. ούτε για ανέκδοτο :)

Link to comment
Share on other sites

Η κόρη μου είναι 18 μηνών και περίπου 90 εκατοστά..επειδή συνεχώς στριφογυρίζει στον ύπνο της, ακόμα και η κούνια του 1.20 της είναι μικρή..Φαντάζομαι οτι ειδικά η κούνια των 95cm δεν θα σε βγάλει παραπάνω από χρόνο..Μήπως να κοίταγες να δανειστείς μια και να κάνεις πειράματα με την διαρύθμηση των επίπλων??Ισως τότε δεις κάποιο τρόπο να τα χωρέσεις

Link to comment
Share on other sites

Έχω πρόβλημα χώρου και θα με εξυπηρετούσε περισσότερο μια κούνια μικρότερη του 1,15 σε μήκος. Μετά από πολύ ψάξιμο βρήκα μόνο δύο κούνιες μικρότερες του 1,20. Αυτή που είναι 1,09 και αυτή στα 95εκ.

Αυτήν στα 95 εκ. (την Bloom Alma) έχουμε κι εμείς, είναι καταπληκτική κούνια! Ο μικρός είναι 15 μηνών και υπολογίζω ότι θα την κρατήσουμε μέχρι να πάει 18 μηνών τουλάχιστον. Μπορεί να σε βγάλει και μέχρι 2 χρονών, αλλά όχι παραπάνω.

 

Σε μερικά μωρά τους αρέσει να είναι στιμωγμένα. Ο δικός μου όταν κοιμάται σε κανονική κούνια (π.χ. στους παππούδες που έχουμε πιο πολύ χώρο) στριφογυρίζει συνέχεια μέχρι να βρει σημείο να στριμωχτεί. Κοιμάται μία κολλημένος στο πάνω μέρος, μία κολλημένος στο κάτω μέρος και μία κατά πλάτος. Από νεογέννητο δεν του άρεσε να κοιμάται απλωτά, ακόμα και στην καλαθούνα μαζευόταν μπαλάκι στο κάτω μέρος.

 

Η Bloom βγάζει και άλλη μια κούνια, ίδια με την 95άρα αλλά σε κανονικό μέγεθος που κι αυτή είναι αναδιπλούμενη. Αν έχεις χώρο να την ανοίγεις μόνο όταν το παιδί κοιμάται, μπορεί να σας βολέψει. Διπλώνει πάρα πολύ εύκολα και γρήγορα, κυριολεκτικά με δύο κινήσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Geia sas! antimetwpizoume k emeis to idio provlima. den exoume arketo xwro k to mwro pou tha erthei se duo mines tha koimatai sto idio dwmatio me emas gia toulaxiston duo xronia. ti proteinete na parw? mou arese h idea tou parkokrevatou alla skeftomai mipws den eparkei? epsaxna stin arxi gia proefiviko alla polla ta lefta re paidi mou! ti na kanw??

Link to comment
Share on other sites

παρε κουνια απο το ΙκΕΑ. θα σε καλυψει μεχρι περιπου 3χρονων. εμεις ειχαμε παρει μια ωραια κουνια που γινεται και κρεββατακι μετα για μεχρι 5-6 χρονων αλλα στην πραγματικοτητα διαλυθηκε! ουτε το 2 παιδι δεν προλαβα να βαλω. στην μικρη μου μου δανησαν μια πολυ φθηνη του Ικεα (θεωρητικα θα επαιρνε μετα του αδελφου της). ε μεχρι να παρουμε μεγαλο κρεββατι αυτη χρησιμοποιουσαμε και δεν ειχε παθει τιποτα!

Link to comment
Share on other sites

Πηραμε κι εμεις αρχικα παρκοκρεβατο λογω χωρου αλλα δεν μας βολεψε και δεν θα στο συνιστουσα γιατι αν χρησιμοποιησεις τον κατω οροφο είναι πολύ χαμηλο και δεν βολευει, και αν χρησιμοποιησεις τον πανω, δεν εχει καλη ευθιγραμμιση και το μωρο θα είναι κυρτο. δηλαδή για μονιμη χρηση κανει γουβα και το θεωρω επιικινδυνο μυοσκελετικα. το αλλαξαμε γρηγορα γιατι το μωρο ηταν σαν να κοιμαται σε χαραδρα λακουβα.

 

πηραμε κουνια από το ικεα και ειμαστε πολύ ευχαριστημένοι. και εχει επιπλέον χαμηλο καγκελο που αργοτερα το κανεις κρεβατακι. διασταση 0.60 επι 1.20. τοσο είναι και τα παρκοκρεβατα. δλδ με το παρκοκρεβατο δεν κερδίζεις χωρο εναντι της κουνιας ικεα. είναι γερη και πολύ οικονομικη. μακαρι να είχαμε παρει από νωρις γιατι σκευρωσε το μωρακι μου...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...