Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

3-6 μηνων ! Ιδανικα παιχνιδακια / μεσα απασχολησης

Recommended Posts

καλημερα κοριτσια ,

ανοιγω αυτο το θεμα για τις εμπειρες μαμαδες .

Τι θεωρειτε ιδανικο για οσα χρησιμοποιησατε η χρησιμοποιειτε ακομη κατα την διαρκεια που το νινακι σας ηταν (η ειναι) 3-6 μηνων ??

ενοοω , παιχνιδακια , ριλαξ , φωτακια , κουνιες , παιχνιδια , τα παντα .

ευχαριστω πολυ !!!

12/7/10 my princess was born !!!

Διαφημίσεις

Με ενδιαφερει κι εμένα να ακούσω απαντήσεις!

Παντως από παιχνίδια εχω δει αδυναμία σε ρηλαξ(χαζευει τα παιχνιδακια από πάνω) και της φίλης μου (5 μηνων) σε ενα πανινο βιβλιαράκι που κανουν οι σελίδες χρουτς-χρουτς και εχει και "λαστιχο" για τα δοντακια.:)

QqmLp3.png

Η δικιά μου που είναι σχεδόν 4 μηνών έχει δείξει ενδιαφέρον μόνο για ένα πηθίκι που κρέμεται από το ρηλάξ της. Κατά τα άλλα, έχω κάτι κουδουνίστρες που τις κοιτάζει λίγο και ακούει την φασαρία όταν τις κουνάμε. Δεν μπορεί ακόμη να πιάσει τίποτα στα χεράκια της οπότε...

του δικου μου του αρεσουν κατι κρικοι.ειναι χρωματιστοι και τρελαινεται απο χαρα οταν τους κουναει...βεβαια το αγαπημενο του ειναι μια κουνια της fisher price που εχει μουσικη και γυρνανε και διαφορα απο πανω....!!!!ειδικα τωρα που εχει αρχισει και πιανει του αρεσει πιο πολυ....

καλημερα και εγω σαν απειρη μαμα, ηθελα την βοηθεια σας. ειναι 5,5 μηνων η μπουμπου μου και ηθελα να μαθω τροπους ενασχολησης. εχουμε ενα βιβλιο με ηχους ζωων που τα χαζευει για λιγο και δυο αγαπημενες κουδουνιστρες. τι να της παρω ή τι να κανουμε ωστε να περναμε δημιουργικα τον κοινο μας χρονο.

Διαφημίσεις

Γυμναστήριο ;) Στο οποίο να μπορείς να κρεμάς διάφορα πραγματάκια δικά της... εμείς έτσι την βγάλαμε :D

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

μαλακα παιχνιδια που κρεμονται απο το ρηλαξ ή το παρκο,κατι μαλακα βιβλιαρακι της φισερ πραις που μπορει κα να τα μασαει,κουδουνιστρες ελαφριες τις οποιες μπορει να δαγκωνει κι εμεις εχουμε κι εναν αγκαλιτσα που φωτιζει και επισης μπορει να μασαει..

αυτα τα κανουμε.το γυμναστηριο το εχουμε αλλα δεν το πολυσυμπαθει. σημερα την ξαναεβαλα μετα απο καιρο, και ομολογουμενως καθησε περισσοτερο!!!αυτα τα μαλακα, τις κουδουνιστρες, τα εχουμε. ελεγα μηπως προτεινατε κατι διαφορετικο και εκπαιδευτικο...

εγώ του παίζω κοικλοθέατρο με κάτι πάνικες κουκλίτσες της sterntaler που του πήρα και γελάει. επίσης παίζει με τα πάνινα κρέμονται από το ρηλάξ και με κάτι κουδουνίστρες που φοριούνται στο χέρι του σα βραχιόλι. αγόρασα σήμερα ένα βιβλίο σχετικό. μόλις το διαβάσω θα σας πω... λέγεται 125 παιχνίδια για έξυπνα και χαρούμενα μωρά εκδ. διόπτρα

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Αυτό το βιβλίο το έχω κι εγώ και μου φάνηκε ολίγον τι άνοστο! Εμείς βαριόμαστε πολύ εύκολα. Έχω ανακαλύψει ότι του αρέσει να του διαβάζω παραμύθια, η κούνια της φίσερ πράις με τα μπαρμπαλέκια και την μουσική, το τραμπολίνο του, κάτι μασητικά βιβλία και ένα παιχνίδι με κρίκους, ένας φωτεινούλης, κάτι παιχνίδια (παπάκια) μπάνιου τα οποία και μασάει. Όπα ξύπνησε, επιστρέφω.

Διαφημίσεις

της δικια μας το αγαπημενο παιχνιδι ειμαστε εμεις...ο μπαμπας και η μαμα...χαχα!Τρελλο ενδιαφερον προς το παρον!

Και το φως....οπου δει λαμπα,ιδιως αυτη απο το πορτατιφ στο δωματιο μας...ερωτας μεγαλος.

Κατα τα αλλα,καλα περναγε στην κουνια της φισερ...παρατηρουσε τα ζωακια,τωρα που αρχιζει να πιανει καλυτερα ασχολειται με κατι μασητικα,την καμηλοπαρδαλη που προσπαθει να την φαει,και κατι παιχνιδακια που κρεμονται απο το καρεκλακι φαγητου...κι αυτα στο στομα τα θελει.