Recommended Posts

καλή σας μέρα κορίτσια και ( επιτέλους ) καλό χειμώνα σε όλους μας. Έχω ένα θεματάκι και θα ήθελα για άλλη μια φορά τα φώτα σας. Η μικρή μου από τον Μάϊο κάνει τσισάκια στη λεκάνη αλλα αρνείται να κάνει κακάκια της. ΟΚ, δεν με αγχώνει αυτό κάποια στιγμή όταν θα είναι έτοιμη θα το κάνει. Το πρόβλημα μου βρε κορίτσια είναι ότι όταν είμαστε έξω και θέλει έστω και τσισάκια της τα κρατάει για ώρες. Να πω ότι βεβαια όταν είμαστε έξω την κρατάω στα χέρια μου να μην ακουμπήσει , κανά δυό φορές που πηγαμε έκανε αλλα τωρα τελευταία δεν θέλει με τίποτα. Θα κάνω σπιτι είναι η απάντησή της. Βρε τι θα πονέσει η κοιλίτσα, βρε τι θα βραχούν τα ρουχαλάκια σου, βρε κοιτα κανει και η μανουλα και θα σε κραταει αγκαλιτσα, τιποτα . Είναι ανένδοτη.

Τι να κανω βρε κοριτσια? Και επίσης δεν ξέρω αν κανει κατι στο σχολειο οταν τα βαζουνε ή κρατιεται και εκει!:(

Διαφημίσεις

το ιδιο προβλημα εχουμε και εμεις. Πιστευω οτι θα χαλαρωσουν γιατι προφανως αγχωνονται μην τα κανουν πανω τους. Βεβαια αυτα ολα εγκυμονουν κινδυνους , αλλα με το ζορι δεν γινεται δουλεια. Το μονο που σκεφτομαι ειναι το θεμα του σχολειου γιατι στον παιδικο πρεπει να αυτοεξυπερετουνται και συχνα της φευγουν τα κακα της.

κοριτσακια μου!

αυτο ακριβως σκεφτομαι κι εγω. Με το ζορι δεν γινεται τιποτα αλλα ειναι επικινδυνο βρε παιδι μου να κρατιουνται τοσες ωρες. η δικια μου με το που την παιρνει η μαμα μου και πανε σπιτι κανει κακακια αμεσως. αχ αυτο το manual για τα ζουζουνια μας, που στο καλο το εχω βαλει?????? μου λετε?

Εγώ προσπαθώ να τη βάζω στην τουαλέτα πριν φύγουμε από σπίτι και οι εξόδοι μας αυτό τον καιρό λόγω του θέματος αυτού περιορίστηκαν σε διάρκεια. Κρατιέται έξω απ'ότι πρόσεξα αλλά σπίτι τα κάνει και πάνω της όταν ξεχαστεί. Στον παιδικό χρησιμοποιεί τουαλέτα επειδή φαντάζομαι βλέπει και άλλα παιδάκια αλλά αλλού τίποτα. Ούτε όταν πηγαίνουμε στη γιαγιά ούτε στη θεία ούτε πουθενά.

Και γω πιστεύω ότι όταν νιώσουν σιγουριά και χαλαρώσουν, όπου και αν βρίσκονται θα ζητούν τουαλέτα. Η μάνα μου λέει εγώ τα κρατούσα από την ώρα που έφευγα από σπίτι το πρωί μέχρι τις 12.30 που έφευγα από το σχολείο στην πρώτη δημοτικού.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Το ότι κρατιούνται βέβαια δείχνει ότι έχουν πάρει τουλάχιστον το βασικό νόημα της εκπαίδευσης τουαλέτας.

[sIGPIC][/sIGPIC]

για 2 χρονα παιδακια μιλατε ή και λιγο μεγαλυτερα???

Οταν το καλοκαιρι μας παραπονεθηκε η μικρη οτι τσουζει απο κατω πηγαμε στο γιατρο για εξετασεις γιατι φοβηθηκαμε για ουρολημοξη η οποια ειναι πολυ συχνη στα παιδακια γιατι κρατανε τα τσισια τους. Ο γιατρος μας εδωσες συμβουλη να πινει οσο τον δυνατον περισσοτερο νερο την ημερα. Επομενως αν πινει νερακι σιγουρα θα παει να κανει τα τσισακια της και εξω. Αν δεν μπορει στις βρωμικες τουαλετες (και με το δικιο του το κοριτσι) τοτε γιατι δεν δοκιμαζεις να αγορασεις γιογιο μια χρησης και να το εχεις στο πορτ μπαγκαζ ή να δοκιμασετε να κανετε τα τσισακια αναμεσα στα αυτοκινητα ή στην υπαιθρο. Οσο αφορα το παιδικο σταθμο κανε μια κουβεντα με την παιδαγωγο για αυτο το θεμα. Ρωτησε της παει η μικρη τουαλετα? ποσο συχνα ? και κρινεις αναλογα.

Παντως φαση ειναι και θα περασει. υπομονη

τοτε γιατι δεν δοκιμαζεις να αγορασεις γιογιο μια χρησης και να το εχεις στο πορτ μπαγκαζ

Νάντια υπάρχει τέτοιο πράγμα? Που βρε κορίτσι, για πες?

Είμαι λίγο εναντίον του να κάθεται στο ύπαιθρο με τόσους ανώμαλους που κυκλοφορούν ελεύθεροι αλλά και αυτό κάποτε είναι αναγκαίο.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Θεωρώ ότι είναι στο παιδί. Η δικιά μου έχει φτάσει 10 χρονών και ακόμη δεν πηγαίνει στο σχολείο...πρέπει να φτάσει στο ΑΜΗΝ για να πάει!!! Είναι πολύ κακό αυτό....δυστηχώς.... αλλά τι να κάνω? Έχω δοκιμάσει τα ΠΑΝΤΑ!!!

καλή σας μέρα κορίτσια και ( επιτέλους ) καλό χειμώνα σε όλους μας. Έχω ένα θεματάκι και θα ήθελα για άλλη μια φορά τα φώτα σας. Η μικρή μου από τον Μάϊο κάνει τσισάκια στη λεκάνη αλλα αρνείται να κάνει κακάκια της. ΟΚ, δεν με αγχώνει αυτό κάποια στιγμή όταν θα είναι έτοιμη θα το κάνει. Το πρόβλημα μου βρε κορίτσια είναι ότι όταν είμαστε έξω και θέλει έστω και τσισάκια της τα κρατάει για ώρες. Να πω ότι βεβαια όταν είμαστε έξω την κρατάω στα χέρια μου να μην ακουμπήσει , κανά δυό φορές που πηγαμε έκανε αλλα τωρα τελευταία δεν θέλει με τίποτα. Θα κάνω σπιτι είναι η απάντησή της. Βρε τι θα πονέσει η κοιλίτσα, βρε τι θα βραχούν τα ρουχαλάκια σου, βρε κοιτα κανει και η μανουλα και θα σε κραταει αγκαλιτσα, τιποτα . Είναι ανένδοτη.

Τι να κανω βρε κοριτσια? Και επίσης δεν ξέρω αν κανει κατι στο σχολειο οταν τα βαζουνε ή κρατιεται και εκει!:(

Εγώ έχω σωθεί με τα πλαστικά καλύματα τουαλέτας μιας χρήσης. Μήπως αν τοποθετείς τέτοιο (υπάρχουν και σε χρώματα ροζ, γαλάζιο κ.λ.π.) και αυτή θα κάθεται και εσύ δεν θα χρειάζεται να την κρατάς;

για 2 χρονα παιδακια μιλατε ή και λιγο μεγαλυτερα???

Οταν το καλοκαιρι μας παραπονεθηκε η μικρη οτι τσουζει απο κατω πηγαμε στο γιατρο για εξετασεις γιατι φοβηθηκαμε για ουρολημοξη η οποια ειναι πολυ συχνη στα παιδακια γιατι κρατανε τα τσισια τους. Ο γιατρος μας εδωσες συμβουλη να πινει οσο τον δυνατον περισσοτερο νερο την ημερα. Επομενως αν πινει νερακι σιγουρα θα παει να κανει τα τσισακια της και εξω. Αν δεν μπορει στις βρωμικες τουαλετες (και με το δικιο του το κοριτσι) τοτε γιατι δεν δοκιμαζεις να αγορασεις γιογιο μια χρησης και να το εχεις στο πορτ μπαγκαζ ή να δοκιμασετε να κανετε τα τσισακια αναμεσα στα αυτοκινητα ή στην υπαιθρο. Οσο αφορα το παιδικο σταθμο κανε μια κουβεντα με την παιδαγωγο για αυτο το θεμα. Ρωτησε της παει η μικρη τουαλετα? ποσο συχνα ? και κρινεις αναλογα.

Παντως φαση ειναι και θα περασει. υπομονη

Nantia μου το στεφανακι που χρησιμοποιει για την τουαλετα αναδιπλωνει και το παιρνεις μαζι σου μαζι με κατι ειδικα σακουλακια για οταν βγαινεις εξω. Τζιφος! Ουτε αυτο θελει. Φυσικα οταν ειναι βρωμικες την παω εξω στο πεζοδρομιο ( το τι λιπασμα εχουμε ριξει δεν λεγεται ). Αλλα ακομα κι αν ειναι καθαρες δεν θελει..............

Θα μιλησω και στη δασκαλα της να μου πει τι να κανω.....

Μηπως ξερετε ποσες φασεις εχουμε ακομα να περασουμε ? :)

Απειρες ετσι?

Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα