Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

τι να κανω ως αδερφη και γυναικα???

Recommended Posts

Κοριτσια καλησπερα θελω τη βοηθεια σας παραθεσα σημερα παρομοιο μηνυμα στις δυσκολες στιγμες για αλλο λογο ομως..αλλα χρειαζομαι και απο εδω τη βοηθεια σας.Ο αδερφος μου εχει μια σχεση εδω και 7 χρονια με πολλους τσακωμους και χωρισμους ενδιαμεσα.Τα τελευταια 4 χρονια συζει και απο τον 1ο χρονο που συζουσε υποτιθεται πηγαινε για γαμο.Η κοπελα που εχει η αληθεια ειναι οτι δεν μας εχει φερθει και με τον καλυτερο τροπο αλλα δεν εχει περασει και εκεινη λιγα ειναι ομως ολα παρα πολλα για να σας τα παραθεσω.Και επιστρεφω σε αυτο που θελω να πω η κοπελα θελει να κανει παιδι με τον αδερφο μου και χωρις να ειναι παντρεμενοι δεν διαφωνω ως προς αυτο μονος ομως τροπος για να μεινει εγκυος λογω γυναικολογιων προβληματων ηταν η εξωσωμτικη εδω κα περιπου 3 μηνες πιεζει τον αδερφο μου τον δεκεμβριο να μπουν στη διαδικασια η οποια ανακοινωνει παντου οτι θα μπει για εξωσωματικη και εκεινος απο πισω λεει εγω παιδι δεν θελω ακομα η εγω μαζι της παιδι δεν κανω.Του εχω πει να τη χωρισει γιατι αν δεν θελει παιδι δεν ειναι σωστο να ταλαιπωρει την κοπελα κλπ εκεινος τιποτα.Χτες η κοπελα μπηκε για αφαιρεση σαλπιγγων και μολις βγηκε ο γιατρος ανακοινωσε συγκεκριμενα σε μενα γιατι δεν ηταν κανενας δικος της εκεινη την ωρα εκει οτι δεν μπορει να μεινει εγκυος ουτε με εξωσωματικη οι πιθανοτητες ειναι 1% και αυτο με τερατογεννεση η κοπελα ακομα δεν το ξερει.Ο γιατρος ειπε το ιδιο και στον αδερφο μου χωρις ομως αλλες λεπτομερειες.Και απο χτες παρηγορω εκεινον που μου λεει οτι εγω δεν θελω να μεινω ακληρος μια ζωη και ξερεις μου λεει καλα οτ με την Ε. δεν μας δενει τιποτα την αγαπαω αλλα τσακωνομαστε συνεχεια σε ολα διαφωνουμε κλπ το παιδι λεει ισως ηταν η λυση λιγο να αλλαξει η ζωη μας και να συνεχισουμε μαζι.Η αληθεια ειναι οτι κανεις απο την πλευρα της δικης μου οικογενειας πιστευε οτι αυτοι οι 2 ανθρωποι θα μπορεσουν να συμβιωσουν μαζι και μαλιστα λεγαμε εκεινη δεν υπαρχει περιπτωση να τον χωρισει ποτε εκεινος ενω ανακοινωνει σε ολους οτι δεν τη θελει και δεν μπορει μαζι της δεν τολμουσε να κανει τη κινηση λεγαμε οτι απλα θα παντρευτουν και μια μερα θα χωρισουν.Επομενως σε μια τετοια κατασταση δεν σου περναει καν απο το μυαλο το θεμα της υιοθεσιας.Και λεω εγω τωρα απο τη μια πως χωριζεις μια γυναικα στα 27 με τετοια προβληματα και μετα απο τοσα χρονια και απο την αλλη πως πειθεις τον αδερφο σου να μεινει μια ζωη χωρις παιδια και αφου ετσι κι αλλιως φαινεται οτι καποια στιγμη θα χωριζε μαζι της...τι να κανω πως να φερθω την κοπελα την ξερω χρονια αλλα και εκεινος ειναι αδερφος μου και χτες μου ειπε εγω να της πληρωσω οσες εξωσωματικες θελει για να την πεισω αν δεν μπορεσει να την πεισει ο γιατροσ αλλα και η αποτυχια θα ειναι επωδυνη κατασταση και εγω πρεπει να προχωρισω τη ζωη(και απο οτι ξερω υπαρχει και καποια αλλη που τη θελει πολυ) βοηηηθεια και συγννωμη για την μακριγορια

Διαφημίσεις

Βρε κοπέλα μου εσύ γιατί να πρέπει να πεις κάτι στην κοπέλα?

Ο αδερφός σου είναι αυτός που πρέπει να ξεκαθαρίσει το θέμα.

Ας της δώσει μια περίοδο να αναρρώσει και μετά ας πάρει ο καθένας το δρόμο του. Αφού από πριν έβλεπε ότι το πράγμα δεν τραβάει.

Το να υποβοληθεί σεε ξωσωματικές άνευ λόγου είναι εγκληματικό για την υγεία της. Ας πάρει γνώμες και από άλλους γιατρούς.

Χιλια συγγνωμη...και ναι κατανοω τον προβληματισμο του αδερφου σου αλλα αυτη τη στιγμη η κοπελα μολις βγηκε απο μια επεμβαση και θεωρω αυτο που εχει προτεραιοτητα ειναι να τη στηριξετε και να τη βοηθησετε να συνελθει.

Δε νομιζω οτι ειναι η καταλληλη στιγμη τωρα να παιρνει τετοιες αποφασεις ο αδερφος σου.Οκ,καλος ο εγωισμος αλλα ας ειμαστε και λιγο ανθρωποι σε αυτη τη ζωη.

Ετσι δεν ειναι?Και φυσικα ας παρει και μια δευτερη γνωμη η κοπελα απο καποιον αλλον γιατρο.

Βρε κοπέλα μου εσύ γιατί να πρέπει να πεις κάτι στην κοπέλα?

Ο αδερφός σου είναι αυτός που πρέπει να ξεκαθαρίσει το θέμα.

Ας της δώσει μια περίοδο να αναρρώσει και μετά ας πάρει ο καθένας το δρόμο του. Αφού από πριν έβλεπε ότι το πράγμα δεν τραβάει.

Το να υποβοληθεί σεε ξωσωματικές άνευ λόγου είναι εγκληματικό για την υγεία της. Ας πάρει γνώμες και από άλλους γιατρούς.

δεν ειναι το να πω εγω κατι ειναι οτι σκεφτομαι σαν γυναικα οτι την ξερω πολλα χρονια και μαλιστα πριν εκεινοι αποκτησουν σχεση γιατι ειμαι μονο ενα χρονο μεγαλυτερη της και εμενα τουλαχιστον θα με τρελαινε μετα απο αυτο να με αφησει και ο συντροφος μου και δεν ξερω ποιον να υποστηριξω..δεν μπορει πιστευω καποια απο εσας να μου βρει μια λυση απλα ηθελα να το πω σε καποιον να ακουσω μια γνωμη απο χτες στριφγυριζει συνεχεια στο μυαλο μου ειμαι αναμεσα και στους δυο :?

Χιλια συγγνωμη...και ναι κατανοω τον προβληματισμο του αδερφου σου αλλα αυτη τη στιγμη η κοπελα μολις βγηκε απο μια επεμβαση και θεωρω αυτο που εχει προτεραιοτητα ειναι να τη στηριξετε και να τη βοηθησετε να συνελθει.

Δε νομιζω οτι ειναι η καταλληλη στιγμη τωρα να παιρνει τετοιες αποφασεις ο αδερφος σου.Οκ,καλος ο εγωισμος αλλα ας ειμαστε και λιγο ανθρωποι σε αυτη τη ζωη.

Ετσι δεν ειναι?Και φυσικα ας παρει και μια δευτερη γνωμη η κοπελα απο καποιον αλλον γιατρο.

Καλη μου εννοειται πως δεν τη χωριζει σημερα.Ειπαμε ειμαστε λιγο ανθρωποι θα περαει καιρος για να γινει αυτο και το ξερω απλα εμενα με προβληματιζει πολυ γιατι οπως προειπα ο ενας ειναι αδερφος και η αλλη καλη φιλη.Και καλα κανεις και ανακατευεσαι αλλωστε για αυτο το εγραψα στο forum για να ανακατευτειται και να μου δωσετε συμβουλες υποστηριξη και ολα αυτα ;)

Διαφημίσεις

Kαλησπέρα. Βασικά δεν χρειάζεται να διαλέξεις κανένα απο τους 2. Μπορείς να αφήσεις τον αδερφό σου να πράξει όπως νομίζει ετσι ώστε να είναι αυτός υπεύθυνος για τις επιλογές του και απο εκεί και πέρα αν επιλέξει να χωρήσει να σταθείς σαν φίλη πια και στην κοπέλα που σίγουρα θα χρειαστεί κάποιον άνθρωπο κοντά της. Δεν είναι και λίγο να μαθαίνεις οτι δεν μπορείς να αποκτήσεις παιδάκι.. Πόσο μάλλον να πρέπει μετά απο τόσα χρόνια να ξαναχτήσεις την ζωή σου πάνω σε άλλα δεδομένα. Όποια κ να είναι η στάση του αδερφού σου και αφού όπως λές την ξέρεις τόσα χρόνια τότε να είσαι απλά εκεί. Αυτό.

Ετσι κι αλλιως με το ζορι δεν προκειται να μεινει μαζι της οτι και να του πεις εσυ.Δεν εχει και νοημα δλδ απο τη στιγμη που δεν υπαρχουν συναισθηματα.Αλλα αυτη τη στιγμη αλλα προεχουν.

εχετε δικιο εκεινη με εχει πολυ περισσοτερο αναγκη..απλα τελικα καταλαβα οτι το μονο που μπορω να κανω ειναι να βλεπω σαν θεατης τις εξελιξεις...και να στηριξω αυτον που εχει περισσοτερο ανγακη..!!

patousitses λίγο περίεργα μας τα λες. Βγήκε ο γιατρός και ανακοίνωσε στο γκόμενο και στην αδερφή του γκόμενου, ότι η ασθενής που μόλις χειρούργησε δε θα αποκτήσει παιδιά, πριν το ανακοινώσει καν στην ίδια;;;;; Έκανε η κοπέλα αφαίρεση σάλπιγγας και ο γιατρός είπε ότι

αν ακόμα αποκτήσει παιδιά θα είναι τερατογέννεση;;; Αυτά αποκλείεται να τα είπε γυναικολόγος, γιατί δε στέκουν, αλλά αν τα είπε καλό θα ήταν να μας πεις το όνομά του για να μην πάει κανείς σε έναν γιατρό που δεν έχει βασικές γνώσεις και δεν τηρεί την ιατρική δεοντολογία και δεν ξέρει τι είναι το ιατρικό απόρρητο.

το ένα θέμα είναι εαν ο αδερφος σου θέλει να μεινει μαζι με την κοπέλα ή όχι ???

για εμένα εκει είναι το σημαντικό .

εσύ φυσικά δεν εχεις να πεις τίποτε ....

Το δεύτερο θέμα του παιδιού για μένα πλεον εχει προχωρήσει τοσο η επιστήμη που σίγουρα θα υπάρξει λύση για να μην μείνει ο αδερφός σου χωρίς παιδί !!!!

(μπορεί να κανει εξωσωματική με ξένα ωάρια , μπορεί ακομα να υπάρξει παρένθετη μητέρα ή ακομα και υιοθεσία.)

Λύσεις υπάρχουν αν και για μενα ειναι χοντρή κουβέντα αυτη που είπε ο γιατρός και θα πρέπει να ψαχτεί και άλλο η κοπέλα .

φυσικά δεν ξέρω ιστορίκο υποθέσεις κάνω.

Φυσικά υπάρχει και η περίπτωση μετα απο την όλη ιστορία να έρθουν πιο κοντα στην σχέση τους.

Κοιτα να αποφορτίσεις τον αδερφό σου απο την ιδέα του δεν κανω παιδί !!!

Για να μπορέσει να συμπαρασταθεί στην κοπέλα που το έχει ανάγκη .

και το ξαναλέω λύσεις υπάρχουν .....

και κανεις δεν μπορεί να ΚΡΙΝΕΙ καταστάσεις . ΚΑΝΕΙΣ.

Διαφημίσεις

patousitses λίγο περίεργα μας τα λες. Βγήκε ο γιατρός και ανακοίνωσε στο γκόμενο και στην αδερφή του γκόμενου, ότι η ασθενής που μόλις χειρούργησε δε θα αποκτήσει παιδιά, πριν το ανακοινώσει καν στην ίδια;;;;; Έκανε η κοπέλα αφαίρεση σάλπιγγας και ο γιατρός είπε ότι

αν ακόμα αποκτήσει παιδιά θα είναι τερατογέννεση;;; Αυτά αποκλείεται να τα είπε γυναικολόγος, γιατί δε στέκουν, αλλά αν τα είπε καλό θα ήταν να μας πεις το όνομά του για να μην πάει κανείς σε έναν γιατρό που δεν έχει βασικές γνώσεις και δεν τηρεί την ιατρική δεοντολογία και δεν ξέρει τι είναι το ιατρικό απόρρητο.

ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΕΙΣΑΙ !!!!!!

ο γιατροσ εχει το δικαιωμα να αναφαιρθει στο συντροφο σε οτι αφορα το ζευγαρι και δεν νομιζω οτι κανενας νοημων ανθρωπος δεν λεει σε εναν ανθρωπο μολισ βγει απο το χειρουργειο κατι τοσο σοβαρο οσο αναφορα εμενα μου το ειπε απλα γιατι ειναι και δικος μου γιατρος εχω παει πολλες φορες μαζι της και ξερει οτι ειμαι και η αδερφη του ενδιαφερομενου δεν πηγε να το πει και στον πρωτο τυχοντα και δεν νομιζω οτι υπαρχει λογος κοροιδειας απο μεριας μου και επιθεσης απο μεριας σου..

εγώ λέω να μην το κουράζεις και πολύ το θέμα και να κάνεις αυτό που είπες πριν.να παρακολουθήσεις τις εξελίξεις σαν θεατής και να σταθείς στην κοπέλα.

ο αδερφός σου αν την αγαπούσε την κοπέλα θα στεκόταν δίπλα της.

καλύτερα να τη χωρίσει μόλις αναρρώσει και να κλάψει για λίγο διάστημα μέχρι να το πάρει απόφαση...παρά να κλαίει μια ζωή μετά..

ΑΥΤΟ ΠΟΥ Η ΚΑΜΠΙΑ ΘΕΩΡΕΙ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ...Ο ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΣ ΤΟ ΟΝΟΜΑΖΕΙ ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ!J.S BACH

να της πληρωσω οσες εξωσωματικες θελει για να την πεισω αν δεν μπορεσει να την πεισει ο γιατροσ αλλα και η αποτυχια θα ειναι επωδυνη κατασταση και εγω πρεπει να προχωρισω τη ζωη(και απο οτι ξερω υπαρχει και καποια αλλη που τη θελει πολυ) βοηηηθεια και συγννωμη για την μακριγορια

Από δω θα έπρεπε να ξεκινήσει η ιστορία....

Υπάρχει άλλη ,και δεν έχει καν τα @@@@@ να της το πει...όχι τώρα που εγχειρίστηκε, αλλά πολύ πιο πριν......παρά την άφηνε να ελπίζει για παιδιά...γάμους.....

Ξέρεις κάτι?

Και τώρα να την αφήσει...χάρη θα της κάνει...ίσως είναι λυτρωτικό για την κοπέλα.....και ίσως έτσι καταφέρει να τον μισήσει αρκετά που να μην τη νοιάξει και πολύ η χαζοαπώλεια του...

Όσο γρηγορότερα την αφήσει τόσο γρηγορότερα θα φτιάξει τη ζωή της.....

Αυτός δεν ξέρω αν θα φτιάξει τη ζωή του.........

Δεν ξέρω αν είναι καν σε θέση να αγαπήσει.....πάντα (ακόμα κι όταν θα είναι με αυτή που θέλει τώρα) θα υπάρχει μια άλλη............οτιδήποτε αρκεί να μη βιώνει αυτός τα ζόρια...μια "άλλη" σε τέτοια άτομα είναι η ατυχέστατη επιβεβαίωση ότι τάχα είναι άνθρωποι.....ότι να, εγώ να σταθώ δίπλα της, αλλά σνιφ κλαψ, αγαπάω άλλη.......έλεος!!!!!!!!!

λες οτι μεχρι τωρα δεν ηθελε παιδια ξαφνικα οταν μαθαινει οτι η κοπελα εχει προβλημα τον καιει το θεμα του παιδιου.μαλλον βρησκει προφασεις να την κανει οσο πιο γρηγορα μπορει.παντως αν ειχε προβλημα η κοπελα το γνωριζε απο πριν ο αδερφος σου και πολυ ασχημα εκανε που της ετρωγε τοσα χρονια και δεν εκανε ενα παιδακι η κοπελα για να περιμενει.οσο για το γιατρο και εμενα μου φενεται λιγο παραξενο το οτι ειπε για τερατογεννεση μετα απο εγχειρηση και η κοπελες εχουν δικιο δεν τα λενε αυτα ουτε σε πρωτου βαθμου συγγενεις θα τα πουν στον συντροφο?ο κυριος εκανε λαθος.και σε μια τοσο σοβαρη εγχειριση ηταν χωρις τους δικους της δηλαδη η κοπελα εχει μονο εσας αρα πρεπει να της σταθεις ασχετα με τον αδερφο σου

Διαφημίσεις

Kαλησπέρα. Βασικά δεν χρειάζεται να διαλέξεις κανένα απο τους 2. Μπορείς να αφήσεις τον αδερφό σου να πράξει όπως νομίζει ετσι ώστε να είναι αυτός υπεύθυνος για τις επιλογές του και απο εκεί και πέρα αν επιλέξει να χωρήσει να σταθείς σαν φίλη πια και στην κοπέλα που σίγουρα θα χρειαστεί κάποιον άνθρωπο κοντά της. Δεν είναι και λίγο να μαθαίνεις οτι δεν μπορείς να αποκτήσεις παιδάκι.. Πόσο μάλλον να πρέπει μετά απο τόσα χρόνια να ξαναχτήσεις την ζωή σου πάνω σε άλλα δεδομένα. Όποια κ να είναι η στάση του αδερφού σου και αφού όπως λές την ξέρεις τόσα χρόνια τότε να είσαι απλά εκεί. Αυτό.

ΑΥΤΟ! Και θα δεις ότι είναι εύκολο!

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΕΙΣΑΙ !!!!!!

συμφωνω!!!!τι γιατρος ειναι αυτος και πως ανακοινωνει κατι τετοιο χωρις να το ψαξει περαιτερω???για μενα εσυ δεν χρειαζεται να ανακατευτεις.ας αναρρωσει πρωτα η κοπελα και μετα ας αποφασισουν τι να κανουνε μαζι και με συζητηση κα συννενοηση

ο γιατροσ εχει το δικαιωμα να αναφαιρθει στο συντροφο σε οτι αφορα το ζευγαρι και δεν νομιζω οτι κανενας νοημων ανθρωπος δεν λεει σε εναν ανθρωπο μολισ βγει απο το χειρουργειο κατι τοσο σοβαρο οσο αναφορα εμενα μου το ειπε απλα γιατι ειναι και δικος μου γιατρος εχω παει πολλες φορες μαζι της και ξερει οτι ειμαι και η αδερφη του ενδιαφερομενου δεν πηγε να το πει και στον πρωτο τυχοντα και δεν νομιζω οτι υπαρχει λογος κοροιδειας απο μεριας μου και επιθεσης απο μεριας σου..

Ο γιατρός έχει δικαίωμα να ενημερώσει για την κατάσταση του ασθενούς την πιο κοντινή οικογένεια λ.χ. τον σύντροφο- σύζυγο, όχι τον σύντροφο- συγκάτοικο όπως είναι ο αδερφός σου. Ο αδερφός σου και εσύ δεν έχετε καμία απολύτως σχέση συγγένειας με την κοπέλα.

Όλα όσα αναφέρεις στη συνέχεια ότι σου τα είπε επειδή είναι και δικός σου γιατρός τα θεωρώ απαράδεκτα, αν συνέβησαν, δε φαντάζομαι λ.χ. ο γιατρός μου να ενημερώνει για την κατάστασή ΜΟΥ οποιαδήποτε πελάτισσα του μόνο και μόνο επειδή τυγχάνει να με γνωρίζει. Ελπίζω η κοπέλα να τον λυπηθεί και να μην του κάνει καμία μήνυση για για παραβίαση ιατρικού απορρήτου.

Επίσης είναι καλό σε κάποια ηλικία να αφήνουμε τα παιδιά και τα αδέρφια μας να ζούνε τη ζωή και εμείς να κοιτάμε τη δική μας.

Σε καμία περίπτωση δεν είμαι επιθετική, απλά κάποια πράγματα που γράφεις ακούγονται πολύ περίεργα.

Παντως ειναι καλυτερα να χωρισουν τωρα ετσι οπως ειναι παρα να μπουν σε διαδικασιες γαμου και παιδιου. Λυπηρο αλλα συμβαινει... Και το οτι υπαρχει τριτο προσωπο επιβεβαιωνει οτι δεν εχουν μελλον μαζι. Οσο για το ποτε θα της το πει? Το ιδιο χαλια θα νιωσει η κοπελα..

Ο λογος που εγραψα εδω δεν ειναι φυσικα για να τσακωθω μαζι σας και ουτε για να ξεφτυλισω το γιατρο μου και γιατρο της κοπελας ο οποιος ειναι γνωστος και εχω διαβασει οτι αρκετες κοπελες μεσα απο το forum πηγαινουν στον ιδιο και μαλιστα καμια δεν εχει παραπονα.Το γιατι μου το ειπε εμενα ειναι αλλη υποθεση στον αδερφο μου και φυσικα επρεπε να το πει εφοσων πηγαινανε μαζι και συζηταγανε για την εξωσωματικη και ολα δεν ειναι απλα συγκατοικος...Επισης δεν επιασε την πρωτη πελατισσα που ειδε μπροστα του να της τα πει αλλα μια πελατισσα που εχει πολυ κοντινη σχεση-επαφη με την ασθενη.Ακομα η κοπελα δεν ειναι μονη στο κοσμο και γονεις εχει και ολα απλα οι γονεις τις μενουν μονιμα Θεσσαλονικη και εκεινη την ωρα δεν ειχαν φτασει ακομα.!και απο οτι ξερω δεν εχει πει τιποτα σε κανεναν αλλον ο γιατρος και αλλωστε το θεμα δεν ειναι οπως ξαναειπα γιατι το ειπε σε μενα και να μην μου το ελεγε θα ερχοταν να μου το πει ο αδερφος μου.Οσον αφορα το ''τριτο'' προσωπο δεν εχει κανει τιποτα με την αλλη κοπελα απο οτι ξερω ουτε εχει καποια ιδιαιτερη επαφη απλα ειχε σχεση μαζι της 6 μηνες σε ενα του χωρισμο με την Ε και φετος το καλοκαιρι μου ειπε εμενα εμπιστευτηκα οτι δεν την εχει ξεπερασει ακομα και οτι θα ηθελε πολυ να ειναι μαζι της και τη σκεφτεται ακομα αλλα ως εκει και τιποτα παραπανω και η φραση η δικια μου οτι του εχει παρει τα μυαλα το ειπα γτ αυτη η σχεση ηταν πριν 4 χρονια και μου εκαναν εντυπωση τα λογια που ειπε οποτε σημαινει οτι δεν την εχει ξεπερασει ακομα.Αυτο που ειπα εγω σαν γυναικα φιλη της κοπελας και αδερφου εκεινου ειναι οτι δεν μπορει τοσο καιρο που σε πιεζει για εξωσωματικη να της λες οχι δεν θελω παιδια και εν μερη να της λες θελω να χωρισουμε για να φτιαξεις τη ζωη σου και να κανεις παιδια αφου εγω δεν θελω και τωρα που εμαθες αυτο που εμαθες να λες πρεπει καποια στιγμη να τη χωρισω γιατι δεν μπορουμε να κανουμε παιδια και τιποτα αλλο δεν θα μας ενωνει και η απαντηση ηταν η εξης δεν θελω τωρα παιδια δεν μπορω να πω ομως οτι θελω να μεινω παντα χωρις παιδια.Δεν εχω καποιο λογο να κοροιδεψω κανεναν και να μπω σε ενα site του internet που εχει βοηθησει και μενα σε προβληματα μου και να παραμυθιαζω τον κοσμο η να γραφω πραγματα που δεν ισχυουν και γενικοτερα παραλογα πραγμαα οπως αναφερατε.Βοηθεια συζητησα και οχι να με κατακρινεται στο κατω κατω εγω δεν φταιω τιποτα αν φταει καποιοσ ειναι ο αδερφος μου αλλα δεν μπορω και να του καθορισω τη ζωη.!εμενα ουσιαστικα η απορια μου ηταν οτι αφου βλεπω οτι δεν υπαρχει κατι μεταξυ τους περα απο την αγαπη και οχι ως συντροφο αλλα ως ανθρωπο να τον πισω αν μπορω φυσικα να ψαξουν καθε μεσω της επιστημης που μπορει να του χαρισει παιδια ή πχ να του πω παντρευτειτε και προχωριστε σε υιοθεσια η ολο αυτο θα ειναι επωδυνο γιατι οντως καποιοα στιγμη θα υπαρξει χωρισμος??ερχεται και μου ζηταει συμβουλες και μου λεει ξερω οτι σε οποιαδηποτε γυναικα πεις οτι δεν μπορει να γινει μανα θα παει να πεσει απο ουρανοξιστη και δεν θελω να την αφησω μονη της σε ολο αυτο αλλα δεν με δενει και τιποτα πια μαζι της πες αδερφουλα μου τι να κανω??καταλαβαινεται και μενα τη θεση μου και δεν ξερω τι να του πω..!Αν θελετε να ασχοληθειται και μπορειται να δωσετε συμβουλες καντε το αν οχι συγνωμη που ενοχλησα δεν εχω να πω κατι αλλο...καλη σας μερα

Κοίτα να δεις....

Επειδή σε αυτή τη ζωή μου αρέσουν τα ξεκάθαρα πράματα, δε θεωρώ τη στάση του αδερφού σου ξεκάθαρη.

Αντίθετα τη θεωρώ ανήθικη και ανώριμη...

Αν δεν ξέρει τι θέλει, δεν του φταίει κανένας.....

Έπρεπε εδώ και καιρό να έχει ξεκαθαρίσει την κατάσταση.

Το να συνεχίζει κάτι που δε θέλει από την καλή του την καρδιά (λέμε τώρα) μόνο χειρότερα τα κάνει....

Δε μένεις με έναν άνθρωπο και να τον κοροϊδεύεις χρόνια και μάλιστα να σκέφτεσαι να τον βάλεις και στη διαδικασία της εξωσωματικής, επειδή είσαι καλός....το κάνεις επειδή δεν είσαι καλός.....και ώριμος αρκετά ώστε να σκεφτείς πως κανένας δεν είναι παιχνιδάκι κανενός.... η κοπέλα σαφέστατα και αξίζει έναν καλύτερο σύντροφο.....

Ας πάρει επιτέλους μια σωστή απόφαση.....κι ας την αφήσει να τον βρει...

Ξέρεις κάτι?

Όλα ξεπερνιούνται, εκτός από την ατιμία και την κοροϊδία........

patousitses να του πεις αυτά ακριβώς που πιστεύεις! ο αδερφός σου χρειάζεται ένα γερό ταρακούνημα όχι συμβουλές! Δεν μπορείς εσύ να του πεις τι θα κάνει με τη ζωή του! Δικές του πρέπει να είναι οι αποφάσεις και δικές του και οι επιπτώσεις... αν του πεις οτιδήποτε στο τέλος εσένα θα κατηγορεί γιατί έτσι θα αποποιηθεί των δικών του ευθυνών.

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Κοίτα να δεις....

Επειδή σε αυτή τη ζωή μου αρέσουν τα ξεκάθαρα πράματα, δε θεωρώ τη στάση του αδερφού σου ξεκάθαρη.

Αντίθετα τη θεωρώ ανήθικη και ανώριμη...

Αν δεν ξέρει τι θέλει, δεν του φταίει κανένας.....

Έπρεπε εδώ και καιρό να έχει ξεκαθαρίσει την κατάσταση.

Το να συνεχίζει κάτι που δε θέλει από την καλή του την καρδιά (λέμε τώρα) μόνο χειρότερα τα κάνει....

Δε μένεις με έναν άνθρωπο και να τον κοροϊδεύεις χρόνια και μάλιστα να σκέφτεσαι να τον βάλεις και στη διαδικασία της εξωσωματικής, επειδή είσαι καλός....το κάνεις επειδή δεν είσαι καλός.....και ώριμος αρκετά ώστε να σκεφτείς πως κανένας δεν είναι παιχνιδάκι κανενός.... η κοπέλα σαφέστατα και αξίζει έναν καλύτερο σύντροφο.....

Ας πάρει επιτέλους μια σωστή απόφαση.....κι ας την αφήσει να τον βρει...

Ξέρεις κάτι?

Όλα ξεπερνιούνται, εκτός από την ατιμία και την κοροϊδία........

πολυ καλα τα λες! επειδη ειναι αδερφη του δεν βλεπει ολη αυτη την ασχημη συμπεριφορα του αδερφου της.και δεν τα βαλαμε μαζι σου συγγνωμη αν παρεξηγησε για το γιατρο αλλα δεν με πειθεις οτι ηταν σωστος η θα το λεγε της κοπελας πρωτα η και στους δυο, σε σενα δουλεια δεν ειχε να πει τιποτα μπορει η κοπελα να μην ηθελε να πει τιποτα και να εφευγε για αλλους λογους

Νομίζω ότι εσύ δε χρειάζεται να κάνεις τίποτα. Ο αδερφός σου είναι αρκετά μεγάλος για να κάτσει και να σκεφτεί τι θέλει και πώς πρέπει να συμπεριφερθεί. Σε παρόμοια δικιά μου περίπτωση όπου ο άλλος ήθελε να "την κάνει" για κάποιους λόγους (προβλήματα υγειας δικά μου, μπορεί να ήταν δικαιολογίες η απόκτηση παιδιού, μπορεί και όχι), δε μου είχε πει τίποτα ενώ το είχε μάθει όλο το συγγενικό και φιλικό περιβάλλον και του έλεγαν κρίμα είναι η κοπέλα, πώς θα την αφήσεις μόνη, μείνε λίγο ακόμα έτσι κι αλλιώς μπορεί σύντομα να πεθάνει. Όταν τα έμαθα, έφυγα μόνη μου, δεν είχα καμιά δουλειά με έναν τετοιο άντρα. Γι αυτό μη σκέφτεσαι την κοπέλα έτσι, μπορεί να είναι καλύτερο για εκεινη να χωρίσει με δεδομένο ότι έχει τη σχέση που περιγράφεις με χωρισμούς πολλούς και τρίτα πρόσωπα. Κανένας δε χάνεται. Και για μένα πχ έλεγαν ποιος θα την πάρει τωρα την κακομοίρα που δεν κάνει παιδιά, αν καθομουν να τα ακουσω θα είχα πηδηξει απο κανενα παραθυρο εδώ και καιρό...