Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μηπως κανω κακο στο μωρο??


Recommended Posts

Επιπλέον ξαναλέω ότι δεν είμαι καπνίστρια και ως εκ τούτου δεν έχω κανέναν λόγο να το υποστηριζω, αλλά μου φαίνεται λογικότατο η συγκέντρωση νικοτίνης από 3 τσιγάρα ημερησίως που περναει στο γαλα να είναι απειροελαχιστη σε σχέση με τα οφέλη του θηλασμού. Δηλαδή το παιδί μιας καπνίστριας που δεν θηλάζει κατά τη γνώμη μου βλάπτεται διπλά.

 

Τι έρευνα εχεις κανει και το λες; Πως σου φαινεται λογικοτατο; Με τι κριτήρια; Εχεις μελετήσει όλες τις ουσίες του τσιγάρου και ποςο χρονο θελουν για να φύγουν απο το σύστημα ενος ανθρώπου; Το ξέρεις οτι ενα μεγάλο ποσοστό ανθρώπων εχουν προβλημα αποβολής καθημερινών τοξινών εξου και εχουν μεγαλύτερες πιθανότητες προβλημάτων υγείας καρκίνου κλπ (γονίδιά το καθορίζουν)

Ειναι τόσοι οι όροι που καθορίζουν τι και ποτε και αν ακομα αποβάλλεται απο τον οργανισμό οποτε το σχολιο : 3 τσιγάρα την μερα ειναι οκ σορυ αλλα δεν στέκει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 88
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγω νομίζω οτι το θέμα ειναι πως το νιώθει η καθε μάνα.αν κάποια θεωρεί οτι ειναι καλύτερο για το παιδι της να περιορίσει το τσιγάρο και να θηλάζει αυτή παίρνει και την οποία ευθύνη.οπως και στην εγκυμοσύνη που οι περισσότερες λένε οτι ο γιατρός αφήνει να κάνω 5 τσιγάρα την ημέρα!και δεν μιλάω εκ του ασφαλούς καθώς δυστυχώς είμαι καπνίστρια.ομως και στις δυο μου εγκυμοσύνες οπως και στη διάρκεια του θηλασμού το έκοψα μαχαίρι.και η αλήθεια ειναι οτι μου έλειπε απίστευτα πολυ ομως δεν μου πήγαινε η καρδιά να ανάψω τσιγάρο.ξανακαπνισα την ημέρα που έκοψα το γάλα.ολα τα αλλα ειναι για να χρυσώνουν το χάπι..

 

Μπραβο κορίτσι που το κοψες οσο θηλαζες... Κάπνιζα χρονια ξερω οτι ειναι παλούκι....

Link to comment
Share on other sites

Αν είχα απορίες σε σχέση με τον θηλασμό σίγουρα σε σύμβουλο θηλασμού θα απευθυνόμουν, όπως αν με πονούσε το δόντι μου θα πήγαινα σε οδοντίατρο κοκ. Δε συνηθίζω να αμφισβητώ τους επιστήμονες που έχουν σπουδασει χρόνια στο αντικείμενο τους επειδη απλα διαβασα μερικες ερευνες, οπως δε θα ήθελα να αμφισβητεί κι εμένα κάποιος στο δικό μου αντικείμενο. Όποιος θέλει και μπορεί ας ποσταρει κι αλλα links, είναι πολύ χρήσιμα εννοείται, διαφορετικά τέλη Αυγούστου που επιστρέφουμε από διακοπές και θα έχω πρόσβασή σε Η\Υ θα κοιτάξω κι εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Αν είχα απορίες σε σχέση με τον θηλασμό σίγουρα σε σύμβουλο θηλασμού θα απευθυνόμουν, όπως αν με πονούσε το δόντι μου θα πήγαινα σε οδοντίατρο κοκ. Δε συνηθίζω να αμφισβητώ τους επιστήμονες που έχουν σπουδασει χρόνια στο αντικείμενο τους επειδη απλα διαβασα μερικες ερευνες, οπως δε θα ήθελα να αμφισβητεί κι εμένα κάποιος στο δικό μου αντικείμενο. Όποιος θέλει και μπορεί ας ποσταρει κι αλλα links, είναι πολύ χρήσιμα εννοείται, διαφορετικά τέλη Αυγούστου που επιστρέφουμε από διακοπές και θα έχω πρόσβασή σε Η\Υ θα κοιτάξω κι εγώ.

 

Μην ξεχνάς δεν ειναι γιατροί οποτε δεν ειναι σχετική αναλογία - σεμινάριο κάνουν δεν κάνουν κλινικές έρευνες :-)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν ξέρω να κάνω αντιγραφη-επικόλληση από κινητο, έχει ένα άρθρο στο paidiatros-thes.GR που αναφέρει όλα τα παραπάνω. Είναι από τα πρώτα στην αναζήτηση κάπνισμα και θηλασμος. Σ αυτο αναφερομουν οταν ελεγα οτι μου φαινεται λογικο. Εκτός κι αν αμφισβητουμε και τους παιδιατρους, κατά την προσφιλή μας συνήθεια εμείς οι μαμάδες. :-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επίσης θα είχε πολυ μεγάλο ενδιαφέρον να ακούσουμε τη γνώμη και ενός γιατρού για το θέμα, βασιζόμενη σε επιστημονικά επιχειρήματα. Νομίζω υπάρχουν και γιατροί στο forum και παιδίατροι, έτσι δεν ειναι;

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια τι έρευνες και γιατροί λέτε;το θέμα ειναι οτι ειναι κοινό μυστικό οτι το τσιγάρο ειναι κυριολεκτικά δηλητήριο.απο κει και πέρα ειναι στο κρίση και στη συνείδηση της μάνας αν θα το κανει η οχι.και για να το πω πιο απλά, αν σου πάει η καρδιά καντο.δεν υπάρχει λόγος νομίζω να διαφωνούμε σχετικά με τις έρευνες και τις απόψεις γιατρών.10 άνθρωποι θα πουν οτι ειναι καλύτερα να καπνιζεις και να θηλαζεις και άλλοι τόσοι θα πουν οτι ειναι ανεπίτρεπτο.η καθε μάνα ειναι υπεύθυνη για το παιδι της.κανενας γιατρός και κανένας σύμβουλος δεν εχουν μεγαλύτερη ευθύνη απο τη μάνα.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται, μεγαλύτερη ευθύνη κανείς δεν έχει, περισσότερες γνώσεις όμως; Για μένα ειναι απλώς κρίμα να στερηθεί ενα παιδί το μητρικό γάλα αν δεν ειναι απολύτως απαραίτητο. Και ούτε ήμουν ποτέ ιδιαίτερα φανατικη με τον θηλασμο, απλά αναγνωρίζω τα οφέλη του. Ας κάνει λοιπόν κάθε μητέρα το καλύτερο για το παιδί της, σταθμιζοντας με σοβαρότητα και υπευθυνότητα τα υπέρ και τα κατα.

Link to comment
Share on other sites

Α, και κάτι άσχετο αλλα και σχετικό με το θέμα. Έχει τύχει ποτέ να θηλασετε μπροστά σε ανοιχτό υπολογιστή ή κινητό με ανοιχτό wifi? Εγώ ναι, χωρίς καθόλου να είμαι σίγουρη ότι δεν ήταν αυτό έστω κι ελάχιστα επιβλαβές για το παιδί μου. Το έκανα καθαρά για δική μου ευχαρίστηση. Το έχετε σκεφτεί ποτε; Πάω για ύπνο τώρα :-) αυριο θα ξαναμπώ για να διαβάσω την άποψη σας.

Link to comment
Share on other sites

Οι γνωμες διισταντε κοριτσια.ουτε εγω τι ηξερα διαβασα ομως γι αυτο ρωτησα κ την παιδιατρο κ τελικα αποφασισα να την θηλαζω.δεν νομιζω οτι κανεις θα θυσιαζε το μωρο του .....η καθε μια μητερα κανει το δυνατοτερο για τα παιδια της.....

2004-2008-2016[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η κοινή λογική (η δική μου τουλάχιστον :-) )λέει ότι κάποια που δεν είναι σε θέση να κόψει το τσιγάρο κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης ή του θηλασμού για χάρη έστω του μωρού και ψάχνει ημίμετρα, σίγουρα θα κάνει και άλλου είδους καταχρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ήμουν και είμαι καπνίστρια . Στις εγκυμοσύνες καθώς και στους θηλασμούς το τσιγάρο το είχα κόψει μαχαίρι. Μια φορά όμως μου ήρθε έντονα η επιθυμία να καπνίσω και συμβουλεύτηκα τη μαία μου , η οποία μου είπε ότι αν το έχω τοοοοοσο πολύ ανάγκη να κάνω ΕΝΑ αμέσως μετά το θηλασμό έτσι ώστε μέχρι την επόμενη φορά που θα θήλαζα να είχε αποβληθεί η περισσότερη νικοτίνη από τον οργανισμό και έτσι και έκανα. Γενικά είμαι ενάντια του τσιγάρου κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και του θηλασμού. Όμως αν η κοπέλα που έθεσε το θέμα θέλει ΟΠΩΣ και ΔΗΠΟΤΕ να καπνίσει , θεωρώ ότι ένα (ένα όμως) τσιγάρο την ημέρα δε θα φέρει την καταστροφή.

Link to comment
Share on other sites

Η κάθε μητέρα το βλέπει απο διαφορετική πλευρά..ως πρώην καπνίστρια και μητέρα που θήλασε το μωρό της, έχω να πω με σιγουριά πως δεν θα μπορούσα να καπνίζω και να θηλάζω το μωρό μου...αυτό βέβαια είναι δική μου, προσωπική άποψη. Η κάθε μητέρα κάνει ότι εκείνη θεωρεί καλύτερο για το μωρό της.

Η λύση δεν είναι να κόψεις τον θηλασμό για να καπνίσεις, η λύση είναι να κόψεις το κάπνισμα για να θηλάσεις και μετά ξεκίνα το πάλι.

Το ότι υπάρχουν γιατροί που λένε, είτε σε εγκυμονούσες είτε σε θηλάζουσες. '' καπνισε 4-5-6 τσιγάρα δεν πειράζει'' , αδιαφορώντας για τις επιπτώσεις που θα έχει αυτό στην υγεία του εμβρύου-μωρού, εμένα πραγματικά με ξεπερνάει.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι υπάρχουν γιατροί που λένε, είτε σε εγκυμονούσες είτε σε θηλάζουσες. '' καπνισε 4-5-6 τσιγάρα δεν πειράζει'' , αδιαφορώντας για τις επιπτώσεις που θα έχει αυτό στην υγεία του εμβρύου-μωρού, εμένα πραγματικά με ξεπερνάει.

 

 

Μεταξύ μας δεν νομίζω ότι υπάρχει γιατρός που λέει κάτι τέτοιο... Ίσως μετά από πολλή πίεση αν η άλλη δηλώνει αδυναμία να το κόψει ή σε σύγκριση με τα 1-2 πακέτα που μπορεί να έκανε κάποια πριν.

Δεν θα βρεις γιατρό όμως να σου πει με το καλημέρα σας, ανάμεσα στις υπόλοιπες οδηγίες, ότι επιτρέπονται και λίγα τσιγαράκια, λίγα ποτάκια κοκ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν εγραψα στο foroum οτι καπνιζω για να παρω κ συγχαρητηρια αλλα πεφτουν πυροβολισμοι εδω μεσα ..κ οχι αλλες καταχρησεις δεν κανω.....

2004-2008-2016[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν εγραψα στο foroum οτι καπνιζω για να παρω κ συγχαρητηρια αλλα πεφτουν πυροβολισμοι εδω μεσα ..κ οχι αλλες καταχρησεις δεν κανω.....

 

Λοιπόν επειδή αποφάσισες να καπνίσεις θα ηθελα αν μου επιτρέπεις να σου δώσω μερικές συμβουλές που είχε δώσει η μαία στην κοπέλα που γέννησε στο δίπλα κρεβάτι απο μένα και ήθελε οπωσδήποτε να καπνίσει.καταρχας θα καπνίσεις αμέσως μετά το θηλασμό ώστε να εχουν περάσει 2-3 ώρες μέχρι τον επόμενο.θα καπνίζεις σε εξωτερικό χώρο και θα εχεις τα μαλλιά σου πιασμένα πίσω.μολις τελειώσεις το τσιγάρο θα πλύνεις χέρια- δόντια και θα αλλάξεις μπλούζα.αυτα όσο μπορώ να θυμηθώ ηταν τα βασικά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εγραψα στο foroum οτι καπνιζω για να παρω κ συγχαρητηρια αλλα πεφτουν πυροβολισμοι εδω μεσα ..κ οχι αλλες καταχρησεις δεν κανω.....

 

Ε ναι, είσαι νέο μέλος και προφανώς δεν έχεις διαπιστώσει ακόμη ότι σε ορισμένα θέματα υπάρχει από αρκετούς - χωρίς βέβαια να εξαιρώ τον εαυτό μου - μια απολυτοαπολυτότητα :-) σε όσα γράφουν. Με τον καιρό θα το συνηθίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εγραψα στο foroum οτι καπνιζω για να παρω κ συγχαρητηρια αλλα πεφτουν πυροβολισμοι εδω μεσα ..κ οχι αλλες καταχρησεις δεν κανω.....

 

Πιστεύεις οτι με την απόφαση σου, το ρίσκο να δημιουργηθεί προβλημα υγείας ειναι μηδαμινό; 0%;

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύεις οτι με την απόφαση σου, το ρίσκο να δημιουργηθεί προβλημα υγείας ειναι μηδαμινό; 0%;

 

Με τοσα οφελη που προσφερει ο θηλασμος .πισ τευω οτι προστατευει κ εμενα κ το παιδι.

2004-2008-2016[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Με τοσα οφελη που προσφερει ο θηλασμος .πισ τευω οτι προστατευει κ εμενα κ το παιδι.

 

Δηλαδη το ρίσκο ειναι μηδέν γιατι προστατεύει το μωρο σου ο θηλασμος;

Κοπελα μου διάβασε το άρθρο που παρεθεσα παρακάτω για την τελευταία έρευνα που έκαναν στα μωρα που θήλαζαν οι μανάδες τους να δεις το ρίσκο και κίνδυνο στο οποίο μπαίνει το μωρακι σου....

 

Ο θηλασμος δεν ειναι θαυματουργό μυστήριο απο τον Θεό.. Ναι βοηθάει σε κάποια πράγματα αλλα δεν ειναι πανάκεια, δεν σώζει απο ωτίτιδες κρεατακια αμυγδαλές καρκίνο αυτισμό , απλα βοηθάει!!! Βοηθάει και τιποτα αλλο σε μερικες αρρώστιες !!!!

Δυο παιδια μεγαλώνω, θηλαζω συνολικά 5 χρονια και ένας Θεος ξέρει τη αρρώστιες περάσαμε. Εχω γνωριςει εκαντονταδρς μανάδες που θήλασαν, τα παιδια τους παλι κατάντησαν με αντιβιωσεις λόγω κοινών ασθενειών με αυτισμό κλπ.. Σιγουρα θα ηταν χειρότερα αν δεν θήλαζαν αλλα δεν προστατεύτηκαν εντελώς! Αν σου πει επιστημονας οτι ο θηλαςμος προςτατευει το παιδι σου 100% θελει κρεμαςμα ...

Οι τοξινες και το δηλητήριο που εκθέτεις στο παιδι σου, θα μπούνε στο συστηματου και ο θηλασμος ΔΕΝ θα το προστατέψει απο αυτά. Μην βλέπεις άρθρα περί θηλασμπυ και τσιγάρου γιατι προκειμένου να θηλάσει ο κόσμος λενε τέτοιες αηδίες

Κανε απο Google σε επιστημονικά άρθρα για το ποςο κάνουν να φύγουν οι το ξινές τσιγάρου απο το αίμα σου

Αφού το εκθέτεις το λιγοτερο που μπορεις να κανεις ειναι ΠΟΛΥ ΕΡΕΥΝΑ και να χρησιμοποιήσεις το μυαλό σου και την καρδιά σου και οχι την συνήθεια σου!!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως μεγάλο μπραβο στις κοπέλες που σταμάτησαν τσιγάρο κατα τη διάρκεια εγκυμοσύνης,θηλασμου που όπως φαινεται δεν ειναι λίγες!

Πολυ τυχερά τα παιδακια σας που θα μεγαλώσουν μαζι σας και θα λάβουν σούπερ προστασία, αγαπη και οτι αλλο μπορείτε να προσφέρετε μεσα απο οτι θυσίες κάνετε μια απο αυτές η προσωπική και άκρως εγωιστική απόλαυση ενος.....τσιγάρου!!!

Σε οτι θέματα εχουμε διαφωνήσει στο παρελθόν, ειδα πολυ διαφορετικά τις κοπέλες που είπαν σε αυτο το θρεντ τι έκαναν για το μωρο τους! Αυτο σημαίνει αγαπη....

Link to comment
Share on other sites

Μην βλέπεις άρθρα περί θηλασμπυ και τσιγάρου γιατι προκειμένου να θηλάσει ο κόσμος λενε τέτοιες αηδίες

 

Και ποιοι ακριβώς ειναι αυτοί που έχουν συμφέρον να θηλαζουν όσο το δυνατόν περισσότερες μητέρες; Οι γαλακτοβιομηχανίες; Οι παιδίατροι; Τι έχουν να κερδίσουν απο αυτό; Πραγματικά δυσκολεύομαι να παρακολουθήσω τον συλλογισμό σου.

 

Συμφωνώ πάντως ότι το ρίσκο δεν μπορεί να ειναι 0 % όπως δυστυχώς και σε πολλά αλλα πράγματα που κάνουμε σε σχέση με τα παιδιά μας - έγραψα παραπάνω παράδειγμα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...