Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μηπως κανω κακο στο μωρο??


Recommended Posts

Πάντως πέρα απο το θέμα του θηλασμού εγώ σεβόμενη τους εννέα μήνες της εγκυμοσύνης που το έκοψα, δεν το ξαναάρχισα μετά! Αλλά αυτό το έκανα πρωτίστως για τη δική μου υγεία ;)

Το κουφό που άκουσα χτες για το θηλασμο " Πρέπει να το κόψεις γιατί είναι και αγόρι και δεν κάνει...." καταλάβατε τι εννοούσε ο ποιητής?

ssttaa

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 88
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

και τι ζόρι τράβαγε; τον εκπαιδεύεις για όταν μεγαλώσει! να προσφέρει ικανοποίηση στα κοριτσάκια :lol:

 

(έχω ρίξει απίστευτο γέλιο με τις σοκολάτες, τα μιλκ σέικ και τα νερά :lol: )

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

mporei na me voithisei kaneis????

to koritsaki mou einai enos mhnou kai to thilazo mono eytyxos exoume mpei se kapoio programma siga siga enoontas pinei kathe 3 ores olo to 24oro k.l.p

ego exo ena magazi diko mou kai ksekinisa na pigeno mou fernoun loipon to paidi kai to thilazo den exo provlima ekei...to TERASTIO provlima mou einai to tsigaro!!!!!!niotho apisteytes typseis otan thn koitazo kai klaio alla apo thn allh klaio k exo polla neyra otan den kano tsigaro...einai ena thema poy me tromazei oti tha mou kopsei ton thilasmo,oti kano kako sto paidi,oti oti.....k.l.p den xero ti na kano k poso tha antexo sto ruthmo pou vriskome tora!!!!sthn egkumosini ekana 6-7 tsigara thn hmera olous tous mines omos!!tora kano 3-4 isos k 5 kapoia mera alla niotho apisteyth piesh k den me ftanoun!!!!den xero an antexo k poso..den thelo na steriso apo to aggeloudi mou oti polytimotero exoume emeis oi mamades...pao na trelatho den thelo na vgaino apo to spiti den thelo na vlepo kosmo den thelo na pigeno pouthena mono k mono giati den mporo na kapnizo!!einai apisteyth h sterhsh...den xero ti na po!!!!!!!!!!!!!!!!!

apla etsi niotho............

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πιο πιθανό είναι να σου κοπεί το γάλα από το στρες παρά από το τσιγάρο!

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

mporei na me voithisei kaneis????

to koritsaki mou einai enos mhnou kai to thilazo mono eytyxos exoume mpei se kapoio programma siga siga enoontas pinei kathe 3 ores olo to 24oro k.l.p

ego exo ena magazi diko mou kai ksekinisa na pigeno mou fernoun loipon to paidi kai to thilazo den exo provlima ekei...to TERASTIO provlima mou einai to tsigaro!!!!!!niotho apisteytes typseis otan thn koitazo kai klaio alla apo thn allh klaio k exo polla neyra otan den kano tsigaro...einai ena thema poy me tromazei oti tha mou kopsei ton thilasmo,oti kano kako sto paidi,oti oti.....k.l.p den xero ti na kano k poso tha antexo sto ruthmo pou vriskome tora!!!!sthn egkumosini ekana 6-7 tsigara thn hmera olous tous mines omos!!tora kano 3-4 isos k 5 kapoia mera alla niotho apisteyth piesh k den me ftanoun!!!!den xero an antexo k poso..den thelo na steriso apo to aggeloudi mou oti polytimotero exoume emeis oi mamades...pao na trelatho den thelo na vgaino apo to spiti den thelo na vlepo kosmo den thelo na pigeno pouthena mono k mono giati den mporo na kapnizo!!einai apisteyth h sterhsh...den xero ti na po!!!!!!!!!!!!!!!!!

apla etsi niotho............

 

Να διαβάσεις το λινκ που σου βάζω

να βγαίνεις μην κλείνεσαι ο θηλασμός δεν είναι φυλακή..... μπορείς να συνδιάσεις την "αδυναμία" σου με το θηλασμό (πάντα όμως θα έχεις στο πίσω μέρος ότι το κάπνισμα είτε θηλάζει είτε όχι το μωρό είναι βλαβερό για εκείνο και εσένα οπότε μέτρο.....δεν σου βάζω το λινκ για να καπνίσεις περισσότερο:mrgreen:)

από την άλλη το κάπνισμα απαγορεύεται πια σε δημόσιους χώρους οπότε θα σε βοηθήσει να κρατάς το μέτρο σου:mrgreen:

να θηλάσεις το μωρό σου όσο πιο πολύ μπορείς, το μητρικό γάλα είναι παρακαταθήκη για την υγεία του όπως και να έχει

το λινκ είναι αυτό............

http://www.google.gr/url?sa=t&source=web&cd=9&ved=0CEoQFjAI&url=http%3A%2F%2Fariadni144.wordpress.com%2F2010%2F07%2F29%2Fthilasmos-kai-kapnisma%2F&ei=ICW5TK3MJJa6jAeRjrXTDg&usg=AFQjCNGgH6oQKfa21CBJueoK8txcmWjtyg

Link to comment
Share on other sites

kristina se eyxaristo para poly gia ti link...me voithises arketa na eisai kala....apla oi typseis den tha fygoun pote apo pano moy!!!!!!:(

 

 

Όλες οι μαμάδες έχουμε τύψεις για κάτι, πάντα θεωρούμε ότι κάτι κάνουμε στραβά ή τουλάχιστον θα μπορούσαμε να είχαμε κάνει καλύτερα ....είναι στα πλαίσια αυτής της ανευ ορίων αγάπης που νιώθουμε για τα παιδιά μας αλλά δεν παύει να είμαστε άνθρωποι με ελαττώματα και πάθη οπότε αυτό που εντέλει έχει σημασία είναι να προσπαθούμε πάντα για το καλύτερο!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

  • 5 months later...
Εγω στην εγκυμοσυνη καπνιζα περιπου 5 τσιγαρα την ημερα. δε μπορουσα να το κοψω με τιποτα. Ειχα πιεστει πολυ με διαφορα θεματα (και με το θεμα της εγκυμοσυνης) και απλα ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ!

 

Εκανα μια προσπαθεια μολις εμαθα πως ειμαι εγκυος...αλλα ....το στρες που τραβουσα και η ψυχολογικη πιεση για το κοψιμο, πιστευω θα εκαναν μεγαλυτερο κακο στο παιδι μου.

 

Και τωρα θηλαζω και παλι καπνιζω. Το χειροτερης ποιοτητας μητρικο γαλα ειναι πολυ καλυτερο απο τα χημικα γαλατα.

 

Φυσικα, ρωτησα και το γιατρο μου πρωτα. Οχι οτι μου εδωσε τις ευλογιες του, αλλα μου ειπε, απο το να μη θηλασεις, ή να παθεις κανα στερητικο συνδρομο οσο εισαι εγκυος...κανε μεχρι 5.

 

Παντως, οσον αφορα την εγκυμοσυνη,σε ενα μινι γκαλοπ που εχω κανει στον περιγυρο μου, καμια εγκυος (ξαναλεω στον περυγυρο μου) δε το χει κοψει μαχαιρι στην εγκυμοσυνη. Να το ελαττωσσουν...ναι! Αλλα μαχαιρι...οχι!

 

Μια φορα, βρεθηκα στην ιδια παρεα με εναν τυπο (μεγαλος μ@λ@κ@ς) και μου λεει, "εμενα η γυναικα μου δε θηλασε γιατι προτιμησε να μη κανει κακο στο παιδι μας" και του απαντησα "καλα, δικαιολογιες για να ΜΗΝ θηλασεις υπαρχουν πολλες"...

 

Βασικα μου ρθε να του πω "ρε δε πηδιεσ@ι απο το παραθυρο που θα μου πεις οτι κανω κακο στο παιδι μου".

 

Τεσπα...με λιγα λογια...το σωστο, το τελειο, ειναι να μη καπνιζει κανεις. Αλλα! Απο κει και περα, τα ζυγιζεις και επιλεγεις.

 

 

Υ.Γ. Νελλιτσα! Πολυ σωστη! Κι εμενα αυτος ειναι ο μεγαλυτερος προβληματισμος μου!

 

 

Εγώ τη μέρα που έμαθα πως ήμουν έγκυος έκοψα μαχαίρι το τσιγάρο...κάπνιζα κάπου 15 χρόνια και μάλιστα φανατικά αλλά πάντα ήξερα ότι αν έμενα έγκυος ΤΕΛΟΣ...και όπως και έγινε. το θεωρώ εγκληματικό. προπάντων αν κάποια μένει έγκυος συνειδητά. ούτε όταν γέννησα το ξαναάρχισα. Απλά το αναφέρω επειδή είπες πως καμία δεν έχει κόψει τελείως το τσιγάρο στην εγκυμοσύνη.

wy4Sp3.png ek7Sp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ τη μέρα που έμαθα πως ήμουν έγκυος έκοψα μαχαίρι το τσιγάρο...κάπνιζα κάπου 15 χρόνια και μάλιστα φανατικά αλλά πάντα ήξερα ότι αν έμενα έγκυος ΤΕΛΟΣ...και όπως και έγινε. το θεωρώ εγκληματικό. προπάντων αν κάποια μένει έγκυος συνειδητά. ούτε όταν γέννησα το ξαναάρχισα. Απλά το αναφέρω επειδή είπες πως καμία δεν έχει κόψει τελείως το τσιγάρο στην εγκυμοσύνη.

 

 

Σόρυ τώρα πρόσεξα ότι μιλούσες για τον πρίγυρό σου. Πάντως καλο είναι να γίνεται μία καλή προσπάθεια τουλάχιστον στην περίοδο εγκυμοσύνης.

wy4Sp3.png ek7Sp3.png
Link to comment
Share on other sites

πρέπει να καπνίσεις; γενικα...; τελειωσε με τον θυλασμο και μετα το ξανα αρχίζεις.

 

Συμφωνώ απόλυτα! Αλλά αν αντέξεις τόσο καιρό γιατί να ξαναρχίσεις; άλλωστε παιδιά θα έχεις μέσα στο σπίτι σου...

wy4Sp3.png ek7Sp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 χρόνια μετά...

Τραβηξα κ τραβαω μεγαλη πιεση με το καπνισμα μεσα απο αυτο το φορουμ καταλαβα οτι μπορω να θηλαζω κ να το εχω σε ελεγχο 3 με 4.κ φυσικα δεν μου φτανει εχω κ τυψεις αλλα συνεχιζω το θηλασμο....καταλαβα οτι της προσφερω περισσοτερα ετσι παρα με το μπουκαλι.!!!διαβαζοντας εδω περι τσιγαρου κ θηλασμου αποφασισα να συνεχισω!!!

2004-2008-2016[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για να καταλάβω..καλύτερα το μωρό να θηλάζει απο την καπνήστρια μαμά του παρά να πίνει ξένο γάλα??αυτό πάλι πρώτη φορά το ακούω.

 

Η νικοτίνη δεν παραμένει στο αίμα αιωνίως. Αποβάλετται από τον οργανισμό μετά απο 2 περίπου ώρες. Οπότε ναι, χίλιες φορές μητρικό γάλα καπνίστριας από σκονόγαλα. Υπάρχει αρκετή βιβλιογραφία σχετικά.

jcEKp3.png  JKdkp3.png

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να υπάρχουν περισσότεροι υποστηρικτές του θηλασμού από τους υποστηρικτές του γάλακτος σε σκόνη (εννοώ, ευκολα θα μπορούσε κάποιος γιατρός να αποθαρρύνει την καπνίστρια από το να θηλάσει). Κι εφόσον η πλειονότητα των επιστημόνων λέει πως η νικοτίνη αποβάλλεται από τον οργανισμό εγώ δε μπορώ να το αμφισβητήσω (δεν είμαι δα και γιατρός). Τώρα σε σχέση με τη διατροφή θυμάμαι στην πρώτη μου γέννα στο Έλενα 1-2 μαίες να μου λένε 1000 φορές καλύτερα μητρικό γάλα από μαμά που κάνει τη χειρότερη διατροφή του κόσμου (τέζα κοκακόλα και τζάνκ μιλάμε τώρα) παρά γάλα σε σκόνη. Αντιστοίχως βλαβερά με τη νικοτίνη είναι και αυτά.

jcEKp3.png  JKdkp3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι καπνίστρια, επομένως δεν κάπνιζα καθ όλη τη διάρκεια του θηλασμού τριών παιδιών, ωστόσο είναι παγκοσμίως γνωστό ότι είναι προτιμότερο να καπνίζεις 3-4 τσιγάρα τη μέρα και να θηλάζεις, παρα να καπνίζεις και να δίνεις ξένο γάλα. Εννοείται ότι το καλύτερο είναι να μην καπνίζεις καθόλου αλλά αν πρέπει να επιλέξεις προτιμότερο είναι το πρώτο σενάριο. Babycute επιμενεις για κάτι που είναι λάθος, συγγνώμη αλλά σε θεωρούσα αρκετά διαβασμένη.

Link to comment
Share on other sites

Εγω νομίζω οτι το θέμα ειναι πως το νιώθει η καθε μάνα.αν κάποια θεωρεί οτι ειναι καλύτερο για το παιδι της να περιορίσει το τσιγάρο και να θηλάζει αυτή παίρνει και την οποία ευθύνη.οπως και στην εγκυμοσύνη που οι περισσότερες λένε οτι ο γιατρός αφήνει να κάνω 5 τσιγάρα την ημέρα!και δεν μιλάω εκ του ασφαλούς καθώς δυστυχώς είμαι καπνίστρια.ομως και στις δυο μου εγκυμοσύνες οπως και στη διάρκεια του θηλασμού το έκοψα μαχαίρι.και η αλήθεια ειναι οτι μου έλειπε απίστευτα πολυ ομως δεν μου πήγαινε η καρδιά να ανάψω τσιγάρο.ξανακαπνισα την ημέρα που έκοψα το γάλα.ολα τα αλλα ειναι για να χρυσώνουν το χάπι..

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε και πρόσφατη κλινική έρευνα

 

https://www.sciencedaily.com/releases/2015/02/150203204342.htm

 

Εντάξει ρε κοριτςια λογική θελει το πράγμα, και ο Παιδιατρος να μας έλεγε οτι ειναι οκ και παλι θα το ψάχναμε, άνθρωποι ειμαςτε και οχι αρνιά.. Δεν ειναι δίκαιο στο μωρακι να τρέφεται με δηλητήρια και μετα να βγάζουμε επισημανση στο φόρουμ οτι οσο και να πειστήκαμε εμεις συνεχίσαμε να καπνίζουμε... Μπραβο συγχαρητήρια.. :roll:

Link to comment
Share on other sites

Ποιος μίλησε για blogs? Σε βιβλιογραφία αναφερόμουν, απλά είμαι με κινητό και δεν μπορώ να βάλω links. Οι σύμβουλοι θηλασμού τι γνώμη έχουν? Φαντάζομαι κάτι παραπάνω θα ξέρουν από εμένα κι εσένα. Επιπλέον το βρέφος βλάπτεται και από τη νικοτινη πάνω στα ρούχα, τα μαλλιά και το δερμα της καπνίζουσας. Με αυτό τι γίνεται? Τουλάχιστον με το μητρικό προστατευεται σε μεγάλο βαθμό. Όπως και να έχει συμφωνώ ότι η κάθε μητέρα θα έπρεπε να προσπαθεί για το καλύτερο ως προς το παιδί της.

Link to comment
Share on other sites

Επιπλέον ξαναλέω ότι δεν είμαι καπνίστρια και ως εκ τούτου δεν έχω κανέναν λόγο να το υποστηριζω, αλλά μου φαίνεται λογικότατο η συγκέντρωση νικοτίνης από 3 τσιγάρα ημερησίως που περναει στο γαλα να είναι απειροελαχιστη σε σχέση με τα οφέλη του θηλασμού. Δηλαδή το παιδί μιας καπνίστριας που δεν θηλάζει κατά τη γνώμη μου βλάπτεται διπλά.

Link to comment
Share on other sites

Ποιος μίλησε για blogs? Σε βιβλιογραφία αναφερόμουν, απλά είμαι με κινητό και δεν μπορώ να βάλω links. Οι σύμβουλοι θηλασμού τι γνώμη έχουν? Φαντάζομαι κάτι παραπάνω θα ξέρουν από εμένα κι εσένα. Επιπλέον το βρέφος βλάπτεται και από τη νικοτινη πάνω στα ρούχα, τα μαλλιά και το δερμα της καπνίζουσας. Με αυτό τι γίνεται? Τουλάχιστον με το μητρικό προστατευεται σε μεγάλο βαθμό. Όπως και να έχει συμφωνώ ότι η κάθε μητέρα θα έπρεπε να προσπαθεί για το καλύτερο ως προς το παιδί της.

 

εγω έβαλα έρευνα οταν εχεις ανάλογη πρόσφατη απο επειστγμονες που αποδεικνύουν το αντιθετο θα ήθελα πολυ να την δω

 

Γιατι οι σύμβουλοι θηλασμου ξέρουν παραπάνω ; Ο σκοπός τους ειναι να θηλάσει η μανα σε οτιδήποτε κοστός οποτε δεν ειναι και πολυ αντικειμενικοί

 

Και ναι συμφωνω το βρέφος μπορει να βλάπτεται με την συνεχόμενη επαφή με το δέρμα μαλλιά της μαμάς που καπνίζει- ακομα ένας λογος παραπάνω

 

Η καθε μητέρα να κανει το καλύτερο για το παιδι της και να καπνίζει .. Δεν βγαζει νόημα. Αυτά τα δυο δεν πανε μαζι. Αν καπνίζει κανει το καλύτερο για τον εαυτό της. Το σημαντικό ειναι να ξέρει το ρίσκο και να μην γελιέται όπως η κοπελα που ξανάρχισε το θεμα εδω

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...