Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αχ καλή μου πεθερούλα!!


lovely people

Recommended Posts

εμένα δεν έρχεται γιατί

1) δεν ταξιδεύει με το πλοίο γιατί ζαλίζεται

2) αεροπλάνο μόνο όταν της εγγυηθεί (ο θεός) ότι δεν θα έχει κενά...

3) μεγάλωσε πια και την πονάει η μέση της..

4) της ορίζουμε εμείς πότε θα έρθει και πότε θα φύγει (ποτέ των ποτών! πάντα την παρακαλάμε με ανοικτές πτήσεις...)

 

το τελευταίο καλό (ντρέπομαι που το λέω) ήταν που είπε στον άντρα μου ότι δεν τη θέλουμε στο σπίτι μας και γιαυτό κρύψαμε το κουτί τυροπιτάκια που είχε πάρει!!!!!!

 

έλεος!!!! μέχρι και ο άντρας μου είπε ο η μαμά μου κάτι έχει πάθει!!!!!!

 

Να σε ρωτήσω, έχει αδερφή η πεθερά σου? Μήπως είναι η δικιά μου. Τα ίδια και τα αυτά με πλοία και αεροπλάνα. Στο γάμο πήγε ο δικός μου και την έφερε λές και αν ήταν να γίνει τίποτε στην πτήση, ο άντρας μου θα την έσωζε:shock::shock:

 

Για το παιδί δεν έχω παράπονο, όλο και μας στέλνει και ρούχα και κοσμήματα. Και σε μένα τα δώρα της μου τα στέλνει και ποτέ δεν ήταν κάτι που δε μου άρεσε. Μας τηλεφωνά κάθε βδομάδα (στο κινητό του άντρα μου σχεδόν κάθε μέρα αλλά χeστηκ@), ποτέ δεν μου είπε άσχημη κουβέντα εκτός από 2-3 κακίες στις αρχές και απλά δεν ασχολήθηκα οπότε μάλλον έλαβε το μύνημα. Τελευταίως μου έφταξε 2 βάζα γλυκό που λατρεύω και μου τα έστειλε, όταν βρεθούμε μαγειρεύει καταπληκτικά και δεν θέλει να βοηθάω σε τίποτα, προσφέρεται να με βοηθήσει με το μωρό παρόλο που δεν ξέρει αλλά και γω δεν της το στερώ ποτέ. Τι έγινε δλδ που της έβαλε την πάνα ανάποδα??:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 934
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

σε γενικες γραμμες ειναι καλη γυναικα....

μας μαγειρευει συχνα αγαπαει πολυ το μωρο...

αλλα χωνει συχνα τη μουρη της κ λεει τη γνωμη της για το πως θα κινηθουμε σαν οικογενεια....

περνουν καθε λιγο κ λιγακι τηλεφωνα....(για μενα ειναι σπαστικο πολυ)

και το κορυφαιο.....η πεθερα κ ο πεθερος εχουν την απαιτηση να τους πηγαινοφερνει ο αντρας μου οπου πανε ο,τι ωρα να ναι και αν τους πεις οχι παραξηγουντε!!!!

ειναι ο μονος λογος που μαλωνα με τον αντρα μου αλλα πλεον βαρεθηκα και δεν λεω τιποτα....

ειληκρινα αυτο το τελευταιο το θυμηθηκα τωρα και αναψα!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ααα...ξεχασα να πω οτι γινεται καθημερινα.....καθε μερα ο αντρας μου πηγαινει τον πεθερο στη δουλεια του...

και δεν ειναι ο δρομος του...αφηνει τον μεσημεριανο του υπνο και σηκωνεται κ παει....

τι να πεις.........................

Link to comment
Share on other sites

A εδώ μαζευτήκαμε :D Όχι δεν θα γράψω κακό λόγο εδώ...

 

Λοιπόν για να σκεφτώ... για να σκεφτώ... χμμμ... οκ το έχω...

 

Μου παίρνει δώρα είτε γιορτάζω είτε όχι (φορέματα γιατί εγώ φοράω κυρίως παντελόνια και φροντίζει να είναι μακριά γιατί με κάτι φούστες που με είχε δει έχει πάθει κάτι εγκεφαλικά).

 

Για το παιδί κανένα παράπονο! Ενώ είχαμε ξεκαθαρίσει πριν γεννηθεί το παιδί ότι δώρα στο παιδί δεν θα παίρνουν αν δεν συνεννοηθούμε, τη μία φέρνει ρούχα, την άλλη παιχνίδια... Παραγγείλαμε εν αγνοία τους καρεκλάκι δεύτερο για το αυτοκίνητο να είμαστε έτοιμοι όταν δεν θα της κάνει πια αυτό και όταν το έμαθαν μας έδωσαν τα χρήματα... Χθες έφτιαξε μουσταλευριά από τα σταφύλια του εξοχικού και μας έφερε. Δυο τρεις φορές έχει φέρει φαγητό που περίσσευε... ένα πιάτο για τον καλό μου δηλαδή. Ξέρει ότι μου αρέσουν οι σούπες και δεν τις φτιάχνω γιατί δεν τις τρώει ο γιόκας της οπότε μου φέρνει όποτε φτιάχνει αλλά εγώ της δίνω μακαρόνια με κιμά γιατί ο πεθερός μου δεν τρώει τα ψιλά μακαρόνια ούτε σάλτσα με κιμά... Όποτε έχω αρρωστήσει με έχει στείλει στους γιατρούς της γιατί έχει τους καλύτερους (ορθοπεδικά ακόμα ψάχνω να δω τι γίνεται με τα χέρια μου αλλά δεν της το λέω γιατί ο γιατρός της με γέμισε χάπια και δεν θέλω να ξαναπάω). Με παρακαλάει να βγούμε για να κρατήσει το παιδί. Με παρακαλάει να πάω κομμωτήριο. Με έχει υποστηρίξει πολλές φορές και στον άντρα της και στο γιο της μπροστά μου (πίσω μου δεν ξέρω τι κάνει!).

 

Άμα θυμηθώ κάτι άλλο θα επανέλθω :lol:

 

Την έχω πάντα σαν μάνα μου και προσπαθώ να ξεχάσω το τι είχε πει όταν είχε μάθει για τη σχέση μας εξαιτίας του ότι είμαι μεγαλύτερη από το γιο της 65.gif Επειδή έχασε το δεύτερο γιο της όταν ήμουν έγκυος της συγχωρώ αρκετά πράγματα και πρότεινα (και αποδέχτηκαν όλοι) να δώσουμε το όνομα του γιου της στην κόρη μας παρόλο που ήξερε πως είχαμε καταλήξει σε όνομα και είχε συμμετάσχει και στην επιλογή (δεν θα ήταν το δικό της γιατί δεν της αρέσει ούτε της ίδιας και φυσικά δεν θα ήταν της δικής μου μάνας).

 

Α ναι! Κάθε φορά που θα πάμε παιδίατρο θα πάρει στις 9.00 (που ξέρει ότι κάνουμε μπάνιο τη μικρή) να ρωτήσει τι μας είπε η παιδίατρος.

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Ααααααααααα.........αυτο με τις μετακινησεις το ειχαμε κι εμεις αλλα σιγα σιγα κοπηκε.Οσο για τις επισκεψεις του αντρα μου στους δικους του....οτι θελει ας κανει..........εγω δεν παω...αυτος ας πηγαινει οσο και οποτε θελει, γονεις του ειναι.

19Zup2.png

 

149138qob4e3htng.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ααααααααααα.........αυτο με τις μετακινησεις το ειχαμε κι εμεις αλλα σιγα σιγα κοπηκε.Οσο για τις επισκεψεις του αντρα μου στους δικους του....οτι θελει ας κανει..........εγω δεν παω...αυτος ας πηγαινει οσο και οποτε θελει, γονεις του ειναι.

 

Μα να μην μπορώ να πω το ίδιο πράγμα??:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

σε βρίσκω υπερβολική.

επειδή μόνη σου είπες ότι δεν το κάνει από κακία, κάτι θα ξέρεις,

επειδή η γυναίκα είναι ουσιαστικά δίπλα σου,

θα σου πρότεινα να είσαι ειλικρινής μαζί της, όταν σε ενοχλεί κάτι. πες το όπως θα το έλεγες στη μάνα σου, στον άντρα σου.

αυτό που κάνει η πεθερά σου με το φαγήτό, το κάνω εγώ αντιστρόφως με την πεθερά μου. εγώ δεν αφήνω μπουκιά. η πεθερά αφήνει το μισό και. μέχρι που της είχα πει...πήγα πολύ πίσω χρονικά... ότι την ζύγισα και την βρηκα αδυνατισμένη σε σχέση με την προηγούμενη εβδομάδα κα ιότι ανησυχούμε με τον Στέφανο. χέστ.. από φόβο.

το έκανα αυτό, γιατί συνέχεια έλεγε ότι η μικρή θα γίνει χοντρή και ότι πρέπει να είναι κομψή, να μην τρώει τόσο, θα κάνει περιφέρεια (ό,τι έλεγε και στην κόρη της που έχει νευρική ανορεξία-σκελετός-0 αυτοπεποίθηση). την έκανα με τα κρεμμυδάκια με τη συγκατάθεση του συζύγου. για την Χρύσπα ο άντρας μου γίνεται χώμα!

η γνώμη μου είναι να είσαι ειλικρινής, αλλά με σεβασμό στην προσφορά της. άκου με και μένα την πονεμένη!:mrgreen::rolleyes:

 

σε ευχαριστώ για τις συμβουλές και μόνο και μόνο από σεβασμό και αγάπη δεν της λέω τίποτα για να μην την στεναχωρήσω αλλά καταλήγω να σκάω εγώ. δεν ειμαι υπερβολική γιατί αγνοεί αυτά που λέω εγώ (μερικές φορές) και θα κάνει το δικό της στο παιδί. ευτυχώς δε διαφωνούμε σε πολλά. αλλά επειδή εγώ είμαι η μάνα του παιδιού δεν θέλω να τίθεται καν θέμα συζήτησης ανάμεσα σε μένα και στην πεθερά μου τι θα κάνω στο παιδί. να μου λέει τη γνώμη της ναι, αλλά στο τέλος θα πρέπει να κάνουμε αυτό που αποφασίζω εγώ και ο άντρας μου. τέρμα. και όταν λέω ότι νευριάζω είναι γιατί παίρνει πρωτοβουλίες ενώ της λέω να μην κάνει κάτι. θα σου άρεσε να μπαίνει η πεθερά σου στο σπίτι σου και να μπαίνει στην κουζίνα σα να είναι δική της; εδώ λέω στον άντρα μου: πρέπει να δώσουμε τα αυτοκίνητα για πλύσιμο και επεμβαίνει και λέει: να τα πλύνετε μόνοι σας για οικονομία και μετά να κάνουμε ολόκληρη συζήτηση γιατί θέλουμε να μας τα πλύνουν. συγνώμη αλλά δεν μπορώ για μικροπράγματα συνέχεια να αναλύω στην πεθερά μου γιατί κάνουμε έτσι αυτό που κάνουμε. πχ μου κάνει συνέχεια παρατηρήσεις, μου βγάζει τα πιάτα από το πλυντήριο και τα πλένει ενώ της λέω ότι θέλω να τα αφήνει να τα κάνω όπως ξέρω εγώ. και διάφορα τέτοια μικροπράγματα που συνέχεια σε εκνευρίζουν. ούτε στην μάνα μου δεν το επιτρέπω.

4opXp3.png 1cSqp3.png

Link to comment
Share on other sites

ααα...ξεχασα να πω οτι γινεται καθημερινα.....καθε μερα ο αντρας μου πηγαινει τον πεθερο στη δουλεια του...

και δεν ειναι ο δρομος του...αφηνει τον μεσημεριανο του υπνο και σηκωνεται κ παει....

τι να πεις.........................

 

Καποτε ομως και ο πεθερος δεν αφηνει την δουλεια του για να παει το ανδρουλη σου στο φροντιστηριο ή στο σχολειο ή στο ποδοσφαιρο???

 

Αντε αντε να μην γινομαστε υπερβολικες μωρε:D....

 

Καλη καρδια και εχει ο καιρος γυρισματα;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έγκυος!!! Λοιπόν σου έχω λύση:-D.. Πες της όλα όσα σε ενοχλούν και ρίξτο στις ορμόνες (να χρησιμεύσουν και αυτές σε κάτι:mrgreen:)

 

λες ε;;;καλή ιδέα, χρήσιμη. θα δω πώς θα την αξιοποιήσω....

4opXp3.png 1cSqp3.png

Link to comment
Share on other sites

δεν εχει πλακα μωρε, τωρα που ειναι αρρωστη.......

 

χανεται, φοβαται... και τη λυπαμαι....... σα παιδακι ειναι πια..

 

Αχ συγνώμη, πραγματικά νόμισα ότι για πλάκα το έγραψες για το ατσχάιμερ.

 

Άστα άσχημη αρρώστια, το έχει και η γιαγιά μου και είναι όπως το είπες. Σαν παιδάκι. Γέννησα και όταν της πήγαμε το μωρό έκλεγε η καημένη χωρίς να ξέρει το λόγο :cry:

 

Θέλει πολύ αγάπη αυτή η ασθένεια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οχι, κανονικα... εχει γεροντικη ανοια και αρχη αλσχαιμερ....

 

ειχα και γω στην οικογενεια μου, τη θεια μου.... αδερφη της μαμας μου.. απο 50 χρονων... :( εζησε 25 χρονια ακομα... χαμενη........... σα νεογεννητο βρεφακι...

Link to comment
Share on other sites

οχι, κανονικα... εχει γεροντικη ανοια και αρχη αλσχαιμερ....

 

ειχα και γω στην οικογενεια μου, τη θεια μου.... αδερφη της μαμας μου.. απο 50 χρονων... :( εζησε 25 χρονια ακομα... χαμενη........... σα νεογεννητο βρεφακι...

 

Έτσι και η γιαγιά μου τα τελευταία 10 χρόνια και δεν είναι σε ίδρυμα έτσι? Η μάνα μου που την τρέχει περισσότερο από οποιονδήποτε άλλο την έχει κοντά της.

 

Είναι λυπηρό πως καταλήγει ο άνθρωπος...Να μην μπορεί να καταλάβει τα παιδιά του, τα εγγόνια του...

Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια, συγνώμη που θα επέμβω, αλλά επειδή έχασα τον πατέρα μου από αλτχαιμερ, και ήμουν μόνο 15 χρονών όταν μάθαμε την αρρώστια του και μέσα σε 7 χρόνια, πέθανε. Τότε δεν υπήρχαν τα φάρμακα που υπάρχουν σήμερα. Κάποιοι είναι αναγκασμένοι να χρησιμοποιήσουν το άσυλο. Εμείς ήμασταν, γιατί η μαμά μου δούλευε όλη μέρα 2 δουλειές και μεγάλωνε 4 παιδιά, το μεγαλύτερο 16 χρονών, χωρίς βοήθεια από κανέναν. Το αντίθετο θα έλεγα. Επειδή λόγω ασθένειας ήταν λίγο ενοχλητικός, δεν τον ήθελαν....:cry:

Ξέρεις τι είναι να σε λέει ο πατέρας σου ... κυρία?

Ας το καλό, τι θυμήθηκα. Οχι ότι ξέχασα ποτέ.....:cry:

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μμμμμμ.....έψαχνα για ένα θέμα με πεθερές και βρήκα αυτό.... αλλά δεν είναι οτι έψαχνα ακριβώς.

Εψαχνα ένα θέμα για να την καρακράξω γιατί ειδικά τελευταία τα έχω πάρει πολύ χοντρά!!!! Αλλά μιας και μπήκα εδώ....θα σας πω πως δεν έχω τίποτα καλό να γράψω γι'αυτή τη γυναίκα, τον άντρα της και την κορούλα τους.....

Δεν έχω τίποτα καλό να θυμηθώ απο το βρωμόσογο!!!!!

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

ειμαστε εντελως οφφ τοπικ, και μαλλον πρεπει να μεταφερθουμε αλλου, γιατι πιασαμε πολυ σοβαρη συζητηση..

 

ειναι ΤΟ ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟ ΠΡΑΓΜΑ στον κοσμο, να εχεις μεσα στο σπιτι σου ανιακο ασθενη... το εχω ζησει απο αρκετα κοντα,στο σπιτι της θειας μου και πιθανο να χρειαστει να το ξανααντιμετωπισουμε με την πεθερα μου..

 

η αποφαση που εχουμε παρει με τον αντρα μου ειναι η εξης.. οσο μπορει να την εξυπηρετει ο πεθερος μου, οκ... αλλωστε στη φαση που ειναι αυτη τη στιγμη, αυτοεξυπηρετειται, κανει δουλειες κλπ... αλλα σιγουρα εχει φθινουσα πορεια.. καποια στιγμη δεν θα εχει επαφη.. και πιθανων να μην μπορει να το χειριστει ο πεθερος μου..

 

οποτε..

θα την παρουμε κοντα μας..

ΟΧΙ ΜΑΖΙ ΜΑΣ..

κοντα μας...

 

σε καποιο σπιτι κοντα μας, με γυναικα.. ωστε ανα πασα στιγμη να ειμαστε εκει,να της μαγειρευουμε, να της δινουμε τα φαρμακα της, να της κανουμε παρεα...

 

αλλα ΟΧΙ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΣΠΙΤΙ με μας...

 

 

οποτε, οπως βλεπεις δεν ακυρωνω τα ιδρυματα.. αλλα δεν ειναι πρωτη μας επιλογη.. απο τη στιγμη που υπαρχει η δυνατοτητα να μενει σε σπιτι με γυναικα, αυτο προτιμαμε..

 

προς το παρον 'την παλευει' ο πεθερος μου..

 

και βλεπουμε

Link to comment
Share on other sites

Μενουμε πανω-κατω...αλλα δεν εχουμε κανενα προβλημα!

Ο πεθερος μου ψηνει καθε Τριτη ψαρια, μου ψωνιζει...

Η πεθερα με ρωταει αν θελω κατι, οταν ειχα χτυπησει το ποδι μου και ημουν 3 εβδομαδες ξαπλα και με πατεριτσες μου εκανε τα παντα, απο φαγητο μεχρι σιδερο! ερχοταν η μαμα μου το απογευμα και δεν ειχε να κανει τιποτα!

 

παιδακι δεν εχουμε αλλα ξερω πως θα με βοηθησει!

Γενικα ειναι πολυ καλη και η πεθερα και ο πεθερος!

τα παμε πολυ καλα!

Link to comment
Share on other sites

Μια κατασαρολαρα λαχανοντολμαδες στην εγκυμοσυνη..

τα εφαγα,τα χαρηκα και τα εβγαλα..

ηθελα τοσο πολυ να φαω κατι διαφορετικο απο τα 5-6 πραγματα που μπορουσα να φαω και δε με ενοιαζε τιποτα..

Α!και τα ειχε κανει μετα απο τρελη δουλεια,χωραφια,λαικη(να πουλησει οτι ειχε με κοπο μαζεψει στη βροχη)..τρελο τρεξιμο..πτωμα ηταν αλλα μου τα εφτιαξε..ηταν τοτε που δεν ηξερε ακομα οτι το παδι δεν θα παρει το ονομα της..

και το κυριοτερο την ευχαριστω για τον γιο που εκανε κι εχω την τυχη να εχω διπλα μου..

 

 

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...