xionatoula

ΔΙΖΥΓΩΤΙΚΑ ΔΙΔΥΜΑ-ΓΙΝΕΤΑΙ ΥΠΟΚΛΟΠΗ???

Recommended Posts

Καλημερα ειμαι εγκυος 24βδομαδων και παρατηρειται στα δυο διδυμακια μου μεγαλη διαφορα βαρους- περιπου 200gr. Την διαφορα αυτη και μεγαλυτερη την ειχανε απο την αρχη.

Ο γιατρος πιστευει οτι μπορει να ειναι ειτε θεμα υποκλοπης ειτε χρωμοσωμικη ανωμαλια (δεν εχω κανει ακομη αμνιοπαρακεντηση). Μετα μου ειπε οτι αν δεν αυξηθει ο βαθμος που το μεγαλο αυξανεται τοτε μπορει να ειναι το φυσικο τους.

Ειχατε εσεις παρομοια εμπειρια?

Διαφημίσεις

γεια σου χιονατουλα!τωρα το ειδα το θεμα σου αλλα δεν το εχω ακουσει αυτο ψαξτο ομως μην το αφηνεις ειναι σημαντικο..

εγω ειμαι στον 7ο τωρα.εσυ πως πας τωρα?πως πανε τα κιλα τους?

τωρα διαβασα στην κεντρικη σελιδα του θεματος ακριβως κατω απο το δικο σου θεμα εχει ανοιχτει το ιδιο θεμα με διαφορετικα κιλα διδυμων δες κι εκει αν δεν το ειδες ηδη...

Χιονατούλα μην ανησυχεις κοπέλα μου! Υποκλοπή σε διζυγωτικά δεν νομιζω να γινεται, εκτος αν ειναι σπάνια περιπτωση. Λογικο ειναι να εχουν διαφορα βάρους πλέον! Εμενα ο γιατρος μου μου ελεγε οτι οι μετρησεις ειναι κατα προσεγγιση κ παίζει ρόλο κ η στάση του εμβρυου, φαντάσου βεβαια ποσο τα διδυμάκια που ειναι κ στριμωγμενα! Στο τελος δεν μου τις μετρούσε καθολου για να μην αγχώνομαι! Κ σε πληροφορω γεννηθηκαν κοντα στα 3 κιλά η καθεμία!

Χρωμοσομική ανωμαλία λόγω βάρους γιατι σου το είπε? Του φαίνονται μικρά σε σχέση με την εβδομάδα που είσαι? Γιατι αν τα συγκρίνει μεταξυ τους κάτι τετοιο δεν έχει βάση!

Σου ευχομαι να κρατήσεις 2 τελειομηνα κ υγιη μωράκια στην αγκαλία σου!!!!

'Εχω γνωστους που είναι δίδυμοι ό ένας είναι 1.65 κι ό άλλος είναι 2.05!!!

Αν τους δείς μαζί ούτε για συγγενείς δεν κάνουν! Καμία σχέση.

Κι ο ένας Ολυμπιακος ο άλλος Παναθηναικός!!!

χαχαχαχα

Ο γιατρος πιστευει οτι μπορει να ειναι ειτε θεμα υποκλοπης ειτε χρωμοσωμικη ανωμαλια (δεν εχω κανει ακομη αμνιοπαρακεντηση).

Μα καλά όλοι οι γιατροί τα χειρότερα σενάρια θα πουν πρώτα πρώτα;

κι άντε σε μία κολπίτιδα σε εγκυμοσύνη;;; ΕΛΕΟΣ!!!

Δεν ξέρω αν τα θυμάμαι πολύ καλά, αλλά 200 γρ διαφορά δεν είναι πάρα πολύ, σε αυτές τις εβδομάδες. Τόσο πρέπει να είχαν τα δικά μου. Γεννήθηκαν με μισό κιλό διαφορά. Το ένα κάτι περισσότερο από 3 κιλά, το άλλο κάτι λιγότερο. Το ένα είχε συνεχώς προβάδισμα, από τότε που ήταν κάτι χιλιοστά-κουκίδες στον υπέρηχο και τα δύο, δηλαδή σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Μέσα σε ένα μήνα περίπου, από τη γέννηση, το ελαφρύ μωρό, που έτρωγε καλύτερα, έξω από την κοιλιά, πήρε το προβάδισμα και το έχει διατηρήσει μέχρι τώρα.

Θα βοηθήσει σε κάτι να σου λένε τώρα τα δυσάρεστα σενάρια; Και εμένα κάτι είχε μουρμουρήσει ο γιατρός μου, στην αρχή αρχή όμως, όχι με τη διαφορά των εβδομάδων αυτών, αλλά δεν είχα δώσει και σημασία. Τι συνήθειο είναι και αυτό, όπως γράφει η φίλη παραπάνω! :mrgreen:

Ο γιατρός σου είναι έμπειρος στις δίδυμες κυήσεις; Όχι ότι έχει και πολλή σημασία. Απλά τα 200 γρ δεν πρέπει να είναι τεράστια διαφορά. Αν θυμάμαι καλά και τις καμπύλες... Αν βέβαια κάποτε ήταν το ελαφρύ μωρό, αυτό που τώρα είναι το βαρύ, κάτι μπορεί να σημαίνει, αλλά για τωρα, δεν μπορείτε να κάνετε κάτι, έτσι; Οπότε;

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα