Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πως να προσεγγίσω το παιδι μου; βοηθεια νηπιαγωγοί του φορουμ!


Recommended Posts

Στέλλα 3 ετών τα παιδιά δεν πηγαίνουν νηπιαγωγείο αλλά παιδικό.Μην τα συγχέουμε.

 

ναι δεν ειπα το αντιθετο....μιλησα απλα για τις ζημιες που υποτιθεται οτι εκαναν τα παιδια και για το πως μιλανε οι "παιδαγωγοι" μπροστα τους....αρα επρεπε να περιμενω περισσοτερη ευγενεια και ανεκτικοτητα μπροστα στο τριχρονο να υποθεσω.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μόλις μου έσκασε φλασιά. Υπάρχει δυνατότητα να τον πηγαίνει άλλος στο σχολείο; Μήπως σε βρίσκει μπόσικη ως μανούλα και κάνει τα δικά του;

 

Αναφέρομαι σε αυτά

 

"Δεν θελει να παει, προφασιζεται πως ειναι αρρωστος, λεει να τον παρω στη δουλεια μαζι μου και υποσχεται πως θα ειναι φρονιμος, κατηγορει τα αλλα παιδακια οτι τον χτυπανε και το τελευταιο, έπειτα απο μια τυχαια συναντηση με το παλιο του σχολικο, θελει να παει στο παλιο σχολειο.

Βγαζει πολυ αρνητισμο για το σχολειο, για ενα συγκεκριμενο παιδακι που λεει πως τον χτυπαει και μου τον δειχνει καθε πρωι για να τον μαλωσω. Εχω κανει επανειλημενα προσπαθειες να το συζητησουμε με τις νηπιαγωγους αλλα με ξεπετανε λεγοντας πως ειναι αρχη ακόμη και θα συνηθισει."

 

και όχι στο περιστατικό με τη δασκάλα.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως είμαι της άποψης να μάθουμε να ακούμε τα παιδιά μας .

μήπως να τον πας πάλι στο παλιό του σχολείο ???

 

Απο ότι καταλαβαίνω εισπράτει αρνητικά συναισθήματα το παιδί στο σχολικό περιβάλλον που ζει .... ειναι και τα ωράρια δύσκολα .....

 

Εγώ θυμάμαι νηπιαγωγείο πήγαινα σε ένα και η δασκάλα ήταν φοβερή και κάθε πρωί ήθελα να πηγαίνω και μετά που αλλαξαμε σχολείο λόγω μετακόμισης δεν μου άρεσε καθόλου διότι η δασκάλα ήταν "κάπως".

 

Γιατί να μπεί το μικράκι σου στα ζόρια απο τώρα ???

Τώρα θα έπρεπε να περνάει όμορφα και να παίζει και να γελάει ....

οχι να ακούει "ειστε ολοι απαράδεκτοι σήμερα...." και άλλα τέτοια.

 

ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΙΛΑΜΕ ΜΟΝΟ ΜΕ ΘΕΤΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ ....

 

διότι τα παιδάκια είναι σαν σφουγγάρια και ότι ακούν το βάζουν μέσα τους και όταν ο εγκέφαλος ακούει καθημερινά ότι είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ τότε δυστυχώς το πιστεύει και μπορεί να έχει πρόβλημα στο μέλλον !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό Στέλλα έχεις δίκιο.Αυτή η "δασκάλα" ζητάει από τα 3χρονα πράγματα στα οποία δεν μπορούν ν'ανταποκριθούν κάποιες φορές ούτε τα νήπια.Από περιέργεια μπορείς να μάθεις τι πτυχίο έχει η εν λόγω κυρία...αν έχει κάποιο δηλαδή...μάλλον νομίζει ότι είναι εργοδηγός σε εργοτάξιο.Όσο για τη Μελίνα, δεν πρέπει να χαιδεύουμε μόνο τα αυτιά των παιδιών.Ερχονται στο σχολείο για να αποκτήσουν πέρα από γνώσεις και δεξιότητες αξίες και στάσεις ζωής.Το να πώ μια μέρα"σήμερα ήσασταν απαράδεκτοι"εξηγώντας το λόγο με ωραίο τρόπο ή ότι η συμπεριφορά σας ήταν απαράδεκτη τα οδηγώ να συνειδητοποιήσουν τη σοβαρότητα της κατάστασης.Ποτέ δεν χαρακτηρίζω τα παιδιά με εκφράσεις του τύπου "είσαι ανόητος", πάντα ενθαρρύνουμε τα παιδιά στις προσπάθειές τους και γενικά σεβόμαστε το παιδί, την προσωπικότητά του, την οικογένειά του.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό Στέλλα έχεις δίκιο.Αυτή η "δασκάλα" ζητάει από τα 3χρονα πράγματα στα οποία δεν μπορούν ν'ανταποκριθούν κάποιες φορές ούτε τα νήπια.Από περιέργεια μπορείς να μάθεις τι πτυχίο έχει η εν λόγω κυρία...αν έχει κάποιο δηλαδή...μάλλον νομίζει ότι είναι εργοδηγός σε εργοτάξιο.

 

Πλακα κανεις??? να τολμησω να κανω τετοια ερωτηση??? εδω ΤΟΛΜΗΣΑ μια μερα πριν ανοιξει ο παιδικος να παω με μια κοπελα να δουμε το χωρο...και ηταν αυτη η συγκεκριμενη, μας εβαλε μεσα με το ζορι, και ελεγε σε καθεμια που εβλεπε "δε φτανει που πνιγομαστε, κανω και ξεναγησεις!" και αφου μας εδειξε δυο αιθουσες μας ειπε "δεν ειναι οτι σας διωχνω αλλα εχουμε και δουλειες"

ΓΙΑΤΙ ΠΗΓΑ ΝΑ ΔΩ ΤΟ ΧΩΡΟ ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ

και μου λες να ρωτησω για πτυχια??? εδω δεν τολμαμε να της πιυμε καλημερα και κοιταει αλλου μην τη ρωτησουμε τιποτα.....τι να μιλησω με ενα ατομο που τη δουλευει το μωρο και λεει οτι δεν ξερει το ονομα του??? αυτο καταλαβε???? παντως εμενα το παιδι μου ειπε και τα ονοματεπωνυμα των 2 φιλων του...

θα ηθελα πολυ να μπορουσα να ρωτησω ποιες ειναι, τι κανουν εκει, εχουμε και μια που ειναι σκετη ΕΜΟ, αφρο μαλλι και κατι γραμμες eye liner περα ως περα πρωι πρωι να τη βλεπεις και να τρομαζεις... αλλα ειναι δημοσιος καλη μου... και δεν μας παιρνει να πολυμιλαμε....και αυτες το ξερουν καλα αυτο.....με το χαμογελο σαν ηλιθιες ειμαστε ολες οι μαμαδες...διαβαζα και το λινκ που εβαλε μια κοπελα με τα υπερ και τα κατα και τι να ψαχνουμε για εναν παιδικο, το ειχα διαβασει κι εγω πιο παλια, αλλα που να τα ρωτησεις ολα αυτα....εδω απο τωρα με κοιτανε με μισο ματι επειδη ειναι ζωηρος....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αφού είναι Δημόσιος υποψιάζομαι ότι υπάρχει μία άντε το πολύ δύο ΤΕΙ.Οι άλλες όλες είναι από κάποια ΙΕΚ και στην χειρότερη περίπτωση με πτυχίο ΤΕΕ.Καταλαβαίνεις λοιπόν.Αν μπορούσες καλό θα ήταν να άλλαζες παιδικό αλλά απ'ότι καταλαβαίνω δεν είναι εύκολο.

Link to comment
Share on other sites

αν λες εμενα δεν ειναι καθολου ευκολο.... εναν δημοσιο εχουμε ολο κι ολο, οι αλλοι ειναι ιδιωτικοι και δε μας φτανουν να τον παμε....κι εδω αμαν εκανα να τον βαλω γιατι δεν εργαζομαι και παιρνουν μονο απο εργαζομενες μαμαδες αλλα τον εβαλα γιατι ειδαν τα χαρτια του νοσοκομειου με το προβλημα μου και δεν μπορεσαν να αρνηθουν...

Link to comment
Share on other sites

Eπαναφέρω το θέμα μιας και σήμερα έχουμε συνελευση στο σχολείο και θα μιλήσω ιδιαιτέρως και εκτενέστερα και με τις δυο νηπιαγωγους.

 

Εχω καταλήξει σε τρία θέματα όσον αφορά την στάση του παιδιού.

1) Δεν παιρνά αρκετο χρόνο μαζί μας και γιαυτο θελει να μένει στο σπίτι νομίζοντας οτι μένω εγώ στο σπίτι. Αυτο μου επιβεβαιωθηκε καθως τη Δευτερα έπειτα απο ένα γεμάτο ΣΚ πήγε μια χαρά στο σχολείο. Ενώ εχτες και σήμερα δεν ήθελε να μπει.

2)δεν μπορει να κανει παρεες στο σχολειο. Σημερα καλη ωρα, του λέω πάμε να καθησεις με τους φίλους σου. Αλλοι ζωγραφίζουν, αλλοι παίζουν με τα τουβλάκια, αλλοι στον ηυ, που θέλεις να καθησεις; Η σταση του μικρου ήταν οτι κανενας δεν ειναι φιλος μου και δεν με θελει, και δεν εχω που να καθησω. Λαμβανω και εγω το θαρρος να προτεινω στα παιδακια που ζωγραφιζουν να τους πω να καθησει και ο δικος μου. Και σηκωνεται ενα αλλο παιδακι και λεει οχι!εδω καθονται μονο οι φιλοι μου! εμεινα λιγο καγκελο αλλα δεν εδωσα αλλη συνεχεια. Τι να πεις αλλωστε σε ενα 5χρονο που δεν το γνωριζεις; Παμε λοιπον στη δασκαλα που τον φωναξε να την βοηθησει και εκεινη προτεινει σε ενα αλλο παιδακι να παει να παιξει με τον δικο μου, η απαντηση αρνητικη και απο εκει. Μονο ενα παιδακι πλησιασε τον δικο μου να παιξουν. Ενιωσα ασχημα και δεν ήξερα τι να του πω. Καταλαβαίνω οτι ολα αυτα ειναι εντελως διαφορετικα απο την πραγματικη ζωη αλλά ειναι μια μικρη κοινωνια και ο δικος μου ειναι κλειστος χαρακτηρας και δεν μπορει να ενταχθει. Μετα απο 30΄ψησιματος κατεληξα να φυγω τρεχοντας σχεδον και να τον ακουω τσατισμενο μεσα στο σχολειο...

και τριτον που εχω παρατηρησει ειναι πως υπαρχει μια κρυφη ζηλια για το μωρο, η οποια ερχεται στην επιφανεια σιγα σιγα ή καλυτερα υπογείως.... εχτες ας πουμε το μωρο, προσπαθουσε να μπουσουλησει, ο μεγάλος τον εσπρωξε απο πισω τοσο δυνατα που επεσε με τα μουτρα του κατω... εγω τουρκος αλλα κρατησα την ψυχραιμια μου και αφου ηρεμησα το μωρο του εξηγησα οτι και για το μωρο μας ισχυουν οι κανονες που εχουμε και στο σχολειο, οτι δηλαδη τα χερακια δεν ειναι για να χτυπάμε, και οτι η μαμα ειναι πολυ περηφανη που ο Σ... έμαθε να περπατα σχεδον στην ηλικια του μωρου και τώρα θα μπορουσε να βοηθησει και τον αδελφουλη να μαθει...

Α! και κατι που θυμηθηκα τωρα, ισχυει αυτο που σας ελεγα οτι το παιδι θελει ξεκουραση το μεσημερι. ΤΗν προηγουμενη εβδομαδα το μεσημερι που η νηπιαγωγος διαβαζε παραμυθι ο μικρος κοιμηθηκε στο τραπεζακι και μεχρι να σχολασει κοιμόταν παρολη τη φασαρια στην ταξη.. συμφωνησαν λοιπον με τη δασκαλα πως αν νιωθει πως θελει να κοιμηθει απο το να κανει ζημιες να παει να ξαπλωνει στο μικρο καναπε που υπαρχει στην ταξη...

 

ΣΗμερα εχουμε συνελευση, θα με βοηθησουν καθολου λετε να κοινωνικοποιησω το μικρο; Η πρωτη τους αντιδραση ηταν να τον παω κλασικο νηπιαγωγειο, κατι στο οποιο ειμαι καθετα αρνητικη, μιας και δεν υπαρχει κανεις να τον παραλαμβανει στις 12 αλλά και ξανα μανα απο την αρχη νεα δασκαλα νεα παιδακια... νομιζω μονο θετικο αποτελεσμα δεν θα υπαρχει.

 

Βοηθηστε με και σημερα....

Link to comment
Share on other sites

Athens 2006, μια χαρά νομίζω το αντιμετωπίζεις το θέμα. Ότι μπορείς κάνεις στο κάτω κάτω.

 

Απλώς προσπάθησε να ευαισθητοποιήσεις τις δασκάλες ώστε να κοινωνικοποιήσουν τα άλλα παιδάκια, και θεωρώ απαράδεκτο να αποφασίζουν εκείνα αν θα κάτσει μαζί τους ο μικρός ή όχι! Στο δημοτικό τα παιδιά αλλάζουν συνεχώς θέσεις μέσα στην τάξη, ώστε να αναγκάζονται να γνωριστούν και με τα παιδιά που απορρίπτουν (πολύ σωστό μου φαίνεται). Είναι δουλειά των δασκάλων να τα μάθουν να δέχονται όλα τα παιδάκια στην παρέα τους. Αρκεί βέβαια κι ο δικός σου να μην τα χτυπάει συνεχώς, που και γι' αυτό πάλι οι δασκάλες είναι αρμόδιες να του μάθουν ότι έτσι θα χάνει έτσι τις παρέες του (ΟΧΙ όμως με τον τρόπο που του μίλησε εκείνη η απαίσια δασκάλα!).

 

Ουφ! Δύσκολη δουλειά να είσαι γονιός αλλά και υπέροχη ταυτόχρονα!

Link to comment
Share on other sites

ο μικρος "εχθρικα" αντιμετωπιζει τα κοριτσακια γιατι λεει πως ειναι αγορι και δεν κανει παρεα με κοριτσια!!!

οσον αφορα να χτυπαει μου εχουν πει και οι δυο δασκαλες οτι το κανει πλεον μονο σε αμυνα. Παντως εξακολουθει και παραπονιεται και σε εμενα οτι καποιο συγκεκριμενο παιδι τον ενοχλει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μέσα σε λίγες μέρες βλέπω μια πολύ σοβαρή πρόοδο. Και σε αυτά που έψαξες και βρήκες και σε αυτά που γνώρισες και προσέγγισες καλύτερα το παιδί σου (άρα είσαι πιο κοντά στη λύση) και στην επικοινωνία με τις νηπιαγωγούς και στη συμπεριφορά του μικρού. Δώσε χρόνο και συνέχισε το μπίρι μπίρι προς όλες τις πιθανές κατευθύνσεις και θα βγεις κερδισμένη. Μπράβο σας! Τα πάτε περίφημα.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

για την αλλαγη σε κλασσικο θα το προτεινα αν ηταν παιδι ηδη κοινωνικο..τωα θα κανει πισωγυρισμα.θα δεθει σιγα σιγα με τους φιλους θελει χρονο.κανε κατι με καμια παρεουλα εκτος σχολειου..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Και ξανά εδώ...

 

Εχτές και παλι η δασκαλα με ενημερωσε οτι ο μικρος εκανε ζημιές και αντέδρασε ασχημα απέναντι στη δασκαλα και στα παιδια παρασυρόμενος απο ενα αλλο παιδακι και η ιδια για να τα συνετισει φωναξε δυνατα...

Δεν ξερω τι να κανω... Η δασκαλα μας ελεγε για τη ζημια που ειχε γινει και τα σχετικα και συμπληρωνε πως ετσι οπως κανετε να μην ερχεστε σχολειο, να παιρνω τους γονεις σας τηλεφωνο να ερχονται να σας παίρνουν... Αλλο δεν ηθελε ο μικρος και το πρωι φτανοντας στο σχολειο μου λεει δεν θελω να παω, δεν παιρναω καλα. Εκει που προσπαθουσα επι 20 λεπτα να τον πεισω γιατι καθε που χαιρετιομασταν και εφευγα ενιωθα να μου τραβα τη ζακετα απο πισω, γυρνα και η πρωινη νηπιαγωγος και μου λεει κατι πρεπει να κανετε, εχει περασει ενας μηνας που ξεκινησε το σχολειο... πρεπει κατι να γινει γιατι του χρονου θα ειναι δημοτικο, τι θα κανει εκει; ΕΓΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ;

Εχτες ολο το απογευμα παίζαμε, συζητούσαμε, λέγαμε τι ωραια περναει στο σχολείο. ηλπιζα οτι δεν θα ειχε προβλημα να παει σημερα, αλλά νιωθω οτι δεν μπορω να τον κουμανταρω. Ολη τη μερα σημερα ψαχνω να βρω καποια συμβουλευτικη γραμμη να μιλησω, τα τηλεφωνα στα ΚΕΔΔΥ ιωνιας που ανηκουμε δεν απαντάνε. Τι να κανω, που να απευθυνθω;

Ο μικρος για να φυγω πρεπει να τον κρατησει η δασκαλα. Ολα τα αλλα εχουν προσαρμοστεί, μονο ο δικος μου κανει θεμα. Και δεν με βοηθανε, κοιτανε τι κανω εγω. Του μιλάω, του υποσχομαι πραγματα για το απογευμα, του λεω οτι θα παω το συντομοτερο δυνατο να τον παρω, οτι θα μαθει τοσα πραγματα στο σχολειο, θα κανει φιλους καινουργιους. Ειναι ανενδοτος, δεν θελει να παει, λεει πως δεν παιρνα καλα, δεν τον παιζουν τα παιδια, τον χτυπανε.

 

Η αληθεια ειναι πως ειναι κλειστος χαρακτηρας ο μικρος. Οντως δεν συμμετεχει αλλά ήλπιζα οτι ενα μηνα μετα θα ειχαμε κανει προοδο μεσα στην ταξη. Δεν συμμετεχει σε εργασιες, δεν ζωγραφιζει, ολα τα παιδια εχουν ζωγραφιες κρεμασμενες στους τοιχους, εμεις πουθενα... Και οποτε καποιος αποφασιζει να κανει ζημια ειναι μεσα...

 

Οι νηπιαγωγοι, κατα τη δικη μου κριση με μεγαλη διαφορα εμπειριας, δεν με βοηθανε. Μονη μου τους προτεινα να παμε στο ΚΕΔΔΥ. μηπως κατι συμβαινει και δεν το εχουμε δει.

Μηπως μας βοηθησουν καπως. Η μια ειναι πιο εμπειρη και τον κουμανταρει καλυτερα, η αλλη μας πεταει και τα διαφορα "μην ερχεσαι αν δεν θελεις", "δεν θελουν τα παιδια να σε κανουν παρεα","εχω σηκωσει τοιχο και δεν σε ακουω" και εκει οτι χτιζω και εγω στο σπιτι καταστρεφεται. ΤΗν ωρα που του εκανε παρατηρηση η δασκαλα, ο μικρος εκλεισε τα αυτια του και της λεει"εχω σηκωσει τοιχο και δεν σε ακουω"!!!

 

ΒΟηθηστε με, πειτε μου που να απευθυνθω, τι να κανω...

Καταλαβαινω οτι ζηλευει το μωρο, ειναι θεμιτη η ζηλια λενε οι δασκαλες γιατι εκφραζεται...

Καταλαβαινω οτι θυμωνει γιατι θελει να ειναι μαζι μου ολη μερα, ειναι θεμιτος ο θυμος γιατι εκφραζεται...

 

Εγω αν καποιο πρωι εκφραστώ και αρχιζω να τσιριζω και να κλαιω οπως ενιωθα σημερα, θα ειναι θεμιτο; Θα τους αρέσει;

 

Γιατι κανεις δεν με βοηθάει;...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν καλείς στη γραμμή Υποστήριξη για το παιδι, τους γονείς και τους εφήβους. Εγώ έχω καλέσει αρκετές φορές και έχω μιλήσει με κοινωνικούς λειτουργούς και παιδοψυχολόγους. Με έχουν βοηθήσει αρκετά σε θέματα να χειρίζομαι τον γιο μου ο οποίος είναι από τα πολύ δύσκολα παιδιά. Το καλό είναι ότι σε ακούνε με τις ώρες και σε συμβουλεύουν επίσης με τις ώρες. Και μπορείς να κρατήσεις το όνομα της παιδοψυχολόγου και να την καλείς τις ημέρες και τις ώρες που είναι εκεί να μαθαίνει για την εξέλιξη του παιδιού.

Θα θυμηθώ το 5ψήφιο τηλέφωνο και θα σου πω, τώρα είμαι στο γραφείο.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Πηρα στο 801-801-1177 Συνδεσμος, δεν ξερω αν ειναι το σωστο αλλά ήμουν πολύ ωρα σε αναμονη χωρις να μιλησω. Και το τηλεφωνο ειναι επαγγελματικο και δεν μπορω να το κραταω το πρωι πολυ ωρα. Θα ξαναπροσπαθησω και θα εκτιμουσα αν εχεις και εσυ καποιο αλλο να μου πεις...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

[quote=athens2006;

"μην ερχεσαι αν δεν θελεις", "δεν θελουν τα παιδια να σε κανουν παρεα","εχω σηκωσει τοιχο και δεν σε ακουω" και εκει οτι χτιζω και εγω στο σπιτι καταστρεφεται

 

πλακα κανεις !!!!!!!!!!!! ποια ειναι αυτη η ευθικτη δασκαλα???? αν μιλαει ετσι η ιδια απομονωνει το παιδακι σου κοριτσι μου.....αν ακουν τα αλλα τετοια σχολια, εννοειται δε θα του κανουν ποτε παρεα....αν ειναι δυνατον....κι ο δικος μου δε θελει να συμμετεχει σε καποιες δραστηριοτητες, και τσατιζεται που τον υποχρεωνουν.....

δεν υπαρχει συλλογος γονεων για τους παιδικους???? διευθυντρια, κατι????? να παραπονεθεις για τη δασκαλα και πες το και στην ιδια....εγω ξερεις τι εκανα????? επιασα τη μια απ τις δυο και της ειπα "ο μικρος ολο λεει στο σπιτι η κυρια ___ ειναι ομορφη και καλη και την αγαπαω" και ειναι αληθεια ετσι μου ελεγε.....απλα το ειπα μπροστα στην δευτερη την ξινισμενη, και τωρα μια χαρα τον εχει....του στελνει και φιλακια φευγοντας..... αν ειναι ιδιωτικος ο σταθμος υπαρχει φοβος απολυσης, αν ειναι δημοσιος, ερχονται εκλογες οποτε παλι φοβουνται......ΦΩΝΑΞΤΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

Πηρα στο 801-801-1177 Συνδεσμος, δεν ξερω αν ειναι το σωστο αλλά ήμουν πολύ ωρα σε αναμονη χωρις να μιλησω. Και το τηλεφωνο ειναι επαγγελματικο και δεν μπορω να το κραταω το πρωι πολυ ωρα. Θα ξαναπροσπαθησω και θα εκτιμουσα αν εχεις και εσυ καποιο αλλο να μου πεις...

Για δοκίμασε το 116-111.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Athens δες αν έχετε κέντρο ψυχικής υγιεινής παιδιού και ενηλίκου ή ιατροπαιδαγωγικό κέντρο στο δήμο σου και ψάξε και εκεί. Επίσης μίλα με τη Σύμβουλο Προσχολικής Αγωγής της περιοχής σου για να σε βοηθήσει με τις δασκάλες.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

μίλησα τελικα την Παρασκευη με τον Συνδεσμο, οπου η ψυχολογος με ρωτησε διαφορα πραγματα.

Τελικα καταληξαμε οτι με αυτα που της περιεγραψα το παιδι δεν εχει κατι ιδιαιτερο... οπως υπερκινητικοτητα ή κατι τετοιο.

Επίσης, μεγαλο βαρος εριξε στην γεννηση του μωρου, οπου μου ειπε πως στην ουσια μονος του ο μικρος θα αντιληφθει την υπαρξη και συνυπαρξη του μωρου στο σπιτι αλλά πρωτον ειναι μικρο το διαστημα μεχρι τωρα και συνηθως τα παιδια που ειναι πανω απο 7 ετων το αντιλαμβανονται αμεσως.

Μου ειπε πως μεγαλο ρολο παιζει η δικη μου ενοχικη σταση που την αντιλαμβανεται το παιδι. Πρεπει εγω να ξεπερασω οτι δεν υπαρχει τις καθημερινες ολος αυτος ο χρονος για να αφιερωσω στο παιδι και να κανω ολα οσα θα ηθελα και ετσι το παιδι θα νιωσει ετοιμο να παει μονο του στο σχολειο.

Τέλος μου ειπε γενικα να επιβραβευω καθε τι κανει καλα, να μιλαω θετικα για το σχολειο ακομη και για οταν πηγαινα εγω σχολειο ή ο μπαμπας του.

Το σημαντικοτερο που μου ειπε ειναι πως το παιδι πρεπει να εχει ορια, να ξερει οτι αν κατι παραβει τότε θα εχει συνεπειες.

 

Ολα αυτα τα μετεφερα στην ιδιομορφη κατ'εμε νηπιαγωγο, συμφωνησε στα ορια, στο ενοχικο και ισως αντεληφθη οτι δεν θα μεινω με σταυρωμενα χερια να περιμενω ποτε το παιδι μου θα αλλαξει.

 

Θα με ενδιεφερε ειλικρινα η αποψη σας οσον αφορα τις κουβεντες της νηπιαγωγου. ΤΗς ειπα βεβαια οτι μιλωντας ετσι απλά του δινει την αφορμη ή να κανει ζημιες με προοπτικη να τον διωξει η δασκαλα ή να λεει πως δεν θελει να παει σχολειο αφου και η δασκαλα δεν τον θελει...

 

Οσον αφορα σημερα το πρωι, μετα απο ειλικρινα ενα δυσκολο Σ/Κ οπου εκδηλωθηκε ολη η ζηλια του μεγαλου προς το μικρο, προσπαθουσε να ξεφυγει απο καθε κανονα και εκδηλωνοταν γενικα περιεργα, καταφερα και εφυγα απο το σχολειο στα 10' μαλιστα χωρις τη βοηθεια της δασκαλας (να τον παρει αγκαλια δηλαδη) αλλα΄τη βοηθεια ενος συμμαθητη του ο οποιος του ελεγε πως πρεπει η μαμα σου να παει στη δουλεια να φερει λεφτα στο σπιτι σας και τον τραβουσε μεσα στη ταξη.

 

Πλεον διακρινω μια ανωριμοτητα στο παιδι, το βλεπω και εγω καποιες φορες. Αλλά αυτο ήταν που μου ειπε η νηπιαγωγος. Ισως φταιω και εγω γιατι μεχρι πριν 8 μηνες ήταν ο μοναχογιος μου και μαλιστα ελεγα πως δεν θα εκανα δευτερο παιδι, τον εχω λιγο χαιδεμενο...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...