Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

SOS μητρικό σε μπιμπερό....


Recommended Posts

Καλημέρα!

Η μικρούλα μου είναι 25 ημερών και θηλάζει αποκλειστικά.Στην αρχή είχε μπει θερμοκοιτίδα για 10 μέρες και όσο ήταν εκεί της έδινα το μητρικό με μπιμπερό

(το έβγαζα με θήλαστρο)Τώρα το θήλαστρο δεν το χρησιμοποιώ πια - τη θηλάζω και πάμε καλά.Αύριο πρέπει να πάω στο γιατρό κα δεν ξέρω πόση ώρα θα κάνω....Αν πεινάσει μπορώ να της δώσω το μητρικό σε μπουκάλι;;; ( έχω απόθεμα στην κατάψυξη από την εποχή που το έβγαζα με θήλαστρο...) Επίσης τη Δευτέρα θα έχω το ίδιο πρόβλημα γιατί πρέπει να πάω στην τράπεζα....Μόνο για αυτές τις 2 φορές πρέπει να λείψω και να την αφήσω....Τί να κάνω;;;;;;;;;;;

G2Mbp3.png

--------------------------------------------------

Μy boy is 5 years old-my girl is 3 years old!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να σου ζήσει η μπεμπούλα σου!

Προφανώς και μπορεις να της δώσεις το μητρικό σε μπουκάλι!Κι εγω αυτο εκανα οταν χρειαστηκε να βγώ έξω!

Παρεπιπτόντως σε τι δοχεια αποθηκευεις στην κατάψυξη γιατι κι εγω θα πρεπει να φτιαξω τραπεζα γιατι θα γυρίσω στη δουλεια!

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει η μπεμπούλα σου!

Προφανώς και μπορεις να της δώσεις το μητρικό σε μπουκάλι!Κι εγω αυτο εκανα οταν χρειαστηκε να βγώ έξω!

Παρεπιπτόντως σε τι δοχεια αποθηκευεις στην κατάψυξη γιατι κι εγω θα πρεπει να φτιαξω τραπεζα γιατι θα γυρίσω στη δουλεια!

 

Λες ότι δεν θα έχω πρόβλημα μετά ε;;;( να μη θέλει το στήθος.....)

Χρησιμοποιώ σακουλάκια της medela.....Έιναι μία συσκευασία με 20 σακουλάκια χωριτικότητας 120 ml περίπου.Μετά τα ξεπαγώνω και τα βάζω στο ψυγείο σε μπιμπερό....

G2Mbp3.png

--------------------------------------------------

Μy boy is 5 years old-my girl is 3 years old!

Link to comment
Share on other sites

ada μπορείς να φτιάξεις τράπεζα και να θηλάζεις ταυτόχρονα;;;Θέλω να πω ...αφού πίνει το μωρό το γάλα ανά τρίωρο από το στήθος, τί βγάζεις μετά;;;;

G2Mbp3.png

--------------------------------------------------

Μy boy is 5 years old-my girl is 3 years old!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δε νομίζω με μια δυο φορές!εξάλλου εχει ξαναπάρει μπιμπερο αν κατάλαβα καλά οταν ηταν νεογέννητο!

Τα σακουλάκια τα ξέρω αλλά πολύ ακριβα!!

 

Ναι έχει ξαναπάρει μπιμπερό.Μάλλον έχεις δίκιο....

Δεν ξέρω άλλη λύση για αποθήκευση γάλακτος.Πόσο τα βρήκες;Εγώ 20 ευρώ τα 20 σακουλάκια από το μαιευτήριο.....

Υπάρχουν και τα μπουκαλάκια αποθήκευσης που γίνονται και μπιμπερό αλλά είναι πιο ακριβά ακόμα.....Βέβαια τα μπουκαλάκια αυτά τα αποστειρώνεις και τα ξαναχρησιμοποιείς ενώ τα σακουλάκια είναι μίας χρήσεως ....Αν θέλεις όμως να κάνεις μεγάλη τράπεζα θα χρειαστείς πολλά μπουκαλάκια......

G2Mbp3.png

--------------------------------------------------

Μy boy is 5 years old-my girl is 3 years old!

Link to comment
Share on other sites

ναι μπορώ!συνήθως πίνει από το ένα οπότε αντλώ από το άλλο!γενικα εχω περισσοτερο γαλα απο οσο πίνει!

Κατάλαβα....Πάιρνεις μαγιά ή από μόνη σου έχεις τόσο γάλα;;;;;Eγώ δεν έχω τόσο πολύ για να περισσεύει.Μακάρι να είχα!!!!Λες να πάρω μαγιά για να αυξηθεί και να κάνω και εγώ τράπεζα να την έχω για πιο μετά;;;;;

G2Mbp3.png

--------------------------------------------------

Μy boy is 5 years old-my girl is 3 years old!

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα....Πάιρνεις μαγιά ή από μόνη σου έχεις τόσο γάλα;;;;;Eγώ δεν έχω τόσο πολύ για να περισσεύει.Μακάρι να είχα!!!!Λες να πάρω μαγιά για να αυξηθεί και να κάνω και εγώ τράπεζα να την έχω για πιο μετά;;;;;

οχι από μόνη μου!κι εγώ στην αρχή εβγαζα με το ζόρι 30-40μλ τωρα εχω φτασει τα 150μλ, πάντως αν θες να φτιαξεις τραπεζα ενα κόλπο ειναι μετά από καθε θηλασμό να αντλείς και όσο βγάζεις!και σιγα σιγα θα δεις θα βγαζεις περισσότερο!σε μένα τουλάχιστον εφερε αποτέλεσμα!

Τα σακουλάκια κι εγώ γυρω στα 20 ευρω από Λητώ!

Link to comment
Share on other sites

οχι από μόνη μου!κι εγώ στην αρχή εβγαζα με το ζόρι 30-40μλ τωρα εχω φτασει τα 150μλ, πάντως αν θες να φτιαξεις τραπεζα ενα κόλπο ειναι μετά από καθε θηλασμό να αντλείς και όσο βγάζεις!και σιγα σιγα θα δεις θα βγαζεις περισσότερο!σε μένα τουλάχιστον εφερε αποτέλεσμα!

Τα σακουλάκια κι εγώ γυρω στα 20 ευρω από Λητώ!

Ναι αλλά αν πεινάσει νωρίτερα δεν θα έχω να της δώσω......Βλέπεις έχω ακριβώς όσο της χρειάζεται.....Μάλλον θα πάρω μαγιά για να έχω πιο πολύ και μετά θα επιχειρήσω αυτό που λες.....

G2Mbp3.png

--------------------------------------------------

Μy boy is 5 years old-my girl is 3 years old!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

για την αποθηκευση μου προτειναν τα αβεντ δοχειακια που ξαναποστειρωνονταιο και δεν κοστιζουν οσο τα μπουκαλια

 

ερι στη θερμοκοιτιδα εδιναν μονο το δικο σου γαλα και το δεχτηκαν ευκολα; ιδιωτικη ή δημοσια κλινικη;

Z57wp3.png dQOzp3.png

25/12/10 πήραμε το καλύτερο δώρο

Link to comment
Share on other sites

για την αποθηκευση μου προτειναν τα αβεντ δοχειακια που ξαναποστειρωνονταιο και δεν κοστιζουν οσο τα μπουκαλια

 

ερι στη θερμοκοιτιδα εδιναν μονο το δικο σου γαλα και το δεχτηκαν ευκολα; ιδιωτικη ή δημοσια κλινικη;

 

Καλησπέρα!Ναι έδιναν μόνο το δικό μου από την πρώτη στιγμή.Στο Ιασώ γέννησα και μου έκανε εντύπωση πόσο πολύ με ενθαρύνανε για να δώσω μητρικό. Όταν έμαθα ότι το μωρό είναι θερμοκοιτίδα σκέφτηκα ότι δεν θα μπορέσω να θηλάσω...Πήγα να δω το μωρό και με πησίασε μία κοπέλα από την τράπεζα γάλακτος και άρχισε να μου μιλάει για το θηλασμό και για το πόσο πολύ χρειάζεται το μωρό το μητρικό γάλα.Μου έδωσε και ένα φυλλάδιο με οδηγίες.Μόλις γύρισα στο δωμάτιο με περίμενε εκεί ένα θήλαστρο ( χωρίς να το ζητήσω ) και ήρθε μία μαία να με βοηθήσει να το χρησιμοποιήσω....Στην αρχή δεν έβγαζα πολύ και απογοητέυτηκα αλλά μου εξηγήσαν ότι τους φτάνει και ότι με την πάροδο του χρόνου θα αυξάνοταν.Όντως έτσι έγινε.....Μέσα σε 3 μέρες έβγαζα 150 ml!!!!Μου έκανε εντύπωση πόσο πολύ επέμεναν και πόσο με βοήθησαν με τον θηλασμό.Ακόμα και όταν έφυγα από το μαιευτήριο και το μωρό έμεινε,πήγαινα και το θήλαζα 3 φορές τη μέρα και για τα υπόλοιπα κρατούσαν το μητρικό στο ψυγείο.Μάλιστα αν δεν προλάβαινα αν πάω σπίτι να βγάλω το γάλα, πήγαινα σε ένα δωμάτιο με θήλαστρα, μου έδιναν πετσέτες, πλαινόμουνα και έβγαζα εκεί το γάλα....Δεν θα τα κατάφερνα χωρίς τη βοήθειά τους....

G2Mbp3.png

--------------------------------------------------

Μy boy is 5 years old-my girl is 3 years old!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...