Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρατσισμός στις γυναίκες με κιλά


manoulina

Recommended Posts

Καλησπέρα.Τα ματ που αναφέρεις για πολλές είναι απαγορευτικά στις τιμές γι'αυτό και αυτό που ήταν στην γειτονιά μου έκλεισε άρων άρων.Θα σου αναφέρω ένα πρόσφατο γεγονός..Μπήκα σε κατάστημα και το XL δεν μου έκανε και έχω 3 κιλά παραπάνω από το δικά σου.Δεν ανεβαινε καν το φορεμα.Και απλά η πωλήτρια είπε ότι πλέον οι γραμμές είναι στενές.Και για τα zara επειδή το ανέφερες και είμαι σπίτι και κατέβασα το παντελόνι μου :cool: φοράω τζιν παντελόνι στενό μεγέθους xl με 65 κιλά και 1,75 υψος.Συγγνώμη θεωρούμαι χοντρή για να φοράω xl? Δεν νομίζω ...απλά άλλαξαν τα πράγματα.Και αυτό που λέτε ότι οι υπέρβαρες θέλουν να χωρέσουν σε μικρότερα νούμερα με το ζόρι δεν το καταλαβαίνω..

 

Έχεις απόλυτο δίκιο για τις απαγορευτικές τιμές όντως είναι τσιμπημένες όμως το παραπάνω ύφασμα κοστίζει και παραπάνω χρήματα.Όσο για τα zara ναι έχουν στενή γραμμή αλλά νομίζω βγαίνουν σε μεγέθη 38-40-42-44 και όχι μόνο large-xlarge κλπ.αλλά συμφωνώ οτι δεν είσαι παχιά για να φοράς xl είναι απαράδεκτο.Πάντως πρέπει να δουλέψεις πωλήτρια για να καταλάβεις τι εννοώ όταν λέω για υπέρβαρες που θέλουν να μπουν σε μικρότερα νούμερα με το ζόρι.Αρκετοί άνθρωποι δεν έχουν επίγνωση της εικόνας τους και νομίζουν οτι να ναι οχι απαραίτητα απο άρνηση αλλά επειδή πραγματικά δεν αντιλαμβάνονται.Στο δρόμο αν περπατήσεις και δείς ποιές φοράνε κολάν θα καταλάβεις:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 254
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Στο δρόμο αν περπατήσεις και δείς ποιές φοράνε κολάν θα καταλάβεις:P

 

 

χαχαχα και ξωκοιλα!!!!! ή και τα 2 μαζι κολαν και ξωκοιλο!!!:lol::lol::lol:

πραγματι περαν της πλακας ισχυει αυτο που λες αλλα κυριως μιλαμε για νορμαλ ατομα που βλεπουν στον καθρεφτη τον πραγματικο τους εαυτο και οχι αυτον που θα ηθελαν... και αντιμετωπιζονται σαν aliens.

αλλα ακομα και αυτα να αντιμετωπιζουν οι πωλητριες (τα περιεργα κολαν-ξωκοιλα) οφειλουν να εξηγησουν ευγενικα και οχι με ειρωνια και υποτιμητικο τροπο. Μην ξεχναμε οτι οι χοντρες που βλεπουμε με κολαν και ξωκοιλα σιγουρα εχουν ψυχολογικο προβλημα αλλιως δεν εξηγειται ... ε δεν μπορω να πιστεψω πια οτι υπαρχουν τοσο ακομπλεξαριστα ατομα:rolleyes:

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

ειμαι παχια...ναι εχω κ λιπος..........................αλλα ευτυχως το εχω στο σωμα κ οχι στο μυαλο......................ειμαι 15 χρονια με τον αντρα μου κ εχω κανει διαφορες διακυμανσεις απο 60 εως 103 σημερα δεν με καθυσηχαζει το γεγονος οτι με αγαπαει.. απλα εχω συμφιλιωθει με τον εαυτο μου...κ στο κατω δεν μπορουμε σαφως ολες να ειμαστε αδυνατες....... τωρα ειμαι παχια ... σε 6 μηνες μπορει να αδυνατισω...οπωσ τα φερει η ζωη..ολα καλοδεχουμενα..εχω ανθρωπους που με αγαπανε πολυ για οτι ειμαι..

Link to comment
Share on other sites

ειμαι παχια...ναι εχω κ λιπος..........................αλλα ευτυχως το εχω στο σωμα κ οχι στο μυαλο......................ειμαι 15 χρονια με τον αντρα μου κ εχω κανει διαφορες διακυμανσεις απο 60 εως 103 σημερα δεν με καθυσηχαζει το γεγονος οτι με αγαπαει.. απλα εχω συμφιλιωθει με τον εαυτο μου...κ στο κατω δεν μπορουμε σαφως ολες να ειμαστε αδυνατες....... τωρα ειμαι παχια ... σε 6 μηνες μπορει να αδυνατισω...οπωσ τα φερει η ζωη..ολα καλοδεχουμενα..εχω ανθρωπους που με αγαπανε πολυ για οτι ειμαι..

 

 

σκεφτομαι με ακριβως τον ιδιο τροπο...

αν θελω ας κανω και αλλιως:lol::lol:

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλά, αυτό δεν είναι ρατσισμός... Απλώς ήταν αγενής η πωλήτρια, αλλά πίστεψέ με, το ίδιο αγενής θα είναι και με τις "αδύνατες"...

συμφωνω!

ειναι μερικες πωλητριες που πραγματικα απορω γιατι τις κρατανε στα μαγαζια. μου εχουν τυχει δυο χτυπητα περιστατικα στην πολη που σπουδαζα. στο πρωτο ηταν το διαστημα που ειχα παρει λιγα κιλα, τελος παντων παω σε καταστημα που φερνει τα σταφ να παρω ενα τζιν που ειχα βαλει στο ματι. τοτε φορουσα 28-29, αναλογα τη γραμμη, και τι γυρναει η πωλητρια και μου λεει? "αυτο το παντελονι δεν το βγαζουν για χοντρες"

κρατηθηκα να μην τη βρισω και σχολιασω δικο της σωματικο θεματακι, και της ειπα απλα οτι ειναι αγενης και αν ημουν στη θεση του αφενντικου της θα διαλεγα κοπελες ευγενικες ασχετου εμφανισης και οχι ψωνισμενες, αγενεις και ηλιθιες.

το τζιν εν τω μεταξυ το βρηκα στο νουμερο μου αλλου.

 

τη δευτερη φορα πηγα με μια φιλη μου να παρει ενα φορεμα για το γαμο της αδερφης της σε ενα απο τα ακριβοτερα μαγαζια της πολης. εμεις ντυμενες με φτηνα ρουχα που δεν ηταν καν μαρκας. οι δυο πωλητριες αντι να μας εξυπηρετησουν αρχισαν να σχολιαζουν το ντυσιμο μας και να χασκογελανε. κατσαμε επιτηδες και δοκιμασαμε οτι ειχε και δεν ειχε το μαγαζι και στο τελος της ευχαριστησαμε και ειπαμε οτι δε μας αρεσε καποιο ιδιαιτερα. τουλαχιστον αυτη τη φορα σπασαμε τα δικα τους νευρα.......

α, και τα δυο μαγαζια δεν πανε καλα. το δευτερο εκλεισε, το αλλο ο ιδιοκτητης το κραταει μεν ανοιχτο αλλα δε βγαζει ουτε για να πληρωσει το ενοικιο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν εχω τιποτα με τις υπερβαρες ισα ισα....αλλα ειναι και μερικες που δεν παιζονται δηλαδη θελω να πω τα θελουν και τα παθαινουν ειναι αναλογα που θα ζητησεις δουλεια αυτο θελω να πω.....

Γιατι δουλευα αρκετα χρονια υποδοχη σε διαφορα μαγαζια και ερχοντουσαν κοπελες ευσομες και αρκετα παχιες και ζητουσαν δουλεια ως υποδοχη....

Πραγμα που δεν γινοταν.....

Θελω να πω δηλαδη πως πολλες φορες πληγωνονται και μονες τους καποιες δεν πας να ζητησεις δουλεια καπου που ξερεις πως δεν θα σε παρουν σιγουρα γιατι το μονο που κοιτανε ειναι η εμφανιση:rolleyes::rolleyes:

 

Κατα τα αλλα και εγω νευριαζω με τον ρατσισμο απεναντι σε ανθρωπους ευσομους κτλ...

 

εγω με την κολλητη μου ετυχε ενα διαστημα να δουλευουμε στο ιδιο μαγαζι, εγω τοτε 50 κιλα η φιλη μου 115. ομως ειναι πολυ κοινωνικος ανθρωπος, εχει χιουμορ (οχι το ηλιθιο χιουμορ για τα κιλα του στυλ "δε μπαινω στη θαλλασα γιατι θα βγει το νερο εξω") ειναι εξω καρδια κι αξιολατρευτος ανθρωπος. εχει πολυ περισσοτερες κατακτησεις απο αδυνατες κοπελες δεν ειχε ποτε προβλημα να βρει δουλεια λογω των κιλων - ενταξει δεν πηγε και για μοντελο- ακομα και σε κλαμπ και καφετεριες δουλεψε, τωρα δουλευει σε γραφειο και ειναι η μονη απο την παρεα που εχει δουλεια.

στην υποδοχη αν απλα θελουν μια γλαστρα σιγουρα δε μπορει μια ευσωμη κοπελα να δουλεψει, μπορει ομως ανετα να κανει δημοσιες σχεσεις, να δουλεψει μεσα απο το μπαρ ή σερβιτορα ή στην κουζινα.

Link to comment
Share on other sites

α ρε τι μου θυμισες! εγω στις πιο τρυφερες-σημαντικες ηλικιες, δημοτικο+εφηβεια μεχρι τα 16, ενιωσα το ρατσισμο απο ανθρωπους 40-100χρονων! ημουν αδυνατη αλλα ευτυχως δεν υπηρχε η μοδα της ανορεξιας. αλλα με υποτιμουσαν συνεχεια.ξερετε τι ειναι να μου λενε μυρμιγκια τρως?ναμου γεμιζουν το πιατο και οταν ελεγα οτι εφαγα δε με πιστευαν??? κοντευα να παθω τραλαλα και δεν ηθελα να εμφανιζομαι με καλοκαιρινα ρουχα μεχρι το γυμνασιο, για να μη λενε οτι ειμαι αδυνατη! μονο η μαμα κ ο μπαμπας δε νοιαζονταν και μου ελεγαν αν τρως και παιρνεις ολες τις βιταμινες να μη παρεις τουτε ενα κιλο παρολο που ημουν πολυ αδυνατη και ολοι οι αλλοι ελεγαν χοντραδες. αλλα το πιο σπαστικο ειναι να σε συγκρινουν! με τη φιλη, την ξαδερφη, τον εαυτο τους. λες και ενα παιδι δεν αλλαζει εμφανιση! εγω στα 16 πεταξα καμπυλες αφου εβαλα καποια κιλακια και αμεσως ολοι "πωπωπ παχαινε καλε αυτη!"δηλαδη τι? πλεον με αποδεχονται?αυτο ειναι το ολο θεμα με ενα ατομο? οι τελειες καμπυλες ακομα και στην εφηβεια?

 

εμενα στο σχολειο γραψανε τ ονομα μου σε ενα μεγαλο χαρτονι και το κολλησανε στο σκλελετο που ειχαμε για τη βιολογια. με κοροιδευανε μεχρι την τριτη γυμνασιου επειδη ημουν πολυ αδυνατη. κι ολα αυτα που λετε. κι ακομα και τωρα τα περναω, ολοι θελουν να με παχυνουν ντε και καλα. και το κορυφαιο πιο ειναι, εκεινο το διαστημα που ειχα οντως καποια κιλα παραπανω ειχα παλι ασχημη αντινμετωπιση αλλα πιο πολυ απο τους δικους μου, ολο χοντρη με λεγανε και πως εγινες ετσι και χασε κανα κιλο κλπ. μιλαμε για 65 κιλα με υψος 1,68, και τοτε ειχε ομορφυνει και το προσωπο μου και ειχα μεγαλυτερη περαση στ αγορια. βεβαια λογω προβληματος υγειας επεσα αποτομα στα 47 μεσα σε ενα μηνα. απο τοτε και μετα παλι με πρηζουνε να παρω.

και στις εγκυμοσυνες ημουν πολυ αδυνατη και δεν εβρισκα και ρουχα(ασχετο αλλα δεν ειναι ρατσιστικο τα ρουχα εγκυμοσυνης να ειναι μονο για ευσωμες εγκυους? εμεις οι αδυνατες πρεπει να φοραμε μονο κολαν και φορμες?)

 

ειναι στους ανθρωπους, οσοι θελουν να σου κανουν την ψυχολογια σκατα θα βρουνε τροπο οσα κιλα κι αν εισαι

Link to comment
Share on other sites

προ εγκυμοσυνης με τις πωλητριες ειχα προβλημα!!! τους ξεκαθαριζω πως ο,τι νουμερο ν ο μ ι ζ ο υ ν οτι φοραω , να φερνουν ενα μεγαλυτερο. το ξεκαθαριζω. ακομα και στα βρακια που αγοραζω,πανε να μου πλασαρουν μικρο μεγεθοςι. και οταν δε τα αγοραζω με κοιτανε σαν να πρεπει με το ζορι να μου επιβαλλουν να σκασω μεσα στο παντελονι για να παρουν αυτες τα ποσοστα τους! ελεος!!! δε εβλεπα τον εαυτο μου χοντρο, απλα δε θελω να ειμαι νηστικη για να μου κουμπωνει το παντελονι! θελω να παω και καπου να φαω ρε αδερφε χωρις να ξεκουμπωσω κανενα κουμπι...!!! μπορω???

 

το παθαινω αυτο με τα σουτιεν. τους λεω 70D και μου φερνους C ή B. δεν δοκιμαζω ποτε εσωρουχα και την εχω πατησει να μου δωσει λαθος νουμερο

Link to comment
Share on other sites

το παθαινω αυτο με τα σουτιεν. τους λεω 70D και μου φερνους C ή B. δεν δοκιμαζω ποτε εσωρουχα και την εχω πατησει να μου δωσει λαθος νουμερο

 

Επίτηδες το κάνουν, επειδή δεν έχουν 70D. Τυχαίνει να φοράω το ίδιο και σε πολύ λίγα μαγαζιά έχουν μεγάλες κουπ με στενή πλάτη. Κι εμένα πάντα μου φέρνουν μικρότερα και προσπαθούν να με πείσουν ότι μου κάνουν. :evil: Στην εγκυμοσύνη και ειδικά τώρα στο θηλασμό, δυσκολεύομαι ακόμα περισσότερο. Έφτασα 80Ε κι όλα τα σουτιέν με στενεύουν. :(

Link to comment
Share on other sites

πολλά Like

 

Επίσης μπορείτε να με μισήσετε όσοι/όσες μισείτε τους αδύνατους ανθρώπους που τρώνε τα πάντα χωρίς να παίρνουν γραμμάριο πάνω τους.

Είμαι μια απο αυτές.............μιλάμε ότι κατeβάζω πολάααααααααα γλυκά κορίτσια:lol:

 

Μην είσαστε ρατσίστριες μαζί μου please:p:p:p

 

κι εγω τρωω γλυκα καθε μερα αλλα δεν παχαινω, συνηθως ειναι γλυκα που κανω μονη μου αλλα και ετοιμα που δεν εχουν πολλες θερμιδες, πχ γλυκα κουταλιου, παγωτα, σιροπιαστα, λιγη σοκολατα.

οταν ειχα παχυνει ετρωγα πολυ συχνα φαγητο απ εξω επειδη λογω σχολης και δουλειας κι επειδη εμενα σε εστια δεν προλαβαινα να φαω στη λεσχη ουτε να μαγειρεψω, κι ετσι κατεληγα σε πιτσες, πιτογυρα, σαντουιτς και λοιπες αηδιες.

αυτο που παχαινει πιο πολυ δεν ειναι η ζαχαρη αλλα τα λιπαρα ειδικα τα ζωικα.

κατι αλλο αν θες να τρως τα παντα και να μην παχαινεις μπορεις απλα να τρως οτι θες σε μικρες ποσοτητες. αν φας μια πιτσα ολοκληρη λογικα θα παρεις, αν φας 2 κομματια οχι. οπως κι αν φας ενα ταψι εκμεκ παλι θα παρεις βαρος, ενω με ενα κοματι οχι. και φυσικα η καθιστικη ζωη, η δουλεια σε περιβαλλον που δεν επιτρεπει πολυ κινηση πχ σε γραφειο μπροστα απο υπολογιστη, συμβαλουν στην παχυσαρκια. δυστυχως στη χωρα μας οι παχυσαρκοι ανθρωποι ειναι μεγαλο ποσοστο του πλυθησμου και ο νεος τροπος ζωης εχει αυξησει δραματικα την παιδικη παχυσαρκια, στο χωριο του αντρα μου τα περισσοτερα παιδακια ειναι παχυσαρκα, κανονικου βαρους ειναι μονο μερικα παιδακια απο αλβανια που δεν εχουν προσβαση στη δυτικη διατροφη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επίτηδες το κάνουν, επειδή δεν έχουν 70D. Τυχαίνει να φοράω το ίδιο και σε πολύ λίγα μαγαζιά έχουν μεγάλες κουπ με στενή πλάτη. Κι εμένα πάντα μου φέρνουν μικρότερα και προσπαθούν να με πείσουν ότι μου κάνουν. :evil: Στην εγκυμοσύνη και ειδικά τώρα στο θηλασμό, δυσκολεύομαι ακόμα περισσότερο. Έφτασα 80Ε κι όλα τα σουτιέν με στενεύουν. :(

 

μπα δε νομιζω, εμενα το στηθος δεν ειναι πεταχτο μπροστα αλλα πιο "απλωτο" στα πλαγια, τωρα εχει πεσει και λιγο με αποτελεσμα αν δεν ειναι και η μπλουζα εφαρμοστη να φαινεται για πιο μικρο.

τωρα σιγα σιγα θα σταματησει να σου πρηζεται το στηθος.

Link to comment
Share on other sites

το παθαινω αυτο με τα σουτιεν. τους λεω 70D και μου φερνους C ή B. δεν δοκιμαζω ποτε εσωρουχα και την εχω πατησει να μου δωσει λαθος νουμερο

Κι εγω που φοραω 75Α μου φερνουν οτι να ναι.Μαλιστα επειδη Α cup δεν εχουν σχεδον πουθενα εκτος απο κατο εφηβικα μπουστακια που δεν μ αρεσουν(γιατι οπως και να το κανουμε τη δανδελιτσα μου την θελω κι εγω σαν γυναικα) μου λενε με υφακι γιατι τα Β δεν σου κανουν;:confused:Μου κανουν κυρα μου πηγα να της πω αλλα αν το πας ετσι και το DD με χωραει αλλα δεν ειναι το νουμερο μου.Εγω παραγγελνω απο ιντερνετ εσωρουχα στο νουμερο που θελω ακριβως(αφου το γνωριζω ξερω οτι μου κανουν ποτε δεν ειχα προβλημα μ αυτο) και μαλιστα πολυ καλες μαρκες με καλες τιμες και ωραια σχεδια.Που σημαινει οτι βγαζουν στο νουμερο μου αλλα δεν το φερνει κανενας να το πουλησει εδω...

Link to comment
Share on other sites

Κάνοντας τον δικηγόρο του διαβόλου και έχοντας υπάρξει υπέρβαρη στο παρελθόν, πιστεύω πως σε αρκετές περιπτώσεις ο ίδιος ο άνθρωπος με τα παραπάνω κιλά αισθάνεται άσχημα με τον εαυτό του, με αποτέλεσμα να μεγενθύνει λέξεις συμπεριφορές και καταστάσεις και να τις ονομάζει ρατσισμό ακόμη και όταν δεν είναι. Διαφορετικό είναι να σχολιάσει το βάρος σου μία πωλήτρια/περαστική που δεν σε ξέρει και έτσι και αλλιώς δεν έχει το δικαίωμα να σχολιάσει το οτιδήποτε σε αφορά και διαφορετικό να σχολιάσει μια γνωστή ή φίλη ή συγγενής που ξέρεις τον χαρακτήρα της και ξέρεις πώς θα πεί τί. Απο τη μία θέλουμε να μας λένε την αλήθεια και από την άλλη δεν τη δεχόμαστε.Ναι ο τρόπος που θα θίξει κάποιος ένα τόσο ευαίσθητο θέμα παίζει μεγάλο ρόλο και απαιτεί διακριτικό χειρισμό όμως σε πολλές περιπτώσεις έχει "σώσει" ανθρώπους με μηδενική επίγνωση της σωματικής τους κατάστασης.Αν κρίνω από τον τρόπο που ντύνονται ορισμένες υπέρβαρες κοπέλες ή απο το γεγονός ότι ζητάνε ρούχα τρία νούμερα μικρότερα μάλλον υπάρχουν άνθρωποι που δεν έχουν καμία αυτογνωσία.Επίσης διαπιστώνω πως υπάρχει και ενός είδους ρατσισμός από τους υπέρβαρους ανθρώπους προς εκείνους χωρίς πρόβλημα βάρους.Το ρατσιστικό βλέμμα που μπορεί να ρίξει κάποιος σε έναν παχύ άνθρωπο, μπορεί να υπάρξει και από τον παχύ προς τον αδύνατο.Στην πρώτη περίπτωση ονομάζεται διάκριση στη δεύτερη περίπτωση ονομάζεται ζήλια.Γενικά πιστεύω πως όλα είναι θέμα χαρακτήρα και χειρισμού.

 

 

Δεν ξέρω αν αυτό που βίωσα σχετικά πρόσφατα συγκαταλέγεται στο δόγμα του ρατσισμού αλλά θα το αναρτήσω... εξακολουθώ πάντως να το αντιμετωπίζω ψιλοχαλαρά... το βίωσα πρώτη φορά στη ζωή μου από φίλη μάλιστα... όχι κολλητή αλλά φίλη, γνωριζόμαστε 15 χρόνια τώρα, από κορίτσια ελεύθερα που λέμε και τώρα παντρεμένες και οι δύο πλέον , διατηρούμε όλα αυτά τα χρόνια μια καλή επαφή. Όλα αυτά τα χρόνια η κοπέλα ήταν και εξακολουθεί να είναι υπέρβαρη. Ποτέ δε σχολίασα τα κιλά της και γενικά ποτέ δεν ανέφερα τη λέξη ¨κιλά¨, ¨βάρος¨, δίαιτα¨ πάντοτε πρόσεχα και προσέχω είμαι απίστευτα διακριτική σ΄αυτό το θέμα γιατί 1ον δεν βλέπω τα κιλά του άλλου αλλά την προσωπικότητά του και 2ον θεωρώ πως δεν είναι πρέπον ... τεσ΄πα ... to the point... πριν 9 μήνες που παντρεύτηκα ήρθε στο γάμο μου. Φορούσα ένα νυφικό γοργονέ, ξέρετε αυτά τα στενά εφαρμοστά και μου είπε πως το νυφικό μου δεν με κολάκευε γιατί έκανα κοιλίτσα...:shock: πάλι, πριν κάνα τρίμηνο περίπου ήρθe σπίτι να με δει και με πετυχαίνει με ένα φόρεμα καλοκαιρινό στο χέρι που είχα αγοράσει μέσω internet... ούτε να το ξεδιπλώσω καλά καλά δεν είχα προλάβει από την συσκευασία του...μόλις το βλέπει (στραπλες, στενό, μαύρο ) μου λέει ορθά κοφτά : ¨μα καλά θα σου κάνει αυτό??? έχεις κάνει κοιλίτσα ... πρόσεχε ε?!!!....¨:shock::shock::shock: είμαι 55 κιλά και μια ζωή αδύνατη χωρίς πρόβλημα βάρους... στο γάμο μου δε ήμουν 54 και αντικειμενικά μιλώντας δεν είχα ποτέ κοιλιά...όσο για το νυφικό μου εκείνη την ημέρα ρε κορίτσια όλοι ¨τί γυναικάρα¨ :oops: λέγανε... :oops:αλήθεια μέχρι και η πεθερά μου μου το είπε....:oops::oops::oops:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω,παλι,μια ζωη ημουν, το "καχεκτικο παιδακι"!

Θυμαμαι την γιαγια μου και την μαμα μου,μονιμως να με κυνηγανε με ενα κουταλι στο χερι μπας και φαω τιποτα!

 

Στην εφηβεια μου,εκλαιγα μηνες ολοκληρους,γιατι να μην εχω ψωμακια και δεν ειμαι φυσιολογικος ανθρωπος ΕΓΩ και κατι συμβαινει με το σωμα μου κτλ!

 

Ακομα και σημερα εξακολουθω να ειμαι αδυνατη με μια μεγαλη διαφορα.Εχω κανει κοιλιτσα!

Σε διαφορες δουλειες που παω,ολοι απο την πρωτη μερα με ρωτουν αν ειμαι εγκυος.Στο δε,χωριο μου,ψι ψι ψι ...τα κλασσικα "Ειναι εγκυος",ΑΛΛΑ επειδη ποτε δεν εχουν τα μουτρα να παραδεχτουν μπροστα μου, οτι με κουτσομπολευουν μου πετανε σποντες τυπου "Μην περνεις τον ανοιψιο σου αγκαλια,δεν κανει"

"Γιατι?"

"Ετσι, δεν κανει"

 

Εδω και ενα χρονο, αγορασα ενα πολυ γαματο υφασματινο παντελονι,απο το Η&Μ,με μονο δεκα ευρω.Ο λογος που το αγορασα ειναι, επειδη, στην μεση,εχει μια επιπλεον ενισχυση υφασματος και μου κραταει την μεση ζεστη(και επιπλεον δεν με σφιγγει στην κοιλια).Καταλαβατε τι ειδους παντελονι ειναι!Εγκυμοσυνης!

 

Μονο που εγω δεν το ηξερα και δεν πηγε καν το χαζο μυαλο μου εκει.Θεωρησα οτι ειναι μια πολυ εξυπνη πατεντα,για εμας τις κρυουλιαρες που θελουμε ζεστη μεσουλα Χειμωνα Καλοκαιρι..!!

 

Το φοραω συχνα, γιατι με βολευει απιστευτα και μονο αν σηκωθει πολυ ψηλα η μπλουζα μου βλεπεις οτι ειναι παντελονι εγκυμοσυνης!

Με το που με ειδαν στο χωριο,εδω και ενα χρονο περιπου,ψι ψι ψι ψι.

Το τι αποβολες εχω "παθει" δεν λεγεται!!

 

Και για να γυρισω στο θεμα:Παντα καποιοι προσπαθουσαν να με "μειωσουν",νιωθωντας κομπλεξ για τα δικα τους κιλα!Το τι σχολια και "αστεια" ακουγα ειναι περιττο!

Γελαγα και εγω και καλα,αλλα μεσα μου με επιανε το "παραπονο"

 

Ειτε αδυνατος εισαι,ειτε με παραπανω κιλα,ο αλλος παντα θα βρισκει τροπο και λογο να στην λεει.Πανω απο ολα η υγεια.

Link to comment
Share on other sites

Περιστατικο που μολις θυμηθηκα.

 

Χρειαζομουν ενα παντελονι για την δουλεια,που να μπορω να το πλενω σε καθημερινη βαση και να ειναι χαλαρο στην μεση (οπως οι φορμες).

 

Μπαινω σε ενα πολυ γνωστο καταστημα,κοιταω τα παντελονια και ρωταω την πωλητρια αν υπαρχει κατι σε αυτο που ψαχνω.

 

Η πωλητρια με γελακι και υφος "Μα καλα κοπελα μου,για χαζη με περνας?",κοιτωντας την κοιλια μου ,λεει "Μα γιαυτο υπαρχουν τα καταστηματα εγκυμοσυνης κυρια μου"

"Οχι,δεν καταλαβατε.Δεν..."

"Ναι,ναι καταλαβα.Θελετε ενα παντελονι εγκυμοσυνης και για να μην το ακριβοπληρωσετε,ειπατε να το παρετε απο δω"

"Οχι,θελ...."

Φευγει και γυρναει στον προισταμενο

"Μα τι βλαμμενος κοσμος!!Ρουχα εγκυμοσυνης σε εμπορικο με Τζιν!Σπαζομαι απιστευτα.Σιγα μωρη,τοσα χρηματα θα δωσεις να γεννοβολησεις,δωσε και ενα ευρω παραπανω για ενα παντελονι της προκοπης"

 

Βαριομουν απιστευτα να απαντησω καταλληλα.Εφυγα ελαφρως ντροπιασμενη αλλα με την ελπιδα οτι συντομα θα γινω μαμα....

Link to comment
Share on other sites

Περιστατικο που μολις θυμηθηκα.

 

Χρειαζομουν ενα παντελονι για την δουλεια,που να μπορω να το πλενω σε καθημερινη βαση και να ειναι χαλαρο στην μεση (οπως οι φορμες).

 

Μπαινω σε ενα πολυ γνωστο καταστημα,κοιταω τα παντελονια και ρωταω την πωλητρια αν υπαρχει κατι σε αυτο που ψαχνω.

 

Η πωλητρια με γελακι και υφος "Μα καλα κοπελα μου,για χαζη με περνας?",κοιτωντας την κοιλια μου ,λεει "Μα γιαυτο υπαρχουν τα καταστηματα εγκυμοσυνης κυρια μου"

"Οχι,δεν καταλαβατε.Δεν..."

"Ναι,ναι καταλαβα.Θελετε ενα παντελονι εγκυμοσυνης και για να μην το ακριβοπληρωσετε,ειπατε να το παρετε απο δω"

"Οχι,θελ...."

Φευγει και γυρναει στον προισταμενο

"Μα τι βλαμμενος κοσμος!!Ρουχα εγκυμοσυνης σε εμπορικο με Τζιν!Σπαζομαι απιστευτα.Σιγα μωρη,τοσα χρηματα θα δωσεις να γεννοβολησεις,δωσε και ενα ευρω παραπανω για ενα παντελονι της προκοπης"

 

Βαριομουν απιστευτα να απαντησω καταλληλα.Εφυγα ελαφρως ντροπιασμενη αλλα με την ελπιδα οτι συντομα θα γινω μαμα....

 

Κακώς δεν την ξέχ*σες!!! :evil:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν αυτό που βίωσα σχετικά πρόσφατα συγκαταλέγεται στο δόγμα του ρατσισμού αλλά θα το αναρτήσω... εξακολουθώ πάντως να το αντιμετωπίζω ψιλοχαλαρά... το βίωσα πρώτη φορά στη ζωή μου από φίλη μάλιστα... όχι κολλητή αλλά φίλη, γνωριζόμαστε 15 χρόνια τώρα, από κορίτσια ελεύθερα που λέμε και τώρα παντρεμένες και οι δύο πλέον , διατηρούμε όλα αυτά τα χρόνια μια καλή επαφή. Όλα αυτά τα χρόνια η κοπέλα ήταν και εξακολουθεί να είναι υπέρβαρη. Ποτέ δε σχολίασα τα κιλά της και γενικά ποτέ δεν ανέφερα τη λέξη ¨κιλά¨, ¨βάρος¨, δίαιτα¨ πάντοτε πρόσεχα και προσέχω είμαι απίστευτα διακριτική σ΄αυτό το θέμα γιατί 1ον δεν βλέπω τα κιλά του άλλου αλλά την προσωπικότητά του και 2ον θεωρώ πως δεν είναι πρέπον ... τεσ΄πα ... to the point... πριν 9 μήνες που παντρεύτηκα ήρθε στο γάμο μου. Φορούσα ένα νυφικό γοργονέ, ξέρετε αυτά τα στενά εφαρμοστά και μου είπε πως το νυφικό μου δεν με κολάκευε γιατί έκανα κοιλίτσα...:shock: πάλι, πριν κάνα τρίμηνο περίπου ήρθe σπίτι να με δει και με πετυχαίνει με ένα φόρεμα καλοκαιρινό στο χέρι που είχα αγοράσει μέσω internet... ούτε να το ξεδιπλώσω καλά καλά δεν είχα προλάβει από την συσκευασία του...μόλις το βλέπει (στραπλες, στενό, μαύρο ) μου λέει ορθά κοφτά : ¨μα καλά θα σου κάνει αυτό??? έχεις κάνει κοιλίτσα ... πρόσεχε ε?!!!....¨:shock::shock::shock: είμαι 55 κιλά και μια ζωή αδύνατη χωρίς πρόβλημα βάρους... στο γάμο μου δε ήμουν 54 και αντικειμενικά μιλώντας δεν είχα ποτέ κοιλιά...όσο για το νυφικό μου εκείνη την ημέρα ρε κορίτσια όλοι ¨τί γυναικάρα¨ :oops: λέγανε... :oops:αλήθεια μέχρι και η πεθερά μου μου το είπε....:oops::oops::oops:

 

Ολοφάνερα η κοπέλα είναι κομπλεξική!Ποτέ δεν μιλάς έτσι σε νύφη, αν είναι δυνατόν!Και να έχεις και άδικο, ακόμα χειρότερα!Η κοπέλα σε ζηλεύει, δυστυχώς...

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

Περιστατικο που μολις θυμηθηκα.

 

Χρειαζομουν ενα παντελονι για την δουλεια,που να μπορω να το πλενω σε καθημερινη βαση και να ειναι χαλαρο στην μεση (οπως οι φορμες).

 

Μπαινω σε ενα πολυ γνωστο καταστημα,κοιταω τα παντελονια και ρωταω την πωλητρια αν υπαρχει κατι σε αυτο που ψαχνω.

 

Η πωλητρια με γελακι και υφος "Μα καλα κοπελα μου,για χαζη με περνας?",κοιτωντας την κοιλια μου ,λεει "Μα γιαυτο υπαρχουν τα καταστηματα εγκυμοσυνης κυρια μου"

"Οχι,δεν καταλαβατε.Δεν..."

"Ναι,ναι καταλαβα.Θελετε ενα παντελονι εγκυμοσυνης και για να μην το ακριβοπληρωσετε,ειπατε να το παρετε απο δω"

"Οχι,θελ...."

Φευγει και γυρναει στον προισταμενο

"Μα τι βλαμμενος κοσμος!!Ρουχα εγκυμοσυνης σε εμπορικο με Τζιν!Σπαζομαι απιστευτα.Σιγα μωρη,τοσα χρηματα θα δωσεις να γεννοβολησεις,δωσε και ενα ευρω παραπανω για ενα παντελονι της προκοπης"

 

Βαριομουν απιστευτα να απαντησω καταλληλα.Εφυγα ελαφρως ντροπιασμενη αλλα με την ελπιδα οτι συντομα θα γινω μαμα....

 

Καλά, τι μουρλές κυκλοφορούν!!!!!Αυτή για να μην την απόλυσε επιτόπου ο προϊστάμενος, κοιμόταν μαζί του, δεν εξηγείται αλλιώς!Κακώς δεν τους είπες τίποτα...

 

Το ίδιο πρόβλημα με την κοιλίτσα έχω κι εγώ...Εδώ μέχρι και παππούς μου έχει δώσει τη θέση του στο ταμείο του σουπερμάρκετ!:oops:

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

Καλά, τι μουρλές κυκλοφορούν!!!!!Αυτή για να μην την απόλυσε επιτόπου ο προϊστάμενος, κοιμόταν μαζί του, δεν εξηγείται αλλιώς!Κακώς δεν τους είπες τίποτα...

 

Το ίδιο πρόβλημα με την κοιλίτσα έχω κι εγώ...Εδώ μέχρι και παππούς μου έχει δώσει τη θέση του στο ταμείο του σουπερμάρκετ!:oops:

 

 

Βασικα εμενα μου δημιουργηθηκε γιατι εχω υποθυροειδισμο.Η ενδοκρινολογος μου ειπε οτι επρεπε να το ειχα καταλαβει οτι υπαρχει θεμα με τον θυροειδη,απο την κοιλιτσα!

 

Να μην πω ψεμματα και εγω εχω εκμεταλλευτει την κοιλιτσα μου!!:D:D

Δυο φορες στο τρολει (εβαλα τα χερια μου στην μεση)....και αλλη μια φορα οταν ηθελα να φαω τυροπιτα και ηταν η τελευταια στον φουρνο.

Την ειχε ζητησει μια κυρια πριν απο μενα και βαζοντας το χερι στην μεση μονολογω "Αχ,δεν εχει αλλη?Κριμα και ηθελα να φαω μια "!

 

Μου την προσφερε με μεγαλη χαρα και εγω να επιμενω οτι δεν πειραζει.

 

Και στις 3 περιπτωσεις κανεις δεν με ρωτησε αν ειμαι εγκυος,αλλιως θα μαρτυρουσα την μικρη μου μπαμπεσια!!!

Link to comment
Share on other sites

Βασικα εμενα μου δημιουργηθηκε γιατι εχω υποθυροειδισμο.Η ενδοκρινολογος μου ειπε οτι επρεπε να το ειχα καταλαβει οτι υπαρχει θεμα με τον θυροειδη,απο την κοιλιτσα!

 

Να μην πω ψεμματα και εγω εχω εκμεταλλευτει την κοιλιτσα μου!!:D:D

Δυο φορες στο τρολει (εβαλα τα χερια μου στην μεση)....και αλλη μια φορα οταν ηθελα να φαω τυροπιτα και ηταν η τελευταια στον φουρνο.

Την ειχε ζητησει μια κυρια πριν απο μενα και βαζοντας το χερι στην μεση μονολογω "Αχ,δεν εχει αλλη?Κριμα και ηθελα να φαω μια "!

 

Μου την προσφερε με μεγαλη χαρα και εγω να επιμενω οτι δεν πειραζει.

 

Και στις 3 περιπτωσεις κανεις δεν με ρωτησε αν ειμαι εγκυος,αλλιως θα μαρτυρουσα την μικρη μου μπαμπεσια!!!

 

Καλή είσαι και του λόγου σου! :lol:

 

Κι εγώ η δόλια μέχρι τον 5ο μήνα δεν φαινόμουν καν έγκυος, αφου έμπαινα σε λεωφορείο και δεν σηκωνόταν κανείς. Μη σου πω ότι ήμουν στο μήνα μου και πήγα για παπούτσια, γιατί είχα πρηστεί και μου λέει η πωλήτρια, "παρτα λίγο μεγαλύτερα, θα πρηστούν τα πόδια σου" της λέω "κι άλλο;" :shock: και μου λέει με μια σιγουριά στο βλέμα "εεε έχεις μπροστά σου ακόμα"

Link to comment
Share on other sites

Καλή είσαι και του λόγου σου! :lol:

 

Κι εγώ η δόλια μέχρι τον 5ο μήνα δεν φαινόμουν καν έγκυος, αφου έμπαινα σε λεωφορείο και δεν σηκωνόταν κανείς. Μη σου πω ότι ήμουν στο μήνα μου και πήγα για παπούτσια, γιατί είχα πρηστεί και μου λέει η πωλήτρια, "παρτα λίγο μεγαλύτερα, θα πρηστούν τα πόδια σου" της λέω "κι άλλο;" :shock: και μου λέει με μια σιγουριά στο βλέμα "εεε έχεις μπροστά σου ακόμα"

 

 

Αχ,μπραβο κοπελα μου.Τετοιες εγκυουλες χαιρομαι να τις χαζευω!

 

Εγω θα ειμαι λιγο πιο μπαλονι....αλλα δεν βαριεσαι!!!!!Γερο παιδακι!!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...