Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρατσισμός στις γυναίκες με κιλά


manoulina

Recommended Posts

 

2)Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη γύρω στον 4ο μήνα και αφού είχα χάσει 2-3 κιλά λόγω εμετών έρχεται η θεία του άντρα μου από το χωριό. Γύρνα μου λέει να σε δω πλάτη να μαντέψω το φύλο του μωρού (ασχολίαστο)...Και τι μου πετάει η σ**&φα? "Αυτά τα χοντροπιασίματα τα είχες και από πριν ή τώρα στην εγκυμοσύνη παράφαγες??"......τη συγύρισε ο άντρας μου βέβαια αλλά αν ο άνθρωπος είναι άξεστος.....

 

Προσωπικά τους έχω όλους γραμμένους!

 

:shock::shock:

Ξέρεις τι ωραία σκαμπίλια κάνουν αυτά τα χοντροπιασίματα;έπρεπε να της πεις.

 

Εγώ ένα πράγμα αναρωτιέμαι συνέχεια...

Πώς μπορούν ρε γαμώτο ορισμένοι άνθρωποι να προσβάλλουν έτσι στη ψύχρα για το οτιδήποτε,δεν μένω μόνο στα κιλά.

Δεν μπορώ να διανοηθώ ποτέ,να φέρω τον άλλον σε δύσκολη θέση σχολίαζοντας κάποια αδυναμία στην εμφάνισή του.

Ίσως γιατί εγώ το έχω βιώσει ή τελικά είναι γραμμένο στο DNA μας να είμαστε αγενής και φαρμακόγλωσσες;;;;;

Βρες αυτόν που θα σου δείξει τα χρώματα την στιγμή που ο ουρανός για σένα θα φαίνεται γκρίζος...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 254
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καταρχάς εδώ στην Ελλάδα η πλειοψηφία των πωλητών/πωλητριών σε καταστήματα δεν έχουν καμία σχετική εμπειρία και καμία εκπαίδευση ως προς το αντικείμενο. Απλά προσλαμβάνονται -κατά προτίμηση χωρίς εμπειρία, για να μην πληρώνουν οι εργοδότες προϋπηρεσία και ενίοτε και ένσημα.

Στο ότι δεν έχουν τρόπους και πάλι φταίει ο εργοδότης που προσλαμβάνει αλλά και ο πελάτης αν αισθανθεί προσβεβλημένος και δεν το αναφέρει.

Έχω δουλέψει αρκετά χρόνια ως πωλήτρια και ακόμα κι αν δεν είχα νούμερο για όλα τα μεγέθη αν ο πελάτης μου ζητούσε ένα ρούχο εγώ του το έδινα να το δοκιμάσει κι ας διαπίστωνε μόνος του ότι δεν του κάνει και να διαλέξει μετά κάτι άλλο.

Υπάρχουν όμως και πελάτες που προκειμένου να κρύψουν το δικό τους κόμπλεξ αρχίζουν και προσβάλουν το ρούχο ("η γραμμή του είναι χάλια") ή τη φίρμα που δε βγάζει μεγαλύτερα νούμερα.

Μπορεί η γραμμή να είναι 'ο πελάτης έχει πάντα δίκιο' αλλά αν έχεις υπάρξει σοβαρός πωλητής που απλά θέλεις να κάνεις τη δουλειά σου καλά και να πας σπίτι σου και όχι να λύσεις το υπαρξιακό του καθενός ξέρεις ότι αυτό δεν είναι απόλυτο.

 

Με την καμία δε δικαιολογώ τις πωλήτριες -ειδικά αυτές που αναφέρετε...έχω συναντήσει όλων των ειδών τα φρούτα από άριστους πωλητές μέχρι κοριτσάκια με τόση αυθάδεια και αγένεια που πρέπει να κρατηθείς να μην τους χώσεις σφαλιάρα. Μια γενικότερη παρατήρηση κάνω.

8OgYp3.png
Link to comment
Share on other sites

:shock::shock:

Ξέρεις τι ωραία σκαμπίλια κάνουν αυτά τα χοντροπιασίματα;έπρεπε να της πεις.

 

Εγώ ένα πράγμα αναρωτιέμαι συνέχεια...

Πώς μπορούν ρε γαμώτο ορισμένοι άνθρωποι να προσβάλλουν έτσι στη ψύχρα για το οτιδήποτε,δεν μένω μόνο στα κιλά.

Δεν μπορώ να διανοηθώ ποτέ,να φέρω τον άλλον σε δύσκολη θέση σχολίαζοντας κάποια αδυναμία στην εμφάνισή του.

Ίσως γιατί εγώ το έχω βιώσει ή τελικά είναι γραμμένο στο DNA μας να είμαστε αγενής και φαρμακόγλωσσες;;;;;

 

Επειδη εχω περασει απο ολα τα επιπεδα και εχω ερθει σε επαφη με πολυ κοσμο θα σου πω οτι οταν ημουν 53 κιλα και φετες (λογω αθλητισμου) μου ειχαν πει οτι μου ειναι μικρο το 26 νουμερο τζιν ενω φορουσα το 25. Οποτε και στα αδυνατα εχουμε μια ταση να την 'λεμε' στον αλλο. Για ποιο λογο δεν ξερω. Οταν παχυνα μετα το παιδι για ενα περιεργο λογο πλεον κανεις δεν μου λεει τπτ. Ουτε οι πωλητριες ουτε κανεις παροτι ειμαι πολλα κιλα πανω απο εκεινο το αθλητικο. Ισως να φταιει το υφος μου που δεν σηκωνει πολλα. Να ξερεις οτι στην λενε οταν 'δινεις' το εδαφος. Δεν χρειαζεται να πεις κατι, το εδαφος μπορει να το δωσεις ακομα και με ενα 'νικημενο' υφος. Αν μιλας και τον κοβεις τον αλλο στο χιλιοστο που παει να ανοιχτει δεν προκειτε να σου πει τπτ. Οι ανθρωποι γενικα ειμαστε ζωα που αρεσκομαστε να ΄κερδιζουμε'. Οτιδηποτε, ακομα και μια μικρη νικη απεναντι σε ενα ξενο. Πιστευω οτι ναι ειναι στο dna μας και ονομαζεται ανταγωνιστικοτητα. Ειμαστε καθαρα ανταγωνιστικο ειδος.

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω περασει απο ολα τα επιπεδα και εχω ερθει σε επαφη με πολυ κοσμο θα σου πω οτι οταν ημουν 53 κιλα και φετες (λογω αθλητισμου) μου ειχαν πει οτι μου ειναι μικρο το 26 νουμερο τζιν ενω φορουσα το 25. Οποτε και στα αδυνατα εχουμε μια ταση να την 'λεμε' στον αλλο. Για ποιο λογο δεν ξερω. Οταν παχυνα μετα το παιδι για ενα περιεργο λογο πλεον κανεις δεν μου λεει τπτ. Ουτε οι πωλητριες ουτε κανεις παροτι ειμαι πολλα κιλα πανω απο εκεινο το αθλητικο. Ισως να φταιει το υφος μου που δεν σηκωνει πολλα. Να ξερεις οτι στην λενε οταν 'δινεις' το εδαφος. Δεν χρειαζεται να πεις κατι, το εδαφος μπορει να το δωσεις ακομα και με ενα 'νικημενο' υφος. Αν μιλας και τον κοβεις τον αλλο στο χιλιοστο που παει να ανοιχτει δεν προκειτε να σου πει τπτ. Οι ανθρωποι γενικα ειμαστε ζωα που αρεσκομαστε να ΄κερδιζουμε'. Οτιδηποτε, ακομα και μια μικρη νικη απεναντι σε ενα ξενο. Πιστευω οτι ναι ειναι στο dna μας και ονομαζεται ανταγωνιστικοτητα. Ειμαστε καθαρα ανταγωνιστικο ειδος.

 

 

Στη περίπτωση που ήσουν πιο αδύνατη,γιατί σου είπαν αυτό με το μέγεθος;;

Γιατί έβγαζες μια ας το πούμε ανασφάλεια σχετικά με το πόσο αρεστή είναι η εμφάνισή σου;;

Εγώ πιστεύω ότι δεν σε υπολόγισαν σωστά,ήταν νομίζω κάτι τυχαίο που δεν σήμαινε και πολλά.

Γενικά έχεις δίκιο όμως,αν στον άλλον κάνεις μπαμ από μακριά ότι είσαι τίγκα στην ανασφάλεια με το σώμα σου ή με κάποια ατέλεια-ακόμα και όταν δεν μιλήσεις-,τότε αμέσως δίνεται το βήμα για σχόλια.

 

Υπάρχει και η άλλη όψη όμως.Μπορεί με το τρόπο μας,τη σιγουριά που εκπέμπουμε οι άνθρωποι γύρω μας να μην σχολιάζουν μπροστά μας πχ τα περιττά κιλά,αλλά πίσω απ'τη πλάτη μας τα σχόλια να δίνουν και να παίρνουν.

Εκεί νομίζω ότι εμείς δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι.

 

Ή αυτό που συμβαίνει με μένα κατά κόρον&το ακούω συχνά.....

Γιατί ενώ είμαι μια εμφανίσιμη κοπέλα με ωραίο πρόσωπο να έχω περιττά κιλά;;

 

Μωρέ δεν έχουν άδικο...θα εθελοτυφλούσα αν πίστευα ότι η εμφάνιση δεν αλλοιώνεται απ'τα παραπανίσια κιλά...

 

Γι'αυτό προσπαθώ να γίνω μονδέλο.:P:lol:

Βρες αυτόν που θα σου δείξει τα χρώματα την στιγμή που ο ουρανός για σένα θα φαίνεται γκρίζος...

Link to comment
Share on other sites

Κάνοντας τον δικηγόρο του διαβόλου και έχοντας υπάρξει υπέρβαρη στο παρελθόν, πιστεύω πως σε αρκετές περιπτώσεις ο ίδιος ο άνθρωπος με τα παραπάνω κιλά αισθάνεται άσχημα με τον εαυτό του, με αποτέλεσμα να μεγενθύνει λέξεις συμπεριφορές και καταστάσεις και να τις ονομάζει ρατσισμό ακόμη και όταν δεν είναι. Διαφορετικό είναι να σχολιάσει το βάρος σου μία πωλήτρια/περαστική που δεν σε ξέρει και έτσι και αλλιώς δεν έχει το δικαίωμα να σχολιάσει το οτιδήποτε σε αφορά και διαφορετικό να σχολιάσει μια γνωστή ή φίλη ή συγγενής που ξέρεις τον χαρακτήρα της και ξέρεις πώς θα πεί τί. Απο τη μία θέλουμε να μας λένε την αλήθεια και από την άλλη δεν τη δεχόμαστε.Ναι ο τρόπος που θα θίξει κάποιος ένα τόσο ευαίσθητο θέμα παίζει μεγάλο ρόλο και απαιτεί διακριτικό χειρισμό όμως σε πολλές περιπτώσεις έχει "σώσει" ανθρώπους με μηδενική επίγνωση της σωματικής τους κατάστασης.Αν κρίνω από τον τρόπο που ντύνονται ορισμένες υπέρβαρες κοπέλες ή απο το γεγονός ότι ζητάνε ρούχα τρία νούμερα μικρότερα μάλλον υπάρχουν άνθρωποι που δεν έχουν καμία αυτογνωσία.Επίσης διαπιστώνω πως υπάρχει και ενός είδους ρατσισμός από τους υπέρβαρους ανθρώπους προς εκείνους χωρίς πρόβλημα βάρους.Το ρατσιστικό βλέμμα που μπορεί να ρίξει κάποιος σε έναν παχύ άνθρωπο, μπορεί να υπάρξει και από τον παχύ προς τον αδύνατο.Στην πρώτη περίπτωση ονομάζεται διάκριση στη δεύτερη περίπτωση ονομάζεται ζήλια.Γενικά πιστεύω πως όλα είναι θέμα χαρακτήρα και χειρισμού.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γενικά έχεις δίκιο όμως,αν στον άλλον κάνεις μπαμ από μακριά ότι είσαι τίγκα στην ανασφάλεια με το σώμα σου ή με κάποια ατέλεια-ακόμα και όταν δεν μιλήσεις-,τότε αμέσως δίνεται το βήμα για σχόλια.

 

To αυτο!

 

Οσο για το απο πισω μας οτι και να κανεις και μοντελα να γινεις θα σε σχολιαζουν. Οχι με το 'τι ομορφη αλλα χοντρη που ειναι' αλλα με το 'ρε παιδι μου κοιτα την τσ!λα πως ντυνεται (μιας και το αδυνατο επιτρεπει ομορφιες), ή κοιτα ποσο αδυνατη ειναι δεν θα μπορουσα, ή κοιτα τι σωμα αλλα προσωπο μαπα.....εχει πολλα να ακουσεις. Ειτε ετσι εισαι ειτε γιουβετσι. Απο την μια ειναι ταση ανωτεροτητας γιατι ειναι καλυτερες απο σενα, απο την αλλη ταση κατωτεροτητας και ανασφαλειας απεναντι σου. Και απο πισω θα γινεται ΜΟΝΙΜΑ χαμος. Δεν θα το σταματησεις ποτε. Αν θες να κανεις κατι για σενα, θα το κανεις επειδη εσυ το θες οχι επειδη ακους πραγματα, και μην περιμενεις επειδη θα γινει θα σταματησουν να σε σχολιαζουν.

 

Εμενα στα πολυ αδυνατα μου ελεγαν 'κοιτα το ποδαρακι σου ποσο αδυνατο ειναι, ρε παιδι μου δεν αισθανεσαι αδυναμια? κριμα....παρε λιγο κρεας πανω σου'

 

Η ιδιες τωρα αμα με δουν ειμαι σιγουρη οτι θα πουν 'χα, την ειδες? Γεννησε και εγινε χαλια. Μα το περιμενα, διατηρεις τετοιο σωμα τοσα χρονια, καιρος ηταν να γινει ετσι.......κλπ κλπ.'

 

Ηρεμηστε και αγαπηστε αυτο που ειστε.......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Έχω υπάρξει απ'όλα...πολύ παχιά..πολύ αδύνατή...με λίγα κιλά παραπάνω (μη φανταστείτε τέρατα)...στα κσνονικά μου...

 

Ε ΛΟΙΠΟΝ ΠΕΡΑΣΑ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΑΠ'ΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ Ν'ΑΣΧΟΛΙΕΜΑΙ ΜΕ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ...

 

είμαι όπως είμαι,μ'αρέσω,όταν με βλέπω στον καθρέφτη νομίζω οτι βλέπω μπροστά μου την Καγιά (σοβαρά τώρα) και με γουστάρω...όποια θέλει να μ'εχει μέτρο σύγκρισης ελεύθερα!!!

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

γιατί βρε Σωτηρία ποιός σου είπε οτι ο ρατσισμός δεν είναι αμφίδρομος;;

απλώς όταν σου μπαίνει ο,τι βλέπεις στη βιτρίνα νομίζω παρηγοριέσαι πιο εύκολα απ'οτι να σε δείχνουν στην παραλία πίσω απο την πλάτη σου και να γελάνε...

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

 

 

Ηρεμηστε και αγαπηστε αυτο που ειστε.......

 

 

!!!!

 

Και αν δεν μπορούμε να αποδεχτούμε τον εαυτό μας ή δεν είμαστε ευτυχισμένες βλέποντάς μας στον καθρέφτη,εμείς έχουμε το καρπούζι,εμείς και το μαχαίρι!!!

Βρες αυτόν που θα σου δείξει τα χρώματα την στιγμή που ο ουρανός για σένα θα φαίνεται γκρίζος...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οταν ημουν πιτσιρικουλα μου ηρθε ενα "χαστουκι". στις καλοκαιρινες διακοπες επιασα δουλεια κανα μηνα σε πολυκαταστημα ρουχων και ειχαμε ενα αφεντικο μπουλντοκ που εκοβε και χρημα απο τις κοπελες αν καποιος ρουχο καταστρεφοταν. εγω δεν αντεξα πολυ να δουλεψω,κανα μηνα οπως ειπα γιατι δεν μπορεσα να αρπαζω ρουχα μεσα απο τα χερια των πελατων.

 

...αλλα ρε κοριτσια υπαρχουν κατι μεγαλοκοπελες πελατισες που δε μπορειτε να φανταστειτε! μια ειχε κυτταριτιδα στη κοιλια και πηρε ενα στενο κοντο μπλουζακι. αλλη με οχι και τοσο αδυνατο σωμα, ενα ρουχο που το φορουσε ουσα 10χρ μικροτερη και ξεχασε την ηλικια της. η σαρα και η μαρα ενα πραμα. πολλες φορες βριζανε και οι πωλητριες γιατι αγανακτουσαν με τα φυντανακια-πελατισσες. εχω δει να προσπαθουν να πεισουν κοπελες να παρουν 3 νουμερα μικροτερα γιατι θα κατεστρεφαν το ρουχο βεβαια,ξεχειλωμενο ποιος θα το αγορασει? αλλα αυτες το χαβα τους! επισης ενα κουφο ειναι πως ενα φορεμα ηταν one-size και το αρπαξε μια τεραστιων διαστασεων να το βαλει αλλα βεβαια αυτο ηταν για πιτσιρικια αλλα επεμενε οτι για να γραφει onesize παει να πει οτι της κανει!!!! μετα απο αυτα ολες οι πωλητριες μεταλλασσονται σε στριγγλες απο αγανακτηση. βεβαια μπορουν να το πουν με ησυχο τροπο και οχι να το αρπαζουν οπως στις εμπειριες σας!

 

αλλα το κακο αρχιζει απο το αφεντικο και τι οδηγιες εχει δωσει για την εξυπηρετηση των πελατων!

 

αυτα ηθελα να πω...

Link to comment
Share on other sites

Εχοντας υπάρξει γυναίκα με πολλά κιλά παραπάνω από το κανονικό δεν μπορώ να πώ ότι αντιμετώπισα καταστάσεις ρατσισμού για τα κιλάκια μου ούτε από πωλήτριες ούτε από ανθρώπους του περιβαλλοντος μου.Υπήρχαν βέβαια και τα σχόλια ''Παχυνες Μαρία'' και η απάντηση ήταν "Και εσύ πάχυνες''.Σε λίγους άρεσε η απάντηση αλλά δεν με πολυενδιέρερε κιόλας.Εχασα τα κιλά με κόπο βέβαια αλλά δεν το έκανα για κανέναν άλλον εκτός από τον ίδιο μου τον εαυτό.Είχα βαρεθεί να με βλέπω έτσι και ήθελα μια αλλαγή καθώς πολλές φορές τα κιλά μου ήταν εμπόδιο σε πολλές δραστηριότητες που έκαναν τότε οι συνομηλικοί μου.Ο κακοπροαίρετος άνθρωπος θα σχολιασει ακόμα και το τέλειο.Δεν ειναι παρατήρηση...είναι κομπλεξ.

Καλα... τα καταστήματα με τα ρούχα ακολουθούν τα συχρονα χαζοπροτυπα των ανορεξικών γυναικών.Τώρα που ακομα τα κιλα μου είναι φυσιολογικά σπανια βρίσκω ενα ρούχο για κανονικούς ανθρώπους και οχι για δείγματα.Οσο τα ρούχα που καταστρέφονται...είναι προβλημα του καταστηματάρχη..ας βάλει ταμπέλα απ'εξω να ξέρει η χριστιανή γυναίκα να μην κάνει τον κόπο να μπεί.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

γιατί βρε Σωτηρία ποιός σου είπε οτι ο ρατσισμός δεν είναι αμφίδρομος;;

απλώς όταν σου μπαίνει ο,τι βλέπεις στη βιτρίνα νομίζω παρηγοριέσαι πιο εύκολα απ'οτι να σε δείχνουν στην παραλία πίσω απο την πλάτη σου και να γελάνε...

 

Συμφωνώ!:lol:

Link to comment
Share on other sites

αυτη την ιστορια θαθελαμε να την ακουσουμε! :D:D:D

 

Ξέρεις πόσο ενοχλητικό είναι να σε αποκαλούν σαμιαμίδι ή μισοριξιά; Στο γάμο μου μια έξυπνη μου είπε ότι με μπερδεύανε με το παρανυφάκι κι η πικρή αλήθεια είναι ότι είχε δίκιο, το διαπίστωσα και μόνη μου κοιτώντας αργότερα τις φωτογραφίες. Για πολλά χρόνια μου λέγανε ότι θέλω τουλάχιστον 10 κιλά για να δείξω γυναίκα. Μια φορά στο δρόμο παρέα με τον άντρα μου πιασμένοι χέρι χέρι, μια γνωστή αναρωτήθηκε "ποιο παιδάκι κρατάει απ' το χέρι ο άντρας μου και το πάει βόλτα" Δεν έβρισκα τζην παντελόνια παρά μόνο στα παιδικά, σε μπουτίκ δεν τολμούσα να μπω, μου ήταν όλα τεράστια. Βολευόμουν μόνο με ιταλικά που έχουν και πιο μικρά νούμερα και ξηλωνόμουν κανονικά. Η άλλη λύση ήταν να ράβομαι σε μοδίστρα. Αν ήθελα κάτι βραδυνό, μου δίνανε ρούχα για 16χρονα, απ' αυτά τα ξέκωλα που φοράνε και πάνε στα κλαμπ και στα μπουζούκια. Η μάνα μου η ίδια μου'λεγε πως μοιάζω με οδοντογλυφίδα με βυζιά. Ευτυχώς που είχα και το στήθος δε λες! Αλλιώς ήμουν σαν 12χρονο.

Στην εγκυμοσύνη έβαλα 10 κιλά, έχω ήδη χάσει τα 5, τα υπόλοιπα 5 λέω να τα κρατήσω. Όλοι λένε ότι μου πάνε, κι εγώ λέω να τους πιστέψω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πριν καμια 10αρια χρονια ειχα παει σε μια υπηρεσια του ΟΑΕΔ στην Αθηνα . Ηθελα να ανεβαινα στον εκτο οροφο. Υπηρχαν 2 ανσασερ που χοραγαν το πολυ 3 ατομα . Το ενα δεν λειτουργουσε. Στο αλλο μπαινω μετα απο παρα πολλες ταλαιπωρια και ωρα αναμονης (γιατι εμπαιναν κι αλλοι πριν) εγω με αλλες 2 κυριες που ηταν φιλες νομιζω. Ηταν νοσογονες παχυσαρκες. Μιλαμε για πολλα κιλα δεν θελω να πω νουμερο για να μην χαρακτηριστω. Μπαινω πρωτη με σφινονουν καπου πισω στον καθρεφτη και ακουγεται ο ηχος του ανσανσερ και η φωτεινη κοκκινη ενδειξη οτι ειναι υπερβαρο. Λεει η μια στην αλλη τι επαθε γιατι δεν κλεινει η πορτα? δεν ξερω λεει η αλλη λες να χαλασε και αυτο? τι θα κανουμε τωρα? Πεταγομαι και εγω και τους λεω γραφει οτι ειναι υπερβαρο γι αυτο δεν κλεινει.. α ναι μου λεει η μια? ναι λεω ε και γιατι δεν κατεβαινεις μου λεει η αλλη? (εγω τετοια στα παλια καλα χρονια ειμουν 45κιλα!) θα μπορουσα να τις δια.....στειλω και να τσακωθω αλλα δεν μιλησα ανεβηκα 5οροφους και εκλαιγα απο μεσα μου.

 

ΚΩΜΙΚΟΤΡΑΓΙΚΟ Ε? :lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Πριν καμια 10αρια χρονια ειχα παει σε μια υπηρεσια του ΟΑΕΔ στην Αθηνα . Ηθελα να ανεβαινα στον εκτο οροφο. Υπηρχαν 2 ανσασερ που χοραγαν το πολυ 3 ατομα . Το ενα δεν λειτουργουσε. Στο αλλο μπαινω μετα απο παρα πολλες ταλαιπωρια και ωρα αναμονης (γιατι εμπαιναν κι αλλοι πριν) εγω με αλλες 2 κυριες που ηταν φιλες νομιζω. Ηταν νοσογονες παχυσαρκες. Μιλαμε για πολλα κιλα δεν θελω να πω νουμερο για να μην χαρακτηριστω. Μπαινω πρωτη με σφινονουν καπου πισω στον καθρεφτη και ακουγεται ο ηχος του ανσανσερ και η φωτεινη κοκκινη ενδειξη οτι ειναι υπερβαρο. Λεει η μια στην αλλη τι επαθε γιατι δεν κλεινει η πορτα? δεν ξερω λεει η αλλη λες να χαλασε και αυτο? τι θα κανουμε τωρα? Πεταγομαι και εγω και τους λεω γραφει οτι ειναι υπερβαρο γι αυτο δεν κλεινει.. α ναι μου λεει η μια? ναι λεω ε και γιατι δεν κατεβαινεις μου λεει η αλλη? (εγω τετοια στα παλια καλα χρονια ειμουν 45κιλα!) θα μπορουσα να τις δια.....στειλω και να τσακωθω αλλα δεν μιλησα ανεβηκα 5οροφους και εκλαιγα απο μεσα μου.

 

ΚΩΜΙΚΟΤΡΑΓΙΚΟ Ε? :lol::lol::lol::lol:

 

 

Πιστευω οτι απλα ειχαν τη μυγα και μυγιαστηκαν..μαλλον το πηραν και καλα οτι τους τι λες. παρεξηγηση μου μυριζεται;) Ειδικα αν υπηρχε και παθογονος παραγοντας που ηταν τοοοσο παχυσαρκες μαλλον σαν αμυνα το ειπαν αυτο.

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Πριν καμια 10αρια χρονια ειχα παει σε μια υπηρεσια του ΟΑΕΔ στην Αθηνα . Ηθελα να ανεβαινα στον εκτο οροφο. Υπηρχαν 2 ανσασερ που χοραγαν το πολυ 3 ατομα . Το ενα δεν λειτουργουσε. Στο αλλο μπαινω μετα απο παρα πολλες ταλαιπωρια και ωρα αναμονης (γιατι εμπαιναν κι αλλοι πριν) εγω με αλλες 2 κυριες που ηταν φιλες νομιζω. Ηταν νοσογονες παχυσαρκες. Μιλαμε για πολλα κιλα δεν θελω να πω νουμερο για να μην χαρακτηριστω. Μπαινω πρωτη με σφινονουν καπου πισω στον καθρεφτη και ακουγεται ο ηχος του ανσανσερ και η φωτεινη κοκκινη ενδειξη οτι ειναι υπερβαρο. Λεει η μια στην αλλη τι επαθε γιατι δεν κλεινει η πορτα? δεν ξερω λεει η αλλη λες να χαλασε και αυτο? τι θα κανουμε τωρα? Πεταγομαι και εγω και τους λεω γραφει οτι ειναι υπερβαρο γι αυτο δεν κλεινει.. α ναι μου λεει η μια? ναι λεω ε και γιατι δεν κατεβαινεις μου λεει η αλλη? (εγω τετοια στα παλια καλα χρονια ειμουν 45κιλα!) θα μπορουσα να τις δια.....στειλω και να τσακωθω αλλα δεν μιλησα ανεβηκα 5οροφους και εκλαιγα απο μεσα μου.

 

ΚΩΜΙΚΟΤΡΑΓΙΚΟ Ε? :lol::lol::lol::lol:

 

 

ε,μάλλον υπέθεσαν οτι τους την είπες..

απλώς αν εννοείς αυτό ως παράδειγμα ρατσισμού απο παχουλή σε αδύνατη γυναίκα,κατά τη γνώμη μου,ήταν ατυχές...μόνο ίχνη ρατσισμού δεν δείχνει απο παχουλή προς αδύνατη το αντίθετο θα έλεγα...

συγνώμη κιόλας,τη γνώμη μου καταθέτω.

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

ε,μάλλον υπέθεσαν οτι τους την είπες..

απλώς αν εννοείς αυτό ως παράδειγμα ρατσισμού απο παχουλή σε αδύνατη γυναίκα,κατά τη γνώμη μου,ήταν ατυχές...μόνο ίχνη ρατσισμού δεν δείχνει απο παχουλή προς αδύνατη το αντίθετο θα έλεγα...

συγνώμη κιόλας,τη γνώμη μου καταθέτω.

 

οχι αυτο δεν ηταν παραδειγμα ρατσισμου στο δικο μου προσωπο αυτο ας πουμε ηταν τρατζζζιικ περιστατικο απλα το θυμηθηκα :rolleyes:. Ωστοσο εχω ακουσει να με λενε μισοριξια, αγγουρι, οδοντογλυφιδα, στεκα , οτι δεν μου παει που μου ειμαι αδυνατη, οτι δεν δειχνουν τα ρουχα πανω μου, οτι δεν εχω θηλυκοτητα αφου δεν εχω καμπυλες και αλλα χαριτωμενα . Φυσικα αυτα τα σχολια δεν τα εχω ακουσει απο παχυσαρκες κοπελες αλλα απο ατομα στενου οικογενειακου περιβάλλοντος, φιλικου , επαγγελματικου . Οπως και να εχει ομως οι ΄΄καταρες΄΄ τους επιασαν , εδω και 1 χρονο μου εχουν μεινει τα κιλα της εγκυμοσυνης (5τα ρημαδιασμενα) , οπου εκει τωρα ακουω τα αλλα κουφα. Παχυνες, δεν τα εχασες, ε τωρα εχεις μπει και στα 30 και αλλα ωραια :-P:razz::-P

Link to comment
Share on other sites

εμενα οπως ειπα με κοροιδευαν χοντρες επειδη ημουν αδυνατη. το μπλα μπλα το ειπα παρακατω σε γενικες γραμμες.. το καλο ειναι πως πηρα το αιμα πισω οταν μεγαλωνοντας αποδειχθηκε πως αυτες ηταν οι μιζερες. τωρα ουτε με κοιταζουν,!και οι αντρες τους γουρλωνουν ματι. για καποιες σπαστικες γειτονισσες κ συγγενεις λεω που μας τακακαν τσουρεκια εμενα και τους γονεις μου. αλλα ευτυχως η μανα μου ηξερε οτι ημουν μικρη θα αλλαξω και γελουσε μεσα της.

 

δε με νοιαζει πλεον, γιατι καταλαβα οτι ο ρατσισμος βρισκεται παντου και οτι κ αν κανεις υπαρχουν ατομα που, νιωθωντας ασχημα με τον εαυτο τους ,τα ριχνουν σε σενα.

Link to comment
Share on other sites

οχι αυτο δεν ηταν παραδειγμα ρατσισμου στο δικο μου προσωπο αυτο ας πουμε ηταν τρατζζζιικ περιστατικο απλα το θυμηθηκα :rolleyes:. Ωστοσο εχω ακουσει να με λενε μισοριξια, αγγουρι, οδοντογλυφιδα, στεκα , οτι δεν μου παει που μου ειμαι αδυνατη, οτι δεν δειχνουν τα ρουχα πανω μου, οτι δεν εχω θηλυκοτητα αφου δεν εχω καμπυλες και αλλα χαριτωμενα . Φυσικα αυτα τα σχολια δεν τα εχω ακουσει απο παχυσαρκες κοπελες αλλα απο ατομα στενου οικογενειακου περιβάλλοντος, φιλικου , επαγγελματικου . Οπως και να εχει ομως οι ΄΄καταρες΄΄ τους επιασαν , εδω και 1 χρονο μου εχουν μεινει τα κιλα της εγκυμοσυνης (5τα ρημαδιασμενα) , οπου εκει τωρα ακουω τα αλλα κουφα. Παχυνες, δεν τα εχασες, ε τωρα εχεις μπει και στα 30 και αλλα ωραια :-P:razz::-P

 

 

ααααχχχχ...δυστυχώς το στενό συγγενικό περιβάλλον προσβάλλει χειρότερα απο τους ξένους...απλώς όλα αυτά τα σχόλια βγάζουν κόμπλεξ..τί περίμενες;να σου λέγαν μες στα μούτρα :θέλω να έχω το κορμι σου;;;;Εδώ παρηγοριόμαστε (οι τσουπωτές) που έχει κάνει καριέρα η Μπελούτσι και τσιμπάμε και κάτι παραπάνω κι εσύ θες να μη σου πουν για τα 5 που σου μείνανε;;;;;;Ξέρεις τι χαρά έχεις δώσει;;;;χαχαχαχαχα!!!απόλαυσε τη δυναμή σου...δίνεις τροφή στον κόσμο!!!

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλα... τα καταστήματα με τα ρούχα ακολουθούν τα συχρονα χαζοπροτυπα των ανορεξικών γυναικών.Τώρα που ακομα τα κιλα μου είναι φυσιολογικά σπανια βρίσκω ενα ρούχο για κανονικούς ανθρώπους και οχι για δείγματα.Οσο τα ρούχα που καταστρέφονται...είναι προβλημα του καταστηματάρχη..ας βάλει ταμπέλα απ'εξω να ξέρει η χριστιανή γυναίκα να μην κάνει τον κόπο να μπεί.

 

 

Δεν θα συμφωνήσω.Υπάρχουν μαγαζιά, από γειτονικά μέχρι πολυεθνικής τύπου zara, bershka, stradivarius κλπ, που έχουν μια χαρά μεγέθη.Είμαι 62 κιλά και χωράω στο 40 που δεν το λες και νούμερο για ανορεξική.Για τα ρούχα που καταστρέφονται δεν ευθύνεται ο καταστηματάρχης αν υπάρχουν πελάτες που με 30 κιλά παραπάνω θέλουν να μπούν σε small.Φυσικά υπάρχουν και τα απαράδεκτα μικροσκοπικά μεγέθη που δεν απευθύνονται σε ενήλικες αλά σε νήπια όμως πρέπει να παραδεχτούμε ότι τα τελευταία χρόνια έχουν γίνει σοβαρές προσπάθειες στον χώρο της ένδυσης για τις πιο εύσωμες πελάτισσες όπως τα mat fashion.Κάποιες πηγαίνουν και κάποιες επειδή αρνούνται να παραδεχτούν οτι είναι υπέρβαρες δεν πατάνε παρά επιμένουν να χωρέσουν σε κατά πολύ μικρότερα νούμερα και όταν δεν μπαίνουν φταίνε τα μεγέθη για ανορεξικές :?

Link to comment
Share on other sites

Πριν καμια 10αρια χρονια ειχα παει σε μια υπηρεσια του ΟΑΕΔ στην Αθηνα . Ηθελα να ανεβαινα στον εκτο οροφο. Υπηρχαν 2 ανσασερ που χοραγαν το πολυ 3 ατομα . Το ενα δεν λειτουργουσε. Στο αλλο μπαινω μετα απο παρα πολλες ταλαιπωρια και ωρα αναμονης (γιατι εμπαιναν κι αλλοι πριν) εγω με αλλες 2 κυριες που ηταν φιλες νομιζω. Ηταν νοσογονες παχυσαρκες. Μιλαμε για πολλα κιλα δεν θελω να πω νουμερο για να μην χαρακτηριστω. Μπαινω πρωτη με σφινονουν καπου πισω στον καθρεφτη και ακουγεται ο ηχος του ανσανσερ και η φωτεινη κοκκινη ενδειξη οτι ειναι υπερβαρο. Λεει η μια στην αλλη τι επαθε γιατι δεν κλεινει η πορτα? δεν ξερω λεει η αλλη λες να χαλασε και αυτο? τι θα κανουμε τωρα? Πεταγομαι και εγω και τους λεω γραφει οτι ειναι υπερβαρο γι αυτο δεν κλεινει.. α ναι μου λεει η μια? ναι λεω ε και γιατι δεν κατεβαινεις μου λεει η αλλη? (εγω τετοια στα παλια καλα χρονια ειμουν 45κιλα!) θα μπορουσα να τις δια.....στειλω και να τσακωθω αλλα δεν μιλησα ανεβηκα 5οροφους και εκλαιγα απο μεσα μου.

 

ΚΩΜΙΚΟΤΡΑΓΙΚΟ Ε? :lol::lol::lol::lol:

 

Χαχαχαχαχαχαχα!!!!!!:P

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα συμφωνήσω.Υπάρχουν μαγαζιά, από γειτονικά μέχρι πολυεθνικής τύπου zara, bershka, stradivarius κλπ, που έχουν μια χαρά μεγέθη.Είμαι 62 κιλά και χωράω στο 40 που δεν το λες και νούμερο για ανορεξική.Για τα ρούχα που καταστρέφονται δεν ευθύνεται ο καταστηματάρχης αν υπάρχουν πελάτες που με 30 κιλά παραπάνω θέλουν να μπούν σε small.Φυσικά υπάρχουν και τα απαράδεκτα μικροσκοπικά μεγέθη που δεν απευθύνονται σε ενήλικες αλά σε νήπια όμως πρέπει να παραδεχτούμε ότι τα τελευταία χρόνια έχουν γίνει σοβαρές προσπάθειες στον χώρο της ένδυσης για τις πιο εύσωμες πελάτισσες όπως τα mat fashion.Κάποιες πηγαίνουν και κάποιες επειδή αρνούνται να παραδεχτούν οτι είναι υπέρβαρες δεν πατάνε παρά επιμένουν να χωρέσουν σε κατά πολύ μικρότερα νούμερα και όταν δεν μπαίνουν φταίνε τα μεγέθη για ανορεξικές :?

Καλησπέρα.Τα ματ που αναφέρεις για πολλές είναι απαγορευτικά στις τιμές γι'αυτό και αυτό που ήταν στην γειτονιά μου έκλεισε άρων άρων.Θα σου αναφέρω ένα πρόσφατο γεγονός..Μπήκα σε κατάστημα και το XL δεν μου έκανε και έχω 3 κιλά παραπάνω από το δικά σου.Δεν ανεβαινε καν το φορεμα.Και απλά η πωλήτρια είπε ότι πλέον οι γραμμές είναι στενές.Και για τα zara επειδή το ανέφερες και είμαι σπίτι και κατέβασα το παντελόνι μου :cool: φοράω τζιν παντελόνι στενό μεγέθους xl με 65 κιλά και 1,75 υψος.Συγγνώμη θεωρούμαι χοντρή για να φοράω xl? Δεν νομίζω ...απλά άλλαξαν τα πράγματα.Και αυτό που λέτε ότι οι υπέρβαρες θέλουν να χωρέσουν σε μικρότερα νούμερα με το ζόρι δεν το καταλαβαίνω..

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...