Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρατσισμός στις γυναίκες με κιλά


manoulina

Recommended Posts

Πιστεύω ότι υπάρχει ρατσισμός...βέβαια οι χοντροί άνθρωποι είναι λιγότεροι από εκείνους που έχουν χοντρούς τρόπους..

 

πολλά Like

 

Επίσης μπορείτε να με μισήσετε όσοι/όσες μισείτε τους αδύνατους ανθρώπους που τρώνε τα πάντα χωρίς να παίρνουν γραμμάριο πάνω τους.

Είμαι μια απο αυτές.............μιλάμε ότι κατeβάζω πολάααααααααα γλυκά κορίτσια:lol:

 

Μην είσαστε ρατσίστριες μαζί μου please:p:p:p

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 254
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μην συγχίζεστε κορίτσια , καλό είναι να ακούγονται και αντιθετες αποψεις με παράλογα "επιχειρηματα" για να μπορεί να στηριχτει επάξια και ο τιτλος του θεματος ... Προσωπικά απλα λυπάμαι που υπαρχουν ανθρωποι εν ετη 2012 που σκεφτονται κατ αυτον τον τροπο... θελω να το ριχνω στο οτι απλα ειναι ανενημερωτοι ή καποιος ευτραφής τους έχει δείρει τόσο ώστε να τρεφουν μισος προς ολους τους υπολοιπους ευτραφεις ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ!:rolleyes::rolleyes:

 

οσο για τις πωλητριες ειχα παει στα 18 μου με μια φιλη μου υπερβαρη σε ενα μαγαζι για να ψωνισω εγω (που τοτε ημουν σε νορμαλ επιπεδα βαρους) και χαζευε τα ρουχα στις κρεμαστρες , πεταγεται η 45αρα πωλήτρια και της λεει : "κοριτσι εσυ για δωρακι φανταζομαι κοιτας για φιλεναδα σου έτσι? γιατι συγνωμη κι ολας αλλα για τα κυβικά σου εδω ...θα σε απογοητευσω"...

Περιττό να σας πω οτι βούρκωσε μπροστά της και η πωλήτρια ακαθεκτη και ασυγκίνητη συνεχιζει τη λογοδιαρροια και της λεει : "εγω δεν στο πα για να στενοχωρηθεις αλλα γονεις δεν εχεις να στα πουνε? εχω κορη στην ηλικια σου για αυτο στα λεω "...:rolleyes::rolleyes::rolleyes::evil: ΛΕΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΗΣ ΕΔΙΝΕ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΓΕΝΗΣ ΚΑΚΟΤΡΟΠΗ ΚΑΙ Σ@@ΤΟΨΥΧΗ !!!

 

Δεν ειναι το μονο κρουσμα που μου εχει συμβει στο να επιβεβαιωσω το ρατσισμο απεναντι στους παχυσαρκους/υπερβαρουσ/ευτραφεις ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ αλλα αυτο το θεωρω απο τα χειροτερα γιατι η ΜΑΝΑ αυτή (γιατι δεν θελω να τη σκεφτομαι ως πωλητρια αλλα ως μάνα) απευθυνόταν ουσιαστικα αν οχι σε ενα παιδι σε μια εφηβη κοπελα!!

Ξερετε και κατι αλλο , απο εκεινη την ημερα αρχισε αυτη η φιλη μου να "αραιωνει" παρεα μαζι μου χωρις καποιο λογο. Πιστευω ακραδαντα οτι με ντράπηκε τοσο που ημουν μπροστα σε ενα τετοιο περιστατικο που οταν με εβλεπε το θυμοταν συνεχεια και καταλαβαίνεται...:cry:

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω τις αγενείς πωλήτριες...Μάλλον γι'αυτό τις αλλάζουν συχνά!Και άμα είναι καλή η πωλήτρια μένει πολλά χρόνια στην ίδια θέση.

 

Πάντως όσες ήσασταν κάποτε αδύνατες (όπως ήμουνα κι εγώ), και μετά τα τσιμπήσατε τα 15-20 κιλά παραπάνω για διάφορους λόγους, ένα έχω να σας πω: φανταστείτε να είχατε και δίδυμη αδερφή που όχι μόνο δεν πήρε τα ίδια κιλά με σας αλλά αδυνάτισε κιόλας ακόμα περισσότερο!Δηλαδή μια διαρκής υπενθύμιση του πώς θα ''έπρεπε να είσαστε''. Να'ναι καλά η αδελφούλα μου βέβαια γιατί είναι και η μόνη (μαζί με τον άντρα μου) που ποτέ δεν με έκρινε, σε αντίθεση με την υπόλοιπη οικογένεια μου που με εξευτέλιζαν διαρκώς. Τώρα βέβαια που έχω χάσει τα περισσότερα κιλά, όλα καλά...Αυτό που οι δικοί σου άνθρωποι σε κρίνουν από τα κιλά με τρελαίνει...Να φανταστείτε επειδή και η μεγάλη μου αδερφή πέρασε μια φάση που είχε πάρει πολλά κιλά (κοντά στα 30-τώρα είναι πετσί και κόκαλο) η μάνα μου της έλεγε ''εγώ δεν βγαίνω μαζί σου έξω ούτε για να πάω στο περίπτερο, ντρέπομαι μη μας δει κανένας γνωστός''!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Πάντως κι εμένα μου έχει τύχει να είμαστε με τη δίδυμη αδερφή μου σε κάβα που την έχει φίλος του πατέρα μας, πολύ καλός άνθρωπος. Είπε όμως και αυτός τη χοντράδα του: ''Μπορεί να είστε δίδυμες αλλά εσύ είσαι πιο χοντρή, έτσι;'' Η γυναίκα του δαγκωνόταν, κι εγώ γυρίζω και του λέω ''Το πολιτικώς ορθό είναι να πείτε ότι είναι αυτή πιο αδύνατη, όχι εγώ πιο χοντρή''! Ε, δεν ξαναείπε τίποτα έκτοτε!

 

Και το κορυφαίο: η μάνα μου έπιανε όλους τους οικογενειακούς μας φίλους και τους έδειχνε φωτογραφίες μου για να τους δείξει πόσο έχω παχύνει...Ή με έβλεπαν στο δρόμο διάφοροι φίλοι της και μου έλεγαν: ''ε καλά δεν είσαι και όπως μας τα έλεγε η μάνα σου, λίγα κιλάκια παραπάνω έχεις, δεν έγινες και τέρας!''

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

πολλά Like

 

Επίσης μπορείτε να με μισήσετε όσοι/όσες μισείτε τους αδύνατους ανθρώπους που τρώνε τα πάντα χωρίς να παίρνουν γραμμάριο πάνω τους.

Είμαι μια απο αυτές.............μιλάμε ότι κατeβάζω πολάααααααααα γλυκά κορίτσια:lol:

 

Μην είσαστε ρατσίστριες μαζί μου please:p:p:p

 

ειμαστε τις ίδιας κατηγορίας!πολλοί με μισούν...και απορούν με όλα αυτά που τρώω...τι να κάνω...πεινάω..αν δεν φάω αρκετά ένα - δύο βράδια..χάνω αμέσως..

Link to comment
Share on other sites

 

"κοριτσι εσυ για δωρακι φανταζομαι κοιτας για φιλεναδα σου έτσι? γιατι συγνωμη κι ολας αλλα για τα κυβικά σου εδω ...θα σε απογοητευσω"...

Περιττό να σας πω οτι βούρκωσε μπροστά της και η πωλήτρια ακαθεκτη και ασυγκίνητη συνεχιζει τη λογοδιαρροια και της λεει : "εγω δεν στο πα για να στενοχωρηθεις αλλα γονεις δεν εχεις να στα πουνε?

 

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock: !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

και κοιμαται ησυχα μετα αυτο που ειπε? η γνωμη μου ειναι πως μπορει να πεις κατι που θελεις αλλα ολα εχουν ενα τροπο να τα πεις! αυτο ηταν μαχαιρια! βεβαια μπορει ναναι αγανακτησμενη με καμια αλλη. δηλαδη π.χ. αν της ξεχειλωσε κανα ρουχο και ταχει μαζεμενα απο τοτε και βγαζει τα αποθυμενα σε οποια τροφαντουλα ερχεται. αλλα και παλι δε συγχωρειται! τοση κακια ρε? τοση?:shock::shock::shock::shock:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειμαστε τις ίδιας κατηγορίας!πολλοί με μισούν...και απορούν με όλα αυτά που τρώω...τι να κάνω...πεινάω..αν δεν φάω αρκετά ένα - δύο βράδια..χάνω αμέσως..

 

οταν ημουν δημοτικο και μεχρι τα 16 ημουν αδυνατη και ολοι μου ελεγαν φαε φαε και εβγαζαν το δικο τους κολλημα σε μενα, ποτε δε σκεφτηκα οτι ειμαι τυχερη που τρωω οτι θελω χωρις να με νοιαζει. αντιθετα παιδια παρολα οσα μου εκαναν (τα ειπα πριν λιγες μερες στο ιδιο ποστ παρακατω) εγω ...και ντρεπομαι που το λεω... φορουσα καλοκαιριατικα δυο παντελονια για να βγω εξω για ναι μη με λενε κοκκαλο. καλα απο μπλουζες δε το σχολιαζω... η τελευταια ημουν που ξεφορτωνοταν τα χειμωνιατικα! και να δεις πως καμια φορα σε ανθυποβαλουν και δε βλεπεις εσενα, αλλα οτι οι αλλοι νομιζουν για σενα! ΑΝΤΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΥΧΕΡΗ ΠΟΥ ΤΡΩς ΟΤΙ ΘΕΛΕΙς,με υποβιβαζαν!!!:-(:sad::-( ευτυχως ειχα τους γονεις να μη με πιεζουν και αντεξα μεχρι που εβαλα κιλα και κανειςδε μου ξαναπε τιποτα

Link to comment
Share on other sites

ειμαστε τις ίδιας κατηγορίας!πολλοί με μισούν...και απορούν με όλα αυτά που τρώω...τι να κάνω...πεινάω..αν δεν φάω αρκετά ένα - δύο βράδια..χάνω αμέσως..

 

 

γινεται να τρωω οτι θελω, να χορταινει ο λαιμος με ληχουδιες, αλλα ολα να καταληγουν στο στομαχι σου? γινεταιιι?? εεεεεε????????? :D

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια να σας ρωτήσω και γω κάτι χωρίς να θέλω να παρεξηγηθώ και καλοπροαίρετα: Οταν δεν υπάρχει πρόβλημα παθολογικό, γιατί ξεφεύγετε στο φαγητό και δεν σκέφτεστε ότι όσο εύκολα μπαίνουν τα κιλά άλλο τόσο δύσκολα φεύγουν? Προκειμένουν να μην προβληματιζόμαστε με τα κιλά μας και στενοχωριόμαστε με την αντιμετώπιση των άλλων, μήπως είναι καλύτερα να φροντίζουμε πριν προκύψει πρόβλημα? Ας μην ξεχνάμε ότι τα πολλά περιττά κιλά κρύβουν κινδύνους για τον οργανισμό και την υγεία μας, οπότε "προσέχουμε για να έχουμε". Και πάλι το λέω αυτό καλοπροαίρετα.

To φαγητο ειναι απολαυση. Δεν καταλαβαινω ειλικρινα τι ζορι τραβαει ο καθενας με τα κιλα του αλλου!!!!

Εαν καποια θελει να ειναι παχουλουλα καλα κανει και ειναι. Αν παλι καποια θελει να ειναι αδυνατουλα με γεια της και χαρα της. Γιατι πρεπει οι ανθρωποι να μπαινουν σε καλουπια?

Το θεμα των κιλων μου εχει δημιουργησει απειρα προβληματα ΄... ή μαλλονλαθος, οχι τα κιλα μου αλλα η νοοτροπια των αλλων και το πως θελουν να με βλεπουν.

Θυμαμαι οταν εψαχνα για νυφικο μια καλοθελητρια ειπε σε μια φιλη μου οτι αποκλειεται να βρω (1.60 55 κιλα)!!!!! Παραλιγο να παθω νευρικη ανορεξια γιατι καποιοι με ηθελαν ολο και πιο αδυνατη αλλα με εσωσε μια εγκυμοσυνη. Καθε φορα που με βλεπουν οι γονεις μου περναω απο ανακριση, τι εφαγα πως εφαγα αν ειμαι οκ στα κιλα μου (ο μπαμπας μου λεει οτι ειμαι αδυνατουλα και η μαμα μου λεει οτι ειμαι καλη αλλα να μην χασω ή να μην παρω αλλα κιλα).

Τι σημασια εχουν τα κιλα μου? Σημασια εχει η ψυχη μου και η καρδια μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Αχ, τι όμορφο θέμα που ανοίξατε..:D

 

Μου θυμίσατε κάτι πλάσματα που είχα παλιά στη ζωή μου :shock::shock:

Πάντα θα τη θυμάμαι.. ήταν θεία μου (και είναι ακόμη), έκανε άρση βαρών χρόνια πολλά... ήταν κοντή, άσχημη και είχε πολλή.. μα πολλή μυϊκή μάζα..:!:

 

Με έβλεπε κάθε καλοκαίρι.. και κάθε καλοκαίρι τα ίδια.... "πως πάχυνες έτσι;"..

Σκέψου και να είχα όντως παχύνει τι θα έλεγε... της απαντούσα κάθε χρόνο: "Ναι, μια χαρά είμαι. Εσύ;" :-D:grin::-D Μα τι άνθρωποι...:rolleyes::rolleyes:

 

Τώρα, μετά από αρκετά χρόνια και ούσα μεγάλη πια για τέτοιου είδους κομπλιμέντα καθώς και φανερά αδυνατισμένη, μου είπε το περασμένο καλοκαίρι: "Τι κάνεις;" και της απάντησα.. "δίαιτα.."

 

Η ίδια της ντράπηκε πολύ.. γιατί την πέρασα πια ένα ολόκληρο κεφάλι (και δεν είμαι ψηλή, όχι! 1,65 είμαι) και με πέρασε τριάντα ολόκληρα κιλά... της εγκυμοσύνης, λέει... η κόρη της είναι πια τριών..:cool:

 

Cool babe, cool..:cool::cool::cool:

 

Όπως λέει και η φίλη μου η Χαρούλα "Πάντα γι' άλλους μιλάμε, έτσι δεν πονάμε, έτσι ξεχνάμε...";-)

 

Αργότερα θα αναφέρω και μια άλλη αγενή περίπτωση.. για να 'χουμε να λέμε..

 

Με πολλή αγάπη στις κυρίες και δεσποινίδες με παραπανίσια κιλάκια,

Λία

Link to comment
Share on other sites

αν και πλεον δεν ειμαι στρουμπουλη και οι μοναδικες φορες που ειχα αρκετα παραπανισια κιλα ηταν οι εγκυμοσυνες μου παντα ειχα την ιδια απορια:

γιατι μου σχολιαζαν το γεγονος οτι παχυνα?

δεν το εβλεπα?επρεπε να μου το πουν? οταν καποιος εχει παραπανω κιλα το ξερει!!!

και το καλυτερο που το εχω ξαναπει σε αλλη ενοτητα ειναι οτι μου ελεγαν: παχυνες! ενω ηξεραν οτι ημουν εγκυος!

 

ελεοςςςςςςςςςςςς!!!!!!!!!!!!!!!!!

VCkup3.png W6T5p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αν και πλεον δεν ειμαι στρουμπουλη και οι μοναδικες φορες που ειχα αρκετα παραπανισια κιλα ηταν οι εγκυμοσυνες μου παντα ειχα την ιδια απορια:

γιατι μου σχολιαζαν το γεγονος οτι παχυνα?

δεν το εβλεπα?επρεπε να μου το πουν? οταν καποιος εχει παραπανω κιλα το ξερει!!!

και το καλυτερο που το εχω ξαναπει σε αλλη ενοτητα ειναι οτι μου ελεγαν: παχυνες! ενω ηξεραν οτι ημουν εγκυος!

 

ελεοςςςςςςςςςςςς!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

 

ουφ....:evil::evil::evil:

Link to comment
Share on other sites

Αρχισα να παιρνω κιλα μετα την ληψη φαρμακου για να ξεπερασω τον θανατο του αδελφου μου.Εχουν περασει 5 χρονια.Το παραξενο ειναι οτι τα εχω παρει στην κοιλια (βλεπε κληρονομικοτητα) και ολοι μου λενε οτι ειμαι εγκυος.Συνολικα εχω παρει 23 κιλα.Βεβαια ειμουν μια ζωη οδοντογλυφιδα και βαλε το φαρμακο και τα πρωτα 'αντα ιδου το αποτελεσμα.Με τον τωρινο συντροφο δεν εχω προβλημα και δεν με κομπλαρει για το θεμα αυτο αλλα με συμβουλευει να αδυνατισω για λογους υγειας και αργοτερα για την αποκτηση παιδιου να ειμαι υγιεις.Αρκετοι με κριτικαραν για τα κιλα αυτα και με απερριπταν στο παρελθον.Δεν κραταω κακια.Εγω προσαρμοστηκα στην κατασταση αυτη και τωρα θελει αρκετη προσπαθεια για να χασω εστω 10 κιλα.Ειναι μια υποσχεση στον εαυτο μου.Παντα πιστευα οτι πρεπει να τρεφουμε σωστα το πνευμα και την ψυχη μας ομως η εμφανιση παιζει ρολο τελικα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχισα να παιρνω κιλα μετα την ληψη φαρμακου για να ξεπερασω τον θανατο του αδελφου μου.Εχουν περασει 5 χρονια.Το παραξενο ειναι οτι τα εχω παρει στην κοιλια (βλεπε κληρονομικοτητα) και ολοι μου λενε οτι ειμαι εγκυος.Συνολικα εχω παρει 23 κιλα.Βεβαια ειμουν μια ζωη οδοντογλυφιδα και βαλε το φαρμακο και τα πρωτα 'αντα ιδου το αποτελεσμα.Με τον τωρινο συντροφο δεν εχω προβλημα και δεν με κομπλαρει για το θεμα αυτο αλλα με συμβουλευει να αδυνατισω για λογους υγειας και αργοτερα για την αποκτηση παιδιου να ειμαι υγιεις.Αρκετοι με κριτικαραν για τα κιλα αυτα και με απερριπταν στο παρελθον.Δεν κραταω κακια.Εγω προσαρμοστηκα στην κατασταση αυτη και τωρα θελει αρκετη προσπαθεια για να χασω εστω 10 κιλα.Ειναι μια υποσχεση στον εαυτο μου.Παντα πιστευα οτι πρεπει να τρεφουμε σωστα το πνευμα και την ψυχη μας ομως η εμφανιση παιζει ρολο τελικα.

 

Καταρχήν πολύ λυπάμαι για τον αδερφό σου...:-(

 

Βασικά κι εγώ στην κοιλιά τα παίρνω κυρίως και πολλές φορές με έχουν περάσει για έγκυο :-D

 

Συμφωνώ στο να τρέφουμε το πνεύμα και την ψυχή και είναι πολύ άδικο όταν σε κρίνουν από την εμφάνιση...Τουλάχιστον ο σύντροφος σου είναι πολύ υποστηρικτικός (έτσι είναι και ο άντρας μου)...

 

Κι εγώ πάντως για να κάνω παιδί κάνω δίαιτα και το έχω βάλει σκοπό!Κι εγώ 10 κιλά θέλω να χάσω, τα περισσότερα από την κοιλιά...

 

Για να χάσεις την κοιλιά τρώγε κάθε μέρα πρόβειο γιαούρτι στο ένα κύριο γεύμα σου και κάνε και κοιλιακούς κάργα!Καλή μας επιτυχία!

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια είμαι και γω παχουλή.

Μετά την γέννα και πολύ μεγάλη λήψη φαρμάκων, από γκομενάρα έγινα παχουλή.

 

Και γω παντρεμένη είμαι και ο άνδρας μου με αγαπάει πάρα πολύ,

αλλά ο υπόλοιπος κόσμος?

Δυστυχώς οι Ελληνες είναι ΡΑΤΣΙΣΤΕΣ.

Τι και αν έβγαλα πτυχίο, εαν είσαι γκομενα, θα βρεις δουλεια παντου.

Αυτό είναι σίγουρο.

433965qzur0la2nd.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

έχω και εγώ παράδειγμα αγενή ανθρώπου,οικογενειακοί φίλοι ζευγάρι γύρω στα 60 κατι κάθε μα κάθε φορά που με έβλεπαν μου έλεγαν πως είσαι έτσι??πάχυνες πάρα πολύ!! (1.63 και 60 κιλά)ώσπου μια μέρα πήρα το ήρεμο και συμβουλευτικό μου ύφος και τους λέω - κατανοώ το πρόβλημα σας γι αυτό δεν σας παρεξηγώ,μα θα πρέπει να πάρετε βοήθεια απο κάποιον ειδικό,σίγουρα χρειάζεστε ψυχολογική υποστήριξη,ΜΕΝΟΥΝ ΚΑΓΚΕΛΟ και λέμε εμέις τι πρόβλημα έχουμε??-απαντάω λοιπόν οτι για να λες σε εναν άνθρωπο ΣΥΝΕΧΕΙΑ πως είναι έτσι και να τον προσβάλεις γιατί το έλεγαν κ μπροστά σε κόσμο σημαίνει οτι προσπαθείς να κρύψεις ένα δικό σου πρόβλημα για να νιώσεις καλύτερα,ειδικά σε μένα που ξέρετε οτι έχω κάποια προβλήματα και είμαι άνεργη όταν μου λέτε πως είμαι ετσι χωρίς ποτέ να σας έχω δώσει αφορμή οτι έχω πρόβλημα με το σώμα μου δείχνει οτι η πολύ κακοί άνθρωποι είστε που δεν θέλω να το πιστέψω (είμαι υπεράνω !!)ή οτι έχετε ψυχολογικό πρόβλημα, για αυτό η βοήθεια είναι απαραίτητη.

Σας διαβεβαιώ οτι δεν ξαναείπαν τίποτα,μάζεψαν τα βρεγμένα τους και ξεκουμπίστηκαν,κορίτσια όσοι κρίνουν είναι για να νιώσουν καλύτερα με τον εαυτό τους,εννοείται οτι δεν θα μας χαλάσουν τη ψυχολογία μερικά κομπλεξικά ανθρωπάκια

Link to comment
Share on other sites

έχω και εγώ παράδειγμα αγενή ανθρώπου,οικογενειακοί φίλοι ζευγάρι γύρω στα 60 κατι κάθε μα κάθε φορά που με έβλεπαν μου έλεγαν πως είσαι έτσι??πάχυνες πάρα πολύ!! (1.63 και 60 κιλά)ώσπου μια μέρα πήρα το ήρεμο και συμβουλευτικό μου ύφος και τους λέω - κατανοώ το πρόβλημα σας γι αυτό δεν σας παρεξηγώ,μα θα πρέπει να πάρετε βοήθεια απο κάποιον ειδικό,σίγουρα χρειάζεστε ψυχολογική υποστήριξη,ΜΕΝΟΥΝ ΚΑΓΚΕΛΟ και λέμε εμέις τι πρόβλημα έχουμε??-απαντάω λοιπόν οτι για να λες σε εναν άνθρωπο ΣΥΝΕΧΕΙΑ πως είναι έτσι και να τον προσβάλεις γιατί το έλεγαν κ μπροστά σε κόσμο σημαίνει οτι προσπαθείς να κρύψεις ένα δικό σου πρόβλημα για να νιώσεις καλύτερα,ειδικά σε μένα που ξέρετε οτι έχω κάποια προβλήματα και είμαι άνεργη όταν μου λέτε πως είμαι ετσι χωρίς ποτέ να σας έχω δώσει αφορμή οτι έχω πρόβλημα με το σώμα μου δείχνει οτι η πολύ κακοί άνθρωποι είστε που δεν θέλω να το πιστέψω (είμαι υπεράνω !!)ή οτι έχετε ψυχολογικό πρόβλημα, για αυτό η βοήθεια είναι απαραίτητη.

Σας διαβεβαιώ οτι δεν ξαναείπαν τίποτα,μάζεψαν τα βρεγμένα τους και ξεκουμπίστηκαν,κορίτσια όσοι κρίνουν είναι για να νιώσουν καλύτερα με τον εαυτό τους,εννοείται οτι δεν θα μας χαλάσουν τη ψυχολογία μερικά κομπλεξικά ανθρωπάκια

 

Δεν υπήρχε σωστότερη αντιμετώπιση..

Μπράβο σου.. αυτό είναι το μυστικό! Ψυχραιμία... και αποστόμωση..:wink:

Είπαμε.. "πάντα γι' άλλους μιλάμε.. έτσι δεν πονάμε.. έτσι ξεχνάμε.."

Είναι ένας καλός τρόπος για να κρύβεις το πρόβλημά σου πίσω από τους άλλους...

Επίσης, ψυχολογικά αποδεδειγμένο πια, ο άνθρωπος βελτιώνεται με την ώθηση.. όχι με την προσβολή... (εκτός- πάντα- εξαιρετικών περιπτώσεων..)

Ο μόνος λόγος για να βλέπεις έναν άνθρωπο από πάνω, είναι για να τον βοηθήσεις να σηκωθεί.

Link to comment
Share on other sites

θα γραψω κι εγω την ιστορια μου μιας και ειμαι σε φαση εξομολογησης. ολη μου τη ζωη ημουν παχουλη. σε αντιθεση με την αδερφη μου ομως που ηταν αδυνατη φαινομουν χοντρη. οσο θυμαμαι τον εαυτο μου ολοι μου ελεγαν να κανω διαιτα. απο τα 14 μου παλευα με διαιτες. εχανα επαιρνα παραπανω μιας και οι περισσοτερες διαιτες, οι πιο ευκολες για την ακριβεια ηταν χημικες. στις δουλειες ευτυχως δεν αντιμετωπισα προβλημα γιατι στα 21 μου επιασα δουλεια σε μια εταιρεια και εχω παραμεινει εκει. στα 24.5 μου χρονια γνωρισα τον μελλον αντρα μου, ημουν 94 κιλα με υψος 1,56. με φανταζεστε πως ημουν!!! αυτο το παιδι αγαπησε εμενα και τον χαρακτηρα μου. εμεινε κοντα μου γι αυτο που ειμαι! παντα βεβαια με πολυ ομορφο τροπο (γιατι ειμαστε και λιγο ευθικτες) με προετρεπε να κανω προσπαθειες να χασω κιλα. να σημειωθει οτι ειναι ιδιαιτερα αθλητικος τυπος!! φυσικα προσπαθουσα! παρα πολυ! αλλα μετα απο 1 μερα διαιτας ενιωθα εξαντλημενη!! δεν αντεχα να κανω διαιτα!! πηρα την αποφαση και εκανα επεμβαση γαστρικου δακτυλιου οταν ειχα φτασει πια τα 110 κιλα πριν 3 χρονια. τωρα ειμαι 67 κιλα (καθυστερησα να χασω κιλα λογω δικης μου αμελειας) και φορτσαρω για τον γαμο μας. δεν μπορω να απεξαρτηθω απο το φαγητο. μονο βρωμιες:-D θελω να τρωω. αλλα με βοηθαει πολυ η εγχειρηση που εχω κανει στο να μην παιρνω βαρος. οσο για το ρατσισμο σε μαγαζια??? τι να πω??? ακομα δεν το εχω ξεπερασει και φοβαμαι να παω για ψωνια. ρωταω παντα τις πωλητριες αν υπαρχει κατι στο νουμερο μου. πιο μικρη τα ξαδερφια μου με εβριζαν με ελεγαν χοντελα και τετοια. δεν ειμαι θυμωμενη μαζι τους, με τους θειους μου ειμαι που παρ' ολο που το ακουγαν δεν μαλωσαν ποτε κανενα τους, παρα μονο εμενα που τα εδερνα. γιατι ολα κι ολα!!! εχουν φαει πολυ ξυλο!!! δεν κρινω τους ανθρωπους απο την εξωτερικη τους εμφανιση. προσπαθω να μην λεω σε κανεναν οτι παχυνε η αδυνατησε εχω βαρεθει να το ακουω να το λενε σ'εμενα. δεν δινω συμβουλες για το τι μπορει να κανει καποιος για να αδυνατησει. θελει πολυ μεγαλη ψυχικη δυναμη το ξερω καλα. και τωρα πια ποιος εχει τετοια αποθεματα...

s-age.png

 

PBYUp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σου που βρήκες τέτοια δύναμη, και κοιτάς μπροστά. Είναι μεγάλο θέμα τα κιλά και το ξέρω καλά. Εγώ που όπως έχω ξαναπεί ήμουν πάντα υπερβολικά αδύνατη και ξαφνικά πήρα πολλά κιλά.

Ο κατήφορος των κιλών είναι πολύ ωραία διαδρομή! Απόλαυσε την και μόλις φτάσεις στον προορισμό σου μείνε εκεί και ΖΗΣΕ το!!! Σου εύχομαι ότι καλύτερο κούκλα μου!

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

παντως ηθελα να προσθεσω και το εξης: ουσα παχουλη ειχα κι εγω τις κατακτησεις μου. αναλογα παντα με την δικη μου διαθεση. δεν ισχυριζομαι φυσικα οτι επεφταν οι αντρες στο περασμα μου βεβαια αλλα ειχα παρατηρησει οτι υπηρχαν φορες που καθομουν σε μια καφετερια ας πουμε και προσπαθουσα οσο το δυνατον να ειμαι κρυμενη. καθομουν σκυφτη μιλουσα πολυ σιγα... ενω φορες που ξεχνιομουν και ημουν πιο εξω καρδια ημουν σαφως πιο υπολογισιμη. δεν μπορω να δωσω συμβουλες σε καμια γιατι κι εμενα αλλος με τραβηξε εξω. αλλα βρε κοριτσια η ζωη ειναι τοσο μικρη!!! αν δεν υπαρχει προβλημα υγειας ας προσπαθησουμε να τη ζησουμε οσο καλυτερα για εμας!!! με οσες περισσοτερες απολαυσεις μπορουμε!!!

s-age.png

 

PBYUp2.png

Link to comment
Share on other sites

Α καλα μη το ψαχνεις! Αστο να παει αστο! Ειναι πολυ απλο δε κανουμε για τα βλασταρια τους ειτε αδυνατες ειτε τσουπωτες!

Οταν την ειχα γνωρισει ολο μου λεγε πωπω εσυ οταν θα μεινεις εγκυος θα σαι σα σκοινι με κομπο!:lol::lol:

Εμενα παντως η πεθερα μου θα σε συμπαθουσε πολυ, ειναι τρελα ρατσιστρια με τους αδυνατους και τρομερα φαν με τους τσουπωτους..Αμα θελεις να στην στειλω, μιλαει ακαταυπαστα ομως και δεν ξερω αν το αντεχεις! :lol::lol::lol:

 

Τι γλυκούλα η πεθερά σου....:D:D

 

Αν είναι γλωσσοκοπάνα,όλο και κανά μαργαριτάρι θα πετάξει,δεν μπορεί.:lol::lol:

Δεν έρχεσαι κι εσύ να σου πασσάρω κανά κιλάκι για να σ'αγαπήσει "η μαμμά";;:P

Βρες αυτόν που θα σου δείξει τα χρώματα την στιγμή που ο ουρανός για σένα θα φαίνεται γκρίζος...

Link to comment
Share on other sites

ο πολυ χοντρος ανθρωπος ειναι αντιαισθητικος. επισης ο πολυ αδυνατος ανθρωπος ειναι αντιαισθητικος. αλλα βεβαια στη 2περιπτωση τον λεμε αρρωστο και τον συμποναμε. γιατι? γιατι μονο στην 1περιπτωση ειμαστε ρατσιστες αραγε??? και κυριως για ποιο λογο δε κραταμε την κακια μεσα μας κ την εκτοξευουμε σα ρουκετα (καλη ωρα οι μαγαζατορες ενδυματων)?

Link to comment
Share on other sites

ο πολυ χοντρος ανθρωπος ειναι αντιαισθητικος. επισης ο πολυ αδυνατος ανθρωπος ειναι αντιαισθητικος. αλλα βεβαια στη 2περιπτωση τον λεμε αρρωστο και τον συμποναμε. γιατι? γιατι μονο στην 1περιπτωση ειμαστε ρατσιστες αραγε??? και κυριως για ποιο λογο δε κραταμε την κακια μεσα μας κ την εκτοξευουμε σα ρουκετα (καλη ωρα οι μαγαζατορες ενδυματων)?

Συμφωνωωωω

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Οταν παω στα μαγαζια το ριχνω στο καλαμπουρι γιατι δεν με πιστευουν οτι εχω κοιλια τουμπανο κατω απο τις φαρδιες μπλουζες.Επισης μου προσφερουν την θεση τους κυριες στα μεσα μεταφορας.Παλι τους λεω ειμαι χοντρηηηη...και γελαμε!!Πιστευω υπαρχουν τροποι να γινεις αρεστος οχι μονο απο την εμφανιση αλλα οταν ανοιγεις το στομα να μιλησεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόλαβα να τα διαβάσω όλα αλλά να σας πώ κι εγώ τις εμπειρίες μου...

 

1)Ούσα νέα και γυμνασμένη/αδύνατη πήγα σε γνωστό κατάστημα αθλητικών και κρατούσα ένα σορτσάκι...μου το αρπάζει κυριολεκτικά η πωλήτρια από το χέρι ενώ κοιτούσα κάτι άλλο και μου λέει "Καλά δεν βλέπεις ότι είναι μικρό? Άστο στη θέση του να το πάρει κάποιος άλλος!!!!!!" Φυσικά και την έκανα ρεντίκολο στον προιστάμενό της. Οχι θα την άφηνα

 

2)Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη γύρω στον 4ο μήνα και αφού είχα χάσει 2-3 κιλά λόγω εμετών έρχεται η θεία του άντρα μου από το χωριό. Γύρνα μου λέει να σε δω πλάτη να μαντέψω το φύλο του μωρού (ασχολίαστο)...Και τι μου πετάει η σ**&φα? "Αυτά τα χοντροπιασίματα τα είχες και από πριν ή τώρα στην εγκυμοσύνη παράφαγες??"......τη συγύρισε ο άντρας μου βέβαια αλλά αν ο άνθρωπος είναι άξεστος.....

 

Προσωπικά τους έχω όλους γραμμένους!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...