Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρατσισμός στις γυναίκες με κιλά


manoulina

Recommended Posts

μαλλον το λεει γιατι μερικοι αφηνονται τελειως γιατι χαλαρωνουν(εδεσα τον γαιδαρο).αλλα δεν ειναι παντα ετσι ερχονται οντως και προβληματα και στραβες που τον εαυτο σου τον βαζεις στον πατο και ολα πανω σου και τρως καθε μερα μακαρονια γιατι δεν εχεις να αγορασεις μαρουλι μονο για σενα και γιατι εκει ξεχνιεσαι και ξυπνας και στραβωνεις με τον εαυτο σου αλλα δεν στραβωνεις με τον ανθρωπο σου που τον πηρες με μαλλια και εμεινε καουκα γιατι και αυτος δεν ειχε να παει να βαλει η που εμεινε με 25 δοντια αντι για 30 η η η.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 254
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Είμαι ΚΑΘΕΤΑ αντίθετος. Μα κάθετα όμως. Λόγος για να προσέχεις είναι επειδή σέβεσαι τον άνθρωπο δίπλα σου. Γιατί πιστεύω πως αν δεν συντρέχει θέμα υγείας, 17 κιλά σημαίνει πως δε σε νοιάζει να αρέσεις εμφανισιακά στον άνθρωπό σου. Απλά. Εκτός φυσικά και αν σε προτημάει έτσι οπότε πάσο. Γούστα είναι αυτά.

 

 

Κι εγώ είμαι κάθετα αντίθετη εδώ...μαζί σου.

Ιδίως σε ότι αφορά το πάχος των γυναικών...........οι οποίες κι ένα παιδί να κάνουν (βάλε θηλασμός κλπ), αλλάζει ο σωματότυπός τους, θέλουν δεν θέλουν.

Δεν είναι όλες σαν και μένα που μετά την γέννα έμεινε 59 κιλά (από 65 που ήμουν) με ύψος 1,80............σαν όρθιος στύλος της ΔΕΗ. Συνήθως γίνεται το αντίθετο.............και όχι επειδή το επιδιώκουμε, να΄σαι σίγουρος.

Όσο μεγαλώνουμε μεγαλώνει και ο μεταβολισμός μας, πράγμα που σημαίνει ότι δεν μεταβολίζει όπως όταν είμασταν 20 χρονών.

Μετά κάναμε και το κουτσούβελο, ήρθε και το ΔΝΤ, μας κόψανε τα μεροκάμακατα σε 4ωρα, έχουν να μας πληρώσουν από τον Ιούλιο................. όλα αυτά παχαίνουν, ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι το άγχος και η στεναχώριες παίζουν κυριάρχο ρόλο (προσωπικά εμένα με αδυνατίζουν, έχω ανάποδο μεταβολισμό... το όνειρο κάθε συζύγου).

 

By the way Ras, είσαι (είμαστε ) off topic

Link to comment
Share on other sites

3ερεις που βρισκεται η διαφορα μας ρασπουτιν? Στο οτι ουτε ο αντρας μου ΟΥΤΕ εγω 8α σκεφτομασταν ποτε ετσι. Και χαιρομαι για αυτο.....ειπαμε καταληγεις με αυτο που α3ιζεις. Για καλυτερα ή για χειροτερα......

 

Αν τα χετε βρει μεταξύ σας, μπράβο σας. Εγώ είπα την άποψή μου. Και ευτυχώς συμπίπτει με αυτή της γυναίκας μου. Οπότε και τα δύο ζευγάρια είμαστε ευτυχισμένοι.

This is a man's world

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ είμαι κάθετα αντίθετη εδώ...μαζί σου.

Ιδίως σε ότι αφορά το πάχος των γυναικών...........οι οποίες κι ένα παιδί να κάνουν (βάλε θηλασμός κλπ), αλλάζει ο σωματότυπός τους, θέλουν δεν θέλουν.

Δεν είναι όλες σαν και μένα που μετά την γέννα έμεινε 59 κιλά (από 65 που ήμουν) με ύψος 1,80............σαν όρθιος στύλος της ΔΕΗ. Συνήθως γίνεται το αντίθετο.............και όχι επειδή το επιδιώκουμε, να΄σαι σίγουρος.

Όσο μεγαλώνουμε μεγαλώνει και ο μεταβολισμός μας, πράγμα που σημαίνει ότι δεν μεταβολίζει όπως όταν είμασταν 20 χρονών.

Μετά κάναμε και το κουτσούβελο, ήρθε και το ΔΝΤ, μας κόψανε τα μεροκάμακατα σε 4ωρα, έχουν να μας πληρώσουν από τον Ιούλιο................. όλα αυτά παχαίνουν, ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι το άγχος και η στεναχώριες παίζουν κυριάρχο ρόλο (προσωπικά εμένα με αδυνατίζουν, έχω ανάποδο μεταβολισμό... το όνειρο κάθε συζύγου).

 

By the way Ras, είσαι (είμαστε ) off topic

 

Τί μου λες τώρα? Το μεγαλύτερο ποσοστό των γυναικών πια προσέχουν κατά την εγκυμοσύνη και παίρνουν νορμαλ κιλά. Οι γιατροί το επισημαίνουν αυτό στις γυναίκες. Αν τώρα κάποια πάρει 25 κιλά ενώ είχε μια καλή εγκυμοσύνη, ε τι να πεις? Αντε χάστα μετά. Και με το θυλασμό καις θερμίδες. δεν παίρνεις.

This is a man's world

Link to comment
Share on other sites

Όταν το ξεπεράσεις και είσαι καλύτερα, μπορεί να το δεις και από τη σκοπιά μου και να προσπαθήσεις να επανέλθεις. Μπορείς πάντα όμως να ζητήσεις βοήθεια.

 

Η ουσια δεν ειναι τα κιλα.......ειναι αλλου.......ελπιζω καποια στιγμη αυτα που λες να τα αναιρεσεις. Συνη8ως αυτο μας το καταφερνει και μας το κανει η ιδια η ζωη......η μεγαλυτερη βοη8εια ειναι ο συντροφος σου να κατανοησει οτι δεν το κανεις γιατι τον εχεις γραμμενο αλλα γιατι εχεις προβλημα. Και μπορει να σου την δωσει ΜΟΝΟ ο συντροφος σου. Και σιγουρα οχι σκεπτομενος οτι αλλιως σε παντρευτικε και αλλιως του βγηκες......:-D κλεινω το οφφ τοπικ......αν 8ες περισσοτερα για να μην το διαλυσουμε το 8εμα μεσω πμ

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τί μου λες τώρα? Το μεγαλύτερο ποσοστό των γυναικών πια προσέχουν κατά την εγκυμοσύνη και παίρνουν νορμαλ κιλά. Οι γιατροί το επισημαίνουν αυτό στις γυναίκες. Αν τώρα κάποια πάρει 25 κιλά ενώ είχε μια καλή εγκυμοσύνη, ε τι να πεις? Αντε χάστα μετά. Και με το θυλασμό καις θερμίδες. δεν παίρνεις.

Αν είσαι 1,80 όπως εγώ και πάρεις 15 κιλά στην εγκυμοσύνη και σου μείνουν τα 8 έχει καλώς.

Αν είσαι 1,60 με τα 8 παραπανίσια κιλά έχεις θέμα.

Εάν το μεγαλύτερο ποσοστό προσέχει (αλήθεια πως το ξέρεις) τότε δεν υπάρχει θέμα να συζητάμε.

Επίσης σου έγραψα και άλλου λόγους που ευνοούν το πάχος.

Γενικά όταν παντρεύεσαι, αλλάζει η ζωή σου, αποκτάς περισσότερες ευθύνες και ΑΝ λέω (ΑΝ) δεν έχεις και την κατάλληλη υποστήριξη από τον σύζυγο, τότε δεν είναι δύσκολο να ξεφύγεις (είτε ο ένας είτε ο άλλος).

Αλλάζεις τρόπο ζωής (π.χ.) σαν ελεύθεροι τρέχαμε δεξιά και αριστερά και δεν αφήναμε ραχούλα για ραχούλα και μπαρ για μπαρ. Μετά γυρίζαμε σπίτι και τα βρίσκαμε όλα έτοιμα από τις μαμάδες (εγώ τουλάχιστον). Τώρα πάνε τα πορτογυρίσματα (έχουμε και κρίση you know?).....ζήτω ο καναπές for both of us.

Link to comment
Share on other sites

Ομολογώ οτι στην αρχή χάρηκα που πήρε θέση κι ένας αντρας στο θέμα. Μετά το θέμα πήγε αλλού....

Θέλω να πω στο φίλο μας που έχει εκ διαμέτρου αντίθετη άποψη πως με τα χρόνια όλα αλλάζουν. Θες δεν θες.

Αν τώρα είσαι σε φυσιολογικό βάρος και η γυναίκα σου το ίδιο μπράβο σας. Ομως λυπάμαι αλλά δεν θα κρατήσει για πάντα αυτό. Κάποια στιγμή θέλωντας και μη η γυναίκα σου θα μπει στην εμμηνόπαυση. Θα αλλάξει ολόκληρη. Εσύ θα μπεις στην κλιμακτήριο.... ίσως κάνεις κοιλίτσα... Θα κάνετε ρυτίδες με τα χρόνια.

Δες θα σε σέβεται πια επειδή θα έχει σπάσει και παχύνει???? Δε θα τη σέβεσαι επειδή επίσης δεν θα έχεις το δέρμα πορσελάνη που είχες όταν σε γνώρισε?

Δε μετριέται έτσι ο σεβασμός....

Αν σε απατήσει δηλαδή τι θα κάνεις??? Εκεί είναι θέμα σεβασμού??

 

Παρεπιπτώντος όλα αυτά είναι άσχετα με το θέμα που άνοιξα...

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω τύχει ρατσισμού λόγω κιλών.

Μπαιναμε με μια φίλη στα Toi Moi για να ψωνίσει η φίλη μου και με σταματάει η πωλητρια στην πόρτα και μου λέει: «για εσένα δεν έχουμε τίποτα εδώ».

Της απάντησα:«γίαυτο θα μείνεις για πάντα πωλητρια»

Όχι ότι έχω κάτι με τις πωλητριες.

Πάντως τα χειρότερα σχόλια, τα είχα ακούσει από πιο παχουλες κοπέλες από εμένα.

Κορίτσια, για βοήθεια στο αδυνατισμα, να συμβουλευεσται γιατρούς και όχι τον κάθε κομπογιανητη.

Εγώ πήγα σε Δημόσιο νοσοκομείο ( ιατρείο παχυσαρκίας) βρήκαν το πρόβλημα, ορμονικο, και κατάφερα να χάσω τα παραπανησια κιλά.

Link to comment
Share on other sites

αρχες Φεβρουαριου του 2007 κανω επεμβαση τοποθετισης γαστρικου δακτυλιου και ειμαι 103 κιλα και 1,71 υψος

Οσοι το εμαθαν δεν ηξεραν και ουτε μπορουσαν να φανταστουν οτι ειχα προβλημα με τα κιλα που ειχα

Ειχα βιωσει τον ρατσισμο στα μαγαζια με ρουχα αλλα ημουν χαλαρη και η αυτοεικονα μου αρκετα ψηλα

Εμεινα εγκυος στο 3ο παιδι και μολις γεννησα συνεχισα να χανω,εφτασα μετα απο επιπλοκες του δακτυλιου να ζυγιζω τον Ιανουαριο του 2009 59 κιλα και κανω αφαιρεση του δακτυλιου

Λιγους μηνες μετα εμεινα εγκυος στο 4ο και σημερα με 3 μηνων μωρο ζυγιζω 93 κιλα

Δεκα κιλα λιγοτερα απ οτι ημουν 3 χρονια πριν κι εγω νιωθω χαλια,δεν εχω ρουχα και δεν θελω να αγορασω

Η ντουλαπα μου εχει τουλαχιστον 10 τζην παντελονια απο 32 εως 28 νουμερο...και για φαντασου δνε μου κανει κανενα...και λεω θα ξαναμπω,με τι κοτσια δεν ξερω αλλα δεν ξαναγοραζω ΜΑΤ

 

Στα εγραψα αυτα για να δεις ποσο σημαντικο ειναι να ειμαστε εμεις καλα με τον εαυτο μας,στα 103 δεν ειχα προβλημα και στα 93 τωρα δεν θελω να με βλεπω...

ελπιζω μεχρι τις γιορτες να ειμαι στα 90 τουλαχιστον

4

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

υπάρχει ρατσισμός στο θέμα των κιλών , κακος μεν αλλά υπάρχει δε!!!!

δεν ειναι όμως μονο στο θέμα των κιλών ... είναι και στο θεμα του δέρματος .... είναι και στο θέμα του ύψους , είναι και στο θέμα της θρησκείας .... ειναι και στο θέμα της εθνικότητας .....και το χειρότερο για μένα είναι ο ρατσισμός που εισπράττουν τα άτομα με ειδικές ανάγκες !!!!

 

και φυσικά σε 10 αδες αλλα θέματα τα οποία υπάρχουν καθημερινά στην ζωή μας και διαφέρουν από τα δικά μας δεδομένα και μας "παραξενεύουν" .

 

Μακάρι όλοι οι άνθρωποι να μπορούσαν να "δουν" τον άλλο ως τον συνοδοιπόρο τους στο ταξίδι της ζωής που ζούμε !!!!

 

Μακάρι να εκτιμούσαμε την κάθε ανθρώπινη ψυχή και να την τιμούσαμε όπως της αξίζει γιατί κάθε άνθρωπος ειναι ξεχωριστός και πολύτιμος .

 

Τότε θα μιλούσαμε για έναν κόσμο αγγελικά πλασμένο γεμάτο αγάπη .... ίσως κάπου υπάρχει ....

 

μέχρι ότου όμως βρούμε αυτό το μέρος , μπορούμε αν κοιτάμε τους αγαπημένους μας Θησαυρούς (γονείς , παιδιά , συζύγους) και να χαμογελούμε γιατί είμαστε πολύ προνομιούχοι όσοι αγαπάμε και μας αγαπούν !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τί μου λες τώρα? Το μεγαλύτερο ποσοστό των γυναικών πια προσέχουν κατά την εγκυμοσύνη και παίρνουν νορμαλ κιλά. Οι γιατροί το επισημαίνουν αυτό στις γυναίκες. Αν τώρα κάποια πάρει 25 κιλά ενώ είχε μια καλή εγκυμοσύνη, ε τι να πεις? Αντε χάστα μετά. Και με το θυλασμό καις θερμίδες. δεν παίρνεις.

 

 

κατα τη γνωμη μου θα ηταν προτιμοτερο να ειχατε εσεις οι ανδρες την εγκυμοσυνη, την λοχεια και οκ απο το θηλασμο και μετα να σας ξαλαφρωναμε.... εισαι αδικος κατα τη δικη μου γνωμη οκ και το επαναλαμβανω ειναι γνωμη μου, αν ειναι καποιος που πληγωνεται περισσοτερο με την αλλαγη εμφανισης ειναι η ιδια η γυναικα που οσο και αν θελει κανεις δεν της δινει στην ουσια το χρονο να ασχοληθει με τον ευατο της και σε δευτερη μοιρα ο συζυγος. αλλωστε η δικη του ζωη απλα εξελισσεται παραλληλα και οχι μαζι με τα παιδια.... και αυτο ξεκινα απο την ιδια τη φυση, η γυναικα εχει το παιδι μεσα στο σωμα εσεις απλα το φανταζεστε... οσο μπορειτε και αν.....δεν ειστε εσεις εκεινοι που μεχρι τη γεννα ανακατευεστε και κανετε εμετους. ουτε ξεχειλωνει η κοιλιτσα σας μετα απο φουσκωμα. ο ανδρας μπορει να συνεχισει πολλες αγαπημενες συνηθειες, να εχει ελευθερο χρονο κλπ κλπ αρα να μην τα θελει κι ολα δικα του. ας παραγγειλει παιδια delivery την επομενη φορα και να μην εγκαταλειπει αδικα εναν ανθρωπο που αφοσιωθηκε για καποια στιγμη σε αλλη μια ψυχουλα και ετσι δεν καταφερε να ανταπεξελθει στα ανδρικα γουστα... δεν μπορουμε να ειμαστε με τη μασκαρα στο χερι την ωρα που θηλαζουμε.... ουτε με το θερμιδομετρητη στην τσεπη τη στιγμη που αλλαζουμε πανες.... εσεις ομως εχετε παντα χρονο για μπαλα, μπυριτσα, φιλους, γυμναστηριο κλπ

οσο για εκεινες που τα καταφερνουν μπραβο τους αλλα και σε εκεινες που πηγαινουν σε πλαστικους παλι μπραβο ολα ειναι μεσα στη ζωη γιατι οχι, αλλα μακαρι καλα λεει η Ellemphriem να μη σου τυχει κατι που θα γυρισει τη ζωη σου απο την αντιθετη οψη....

Link to comment
Share on other sites

Χαμομηλάκι θα διαφωνήσω με τον τρόπο που τοποθετήσαι. Όλες οι μαμάδες δεν είναι έτσι. Ούτε όλοι οι μπαμπάδες. Στις οικογένειες που ξέρω, τα πράγματα μοιράζονται, ο άντρας δεν είναι παρατηρητής της κατάστασης αλλά ενεργός συμμετέχοντας. Δεν γυρίζει με φίλους για μπύρες και ματσάκια ενώ η γυναίκα του αγωνίζεται στο σπίτι με τα παιδία. Ο καταμερισμός βοηθά την γυναίκα να έχει χρόνο και για να φροντίσει τον ευατό της αλλά και να κάνει πράγματα που επιθυμεί για την ίδια. Όταν έρχεται ένα παιδί στην οικογένεια αλλάζει η ζωή όλων των μελών όχι μόνο της μητέρας όπως το λες.

Όσο για την εγκυμοσύνη, πράγματι ο άντρας δεν έχει την φυσική δυνατότητα να κυοφορήσει όμως αυτό δεν τον τοποθετεί στην θέση του 'κάνω την ζωή μου παράλληλα και περιμένω να έρθει ο διάδοχος'.

Λυπάμαι να ακούω να υπάρχουν τέτοιες οικογένειες σαν αυτές που περιγράφεις γιατί κρίνοντας από το δικό μου περίγυρω νόμιζα ότι είχαν εκλείψει.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

και εγω εχω ζησει και ζω δηλαδη ακομη τον ρατσισμο λογω κιλων...

τεσσερα-πεντε χρονια πριν που ημουνα μια χαρα στα κιλα μου ημουνα πολυ καλη για ολους...ολοι γουσταρανε να κανουν παρεα μαζι μου...

μετα απο δυο εγκυμοσυνες και κλεισουρα μεσα στο σπιτι με δυο παιδια και χωρις δουλεια να ξεφευγει εστω λιγο το μυαλο ηρθα στη σημερινη μου πια εικονα στα 40 κιλα πανω απ οτι ημουνα πριν 4-5 χρονια...και ξαφνικα ολα αλλαξαν...ολοι με κοιτανε διαφορετικα...δεν θελουν πια να βγαινουν μαζι μου...μαλλον τους χαλαω το ιματζ...ειναι σαν να αλλαξε η ελιζα χαρακτηρα...σαν να εγινε αλλος ανθρωπος...και δεν μπορω να καταλαβω το γιατι...εγω ειμαι...η ιδια ελιζα...δεν τους αρκει αυτο...μονο η εξωτερικη εικονα μετραει τελικα???

και αυτο το εχω βιωσει απο ανθρωπους του περιβαλλοντος μου...συγγενεις και φιλους...ενταξει οχι απο ολους ευχυχως αλλα απο πολους...

και σε θεμα δουλειας το εχω ζησει...ξερεις τι ειναι να διαβαζεις αγγελιες και 7 στις 10 αγγελιες να εχουν στα προσοντα ΄΄εμφανισημη΄΄...μα μονο αυτο τους νοιαζει τελικα??

 

κανεις που ειναι εξω απο το χορο δεν μπορει να καταλαβει πως ειναι η ψυχολογια μιας γυναικας που εχει κλειστει μεσα στο σπιτι με δυο παιδια χωρις αλλα ενδιαφροντα πια...και ποσο ευκολο ειναι να παρεις κιλα σε αυτη τη φαση...

ευτυχως ο αντρουλης μου ακομα τουλαχιστον με ανεχετε...μου λεει βεβαια να προσπαθησω να χασω βαρος για την υγεια μου πανω απ ολα και γιατι ειμαι και μικρη κοπελα και παντα μου θυμηζει πως ημουνα πριν και να βαλω στοχο σιγα σιγα να χασω κιλα...και προσπαθω αληθεια αλλα ολα ειναι σχετικα...γιατι οταν δεν μπορεις λογω οικονομικων να ψωνισεις τα ζαρζαβατικα και τα φρουτα-γιαουρτια-κρεατικα-ψαρια που χρειαζονται για μια σωστη διατροφη με στοχο την απωλεια τοτε τρως οτι βρισκεις μπροστα σου...

και εγω εχω και το κακο να ξεσπαω στο φαγητο-γλυκα οταν δεν ειμαι καλα και νιωθω καπως και δυστηχως τα τελευταια χρονια της κλεισουρας παντα νιωθω καπως και λιγες ειναι οι στιγμες που εχω πει οτι ειμαι καλα...

ειναι ολα θεμα ψυχολογιας...

ο ρατσισμος παντως ειναι στο φουλ...

Link to comment
Share on other sites

Χαμομηλάκι θα διαφωνήσω με τον τρόπο που τοποθετήσαι. Όλες οι μαμάδες δεν είναι έτσι. Ούτε όλοι οι μπαμπάδες. Στις οικογένειες που ξέρω, τα πράγματα μοιράζονται, ο άντρας δεν είναι παρατηρητής της κατάστασης αλλά ενεργός συμμετέχοντας. Δεν γυρίζει με φίλους για μπύρες και ματσάκια ενώ η γυναίκα του αγωνίζεται στο σπίτι με τα παιδία. Ο καταμερισμός βοηθά την γυναίκα να έχει χρόνο και για να φροντίσει τον ευατό της αλλά και να κάνει πράγματα που επιθυμεί για την ίδια. Όταν έρχεται ένα παιδί στην οικογένεια αλλάζει η ζωή όλων των μελών όχι μόνο της μητέρας όπως το λες.

Όσο για την εγκυμοσύνη, πράγματι ο άντρας δεν έχει την φυσική δυνατότητα να κυοφορήσει όμως αυτό δεν τον τοποθετεί στην θέση του 'κάνω την ζωή μου παράλληλα και περιμένω να έρθει ο διάδοχος'.

Λυπάμαι να ακούω να υπάρχουν τέτοιες οικογένειες σαν αυτές που περιγράφεις γιατί κρίνοντας από το δικό μου περίγυρω νόμιζα ότι είχαν εκλείψει.

 

Συμφωνώ....

 

Να μη σας χαλάσω την ουτοπία για το τι συμβαίνει μέσα στην κοινωνία μας αλλά συγγνώμη κοιτάξτε λίγο περά από τον περίγυρο σας και μη μιλάτε προσωπικά, υπάρχουν περιπτώσεις χιλιάδες μπορείτε να πείτε με απόλυτη σιγουριά πως δεν υπάρχουν τέτοιες περιπτώσεις, επειδή εσείς και εγώ σταθήκαμε τυχερές, όσο κι αν λυπάσαι Coraline η πραγματικότητα γύρω δεν αλλάζει αν πάψουμε να τη βλέπουμε.

Καλά μην κοιτάξεις τώρα και στη γειτονιά, αλλά στην κοινωνία ευρύτερα αν μου πεις ότι δεν συμβαίνει να υποτιμάται η γυναίκα και να φορτώνεται τα πιο πολλά χρέη της φροντίδας των παιδιών θα εκπλαγώ...

Δουλεύω τοσα χρόνια πλάι σε παιδιά και χωρίς να το επιδιώκω μάλιστα έρχομαι σε δύσκολη θέση κάθε φορά που εισπράττω τις συνέπειες στην ψυχολογία τους τέτοιων και χειρότερων συμπεριφορών μέσα από το σπίτι τους και εδώ λυπάμαι εγώ που ανακαλύπτω ότι δεν έχουν αλλάξει και πολλά τελικά.

Ούτε ο άντρας μου αναπαράγει αυτό που περιέγραψα και δε μιλώ προσωπικά, αλλά αν θέλει να βγει για περπάτημα π.χ οποιαδήποτε μα οποιαδήποτε στιγμή μπορεί ενώ εγώ δεν έχω πάντα την ίδια δυνατότητα.

Η δική μου απάντηση είναι απάντηση στη θέση του Rasputin στον όποιο απευθύνομαι και μόνο εκεί.

Όμως στον Rasputin δεν βλέπω να δίνετε καμιά σας απάντηση στη ρατσιστική συμπεριφορά του και τώρα λυπάμαι εγώ που ανταπαντάτε σε εμένα που υπερασπίστηκα τις γυναίκες έστω και αν χρησιμοποίησα την υπερβολή σαν παράδειγμα και δεν απαντάτε σε έναν άνδρα που τις μεταχειρίζεται σαν αντικείμενο χωρίς ψυχή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομίζω αρχικά ότι πρέπει να ξεκαθαρίσουμε ότι το αντικείμενο μας δεν είναι γυναίκες εναντίον αντρών. Ο καθένας εκφράζει ελεύθερα την άποψη του και δεν είναι υποχρεωμένος να υπερασπίζεται τίποτα βάση φύλου.

Δεύτερον χαίρομαι που δεν είσαι στην κατηγορία που περιέγραψες.

Τρίτο νομίζω ότι είσαι λίγο biased εναντίον του ενός αντρός που τόλμησε να μπει σε ένα άντρο γυναικών να γράψει κάτι. Δεν λέω αν συμφωνώ ή διαφωνώ μαζί του εδώ, αλλά θεωρώ τουλάχιστον 'θερμό' το σχόλιο 'άνδρα που τις μεταχειρίζεται σαν αντικείμενο χωρίς ψυχή.'

 

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

Όμως στον Rasputin δεν βλέπω να δίνετε καμιά σας απάντηση στη ρατσιστική συμπεριφορά του και τώρα λυπάμαι εγώ που ανταπαντάτε σε εμένα που υπερασπίστηκα τις γυναίκες έστω και αν χρησιμοποίησα την υπερβολή σαν παράδειγμα και δεν απαντάτε σε έναν άνδρα που τις μεταχειρίζεται σαν αντικείμενο χωρίς ψυχή.

 

Δεν ήξερα πως χρειάζεσαι υποστήριξη από τα άλλα μέλη.

 

Που είδες ρατσισμό στα ποστς μου ακριβώς? Το ποστ σου ήταν όλο υπερβολες (μασκαρα ενω θηλάζεις και λοιπά τραβηγμένα). Και τι σημαίνει να μη μιλάμε από προσωπική εμπειρία? Από τι να μιλήσουμε?

 

Η φύση σας έκανε να κάνετε παιδιά. Η φύση προβλέπει πως χάνετε τα κιλά σας αν δεν το παρακάνετε. Και η φύση έχει τους μηχανισμούς να μαζεύει η κοιλιά. Δε ζητησε κανείς 6 pack κοιλιακούς και δεν ξέρω κι εγώ τι. Φυσικά και υπάρχει μια ταλαιπωρία του σώματος της γυναίκας το οποίο όμως απέχει ΠΟΛΥ από τις ιστορίες που ακούμε.

 

Ποιος ελεύθερος χρόνος του άντρα? Που ζείς? Με το που μπαίνω σπίτι από τη δουλειά η κόρη μου έρχεται και με αγγαλιάζει και θέλει την παρέα μου. Νομίζεις θα της τη στερήσω? Μέχρι να κοιμηθεί είμαστε και οι δύο απίκο. Τι μου λες τώρα?

This is a man's world

Link to comment
Share on other sites

λοιπον λοιπον παιδια

εγω ενα θα σας πω....δεν ειναι ολα τα ζευγαρια ιδια,

οποτε δεν υπαρχει μια απαντηση στο θεμα σας,,,,(στο ενα απο ολα γιατι εδω τα ανακατεψατε λιγο)

σιγουρα υπαχουν αντρες που προσφερουν που βοηθανε με το σπιτι με τα παιδια, μοιραζονται οι δουλειες κλπ κλπ...δεχτητε ομως οτι υπαρχουν επισεις αντρες που δεν κανουν τιποτα, τα φορτωνετε ολα η γυναικα γιατι ειτε δουλευουν πολυ κ λειπουν ειτε ετσι εχουν μαθει. κ δυστηχως αυτο ειναι κατι που η γυναικα δεν μπορει να αλλαξει στον αντρα, για τλιγο ισως αλλα αργοτερα παλι τα ιδια,,,

στην πρωτη περιπτωση η γθναικα σιγουρα εχει τον χρονο να ασχοληθει με τον εαυτο της η ψυχολογια της ειναι σαφως καλυτερη, κ συνεπως κ οι σχεση του ζευγαριου με οτι κ αν συνεπαγεται ακομα κ την εξωτ. εμφανιση

στην 2η περιπτωση η γυναικα πεφτει με το σπιτι τα παιδια, παραμελει τον εαυτο της κ σχεση θα φθαρει καποια στιγμη.

δεν υπαρχει περιπτωση μια γυναικα που αφιερωνει τον χρονο της μονο στα παιδια να ασχοληθει με τον εαυτο της οπως θα επρεπε, δεν εχει τον χρονο ουτε την διαθεση, τωρα αν ο συζηγος θα ειναι διπλα της σε αυτην την αλλαγη η θα απομακρυνθει ειναι θεμα χαρακτηρα

 

σιγουρα υπαρχει ρατσισμος κ απο συζηγους που δεν καταλαβαινουν την ψυχολογια της συζηγου κ τις ευθυνες που εχει αναλαβει, σε αυτα τα ατομα εγω δεν δινω κανενα ελαφρυντικο,

 

μακαρι ολα τα ζευγαρια να ειχαν την καλυτερη δυνατη σχεση που θα μπορουσαν κ να συμεριζοταν ο ενας τ αλλο, αλλα δυστηχως...............

Link to comment
Share on other sites

Εγω τωρα θα γινω η κακια και ξερω πως θα πεσετε να με φατε...αλλα θα το πω.Και το λεω οντας στον εβδομο μηνα εκυμοσυνης και εχοντας ηδη παρει 10 κιλα.

 

Το οτι υπαρχει ρατσισμος απεναντι στους παχυσαρκους ανθρωπους (αντρες και γυναικες) δεν το αμφισβητω...φυσικα και υπαρχει και ειναι και τεραστιο λαθος.

 

Απο την αλλη αυτο που καθε παχυσαρκος σε αυτη τη χωρα εχει θυροειδη...και ψυχολογικα προβληματα και φταινε αυτα για τα κιλα του και οχι οτι τσακιζει τα παγωτα και τα γαριδακια το ενα μετα το αλλο...ε κι αυτο δεν το καταλαβα ποτε.

 

Ναι οκ λογικο και ανθρωπινο με τα χρονια να αλλαζει η εμφανιση μας...αλλα μην κρυβομαστε και πισω απο το δαχτυλο μας...σε πολλες περιπτωσεις αφηνομαστε μετα το γαμο ...και το ριχνουμε στο φαγητο.

 

αγγελακια συμφωνω με αυτο που λες οτι πολλοι αντρες δε βοηθανε και η γυναικα επιβαρυνεται τα παντα και κλεινεται...αλλα αυτο δεν καταλαβαινω πως συνδεεται με τα κιλα?Δλδ αν κλειστω πρεπει ντε και καλα να κανω κολληταρι μου το ψυγειο και τις σοκολατες?Μηπως ειναι και λιγο δικαιολογιες ολα αυτα?

 

Οπως ειπα εχω παρει 10 κιλα αυτη τη στιγμη...αλλα δε μου φταιει μονο η εγκυμοσυνη.Ευφησυχασα λιγο με την εγκυμοσυνη τσακισα κατι παγωτα σε καθημερινη βαση και κατι σουβλακια κατα τ'αλλα πενατνοστιμα ηρθα και στρουμπουλεψα.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια γειας σας !! διαβασα αρκετα απο αυτα που ειπατε σε πολλα συμφωνησα και σε πολλα διαφωνησα .

γενικα ειμαι της αποψης αγαπω τον ανθρωπο οπως και να ειναι βεβαια αυτο δεν το κανουν ολοι μας .

δουλευω αρκετα χρονια σε εργοστασια μεγαλα εχω δει πολλες καταστασεις επιλογες περιεργες ανθρωποι χωρις πολλα αλλα με ακρετη εμφανηση να περνουν πορτες και ανθρωποι πρικοισμενοι με γνωσεις να μενουν πισω λογο εμφανησεις .

εχω δει ζευγαρια να ειναι ευιχισμενα οσο ειναι ελευθερα και μολης βλεπουν το ζορι της οικογενειας να χανονται και να υπαρχει ενα παιδι στη μεση και να γινεται μπαλακι.

εχω δε ζευγαρια να χανονται λογο υποχρεωσεων να μην προλαβενουν να ειναι καν ζευγαρι. λογο των παιδιων τους -λογο δανιων για πολλους λογος και ολα αυτα να εχουν καπου ενα κοστος ειτε στα παιδια τους ειτε στον εαυτο τους .

 

ειμαι παντρεμενη απο τα 24 χρονια εχω δυο παιδια σημερα ειμαι 29 χρονων ο αντρας μου με ξερει απο παιδι 16 χρονων . εκανα στοιβο ειχα ενα τελειο σωμα αγαπητο προς πολλους που λενε ξεκινησα να δουλευω σε ηλικια 17,5 σε εργοστασιο μεχρι τα 24 ημουν αδυνατη αντιμετοπησα πολλες καταστασεις λογο της εμφανησεις μου πολλες σκεψεις απο πολλους αντρες μικρη καλο σωμα πολλες σκεψεις που ηθελαν. ????. οταν παντρευτηκα ημουν εγκυος στην εγκυμωσηνη μου πηρα 26 κιλα δεν ειχα κανενα απολυτος θεμα στην υγεια τελεια πιο τελεια δεν γινοταν οσο εργαζομουν πολυ δραστηριο ατομο γενικα δεν ειχα θεμα κιλων σταμτησα στον 7 μηνα και ειχα παρει 7 κιλα απο οτι καταλβενεται τα υπολοιπα 19 κιλα τα πηρα μεχρι να γεννησω . η κλησουρα του σπιτιου με εκανε να θελω μονο το τι υπαρχει στο ψυχιο ηρθα και εγινα 94 κιλα αρκετα χοντρι οταν γενησα να εφυγαν 8 κιλα να πηγα στα 86 κιλα . οταν γυρησα στο εργοστασιο ο κοσμος που με ηξερε αρκετα χρονια με κειταγε λες και ημουν εξωγιοινος με λοιπη -αιδια με οτι θελεις χανω σε διαστημα 1 χρονο τα 22 κιλα και μετα αρχισαν να με βλεπουν με αλλο ματι και στην δευτρη εγκυμοσηνη μου με τον ιδιο τροπο λειτουργησα και τα ιδια κιλα εγινα . ειδα πολλα ακουσα πολλα σημερα εχω γινει σχεδον τα κιλα που ημουν πριν τις εγκυμοσηνες 69 κιλα με υψος 1,76 . οσο και να θελουμε να πουμε οτι η χωρα μας δεν εχει ρατσιστες δεν υσχιοι υπαρχουν και καμια φορα μπορει να το ακουσεις και απο δικου σου ανθρωπους . οσο θεμα συμφωνιας με τον συζηγη σου οτι θα μηνεις ιδια η ιδιος δεν γινεται αλλαζουμε μεγαλωνουμε αποκταμε εθυνες χανομαστε μεσα σε αυτες και πολλες φορες ειναι ο κυκλος της ζωης μας τετοιος που δεν μπορουμε να κανουμε πολλα . εμενα ο αντρας μου εργαζεται σε δικο του μαγαζι (κατασκεβαστης)δουλευει 7-8 το βραδυ πολλα πραγματα του σπιτιου μας ειναι δικη μου ευθυνη πολυ κουραση ειναι πανω στα χερια εχω εργασια δικια μου-παιδια-σπιτι δεν ειναι οτι δεν θελει να βοηθησει αλλα δεν υπαρχει ο χρονος ετσι ζουνε πολλα ζευγαρια και πολλα τους γυρνανε μπουμερα και εγω στα 4 χρονια με τις εγκυμοσινες δεν μπορουσα να εχω την περιπιηση που θα ηθελα για τον εαυτο μου ειχα αφησει κατι πισω για να μπορω να εχω την δυνατοτητα να προσεξω τα παιδια μου δεν λεω υπαρχουν πολλων ιδιων γυναικες που κανουν πολλα βαζεις ομως στην ζωη σου τι πρωτερεοτητα θα εχεις εμενα τοτε δεν μου εμενε χρονος για εμενα . σημερα μπορω και εχω την δυνατοτητα να κανω πολλα εχω φτιαξει την ζωη μου ετσι που μπορω αυτο ομως δεν συμενη οτι το κανουν ολοι και φυσικα δεν εχουν την ιδια αντιμετοπηση ολοι το ιδιο δυστηχος για εμας !!

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάποια κοπέλα τείνει να συμφωνήσει ή έχει ίδια/παρόμοια άποψη με κάποιον άντρα, είτε δε το λέει είτε ζητάει και συγνώμη κιόλας (αν είναι ευαίσθητο το θέμα). Γιατί ρε παιδιά?

This is a man's world

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάποια κοπέλα τείνει να συμφωνήσει ή έχει ίδια/παρόμοια άποψη με κάποιον άντρα, είτε δε το λέει είτε ζητάει και συγνώμη κιόλας (αν είναι ευαίσθητο το θέμα). Γιατί ρε παιδιά?

γινεσαι λιγο ποιο αναλυτικη σε παρακαλω !

Link to comment
Share on other sites

Φιλε rasputin, σε πιστευω και σιγουρα θα νιωθεις και θα προσπαθεις να συμβαλλεις σε ολα, ομως η εμπειρια μου λεει οτι δυστυχως για εμας τις γυναικες, οι περισσοτεροι αντρες -οχι ολοι- κανουν πολυ λιγοτερα πραγματα απο εμας και σιγουρα βρισκουν ΚΑΠΟΙΟ χρονο για τον εαυτο τους μεσα σε ενα 24ωρο. Πολλες απο εμας, οχι.

Μπορει να ειμαι περιποιημενη, αλλα δεν μπορει κανεις να φανταστει τον ογκο και την κουραση που τραβαω ολη μερα. ΟΛΑ περνανε απο τη γυναικα. Ο αντρας μου, απλα, πολυ συχνα, περιμενει καποιες-σορυ για την εκφραση-οδηγιες.

Δεν μπαινει σπιτι να πει " Α, ΟΚ, τα πιατα θελουν πλυσιμο, το παιδι θελει αλλαγμα, το μπανιο σφουγγαρισμα" κτλ. Κανει ο,τι πιστευει οτι του αναλογει ή ο,τι του πω να κανει και τον υπολοιπο χρονο αναρωτιεται....γιατι τρεχω.

 

Αυτη ειναι η πραγματικοτητα σε πολλα σπιτια, μην σπευδετε να αμφισβητησετε αλλα μελη. Ξερετε πώς ειναι, να τραβας ολο αυτο το λουκι και να σου κανουν τους εξυπνους????

 

Οσον αφορα τις αλλες κοπελες, για να το λενε, ετσι θα ειναι σπιτι τους. Χαιρομαι παρα πολυ αλλα μην εχετε τη ψευδαισθηση οτι ετσι ειναι ολοι οι αντρες σημερα.

 

Τελος, να προσθεσω οτι γνωρισα κοπελα που ελεγε ολα αυτα "ο αντρας μου με βοηθαει" κλπ και οταν πηγα σπιτι της, ειδα οτι δεν ηταν ετσι-απλα ετσι πιστευε. Εκεινη εκανε σχεδον τα παντα, αυτος απλα περιφεροταν παριστανοντας τον πολυ απασχολημενο.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε rasputin, σε πιστευω και σιγουρα θα νιωθεις και θα προσπαθεις να συμβαλλεις σε ολα, ομως η εμπειρια μου λεει οτι δυστυχως για εμας τις γυναικες, οι περισσοτεροι αντρες -οχι ολοι- κανουν πολυ λιγοτερα πραγματα απο εμας και σιγουρα βρισκουν ΚΑΠΟΙΟ χρονο για τον εαυτο τους μεσα σε ενα 24ωρο. Πολλες απο εμας, οχι.

Μπορει να ειμαι περιποιημενη, αλλα δεν μπορει κανεις να φανταστει τον ογκο και την κουραση που τραβαω ολη μερα. ΟΛΑ περνανε απο τη γυναικα. Ο αντρας μου, απλα, πολυ συχνα, περιμενει καποιες-σορυ για την εκφραση-οδηγιες.

Δεν μπαινει σπιτι να πει " Α, ΟΚ, τα πιατα θελουν πλυσιμο, το παιδι θελει αλλαγμα, το μπανιο σφουγγαρισμα" κτλ. Κανει ο,τι πιστευει οτι του αναλογει ή ο,τι του πω να κανει και τον υπολοιπο χρονο αναρωτιεται....γιατι τρεχω.

 

Αυτη ειναι η πραγματικοτητα σε πολλα σπιτια, μην σπευδετε να αμφισβητησετε αλλα μελη. Ξερετε πώς ειναι, να τραβας ολο αυτο το λουκι και να σου κανουν τους εξυπνους????

 

ειναι η καθημερινοτητα πολλων ζευγαριων αυτη που περιγραφης και εγω δεν λεω οχι !!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε rasputin, σε πιστευω και σιγουρα θα νιωθεις και θα προσπαθεις να συμβαλλεις σε ολα, ομως η εμπειρια μου λεει οτι δυστυχως για εμας τις γυναικες, οι περισσοτεροι αντρες -οχι ολοι- κανουν πολυ λιγοτερα πραγματα απο εμας και σιγουρα βρισκουν ΚΑΠΟΙΟ χρονο για τον εαυτο τους μεσα σε ενα 24ωρο. Πολλες απο εμας, οχι.

Μπορει να ειμαι περιποιημενη, αλλα δεν μπορει κανεις να φανταστει τον ογκο και την κουραση που τραβαω ολη μερα. ΟΛΑ περνανε απο τη γυναικα. Ο αντρας μου, απλα, πολυ συχνα, περιμενει καποιες-σορυ για την εκφραση-οδηγιες.

Δεν μπαινει σπιτι να πει " Α, ΟΚ, τα πιατα θελουν πλυσιμο, το παιδι θελει αλλαγμα, το μπανιο σφουγγαρισμα" κτλ. Κανει ο,τι πιστευει οτι του αναλογει ή ο,τι του πω να κανει και τον υπολοιπο χρονο αναρωτιεται....γιατι τρεχω.

 

Αυτη ειναι η πραγματικοτητα σε πολλα σπιτια, μην σπευδετε να αμφισβητησετε αλλα μελη. Ξερετε πώς ειναι, να τραβας ολο αυτο το λουκι και να σου κανουν τους εξυπνους????

 

Οσον αφορα τις αλλες κοπελες, για να το λενε, ετσι θα ειναι σπιτι τους. Χαιρομαι παρα πολυ αλλα μην εχετε τη ψευδαισθηση οτι ετσι ειναι ολοι οι αντρες σημερα.

 

Συμφωνώ απολύτως πως στις γυναίκες πέφτει μεγαλύτερο βάρος. Θα ξαναπώ όμως πως εδώ μιλάμε για πολλά πολλά παραπανίσια κιλάκια. :)

This is a man's world

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...