Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρατσισμός στις γυναίκες με κιλά


manoulina

Recommended Posts

On 9/5/2012 at 10:56 AM, maela said:

Συμφωνω μαζι σου!Ουτε εγω εχω θεμα με τους υπερβαρους/ασχημους/στραβες μυτες κλπ κλπ... αλλα καποιοι ανθρωποι προκαλουν το ρατσισμο!Οπως εγω δεν παω να ζητησω θεση για μοντελινκ μια και αντικειμενικα ειμαι μια μετρια συνιθισμενη κοπελα.. ετσι καποιες υπερβαρες δεν πρεπει να πανε σε συγκεκριμενες δουλειες!

Και σιγά!  Ούτςω 

 

On 11/5/2012 at 9:56 AM, sesame said:

Διαβάζοντας συγκεκριμένο ποστ μπορώ να πω ότι σοκαρίστηκα......

Μπήκα να γράψω ότι σιγά βρε κορίτσια μην υπάρχει ρατσισμός για τους χοντρούς......αλλά είδα ότι υπάρχει....κι έπαθα πλάκα από την κακία κάποιας.....

 

Προσωπικά είμαι αδύνατη......αλλά ποτέ δεν μέτρησα κανένα σύμφωνα με τα κιλά του ή το ύψος του ή τα λεφτά του, αλλά με την προσωπικότητά του.....

Δε με ενόχλησε κανένας που έκατσε δίπλα μου, άλλωστε είμαι μινιόν εγώ και βολεύομαι και σε λιγότερο χώρο, ποτέ δεν σχολίασα κανέναν (εκτός από έναν της πολιτικής (ναι, ναι, το γνωστό, που δε με ενοχλεί το βάρος του, αλλά οι απόψεις του, απλά τυχαίνει ν ταιριάζει το βάρος με τις δηλώσεις του...ναι ναι, ο κύριος μαζί τα φάγαμε είναι) και ποτέ δε στάθηκα στα κιλά......

Και ήθελα να πω ότι οι πωλήτριες (κάποιες) ίσως απλά το παρακάνουν.....σε μένα αν αφεθώ να με κανακέψουν πολύ (τι ωραίο σώμα και σου ταιριάζουν τα πάντα) και όχι δεν μου ταιριάζουν τα πάντα!!!!!! μπορώ να φύγω έχοντας αγοράσει καμμιά αηδία.....και τσαντίζομαι όταν πάω σπίτι και το φοράω στο δικό μου καθρέπτη και βρίζω γιατί νιώθω ότι πιάστηκα κορόιδο και ξαναπάω και το αλλάζω......συνήθως δεν ακούω καν τι μου λένε, αλλά αν ακούσω, την πάτησα......

Υποτίθεται ότι οι πωλήτριες δε θέλουν απλά να ξεφορτωθούν το εμπόρευμα, αλλά ότι σε βοηθούν να αγοράσεις κάτι που να σου ταιριάζει......υποτίθεται πάντα......

Ειλικρινά δεν ξέρω γιατί κάποιες περνάνε στο άλλο άκρο.....και αντί να βοηθήσουν την όποια πελάτισσα να κάνει μια σωστή αγορά φέρονται σαν την κριτική του next top model....

 

Και το κερασάκι στην τούρτα........θυμήθηκα τώρα κάτι που με εξαγρίωσε τότε, το ξέχασα μετά, το ξαναθυμήθημα διαβάζοντας εδώ......

Κάποτε μια γνωστή (η οποία έχει και τάση να παχαίνει) μου έλεγε για έναν που ούτε 4 χρόνια παντρεμένος και έχοντας 3!! παιδιά αν θυμάμαι καλά σιχαινόνταν τη γυναίκα του λέει γιατί είχε παχύνει πολύ με τις εγκυμοσύνες και απέφευγε να κοιμηθεί μαζί της.....κι αυτή έτρωγε, αντί να κάνει δίαιτα να τον κερδίσει πάλι......

Αυτή δικαιολογούσε!!! τον Μπραντ Πιτ (έτσι τον είχα περιγράψει τότε ειρωνικά) και τα φόρτωνε όλα στη γυναίκα......

Εγώ προσπάθησα να της εξηγήσω ότι η γυναίκα μπορεί να τρώει περισσότερο λόγω της απόρριψης και πως ο άντρας της είναι απλά ηλίθιος......πως τρεις κοντινές εγκυμοσύνες μπορούν να αφήσουν κάποια κιλά ανάλογα το σώμα, αλλά πως σε καμμιά περίπτωση δε φταίνε τα κιλά....το πιθανότερο ήταν του Μπραντ Πιτ (μου μόνο τέτοιος δεν ήταν φυσικά ο τύπος) του γυάλισε άλλη......και πως η ματαιοδοξία του δεν ήταν τίποτα άλλο από έλλειψη καλών στοιχείων του χαρακτήρα του (κοινώς ήταν παλιοχαρακτήρας)......

Δεν ξέρω τι έγινε τελικά δεν ήταν καν γνωστοί μου αυτοί, αλλά αυτή τη γυναίκα εγώ την είχα λυπηθεί πολύ τότε....και όχι επειδή ήταν χοντρή.....αλλά επειδή παντρεύτηκε ένα άδειο κέλυφος και είχε κάνει και τρία παιδιά πριν αποδειχτεί τιποτένιος ο τύπος........

Συγχαρητήρια!!!

Συνήθως οι περισσότερες γυναικες κοιτάνε πώς είναι ΑΥΤΗ  και όχι ΑΥΤΟΣ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 254
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 1/10/2010 at 1:07 PM, sevoula said:

ανεβασμένη έτσι κι αλλιώς δεν υπάρχει. εδώ γίνεται το λάθος.

 

φαντάσου την Μόνικα Μπελούτσι να τρώει κέρατο από τον Βινσέν. πόση αυτοπεποίθηση μπορεί να έχει;

αν εσύ είσαι κουκλάρα, αλλά ο άντρας σου την πέφτει σε μια πατσαβούρα;

αν είσαι κουκλάρα, αλλά στη δουλειά πέφτει πολύ κρεβατάμπλ κατάσταση, οπότε φυσάς και το γιαούρτι, για ποιά αυτοπεποίθηση μιλάμε;

κι εγώ όταν πήγα να γεννήσω είχα χτυπήσει τα 90 κιλά. ξέρεις τί μου έλεγαν; δίδυμα έχεις; όχι, αλλά έβγαλα 3.700 κορίτσαρο!

η μάνα μου όταν με γέννησε ήταν σαμιαμίδι 55 κιλά, εγώ γεννήθηκα 5κιλο. καταλαβαίνεις ότι έτρωγα από τη σάρκα της. πετσί και κόκκαλο.

από αυτά που μου λέει, δεν αισθανόταν όμορφη.

εγώ με τα 90 ήμουν πιο όμορφη από την Ατζολίνα, γιατί μέσα μου είχα την αγαπούλα μου. χαμογελούσα συνέχεια από χαρά!

ελπίζω να έγινα κατανοητή τώρα.

όμορφη είναι μια γυναίκα, ασχέτως κιλών! αρκεί να αγαπάει τον εαυτό της! αυτό φαίνεται είτε είμαι 90 είτε 60 είτε 48!

Το σωστό σωματικό βάρος δεν είναι μόνο εμφάνισης.  Κυρίως είναι θέμα υγείας.  Ε, και να βρίσκεις και ρούχα!!

Link to comment
Share on other sites

On 29/9/2010 at 0:40 PM, Lucy said:

Είσαι σίγουρη ότι ο λόγος που δεν σε παίρνουν είναι τα κιλά? Μπορεί εσύ να νιώθεις έτσι. Υπάρχει μεγάλη ανεργία και πολύς ανταγωνισμός. Δεν σημαινει ότι σε απορρίπτουν λόγω κιλών. Να ξέρεις πάντως ότι μετράει η εικόνα που περνάς στους άλλους και η αυτοπεποίθηση που έχεις. Μην νομίζεις ότι οι αδύνατες βρίσκουν πιο εύκολα δουλειά.

Και λόγω..... 5 κιλών παραπάνω,  και λόγω ηλικίας άνω των....20 ετών,   πολλοί επιχειρηματίες στραβωκοιτάνε τις υποψήφιες υπαλλήλους.  Είναι όλα για το σεξισμό.

Link to comment
Share on other sites

On 29/9/2010 at 1:08 PM, Lucy said:

Εξαρτάται και από το είδος της δουλειάς.

Όχι, δεν εξαρτάται απο το είδος της δουλειάς.

Δεν μιλάμε για μόντελινγκ.

Η βιομηχανία έχει σταματήσει να προσλαμβάνει εδώ και πολλά χρόνια.  Πλέον μιλάμε απλώς για δουλίτσες του ποδαριού όπως πωλήτρια,  υπάλληλος γραφείου,  σερβιτόρα,  υποδοχή.  Σιγά τις δουλειές που θέλουν και μοντέλα δηλαδή!

 

Link to comment
Share on other sites

On 29/9/2010 at 2:50 PM, Rasputin said:

 

Οι οικείοι σου, το λέει και η λέξη, φαντάζομαι σε πίεζαν επειδή είχαν το θάρρος. Σίγουρα όταν το παρακάνουν είναι λάθος.

 

Εγώ αναφέρθηκα περισσότερο στο πως θα το βλεπε ενας άντρας αν παντρευτεί μια γυναίκα η οποία αρχίσει να παχαίνει πολύ. Είναι γνωστό πως ,όπως λέει ο λαός "οταν περνάνε τα χρόνια τα λούσα φεύγουν", αλλά μέχρι να έρθουν εκείνα τα χρόνια, πιστεύω πως και οι δύο πρέπει να προσέχουν όσο το δυνατόν. Γνώμη μου είναι πως το αντίθετο είναι έλλειψη σεβασμού προς τον άνθρωπό σου. Αλλιώς σε παντρεύτηκε, αλλιώς "του βγαίνεις" :)

 

Κι επειδή μετά τον λίγο καιρό που είμαι στο φορουμ ξέρω πως μπορεί να λάβω απάντηση του τύπου "αντρες με κοιλάρες" θα ξαναπω πως ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΥΟ.

Γιατί???  Οι άντρες είστε κούκλοι και ψηλοί και δεν το ήξερα?????????????

Πωπω σεξισμός!

Έχετε την αντίληψη οτι η γυναίκα πρέπει να ναι κούκλα και να βγαίνει μεπανάκριβα φορέματα,  ενώ εσείς κάθεστε με φαλάκρες και μούσια (μερικες φορες ταυτοχρονα), και βγαίνετε το βράδυ με πουκαμισακι και τζινακι, λες και πατε στην λαϊκή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...