Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρατσισμός στις γυναίκες με κιλά


manoulina

Recommended Posts

Καλημέρα.

Είμαι 27 χρονών άνεργη και με περιττά κιλά, χωρίς αυτό να σημαίνει οτι δεν βλέπομαι.

Εχω βιώσει το ρατσισμό και τον βιώνω και τώρα που ψάχνω πάλι για δουλειά.

Γιατί να γίνεται αυτό??? Δεν είναι αδικία να έχουν δικαιώματα στη ζωή μόνο οι καλλίγραμες και οι αδύνατες???

Δηλαδή αν έχεις κάποια κιλά υστερείς σε κάτι απο τους άλλους????

 

Τα έχω πάρει πολύ άσχημα που όπου πάω για βιογραφικό με κοιτάνε καλά καλά!!

Το περνάτε κι άλλες αυτό το μαρτύριο ή εμένα μου φαίνονται όλα μαύρα??

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 254
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

η αλήθεια είναι πως ναι όλοι κοιτάνε την εξωτερική εμφάνιση αλλά εγώ τόσα χρόνια που είχα 10 κιλά παραπάνω ποτέ δεν έχασα δουλειά για αυτόν τον λόγο.

μάλλον εσύ αισθάνεσαι άσχημα νομίζω εγώ....και σίγουρα θα φαίνεται

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρη ότι ο λόγος που δεν σε παίρνουν είναι τα κιλά? Μπορεί εσύ να νιώθεις έτσι. Υπάρχει μεγάλη ανεργία και πολύς ανταγωνισμός. Δεν σημαινει ότι σε απορρίπτουν λόγω κιλών. Να ξέρεις πάντως ότι μετράει η εικόνα που περνάς στους άλλους και η αυτοπεποίθηση που έχεις. Μην νομίζεις ότι οι αδύνατες βρίσκουν πιο εύκολα δουλειά.

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Αααα! Πονεμένη ιστορία! Αλλά θα συμφωνήσω με τις κοπέλες παραπάνω. Σημασία έχει το τι περνάς στους άλλους. Είμαι σίγουρη (και το έχω βιώσει) πως όταν δείχνω περιποιημένη, σίγουρη και με αυτοπεποίθηση κανένας δεν κοιτάει τα περιττά κιλάκια μου. Αντίθετα, όταν είμαι απελπισμένη (να βρω δουλειά) ή ξεκινάω άβαφη, δείχνω τόσο down που σίγουρα γι'αυτό δε με έχουν επιλέξει κάποιοι εργοδότες.

Γενικό συμπέρασμα : αγάπα τον εαυτό σου, περιποιήσου, βάψου, φόρα ρούχα που σε ανεβάζουν, βγάλε τον high και έξυπνο εαυτό σου στη συνέντευξη και καμιά "κοκκαλιάρα" δε θα σου πάρει τη δουλειά. Αλλιώς τι, να ψοφήσουμε εμείς οι παχουλοκομψες????

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Είμαι 27 χρονών άνεργη και με περιττά κιλά, χωρίς αυτό να σημαίνει οτι δεν βλέπομαι.

Εχω βιώσει το ρατσισμό και τον βιώνω και τώρα που ψάχνω πάλι για δουλειά.

Γιατί να γίνεται αυτό??? Δεν είναι αδικία να έχουν δικαιώματα στη ζωή μόνο οι καλλίγραμες και οι αδύνατες???

Δηλαδή αν έχεις κάποια κιλά υστερείς σε κάτι απο τους άλλους????

 

Τα έχω πάρει πολύ άσχημα που όπου πάω για βιογραφικό με κοιτάνε καλά καλά!!

Το περνάτε κι άλλες αυτό το μαρτύριο ή εμένα μου φαίνονται όλα μαύρα??

 

Απο ότι βλέπω εισαι παντρεμένη αρα δεν τον ζεις τον ρατσισμό. Τωρα οσον αφορα την εργασια οπως λεει και μια κοπελα εισαι σιγουρη οτι ειναι λογω κιλων και οχι προσοντων? Επισης σε τι τομεα ψαχνεις?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και να προσθέσω ότι όλους τους υποψηφίους τους κοιτάνε "καλά καλά". Εκείνη τη στιγμή μπορεί ο άλλος να κοιτάει το ντύσιμο, τις κινήσεις του σώματος, το ύφος, ο,τιδήποτε.

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα οτι δε βρίσκω δουλειά και αυτός είναι ο μόνος λόγος. Απλώς διαπιστώνω και απο συζητήσεις με φίλους οτι είναι ένα μειονέκτημα μέσα σε όλα τα άλλα.

Ξέρω οτι υπάρχει πολύ ανεργία και γίνεται χαμός.

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

Απο ότι βλέπω εισαι παντρεμένη αρα δεν τον ζεις τον ρατσισμό. Τωρα οσον αφορα την εργασια οπως λεει και μια κοπελα εισαι σιγουρη οτι ειναι λογω κιλων και οχι προσοντων? Επισης σε τι τομεα ψαχνεις?

 

 

Δεν συμφωνώ σε αυτο διότι, το ότι είναι παντρεμένη δεν καθορίζει το γεγονός ότι δεν ζεί ή δεν έχει ζήσει τον ρατσισμό σε άλλους τομείς....

 

Οι παχουλοκομψές μέσα σε αυτές και εγώ έχουμε βιώσει ρατσισμό, σε καταστήματα ρούχων, στην εύρεση εργασίας και αλλού που μια αδύνατη κοπέλα σίγουρα δεν θα τα είχε!!!!

Παράδειγμα: Πόσες κοπέλες έχουν νιώσει άσχημα απο στραβοκοιταγμα ή άσχημη συμπεριφορα πωλητριών όταν βλέπουμε ένα ρούχο που πιθανόν δεν μας κάνει???

Το ότι η συγκεκριμένη κοπέλα είναι πιθανόν παντρεμένη δεν την κάνει να νιώθει καλύτερα στην συμπεριφορα της άξεστης πωλήτριας!!!

 

Εγώ θα απαντήσω λοιπόν στην κοπέλα που αρθροθέτησε ότι στις εργασίες στις οποίες ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΤΟΥΣ Η ΟΜΟΡΦΙΑ-ΑΙΣΘΗΤΙΚΗ αλλά άλλου είδους όπως γραφείου - αποθήκης - κουζίνας κλπ και ψάχνουν εμφάνισιμες αποκλειστικά και όχι μια κοπέλα με γνώσεις αντικειμένου της συγκεκριμένης θέσης να είσαι σίγουρη ότι δεν είναι καθως πρέπει δουλειά και σίγουρα δεν θα της αξίζει...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Είμαι 27 χρονών άνεργη και με περιττά κιλά, χωρίς αυτό να σημαίνει οτι δεν βλέπομαι.

Εχω βιώσει το ρατσισμό και τον βιώνω και τώρα που ψάχνω πάλι για δουλειά.

Γιατί να γίνεται αυτό??? Δεν είναι αδικία να έχουν δικαιώματα στη ζωή μόνο οι καλλίγραμες και οι αδύνατες???

Δηλαδή αν έχεις κάποια κιλά υστερείς σε κάτι απο τους άλλους????

 

Τα έχω πάρει πολύ άσχημα που όπου πάω για βιογραφικό με κοιτάνε καλά καλά!!

Το περνάτε κι άλλες αυτό το μαρτύριο ή εμένα μου φαίνονται όλα μαύρα??

 

Μηπως φταιει κυριως το πως αισ8ανεσαι εσυ για εσενα και το βγαζεις στις συνεντευ3εις και δεν φταινε τα κιλα? Στο λεω γιατι εγω εχω περασει απο ΟΛΕΣ τις φασεις. Ημουν α8λητρια με 18% body fat και 52 κιλα ολα μυς και εχω υπαρ3ει και 85 κιλα! και ειμαι και τωρα 69......Και εχω κανει συνεντευ3εις για δουλεια με ΟΛΑ τα παραπανω, και ποτε δεν βιωσα ρατσισμο (στην δουλεια ετσι? γιατι στον δρομο και στους αντρες με τα παραπανησια κιλα εννιωσα ΜΠΟΛΙΚΟ απο δαυτον). Στις δουλειες παντα με σεβονταν ή ετσι εδειχναν και ποτε δεν ενιωσα να με διωχνουν ε3αιτιας των περιτων κιλων. Φυσικα δουλεψα χρονια σε εταιρειες και ως αδυνατη και γυμνασμενη και ως παχια αλλα και παλι την δουλεια μου εβλεπαν. Δεν ασχολιοντουσαν με το πως ειμαι. Οκ, μπορει να με σχολιαζαν απο πισω αλλα απα3 και επαιρνα τον μισ8ο μου και εκανα καλα την δουλεια μου κανεις δεν με ενοχλουσε φανερα τουλαχιστον. Μηπως λοιπον κοριτσι μου πρεπει εσυ να ανα8εωρησεις πως σε βλεπεις? Μηπως φταιει αυτο?........

Ποιος μιλαει που στην παρουσα ουτε κα8ρεπτη δεν 8ελω να δω.....αλλα λεμε τωρα......μπας και τα ακουσω και εγω.....:oops:

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μηπως φταιει κυριως το πως αισ8ανεσαι εσυ για εσενα και το βγαζεις στις συνεντευ3εις και δεν φταινε τα κιλα? Στο λεω γιατι εγω εχω περασει απο ΟΛΕΣ τις φασεις. Ημουν α8λητρια με 18% body fat και 52 κιλα ολα μυς και εχω υπαρ3ει και 85 κιλα! και ειμαι και τωρα 69......Και εχω κανει συνεντευ3εις για δουλεια με ΟΛΑ τα παραπανω, και ποτε δεν βιωσα ρατσισμο (στην δουλεια ετσι? γιατι στον δρομο και στους αντρες με τα παραπανησια κιλα εννιωσα ΜΠΟΛΙΚΟ απο δαυτον). Στις δουλειες παντα με σεβονταν ή ετσι εδειχναν και ποτε δεν ενιωσα να με διωχνουν ε3αιτιας των περιτων κιλων. Φυσικα δουλεψα χρονια σε εταιρειες και ως αδυνατη και γυμνασμενη και ως παχια αλλα και παλι την δουλεια μου εβλεπαν. Δεν ασχολιοντουσαν με το πως ειμαι. Οκ, μπορει να με σχολιαζαν απο πισω αλλα απα3 και επαιρνα τον μισ8ο μου και εκανα καλα την δουλεια μου κανεις δεν με ενοχλουσε φανερα τουλαχιστον. Μηπως λοιπον κοριτσι μου πρεπει εσυ να ανα8εωρησεις πως σε βλεπεις? Μηπως φταιει αυτο?........

Ποιος μιλαει που στην παρουσα ουτε κα8ρεπτη δεν 8ελω να δω.....αλλα λεμε τωρα......μπας και τα ακουσω και εγω.....:oops:

 

Ασχετο αλλά λατρεύω την υπογραφή σου....χιχιχιιχιχι Gamma Ray ρεεεεεεεεεε!!!

 

Εχω υπάρξει και εγώ σε φάσεις απο 48 κιλά σαμιαμίδι έως και σήμερα 100 μάζα!!!! Τι μου θυμίζεις ρε κορίτσάκι!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν συμφωνώ σε αυτο διότι, το ότι είναι παντρεμένη δεν καθορίζει το γεγονός ότι δεν ζεί ή δεν έχει ζήσει τον ρατσισμό σε άλλους τομείς....

 

Οι παχουλοκομψές μέσα σε αυτές και εγώ έχουμε βιώσει ρατσισμό, σε καταστήματα ρούχων, στην εύρεση εργασίας και αλλού που μια αδύνατη κοπέλα σίγουρα δεν θα τα είχε!!!!

Παράδειγμα: Πόσες κοπέλες έχουν νιώσει άσχημα απο στραβοκοιταγμα ή άσχημη συμπεριφορα πωλητριών όταν βλέπουμε ένα ρούχο που πιθανόν δεν μας κάνει???

Το ότι η συγκεκριμένη κοπέλα είναι πιθανόν παντρεμένη δεν την κάνει να νιώθει καλύτερα στην συμπεριφορα της άξεστης πωλήτριας!!!

 

Εγώ θα απαντήσω λοιπόν στην κοπέλα που αρθροθέτησε ότι στις εργασίες στις οποίες ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΤΟΥΣ Η ΟΜΟΡΦΙΑ-ΑΙΣΘΗΤΙΚΗ αλλά άλλου είδους όπως γραφείου - αποθήκης - κουζίνας κλπ και ψάχνουν εμφάνισιμες αποκλειστικά και όχι μια κοπέλα με γνώσεις αντικειμένου της συγκεκριμένης θέσης να είσαι σίγουρη ότι δεν είναι καθως πρέπει δουλειά και σίγουρα δεν θα της αξίζει...

 

 

Διαφωνώ :) . Υπάρχουν ΔΥΣΤΥΧΩΣ γυναίκες που έχουν ζήσει στο πετσί τους τον ρατσιμό λόγω των κιλών. Απο συντρόφους , απο φιλους, απο την εργασια, απου τους συγγενείς . Υπάρχουν άνθρωποι που λόγω της μοναξιάς που νοιώθουν ειναι πραγματικά δυστυχισμένοι και κλείνοντε στον ευατό τους. ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΡΑΤΣΙΜΟΣ. Ευτυχώς η κοπέλα ασχέτως αν εχει 5-10κιλά παραπάνω ή αν έχουν 20-30 κιλά παραπάνω βρέθηκε ο άντρας της που εκτίμησε αυτο που βλέπει και όχι αυτό που θα ήθελε να βλέπει.

Link to comment
Share on other sites

Σαν ψηλή και λεπτή που με έχουν προτιμήσει γι'αυτό το λόγο (άσχετα που είχα τα προσόντα) έχω να πω ότι η κοπέλα (εν μέρει) έχει δίκιο.

Σε 2 από τις επιχειρήσεις που έχω δουλέψει έχει συμβεί αυτό.

Και μάλιστα μια φορά που ζήτησα βοηθό για το τμήμα μου είχε έρθει μια κοπέλα-αστέρι στην συνέντευξη με κάποια παραπανίσια κιλά.

Εγώ ήθελα εκείνη (στο κάτω κάτω βοηθός μου θα ήτανε) αλλά προσλάβανε μια άλλη, ψηλή αδύνατη ξανθιά με το 1/3 των προσόντων που ήθελα. Μέχρι και καυγά έκανα αλλά τίποτα.

 

Πάντως να λάβεις υπόψη σου αυτό που λένε οι κοπέλες. Η αυτοπεποίθηση και ο "αέρας" που αποπνέεις δείχνει κάτι στον υποψήφιο εργοδότη σου.

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ :) . Υπάρχουν ΔΥΣΤΥΧΩΣ γυναίκες που έχουν ζήσει στο πετσί τους τον ρατσιμό λόγω των κιλών. Απο συντρόφους , απο φιλους, απο την εργασια, απου τους συγγενείς . Υπάρχουν άνθρωποι που λόγω της μοναξιάς που νοιώθουν ειναι πραγματικά δυστυχισμένοι και κλείνοντε στον ευατό τους. ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΡΑΤΣΙΜΟΣ. Ευτυχώς η κοπέλα ασχέτως αν εχει 5-10κιλά παραπάνω ή αν έχουν 20-30 κιλά παραπάνω βρέθηκε ο άντρας της που εκτίμησε αυτο που βλέπει και όχι αυτό που θα ήθελε να βλέπει.

 

 

Και επαναλαμβάνω επειδη είναι παντρεμένη δεν σημαίνει ότι ΔΕΝ ζεί ρατσισμό.... Αυτό είπα και πιο πάνω....

 

Δηλαδη επειδη παντρευτηκαμε δεν ζουμε ρατσισμό??? Εκτος και αν ενοεις επειδη δεν ζει τον ρατσισμο απο τον ανδρα της δεν τον ζει απο κανεναν....Και 40 κιλά που έχω εγώ παραπάνω είμαι παντρεμένη και ευτυχυσμένη αλλά σε αλλους τομεις της ζωής μου τον ρατσισμο τον έχω ζήσει και τον ζώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Και επαναλαμβάνω επειδη είναι παντρεμένη δεν σημαίνει ότι ΔΕΝ ζεί ρατσισμό.... Αυτό είπα και πιο πάνω....

 

Δηλαδη επειδη παντρευτηκαμε δεν ζουμε ρατσισμό??? Εκτος και αν ενοεις επειδη δεν ζει τον ρατσισμο απο τον ανδρα της δεν τον ζει απο κανεναν....Και 40 κιλά που έχω εγώ παραπάνω είμαι παντρεμένη και ευτυχυσμένη αλλά σε αλλους τομεις της ζωής μου τον ρατσισμο τον έχω ζήσει και τον ζώ!!!

 

Δεν καταλαβαινεις τι εννοω οποτε ας το αφησουμε γιατι θα θελουν κι αλλα κοριτσια να γραψουν μην παρακολουθουν τις δικες μας αποψεις-αντιθεσεις

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν συμφωνώ σε αυτο διότι, το ότι είναι παντρεμένη δεν καθορίζει το γεγονός ότι δεν ζεί ή δεν έχει ζήσει τον ρατσισμό σε άλλους τομείς....

 

Οι παχουλοκομψές μέσα σε αυτές και εγώ έχουμε βιώσει ρατσισμό, σε καταστήματα ρούχων, στην εύρεση εργασίας και αλλού που μια αδύνατη κοπέλα σίγουρα δεν θα τα είχε!!!!

 

Παράδειγμα: Πόσες κοπέλες έχουν νιώσει άσχημα απο στραβοκοιταγμα ή άσχημη συμπεριφορα πωλητριών όταν βλέπουμε ένα ρούχο που πιθανόν δεν μας κάνει???

Το ότι η συγκεκριμένη κοπέλα είναι πιθανόν παντρεμένη δεν την κάνει να νιώθει καλύτερα στην συμπεριφορα της άξεστης πωλήτριας!!!

 

Εγώ θα απαντήσω λοιπόν στην κοπέλα που αρθροθέτησε ότι στις εργασίες στις οποίες ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΤΟΥΣ Η ΟΜΟΡΦΙΑ-ΑΙΣΘΗΤΙΚΗ αλλά άλλου είδους όπως γραφείου - αποθήκης - κουζίνας κλπ και ψάχνουν εμφάνισιμες αποκλειστικά και όχι μια κοπέλα με γνώσεις αντικειμένου της συγκεκριμένης θέσης να είσαι σίγουρη ότι δεν είναι καθως πρέπει δουλειά και σίγουρα δεν θα της αξίζει...

 

 

Συμφωνώ 100% με τα γραφώμενά σου.....Θέλω να προσθέσω για την φίλη που αντιμετωπίζει το πρόβλημα πως παρ' ότι εγώ έχω ανεξάρτητο επάγγελμα έχω δεχθεί τον ρατσισμό σε άλλες μορφές.....

Όλη μου την ζωή ήμουν από 49 εως 55 κιλά. Όταν παντρεύτηκα άφησα ελεύθερο τον εαυτό μου και για 4 χρόνια έμεινα στα 87 κιλά. Πρώτα απ' όλα δέχθηκα τον ρατσισμό από τους οικείους, έβλεπαν μια αγνώριστη Ελένη.....Μου την έλεγαν καθημερινά γονείς, φίλοι, συγγενείς.... Όσο πιο πολλά μου έλεγαν τόσο έπεφτα ψυχολογικά και τόσο περισσότερο έτρωγα.... Στα καταστήματα, οι υπάλληλοι όταν ζητούσα κάτι για δοκιμή μου έλεγαν δεν έχουμε στο νούμερο σας (σε κάποια που φορούσε φουστίτσα μια σταλιά και έμοιαζε με φούστα κούκλας να ακούει αυτά τα πράγματα, μόνο που δεν έκλαιγα). Κάποια στιγμή το παίρνω απόφαση και με σκληρή δίαιτα που δεν προτείνω σε κανέναν, έχασα 27 κιλά σε 3 μήνες. Άλλαξε η ψυχολογία μου προς το καλύτερο, αλλά δεν άλλαξε η γνώμη μου για τους άλλους, αυτούς που κρίνουν και επικρίνουν..... Παρ' ότι σήμερα βρίσκω ρούχα, δεν έχω σε καθόλου καλή εκτίμηση τους ανθρώπους που πριν γνωρίσουν ένα άτομο το έχουν αποκλείσει λόγω της εμφάνισής του. Και πιστέψτε με αυτοί οι άνθρωποι είναι πάρα πολλοί. Σε καταλαβαίνω απόλυτα, δέχομαι ότι αντιμετωπίζεις τον ρατσισμό και ότι σε δυσκολεύει στην εύρεση εργασίας. Το έχω ζήσει και ξέρω πως είναι να σε κοιτούν υποτιμητικά.... Ποτέ δεν υποτίμησα ανθρώπους με παραπανίσια κιλά, αντιθέτως τους συμπαθώ περισσότερο και ξέρω γιατί το έζησα από μέσα πως βιώνουν το πρόβλημα αυτό. Θα σου πρότεινα την δίαιτα ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ....ΓΙΑ ΝΑ ΝΙΩΣΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΕΣΥ!!!! και φυσικά για λόγους υγείας. ΕΠ ΟΥΔΕΝΙ για να νιώσουν καλύτερα οι άλλοι. Αν πάλι αυτό δεν είναι εφικτό, ελπίζω να είσαι τυχερή και να βρεθεί κάποιος άνθρωπος που θα σε πάρει στη δουλειά κοιτώντας αποκλειστικά και μόνο το βιογραφικό σου. Είμαι σίγουρη πως κάποιος χωρίς παρωπίδες θα βρεθεί.....

Link to comment
Share on other sites

λοιπον λογια πρωην μου διευθηντη σε ηλικια ο τυπος 63-65 καποτε ηταν διευθηντης στο μινιον μετα καηκε το μαγαζι οτι εκεινοι διαλεγαν ομορφες μονο κοπελες αδυνατες κ δεν φορουσαν γυαλια η ηταν ασχημες κ γυρισα κ τοπυ απαντησα δεν το ηξερα οτι ψαχνατε για γκομμενα κυριε διευθυντα δυστυχως δεν ειστε του γουστου μου κ ειμαι παχουλη κ μου αρεσει πολυ εαν δεν σας αρεσω απολυστε με

Link to comment
Share on other sites

Όλη μου την ζωή ήμουν από 49 εως 55 κιλά. Όταν παντρεύτηκα άφησα ελεύθερο τον εαυτό μου και για 4 χρόνια έμεινα στα 87 κιλά. Πρώτα απ' όλα δέχθηκα τον ρατσισμό από τους οικείους, έβλεπαν μια αγνώριστη Ελένη.....Μου την έλεγαν καθημερινά γονείς, φίλοι, συγγενείς....

 

Οκ όλα τα άλλα, αλλά αυτό δεν είναι ρατσισμός. γιατί αν πάρεις 30 κιλά δεν είσαι -εμφανισιακά τουλάχιστον- ο ίδιος άνθρωπος. Μην ξεχνάμε πως η εμφάνιση είναι κομμάτι της ζωής και για κάποιον που δεν μας ξέρει είναι και η πρώτη εντύπωση. Οπότε δεν πρέπει να το περνάμε στο έτσι.

 

Συμφωνώ όμως πως παίζει ρόλο και ο αέρας και η αυτοπεποίθηση που έχει ο καθένας ανεξαρτήτου βάρους.

This is a man's world

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ' όλα δέχθηκα τον ρατσισμό από τους οικείους, έβλεπαν μια αγνώριστη Ελένη.....Μου την έλεγαν καθημερινά γονείς, φίλοι, συγγενείς.... Όσο πιο πολλά μου έλεγαν τόσο έπεφτα ψυχολογικά και τόσο περισσότερο έτρωγα.... Στα καταστήματα, οι υπάλληλοι όταν ζητούσα κάτι για δοκιμή μου έλεγαν δεν έχουμε στο νούμερο σας (σε κάποια που φορούσε φουστίτσα μια σταλιά και έμοιαζε με φούστα κούκλας να ακούει αυτά τα πράγματα, μόνο που δεν έκλαιγα).[/font][/color]

 

 

Ααααααχ ακριβώς τα ίδια. Απο την οικογένεια και τους οικείους είναι σχεδόν καθημερινό. Να μην αναφερθώ στα σχόλια πριν παντρευτώ του τύπου "πως θα γίνεις έτσι νύφη!" και τέτοια....

Βέβαια εκεί απαντούσα πως όποιος είναι να έρθει στο γάμο μου για να με δει 40 κιλά να μην έρθει αν δε του αρέσω.

Οσο για τις πωλήτριες...μια φορά όταν ήμουν 70 κιλά μπήκα σε ένα κατάστημα attrativo και ρώτησα αν μπορώ να δω κάποιο τζιν. Η πωλήτρια με κοίταξε απο την κορυφή ως τα νύχια και με ειρωνικό ύφος μου είπε "δεν έχουμε τόσο μεγάλα νούμερα..." Της απάντησα "μα καλα σας διαλέγουν ή τυχαίνει να είστε όλες χτικιάρες???!!"

Δεν είμαι κατά των αδύνατων...άλλωστε υπήρξα κι εγώ κάποτε χτικιάρα και ένιωθα κι εκεί πάλι τον ρατσισμό του τύπου φαίνονται τα κόκαλα σου και τέτοια....

 

Πάντως όντως το γεγονός οτι είμαι παντρεμένη δεν έχει να κάνει. Και δεν πηγα΄νω ποτέ σε συνεντεύξεις απερηποίητη ή νταουνιασμένη.

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

Οκ όλα τα άλλα, αλλά αυτό δεν είναι ρατσισμός. γιατί αν πάρεις 30 κιλά δεν είσαι -εμφανισιακά τουλάχιστον- ο ίδιος άνθρωπος. Μην ξεχνάμε πως η εμφάνιση είναι κομμάτι της ζωής και για κάποιον που δεν μας ξέρει είναι και η πρώτη εντύπωση. Οπότε δεν πρέπει να το περνάμε στο έτσι.

 

Συμφωνώ όμως πως παίζει ρόλο και ο αέρας και η αυτοπεποίθηση που έχει ο καθένας ανεξαρτήτου βάρους.

 

Πρώτα απ' όλα χαίρομαι που γράφει και ένας άνδρας στο θέμα αυτό. Έχεις δίκιο πως τα πολλά κιλά αλλάζουν δραματικά την όψη ενός ανθρώπου. Όμως για τους οικείους μου δεν ήμουν η ίδια Ελένη;;; Τι άλλαξε στην προσωπικότητα, στις ικανότητές μου, στις γνώσεις μου;; Ναι η εμφάνιση παίζει τον πρώτο ρόλο, αλλά όχι και τον μοναδικό.... Φαντάζομαι τώρα που δείχνω ψηλή με καστανόξανθα μαλλιά μέχρι την μέση και γαλαζοπράσινα μάτια και ωραίες καμπύλες με συμπαθούν οι περισσότεροι...... όμως δεν τους συμπαθώ πλέον εγώ......Η καλύτερη μου φίλη για χρόνια ήταν πάνω από 100 κιλά, την καλοσύνη της και την ευγενειά της δεν την έχω συναντήσει μέχρι σήμερα σε κανένα άλλο άτομο. Ξέρω πως οι άνδρες έχετε και μια διαφορετική οπτική των γυναικών, το καταλαβαίνω μέχρι ενός σημείου, αλλά εγώ προσωπικά προτιμώ άλλα χαρίσματα στους ανθρώπους......

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω πως οι άνδρες έχετε και μια διαφορετική οπτική των γυναικών, το καταλαβαίνω μέχρι ενός σημείου, αλλά εγώ προσωπικά προτιμώ άλλα χαρίσματα στους ανθρώπους......

 

 

Ξέρεις Ελενίτσα μου πόσοι έχουν αντιθετη γνώμη????

 

Ασε που μας έχουν βάλει ΟΛΕΣ και ΟΛΟΥΣ τους παχουλούς στο ίδιο καζάνι.....

 

Πόσες κοπέλες και άνδρες έχουν παχύνει απο ιατρικά αίτια και τις βλέπουν κάποιοι αδύνατοι και είναι με την καλή κουβέντα στο στόμα "Μα καλά τι τρώει το κήτος???" και άλλα πολλά......

 

Εχω σιχαθεί την υπεροψία και το αφυψηλού.....και εγώ ήμουν 48 κιλά κάποτε αλλά ποτέ δεν αντιμετώπισα τους παχουλούς ανθρώπους έτσι....ΕΛΕΟΣ

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έχουμε συζητήσει τόσες φορές για το πόσο ανοιχτοί πρέπει να είμαστε στο διαφορετικό....

Αλλά αν δεν μπορούμε να δεχτούμε το διπλανό μας με 30 κιλά περισσότερα, θα μπορέσουμε να δεχτούμε τον μετανάστη, τον gay, τον τυφλό??

Πάντως προσωπικά προτιμώ μια γυναίκα με περισσότερα κιλά, καθαρή, περιποιημένη με ισχυρό χαρακτήρα παρά μια αδύνατη αλλά όχι τόσο περιποιημένη και "φοβιτσιάρα"... και ειδικά στον τομέα της εργασίας.

Link to comment
Share on other sites

Ααααααχ ακριβώς τα ίδια. Απο την οικογένεια και τους οικείους είναι σχεδόν καθημερινό. Να μην αναφερθώ στα σχόλια πριν παντρευτώ του τύπου "πως θα γίνεις έτσι νύφη!" και τέτοια....

Βέβαια εκεί απαντούσα πως όποιος είναι να έρθει στο γάμο μου για να με δει 40 κιλά να μην έρθει αν δε του αρέσω.

Οσο για τις πωλήτριες...μια φορά όταν ήμουν 70 κιλά μπήκα σε ένα κατάστημα attrativo και ρώτησα αν μπορώ να δω κάποιο τζιν. Η πωλήτρια με κοίταξε απο την κορυφή ως τα νύχια και με ειρωνικό ύφος μου είπε "δεν έχουμε τόσο μεγάλα νούμερα..." Της απάντησα "μα καλα σας διαλέγουν ή τυχαίνει να είστε όλες χτικιάρες???!!"

Δεν είμαι κατά των αδύνατων...άλλωστε υπήρξα κι εγώ κάποτε χτικιάρα και ένιωθα κι εκεί πάλι τον ρατσισμό του τύπου φαίνονται τα κόκαλα σου και τέτοια....

 

Πάντως όντως το γεγονός οτι είμαι παντρεμένη δεν έχει να κάνει. Και δεν πηγα΄νω ποτέ σε συνεντεύξεις απερηποίητη ή νταουνιασμένη.

 

 

Μην στεναχωριέσαι, γιατί μόνο κακό θα κάνεις στον εαυτό σου. Αυτό με έτρωγε για χρόνια και μου δημιούργησε μεγάλο πρόβλημα στην επικοινωνία μου με τους άλλους. Κυρίως οι πιο κοντινοί μου ήταν και οι πιο επικριτικοί....Πέρασα δύσκολα, πάααααααααρα πολύ δύσκολα, σήμερα σπάνια το συζητώ. Ανοίγοντας το θέμα αυτό μου θύμισες πόσο πλησίασα την κατάθλιψη λόγω όλου αυτού.... και δεν μιλούσα ποτέ σε κανέναν, ούτε στον άνδρα μου......

Link to comment
Share on other sites

manoulina, δεν γνωριζω τι γινεται στην αγορα εργασιας σχετικα με αυτο το θεμα, ομως αν επεκταθεις στις πωλητριες......ΑΣΤΟ!!! Δεν βγαζεις ακρη, και δεν εισαι η μονη.

 

Εγω οταν ημουν 54 κιλα, που τετοια τυχη σημερα, ειχε τυχει 2 φορες να με πει πωλητης/τρια ΧΟΝΤΡΗ, και τις δυο μπροστα στον αντρα μου. Ειπες τιποτα?

 

Απλα μη δινεις σημασια και προς Θεου-μην επηρεαζεσαι απο σχολια...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Είμαι 27 χρονών άνεργη και με περιττά κιλά, χωρίς αυτό να σημαίνει οτι δεν βλέπομαι.

Εχω βιώσει το ρατσισμό και τον βιώνω και τώρα που ψάχνω πάλι για δουλειά.

Γιατί να γίνεται αυτό??? Δεν είναι αδικία να έχουν δικαιώματα στη ζωή μόνο οι καλλίγραμες και οι αδύνατες???

Δηλαδή αν έχεις κάποια κιλά υστερείς σε κάτι απο τους άλλους????

 

Τα έχω πάρει πολύ άσχημα που όπου πάω για βιογραφικό με κοιτάνε καλά καλά!!

Το περνάτε κι άλλες αυτό το μαρτύριο ή εμένα μου φαίνονται όλα μαύρα??

 

Καλά αυτόν τον ρατσισμό με τα κιλά δεν τον καταλαβαίνω. Έχω γράψει και σε άλλο θέμα για τον εργασιακό ρατσισμό στις παντρεμενες με παιδιά αλλά και με τα κιλά το βιώνω στη δουλειά μου. Πρώτον τώρα που ψάχνουν κοπέλα θέλουν να είναι καλλίγραμη λες και θα γίνουμε πρακτορείο μοντέλων. Δεύτερον, εγώ δεν είμαι ούτε αδύνατη ούτε παχουλή, κανονική μάλλον θα έλεγα αλλά τρώω αρκετά, ιδίως όταν κάθομαι στο γραφείο μου ανοίγει η όρεξη. Συνέχεια μου λένε "Πάλι τρως?"... Πάντως μην πτοείσαι!Υπάρχουν και φυσιολογικοί εργοδότες εκεί έξω που τους νοιάζει η δουλειά σου και ο χαρακτήρας σου...

pevwp2.png
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...