Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νηπιαγωγείο στον παιδικό σταθμό ή στο δημόσιο ;


Recommended Posts

Σχετικό blogspot με τα νηπιαγωγεία και τους παιδικούς σταθμούς.

http://aparadektos-nipiagwgeio.blogspot.com/

"Εύχομαι στους Γερμανούς από ελληνίζοντα φαντάσματα να γίνουν Έλληνες."Φρειδερίκος Νίτσε

Δίχως Ελληνικές σπουδές, δεν υπάρχει εκπαίδευση.

Leo Tolstoy

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 74
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

αμαν πια με τα διλληματα της μανας! φετος σκαω γιατι ο γιος μου θα παει προνηπια, ηδη πηγαινει σε δημοσιο παιδικο σταθμο- πολυ καλο, ειμαι ευχαριστημενη - και φυσικα μπορει να συνεχισει εκει. Επισης φετος θα παει και η κορη μου στον ιδιο παιδικο σταθμο και θα ειναι μαζι. Δεν ξερω ομως αν ειναι καλο να μεινει ο γιος μου στον ιδιο παιδικο ή να του αλλαξω σχολειο και να τον στείλω σε κανονικο νηπιαγωγειο οπου θα συνεχισει και του χρονου. Σημειωτεον οτι οι κυριες του, μου ειπαν οτι ειναι πολυ προχωρημενος για την ηλικια του (4χρ, κ 2μην) και καλο ειναι να μην ξανακανει μια απο τα ιδια, οπως επισης οτι το να ειναι μαζι τα αδελφια δεν ειναι απαραιτητα καλο γιατι το ενα μπορει να "καπελωνει" το αλλο. Απο την αλλη διαφορετικα σχολεια διαφορετικα ωραρια διαφορετικες διακοπες? θα σκασω τι να κανω δεν ξερω

0IBKp3.png JgEip3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια, φέτος έστειλα τον 4χρονο γιο μου στο ολοήμερο νηπιαγωγείο (όπου πήραν για 1η φορά φέτος 3 προνήπια) και είμαι πολύ ευχαριστημένη. Του αρέσει πολύ και έχει μάθει να γράφει και να ψιλοδιαβάζει. Κάνουν πάρα πολύ καλή δουλειά οι δασκάλες. Του χρόνου θα τον γράψω όμως κλασσικό για να ξεκουράζεται το μεσημέρι και να κάνει εξωσχολικές δραστηριότητες το απόγευμα. Γιατί δεν ξέρω στα άλλα ολοήμερα τί κάνουν, αλλά σε μας δεν κοιμούνται το μεσημέρι.

 

Για την κόρη μου δεν ξέρω τί να κάνω που το Σεπτέμβρη θα είναι 3y+9m. Από τη μια φοβάμαι πως είναι κάπως μικρή για νηπιαγωγείο, απ'την άλλη στο παιδικό σταθμό δεν κάνουν τίποτα τα προνήπια. Μάλλον όμως θα την αφήσω παιδικό για να μη δυσκολευτεί. Πάντως θα κάνω και στα 2 αίτηση και βλέπουμε. Εσείς τί λέτε?

8jPDp3.pngmAB8p3.png
Link to comment
Share on other sites

kalhspera sas san mellontikh paidagvgos epeidh spoudazw akoma kanw thn praktikh mou se ena dhmosio paidiko statho exw vevaia paei kai se idioitiko paidiko statho kai efyga epeidh den mou arese katholou o tropos pou sumperiferontousan sta paidakia. auto pou thelw na pw einai pws nai men apo thn mia o idiotikos stathos exei perissotera kala apo ulika exei pisines exei ola ta ulika agatha kai o dhmosios den exei tosa polla alla den exei kamia shmasia ayto shmasia exei ean h daskales kanoun kala thn douleia tous oxi p.x na teleiwsoun ta paidakia olh thn alfa bhta kai na kseroun polu kala na metrane kai na kanoun prostheshs giati dt einai h ousia o paidikos den einai gi ayth thn douleia alla einai to nhpiagvgigio kai amesos meta to dhmotiko alla na mporesei h kathe mia daskala na kanei ta paidakia na ginoun ligo pio ane3arthta dld na mporoun na plenoun ta xeria toys na mazeyoun to xwro tous na anaptyksoun kalh aisthhsh tou xwrou na mathoun na koboun na kanoun dld dhmiourgikh apasxolh k oxi mathima pou kanoun sto dhmotiko mesa apo ta paixnidia mporoun na mathoun na metrane kai na lene thn alfa bhta alla oxi se styl mathimatos . ara h gnwmh m einai na pate kai sto dhmosio kai ston idiotiko na deite ti ginete mhn koitaksete auta pou tha einai kollhmena stous toixous dld oi zhgrafies h kati allo giati ta perissotera einai douleies daskalon kai oxi toso ton paidivn psaksteto polu kala mhn koitate thn epifaneia alla thn ousia sas euxaristw polu an exete kamoia allh gnwmh.....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια, φέτος έστειλα τον 4χρονο γιο μου στο ολοήμερο νηπιαγωγείο (όπου πήραν για 1η φορά φέτος 3 προνήπια) και είμαι πολύ ευχαριστημένη. Του αρέσει πολύ και έχει μάθει να γράφει και να ψιλοδιαβάζει. Κάνουν πάρα πολύ καλή δουλειά οι δασκάλες. Του χρόνου θα τον γράψω όμως κλασσικό για να ξεκουράζεται το μεσημέρι και να κάνει εξωσχολικές δραστηριότητες το απόγευμα. Γιατί δεν ξέρω στα άλλα ολοήμερα τί κάνουν, αλλά σε μας δεν κοιμούνται το μεσημέρι.

 

Για την κόρη μου δεν ξέρω τί να κάνω που το Σεπτέμβρη θα είναι 3y+9m. Από τη μια φοβάμαι πως είναι κάπως μικρή για νηπιαγωγείο, απ'την άλλη στο παιδικό σταθμό δεν κάνουν τίποτα τα προνήπια. Μάλλον όμως θα την αφήσω παιδικό για να μη δυσκολευτεί. Πάντως θα κάνω και στα 2 αίτηση και βλέπουμε. Εσείς τί λέτε?

 

δε θα δυσκολευτει!σε δημοσιο να πας γαι προνηπια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οποια μαμα την ενδιαφερει τι πρεπει να κανει ενασ παιδικοσ σταθμοσ και ενα νηπιαγωγι στην διαπεδαγωγιση τν παιδιων μπορει να κοιταξει στην σελιδα αυτην < http://www.nip-olohmero.gr/appdata/documents/ekpaideytikoi/depps-aps/27deppsaps_nipiagogiou.pdf >

μιλαει για το νηπιαγωγ αλλα ειναι το ιδιο και για τον παιδικο σταθμο! αυτη ειναι η απαντησ σε μερικες δακσαλες που λενε πως τα παιδια στον παιδικο πρεπει να μαθουν να κανουν προσθεση αφερεση και να γραφουν και και και δειτε τι λεει εδω το ΔΕΠΠΣ γι αυτο το θεμα!

Link to comment
Share on other sites

δε θα δυσκολευτει!σε δημοσιο να πας γαι προνηπια

Έχεις δίκιο, απλά σκεφτόμουν το νηπιαγωγείο για να είναι μαζί με τον μεγάλο ή τον παιδικό για να είναι με την μικρή που θα πάει βρεφικό (στεγάζονται μαζί). Δηλ να κάνω 2 δρομολόγια όχι 3. Αλλού το νήπιο, αλλού το προνήπιο αλλού ο παιδικός-βρεφικός. Αν όμως αξίζει, χαλάλι ο κόπος.

8jPDp3.pngmAB8p3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα!

Θα ήθελα να σας ενημερώσω για τα εξής:

 

Διαφορετικά πράγματα παρέχει ο παιδικός σταθμός και άλλη είναι η δουλειά του Νηπιαγωγείου και του Δημοτικού σχολείου.

Στον παιδικό σταθμό ( που υπάγεται στο Υπουργείο Υγείας και Πρόνοιας) τα παιδιά μένουν για φύλαξη και αυτή είναι η ουσιαστική (και ιδιαιτέρως σημαντική) παροχή του παιδικού σταθμού.

Βεβαίως μαθαίνουν να συνεργάζονται, να μοιράζονται, να σέβονται ο ένας τον άλλον...

Οι παιδικοί σταθμοί θα πρέπει να στελεχώνονται από βρεφονηπιοκόμους (και όχι δάσκαλους και νηπιαγωγούς των οποίων τα καθήκοντα είναι διαφορετικά), που είναι και οι πλέον εξειδικευμένοι ώστε να παρέχουν στα παιδάκια αυτών των ηλικιών όσα απαιτούνται.

Στο Νηπιαγωγείο και στο Δημοτικό Σχολείο (που ανήκουν στο Υπουργείο Παιδείας) τα παιδιά ξεκινούν την εκπαίδευσή τους με Νηπιαγωγούς και Δασκάλους που επιμορφώνονται στα νέα εκπαιδευτικά δεδομένα, ώστε να παρέχουν γνώση και εκπαίδευση με τις ανάλογες εκπαιδευτικές μεθόδους.

Ωστόσο, λόγω των αυξημένων κοινωνικών αναγκών,θεσπίστηκε ο θεσμός του ολοήμερου σχολείου, η επιμήκυνση δηλ του προγράμματος του σχολείου ως τις 16.00. Και επειδή οι ώρες είναι πολλές και τα παιδιά κουράζονται, έχει συμπεριληφθεί στο ημερήσιο πρόγραμμά τους η ώρα της χαλάρωσης, σε χώρο κατάλληλα διαμορφωμένο και όχι στα θρανία... Τώρα αν υπάρχουν συνάδελφοι που πράττουν διαφορετικά, λυπούμαστε πολύ.

Εξυπακούεται λοιπόν ότι είναι ιδανικό (από κάθε άποψη και όχι μόνον από μαθησιακής πλευράς) τα παιδιά να φοιτούν στο Νηπιαγωγείο, το οποίο ανήκει εξάλλου στην υποχρεωτική εκπαίδευση.

Το ιδανικότερο θα ήταν να φοιτούν και τα προνήπια στο Νηπιαγωγείο (πράγμα που συμβαίνει σε σχολεία στα οποία οι θέσεις δε συμπληρώνονται από νήπια)

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά προτίμησα τον παιδικό σταθμό γιατί ως εργαζόμενη με κάλυπτε περισσότερο όσον αφορά τη λειτουργία του (από 1 Σεπτεμβρίου έως τέλη Ιουλίου), ήταν περισσότερο ευέλικτος όσον αφορά το ωράριο και είχε περισσότερο προσωπικό και χώρους από το νηπιαγωγείο (τραπεζοκόμο, μαγείρισσα, καθαρίστρια). Επίσης τα παιδιά σε αυτές τις ηλικίες έχουν περισσότερο ανάγκη για παιχνίδι παρά για μάθηση.

6WqHp3.pngUVK9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Αν χρειαστώ γιατρό ίσως προτιμήσω κάποιον που δραστηριοποιείται στον ιδιωτικό τομέα, χωρίς όμως αυτό να σημαίνει πως δεν υπάρχει γιατρός του δημοσίου που μπορεί να είναι απείρως καλύτερος... Ενδεχομένως οι λόγοι που οδηγούν σε μια απόφαση να είναι και άλλοι, πέρα από την ποιότητα της παροχής υπηρεσιών...

Το ίδιο ισχύει και στην εκπαίδευση, αλλά και παντού.

Ο καλός ή ο κακός δάσκαλος είναι δυνατόν να σου τύχει οπουδήποτε και σε οποιαδήποτε τάξη, από το νηπιαγωγείο ως το λύκειο. Απλώς εύχεσαι να μη σου τύχει.

Ο λόγος που οι σταθμοί κράτησαν (προσωρινά) τμήματα νηπίων, με συγκεκριμένες προδιαγραφές που ελέγχονται (θέλω να πιστεύω) από το ΥΠΕΠΘ, δεν αφορά στην ποιότητα της εκπαίδευσης αλλά στο ζήτημα της επάρκειας των σχολικών κτιρίων.

Και κάτι ακόμα: Άλλο ιδιωτικός σταθμός και άλλο ιδιωτικό νηπιαγωγείο-δ.σχολείο.

Όσον αφορά στα ολιγομελή τμήματα, πράγματι θα πρέπει να αποτελεί προϋπόθεση επιλογής σχολείου, για όσους έχουν αυτή τη δυνατότητα.

Οπωσδήποτε, όσο λιγότεροι μαθητές σε ένα τμήμα (τόσοι, όσοι απαιτούνται για να συντελείται υγιής αλληλεπίδραση) τόσο καλύτερη δουλειά γίνεται (αρκεί να το θέλει κι ο δάσκαλος!!!)

:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Eλπίζω να γράφω στο σωστό μέρος...ο μεγάλος μου γιος πηγαίνει σε ιδιωτικό παιδικό προνήπια και έχω το εξής δίλημμα....

1. το δημόσιο νηπιαγωγείο για του χρόνου είναι μακριούτσικα και δεν έχει πούλμαν

2. και να παει θα σχολάει στις 12 ενώ απο τον παιδικό στις 14.30

3. αν αναγκαστώ να τον γράψω ολοήμερο μου φαίνεται τραγικά πολύ ως τις 16.00 και νωρίτερα απαγορεύεται να τον πάρω

4. του χρόνου λογικά θα στείλω και τον μικρό μου και θα ήθελα να είναι σε ένα χώρο δλδ στον παιδικό σταθμό

αν εξαιρέσουμε τα έξοδα που μπορεί να μη μας επιτρέψουν να στείλουμε 2 παιδιά σε ιδιωτικό......η ερώτησή μου είναι η εξής....

υπάρχει περίπτωση αν πάει νήπια σε ιδιωτικό μετά να μας "κάνουν νερά" για το δημοτικό??? Γιατί το δημοτικό είναι κυριολεκτικά δίπλα μας αλλά κάτι ακούω οτι παίρνουν με σειρά προτεραιότητας, και φοβήθηκα....... τί εννοούν προτεραιότητα στό δημοτικό δλδ?

κουράγιο αδέρφια...

Link to comment
Share on other sites

Eλπίζω να γράφω στο σωστό μέρος...ο μεγάλος μου γιος πηγαίνει σε ιδιωτικό παιδικό προνήπια και έχω το εξής δίλημμα....

1. το δημόσιο νηπιαγωγείο για του χρόνου είναι μακριούτσικα και δεν έχει πούλμαν

2. και να παει θα σχολάει στις 12 ενώ απο τον παιδικό στις 14.30

3. αν αναγκαστώ να τον γράψω ολοήμερο μου φαίνεται τραγικά πολύ ως τις 16.00 και νωρίτερα απαγορεύεται να τον πάρω

4. του χρόνου λογικά θα στείλω και τον μικρό μου και θα ήθελα να είναι σε ένα χώρο δλδ στον παιδικό σταθμό

αν εξαιρέσουμε τα έξοδα που μπορεί να μη μας επιτρέψουν να στείλουμε 2 παιδιά σε ιδιωτικό......η ερώτησή μου είναι η εξής....

υπάρχει περίπτωση αν πάει νήπια σε ιδιωτικό μετά να μας "κάνουν νερά" για το δημοτικό??? Γιατί το δημοτικό είναι κυριολεκτικά δίπλα μας αλλά κάτι ακούω οτι παίρνουν με σειρά προτεραιότητας, και φοβήθηκα....... τί εννοούν προτεραιότητα στό δημοτικό δλδ?

 

Το νηπιαγωγείο είναι υποχρεωτική βαθμίδα της εκπαίδευσης, τα προνήπια όχι. Αυτό σημαίνει ότι γθα να γίνει εγγραφή στο δημοτικό πρέπει το παιδί να έχει "απολυτήριο'/βεβαίωση φοίτησης σε νηπιαγωγείο.

Κάποιοι παιδικοί σταθμοί έχουν άδεια από το υπουργείο παιδείας (οι ΠΣ ανήκουν στο υπουργείο υγείας) και λειτουργούν κα τμήμα νηπιαγωγείου που ακολουθεί το αναλυτικό πρόγραμμα του Υπ. Παιδείας.

Αν δεν έχει άδεια ο ΠΣ ΔΕΝ μπορεί να λειτουργήσει νηπιακό τμήμα και άρα ΔΕΝ μπορεί να δεχτεί νήπια.

Αν ΔΕΝ φοιτήσει σε νηπιαγωγείο (είτε δημόσιο είτε ιδιωτικό είτε σε ΠΣ με άδεια) ΔΕΝ θα μπορεί να κάνει εγγραφ'η στο δημοτικό.

Θα πάρεις τηλέφωνο στην πρωτοβάθμια της περιοχής σου και θα ρωτ'ησεις αν ο συγκεκριμένος παιδκός σταθμός έχει άδεια λειτουργία νηπιαγωγείου.

Αν έχει, μπορεί το παιδί να φοιτήσει κανονικά εκεί. Δεν γνωρίζω αν πρέπει να ακολουθεί και το ωράριο των νηπιαγωγείων (έχω την εντ΄'υπωση πως ναι)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ ΕΜΜΑΚΙ για τη γρήγορη και κατανοητή απάντησή σου.

Αν το ωράριο είναι ίδιο όπως καταλαβαίνεις δεν τρελλάθηκα να πληρώνω ένα σκασμό λεφτά για ιδιωτικό...επίσης οπωσδήποτε θα ρωτήσω αν έχουν άδεια, ναι, έτσι εξηγείται αυτό που άκουσα...για τα προνήπια ξέρω ήδη, να είσαι καλά!!!

κουράγιο αδέρφια...

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ ΕΜΜΑΚΙ για τη γρήγορη και κατανοητή απάντησή σου.

Αν το ωράριο είναι ίδιο όπως καταλαβαίνεις δεν τρελλάθηκα να πληρώνω ένα σκασμό λεφτά για ιδιωτικό...επίσης οπωσδήποτε θα ρωτήσω αν έχουν άδεια, ναι, έτσι εξηγείται αυτό που άκουσα...για τα προνήπια ξέρω ήδη, να είσαι καλά!!!

 

Για το ωράριο δεν είμαι σίγουρη τι ισχύει στα ιδιωτικά νηπιαγωγεία....

Έχω την εντύπωση, όμως, (και μόνο εντύπωση είναι) ότι ακολουθούν το ωράριο των δημόσιων σχολείων ως προς το εκπαιδευτικό πρόγραμμα(12:30 για κλασσικό και 15:45 για ολοήμερο) και αν θέλουν οι γονείς τα κρατάνε παραπάνω απασχολώντας τα (φύλαξη)....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...
Εμένα ο γιος μου πάει φέτος αναγκαστικά στο δημόσιο νηπιαγωγείο της περιοχής αφού ο ιδιωτικός σταθμός που τον έστελνα δεν πήρε άδεια λειτουργίας γιατί δεν πληρούσε τις προδιαγραφές ασφαλείας του υπουργείου παιδείας.

Ευτυχώς το δημόσιο νηπιαγωγείο (που πληρεί;;;; τις προδιαγραφές αυτές) είναι απόλυτα ασφαλές.

Δεν μπορώ να φανταστώ τίποτα πιο ασφαλές από το να πρέπει κάθε μέρα ο γονιός να πηγαίνει το παιδί του στο νηπιαγωγείο και να πρέπει να το βάζει μέσα στην αίθουσα να τακτοποιεί την τσάντα του και να βάζει το φαγητό του στο σχολείο. Τώρα πώς σύμφωνα με το υπουργείο το να έχουν όλοι οι άλλοι γονείς πρόσβαση στο φαγητό και στα πράγματα του παιδιού μου είναι ασφαλές δεν ξέρω αλλά αυτοί που είναι ειδικοί επιστήμονες μάλλον θα ξέρουν και θα καταλαβαίνουν περισσότερα από εμένα.

Θέλω όμως να αναφέρω και κάτι που μου είπε ο γιος μου και μου έκανε φοβερή εντύπωση. Για κάμποση ώρα η νηπιαγωγός τους έβαλε να ξαπλώσουν στο θρανίο (φαντάζομαι να καθίσουν στην καρέκλα και να βάλουν το κεφάλι τους στο θρανίο) για να κοιμηθούν και να ξεκουραστούν. Στην αρχή φαντάστηκα ότι το παιδί μου μου έλεγε ψέμματα. Έψαξα όμως στο internet και βρήκα ότι δεν είναι καθόλου ψέμματα είναι κάτι το οποίο προβλέπεται από το πρόγραμμα που υπαγορεύει το υπουργείο παιδείας στους κακόμοιρους νηπιαγωγούς.

Δείτε το:

http://www.ypepth.gr/docs/orologio_programma_nip_olohm_nip.doc

 

Διαβάστε και αυτό που γράφει κάπου αλλού:

 

Στο Ολοήμερο Πρόγραμμα προβλέπεται χρόνος για την ξεκούραση των νηπίων μετά το γεύμα. Οι νηπιαγωγοί δημιουργούν ευνοϊκές συνθήκες ξεκούρασης και χαλάρωσης, σε ειδικά διαμορφωμένο χώρο - «γωνιά ξεκούρασης». Η γωνιά ξεκούρασης δημιουργείται σε κατάλληλο σημείο της αίθουσας και αποτελεί ένα χώρο ευχάριστο και οικείο, στον οποίο τα παιδιά νιώθουν ασφάλεια.

Η ώρα της χαλάρωσης και της ξεκούρασης έχει παιδαγωγική αξία, καθώς τα παιδιά εσωτερικεύουν κανόνες της κοινωνικής ζωής, μαθαίνουν να αναγνωρίζουν και να αποδέχονται τις ανάγκες των άλλων, μαθαίνουν να αυτοπειθαρχούν και να αναπτύσσουν αίσθημα προσφοράς και αλληλεγγύης.

 

Μπορείτε να φανταστείτε λοιπόν πόσο εύκολο, ευχάριστο και παιδαγωγικό είναι να υποχρεώνεις πεντάχρονα να κάθονται τρία τέταρτα της ώρας σκυμένα στο θρανίο χωρίς να μιλάνε και χωρίς να κάνουν τίποτα. Φαντάζομαι ότι αν υπάρχει και ορθοπεδικός θα μπορούσε να μας εξηγήσει για τον ευεργετικό χαρακτήρα που έχει η συγκεκριμένη στάση στην σπονδυλική στήλη των παιδιών μας.

 

Συγγνώμη θρανία στο νηπιαγωγείο;;; Επίσης δεν μπορεί να πάρει άδεια για ολοήμερο ένα σχολείο που δεν έχει στρώματα ύπνου. Τους δίνουν ειδικές επιδοτήσεις για αυτά. Αυτό για την πρόσβαση στο φαγητό μου φαίνεται κάπως υπερβολικό. Με την ίδια λογική τα πάντα είναι επικίνδυνα. Επίσης για φαντάσου να πηγαινοέρχεται η νηπιαγωγός για να βάζει τα φαγητά στο ψυγείο και να αφήνει την πόρτα αφύλαχτη! Μπορείτε να πείτε να τα βάζουν τα παιδιά μόνα τους... Νομίζω πως μπορούν!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Θα ήθελα να ρωτήσω, ο γιος μου θα πάει νήπια το σεπτέμβρη, ισχύει οτι στα ολοήμερα μπορούμε να παίρνουμε τα παιδιά και στις 2? Γιατί μου είπαν οτι φέτος έτσι γινόταν, το κλασικό σχολούσε 12.15 και το ολοήμερο είτε στις 2 είτε κανονικά 15.45.

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μας φεύγανε κάποια παιδιά στις 2 αλλά πρέπει να δηλώσεις λόγο και να στείλεις τα δικαιολογητικά στο υπουργείο-οι νηπιαγωγοί τα στέλνουν δηλαδή αλλά πρέπει να υπάρχει σοβαρός λόγος για να το παίρνεις στις 2 και να πάρεις έγκριση από το υπουργείο παιδείας.

Μέχρι να σου δώσουν την έγκριση παίρνεις το παιδί κανονικά στις 4 παρά 15.

 

Στο δικό μας φεύγουν 7 παιδιά από τα 24 στις δύο και το θεωρώ μεγάλο νούμερο για να είμαι ειλικρινής...μάλλον θα έπρεπε να είναι πιο αυστηροί στο υπουργείο στις εγκρίσεις τους (οι κυριότερες δικαιολογίες είναι ότι τα μεγαλύτερά τους παιδιά σχολάνε στις 2 και θέλουν να τα παίρνουν μαζί το οποίο -αν δεν συντρέχει κάποιος άλλος λόγος- δε το βρίσκω και τόσο σοβαρό.)

 

Έχει ξανασυζητηθεί το θέμα και το έχουν αναπτύξει οι νηπιαγωγοί του φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

Τα γνωρίζω αυτά, πέρυσι είχα κάνει κι εγώ τα χαρτιά και έπαιρνα τον μεγάλο μου από τα νήπια στις 2, για σοβαρό λόγο. Απλά μου είπαν οτι φέτος, το είχανε σαν επιλογή, χωρίς χαρτιά και ιστορίες, ή 2 ή 3.45. Γι αυτό και η ερώτησή μου, για το αν όντως άλλαξε κάτι φέτος.

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή της χρονιάς ήρθε εγκύκλιος που επέτρεπε πρόωρη αποχώρηση.

Μετά απο διαμαρτυρίες των νηπιαγωγών (έχουν παρατεθει σε πολλά άλλα σημεία, μην τις επαναλαμβάνουμε και εδω) την πήραν πίσω και ίσχυσε αυτό που λέει ο νόμος, ότι δηλαδή επιτρέπεται η πρόωρη αποχώρηση για σοβαρούς λόγους, μετά από υπεύθυνη δήλωση του γονέα και άδεια του προϊσταμένου πρωτοβάθμιας.

 

Τι θα γίνει από Σεπτέμβρη; Κανείς δεν ξέρει

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή της χρονιάς ήρθε εγκύκλιος που επέτρεπε πρόωρη αποχώρηση.

Μετά απο διαμαρτυρίες των νηπιαγωγών (έχουν παρατεθει σε πολλά άλλα σημεία, μην τις επαναλαμβάνουμε και εδω) την πήραν πίσω και ίσχυσε αυτό που λέει ο νόμος, ότι δηλαδή επιτρέπεται η πρόωρη αποχώρηση για σοβαρούς λόγους, μετά από υπεύθυνη δήλωση του γονέα και άδεια του προϊσταμένου πρωτοβάθμιας.

 

Τι θα γίνει από Σεπτέμβρη; Κανείς δεν ξέρει

 

Σ΄ευχαριστώ εμμάκι.....θέλω να ξέρω αν θα ζητήσω ολοήμερο ή κλασικό.....πάντως γεγονός είναι ότι με τόσους λίγους εργαζόμενους, το ολοήμερο είναι σχεδόν ουτοπικό πλέον, το χρησιμοποιούν χωρίς να το χρειάζονται....και μην το πιάσουμε τώρα με το ψάχνει, θα βρει, βρήκε δουλειά.....αν βρεις δουλειά και υπάρχει ολοήμερο, το βάζεις.......σε εμάς μια μαμά όλο κι όλο έπιασε δουλειά πριν ένα μήνα και το έβαλε το παιδί της, κατά τα άλλα τα παιδιά του ολοημέρου είναι 50 και οι εργαζόμενες μάνες, κρατηθείτε.....ούτε 10 ! Εγώ θέλω οπωσδήποτε να σχολάει στις δύο το παιδί μου, δεν έχω άλλο τρόπο δυστυχώς και δεν το κάνω για μόδα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...