Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νηπιαγωγείο στον παιδικό σταθμό ή στο δημόσιο ;


Recommended Posts

επειδη δεν θελω να ανοιγω καινουργιο θεμα,ισως και να υπαρχει αλλα δεν το βρηκα θα σας κανω εδω μια ερωτηση.

Σε τι ηλικια πανε τα παιδακια στο προνηπιο? ογιος μου γεννηθηκε το νοεμβριο του 2005 θα παει του χρονου προνηπιο?

ευχαριστω

 

bebebo ρίξε μια ματιά και εδώ http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=549

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 74
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

σε όλες αυτές τις αλλαγές χρειάζεται πάντα να τηρούνται καποια πράγματα.

 

πχ, αποχωρισμός αποχαιρετισμός των παλιών συμμαθητών, απο πριν το καλοκαίρι, και σταδιακή προετοιμασία για το πως θα είναι διαφορετικά τα πράγματα στο δημοτικό.

 

όταν ένα παιδί έχει καθοδηγηθεί στο πως να μεταφράσει αυτή την αλλαγή, ότι συμπεριλαμβάνει κατι αρνητικό αλλά συμπεριλαμβανει και ωραία πράγματα, (όπως όλες οι αλλαγές)

 

στην ηλικία των 6, που τα παιδιά πάνε στο δημοτικό, μπορούν πολύ πιο καλά να επεξεργαστούν αυτά τα στοιχεία, τα συναισθήματα βασικά που συνυπάρχουν σε μια αλλαγή, όποια και αν είναι αυτή.

 

μπορεί και ο γονέας να συζητήσει, να κανουν πράγματα, (να γράψουν ένα γράμμα για τους παλιούς συμμαθητές, να τους επισκεφτούν) ΄που θα μείνουν πιο συνειδητά στο παιδί, απο ότι ένα χρόνο νωρίτερα.

 

δεν λέω ότι ένα χρόνο νωριτερα θα είναι μια καταστροφή έτσι? απλώς αναλογικά θα είναι λίγο καλύτερα.

 

είναι πολύ σημαντικό σε όποια ηλικία και να αλλάξουν σχολείο, να κάνετε τους αποχαιρετισμούς, γράμματα ζωγραφιές για να εκφράζουν την στεναχώρια τους για αυτή την αλλαγή. μόνο έτσι θα μπορέσουν να περάσουν απο αυτά τα συναισθήματα , σε νέα συναισθήματα της θετικής προσμονής για το νέο ξεκίνημα που θα κάνουν.

 

στέκομαι σε αυτά που είχαν γραφτεί απο την Μαρία Στυλιανάκη αρκετό καιρό πριν, για να ρωτήσω το εξής:

Εμείς, που ειδοποιηθήκαμε μόλις χτες ότι το νηπιαγωγείο τελικά δεν θα λειτουργήσει στον παιδικό σταθμό που πήγαινε μέχρι πέρσι ο μικρός μου (φέτος θα συνέχιζε εκεί νήπιο) και αναγκαστικά θα χωριστεί η "συμμορία" όπως τους λέω εγώ... τι μπορώ να κάνω, για να είναι όσο το δυνατό πιο "ανώδυνος" αυτός ο αποχωρισμός? ΟΚ όταν τελειώνουν το νήπιο και είναι για να πάνε στην πρώτη Δημοτικού, πάνω κάτω το ξέρουν και τα ίδια ότι θα χωριστούν και έχουν και τον ενθουσιασμό και την προσμονή για το "μεγάλο σχολείο".

Εχω αγχωθεί πολύ γιατί ο μικρός μου είναι ευαίσθητο παιδί που αγαπά τα φιλαράκια του, από την άλλη σκέφτομαι ότι επειδή είναι και πολύ κοινωνικός ίσως και να είναι υπερβολικοί οι φόβοι μου

... Μαρία Στυλιανάκη... καμια ιδέα να το περάσουμε πιο εύκολα?? .....

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

οριστικοποίησε πρώτα το που θα πάει φέτος.

μόλις το οριστικοποιησεις ανακοίνωσέ του τι θα γίνει - μάθε πρίν

ποια απο τα άλλα παιδιά πιθανώς και αυτά να πάνε σε αυτό το σχολείο.

 

μάθε σε ποια άλλα σχολεία θα πάνε τα παιδιά της τάξης του.

 

 

μόλις μάθεις όλα αυτά κανονισε μια συναντηση καπου με όσα παιδιά της τάξης του

για να τα δεί να παίξουν να πουν πως πέρασαν το καλόκαίρι και να αποχαιρετιστούν και ο ένας να ξέρει που θα είναι ο άλλος περίπου.

 

θα κανονίσετε μέρα ξανα που θα ξανασυναντηθείτε (πχ σε ένα μήνα)

και θα πειτε στα παιδιά όταν τους λείπει καποιο απο τα παιδιά φίλους τους, να σας το πουν για να κανονίσετε παιχνιδοαπόγευμα.

 

δωστε την αισθηση οτι ναι μεν δεν ειναι πια στην ιδια ταξη σχολειο, αλλα το ότι ειναι φίλοι αυτό δεν σταματάει εάν τα παιδιά το επιθυμούν.

 

κάντε και μια ζωγραφιά δωράκι ο ένας στον άλλο σε φίλους καλούς ή κάτι τέτοιο. (έχετε και μια εξτρά πιθανώς για κάποιο παιδάκι που δεν θα πάρει απο άλλο παιδάκι ζωγραφιά)

 

ζήτα απο τον παιδικό που ήσασταν πρίν αν μπορεί να οργανώσει κατι τετοιο (μαλλον όχι) αν όχι

κανονισετο εσύ μαζί με καποια αλλη μαμα της τάξης του.

 

γενικά, όσο περισσοτερα στοιχεία έχεις στην διάθεσή σου τόσο καλύτερα,

γιατί γενικές έννοιες, δεν βοηθούν πολύ και μπερδεύουν τα παιδιά.

 

κανόνισε την επόμενη μέρα απο την συναντηση ή συζήτηση με τα παιδιά όλα μαζι, να πάτε στο νέο σχολείο.

εκεί ζήτα απο τους υπευθύνους αν μπορεί να υπάρξει συναντηση πριν την έναρξη, εαν όχι στην έναρξη ζητα όλα τα τηλεφωνα απο τους γονείς

έτσι ώστε μεταξύ σας να συναντηθείτε καμια δυο φορές μεσα στην εβδομάδα για να παιξουν τα παιδιά σας μαζί σε οικείο περιβάλλον κ να γνωριστούν.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

οριστικοποίησε πρώτα το που θα πάει φέτος.

μόλις το οριστικοποιησεις ανακοίνωσέ του τι θα γίνει - μάθε πρίν

ποια απο τα άλλα παιδιά πιθανώς και αυτά να πάνε σε αυτό το σχολείο.

 

μάθε σε ποια άλλα σχολεία θα πάνε τα παιδιά της τάξης του. ...........κανόνισε την επόμενη μέρα απο την συναντηση ή συζήτηση με τα παιδιά όλα μαζι, να πάτε στο νέο σχολείο.

εκεί ζήτα απο τους υπευθύνους αν μπορεί να υπάρξει συναντηση πριν την έναρξη, εαν όχι στην έναρξη ζητα όλα τα τηλεφωνα απο τους γονείς

έτσι ώστε μεταξύ σας να συναντηθείτε καμια δυο φορές μεσα στην εβδομάδα για να παιξουν τα παιδιά σας μαζί σε οικείο περιβάλλον κ να γνωριστούν.

 

Μαρία ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!

 

Το οριστικοποιήσαμε το πού θα πάει φέτος. Αλλά δυστυχώς μέχρι στιγμής κανένα παιδάκι από την τάξη του δεν έχει γραφτεί εκεί.

Ο μικρός το πήρε πολύ καλά, γιατί του εξηγήσαμε ότι θα είναι δίπλα στο "μεγάλο" σχολείο που θα πάει και ο αδερφός του και το καταχάρηκε (τα 'χε βάψει μαύρα για λίγο γιατί θα αποχωριζόταν τον αδερφό του... αμάν με τους αποχωρισμούς φετος!).

Στην έναρξη θα δω τους άλλους γονείς, πιστεύω ότι θα κανονιστεί κάτι, κάτι θα γίνει, μιας και όλα τα παιδάκια εκεί θα είναι "καινούρια", δεν θα γνωρίζονται φαντάζομαι τα περισσότερα μεταξύ τους...

Για να δούμε...

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο περιπου προβλημα εχουμε κ εμεις φετος που θα

παει προνηπιο αν τον παρουν :roll: γιατι περιμενουμε

την κληρωση......

 

Κανενα απο τα παιδακια του σταθμου δεν θα ειναι στο

ιδιο νηπιαγωγειο μαζι του κ ηδη εχει ξεκινησει οτι εγω

δεν θα παω σχολειο κλπ κ σκεφτομαι κανουμε τοσο αγωνα

για να τον πεισουμε οτι θα ειναι μια χαρα στο νηπιαγωγειο

κ στο τελος να μην τον παρουν.......με το μπαχαλο που

γινεται φετος με τα νηπιαγωγεια...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:? ..... για να δούμε ..

ελπίζω να βρείτε άκρη !....! :(

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εμένα ο γιος μου πάει φέτος αναγκαστικά στο δημόσιο νηπιαγωγείο της περιοχής αφού ο ιδιωτικός σταθμός που τον έστελνα δεν πήρε άδεια λειτουργίας γιατί δεν πληρούσε τις προδιαγραφές ασφαλείας του υπουργείου παιδείας.

Ευτυχώς το δημόσιο νηπιαγωγείο (που πληρεί;;;; τις προδιαγραφές αυτές) είναι απόλυτα ασφαλές.

Δεν μπορώ να φανταστώ τίποτα πιο ασφαλές από το να πρέπει κάθε μέρα ο γονιός να πηγαίνει το παιδί του στο νηπιαγωγείο και να πρέπει να το βάζει μέσα στην αίθουσα να τακτοποιεί την τσάντα του και να βάζει το φαγητό του στο σχολείο. Τώρα πώς σύμφωνα με το υπουργείο το να έχουν όλοι οι άλλοι γονείς πρόσβαση στο φαγητό και στα πράγματα του παιδιού μου είναι ασφαλές δεν ξέρω αλλά αυτοί που είναι ειδικοί επιστήμονες μάλλον θα ξέρουν και θα καταλαβαίνουν περισσότερα από εμένα.

Θέλω όμως να αναφέρω και κάτι που μου είπε ο γιος μου και μου έκανε φοβερή εντύπωση. Για κάμποση ώρα η νηπιαγωγός τους έβαλε να ξαπλώσουν στο θρανίο (φαντάζομαι να καθίσουν στην καρέκλα και να βάλουν το κεφάλι τους στο θρανίο) για να κοιμηθούν και να ξεκουραστούν. Στην αρχή φαντάστηκα ότι το παιδί μου μου έλεγε ψέμματα. Έψαξα όμως στο internet και βρήκα ότι δεν είναι καθόλου ψέμματα είναι κάτι το οποίο προβλέπεται από το πρόγραμμα που υπαγορεύει το υπουργείο παιδείας στους κακόμοιρους νηπιαγωγούς.

Δείτε το:

http://www.ypepth.gr/docs/orologio_programma_nip_olohm_nip.doc

 

Διαβάστε και αυτό που γράφει κάπου αλλού:

 

Στο Ολοήμερο Πρόγραμμα προβλέπεται χρόνος για την ξεκούραση των νηπίων μετά το γεύμα. Οι νηπιαγωγοί δημιουργούν ευνοϊκές συνθήκες ξεκούρασης και χαλάρωσης, σε ειδικά διαμορφωμένο χώρο - «γωνιά ξεκούρασης». Η γωνιά ξεκούρασης δημιουργείται σε κατάλληλο σημείο της αίθουσας και αποτελεί ένα χώρο ευχάριστο και οικείο, στον οποίο τα παιδιά νιώθουν ασφάλεια.

Η ώρα της χαλάρωσης και της ξεκούρασης έχει παιδαγωγική αξία, καθώς τα παιδιά εσωτερικεύουν κανόνες της κοινωνικής ζωής, μαθαίνουν να αναγνωρίζουν και να αποδέχονται τις ανάγκες των άλλων, μαθαίνουν να αυτοπειθαρχούν και να αναπτύσσουν αίσθημα προσφοράς και αλληλεγγύης.

 

Μπορείτε να φανταστείτε λοιπόν πόσο εύκολο, ευχάριστο και παιδαγωγικό είναι να υποχρεώνεις πεντάχρονα να κάθονται τρία τέταρτα της ώρας σκυμένα στο θρανίο χωρίς να μιλάνε και χωρίς να κάνουν τίποτα. Φαντάζομαι ότι αν υπάρχει και ορθοπεδικός θα μπορούσε να μας εξηγήσει για τον ευεργετικό χαρακτήρα που έχει η συγκεκριμένη στάση στην σπονδυλική στήλη των παιδιών μας.

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως από το δημόσιο νηπιαγωγείο, δεν έχω παράπονο... θα μάθει και ξένες γλώσσες ο γιός μου! λίγο το 'χετε...??.... :roll::roll:

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Γνωρίζει κανείς να μου πει αν μπορώ να σταματήσω τον γιό μου από το ολοήμερο νηπιαγωγείο και να πηγαίνει στο κλασικό που είναι μέχρι τις 12???????

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο γιος μου πάει φέτος αναγκαστικά στο δημόσιο νηπιαγωγείο της περιοχής αφού ο ιδιωτικός σταθμός που τον έστελνα δεν πήρε άδεια λειτουργίας γιατί δεν πληρούσε τις προδιαγραφές ασφαλείας του υπουργείου παιδείας.

Ευτυχώς το δημόσιο νηπιαγωγείο (που πληρεί;;;; τις προδιαγραφές αυτές) είναι απόλυτα ασφαλές.

Δεν μπορώ να φανταστώ τίποτα πιο ασφαλές από το να πρέπει κάθε μέρα ο γονιός να πηγαίνει το παιδί του στο νηπιαγωγείο και να πρέπει να το βάζει μέσα στην αίθουσα να τακτοποιεί την τσάντα του και να βάζει το φαγητό του στο σχολείο. Τώρα πώς σύμφωνα με το υπουργείο το να έχουν όλοι οι άλλοι γονείς πρόσβαση στο φαγητό και στα πράγματα του παιδιού μου είναι ασφαλές δεν ξέρω αλλά αυτοί που είναι ειδικοί επιστήμονες μάλλον θα ξέρουν και θα καταλαβαίνουν περισσότερα από εμένα.

Θέλω όμως να αναφέρω και κάτι που μου είπε ο γιος μου και μου έκανε φοβερή εντύπωση. Για κάμποση ώρα η νηπιαγωγός τους έβαλε να ξαπλώσουν στο θρανίο (φαντάζομαι να καθίσουν στην καρέκλα και να βάλουν το κεφάλι τους στο θρανίο) για να κοιμηθούν και να ξεκουραστούν. Στην αρχή φαντάστηκα ότι το παιδί μου μου έλεγε ψέμματα. Έψαξα όμως στο internet και βρήκα ότι δεν είναι καθόλου ψέμματα είναι κάτι το οποίο προβλέπεται από το πρόγραμμα που υπαγορεύει το υπουργείο παιδείας στους κακόμοιρους νηπιαγωγούς.

Δείτε το:

http://www.ypepth.gr/docs/orologio_programma_nip_olohm_nip.doc

 

Διαβάστε και αυτό που γράφει κάπου αλλού:

 

Στο Ολοήμερο Πρόγραμμα προβλέπεται χρόνος για την ξεκούραση των νηπίων μετά το γεύμα. Οι νηπιαγωγοί δημιουργούν ευνοϊκές συνθήκες ξεκούρασης και χαλάρωσης, σε ειδικά διαμορφωμένο χώρο - «γωνιά ξεκούρασης». Η γωνιά ξεκούρασης δημιουργείται σε κατάλληλο σημείο της αίθουσας και αποτελεί ένα χώρο ευχάριστο και οικείο, στον οποίο τα παιδιά νιώθουν ασφάλεια.

Η ώρα της χαλάρωσης και της ξεκούρασης έχει παιδαγωγική αξία, καθώς τα παιδιά εσωτερικεύουν κανόνες της κοινωνικής ζωής, μαθαίνουν να αναγνωρίζουν και να αποδέχονται τις ανάγκες των άλλων, μαθαίνουν να αυτοπειθαρχούν και να αναπτύσσουν αίσθημα προσφοράς και αλληλεγγύης.

 

Μπορείτε να φανταστείτε λοιπόν πόσο εύκολο, ευχάριστο και παιδαγωγικό είναι να υποχρεώνεις πεντάχρονα να κάθονται τρία τέταρτα της ώρας σκυμένα στο θρανίο χωρίς να μιλάνε και χωρίς να κάνουν τίποτα. Φαντάζομαι ότι αν υπάρχει και ορθοπεδικός θα μπορούσε να μας εξηγήσει για τον ευεργετικό χαρακτήρα που έχει η συγκεκριμένη στάση στην σπονδυλική στήλη των παιδιών μας.

 

giorika,

καλώς ήλθες στον όμορφο κόσμο της Ελληνικής Δημόσιας Εκπαίδευσης. Του συστήματος εκείνου που μόνο θετικές εντυπώσεις και εκπλήξεις μπορεί να δώσει σ' έναν πολίτη ο οποίος, θέλοντας ή μη, εντάσσει το παιδί του στο σύστημα εκείνο που θα δώσει στο παιδί όλα τα εφόδια για να γίνει ένας σωστός πολίτης.

 

Στα σοβαρά τώρα, κι εμείς κακομάθαμε με το ιδιωτικό παιδικό σταθμό και προσγειωθήκαμε όλοι ανεξαιρέτως (παιδί και γονείς) ανώμαλα στο δημόσιο δημοτικό. Αν το συγκεκριμένο παιδικό σταθμό δημιουργούσε δημοτικό, θα έστελνα το παιδί μου με όποιες οικονομίες κι αν είχα...με δάνειο... κάτι θα έκανα.

Με επιμονή, μπήκαμε στο σύστημα, πίσω από τα σκηνικά, είδαμε τις ελλείψεις, είδαμε και τις θετικές προσπάθειες μερικών να δώσουν κάτι παραπάνω.... το παραπάνω δηλαδή που είναι και το αυτονόητο, αλλά υπάρχουν κι εκείνοι που προσπαθούν τελοσπάντων κάτω από τις υπάρχουσες (κακές) συνθήκες...

αλλά ειλικρινά... από πού να ξεκινήσεις... είναι πραγματικά φαύλος κύκλος.

Πού να δεις και στο δημοτικό, που οι ανάγκες του παιδιού περνάνε σε άλλα επίπεδα και δεν ξέρεις με ποιον τρόπο να βοηθήσεις γιατί ο έλεγχος είναι στα αόρατα χέρια κάποιων που είναι κάπου όπου δύσκολα βρίσκεις πρόσβαση.

 

Κουράγιο σου εύχομαι. Ισως να θελήσεις να συμμετάσχεις στις όποιες προσπάθειες του σύλλογο γονέων στο σχολείο του παιδιού. Κάτι θα είναι και αυτό. Βλέπω ότι το ψάχνεις κι εσύ μέσα από εγκυκλίους... κάτι θα μπορέσεις να προσφέρεις.

 

Συγνώμη που δεν είναι και πολύ αισιόδοξο το συγκεκριμένο μήνυμα. Ελπίζω ότι κάποια στιγμή στο μέλλον, θα μπορέσω να βρω κάτι αισιόδοξο στο σύστημα της δημόσιας εκπαίδευσης...προς το παρόν, όπως κι εσύ, παρατηρώ μαζί με λιγοστούς γονείς και αναρωτιέμαι πού έχει πάει η κοινή λογική...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ θα απαντούσα στη κοπέλα που άνοιξε αυτό το θέμα

σε μια ερώτηση της σε ένα ποστ αν θυμάμαι καλά κάπου στην αρχή ρώτησε

να κοιτάξω τη καλύτερη προσαρμογή του παιδιού μου;= ψυχολογία ή τις καλύτερεςς γνώσεις;

Η άποψή μου είναι να κοιτάξεις πρώτα τη ψυχολογία του παιδιού και μετά τις γνώσεις.

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΕΙΜΑΙ Η ΕΥΑ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΣΥΖΗΤΗΣΩ ΜΕ ΑΛΛΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ

Link to comment
Share on other sites

Η Επιτροπή Αναστολών του Συμβουλίου της Επικρατείας (ΣτΕ) προχώρησε στην αναίρεση της πράξης του υπουργού Παιδείας με την οποία ορίζονταν ότι «δεν θα λειτουργήσουν τμήματα νηπιαγωγείων εντός των παιδικών και βρεφονηπιακών σταθμών κατά το σχολικό έτος 2008-09».

 

Στο ΣτΕ είχαν προσφύγει ιδιοκτήτες παιδικών και βρεφονηπιακών σταθμών υποστηρίζοντας ότι υφίστανται ανεπανόρθωτη βλάβη, διότι θα πρέπει να ακυρωθεί η εγγραφή νηπίων άνω των πέντε ετών, των οποίων η φοίτηση είναι πλέον υποχρεωτική για ένα έτος σε νηπιαγωγείο, πριν την ένταξη στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση.

 

Το Συμβούλιο της της Επικρατείας έκανε δεκτές τις αιτήσεις των ιδιοκτητών, κρίνοντας ότι οι σταθμοί μπορούν να συνεχίσουν την παροχή υπηρεσιών στα ήδη εγγεγραμμένα νήπια ως τη λήξη του τρέχοντος σχολικού έτους, εφόσον πληρούνται απαρεγκλίτως οι προϋποθέσεις του νόμου.

 

Newsroom ΔΟΛ, με πληροφορίες από ΑΠΕ-ΜΠΕ

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Γνωρίζει κανείς να μου πει αν μπορώ να σταματήσω τον γιό μου από το ολοήμερο νηπιαγωγείο και να πηγαίνει στο κλασικό που είναι μέχρι τις 12???????
μονο αν υπαρχουν θεσεις στο κλασικο κ φυσικα με τη συμφωνη γνωμη της δασκαλας κ του προισταμενου... φιλικα

ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ...ΥΓΕΙΑ...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο γιος μου πάει φέτος αναγκαστικά στο δημόσιο νηπιαγωγείο της περιοχής αφού ο ιδιωτικός σταθμός που τον έστελνα δεν πήρε άδεια λειτουργίας γιατί δεν πληρούσε τις προδιαγραφές ασφαλείας του υπουργείου παιδείας.

Ευτυχώς το δημόσιο νηπιαγωγείο (που πληρεί;;;; τις προδιαγραφές αυτές) είναι απόλυτα ασφαλές.

Δεν μπορώ να φανταστώ τίποτα πιο ασφαλές από το να πρέπει κάθε μέρα ο γονιός να πηγαίνει το παιδί του στο νηπιαγωγείο και να πρέπει να το βάζει μέσα στην αίθουσα να τακτοποιεί την τσάντα του και να βάζει το φαγητό του στο σχολείο. Τώρα πώς σύμφωνα με το υπουργείο το να έχουν όλοι οι άλλοι γονείς πρόσβαση στο φαγητό και στα πράγματα του παιδιού μου είναι ασφαλές δεν ξέρω αλλά αυτοί που είναι ειδικοί επιστήμονες μάλλον θα ξέρουν και θα καταλαβαίνουν περισσότερα από εμένα.

Θέλω όμως να αναφέρω και κάτι που μου είπε ο γιος μου και μου έκανε φοβερή εντύπωση. Για κάμποση ώρα η νηπιαγωγός τους έβαλε να ξαπλώσουν στο θρανίο (φαντάζομαι να καθίσουν στην καρέκλα και να βάλουν το κεφάλι τους στο θρανίο) για να κοιμηθούν και να ξεκουραστούν. Στην αρχή φαντάστηκα ότι το παιδί μου μου έλεγε ψέμματα. Έψαξα όμως στο internet και βρήκα ότι δεν είναι καθόλου ψέμματα είναι κάτι το οποίο προβλέπεται από το πρόγραμμα που υπαγορεύει το υπουργείο παιδείας στους κακόμοιρους νηπιαγωγούς.

Δείτε το:

http://www.ypepth.gr/docs/orologio_programma_nip_olohm_nip.doc

 

Διαβάστε και αυτό που γράφει κάπου αλλού:

 

Στο Ολοήμερο Πρόγραμμα προβλέπεται χρόνος για την ξεκούραση των νηπίων μετά το γεύμα. Οι νηπιαγωγοί δημιουργούν ευνοϊκές συνθήκες ξεκούρασης και χαλάρωσης, σε ειδικά διαμορφωμένο χώρο - «γωνιά ξεκούρασης». Η γωνιά ξεκούρασης δημιουργείται σε κατάλληλο σημείο της αίθουσας και αποτελεί ένα χώρο ευχάριστο και οικείο, στον οποίο τα παιδιά νιώθουν ασφάλεια.

Η ώρα της χαλάρωσης και της ξεκούρασης έχει παιδαγωγική αξία, καθώς τα παιδιά εσωτερικεύουν κανόνες της κοινωνικής ζωής, μαθαίνουν να αναγνωρίζουν και να αποδέχονται τις ανάγκες των άλλων, μαθαίνουν να αυτοπειθαρχούν και να αναπτύσσουν αίσθημα προσφοράς και αλληλεγγύης.

 

Μπορείτε να φανταστείτε λοιπόν πόσο εύκολο, ευχάριστο και παιδαγωγικό είναι να υποχρεώνεις πεντάχρονα να κάθονται τρία τέταρτα της ώρας σκυμένα στο θρανίο χωρίς να μιλάνε και χωρίς να κάνουν τίποτα. Φαντάζομαι ότι αν υπάρχει και ορθοπεδικός θα μπορούσε να μας εξηγήσει για τον ευεργετικό χαρακτήρα που έχει η συγκεκριμένη στάση στην σπονδυλική στήλη των παιδιών μας.

 

 

τα παιδια ξαπλωνουν σε στρωματακια κανονικα και ηρεμουν ή κοιμουνται..... οχι στα θρανια

ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ...ΥΓΕΙΑ...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα απαντούσα στη κοπέλα που άνοιξε αυτό το θέμα

σε μια ερώτηση της σε ένα ποστ αν θυμάμαι καλά κάπου στην αρχή ρώτησε

να κοιτάξω τη καλύτερη προσαρμογή του παιδιού μου;= ψυχολογία ή τις καλύτερεςς γνώσεις;

Η άποψή μου είναι να κοιτάξεις πρώτα τη ψυχολογία του παιδιού και μετά τις γνώσεις.

 

συμφωνω απολυτα

:D:D:D:D:D

ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ...ΥΓΕΙΑ...

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
συμφωνω απολυτα

:D:D:D:D:D

Και ο συλλογος γονεων και κηδεμονων του νηοιαγωγειου που ειναι ;;;;

Με τα 20 ευρω της συνδρομης δεν μπορουνε να αγορασουνε στρωματακια;;

Ρε παιδια χαλαρωστε λίγο και μιληστε με τους υπολοιπους γονεις και δραστε.Οταν σας καλει οΣυλλογος σε συνελευση να πηγαινετε, να βαζετε υποψηφιοτητα και να συμμετεχετε ,οχι να καθεστε στα σπιτια σας επειδη δεν εχετε χρονο....

Συγγνωμη για το υφος αλλα τρελαθηκα ....στο θρανιο σκυμμενα ,μη χειροτερα!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Και ο συλλογος γονεων και κηδεμονων του νηοιαγωγειου που ειναι ;;;;

Με τα 20 ευρω της συνδρομης δεν μπορουνε να αγορασουνε στρωματακια;;

Ρε παιδια χαλαρωστε λίγο και μιληστε με τους υπολοιπους γονεις και δραστε.Οταν σας καλει οΣυλλογος σε συνελευση να πηγαινετε, να βαζετε υποψηφιοτητα και να συμμετεχετε ,οχι να καθεστε στα σπιτια σας επειδη δεν εχετε χρονο....

Συγγνωμη για το υφος αλλα τρελαθηκα ....στο θρανιο σκυμμενα ,μη χειροτερα!!!!!!!!!!

 

η χαλαρωση στο..τραπεζακι δεν ειναι για 45 λεπτα οπως ειπωθηκε!!μην ανησυχειτε!απλα συνηθως οταν χρειαζεται λιγο να πεσουν οι τονοι και οι παλμοι των παιδιων ακουμπανε λιγο στο θρανιο ισα για να ηρεμησουν. αυτο αν δεν εχει στρωματακια, αλλα και παλι δεν εχει να κανει με τον υπνο,μπορει να γινει μετα απο μια εντονη δραστηριοτητα γιατι τα παιδια το χρειαζονται

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

san paidagwgos tha elega na rwtiseis to paidi sou ti tha ithele?emeis oi goneis polles fores ksexname na rwtisoume ta paidia mas kai pernoume emies oles tis apofaseis gia afta..as dwsoume prwtovoulies kai na deis oti kai esy tha vgeis apo to adieksodo kai to paidi tha einai triseftixismeno...:roll:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την χαλάρωση στα τραπεζάκια το κάνουν σε πολλούς παιδικούς και όντως δεν έχει σχέση με τον ύπνο. Ηρεμούν και μαθαίνουν να χαλαρώνουν ακόμα και χωρίς κρεβατάκι κάτι που όσο κι αν φαινεται παράξενο σε κάποιες μαμάδες είναι πολύ σημαντικό και μακάρι τα παιδιά μας να μάθαιναν να το έκαναν πολλές φορές κάθε μέρα και ως παιδιά και ως ενήλικες αργότερα.

Σε όσα σχολεία φυσικά πρόβλέπεται ύπνος το μέσημέρι αυτός γίνεται σε ειδικά διαμορφωμένο χώρο με κρεβατάκια:-P

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι πέρυσι πήγαινα την κόρη μου σε ιδιωτικό παιδικό σταθμό και πίστευα πως ήταν καλά.Προς το τέλος της χρονιάς όμως,η μικρή μου μου ανέφερε συχνά οτι η δασκάλα τα βάζει για μια ωρα να κάνουν "κεφαλάκια κάτω".Μου εξήγησε οτι τα έβαζε να σκύβουν στο θρανίο και να κάθονται για αρκετή ώρα χωρίς να μιλάνε κι οτι αυτό δεν της άρεσε καθόλου.Δεν το είπα ποτέ στη δασκάλα. Φέτος πάει σε δημόσιο νηπιαγωγείο, όπου έχει 2 υπέροχες δασκάλες.Κάθε φορά που σκέφτομαι το "κεφαλάκια κάτω" φρίττω!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...