Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

κινήσεις εμβρύου


Recommended Posts

Το δικο μου ειναι εξαιρετικα ησυχο και το ακουω αραια, αλλα τουλαχιστον δινει το παρον σε τακτα χρονικα διαστηματα για να μην ανησυχω. Ελπιζω τουλαχιστον να συνεχισει ετσι και σαν μωρακι!

Περισσοτερο νιωθω το βαρος του και εντονη πιεση σαν να σπρωχνει πιεζοντας την κοιλια μου προς τα εξω!

 

Και αυτες οι πιεσεις κινησεις ειναι αλλα πιο μεσα.Μου ετυχε πολλες φορες να νιωθω που κινειται αλλα στην κοιλια να μη φαινεται.Και εμενα ησυχος ειναι μια φορα ομως τη μερα ειναι λες και αλλαζει πλευρο μιλαμε για πολλες κλωτσιες.Αλλα το προσεχω παντα καθε 1 ωρα περιπου με βαραει και ησυχαζω. :wink: προχθες το βραδυ νομιζω οτι με κλωτσαγε συνεχεια το αισθανομουν μες τον υπνο μου.

lo5lp3.pngtumhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 192
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κι εμενα κοριτσια ειναι πολυ ζωηρο το μπουμπουκι μου.Ειμαι 35+2 και τον νιωθω ποιο ηρεμο μονο οταν κινουμαι.Μαλλον νανουριζεται!!!!!!!

 

χαχα!! Μια απο τα ιδια!!! Μονο οταν περπαταω δεν την ακουω αλλιως.....!!! Πολλες βολτες θα μας ζητανε Ευγενια μου!! Κοριτσια μιλαμε για πολυυυυυυ χορο!!! Α, και παρατηρω οτι οταν κοιμαμαι κοιμαται πλεον(σε σχεση με τον 6ο-7ο μηνα που με ξυπνουσε ακυρες ωρες απο χτυπηματα) !! Εχει πολυ πλακα τωρα!! Με το που ανοιξω τα ματια μου και αρχισω να χουζουρευω αρχιζει κιαυτη!!! Αχ το κατουλακι μου!! Τι απιστευτο συναισθημα κοριτσακια μου!!! Λιγες μερες εμειναν που θα τη κρατησω στην αγκαλια μου!!

Link to comment
Share on other sites

χαχα!! Μια απο τα ιδια!!! Μονο οταν περπαταω δεν την ακουω αλλιως.....!!! Πολλες βολτες θα μας ζητανε Ευγενια μου!! Κοριτσια μιλαμε για πολυυυυυυ χορο!!! Α, και παρατηρω οτι οταν κοιμαμαι κοιμαται πλεον(σε σχεση με τον 6ο-7ο μηνα που με ξυπνουσε ακυρες ωρες απο χτυπηματα) !! Εχει πολυ πλακα τωρα!! Με το που ανοιξω τα ματια μου και αρχισω να χουζουρευω αρχιζει κιαυτη!!! Αχ το κατουλακι μου!! Τι απιστευτο συναισθημα κοριτσακια μου!!! Λιγες μερες εμειναν που θα τη κρατησω στην αγκαλια μου!!

 

Εγω να δεις ποσο ανυπομονω να τον κρατησω στην αγκαλιτσα μου αν και μ'αρεσει τωρα που ειναι στην κοιλιτσα μου γιατι ειμαστε ενα.Και τα 2 τα θελω χιχιχι Ηθελα να ξερα οταν κουνιουνται ολη την ωρα τι ακριβως κανουν.Προσπαθω να καταλαβω τι ακριβως κουναει αλλα απο τα πολλα το χανω.

lo5lp3.pngtumhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Έλενα Β κι εγώ έτσι από τη μία ανυπομονώ να την πάρω αγκαλίτσα αλλά από την άλλη δεν θέλω να αποχωριστώ και το όμορφο συναίσθημα που μου δίνει η κοιλίτσα μου.....

Link to comment
Share on other sites

χαχα!! Μια απο τα ιδια!!! Μονο οταν περπαταω δεν την ακουω αλλιως.....!!! Πολλες βολτες θα μας ζητανε Ευγενια μου!! Κοριτσια μιλαμε για πολυυυυυυ χορο!!! Α, και παρατηρω οτι οταν κοιμαμαι κοιμαται πλεον(σε σχεση με τον 6ο-7ο μηνα που με ξυπνουσε ακυρες ωρες απο χτυπηματα) !! Εχει πολυ πλακα τωρα!! Με το που ανοιξω τα ματια μου και αρχισω να χουζουρευω αρχιζει κιαυτη!!! Αχ το κατουλακι μου!! Τι απιστευτο συναισθημα κοριτσακια μου!!! Λιγες μερες εμειναν που θα τη κρατησω στην αγκαλια μου!!

:P:p:p:p:p

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω να δεις ποσο ανυπομονω να τον κρατησω στην αγκαλιτσα μου αν και μ'αρεσει τωρα που ειναι στην κοιλιτσα μου γιατι ειμαστε ενα.Και τα 2 τα θελω χιχιχι Ηθελα να ξερα οταν κουνιουνται ολη την ωρα τι ακριβως κανουν.Προσπαθω να καταλαβω τι ακριβως κουναει αλλα απο τα πολλα το χανω.

 

ποσο δικιο εχεις!!! ολοι μου λενε αντε μια δυο βδομαδες εμειναν. κιομως ενω θελω πολυ να τη δω και κα τη φιλησω δε θελω να βγει απο μεσα μου!! Την αγαπαω!!!! Αχ Ελενα ακριβως ιδιες σκεψεις κανουμε!! :P:p Μα αναρωτιεμαι τι τρεμοπαιζει τωρα;;ποδια;;χερια;;; κ απο τη μια που φουσκωνει κ πιεζει λεω ποπος ειναι και απο την αλλη αυτο που διογκωνεται;;; μαλλον πατουσα!! χαχαχα! ενα μπαχαλο!!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι τις τελευταίες ημέρες είναι πολύ ήσυχη!! Είμαι στην 29η εβδομάδα και παρόλο που αισθάνομια κλωτσιές είναι μικρές και χαμηλά, σπάνια θα μου ρίξει καμιά δυνατή.

Πρώτη φορά την αισθάνθηκα περίπου στην 16η εβδομάδα και παρόλο που είναι το πρώτο μου ήμουν σίγουρη ότι ήταν το μωρό μου αυτό που έκανε μπουρμπουλήθρες μέσα μου!!!!!!!

Το τουκ τουκ το αισθάνομαι κι εγώ αρκετά συχνά και μάλλον είναι λόξυγγας, σε λίγο έχω ραντεβού στο γιατρό να δούμε τι θα μου πει κι εκείνος.

Περιμένω πως και πως να δω τη μπεμπούλα μου.....

είμαστε σχεδόν στην ίδια εβδομάδα κ ειλικρινά νίωθω ότι ακριβώς και εσύ!σήμερα μου έκανε την διαφορά και χτήπαγε ψηλά στα πλευρά μου στην δεξιά μεριά...μάλλον εξερευνά το περιβάλλον της η κυρία :P

Το θαύμα της ζωής βρίσκεται μέσα μας...

Link to comment
Share on other sites

Τέλος 27ης και τις περισσότερες φορές βαράει πολύ, ιδίως όταν τρώω φρούτο... Τώρα τελευταία έχει αρχίσει να χτυπάει χαμηλά, ενώ παλιά δεν το έκανε. Πολλές φορές με πονάει κιόλας όταν με βαράει, και να σας πω την αλήθεια τρομάζω λίγο, αλλά προτιμώ να με βαράει από το να μην τον ακούω.

Πάντως γενικά οι κινήσεις του ήταν πιό λιγες αλλά πιο συχνές. Τώρα πια, για μία ολόκληρη μέρα δεν ηρεμεί, και την επόμενη άντε να κουνηθεί 2-3 φορές μες στη μέρα. Το συναίσθημα είναι φανταστικό πάντως, νιώθω οτι μου κάνει παρέα, όταν δουλεύω, όταν μαγειρεύω, οτιδήποτε κι αν κάνω του μιλάω. Ανυπομονώ κι εγώ σε 2,5 -3 μήνες να τον κρατησω...

Τελικά και να νομίζεις οτι δε θες παιδιά, ΘΕΛΕΙΣ απλά δεν το ξέρεις μέχρι να κάνεις... Δε σ' αλλάζω ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ πιθηκάκι μου!!!!!

 

guqZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα, θα ήθελα τη βοήθεια σας, ειμαι 37 κ 4 εβδομάδων και τονακουω πολυ λιγο.σήμερα δε έχω φρικαρει, τι πορτοκαλαδες ήπια τι κεικ έφαγα τπτ! Μια κινησουλα μόνο κατάλαβα. Ο άντρας μου λέει οτι κοιμάται αλλά εγώ αγχωνομαι! Τι να κάνω; Να πάρω το γιατρό; Κ αν μου πει για νοσοκομείο θα γέννησω σιγουρα!

New Mammy :D

 

26/5/12 Έσκασε μύτη ο Γιωργάκης!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα, θα ήθελα τη βοήθεια σας, ειμαι 37 κ 4 εβδομάδων και τονακουω πολυ λιγο.σήμερα δε έχω φρικαρει, τι πορτοκαλαδες ήπια τι κεικ έφαγα τπτ! Μια κινησουλα μόνο κατάλαβα. Ο άντρας μου λέει οτι κοιμάται αλλά εγώ αγχωνομαι! Τι να κάνω; Να πάρω το γιατρό; Κ αν μου πει για νοσοκομείο θα γέννησω σιγουρα!

 

 

'Ελενα καλησπέρα, ψυχραιμία συστήνω πάνω απ'ολα. Όσο το σκέφτεσαι πως δε το ακούς τόσο χειρότερα.. Ξάπλωσε στα πλάγια, ηρέμησε, και χαιδεψε ή δώσε ελαφρυ χτυπημα στην κοιλίτσα σου με τα δάχτυλα. Πάρε 2-3 βαθιές αναπνοές να στείλεις μπόλικο οξυγόνο στο μωράκι σου και ηρέμησε. Περίμενε λίγη ώρα αν αντέχεις, διάβασε λίγο ένα βιβλίο..

 

Αν συνεχίσεις να φοβάσαι μέχρι το απόγευμα, και δεν έχει δώσει σημεία κίνησης το μπεμπάκι σου, πάρε τον γιατρό σου, για να σε ηρεμήσει πιό πολύ. Το πολύ πολύ, το '' χειρότερο'' ενδεχόμενο απ'όλα είναι να πας από εκεί και να γεννήσεις, χιχιχιχιχιχι..

 

Τα παραπάνω στα λέω κυρίως ως ομοιοπαθούσα, και από ότι έχω διαβάσει στο φόρουμ και σε βιβλία. Έχω γίνει τέρας υπομονής, σχεδόν ούτε η ίδια δε το πιστεύω, ειδικά αφού 2-3 φορές ο άντρας μου με κράτησε από το να πάω για επείγον υπέρηχο στο ΙΑΣΩ βάση αντίστοιχων ανυσηχιών..

 

Στο τέλος είμαστε, λίγη ακόμα υπομονή, τα μωράκια μας είναι καθόδον!!Σου εύχομαι ο,τι καλύτερο!:wink::wink:

d8gLp3.png

 

iXW1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλημέρα, θα ήθελα τη βοήθεια σας, ειμαι 37 κ 4 εβδομάδων και τονακουω πολυ λιγο.σήμερα δε έχω φρικαρει, τι πορτοκαλαδες ήπια τι κεικ έφαγα τπτ! Μια κινησουλα μόνο κατάλαβα. Ο άντρας μου λέει οτι κοιμάται αλλά εγώ αγχωνομαι! Τι να κάνω; Να πάρω το γιατρό; Κ αν μου πει για νοσοκομείο θα γέννησω σιγουρα!

Κι εγω σαν κι εσενα αγχωνομαι οταν δεν τον νιωθω αν δεις μεχρι το απογευμα και δεν κανει κατι παρε τηλ το γιατρο σου να πας για καρδιοτοκογραφημα.Πρεπει να το νιωθεις 10 φορες την ημερα μου εχει πει ο γιατρος μου.

Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά κορίτσια, ευτυχώς άρχισε και κουνιέται γιατί διαφορετικά θα γεννουσα σήμερα! Καλε τι μας πιάνει; Δεν αναγνώριζα τον εαυτό μου! Πολυ άγχος νεύρα κ στεναχώρια!τι τραβανε και αυτοι οι αντρεσ μασ! Μονο αυτεσ τισ φρικεσ και τα ξεσπασματα να βαλεισ φτανουν! Χεχε:):)εγω δεν μιλιομουνα λεμε!σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και με το καλό σας εύχομαι και με έναν πόνο!

New Mammy :D

 

26/5/12 Έσκασε μύτη ο Γιωργάκης!!

Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά κορίτσια, ευτυχώς άρχισε και κουνιέται γιατί διαφορετικά θα γεννουσα σήμερα! Καλε τι μας πιάνει; Δεν αναγνώριζα τον εαυτό μου! Πολυ άγχος νεύρα κ στεναχώρια!τι τραβανε και αυτοι οι αντρεσ μασ! Μονο αυτεσ τισ φρικεσ και τα ξεσπασματα να βαλεισ φτανουν! Χεχε:):)εγω δεν μιλιομουνα λεμε!σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και με το καλό σας εύχομαι και με έναν πόνο!

 

και τι περιμένουν οι άντρες μας; να γίνουν πατεράδες χωρίς να πάρουν χαμπάρι τι παίζει; δλδ οι 9 ολόκληροι μήνες που είμαστε εμείς μέσα στο άγχος και με την ευθύνη μιας νέας ζωής μέσα μας είναι κάτι απλό;

 

ρε, εδώ ο κόσμος χάνεται κι αυτοί χτενίζονται λέμε!!

το αγγελούδι μου, η ζωή μου όλη.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια να ρωτησω αν ξερει καμια... νιωθω το μωρακι τις τελευταιες μερες να κλωτσαει πιο πολυ στην περιοχη γυρω απο τον ομφαλο μου.. αυτο μπορει να σημαινει οτι δεν ειναι πια με το κεφαλι κατω??? εχω τελος εβδομαδας ραντεβου με το γιατρο.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια να ρωτησω αν ξερει καμια... νιωθω το μωρακι τις τελευταιες μερες να κλωτσαει πιο πολυ στην περιοχη γυρω απο τον ομφαλο μου.. αυτο μπορει να σημαινει οτι δεν ειναι πια με το κεφαλι κατω??? εχω τελος εβδομαδας ραντεβου με το γιατρο.

 

όχι απαραίτητα, μπορεί να σημαίνει πως σε κλοτσάει με τα γόνατα, ή πως δοκιμάζει τα πέλματα με τα γόνατα λυγισμένα.

το αγγελούδι μου, η ζωή μου όλη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τελικα ουτε με το πολυ ουτε με το λιγο χτυπημα απο τα μωρα μας ικανοποιουμαστε!!!:P:p εμενα σημερα εχει λυσσαξει!!τον αισθανομουν και οταν περπατουσα!!ξενυχτης θα μου βγει!!το δικο μου το θεμα ειναι οτι κλωτσια βαρβατη δεν τρωω συχνα..τον αισθανομαι σαν να τεντωνεται και να χαιδευεται πανω στην κοιλια μου..δεν ξερω αν καταλαβαινετε τι εννοω...να ανησυχησω;;;;παντως εκανα υπερηχο την πεμπτη και ηταν μια χαρα και την τριτη ακουσα την καρδουλα του..

Link to comment
Share on other sites

και γω 37η εβδομαδα και νιωθω να τεντωνεται.. ειναι και καποιες μερες ποιο ζωηρος αλλα δεν κανει και τουμπες !!! ουτε τις κλωτσιες που μου εδινε πριν 2-3 εβδομαδες...

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια απο τη στιγμη που αισαθανεστε τα μωρακια σας ειναι ολα καλα.Δεν εχει σημασια αν ειναι δυνατα τα χτυπηματα η οχι το θεμα ειναι να τα νιωθετε.Αντε με το καλο σε ολες μας.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια εγω ειμαι στην 31 εβδομαδα κ δεν με κλωτσαει η μικρη οπως πριν..ρωτησα τον γιατρο μου και μου ειπε επειδη το μωρο μεγαλονει κ δεν εχει πολυ χωρο στην κοιλια οι κινησεις του ειναι πιο περιορισμενες!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κ από μένα!ειμαι στην 25 βδομαδα κ χθεσ εφαγα μεγαλη φρίκη.ξαφνικα συνηδητοποιησα οτι τις τελευταιες 3 μερες να μεν τον νιωθω τον μπεμπη αλλα 1-2 φορες την ημερα κ πολυ αδυναμα. μου μπηκε λοιπον η μαυρη σκεψη οτι μπορει να μη ζει το μωρο και οι ανεπεσθητες κινησεις που νιωθωειναι συσπασεις της μητρας για να το αποβαλλουν!(ειχα διαβασει κατι αντιστοιχο).ε, λοιπον πηρα τηλ τον γιατρο μου κ μου ειπε οτι αρκει να τον νιωθω έστω κ μια φορα κ να μην ανησηχω.με το που κλεινω το τηλ αρχισε το παρτυ ο μικρος!ισως ξεανχωθηκα κ χαλαρωσα,ισως ο κυριος να ηθελε να ακουσει τον γιατρο του!απο χθες κουνιετε ολη η κοιλια μου!τι χαρα!

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα οτι ειναι με τις μερες πχ εχθες τον ενιωθα πιο αδυναμα αλλα τον ενιωθα.Σημερα ας πουμε απο το πρωι δεν εχει σταματησει.Τελικα συμπεριφερονται σαν ανθρωποι.Με τα κεφια τους.Και μονιμως κουναει ποδαρακια και κοιλιτσα.Καμια φορα αισθανομαι και το κεφαλακι.Τρελαινομαι ομως με τα χερακια.Σαν φτερουγισμα ειναι!

lo5lp3.pngtumhp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κι απο μενα!

εκλεισα την 26η βδομαδα κ ο μικρος μου φαινεται οτι θα βγει ανταρτης!!!πριν 6 μερες ηταν πολυ ηρεμος κ ησυχος με ανεπαισθητα χτυπηματα σε σημειο οπου τρομαξα...αυτο συνεχιστηκε επι 3 μερες!!!τις τελευταιες 3 μερες επανηλθε παλι με πολυ δυνατες κλωτσιες κ πολυ εντονη την παρουσια του!!τελικα πανε αναλογα με τα κεφια τους τα μικρα......!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...