Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ψειρες σε παιδικο


Recommended Posts

Α, επίσης οι κόνιδες δεν υπάρχει λόγος να βγουν. Απλά κάνεις την αντιφθειρική αγωγή όπως λένε οι οδηγίες, συνήθως επανάληψη σε λίγες μέρες, και πεθαίνουν και οι κόνιδες. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Το μηλοξιδο κανει θαυματα! Απ'οτι θυμαμαι οταν ημουν μικρη η μητερα μου με ψεκαζε με ενα σπρευ μειγματος μηλοξιδου-νερου (δεν θυμαμαι αναλογια, φανταζομαι κατι σαν 1 προς 5) και καποιες φορες εβαζε και αιθεριο ελαιο δεντρολιβανου για να μην ειναι εντονη η μυρωδια (επιπλεον κανουν υγιη μαλλια και τα δυο). Η αληθεια ειναι οτι μυριζε μονο εκεινη την ωρα, μετα απο λιγο δεν καταλαβαινες τιποτα, φυσικα οι ψειρες δεν πλησιαζαν και αν υπηρχαν κονιδες το ξιδι τις σκοτωνε. Καποιες φορες που κολλησα (δεν ηταν και πολυ τακτικη η χρηση, το εκανε μολις ακουγοταν κρουσμα), το ξυδι ηταν αυτο που "καθαριζε" παντα τις κονιδες και το χτενακι τις ψειρες. Μιας φιλης μου της ειχαν βαλει οι γονεις της πετρελαιο, το βρηκα λιγο υπερβολικο οταν το ειχα μαθει (ημουν και μικρη) αλλα αν αναλογιστουμε οτι οι ανθρωποι αρχικα το χρησιμοποιουσαν για καλλωπιστικους λογους (πρωτη υλη και στη βαζελινη) τοτε μαλλον δεν ειναι και τοσο. Αλλα οχι προληπτικα, μονο για θεραπεια.

 
Link to comment
Share on other sites

On 24/9/2019 at 4:22 ΜΜ, MagdaP είπε:

Αυτό με το ξύδι το θυμάμαι από παιδί. Κάποια παιδάκια έρχονταν στο σχολείο και μύριζαν ξύδι. Ήταν απαίσια η μυρωδιά. 

Εγώ ήμουν αυτό το παιδάκι. Μυρωδιά ξυδιού στο κεφάλι, πολύ κακό κούρεμα αλλάάά το μαλλί έλαμπε :rolleyes: τρομάρα μου!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...