Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ψειρες σε παιδικο


Recommended Posts

Με την ηλεκτρική δεν κάνεις τίποτα για τους ψύλλος, μόνο τους μεταφέρεις σε άλλα σημεία με την ηλεκτρική... την έχω φρέσκια την εμπειρία, έναν μήνα παιδευόμαστε αλλά φαίνεται πώς τα καταφέραμε τελικά.. επίσης, να κοιτάς το πρωι τα σνετόνια, οι ψύλλοι αφήνουν μικρά σημάδια αίματος ή τους βλέπεις πατημένους στα σεντόνια...

793cp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Με την ηλεκτρική δεν κάνεις τίποτα για τους ψύλλος, μόνο τους μεταφέρεις σε άλλα σημεία με την ηλεκτρική... την έχω φρέσκια την εμπειρία, έναν μήνα παιδευόμαστε αλλά φαίνεται πώς τα καταφέραμε τελικά.. επίσης, να κοιτάς το πρωι τα σνετόνια, οι ψύλλοι αφήνουν μικρά σημάδια αίματος ή τους βλέπεις πατημένους στα σεντόνια...

δεν ειναι ψυλλοι,τους ξερω.ειναι πολύ πολυ μικρα, μαυρο χρωμα και τρεχουν.τσιμπανε σαν κουνουπια σε συνγεκριμενα σημεια του σωματος.μας εκαναν σουρωτήρι.εχουμε κοτες και κατι τέτοιο ειδα σ'αυτους,μονο που λενε οτι ψείλοι της κοτας δεν τσιμπανε ανθρωπο και δεν ζουνε πανω του.διαβασα και για ψειλους που ζουνε στα ρουχα και τσιμπανε ανθρωπους.τι να πω; δεν ξερω τι να σκεφτω.κουραστηκα ...

Link to comment
Share on other sites

Και εμείς κότες έχουμε, αλλά δεν έχω δει κανένα ζωύφιο πάνω τους. Όμως, στον ίδιο χώρο με τις κότες είχαμε και πρόβατα για κάποιους μήνες, και ο ψύλλος των προβάτων πάει και σε άνθρωπο, και πιστεύω από κει την πατήσαμε εμείς. Ο ψύλλος, όμως, δεν περπατάει ορατά, με το που τον βλέπεις - πηδάει αμέσως, εξαφανίζεται. Αλλά πάνω στο σώμα σου το νιώθεις πως περπατάει.... επίσης, δεν νιώθουν όλοι οι άνθρωποι το ίδιο το τσίμπημά του.. ο άντρας μου πχ φαγουριζόταν ολόκληρος, με τρελά σημάδια. Εγώ πάλι - τίποτα, δεν καταλάβαινα τίποτα από τσιμπίμηατα ούτε και είχα σημάδια. Θα σου πω τί καναμε - επειδή έχουμε μωρό δεν μπορούσαμε να βάλουμε μπόμπες. Κάναμε, λοιπόν, δυο φορές ψεκασμό με ισχυρό φάρμακο στα πατώματα και περιμετρικά στα δωμάτια (3 ώρες αερισμό το σπίτι μετά) και παράλληλα ψεκασμό με ήπιο βιολογικό φάρμακο στα στρώματα - παπλώματα - σεντόνια. Και ότι, μπορεί να πλυθεί - πλύσιμο σε υψηλές θερμοκρασίες. Λοιπόν, μετά από ΟΟΟΟΛΑ αυτά δεν είχαν φύγει τα άτιμα! Τότε κάναμε τα πάντα - επιφάνειες, ρούχα, στρωσίδια - με έναν ατμοκαθαριστή (θερμοκρασία ατμού 100-160 βαθμούς, απολυμαίνει τα πάντα), και ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ μπορώ να πω ότι, μάλλον, τελειώσαμε... δηλαδή, φάνηκε από την επόμενη μέρα η διαφορά. Αλλά έναν νευρικό κλονισμό τον πάθαμε οικογενειακώς....:rolleyes:

793cp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Επαναφέρω το θέμα, σήμερα στον παιδικό του γιου μου (2,5 χρ) , μας έδωσαν ένα έντυπο με γενικές οδηγίες περί προσέλευσης κλπ, και μέσα σε όλα λέει" να ελέγχετε το κεφάλι του παιδιού τακτικά για τυχόν ψείρες-κονιδες", και ότι συνιστούν ακόμα και προληπτικά τη χορήγηση λοσιόν . Τώρα αυτές τις οδηγίες τις έδωσαν είτε προληπτικά είτε επειδή παρουσιάστηκε κάποιο κρούσμα, η εμπειρία μου λέει το δεύτερο,απλα το λένε με τρόπο ώστε να προκαλέσουν όσο το δυνατόν λιγότερη ανησυχία. Ήθελα να ρωτήσω την άποψη σας για προληπτική χρήση λοσιόν, μήπως είναι υπερβολή; Γνώριζετε κάποια καλή και με ποιον τρόπο χορηγείται; Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 είπε:

Επαναφέρω το θέμα, σήμερα στον παιδικό του γιου μου (2,5 χρ) , μας έδωσαν ένα έντυπο με γενικές οδηγίες περί προσέλευσης κλπ, και μέσα σε όλα λέει" να ελέγχετε το κεφάλι του παιδιού τακτικά για τυχόν ψείρες-κονιδες", και ότι συνιστούν ακόμα και προληπτικά τη χορήγηση λοσιόν . Τώρα αυτές τις οδηγίες τις έδωσαν είτε προληπτικά είτε επειδή παρουσιάστηκε κάποιο κρούσμα, η εμπειρία μου λέει το δεύτερο,απλα το λένε με τρόπο ώστε να προκαλέσουν όσο το δυνατόν λιγότερη ανησυχία. Ήθελα να ρωτήσω την άποψη σας για προληπτική χρήση λοσιόν, μήπως είναι υπερβολή; Γνώριζετε κάποια καλή και με ποιον τρόπο χορηγείται; Ευχαριστώ!

Επειδη μόλις ξεκίνησαν, ισως ειναι απλα ενημερωτικο

Πχ εμάς μας ειπαν αργότερα, όταν είχαν κρουσμα(σε νηπιαγωγειο) 

Εμεις πηραμε μια λοσιόν που την βαζεις σε λουσμενα μαλλιά, οποτε μπορούσα 2-3φορες την εβδομάδα(εννοω μέρες σχολειου) το πρωι πριν πάει, αλλά δ το εκανα τόσο συχνα

Δ θα πρότεινα την συγκεκριμένη, οχι οτι δ ηταν αποτελεσματική, απλα όχι τόσο ευχρηστη

Εχω δει σε διαφήμιση, γνωστή εταιρία, που έχει κ ενα σαμπουάν που απλά λέει ότι το αντικαθιστας με το κοινό, θέλω να δω κτ τετοιο, αλλα χωρις περιστατικό, η να έχουμε κτ εμεις θα το χρησιμοποιουσα 2φορες την εβδομαδα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Sunshine8 είπε:

Επαναφέρω το θέμα, σήμερα στον παιδικό του γιου μου (2,5 χρ) , μας έδωσαν ένα έντυπο με γενικές οδηγίες περί προσέλευσης κλπ, και μέσα σε όλα λέει" να ελέγχετε το κεφάλι του παιδιού τακτικά για τυχόν ψείρες-κονιδες", και ότι συνιστούν ακόμα και προληπτικά τη χορήγηση λοσιόν . Τώρα αυτές τις οδηγίες τις έδωσαν είτε προληπτικά είτε επειδή παρουσιάστηκε κάποιο κρούσμα, η εμπειρία μου λέει το δεύτερο,απλα το λένε με τρόπο ώστε να προκαλέσουν όσο το δυνατόν λιγότερη ανησυχία. Ήθελα να ρωτήσω την άποψη σας για προληπτική χρήση λοσιόν, μήπως είναι υπερβολή; Γνώριζετε κάποια καλή και με ποιον τρόπο χορηγείται; Ευχαριστώ!

 

Εμεις παντως στο νηπιαγωγειο ηδη ειχαμε κρουσματα. Ηδη απο τη δευτερη μερα σχολειου (απο την τριτη μερα ειχαμε γριπη). Φυσικα κολλησα και εγω και ψειρες και γριπη!!!!

 

Και γω απο τον αγιασμο στην ενημερωση γονεων ειχα πει να ελεγχουν τακτικα για «κατοικιδια» και το εδωσα και γραπτα!

Link to comment
Share on other sites

Απλά αναρωτιέμαι εάν όλα αυτα προϊόντα τελικά όταν χρησιμοποιούνται προληπτικά προκαλούν ευαισθησία,κάτι σαν εθισμό ας πούμε, και τελικά κάνουν πιο επιρρεπές το παιδί να κολλήσει. Από την άλλη, από αυτα που έχω ακούσει οι ψείρες είναι αρκετά μεγάλος μπελάς (αν και κάτι πολύ κοινό) οπότε αν μπορείς με κάποιο τρόπο να το προλάβεις να είναι καλύτερα. Θα το ψάξω παντως, ευχαριστώ. Θα ρωτήσω αύριο και εάν όντως έχει παρουσιαστεί κρούσμα σίγουρα θα χρησιμοποιήσω κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 είπε:

Απλά αναρωτιέμαι εάν όλα αυτα προϊόντα τελικά όταν χρησιμοποιούνται προληπτικά προκαλούν ευαισθησία,κάτι σαν εθισμό ας πούμε, και τελικά κάνουν πιο επιρρεπές το παιδί να κολλήσει. Από την άλλη, από αυτα που έχω ακούσει οι ψείρες είναι αρκετά μεγάλος μπελάς (αν και κάτι πολύ κοινό) οπότε αν μπορείς με κάποιο τρόπο να το προλάβεις να είναι καλύτερα. Θα το ψάξω παντως, ευχαριστώ. Θα ρωτήσω αύριο και εάν όντως έχει παρουσιαστεί κρούσμα σίγουρα θα χρησιμοποιήσω κάτι.

 

 

Παντως σκεψου και τια νηπιαγωγους!!! 

Εγω εχω πολυ σγουρο μαλλι σχδον μεχρι τη μεση...... Τυραννια να ξεψειριαστω!!!!

Και ειναγ και βαμμενα τα μαλλια μου! (Γιατι υπαρχει η φημη οτι δεν πανε σε βαμμενα μαλλοα)

Link to comment
Share on other sites

Just now, emmaki είπε:

 

 

Παντως σκεψου και τια νηπιαγωγους!!! 

Εγω εχω πολυ σγουρο μαλλι σχδον μεχρι τη μεση...... Τυραννια να ξεψειριαστω!!!!

Και ειναγ και βαμμενα τα μαλλια μου! (Γιατι υπαρχει η φημη οτι δεν πανε σε βαμμενα μαλλοα)

 Τι εννοείς ότι ΠΑΝΕ σε βαμμένα μαλλιά ;;;;;;;;;;!!!!!!!! Θα τρελαθώ ! Γουλί θα τον κουρεψω !!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Macgyver είπε:

 Τι εννοείς ότι ΠΑΝΕ σε βαμμένα μαλλιά ;;;;;;;;;;!!!!!!!! Θα τρελαθώ ! Γουλί θα τον κουρεψω !!!!!!!!!!!!!!

 

 

Εννοειται οτι πανε!

 

Βεβαια, η καλυτερη λυση ειναι να κανεις μια βαφη . Σε σενα οχι στο παιδι! Υα πεθανουν ολες και οι κονιδες.

 

Μετα το σαμπουαν (γιατι ειχα βαφτει για τον αγιασμο τρομαρα μου και δεν επαιρνε αλλο) ειχα σκοπο αυτη την Πεμπτη να τα βαψω για να εξολοθρευσω ο,τι εμεινε, αλλα...... ας οψετα η γριπη!!!! 

 

(Ποσα δεκαημερα ειναι μεχρι τις 20 Ιουνιου; Να δω αν αντεξω!!!)

Επεξεργάστηκαν by emmaki
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, emmaki said:

 

 

Παντως σκεψου και τια νηπιαγωγους!!! 

Εγω εχω πολυ σγουρο μαλλι σχδον μεχρι τη μεση...... Τυραννια να ξεψειριαστω!!!!

Και ειναγ και βαμμενα τα μαλλια μου! (Γιατι υπαρχει η φημη οτι δεν πανε σε βαμμενα μαλλοα)

Τι να σου πω Emmaki , έχω σκεφτεί πολλές φορές τις νηπιαγωγους ειδικά το πόσες διακοπές έχουν μέσα στο χρόνο σε σχέση με εμένα, απλά νόμιζα πως το θέμα μας είναι τα παιδιά :D

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 είπε:

Απλά αναρωτιέμαι εάν όλα αυτα προϊόντα τελικά όταν χρησιμοποιούνται προληπτικά προκαλούν ευαισθησία,κάτι σαν εθισμό ας πούμε, και τελικά κάνουν πιο επιρρεπές το παιδί να κολλήσει. Από την άλλη, από αυτα που έχω ακούσει οι ψείρες είναι αρκετά μεγάλος μπελάς (αν και κάτι πολύ κοινό) οπότε αν μπορείς με κάποιο τρόπο να το προλάβεις να είναι καλύτερα. Θα το ψάξω παντως, ευχαριστώ. Θα ρωτήσω αύριο και εάν όντως έχει παρουσιαστεί κρούσμα σίγουρα θα χρησιμοποιήσω κάτι.

 

Αν παρουσιαστεί κρούσμα συνήθως είναι αργά. Καλό είναι να χρησιμοποιείς κάποιο σπρέυ κάθε πρωί, υπάρχουν πολλά αρκετά ήπια, και ψάξιμο με το χτενάκι μία φορά τη βδομάδα, να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Macgyver said:

 Τι εννοείς ότι ΠΑΝΕ σε βαμμένα μαλλιά ;;;;;;;;;;!!!!!!!! Θα τρελαθώ ! Γουλί θα τον κουρεψω !!!!!!!!!!!!!!

Οι ψείρες πηγαίνουν και στα βαμμένα μαλλιά, απλά άν έχεις την ατυχία να κολλήσεις τα βάφεις μόλις δεις τις ψείρες και μετά από 7 ημέρες ακριβώς τα ξαναβάφεις, λένε πως με αυτόν τον τρόπο απαλλάσσεσαι από ψείρες και κόνιδες. Προσωπικά δεν το έχω δοκιμάσει...ελπίζω να μην χρειαστεί!

9 hours ago, Sunshine8 said:

Επαναφέρω το θέμα, σήμερα στον παιδικό του γιου μου (2,5 χρ) , μας έδωσαν ένα έντυπο με γενικές οδηγίες περί προσέλευσης κλπ, και μέσα σε όλα λέει" να ελέγχετε το κεφάλι του παιδιού τακτικά για τυχόν ψείρες-κονιδες", και ότι συνιστούν ακόμα και προληπτικά τη χορήγηση λοσιόν . Τώρα αυτές τις οδηγίες τις έδωσαν είτε προληπτικά είτε επειδή παρουσιάστηκε κάποιο κρούσμα, η εμπειρία μου λέει το δεύτερο,απλα το λένε με τρόπο ώστε να προκαλέσουν όσο το δυνατόν λιγότερη ανησυχία. Ήθελα να ρωτήσω την άποψη σας για προληπτική χρήση λοσιόν, μήπως είναι υπερβολή; Γνώριζετε κάποια καλή και με ποιον τρόπο χορηγείται; Ευχαριστώ!

εγώ γνωρίζω για σπρει όπως λέει και η AΡΓΚ τα οποία είναι ιδιαίτερα αποτελεσματικά.

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Οι ψείρες πηγαίνουν και στα βαμμένα μαλλιά, απλά άν έχεις την ατυχία να κολλήσεις τα βάφεις μόλις δεις τις ψείρες και μετά από 7 ημέρες ακριβώς τα ξαναβάφεις, λένε πως με αυτόν τον τρόπο απαλλάσσεσαι από ψείρες και κόνιδες. Προσωπικά δεν το έχω δοκιμάσει...ελπίζω να μην χρειαστεί!

εγώ γνωρίζω για σπρει όπως λέει και η AΡΓΚ τα οποία είναι ιδιαίτερα αποτελεσματικά.

 

Την επαναληψη βαφης την κανεις γιατι η επωαση των αυγων γινεται σε 7 μερες περιπου, αρα πιανεις τα νεα μαμουνια που βγηκαν.

Προσωπικα, καθως εχω μεγαλη εμπειρια στο θεμα (δευτερο διδακτορικο ανετα κανω), την πρωτη φορα σαμπουαν, αλλα οχι φυτικα που ειναι πιο ελαφρια, και σε μια εβδομαδα βαφη!

 

Προληπτικα μπορουν να γινουν και λουσιματα, και ψεκασμοι με σπρεϊ. Οι επιλογες ειναι πολλες.

Επισης, αν εμφανιστουν ειναι αργα γιατι ενα κεφαλι να εχει θα κολλησουν και αλλοι. Μετα ενας να μην τις εξαφανισε καλα, ξεκινα ενας κυκλος χωρις τελειωμο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για πρόληψη έχει πολλά μείγματα με αιθέρια έλαια, στο φαρμακείο θα σε κατατοπίσουν με το neem oil να είναι το πιο αποτελεσματικό (μυρίζει κάπως έντονα όμως). Στο δημόσιο μας είχαν ειδοποιήσει από την αρχή, ευτυχώς δεν κολλήσαμε, βάζαμε ένα σπρέυ που ήταν και για ξεμπέρδεμα των μαλλιών, γνωστής φαρμακευτικής εταιρίας, μύριζε αρκετά αλλά όχι άσχημα. Στο ιδιωτικό πέρυσι δεν είχαμε κρούσματα. Δυστυχώς  τα παιδιά  συνήθως γίνονται κυριολεκτικά μαλλιά κουβάρια, και κολλάνε εύκολα. Μαζεύεις μαλλιά με κότσο μπαλαρίνας για όσα είναι μακρυμάλλικα. Αν πάλι δεις να ξύνεται, το καλύτερο από όλα είναι πέρασμα προληπτικά με λευκό χτενάκι πάνω σε άσπρη πετσέτα ή σε νεροχύτη μπάνιου καθισμένα σαν σε κομμωτήριο (για να εντοπίζονται καλύτερα). Αν κολλήσετε μόνο η συνέπεια στον καθαρισμό σε σώζει, πέρασμα  καθημερινά για να απομακρύνεις τις ενήλικες, μετά ανά 6-7 μέρες για να απομακρύνεις τις νέες από τα αυγά, πριν προλάβουν να γεννήσουν. Η ψείρα έχει μεγάλη αντοχή (ζει και 5 ώρες χωρίς αέρα, τα δε αυγά της είναι απίστευτα ανθεκτικά). 

 

Πέρυσι είδα ότι υπάρχουν κάποια κομμωτήρια που κάνουν "θεραπεία" για τις ψείρες, αν κατάλαβα καλά περνάνε κάτι σαν κερατίνη αλλά με αιθέρια έλαια. Δίνουν και εγγύηση!

Κατά καιρούς έχω ακούσει διάφορα όπως πέρασμα του κεφαλιού με καθαρό οινόπνευμα και κλείσιμο με πετσέτα, ξύδι, μαγιονέζα, λάδι. Από μόνα τους προσωπικά δε νομίζω ότι έχουν αποτέλεσμα. Η μάνα μου ως δασκάλα, όταν κολλήσαμε με χτενάκι μας καθάρισε. Η μεγάλη μας που κολλούσε συνέχεια επίσης μόνο με χτενάκι ησυχάσαμε.

Α υπάρχει και ένα ακόμα χτενάκι με μπαταρία που ότι πιάσει το σκοτώνει με χαμηλή τάση ρεύματος. Η αλήθεια είναι ότι είναι αποτελεσματικό για τις ενήλικες συν ότι δεν έχεις την αηδία να πρέπει να τις "σκάσεις" με το νύχι. Τσαααακ!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πάντως και προληπτικά σαμπουάν, της paranix και του korres, εγώ τα χρησιμοποιώ συνδυαστικά με σπρέυ όλο τον χρόνο, άντε ίσως στις διακοπές να διακόπτω για λίγο.

 

Στο σχολείο των παιδιών μου μια ειδοποίηση για κρούσμα έχουμε κάθε χρόνο, από τότε που χρησιμοποιώ τα σαμπουάν αυτά τα δικά μου δεν έχουν κολλήσει ποτέ, παλαιότερα (πριν ανακαλύψω τα σαμπουάν) η μικρή είχε κολλήσει.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα κόλλησε πρώτη φορά πρόπερσι στο παιδικό. Ευτυχώς το κατάλαβα σχετικά νωρίς. Τον έλουσα μια φορά με το σαμπουάν repel που έχει και χτενακι. Έφυγαν αμέσως. Μετά έβαζα κάθε μέρα ένα σπρέι προληπτικά. Παρόλα αυτά πέρυσι στο προνηπιο ξανακολλησε. Ευτυχώς και πάλι το κατάλαβα νωρίς, πριν γεμίσει παντού, τον ξαναελουσα μια φορά μόνο με το ίδιο σαμπουάν και χτενακι και μια χαρά. Δεν ξέρω τελικά αν τα σπρέι πρόληψης κάνουν δουλειά (μάλλον όχι και τόσο) αλλά εγώ του βάζω καθημερινά. 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για  όλες τις απαντήσεις, όσον αφορά τις ψείρες πως θα τις καταλάβω, είναι μαύρες ή σαν πυρίτιδα; Πάντως το συζήτησα κ με μια συνάδελφο,αυτή είναι υπέρ της άποψης πως τα προληπτικά δεν κάνουν και πολλά και αν είναι να κολλήσει θα κολλήσει, ίσως μόνο μείγμα νερού με λίγο ξύδι. Εγώ λέω να δοκιμάσω κάτι ελαφρύ φυτικό, με πληροφόρησαν και στο φαρμακείο έχουν διαφορα σπρευ σετ με σαμπουάν. Παντως πραγματικά με όσους μιλάω το έχουν περάσει τα παιδιά τους πρέπει να είναι πολύ κοινό πρόβλημα! 

Link to comment
Share on other sites

H ψείρα είναι καφέ προς το σκούρο έντομο, σαν κεφάλι καρφίτσας και κινείται γρήγορα. Αν μόλις έχει κολλήσει το παιδί, δύσκολα θα την δεις. Αυτά που είναι πιο ορατά είναι τα αυγά της (οι κόνιδες δηλαδή) που είναι σαν πολύ μικρούλες σταγονίτσες κολλημένες επάνω στην τρίχα. Είναι πολύ σκληρές και δεν αφαιρούνται εύκολα (παρα μόνο αν την ξεκολλήσεις με το νύχι).

 

Το βασικό σύμπτωμα είναι φαγούρα κυρίως στα ζεστά μέρη του κεφαλιού (πίσω από τα αυτιά και στον αυχένα).

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 είπε:

Ευχαριστώ για  όλες τις απαντήσεις, όσον αφορά τις ψείρες πως θα τις καταλάβω, είναι μαύρες ή σαν πυρίτιδα; Πάντως το συζήτησα κ με μια συνάδελφο,αυτή είναι υπέρ της άποψης πως τα προληπτικά δεν κάνουν και πολλά και αν είναι να κολλήσει θα κολλήσει, ίσως μόνο μείγμα νερού με λίγο ξύδι. Εγώ λέω να δοκιμάσω κάτι ελαφρύ φυτικό, με πληροφόρησαν και στο φαρμακείο έχουν διαφορα σπρευ σετ με σαμπουάν. Παντως πραγματικά με όσους μιλάω το έχουν περάσει τα παιδιά τους πρέπει να είναι πολύ κοινό πρόβλημα! 

Εγώ ψείρες δεν έχω δει. Μάλλον δεν τις έχω προσέξει. Μόνο κονιδες (αυγά). Οι ψείρες είναι μαύρες ενώ οι κονιδες άσπρες. Και τις δύο φορές τον είδα να ξυνεται και πρόσεξα ότι είχε κάτι ασπράκια στα μαλλιά. Το χαρακτηριστικό είναι ότι πρέπει να τις τραβήξεις καλά με τα νύχια σου για να βγουν. Είν αι γαντζωμενες στα μαλλιά.

 

Φυτικό σπρέι έχω πάρει από το φαρμακείο που έχει ευχάριστη μυρωδιά. Αυτό με το ξύδι το θυμάμαι από παιδί. Κάποια παιδάκια έρχονταν στο σχολείο και μύριζαν ξύδι. Ήταν απαίσια η μυρωδιά. Προσωπικα προτιμώ να κολλήσει ψειρες και να το αντιμετωπισω παρά να μυρίζει τόσο άσχημα το παιδι μου.

Link to comment
Share on other sites

Just now, MagdaP είπε:

Εγώ ψείρες δεν έχω δει. Μάλλον δεν τις έχω προσέξει. Μόνο κονιδες (αυγά). Οι ψείρες είναι μαύρες ενώ οι κονιδες άσπρες. Και τις δύο φορές τον είδα να ξυνεται και πρόσεξα ότι είχε κάτι ασπράκια στα μαλλιά. Το χαρακτηριστικό είναι ότι πρέπει να τις τραβήξεις καλά με τα νύχια σου για να βγουν. Είν αι γαντζωμενες στα μαλλιά.

 

Φυτικό σπρέι έχω πάρει από το φαρμακείο που έχει ευχάριστη μυρωδιά. Αυτό με το ξύδι το θυμάμαι από παιδί. Κάποια παιδάκια έρχονταν στο σχολείο και μύριζαν ξύδι. Ήταν απαίσια η μυρωδιά. Προσωπικα προτιμώ να κολλήσει ψειρες και να το αντιμετωπισω παρά να μυρίζει τόσο άσχημα το παιδι μου.

 

To μόνο σίγουρο είναι ότι αν είδες αυγά, κάπου εκεί κυκλοφορούσαν και οι μαμάδες τους :mrgreen: 

Το ξύδι το χρησιμοποιούσαν από πολύ παλιά και μας τύλιγαν το κεφάλι. Υποτίθεται ότι αν μείνει πολύ ώρα, διαλύει το κέλυφος της κόνιδας. Επίσης είναι φυσικό μαλακτικό και βοηθά στο ξεμπέρδεμα. Πολύ βρώμα όμως!

Link to comment
Share on other sites

Οι κονιδες μπορει να εχουν και σκουρο καφε χρωμα ή μπορει να φαινονται ετσι σε ξανθο μαλλι, δεν ξερω! Ειναι σχετικα μακρια απο τη ριζα της τριχας και δεν βγαινουν ευκολα. Οταν τις σπασεις κανουν ενα χαρακτηριστικο τσακ οταν ειναι «γεματες» και δεν κανουν τιποτα οταν εχει βγει το μαμουνι.

 

Προταση μου μην περιμεμεις να κολλησει το παιδι! Μεχρι να το καταλαβεις μπορει να εχετε κολλησει ολη η οικογενεια. Επισης, ειναι πιο δυσκολη η αντιμετωπιση γιατι θελει για 2-3 φορες καθε βδομαδα λουσιμο και ξεψειρισμα μεχρι να καθαρισει (γυρω στις 7 μερες κανουν να εκκολαφθουν τα αυγα)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ως παιδί καθάρισα με πετρέλαιο ! Όποτε σας νικάω όσες διαμαρτύρεστε για το ξύδι :) χαχαχα :) πω πω πρέπει να πάρω προμήθειες .... δεν τα αντέχω τα ζωύφια 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Sunshine8 είπε:

Ευχαριστώ για  όλες τις απαντήσεις, όσον αφορά τις ψείρες πως θα τις καταλάβω, είναι μαύρες ή σαν πυρίτιδα; 

Με χτενάκι μόνο, για να τις πιάσεις νωρίς. Μία φορά τη βδομάδα, ειδικό χτενάκι, είναι σαν πολύ μικρά μυρμήγκια φαντάσου.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...