Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ανεπαρκής Γαλουχία


Recommended Posts

Επίσης, επειδή είμαστε στην ίδια φάση με μικρά μωράκια, έχω διαβάσει ότι μετά τον τρίτο μήνα σταματά η αλματώδης ανάπτυξη που έχει το μωρό με το μητρικό θηλασμό. Μήπως είναι κάτι τέτοιο; Πάντως βάζει βάρος, δε τα πάει άσχημα. Πάρε σίγουρα και δεύτερη γνώμη και μείνε ψύχραιμη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 237
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

6 hours ago, Aphrodisia said:

Βρέχει 6 πάνες την ημέρα και κενώσεις 1 την ημέρα τώρα τελευταία μέρα παρα μέρα και ανησυχώ λίγο.. 

γεννηθηκε 13/1 με βάρος 2720

στις 27/1 ήταν 3kg 

στις 13/2 ήταν 3,530

στις 12/3 ήταν 4200

στις 10/4 ήταν 4720 

και τώρα 10/5 5250

ψυχοκινητικα και ύψος μια χαρά ημαστε 

Οι ζυγίσεις σας φαίνονται καλές. Σκέψου στο εξάμηνο λένε.χοντρικα πως πρέπει να έχει διπλασιάσει βάρος γέννησης και στο χρόνο να έχει τριπλασιάσει . Εσένα στο 4μηνο και έχει σχεδόν διπλασιάσει. Δεδομένου ότι έχει σχετικά χαμηλό βάρος γέννησης τα έχει πάει μια χαρά. Συμφωνώ κι εγώ για τους νυχτερινούς θηλασμους, ίσως κάνουν καλό και στους δύο σας. Συνέχισε το , παρακολούθησε βάρος και πάρε μια δεύτερη γνώμη. Το ξενο γάλα περιττό μου φαίνεται. Από εμπειρία πάντως έχω καταλάβει πως το έχουν εύκολη λύση οι παιδίατροι και το προτείνουν με το παραμικρό, ουσιαστικά και χωρίς κανέναν λόγο. Αλλά μια δεύτερη γνώμη θα σε κάνει να νιώσεις πιο σίγουρη (βέβαια αν δεν είναι υπέρ θηλασμού ή είναι άσχετος από θηλασμό παιζει να σου ξαναπροτεινουν ξενο..!)

 

 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Aphrodisia είπε:

Βρέχει 6 πάνες την ημέρα και κενώσεις 1 την ημέρα τώρα τελευταία μέρα παρα μέρα και ανησυχώ λίγο.. 

γεννηθηκε 13/1 με βάρος 2720

στις 27/1 ήταν 3kg 

στις 13/2 ήταν 3,530

στις 12/3 ήταν 4200

στις 10/4 ήταν 4720 

και τώρα 10/5 5250

ψυχοκινητικα και ύψος μια χαρά ημαστε 

Θα συμφωνήσω με την sunshine. Οι ζυγίσεις κ οι πανες είναι μια χαρά. Προσπάθησε να μην πέφτεις κάτω από τους 8θηλασμους το 24ωρο.τωρα λόγω ζέστης μπορεί κ απο μόνο του να ζητήσει πιο συχνά. Κ αν νομίζεις ότι χρειάζεται παραπάνω φαι θα εβαζα έναν θηλασμο το βραδυ 

Link to comment
Share on other sites

βαζω ξυπνητήρι τη νύχτα έστω μια φορά ανάμεσα σε 5 ωρες περίπου να θηλαζουμε η να αντλώ για να μη παίρνει λάθος μήνυμα ο οργανισμός μου χτες και άντλησα και θήλασε.. ελπίζω να πάνε όλα καλα!! Ευχαριστώ παρα παρα πολύ για τις συμβουλές! 

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Aphrodisia είπε:

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση. Sunshine ούτε σύριγγα ούτε τίποτα δε δέχεται τσιρίζει!! Θηλαζουμε 7-8 φορές τη μέρα και μετα κοιμάται σερί 7-8 ωρες με ξυπνάει θηλάζει και ξανά κοιμάται άλλη μια η δυο ωρες.. η άποψη με το ξυπνητήρι μου φάνηκε καλή εχτές το βράδυ ξύπνησα να άντλησω γιατί σκέφτηκα έστω να μην αφήνω τα στήθη να πρήζονται και να πονούν και τελειώνοντας τον είδα να κουνιέται και τον πήρα γλυκά αγκαλια και τον θήλασα.. υπάρχει πρόβλημα αν το κάνω αυτό η θεωρείται ότι τον ξυπνάω και τον ταλαιπωρω; Αν πάρω μαγιά Μπύρας θα βοηθήσει; Συμφωνώ και με την δεύτερη γνώμη το σκέφτομαι σοβαρά.. η καμπύλη ανάπτυξης είναι η χαμηλότερη στο κόκκινο αλλά μέσα στο όριο.. 

Αν τίθεται θέμα βάρους, θα πρέπει να αυξήσετε τους θηλασμούς, η αλήθεια είναι ότι 7-8 είναι λίγο. Μπορεί σαφώς να αρκεί σε πολλά μωρά, αλλά δεν είναι το ιδανικό αν δεν παίρνει καλά βάρος. Βάλτε σαν στόχο για αρχή τους 10.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΑΡΓΚ αυτό που προτείνεις είναι το ιδανικό αλλά ο μικρός καμία φορά και στο 2 ωρο δεν πεινάει και θυμώνει που προσπαθώ να τον θηλάζω γκρινιάζει.. θα ξυπνάω όποτε 2 φορές μέσα στη νύχτα για να μπορέσω να ανεβάσω τη ποσότητα.. πειράζει που τον ξυπνάω τον ταλαιπωρω; 

Link to comment
Share on other sites

On 19/5/2020 at 3:23 ΠΜ, Aphrodisia είπε:

Βρέχει 6 πάνες την ημέρα και κενώσεις 1 την ημέρα τώρα τελευταία μέρα παρα μέρα και ανησυχώ λίγο.. 

γεννηθηκε 13/1 με βάρος 2720

στις 27/1 ήταν 3kg 

στις 13/2 ήταν 3,530

στις 12/3 ήταν 4200

στις 10/4 ήταν 4720 

και τώρα 10/5 5250

ψυχοκινητικα και ύψος μια χαρά ημαστε 

Κ εμένα ο δικός μου από την γέννηση την τελευταία καμπύλη ακολουθεί κ ένα χρόνων τώρα εκεί παραμένει. Το βάρος του είναι οριακά καλό κ όντως από τον τρίτο μήνα πέφτει η ανάπτυξη. Κ μενα τόσο έπαιρνε με εξαίρεση τον πρώτο μήνα που είχε πάρει ένα κιλό κ τον δεύτερο 800γρ. Στον τέταρτο μήνα είχε πάρει γύρω στα 450γρ. Νομίζω πιο αγχωτικό το κάνουν οι παιδίατροι κ οι καμπύλες ανάπτυξης! Το ότι κάνει μέρα παρά κακά δεν  είναι κακό. Τα θηλαζοντα μπορεί να κάνουν να ενεργηθουν κ 10 μέρες. Ο δικός μου έκανε μια εβδομάδα την εβδομάδα. Τώρα αν αγχώνεσαι θα μπορούσες το βράδυ να τον  ξυπνάς μια φορά κ να τον θηλάζεις, οι 7-8 φορές είναι οριακές. Πάντως μην αγχώνεσαι δεν γίνεται όλα τα παιδάκια να είναι στην 50η θέση, κάποια βρίσκονται κ πιο χαμηλά!

Link to comment
Share on other sites

Αχ ποσό χαιρομαι που είσαι όμοιο παθούσα νιώθω ήδη καλύτερα και θυμώνω λίγο με την κατάσταση αντί θηλασμού που υπάρχει εκεί έξω.. τον βλέπουν μικροκαμωμένο και με έχουν τρελάνει ότι πεινάει αλλά είναι χαρούμενος και το νοιωθω.. προσπάθησα και σήμερα να θηλάζω παραπάνω από 8 φορές αλλά δε θέλει ο πονηρούλης.. και το βράδυ που τον ξυπνάω μετά τρώει λιγότερο το πρωί αλλά θα επιμείνω και εφόσον η ρουτίνα αρέσει στα μωρά θα τον καταφέρω που θα πάει.. 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σας,

 

Έχω ένα κοριτσάκι και εμείς παλεύουμε να αυξήσουμε την παραγωγή και να περάσουμε στον αποκλειστικό θηλασμό.

 

Αρχικά να πω πως είναι το δεύτερο παιδί μου και με το πρώτο είχα τεράστια θέματα με το θηλασμό όπου τελικά δεν καταφέραμε πότε να επιτύχουμε αποκλειστικό θηλασμό αλλά για 6 μηνες κάναμε μικτή διατροφή. Επομένως στο δεύτερο παιδί θεώρησα ότι είμαι πολύ καλά προετοιμασμένη, την έβαλα να θηλάσει πολύ γρήγορα περίπου 1 με 1,5 ώρα μετά τον τοκετό, έπιασε πολύ καλά την θηλη, την πρώτη μέρα την είχα σχεδόν 23 ώρες στο στήθος και μάλιστα είχε χάσει 185γρ και οι σύμβουλοι θηλασμού στο νοσοκομείο μου ελεγαν ότι είμαστε πολύ καλά(είμαι στη Γερμανία) την δεύτερη μέρα όμως σαν να κοιμόταν πολύ και δεν τράβαγε αρκετα, το αποτέλεσμα ήταν ότι έχασε κι άλλο βάρος και ο παιδίατρος του νοσοκομείου μου είπε ότι πρέπει να δίνω 10μλ και ότι σε 2-3 μέρες θα έρθει το γάλα μου και δεν θα τα χρειάζομαι. Το συμπλήρωμα το έδινα με το δάχτυλο. Στο σπίτι ερχόταν μαία η οποία μου πρότεινε να αφήσω το συμπλήρωμα και να της δίνω μόνο όταν διαμαρτύρεται εντονα. Αυτό και εκανα και το αποτέλεσμα ήταν να χάσει κι άλλο βάρος οπότε και μου είπε τώρα πρέπει να δοθεί συμπλήρωμα και εγώ φυσικά δεν ήθελα το μωρό μου να υποσιτίζεται, έδωσα μπουκάλι στην αρχή και μετά πήρα το sns που χρησιμοποιω μέχρι σήμερα.

 

Ζήτησα τη βοήθεια συμβούλου η οποία μου είπε να την αλλάζω συχνά στήθος για να κρατήσω το ενδιαφέρον, να πάρω τριγωνελλα και να κάνω έως 3 αντλήσεις την ημέρα. Τα έκανα όλα αυτά αυξήθηκε η παραγωγή κάπως αλλά δεν ξέρω πως να συνεχισω, νομίζω πως έχω φτάσει σε ένα τέλμα. Μια μέρα φαίνεται να ικανοποιείται μόνο με το στήθος και λίγο συμπλήρωμα άλλες θέλει παραπάνω συμπλήρωμα. Μετά από ένα μήνα θα σταματήσω την τριγωνελλα. Έχετε να μου προτείνετε κάτι η νομίζετε πως έχω κάνει κάτι λάθος;

Τα δεδομένα:

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος 38 +4

Β. Το φύλο του βρέφους θηλυκό

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ) φτ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία. Τίποτα

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη. 13,2

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο. 

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

03.05 3285

05.05 έξοδος 2990

08.05 2960

19.05 3320

04.06 3750

11.06 3860

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο. Δεν μπορώ να τα διαχωρίσω ακριβώς πλέον.Στην αρχή το συμπλήρωμα ήταν 6-7φορες την ημέρα τώρα είναι 4νφορες την ημέρα και τις υπόλοιπες είναι σχεδόν συνεχώς στο στήθος

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει σε όλα

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα 50-80

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο) το μέγιστο που έπαιρνε ήταν 370μλ τώρα πλέον έχουμε κατέβει στα 200μλ

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.

symphony medela

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο 1 έως 3

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι αμέσως μετα το θηλασμό

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση 10 - 20

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει.

6-7

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο καμία έως 3

 

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

Αρχικά ήταν λήθαργο μωρο μάλλον λόγω ικτερου θήλαζε αλλά το έπαιρνε πολύ γρήγορα ο ύπνος και παρά τις απεγνωσμένες προσπάθειες δεν μπορούσα να την ξυπνήσω αποτελεσματικά

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας

δείτε και εδώ την παράγραφο που αφορά τις γαλακταγωγές τροφές

https://parents.org.gr/2016/02/03/sos-neoi-goneis/

 

Δώστε προσοχή, μιας και δεν είναι όλα τα συμπληρώματα κατάλληλα για όλους,  ενώ η διατροφή αρκετές φορές μπορεί να είναι εξίσου βοηθητική!

 

Δείτε και εδώ λίστα παιδιάτρων συμβούλων θηλασμού:  https://parents.org.gr/2018/05/22/paidiatroi-pistopoiimenoi-symvoyloi-thilasmoy-ibclc/

 

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 15/6/2020 at 3:15 ΠΜ, Irouki86 είπε:

Καλησπέρα σας,

 

Έχω ένα κοριτσάκι και εμείς παλεύουμε να αυξήσουμε την παραγωγή και να περάσουμε στον αποκλειστικό θηλασμό.

 

Αρχικά να πω πως είναι το δεύτερο παιδί μου και με το πρώτο είχα τεράστια θέματα με το θηλασμό όπου τελικά δεν καταφέραμε πότε να επιτύχουμε αποκλειστικό θηλασμό αλλά για 6 μηνες κάναμε μικτή διατροφή. Επομένως στο δεύτερο παιδί θεώρησα ότι είμαι πολύ καλά προετοιμασμένη, την έβαλα να θηλάσει πολύ γρήγορα περίπου 1 με 1,5 ώρα μετά τον τοκετό, έπιασε πολύ καλά την θηλη, την πρώτη μέρα την είχα σχεδόν 23 ώρες στο στήθος και μάλιστα είχε χάσει 185γρ και οι σύμβουλοι θηλασμού στο νοσοκομείο μου ελεγαν ότι είμαστε πολύ καλά(είμαι στη Γερμανία) την δεύτερη μέρα όμως σαν να κοιμόταν πολύ και δεν τράβαγε αρκετα, το αποτέλεσμα ήταν ότι έχασε κι άλλο βάρος και ο παιδίατρος του νοσοκομείου μου είπε ότι πρέπει να δίνω 10μλ και ότι σε 2-3 μέρες θα έρθει το γάλα μου και δεν θα τα χρειάζομαι. Το συμπλήρωμα το έδινα με το δάχτυλο. Στο σπίτι ερχόταν μαία η οποία μου πρότεινε να αφήσω το συμπλήρωμα και να της δίνω μόνο όταν διαμαρτύρεται εντονα. Αυτό και εκανα και το αποτέλεσμα ήταν να χάσει κι άλλο βάρος οπότε και μου είπε τώρα πρέπει να δοθεί συμπλήρωμα και εγώ φυσικά δεν ήθελα το μωρό μου να υποσιτίζεται, έδωσα μπουκάλι στην αρχή και μετά πήρα το sns που χρησιμοποιω μέχρι σήμερα.

 

Ζήτησα τη βοήθεια συμβούλου η οποία μου είπε να την αλλάζω συχνά στήθος για να κρατήσω το ενδιαφέρον, να πάρω τριγωνελλα και να κάνω έως 3 αντλήσεις την ημέρα. Τα έκανα όλα αυτά αυξήθηκε η παραγωγή κάπως αλλά δεν ξέρω πως να συνεχισω, νομίζω πως έχω φτάσει σε ένα τέλμα. Μια μέρα φαίνεται να ικανοποιείται μόνο με το στήθος και λίγο συμπλήρωμα άλλες θέλει παραπάνω συμπλήρωμα. Μετά από ένα μήνα θα σταματήσω την τριγωνελλα. Έχετε να μου προτείνετε κάτι η νομίζετε πως έχω κάνει κάτι λάθος;

Τα δεδομένα:

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος 38 +4

Β. Το φύλο του βρέφους θηλυκό

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ) φτ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία. Τίποτα

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη. 13,2

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο. 

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

03.05 3285

05.05 έξοδος 2990

08.05 2960

19.05 3320

04.06 3750

11.06 3860

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο. Δεν μπορώ να τα διαχωρίσω ακριβώς πλέον.Στην αρχή το συμπλήρωμα ήταν 6-7φορες την ημέρα τώρα είναι 4νφορες την ημέρα και τις υπόλοιπες είναι σχεδόν συνεχώς στο στήθος

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει σε όλα

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα 50-80

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο) το μέγιστο που έπαιρνε ήταν 370μλ τώρα πλέον έχουμε κατέβει στα 200μλ

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.

symphony medela

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο 1 έως 3

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι αμέσως μετα το θηλασμό

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση 10 - 20

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει.

6-7

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο καμία έως 3

 

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

Αρχικά ήταν λήθαργο μωρο μάλλον λόγω ικτερου θήλαζε αλλά το έπαιρνε πολύ γρήγορα ο ύπνος και παρά τις απεγνωσμένες προσπάθειες δεν μπορούσα να την ξυπνήσω αποτελεσματικά

 

 

 

 

Νομιζω πατε καλά.1,5μ +600γρ από το βάρος γέννησης 

Συνεχίζεις θηλασμο οποτε κ για όσο θέλει, οχι πιπιλα, τουλ 8θηλασμους. Γαλακτογωγες τροφές, οχι σαν συμπληρωμα οποτε μπορεις γενικα να τρως

Το συμπλήρωμα που δίνεις είναι μόνο από τις αντλησεις; 

Σιγα σιγα μπορείς να μειώσεις κ αλλο το συμπλήρωμα. Δλδ για 3-4μερες να δινεις 3μπουκαλι,μετα 3-4μερες 2κοκ

Ετσι σταδιακά θα θηλαζει κ περισσότερο κ θα αυξηθεί η παραγωγή σου

Link to comment
Share on other sites

On 15/6/2020 at 3:15 ΠΜ, Irouki86 είπε:

Καλησπέρα σας,

 

Έχω ένα κοριτσάκι και εμείς παλεύουμε να αυξήσουμε την παραγωγή και να περάσουμε στον αποκλειστικό θηλασμό.

 

Αρχικά να πω πως είναι το δεύτερο παιδί μου και με το πρώτο είχα τεράστια θέματα με το θηλασμό όπου τελικά δεν καταφέραμε πότε να επιτύχουμε αποκλειστικό θηλασμό αλλά για 6 μηνες κάναμε μικτή διατροφή. Επομένως στο δεύτερο παιδί θεώρησα ότι είμαι πολύ καλά προετοιμασμένη, την έβαλα να θηλάσει πολύ γρήγορα περίπου 1 με 1,5 ώρα μετά τον τοκετό, έπιασε πολύ καλά την θηλη, την πρώτη μέρα την είχα σχεδόν 23 ώρες στο στήθος και μάλιστα είχε χάσει 185γρ και οι σύμβουλοι θηλασμού στο νοσοκομείο μου ελεγαν ότι είμαστε πολύ καλά(είμαι στη Γερμανία) την δεύτερη μέρα όμως σαν να κοιμόταν πολύ και δεν τράβαγε αρκετα, το αποτέλεσμα ήταν ότι έχασε κι άλλο βάρος και ο παιδίατρος του νοσοκομείου μου είπε ότι πρέπει να δίνω 10μλ και ότι σε 2-3 μέρες θα έρθει το γάλα μου και δεν θα τα χρειάζομαι. Το συμπλήρωμα το έδινα με το δάχτυλο. Στο σπίτι ερχόταν μαία η οποία μου πρότεινε να αφήσω το συμπλήρωμα και να της δίνω μόνο όταν διαμαρτύρεται εντονα. Αυτό και εκανα και το αποτέλεσμα ήταν να χάσει κι άλλο βάρος οπότε και μου είπε τώρα πρέπει να δοθεί συμπλήρωμα και εγώ φυσικά δεν ήθελα το μωρό μου να υποσιτίζεται, έδωσα μπουκάλι στην αρχή και μετά πήρα το sns που χρησιμοποιω μέχρι σήμερα.

 

Ζήτησα τη βοήθεια συμβούλου η οποία μου είπε να την αλλάζω συχνά στήθος για να κρατήσω το ενδιαφέρον, να πάρω τριγωνελλα και να κάνω έως 3 αντλήσεις την ημέρα. Τα έκανα όλα αυτά αυξήθηκε η παραγωγή κάπως αλλά δεν ξέρω πως να συνεχισω, νομίζω πως έχω φτάσει σε ένα τέλμα. Μια μέρα φαίνεται να ικανοποιείται μόνο με το στήθος και λίγο συμπλήρωμα άλλες θέλει παραπάνω συμπλήρωμα. Μετά από ένα μήνα θα σταματήσω την τριγωνελλα. Έχετε να μου προτείνετε κάτι η νομίζετε πως έχω κάνει κάτι λάθος;

Τα δεδομένα:

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος 38 +4

Β. Το φύλο του βρέφους θηλυκό

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ) φτ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία. Τίποτα

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη. 13,2

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο. 

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

03.05 3285

05.05 έξοδος 2990

08.05 2960

19.05 3320

04.06 3750

11.06 3860

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο. Δεν μπορώ να τα διαχωρίσω ακριβώς πλέον.Στην αρχή το συμπλήρωμα ήταν 6-7φορες την ημέρα τώρα είναι 4νφορες την ημέρα και τις υπόλοιπες είναι σχεδόν συνεχώς στο στήθος

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει σε όλα

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα 50-80

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο) το μέγιστο που έπαιρνε ήταν 370μλ τώρα πλέον έχουμε κατέβει στα 200μλ

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.

symphony medela

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο 1 έως 3

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι αμέσως μετα το θηλασμό

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση 10 - 20

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει.

6-7

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο καμία έως 3

 

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

Αρχικά ήταν λήθαργο μωρο μάλλον λόγω ικτερου θήλαζε αλλά το έπαιρνε πολύ γρήγορα ο ύπνος και παρά τις απεγνωσμένες προσπάθειες δεν μπορούσα να την ξυπνήσω αποτελεσματικά

 

 

 

 

Κι εγω νομιζω τα πατε πολυ καλα. Συνεχισε ετσι και σε λιγο θα θηλαζετε αποκλειστικα :) Εισαι πολυ τυχερη που λαμβανεις σωστες συμβουλες και υποστηριξη, αν ησουν στην Ελλαδα μαλλον αλλα θα λεγαμε. Δες κι εδω μια παλαιοτερη παραθεση μου που ισως σε βοηθησει 

 

 
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ, μακάρι να τα καταφέρουμε αν και δεν είμαι πια τόσο αισιόδοξη :( Εν πιάσει περιπτώσει εχθές και μετά από κλάματα ότι πάλι απέτυχε η προσπάθεια αποφάσισα να το παλέψω συστηματικά ένα μήνα ακόμα και αν δεν βγει να πάρω απόφαση ότι προχωράμε με μεικτό θηλασμό και αυτή τη φορά. Τη θηλαζω λοιπόν γύρω στα 40λεπτα και μετά της δίνω συμπλήρωμα όσο θέλει αυτό είναι γύρω στα 100μλ. Συνήθως μετά από ένα μισάωρο θέλει πάλι στήθος την βάζω και κάνα 10λεπτο μετά κοιμάται, εγώ σε αυτή τη φάση θα βαζω θηλαστρο. Το βράδυ ξυπνάει μια φορά και προς το παρόν φαίνεται να της αρκεί το στήθος. Εχθές λοιπόν χρειάστηκε συνολικά 3 φορές συμπληρώμα περίπου των 100μλ και ήταν πολύ ικανοποιημενη. 

 

Παρήγγειλα και μαγια μπύρας των 250mg λ, δεν είχε εδώ της lanes. Είναι καθαρή μαγιά μπύρας από όσο κατάλαβα χωρίς άλλες βιταμίνες η μαγνήσιο κτλ. Δεν είμαι σίγουρη για τη δοσολογία αλλά πιστεύω 7χ3 φορές την ημέρα να αρκεί. Η σύμβουλος δεν έχει ακούσει κάτι για τη μαγιά μπύρας μου είπε οπότε δεν ξέρει να με καθοδηγήσει. Εκείνο που μου πρότεινε είναι domperidon αλλά είπα να προσπαθήσω πρώτα με μαγιά θηλασμός και θηλαστρο να δούμε μήπως αλλάξει κάτι.

 

Όχι το συμπλήρωμα δεν είναι από τις αντλήσεις. Με την άντληση βγάζω 10-15ml τα μαζεύω και της τα δίνω περίπου ανά 2 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

On 15/6/2020 at 3:15 ΠΜ, Irouki86 είπε:

Καλησπέρα σας,

 

Έχω ένα κοριτσάκι και εμείς παλεύουμε να αυξήσουμε την παραγωγή και να περάσουμε στον αποκλειστικό θηλασμό.

 

Αρχικά να πω πως είναι το δεύτερο παιδί μου και με το πρώτο είχα τεράστια θέματα με το θηλασμό όπου τελικά δεν καταφέραμε πότε να επιτύχουμε αποκλειστικό θηλασμό αλλά για 6 μηνες κάναμε μικτή διατροφή. Επομένως στο δεύτερο παιδί θεώρησα ότι είμαι πολύ καλά προετοιμασμένη, την έβαλα να θηλάσει πολύ γρήγορα περίπου 1 με 1,5 ώρα μετά τον τοκετό, έπιασε πολύ καλά την θηλη, την πρώτη μέρα την είχα σχεδόν 23 ώρες στο στήθος και μάλιστα είχε χάσει 185γρ και οι σύμβουλοι θηλασμού στο νοσοκομείο μου ελεγαν ότι είμαστε πολύ καλά(είμαι στη Γερμανία) την δεύτερη μέρα όμως σαν να κοιμόταν πολύ και δεν τράβαγε αρκετα, το αποτέλεσμα ήταν ότι έχασε κι άλλο βάρος και ο παιδίατρος του νοσοκομείου μου είπε ότι πρέπει να δίνω 10μλ και ότι σε 2-3 μέρες θα έρθει το γάλα μου και δεν θα τα χρειάζομαι. Το συμπλήρωμα το έδινα με το δάχτυλο. Στο σπίτι ερχόταν μαία η οποία μου πρότεινε να αφήσω το συμπλήρωμα και να της δίνω μόνο όταν διαμαρτύρεται εντονα. Αυτό και εκανα και το αποτέλεσμα ήταν να χάσει κι άλλο βάρος οπότε και μου είπε τώρα πρέπει να δοθεί συμπλήρωμα και εγώ φυσικά δεν ήθελα το μωρό μου να υποσιτίζεται, έδωσα μπουκάλι στην αρχή και μετά πήρα το sns που χρησιμοποιω μέχρι σήμερα.

 

Ζήτησα τη βοήθεια συμβούλου η οποία μου είπε να την αλλάζω συχνά στήθος για να κρατήσω το ενδιαφέρον, να πάρω τριγωνελλα και να κάνω έως 3 αντλήσεις την ημέρα. Τα έκανα όλα αυτά αυξήθηκε η παραγωγή κάπως αλλά δεν ξέρω πως να συνεχισω, νομίζω πως έχω φτάσει σε ένα τέλμα. Μια μέρα φαίνεται να ικανοποιείται μόνο με το στήθος και λίγο συμπλήρωμα άλλες θέλει παραπάνω συμπλήρωμα. Μετά από ένα μήνα θα σταματήσω την τριγωνελλα. Έχετε να μου προτείνετε κάτι η νομίζετε πως έχω κάνει κάτι λάθος;

Τα δεδομένα:

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος 38 +4

Β. Το φύλο του βρέφους θηλυκό

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ) φτ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία. Τίποτα

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη. 13,2

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο. 

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

03.05 3285

05.05 έξοδος 2990

08.05 2960

19.05 3320

04.06 3750

11.06 3860

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο. Δεν μπορώ να τα διαχωρίσω ακριβώς πλέον.Στην αρχή το συμπλήρωμα ήταν 6-7φορες την ημέρα τώρα είναι 4νφορες την ημέρα και τις υπόλοιπες είναι σχεδόν συνεχώς στο στήθος

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει σε όλα

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα 50-80

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο) το μέγιστο που έπαιρνε ήταν 370μλ τώρα πλέον έχουμε κατέβει στα 200μλ

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.

symphony medela

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο 1 έως 3

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι αμέσως μετα το θηλασμό

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση 10 - 20

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει.

6-7

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο καμία έως 3

 

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

Αρχικά ήταν λήθαργο μωρο μάλλον λόγω ικτερου θήλαζε αλλά το έπαιρνε πολύ γρήγορα ο ύπνος και παρά τις απεγνωσμένες προσπάθειες δεν μπορούσα να την ξυπνήσω αποτελεσματικά

 

 

 

 

Καλησπέρα!

 

Κάθε πότε θηλαζεις και πόσους θηλασμους κάνει το μωρό την μέρα? Την νύχτα θηλαζεις ή αντλεις?

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

7-8 φορές θηλαζω άλλες 10 λεπτά άλλες 60 λεπτά και με το θηλαστρο κάνω οπότε παίρνει συμπλήρωμα 3-4 φορές. Το βράδυ θηλαζω μια φορά, δεν παίρνει συμπλήρωμα οπότε δεν αντλώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αφού μειώνεται το συμπλήρωμα, νομίζω είστε σε πολύ καλό δρόμο. Θα έλεγα συνέχισε να μειώνεις, λίγο τη φορά, π.χ. 10 λιγότερο σε κάθε μπουκάλι και μετά από 2-3 μέρες άλλα 10 κλπ. Αν μετά το συμπλήρωμα πεινάει, ξαναθήλασε απλά. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοριτσια .τα δίδυμα κορίτσια μου είναι 44 ημερών και δεν τα καταφέραμε με θηλασμο.ειχαν μπει στην θερμοκοιτιδα για 20 μέρες και έβγαζα γάλα με θηλαστρο λίγο απο την αρχή μονο 150 μλ τη μέρα..Μόλις ήρθαν σπιτι δεν προλάβαινα να βγάζω με θηλαστρο.στο στήθος δεν έπιαναν καλά μονο πιπίλισμα και τώρα βγάζω σταγονιτσες..τις βαζω ακόμα στο στήθος Αλλά δεν βλέπω να γίνεται κάτι..Η μαια μου είπε να κανω αντλήσεις κάθε 2ωρο προσπάθησα Αλλά δεν τα κατάφερα..δεν υπαρχει χρονος.τι να κάνω;μπορεί να ανατραπεί η κατάσταση η είναι αδύνατον πια να υπάρξει γάλα;μονο σταγονιτσες έχω..Και οι μικρές νευριαζουν όταν τις βαζω γιατί δεν έχω γάλα..και ψαχνουν το μπιμπερο..ηθελα  παρά πολύ  να θηλάσω Αλλά πήγε χάλια απο την αρχή...

Link to comment
Share on other sites

Να τα χαίρεσαι καταρχήν, για κάποιες πρώτες μέρες τα 150 μλ τη μέρα δεν είναι τόσο λίγα. Δίνεις συμπλήρωμα; Πόσο βάρος έχουν πάρει από τη γέννηση; Νομίζω πάντως πρέπει να δώσεις βάση στο να βάζεις συνέχεια τα παιδιά στο στήθος, όσο πιο πολύ μπορείς, και όχι τόσο στο να κάνεις αντλήσεις τώρα 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , Nansy29 είπε:

Καλησπέρα κοριτσια .τα δίδυμα κορίτσια μου είναι 44 ημερών και δεν τα καταφέραμε με θηλασμο.ειχαν μπει στην θερμοκοιτιδα για 20 μέρες και έβγαζα γάλα με θηλαστρο λίγο απο την αρχή μονο 150 μλ τη μέρα..Μόλις ήρθαν σπιτι δεν προλάβαινα να βγάζω με θηλαστρο.στο στήθος δεν έπιαναν καλά μονο πιπίλισμα και τώρα βγάζω σταγονιτσες..τις βαζω ακόμα στο στήθος Αλλά δεν βλέπω να γίνεται κάτι..Η μαια μου είπε να κανω αντλήσεις κάθε 2ωρο προσπάθησα Αλλά δεν τα κατάφερα..δεν υπαρχει χρονος.τι να κάνω;μπορεί να ανατραπεί η κατάσταση η είναι αδύνατον πια να υπάρξει γάλα;μονο σταγονιτσες έχω..Και οι μικρές νευριαζουν όταν τις βαζω γιατί δεν έχω γάλα..και ψαχνουν το μπιμπερο..ηθελα  παρά πολύ  να θηλάσω Αλλά πήγε χάλια απο την αρχή...

Θεωρητικά μπορεί να ανατραπεί, αλλά ειλικρινά,δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο, δεδομένου ότι είναι και δύο και φαντάζομαι ότι είσαι ήδη εξαντλημένη. 

Link to comment
Share on other sites

@Nansy29μπορείς να προσπαθήσεις να θηλασεις αλλα σιγουρα θα είναι δύσκολο, ειδικα με δύο παιδιά. Καλύτερα να σε κατευθύνει σύμβουλος. Θα χρειαστείς συμπληρώματα για αύξηση παραγωγης, κ τουλ 8αντλησεις με νοσοκομειακο. Σιγουρα να βάζεις τα μωρα όσο πιο πολύ στηθος γίνεται, κ μπορεις να δεις κ για τα σωληνάκια sns για το συμπληρωμα

Να σου ζήσουν! 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Nansy29 είπε:

Καλησπέρα κοριτσια .τα δίδυμα κορίτσια μου είναι 44 ημερών και δεν τα καταφέραμε με θηλασμο.ειχαν μπει στην θερμοκοιτιδα για 20 μέρες και έβγαζα γάλα με θηλαστρο λίγο απο την αρχή μονο 150 μλ τη μέρα..Μόλις ήρθαν σπιτι δεν προλάβαινα να βγάζω με θηλαστρο.στο στήθος δεν έπιαναν καλά μονο πιπίλισμα και τώρα βγάζω σταγονιτσες..τις βαζω ακόμα στο στήθος Αλλά δεν βλέπω να γίνεται κάτι..Η μαια μου είπε να κανω αντλήσεις κάθε 2ωρο προσπάθησα Αλλά δεν τα κατάφερα..δεν υπαρχει χρονος.τι να κάνω;μπορεί να ανατραπεί η κατάσταση η είναι αδύνατον πια να υπάρξει γάλα;μονο σταγονιτσες έχω..Και οι μικρές νευριαζουν όταν τις βαζω γιατί δεν έχω γάλα..και ψαχνουν το μπιμπερο..ηθελα  παρά πολύ  να θηλάσω Αλλά πήγε χάλια απο την αρχή...

Μπορεί να ανατραπεί η κατάσταση αλλά θα είναι δύσκολα με δύο μωρά. Όχι ότι δεν υπάρχουν μαμάδες που θηλάζουν δίδυμα και μέχρι 2 χρόνων ακόμη αλλά χρειάζεται πολλή επιμονη και δύναμη για να το κάνεις. Ο μόνος που μπορεί να σε βοηθήσει είναι ένας σύμβουλος θηλασμού. Κυκλοφορεί λίστα στο mitrikosthilasmos με τους συμβούλους ανά πόλη. 

 
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Sunshine8 είπε:

Να τα χαίρεσαι καταρχήν, για κάποιες πρώτες μέρες τα 150 μλ τη μέρα δεν είναι τόσο λίγα. Δίνεις συμπλήρωμα; Πόσο βάρος έχουν πάρει από τη γέννηση; Νομίζω πάντως πρέπει να δώσεις βάση στο να βάζεις συνέχεια τα παιδιά στο στήθος, όσο πιο πολύ μπορείς, και όχι τόσο στο να κάνεις αντλήσεις τώρα 

Να είσαι καλα! Ναι δινω συμπλήρωμα Αφού ουσιαστικά δεν πινουν από μένα..έχουν πάρει 1 κιλό και η καθεμια..σε ευχαριστώ τις βαζω Αλλά όταν δεν υπάρχει γάλα τα μωρά δεν το πολυθελουν..

Σας ευχαριστώ κορίτσια..μάλλον πρέπει να μιλήσω με σύμβουλο ναι 

Link to comment
Share on other sites

On 16/6/2020 at 6:04 ΜΜ, Irouki86 είπε:

Ευχαριστώ πολύ, μακάρι να τα καταφέρουμε αν και δεν είμαι πια τόσο αισιόδοξη :( Εν πιάσει περιπτώσει εχθές και μετά από κλάματα ότι πάλι απέτυχε η προσπάθεια αποφάσισα να το παλέψω συστηματικά ένα μήνα ακόμα και αν δεν βγει να πάρω απόφαση ότι προχωράμε με μεικτό θηλασμό και αυτή τη φορά. Τη θηλαζω λοιπόν γύρω στα 40λεπτα και μετά της δίνω συμπλήρωμα όσο θέλει αυτό είναι γύρω στα 100μλ. Συνήθως μετά από ένα μισάωρο θέλει πάλι στήθος την βάζω και κάνα 10λεπτο μετά κοιμάται, εγώ σε αυτή τη φάση θα βαζω θηλαστρο. Το βράδυ ξυπνάει μια φορά και προς το παρόν φαίνεται να της αρκεί το στήθος. Εχθές λοιπόν χρειάστηκε συνολικά 3 φορές συμπληρώμα περίπου των 100μλ και ήταν πολύ ικανοποιημενη. 

 

Παρήγγειλα και μαγια μπύρας των 250mg λ, δεν είχε εδώ της lanes. Είναι καθαρή μαγιά μπύρας από όσο κατάλαβα χωρίς άλλες βιταμίνες η μαγνήσιο κτλ. Δεν είμαι σίγουρη για τη δοσολογία αλλά πιστεύω 7χ3 φορές την ημέρα να αρκεί. Η σύμβουλος δεν έχει ακούσει κάτι για τη μαγιά μπύρας μου είπε οπότε δεν ξέρει να με καθοδηγήσει. Εκείνο που μου πρότεινε είναι domperidon αλλά είπα να προσπαθήσω πρώτα με μαγιά θηλασμός και θηλαστρο να δούμε μήπως αλλάξει κάτι.

 

Όχι το συμπλήρωμα δεν είναι από τις αντλήσεις. Με την άντληση βγάζω 10-15ml τα μαζεύω και της τα δίνω περίπου ανά 2 μέρες.

 

On 16/6/2020 at 6:25 ΜΜ, Irouki86 είπε:

Καλησπέρα,

 

7-8 φορές θηλαζω άλλες 10 λεπτά άλλες 60 λεπτά και με το θηλαστρο κάνω οπότε παίρνει συμπλήρωμα 3-4 φορές. Το βράδυ θηλαζω μια φορά, δεν παίρνει συμπλήρωμα οπότε δεν αντλώ.

εξαιτίας τεχνικού προβλήματος δεν είχαν εμφανιστεί οι παραπάνω απαντήσεις! ευχαριστούμε

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

On 16/6/2020 at 6:04 ΜΜ, Irouki86 είπε:

Παρήγγειλα και μαγια μπύρας των 250mg λ, δεν είχε εδώ της lanes. Είναι καθαρή μαγιά μπύρας από όσο κατάλαβα χωρίς άλλες βιταμίνες η μαγνήσιο κτλ. Δεν είμαι σίγουρη για τη δοσολογία αλλά πιστεύω 7χ3 φορές την ημέρα να αρκεί. Η σύμβουλος δεν έχει ακούσει κάτι για τη μαγιά μπύρας μου είπε οπότε δεν ξέρει να με καθοδηγήσει. Εκείνο που μου πρότεινε είναι domperidon αλλά είπα να προσπαθήσω πρώτα με μαγιά θηλασμός και θηλαστρο να δούμε μήπως αλλάξει κάτι.

Ομολογω οτι πρωτη φορα ακουω συμβουλος θηλασμου να μην γνωριζει για τη μαγια μπυρας που ειναι απο τα πρωτα σκευασματα που δινουν. Αντιθετα, σου προτεινε φαρμακευτικο με πιθανοτητες παρενεργειων,  ενω υπαρχουν φυτικα σκευασματα και βοτανα να δοκιμασεις (τριγωνελλα, γαϊδουραγκαθο κλπ) για αρχη. Παντως, εμενα απο αυτα που γραφεις δεν μου φαινεται να υπαρχει αμεση αναγκη για μεγαλη αυξηση γαλακτος ωστε να σου δωσει δομπεριδονη. Ο πιο αποτελεσματικος τροπος ειναι να θηλαζεις συχνα. Επιπλεον, προσπαθησε να βαζεις καθημερινα στην διατροφη σου γαλακταγωγες τροφες, πινε 1-3 ποτηρια τσαι θηλασμου (δες κι εδω http://docplayer.gr/4263014-I-hrisi-galaktagogon-sti-galoyhia-papanikolaoy-marianna-maia-msc-g-n-kavalas.html). Γιατι εισαι απαισιοδοξη; Απ'οτι φαινεται ειστε ηδη σε καλο δρομο! Τα καταφερνεις ηδη και καθε μερα σε φερνει πιο κοντα στον αποκλειστικο θηλασμο :) Οσον αφορα την μαγια μπυρας, δοκιμασε να πιεις μπυρα χωρις αλκοολ. Απ'οτι φαινεται και το κριθαρι στη μπυρα κανει διαφορα. Προσωπικα παντως οσες φορες ηπια μπυρα ειδα διαφορα μεσα σε μια ωρα!

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

Ομολογω οτι πρωτη φορα ακουω συμβουλος θηλασμου να μην γνωριζει για τη μαγια μπυρας που ειναι απο τα πρωτα σκευασματα που δινουν. Αντιθετα, σου προτεινε φαρμακευτικο με πιθανοτητες παρενεργειων,  ενω υπαρχουν φυτικα σκευασματα και βοτανα να δοκιμασεις (τριγωνελλα, γαϊδουραγκαθο κλπ) για αρχη. Παντως, εμενα απο αυτα που γραφεις δεν μου φαινεται να υπαρχει αμεση αναγκη για μεγαλη αυξηση γαλακτος ωστε να σου δωσει δομπεριδονη. Ο πιο αποτελεσματικος τροπος ειναι να θηλαζεις συχνα. Επιπλεον, προσπαθησε να βαζεις καθημερινα στην διατροφη σου γαλακταγωγες τροφες, πινε 1-3 ποτηρια τσαι θηλασμου (δες κι εδω http://docplayer.gr/4263014-I-hrisi-galaktagogon-sti-galoyhia-papanikolaoy-marianna-maia-msc-g-n-kavalas.html). Γιατι εισαι απαισιοδοξη; Απ'οτι φαινεται ειστε ηδη σε καλο δρομο! Τα καταφερνεις ηδη και καθε μερα σε φερνει πιο κοντα στον αποκλειστικο θηλασμο :) Οσον αφορα την μαγια μπυρας, δοκιμασε να πιεις μπυρα χωρις αλκοολ. Απ'οτι φαινεται και το κριθαρι στη μπυρα κανει διαφορα. Προσωπικα παντως οσες φορες ηπια μπυρα ειδα διαφορα μεσα σε μια ωρα!

Σε ευχαριστώ πολύ! Δεν μπορώ να μειώσω το συμπλήρωμα για αυτό είμαι απαισιόδοξη..και την έχω πάνω στο στήθος σχεδόν συνέχεια ακόμα και όταν κοιμάται και απλώς πιπιλαει την έχω εκεί. Ευτυχώς ο άνδρας μου με στηρίζει πολύ με όλες τις υπόλοιπες δουλειές και με τον μικρό μας οπότε ουσιαστικά είμαι 24/7 με το μωρό αγκαλιά.

 

Η σύμβουλος μου έδωσε αρχικά τριγωνελλα και είδα μια σχετική αύξηση αλλά τίποτα το ιδιαίτερο. Ήπια για ένα μήνα και μετά το σταμάτησα. Από εχθές έχω αρχίσει μαγιά μπύρας. Θα δοκιμάσω και μπύρα χωρίς αλκοόλ όπως λες..ποιος ξέρει μπορεί να με βοηθήσει και εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...