Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γενέθλια σε παιδότοπο ή σε σπίτι;


Recommended Posts

On 27/12/2021 at 2:38 ΜΜ, Super.mum είπε:

Πολύ ωραίο θέμα για συζήτηση θα ήταν αυτό! Απλά το θέμα είναι ότι και εμείς δεν θεωρώ ότι του πήραμε λίγα. Πήραμε από 4 δωρα στον κάθε ένα μόνο από εμάς, ήταν καλά δωρα όπως ξύλινα τουβλάκια , εργαλεία , λεγκο και Playmobil. Ας μην πω για τα δωρα των παππούδων που ήταν υπέρ πολλά. Όλα αυτά πέσανε πολύ κοντά. Θέλω να τα εκτιμήσουν. Η συμπεριφορά που είδα από το κοριτσάκι αυτό στα γενέθλια του πραγματικά με έκανε και προβληματίστηκα. Ήταν αυτό το παιδί που λες ότι τα έχει όλα μα δεν δείχνει ευχαριστημένο με τίποτα. Ένιωσα πολύ περιφανή για τον μεγάλο μου μπορώ να πω. Ήταν πραγματικά ευγενικός , σε ότι του προσφέρανε έλεγε ευχαριστω. Ήθελε να παίξει και είδα μια περίεργη αντιμετώπιση από μια άλλη κοπέλα στο πάρτυ που δεν ήταν μαμά , ήταν απλά μια κοντινή συγγενής του κοριτσιού που είχε το πάρτυ. Απλά μάλλον επειδή ο δικός μου είναι πολύ κοινωνικός και ήθελε να παίξει με το κοριτσάκι , εκείνη μου τόνισε 2 φορές ότι της παίρνει τα παιχνίδια της μικρής και έτσι αναγκάστηκα και εγώ να τον απομακρύνω. Ενώ έβλεπα την συμπεριφορά του γιου μου και έλεγα ότι προσπαθούσε απλά να παίξει δεν ενοχλούσε κάποιον. Τέλος πάντων , θέλω να πω ότι ένιωσα πολύ περιφανη μετά από πολλές σκέψεις που κάνω μόνη μου ότι μπορεί κάτι να κάνω λάθος , ότι μπορεί κάπου να είμαι πιο αυστηρή η κάπου πιο ελαστική με τα παιδιά μου. Είδα από την συμπεριφορά του ότι ναι ίσως έχω κάνει καλή δουλειά τελικά. Ήταν ευγενικός , ήταν συνεργάσιμος , προσπαθούσε να παίξει με τα αλλα παιδάκια ..σίγουρα ήθελε να κάνει και ζαβολιές αλλά η αντίδραση του σε ότι του προσφέρανε ήταν τόσο ευγενική. Σε αντίθεση με το κοριτσάκι που ότι και να της δίνανε δεν ήθελε τίποτα. Δεν ξέρω κατά ποσο ευχαριστήθηκε αυτό το παιδί τελικά το πάρτυ του. Κρίμα και κάνανε τόσο κόπο οι γονείς. 

Μπορεί το κοριτσακι να μην μπορούσε να επεξεργαστεί τα συναισθήματα του.πολυς κοσμος κ πολλά ερεθίσματα γύρω γύρω.

On 27/12/2021 at 3:10 ΜΜ, Super.mum είπε:

Ο δικός μου είναι 2 μισή , το κοριτσάκι έκλεισε τα 4. Όχι δεν θα το πω αυτό , είμαι περήφανη για την δουλειά που έχουμε κάνει μέχρι τώρα με τον άντρα μου και είναι τόσο ευγενικό παιδί. Αν την μια κάνει ζαβολιές και την άλλη όχι δεν με απασχολεί. Είναι η ηλικία του τέτοια. Και να προσθέσω ότι δεν είναι και το πιο ήρεμο παιδί. Το περήφανη δηλαδή δεν το είπα επειδή ήταν ήρεμο. Δεν ήταν ήρεμο.. έκανε κάποιες ζαβολιές όχι όσες συνηθίζει πάντα πιο λίγες. Το περιφανη το είπα που τον έβλεπα να προσπαθεί να συνεργαστεί και που ήταν ευγενικός με εκείνους που του πρόσφεραν κάτι. 

Να σου πω εδώ ότι το κοριτσάκι βρίσκεται σε άλλο αναπτυξιακό στάδιο κ περνά την πρωτη εφηβεια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 28 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Μπορεί το κοριτσακι να μην μπορούσε να επεξεργαστεί τα συναισθήματα του.πολυς κοσμος κ πολλά ερεθίσματα γύρω γύρω.

Να σου πω εδώ ότι το κοριτσάκι βρίσκεται σε άλλο αναπτυξιακό στάδιο κ περνά την πρωτη εφηβεια

Ναι δεν έχω ξανά δει τέτοια συμπεριφορά σε 4χρονο η αλήθεια είναι. Δεν ξέρω αν είναι αυτό η απλά αν δεν έχει ακούσει ποτέ το όχι 

Just now, Super.mum είπε:

Ναι δεν έχω ξανά δει τέτοια συμπεριφορά σε 4χρονο η αλήθεια είναι. Δεν ξέρω αν είναι αυτό η απλά αν δεν έχει ακούσει ποτέ το όχι 

Απλά καθόμουν και κοιταγα , είχα μείνει !ένιωθα ότι κοιτάω κάποια από αυτές τις ταινίες που το παιδακι κάνει ότι θέλει τους γονείς του και νιώθει βασιλιάς .. κάπως έτσι 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Super.mum είπε:

Ναι δεν έχω ξανά δει τέτοια συμπεριφορά σε 4χρονο η αλήθεια είναι. Δεν ξέρω αν είναι αυτό η απλά αν δεν έχει ακούσει ποτέ το όχι 

Απλά καθόμουν και κοιταγα , είχα μείνει !ένιωθα ότι κοιτάω κάποια από αυτές τις ταινίες που το παιδακι κάνει ότι θέλει τους γονείς του και νιώθει βασιλιάς .. κάπως έτσι 

Είμαι σίγουρη ότι έχει ξανακούσει το όχι.μποτει κ υπερβολικά πολλές φορές.σιγουρα πάντως το παιδάκι τραβούσε ζόρι.

On 27/12/2021 at 2:49 ΜΜ, Super.mum είπε:

Μακάρι πραγματικά ! Απλά ξέρεις τι άλλο με απασχολεί ; Που μεγαλώνω ευγενικά παιδιά σε ένα κόσμο που δεν ξέρει να λέει ευχαριστω. Και μερικές φορές σκέφτομαι πως θα είναι στην πορεία ..θα τον εκμεταλλεύονται για αυτό ; Ίσως τελικά θα βγαίνει χαμένος ;

Το πιο βασικό πράγμα δεν είναι η ακαδημαϊκή γνώση.ειναι το να καταφέρνει το παιδί να διαχειρίζεται συγκρούσεις κ να αναπτύξει συναισθηματική νοημοσύνη.Γι αυτό κ ποτε δεν παρεμβαινω εκτός κ αν υπαρ ει κίνδυνος για την σωματική ακεραιότητα.

Η ευγένεια είναι ένα άλλο κομμάτι κ πάει πολλές φορές με την οριοθέτηση.

Το να ειναι ευγενής ειναι αρετή κ δεν θα βγει κάποιος χαμένος γι αυτο.Και δεν σύμφωνο ότι ο κόσμος δεν ξέρει να λέει ευχαριστώ.το ευχαριστώ εκφράζεται ποικιλοτροπως.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Super.mum said:

Ναι δεν έχω ξανά δει τέτοια συμπεριφορά σε 4χρονο η αλήθεια είναι. Δεν ξέρω αν είναι αυτό η απλά αν δεν έχει ακούσει ποτέ το όχι 

Μαζεύτηκε ένα σωρό κόσμος στο σπίτι της, ένα τσούρμο παιδιά έκαναν κατάληψη στα παιχνίδια της (εκτός αν είχαν φέρει δικά τους από το σπίτι τους). Μπορεί να την πίεζαν να παίξει με τα άλλα παιδάκια ενώ δεν ήθελε. Μην βάζουμε ταμπέλες σε ένα 4χρονο από ένα μεμονωμένο περιστατικό. Ο δικός μου στα 2,5 ήταν αγγελούδι σε σχέση με τώρα που είναι 4. Στα 1,5 πάλι, σήκωνε χέρι στα παιδάκια. Τα παιδιά αλλάζουν. Ο δικός σου, πέρα από πολύ μικρότερος, ήταν και εκτός έδρας. Λογικό να είναι πιο μαζεμένος. Και τα παιδιά που ακούνε όχι έχουν γκρίνια και κακές στιγμές.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Yovanna είπε:

Μαζεύτηκε ένα σωρό κόσμος στο σπίτι της, ένα τσούρμο παιδιά έκαναν κατάληψη στα παιχνίδια της (εκτός αν είχαν φέρει δικά τους από το σπίτι τους). Μπορεί να την πίεζαν να παίξει με τα άλλα παιδάκια ενώ δεν ήθελε. Μην βάζουμε ταμπέλες σε ένα 4χρονο από ένα μεμονωμένο περιστατικό. Ο δικός μου στα 2,5 ήταν αγγελούδι σε σχέση με τώρα που είναι 4. Στα 1,5 πάλι, σήκωνε χέρι στα παιδάκια. Τα παιδιά αλλάζουν. Ο δικός σου, πέρα από πολύ μικρότερος, ήταν και εκτός έδρας. Λογικό να είναι πιο μαζεμένος. Και τα παιδιά που ακούνε όχι έχουν γκρίνια και κακές στιγμές.

Δεν επιτρεπόταν να πάει κάποιος στα παιχνίδια της. Ήμασταν όλοι στο σαλόνι. Μου είπαν ότι ο δικός μου της πήρε κάποια παιχνίδια από τα χέρια όποτε τον απομάκρυνα και δεν τον ξανά άφησα να πάει να παίξει. Όπως κάνανε και όλες οι μαμάδες. Κραταγαμε τα παιδιά μας στο σαλόνι που δεν είχε παιχνίδια. Παίζανε ότι μπορούσαν μεταξύ τους. 

Πάντως την προηγούμενη εβδομάδα είχαμε πάει σε άλλο ένα πάρτυ. Σε ένα κοριτσάκι που έκλεινε τα 3. Και μπορώ να πω ότι περάσαμε σούπερ. Τα παιδιά είχαν χώρο για παιχνίδι , είχαν πολλά παιχνίδια να ασχοληθούν και πιστεύω το χάρηκαν πολύ όλοι. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 24 λεπτά , Super.mum είπε:

Δεν επιτρεπόταν να πάει κάποιος στα παιχνίδια της. Ήμασταν όλοι στο σαλόνι. Μου είπαν ότι ο δικός μου της πήρε κάποια παιχνίδια από τα χέρια όποτε τον απομάκρυνα και δεν τον ξανά άφησα να πάει να παίξει. Όπως κάνανε και όλες οι μαμάδες. Κραταγαμε τα παιδιά μας στο σαλόνι που δεν είχε παιχνίδια. Παίζανε ότι μπορούσαν μεταξύ τους. 

Σας είχαν όμως ανθρώπους για απασχόληση.

Τι εννοείς ότι δεν επιτρεπόταν να πάει κάποιος στα παιχνίδια της?Ο.τι δεν ήθελαν να αφήσουν έξω λογιξα θα το είχαν μαζεψει

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , μαγιοπουλας είπε:

Σας είχαν όμως ανθρώπους για απασχόληση.

Τι εννοείς ότι δεν επιτρεπόταν να πάει κάποιος στα παιχνίδια της?Ο.τι δεν ήθελαν να αφήσουν έξω λογιξα θα το είχαν μαζεψει

Όχι δεν είχε παιχνίδια στο σαλόνι που είμασταν εμείς. Μόνο στο δωμάτιο της μικρής που δεν άφηναν να πάνε τα παιδάκια. Τους ανθρώπους που είχαν για την απασχόληση ο δικός μου δυστυχώς τους φοβόταν. Φοβόταν τον κλόουν και δεν ήθελε να τον βάψουν μετά οι κοπέλες. Νομίζω καλύψανε με αυτά πιο πολύ τα μεγαλύτερα παιδιά. 

Στα δικά μας πάρτυ που κάνουμε εγώ αφήνω τα παιδιά να παίζουν όπου θέλουν και με ότι παιχνίδι θέλουν. Δεν θεωρώ σωστό να κάτσουν τα παιδάκια με ενήλικες όλη την ώρα και να μην έχουν παιχνίδια. Έτσι και αλλιώς σε παιδικό πάρτυ πήγαμε .. λογικό δεν είναι ; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Super.mum είπε:

Όχι δεν είχε παιχνίδια στο σαλόνι που είμασταν εμείς. Μόνο στο δωμάτιο της μικρής που δεν άφηναν να πάνε τα παιδάκια. Τους ανθρώπους που είχαν για την απασχόληση ο δικός μου δυστυχώς τους φοβόταν. Φοβόταν τον κλόουν και δεν ήθελε να τον βάψουν μετά οι κοπέλες. Νομίζω καλύψανε με αυτά πιο πολύ τα μεγαλύτερα παιδιά. 

Θα έπρεπε να έχουν κλειδώσει την πόρτα τότε.τι έλεγαν δηλ κ δεν τα άφηναν?

Τώρα αν το παιδί φοβόταν δεν φταίνε αυτοί.μηπως Κάβεντις δεν θα έπρεπε να πάτε αν ξέρατε ότι θα εχει πολύ κόσμο λ το παιδί θα αναστατώνοταν?το ξέρατε ομως?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , μαγιοπουλας είπε:

Θα έπρεπε να έχουν κλειδώσει την πόρτα τότε.τι έλεγαν δηλ κ δεν τα άφηναν?

Τώρα αν το παιδί φοβόταν δεν φταίνε αυτοί.μηπως Κάβεντις δεν θα έπρεπε να πάτε αν ξέρατε ότι θα εχει πολύ κόσμο λ το παιδί θα αναστατώνοταν?το ξέρατε ομως?

Δεν είχαν κλειδώσει γιατί καθόταν μέσα η μικρή και δεν ήθελε να βγει. Δεν είχα καταλάβει στην αρχή ότι απαγορεύεται να πάνε τα αλλα παιδάκια γιατί είδα 2 που είχαν πάει και παίζανε και πήγε και ο δικός μου αλλά η κυρία που προσέχει την μικρή μου είπε να πω στα παιδάκια ότι είναι χώρος της μικρής εδώ και ότι δεν θέλει να της πειράζουν τα παιχνίδια. Εγώ της είπα ότι εκείνοι θα έπρεπε να ενημερώσουν τους υπόλοιπους γονείς για να το γνωρίζουν και απλά απομάκρυνα τον δικό μου και δε τον ξανά άφησα να πάει. 

πρίν από 4 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Θα έπρεπε να έχουν κλειδώσει την πόρτα τότε.τι έλεγαν δηλ κ δεν τα άφηναν?

Τώρα αν το παιδί φοβόταν δεν φταίνε αυτοί.μηπως Κάβεντις δεν θα έπρεπε να πάτε αν ξέρατε ότι θα εχει πολύ κόσμο λ το παιδί θα αναστατώνοταν?το ξέρατε ομως?

Τι εννοείς να μην πηγαίναμε στο πάρτυ που μας κάλεσαν ; Όχι που να ήξερα ότι θα αναστατωθεί το παιδί τόσο δεν τους βλέπουμε πολύ συχνά 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 32 λεπτά , Super.mum είπε:

Δεν είχαν κλειδώσει γιατί καθόταν μέσα η μικρή και δεν ήθελε να βγει. Δεν είχα καταλάβει στην αρχή ότι απαγορεύεται να πάνε τα αλλα παιδάκια γιατί είδα 2 που είχαν πάει και παίζανε και πήγε και ο δικός μου αλλά η κυρία που προσέχει την μικρή μου είπε να πω στα παιδάκια ότι είναι χώρος της μικρής εδώ και ότι δεν θέλει να της πειράζουν τα παιχνίδια. Εγώ της είπα ότι εκείνοι θα έπρεπε να ενημερώσουν τους υπόλοιπους γονείς για να το γνωρίζουν και απλά απομάκρυνα τον δικό μου και δε τον ξανά άφησα να πάει. 

Τι εννοείς να μην πηγαίναμε στο πάρτυ που μας κάλεσαν ; Όχι που να ήξερα ότι θα αναστατωθεί το παιδί τόσο δεν τους βλέπουμε πολύ συχνά 

Το δικό σας το παιδάκι πάντως δεν μπορούσε να διαχειριστεί τα τόσα ερεθίσματα.ειναι μικρο

.

Το κοριτσάκι ήταν φυσιολογικό αυτό που αισθανόταν.η κυρία που την προσέχει ίσως να τα είπε όπως τα ήθελε κ να μην αντιπροσωπεύει την οικογένεια.

Link to comment
Share on other sites

On 12/27/2021 at 2:38 PM, Super.mum said:

Πολύ ωραίο θέμα για συζήτηση θα ήταν αυτό! Απλά το θέμα είναι ότι και εμείς δεν θεωρώ ότι του πήραμε λίγα. Πήραμε από 4 δωρα στον κάθε ένα μόνο από εμάς, ήταν καλά δωρα όπως ξύλινα τουβλάκια , εργαλεία , λεγκο και Playmobil. Ας μην πω για τα δωρα των παππούδων που ήταν υπέρ πολλά. Όλα αυτά πέσανε πολύ κοντά. Θέλω να τα εκτιμήσουν. Η συμπεριφορά που είδα από το κοριτσάκι αυτό στα γενέθλια του πραγματικά με έκανε και προβληματίστηκα. Ήταν αυτό το παιδί που λες ότι τα έχει όλα μα δεν δείχνει ευχαριστημένο με τίποτα. Ένιωσα πολύ περιφανή για τον μεγάλο μου μπορώ να πω. Ήταν πραγματικά ευγενικός , σε ότι του προσφέρανε έλεγε ευχαριστω. Ήθελε να παίξει και είδα μια περίεργη αντιμετώπιση από μια άλλη κοπέλα στο πάρτυ που δεν ήταν μαμά , ήταν απλά μια κοντινή συγγενής του κοριτσιού που είχε το πάρτυ. Απλά μάλλον επειδή ο δικός μου είναι πολύ κοινωνικός και ήθελε να παίξει με το κοριτσάκι , εκείνη μου τόνισε 2 φορές ότι της παίρνει τα παιχνίδια της μικρής και έτσι αναγκάστηκα και εγώ να τον απομακρύνω. Ενώ έβλεπα την συμπεριφορά του γιου μου και έλεγα ότι προσπαθούσε απλά να παίξει δεν ενοχλούσε κάποιον. Τέλος πάντων , θέλω να πω ότι ένιωσα πολύ περιφανη μετά από πολλές σκέψεις που κάνω μόνη μου ότι μπορεί κάτι να κάνω λάθος , ότι μπορεί κάπου να είμαι πιο αυστηρή η κάπου πιο ελαστική με τα παιδιά μου. Είδα από την συμπεριφορά του ότι ναι ίσως έχω κάνει καλή δουλειά τελικά. Ήταν ευγενικός , ήταν συνεργάσιμος , προσπαθούσε να παίξει με τα αλλα παιδάκια ..σίγουρα ήθελε να κάνει και ζαβολιές αλλά η αντίδραση του σε ότι του προσφέρανε ήταν τόσο ευγενική. Σε αντίθεση με το κοριτσάκι που ότι και να της δίνανε δεν ήθελε τίποτα. Δεν ξέρω κατά ποσο ευχαριστήθηκε αυτό το παιδί τελικά το πάρτυ του. Κρίμα και κάνανε τόσο κόπο οι γονείς. 

μη ξεχνάμε πως μιλάμε για παιδιά 2,5 και 4 ετών σωστά?? Πολλές φορές οι αντιδράσεις των παιδιών σε αυτές τις ηλικίες είναι αψυχολόγητες!! Το ότι ένα παιδί στα 4 δείχνει να μην είναι ευχαριστημένο με κάτι δε σημαίνει απαραίτητα ότι δεν είναι ευγενικό, ή ότι δεν το ευχαριστεί τίποτα. Μπορεί απλά να έτυχε, να μην ήταν η ημέρα του! Δεν ξέρουμε τι μπορεί να συμβαίνει. Μπράβο στους ανθρώπους που κατάφεραν και έκαναν τέτοια γενέθλια. μη σε αγχώνει για το τι επιπτώσεις θα έχει αυτό στα παιδιά σου, δεν έγινε και κάτι που γύρισε με τρεις σακούλες δώρα από ένα πάρτυ! Με όλη την καλή διάθεση που έχω θα σου πω να μη συγκρίνεις ποτέ τα παιδιά μεταξύ τους (συγκρίνεις τον γιο σου με το παιδάκι που είχε το πάρτυ), το κάθε ένα είναι διαφορετικό και αντιδρά αλλιώς. Μπράβου που του έχεις μάθει να είναι ευγενικό, μακάρι να είναι έτσι πάντα, εμπειρικά όμως θα σου πω πως μπορεί να εκπλαγείς στο μέλλον από συμπεριφορές και αντιδράσεις του γιου σου-όπως όλοι μας!! Μεγαλωνουν και αλλάζουν!

14 hours ago, Super.mum said:

Εμένα σήμερα το πρωί ξύπνησε και άρχισε να λέει «Άι Βασίλης έφερε δωρα;» Του εξήγησα ότι δεν θα φέρνει κάθε μέρα ο Άι Βασίλης δωρα , ότι γιορτινές μέρες παίρνουμε κάποια δωρα παραπάνω αλλά όχι κάθε μέρα. Δεν ξέρω αν έδωσε βάση , συνέχισε να λέει δωρα που είναι τα δωρα :p

Θα το καταλάβει κάποια στιγμή, να είσαι σίγουρη!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Συμφωνώ, οι ενήλικες καθορίζουν τη συμπεριφορά των παιδιών πόσο μάλλον όταν είναι δικό τους, τώρα κάθε οικογένεια έχει τους δικούς της κανονισμούς και με αφορμή τα παιδιά (που αποκτήσαμε) θα δούμε πολλά σπίτια, πολλούς κανονισμούς και γονείς, άλλοι εμπνέουν και άλλοι όχι, πάντως για να επανέλθω στο θέμα είτε παιδότοπος είτε σπίτι προτείνω μέσα στις δραστηριότητες και φωτογράφο, πέραν ότι μένει αποτυπωμένη η ανάμνηση κρατάς και επαφή με τους υπόλοιπους που στέλνεις φωτογραφίες, τις σχολιάζεις, γελάς και πάει λέγοντας,εγώ θα τη φέρνω κάθε χρόνο την κοπέλα, αξίζει τον κόπο

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Για το δικό μας σας είπα.

Πολυ ωραια περάσαμε.Για δωράκια έδωσα πινακάκι με κιμωλιες κβαφουγγαρακια ,γλυφιτζουρια κ χωνακια παγωτού με μαρς μελοους.Αναρπαστα έγιναν 

Τέλειο ομως ήταν κ το πάρτυ της Γιοβαννας.

Υπέρ πάρτυ.Ενα θα σας πω Εξιμισι κιλα τουρτα.Δεν έβγαζε μεγαλύτερη το ζαχαροπλαστειο.Τρελο παιχνιδι τα μικρα Ενυουσιασμενοι κ οι μεγάλοι Ωραίο φαγητό,όμορφα δωράκια γλυφιτζουρια ,πινιατα,ωραίος στολισμός με μπαλονια.

Τα γράφω τώρα γιατί ξέρω ότι ειναι μπλοκαρισμενη ένα χρόνο τωρα από την διαχείριση,μετά το επεισόδιο που προκλήθηκε τέτοιες μέρες με την Έσπερος. 

Θελει προεγγραφή κ πάλι αν εγκριθεί...

Το αναφέρω όμως γιατί πράγματι ήταν παρτυ με τα όλα του,από αυτά που τα θυμάσαι για καιρό 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι ωραία! Να τα χαίρεστε, βρε κορίτσια. 

Εγώ φέτος τα έκανα πρώτη φορά σε παιδότοπο. Είχα ένα άγχος για αρρώστιες-φαγητό-φασαρία, αλλά τα περάσαμε πολύ καλά. Όλοι έμειναν ευχαριστημένοι. Είναι πλέον και στη φάση που έχει αρχίσει να κάνει παρέα με αλλά παιδάκια, οπότε κάλεσα και συμμαθητές και γνωρίσαμε και τους γονείς. Μπορώ να πω ότι το ευχαριστήθηκα κι εγώ!

Link to comment
Share on other sites

Να τα χαίρεστε! 

Απ'ο,τι κατάλαβα κάποιες έχετε γνωριστεί και πήγατε η μία στο πάρτυ της άλλης; Τέλειο!

Εμάς που ήταν το Πάσχα (3 ετών) και ήμουν στο ξεκίνημα της εγκυμοσύνης είπαμε λόγω covid να καλέσουμε μόνο δύο τριμελεις οικογένειες συν τους παππούδες αλλά τελικά το ένα παιδάκι αρρώστησε και ήρθε μόνο μία οικογένεια και οι παππούδες. Ψιλοξενερωσα αλλά η μικρή μια χαρά ενθουσιάστηκε. Φέτος ελπίζω να είναι καλύτερα τα πράγματα με τον covid μπας και κάνουμε επιτέλους κάτι καλύτερο, γιατί θα έχουμε και το μωρό που θα είναι περίπου 5 μηνών τότε. Όταν ήταν ενός και δύο ήταν οι καραντινες οπότε τη μια φορά στην πρώτη πρώτη καραντίνα με τις πλήρεις απαγορευσεις ήμασταν τελείως μόνοι (αλλά με υπερπαραγωγη ομαδικής βιντεοκλήσης σε skype και viber ταυτόχρονα με πάνω από 10 άτομα λόγω πρώτων γενεθλίων!) και την άλλη μόνο με τους παππούδες. Ελπίζω έστω στα 4 να κάνει κάτι πιο "κανονικό"!

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , little lamb είπε:

Να τα χαίρεστε! 

Απ'ο,τι κατάλαβα κάποιες έχετε γνωριστεί και πήγατε η μία στο πάρτυ της άλλης; Τέλειο!

Εμάς που ήταν το Πάσχα (3 ετών) και ήμουν στο ξεκίνημα της εγκυμοσύνης είπαμε λόγω covid να καλέσουμε μόνο δύο τριμελεις οικογένειες συν τους παππούδες αλλά τελικά το ένα παιδάκι αρρώστησε και ήρθε μόνο μία οικογένεια και οι παππούδες. Ψιλοξενερωσα αλλά η μικρή μια χαρά ενθουσιάστηκε. Φέτος ελπίζω να είναι καλύτερα τα πράγματα με τον covid μπας και κάνουμε επιτέλους κάτι καλύτερο, γιατί θα έχουμε και το μωρό που θα είναι περίπου 5 μηνών τότε. Όταν ήταν ενός και δύο ήταν οι καραντινες οπότε τη μια φορά στην πρώτη πρώτη καραντίνα με τις πλήρεις απαγορευσεις ήμασταν τελείως μόνοι (αλλά με υπερπαραγωγη ομαδικής βιντεοκλήσης σε skype και viber ταυτόχρονα με πάνω από 10 άτομα λόγω πρώτων γενεθλίων!) και την άλλη μόνο με τους παππούδες. Ελπίζω έστω στα 4 να κάνει κάτι πιο "κανονικό"!

 

Τέλεια! Φοβερές ιδέες για δωρακια στα παιδιά. Θα τα έχω στο νου μου για τον μεγάλο. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , little lamb είπε:

Να τα χαίρεστε! 

Απ'ο,τι κατάλαβα κάποιες έχετε γνωριστεί και πήγατε η μία στο πάρτυ της άλλης; Τέλειο!

Εμάς που ήταν το Πάσχα (3 ετών) και ήμουν στο ξεκίνημα της εγκυμοσύνης είπαμε λόγω covid να καλέσουμε μόνο δύο τριμελεις οικογένειες συν τους παππούδες αλλά τελικά το ένα παιδάκι αρρώστησε και ήρθε μόνο μία οικογένεια και οι παππούδες. Ψιλοξενερωσα αλλά η μικρή μια χαρά ενθουσιάστηκε. Φέτος ελπίζω να είναι καλύτερα τα πράγματα με τον covid μπας και κάνουμε επιτέλους κάτι καλύτερο, γιατί θα έχουμε και το μωρό που θα είναι περίπου 5 μηνών τότε. Όταν ήταν ενός και δύο ήταν οι καραντινες οπότε τη μια φορά στην πρώτη πρώτη καραντίνα με τις πλήρεις απαγορευσεις ήμασταν τελείως μόνοι (αλλά με υπερπαραγωγη ομαδικής βιντεοκλήσης σε skype και viber ταυτόχρονα με πάνω από 10 άτομα λόγω πρώτων γενεθλίων!) και την άλλη μόνο με τους παππούδες. Ελπίζω έστω στα 4 να κάνει κάτι πιο "κανονικό"!

 

Ναι.να κα νερε από τα 4 κ μετα το ζητάνε.Αυτο είναι το φυσιολογικό.θα σας καλούν κ θα καλειτε 

 

πρίν από 29 λεπτά , little lamb είπε:

Να τα χαίρεστε! 

Απ'ο,τι κατάλαβα κάποιες έχετε γνωριστεί και πήγατε η μία στο πάρτυ της άλλης; Τέλειο!

Εμάς που ήταν το Πάσχα (3 ετών) και ήμουν στο ξεκίνημα της εγκυμοσύνης είπαμε λόγω covid να καλέσουμε μόνο δύο τριμελεις οικογένειες συν τους παππούδες αλλά τελικά το ένα παιδάκι αρρώστησε και ήρθε μόνο μία οικογένεια και οι παππούδες. Ψιλοξενερωσα αλλά η μικρή μια χαρά ενθουσιάστηκε. Φέτος ελπίζω να είναι καλύτερα τα πράγματα με τον covid μπας και κάνουμε επιτέλους κάτι καλύτερο, γιατί θα έχουμε και το μωρό που θα είναι περίπου 5 μηνών τότε. Όταν ήταν ενός και δύο ήταν οι καραντινες οπότε τη μια φορά στην πρώτη πρώτη καραντίνα με τις πλήρεις απαγορευσεις ήμασταν τελείως μόνοι (αλλά με υπερπαραγωγη ομαδικής βιντεοκλήσης σε skype και viber ταυτόχρονα με πάνω από 10 άτομα λόγω πρώτων γενεθλίων!) και την άλλη μόνο με τους παππούδες. Ελπίζω έστω στα 4 να κάνει κάτι πιο "κανονικό"!

 

Ναι.να κα νερε από τα 4 κ μετα το ζητάνε.Αυτο είναι το φυσιολογικό.θα σας καλούν κ θα καλειτε 

 

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν έχουμε πάει μόνο σε δύο με ανιματερ, ένα σε ταβέρνα με φουσκωτά κι ένα σε παιδική χαρά. Και άλλες δύο φορές σε γενέθλια που όμως το μόνο παιδάκι ήταν η δικιά μας, μια σε σπίτι και μια σε εστιατόριο. Η μικρή τρελαίνεται και μόνο που κάποιος έχει γενέθλια και τούρτα, ακόμα κι όταν απλά πάμε μια τούρτα στον παππού, οπότε φαντάζομαι αν πάει σε παρτυ θα της αρέσει. Μας είχαν καλέσει και σε ένα μωρό σε σπίτι που θα υπήρχαν άλλα 5 περίπου παιδάκια αλλά δεν μπορέσαμε να πάμε.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 49 λεπτά , little lamb είπε:

Να τα χαίρεστε! 

Απ'ο,τι κατάλαβα κάποιες έχετε γνωριστεί και πήγατε η μία στο πάρτυ της άλλης; Τέλειο!

Εμάς που ήταν το Πάσχα (3 ετών) και ήμουν στο ξεκίνημα της εγκυμοσύνης είπαμε λόγω covid να καλέσουμε μόνο δύο τριμελεις οικογένειες συν τους παππούδες αλλά τελικά το ένα παιδάκι αρρώστησε και ήρθε μόνο μία οικογένεια και οι παππούδες. Ψιλοξενερωσα αλλά η μικρή μια χαρά ενθουσιάστηκε. Φέτος ελπίζω να είναι καλύτερα τα πράγματα με τον covid μπας και κάνουμε επιτέλους κάτι καλύτερο, γιατί θα έχουμε και το μωρό που θα είναι περίπου 5 μηνών τότε. Όταν ήταν ενός και δύο ήταν οι καραντινες οπότε τη μια φορά στην πρώτη πρώτη καραντίνα με τις πλήρεις απαγορευσεις ήμασταν τελείως μόνοι (αλλά με υπερπαραγωγη ομαδικής βιντεοκλήσης σε skype και viber ταυτόχρονα με πάνω από 10 άτομα λόγω πρώτων γενεθλίων!) και την άλλη μόνο με τους παππούδες. Ελπίζω έστω στα 4 να κάνει κάτι πιο "κανονικό"!

 

Ναι ναι.βεβαια.γνωριστηκαμρ φοβερός τύπος.εξω καρδιά.large σε όλα της η Γιοβαννα.

Υπερπαραγωγή σου λέω.Ξετρελαμενοι κ πι μεγάλοι.Πολλη χαρά μου μοιράστηκε απλόχερα.Και χαίρονται κ όλοι άκρας υγείας μετά το πάρτυ.Τοσα παιδιά κ δεν κολλησεψτιποτα όμικρος της.

Αλλά κ να κολλούσαν χαλάλι.περασαμε τέλεια.

 

πρίν από 15 λεπτά , little lamb είπε:

Προς το παρόν έχουμε πάει μόνο σε δύο με ανιματερ, ένα σε ταβέρνα με φουσκωτά κι ένα σε παιδική χαρά. Και άλλες δύο φορές σε γενέθλια που όμως το μόνο παιδάκι ήταν η δικιά μας, μια σε σπίτι και μια σε εστιατόριο. Η μικρή τρελαίνεται και μόνο που κάποιος έχει γενέθλια και τούρτα, ακόμα κι όταν απλά πάμε μια τούρτα στον παππού, οπότε φαντάζομαι αν πάει σε παρτυ θα της αρέσει. Μας είχαν καλέσει και σε ένα μωρό σε σπίτι που θα υπήρχαν άλλα 5 περίπου παιδάκια αλλά δεν μπορέσαμε να πάμε.

Ουυυυ!θα ξετρελαθει

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ilaeira said:

Τι ωραία! Να τα χαίρεστε, βρε κορίτσια. 

Εγώ φέτος τα έκανα πρώτη φορά σε παιδότοπο. Είχα ένα άγχος για αρρώστιες-φαγητό-φασαρία, αλλά τα περάσαμε πολύ καλά. Όλοι έμειναν ευχαριστημένοι. Είναι πλέον και στη φάση που έχει αρχίσει να κάνει παρέα με αλλά παιδάκια, οπότε κάλεσα και συμμαθητές και γνωρίσαμε και τους γονείς. Μπορώ να πω ότι το ευχαριστήθηκα κι εγώ!

Να σας ζήσει! Ο παιδότοπος είναι πολύ καλή επιλογή για την ηλικία που είναι τώρα !!  Και του χρόνου με το καλό!! Το ωραίο με αυτά τα πάρτυ είναι ότι και εμείς οι γονείς το ευχαριστιόμαστε γιατί είμαστε πιο χαλαροί  σε σχέση με το να γίνονται σπίτι.

 

Εγώ φέτος του έκανα πάρτυ στην γιορτή του γιατί στα γενέθλια του είναι κλειστά τα σχολεία και λείπουν όλοι του οι φίλοι. Επιλέξαμε 5Χ5. Τα παιδιά πέρασαν πολύ ωραία όπως και εμείς οι μεγάλοι, παρόλο που φοβήθηκα λίγο για την βαβούρα επειδή είχα πολλά παιδιά καλεσμένα πήγε πολύ καλά καθώς μπήκαν στο γήπεδο και βγήκαν τρεις ώρες μετά!

Πολύ χαίρομαι που σιγά σιγά μπαίνουμε σε μία κανονικότητα και αρχίζουμε πάλι τέτοιες ευχάριστες συζητήσεις.

 

@μαγιοπουλας θα συμφωνήσω μαζί σου για την Υοvanna την γνώρισα, εξαιρετική κοπέλα. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vicky86 είπε:

να τα χαιρεστε ilaeira,μαγιοπουλας κ γιοβαννα!πανω απο ολα γερα παιδακια κ να τα καμαρωνουμε

εγω στεναχωρηθηκα πολυ γτ λογω καποιων οικογενειακων θεματων δ μπορεσα να κανω στην μεγαλη μου τον σεπτεμβριο,πριν την εναρξη της χρονιας

ευτυχως οργανωσε η νονα της ενα παρτυ εκπληξη με συγγενεις,το οποιο ηταν υπερπαραγωγη,κ ετσι ειπαμε μακαρι να τα καταφερουμε του χρονου

ηταν σε μια πολυ δυσκολη φαση,που δ ηξερα αν θα καταφερουμε να παμε εμεις σαν οικογενεια εκτος της εορταζουσας,αλλα τελικα ολα πηγαν καλα!

επισγς ηταν παρα πολυ ξεκουραστο για μενα,γτ η μαμα μου ανελαβε το μενου,κ η κουμπαρα μου ολα τα υπολοιπα

στολισμος τουρτας,μπισκοτα με ζαχαροπαστα,ολο τον στολισμο,props για σελφι,σακουλιτσες με γλυκακια κ μικροδωρακια για τα παιδια(φουρφουρια,φουσκες,μπαλονια).θεμα γοργονα επελεξε η νονα

προχθες καναμε τα γενεθλια του μικρου.δ ειχαμε πολυ χρονο για οργανωση,κ για να μην πουμε οτι κανουμε κ υπερπαραγωγη σε αυτον,που εχει ηδη καλεσει κ περυσι συμμαθητες,καλεσαμε παλι τους πολυ κολλητους του σπιτι,με πολυ απλα πραγματακια,στα παιδακια δωσαμε ζωγραφιες κ μπαλονια,χορεψανε,παιξανε τουιστερ,κ γενικα περασαμε καλα

στην τουρτα ειχαμε φιγουρες among us:rolleyes:

κ ηδη σκεφτονται τι θελουν για του χρονου:rolleyes:

 

Μπράβο στην κουμπάρα σου! Αξίζουν χρυσάφι αυτοί οι φίλοι. 

Ελπίζω να τα αφήσατε πίσω σας τα άσχημα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Ilaeira είπε:

 

Μπράβο στην κουμπάρα σου! Αξίζουν χρυσάφι αυτοί οι φίλοι. 

Ελπίζω να τα αφήσατε πίσω σας τα άσχημα. 

ναι πραγματι της αξιζουν συγχαρητηρια!!

ειναι η νονα της κ ειναι εξαιρετικη!

παρολο που δ ειμαστε κοντα,ξερω κ κυριως ξερει το παιδι,οτι εχει κ καποιον ακομη δικο του ανθρωπο να απευθυνθει που το νοιαζεται

γενικα τα πραγματα πανε καλυτερα,αλλα δ μπορω να πω οτι δ ανυπομονω να φυγει το 2022:smile:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...