Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γενέθλια σε παιδότοπο ή σε σπίτι;


Recommended Posts

πρίν από 1 λεπτό , Deena είπε:

Όχι, οικογενειακά μεταξύ μας τελικα.

 

1 hour ago, λουκουμαδάκι είπε:

Μπήκα ρε συ ακριβά μου βγαίνουν αυτά έχω 11 παιδάκια θα ξεπεράσω τα 80 100 δε παίζει :lol: 

Α ναι να βάλω και μια λιχουδιά :x

Θα το κάνεις νωρίτερα τελικά?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 20 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

 

Θα το κάνεις νωρίτερα τελικά?

Όχι δεν έχει. Κλείσαμε για 8 και ο θεός βοηθός. Δώσαμε προκαταβολή και μας είπανε ότι αν συμβεί κάτι τύπου λοκνταουν θα το μεταφέρουμε άνετα γιατί θα το ξέρουμε μέρες πριν. Από τη μία εύχομαι να μην θέλει ραπίντ από όλους γιατί δεν θέλω να φέρω σε τέτοια θέση τους καλεσμένους από οικονομικής πλευράς από την άλλη θέλω να πιστεύω ότι ένα σελφ έστω θα το κάνουν όπως θα κάνουμε και εμείς. Για τα σχολεία μάθαμε τίποτα; 

1 hour ago, Deena είπε:

 

Εγώ πιο παλιά σε πάρτυ με πολλά καλεσμένα παιδάκια με σφιχτό budget, είχα τυπώσει για το κάθε παιδάκι από το ΙΝΤΕΡΝΕΤ γύρω στις 5 χρωμοσελίδες στο τότε αγαπημένο θέμα του γιου μου (δεν θυμάμαι ποιο) και τις είχα βάλει σε διάφανο πλαστικό φακελάκι με κουμπί Α5 μαζί με ένα πακετάκι κηρομπογιές. Σαν πακετάκι απασχόλησης που έχεις μαζί σου για το εστιατόριο κλπ, εγώ ακόμα και τώρα πάντα έχω κάτι τέτοιο μαζί (απλά τώρα πλέον είναι πλαστικός φάκελος Α4 με πολλά άσπρα χαρτιά και ένα πακέτο μαρκαδόρους).

Έχω όσο τόσο ένα budget που με παίρνει να πάρω κάποια πραγματάκια,αν όχι τέλεια η ιδέα σου! 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, λουκουμαδάκι said:

Όχι δεν έχει. Κλείσαμε για 8 και ο θεός βοηθός. Δώσαμε προκαταβολή και μας είπανε ότι αν συμβεί κάτι τύπου λοκνταουν θα το μεταφέρουμε άνετα γιατί θα το ξέρουμε μέρες πριν. Από τη μία εύχομαι να μην θέλει ραπίντ από όλους γιατί δεν θέλω να φέρω σε τέτοια θέση τους καλεσμένους από οικονομικής πλευράς από την άλλη θέλω να πιστεύω ότι ένα σελφ έστω θα το κάνουν όπως θα κάνουμε και εμείς. Για τα σχολεία μάθαμε τίποτα; 

Το θεωρώ απίθανο να μην θέλουν ράπιντ. Εδώ ήθελαν σε μας που ήταν Οκτώβριος. Εμείς κάναμε όλοι ράπιντ στο σπίτι το πρωί για να πάμε στο Christmas Factory αργότερα. Πλέον δεν έχουμε κανένα. ελπίζω να βρούμε γιατί υπάρχει έλλειψη. 

Η γυναίκα του ξαδέρφου μου, η οποία εργάζεται για μεγάλο όμιλο νοσοκομείων και παρίσταται στις συνεδριάσεις που κάνουν με τον ΕΟΔΥ, είπε ότι στην τελευταία συνάντηση, πέρα από τα μέτρα που θα ανακοίνωναν , τα οποία και ανακοίνωσαν, τους είπαν ότι Γενάρη θα μας κλείσουν..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , λουκουμαδάκι είπε:

Όχι δεν έχει. Κλείσαμε για 8 και ο θεός βοηθός. Δώσαμε προκαταβολή και μας είπανε ότι αν συμβεί κάτι τύπου λοκνταουν θα το μεταφέρουμε άνετα γιατί θα το ξέρουμε μέρες πριν. Από τη μία εύχομαι να μην θέλει ραπίντ από όλους γιατί δεν θέλω να φέρω σε τέτοια θέση τους καλεσμένους από οικονομικής πλευράς από την άλλη θέλω να πιστεύω ότι ένα σελφ έστω θα το κάνουν όπως θα κάνουμε και εμείς. Για τα σχολεία μάθαμε τίποτα; 

Έχω όσο τόσο ένα budget που με παίρνει να πάρω κάποια πραγματάκια,αν όχι τέλεια η ιδέα σου! 

Μα μην το σκέφτεσαι αυτό.προεχ ει η ασφάλεια.το δικό μας παρτυ έγινε λίγες  μερες αφού θεσπίστηκε το ραπι τ κ το χάρηκα πάρα πολύ παρόλο που ήταν εξ αρχής σε εξωτερικό χώρο.θα γι ει χαμός κ ειδικά σε εσάς γι εται ήδη εδώ κ καιρό.. να μη σου πω οτι κ πολλοί καλεσμένοι θα ανακουφιστουν.

Εγώ σίγουρα υα έγραφα στην πρόσκληση ότι για την ασφάλεια όλων παρακαλώ να έχετε κα νει τεστ από πριν.γνω.η .ου.πιζω να πα ε όλα  κ ναχτο χαρειτε

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Μα μην το σκέφτεσαι αυτό.προεχ ει η ασφάλεια.το δικό μας παρτυ έγινε λίγες  μερες αφού θεσπίστηκε το ραπι τ κ το χάρηκα πάρα πολύ παρόλο που ήταν εξ αρχής σε εξωτερικό χώρο.θα γι ει χαμός κ ειδικά σε εσάς γι εται ήδη εδώ κ καιρό.. να μη σου πω οτι κ πολλοί καλεσμένοι θα ανακουφιστουν.

Εγώ σίγουρα υα έγραφα στην πρόσκληση ότι για την ασφάλεια όλων παρακαλώ να έχετε κα νει τεστ από πριν.γνω.η .ου.πιζω να πα ε όλα  κ ναχτο χαρειτε

Αυτό σκεφτόμουν, ή να γράψει κάτι "χαριτωμένο" τύπου το καλύτερο δώρο που μπορείτε να μας κάνετε είναι ένα rapid test πριν έρθετε. (τυπου επειδή κοστίζει, ας μην πάρουν δώρο)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 18 λεπτά , Yovanna είπε:

Το θεωρώ απίθανο να μην θέλουν ράπιντ. Εδώ ήθελαν σε μας που ήταν Οκτώβριος. Εμείς κάναμε όλοι ράπιντ στο σπίτι το πρωί για να πάμε στο Christmas Factory αργότερα. Πλέον δεν έχουμε κανένα. ελπίζω να βρούμε γιατί υπάρχει έλλειψη. 

Η γυναίκα του ξαδέρφου μου, η οποία εργάζεται για μεγάλο όμιλο νοσοκομείων και παρίσταται στις συνεδριάσεις που κάνουν με τον ΕΟΔΥ, είπε ότι στην τελευταία συνάντηση, πέρα από τα μέτρα που θα ανακοίνωναν , τα οποία και ανακοίνωσαν, τους είπαν ότι Γενάρη θα μας κλείσουν..

Γιατί ήθελαν ραπίντ καλέ τον Οκτώβριο; Εμείς πήγαμε σε πάρτυ αρχές Δεκεμβρίου μόνο με του εμβολιασμού :huh:

πρίν από 17 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Μα μην το σκέφτεσαι αυτό.προεχ ει η ασφάλεια.το δικό μας παρτυ έγινε λίγες  μερες αφού θεσπίστηκε το ραπι τ κ το χάρηκα πάρα πολύ παρόλο που ήταν εξ αρχής σε εξωτερικό χώρο.θα γι ει χαμός κ ειδικά σε εσάς γι εται ήδη εδώ κ καιρό.. να μη σου πω οτι κ πολλοί καλεσμένοι θα ανακουφιστουν.

Εγώ σίγουρα υα έγραφα στην πρόσκληση ότι για την ασφάλεια όλων παρακαλώ να έχετε κα νει τεστ από πριν.γνω.η .ου.πιζω να πα ε όλα  κ ναχτο χαρειτε

Παιδιά έχω μπερδευτεί. Οι εμβολιασμένοι θέλουν ραπίντ για κλειστό χώρο; Ισχύει τώρα τέτοιο πράγμα; 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , λουκουμαδάκι είπε:

Γιατί ήθελαν ραπίντ καλέ τον Οκτώβριο; Εμείς πήγαμε σε πάρτυ αρχές Δεκεμβρίου μόνο με του εμβολιασμού :huh:

Παιδιά έχω μπερδευτεί. Οι εμβολιασμένοι θέλουν ραπίντ για κλειστό χώρο; Ισχύει τώρα τέτοιο πράγμα; 

 

Τα κορίτσια μάλλον εννοούν τα selftest που παίρνουμε στο σπίτι.

 

Όχι, οι εμβολιασμένοι δεν χρειάζονται τεστ για να πάνε οπουδήποτε, πρός το παρόν τουλάχιστον (εξαιρούνται τα νοσοκομεία φυσικά). Τα παιδιά όμως χρειάζονται κατά κανόνα self test (δεν θυμάμαι αν είναι από τα 4 ή τα 5 και μετά).

 

Κι εγώ κάνω κατά κανόνα ένα σελφ όταν έχω να πάω κάπου όπου θα συναναστραφώ πολύ κόσμο, από μόνη μου όμως, όχι γιατί είναι υποχρεωτικό.

 

πρίν από 25 λεπτά , Yovanna είπε:

Πλέον δεν έχουμε κανένα. ελπίζω να βρούμε γιατί υπάρχει έλλειψη. 

 

 

Στο skroutz υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, λουκουμαδάκι said:

Γιατί ήθελαν ραπίντ καλέ τον Οκτώβριο; Εμείς πήγαμε σε πάρτυ αρχές Δεκεμβρίου μόνο με του εμβολιασμού :huh:

Παιδιά έχω μπερδευτεί. Οι εμβολιασμένοι θέλουν ραπίντ για κλειστό χώρο; Ισχύει τώρα τέτοιο πράγμα; 

Ο δικός μας χώρος ζήτησε. Παρότι ήταν σε εξωτερικό χώρο, διότι υπήρχε και εσωτερικός , όπως εκεί που έφαγαν τα παιδιά ή η αίθουσα σινεμά. Βέβαια, επειδή μου το είπαν μια μέρα πριν, έκαναν μόνο τα παιδιά και εμείς. Και αν υπήρχαν ανεμβολίαστοι φυσικά, που ευτυχώς δεν υπήρχαν. Στο θέατρο, στη Χριστουγεννιάτικη γιορτή, όλοι ράπιντ + πιστοποιητικό. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

Όταν λες κανονικό? Των 20 ευρώ ας πούμε? Ίσως λόγω των ημερών. Υπερπαραγωγή τί εννοείς? Είχε μάγους κτλ? Σερβιτόρους με παπιγιόν κτλ? Ήταν παιδικό πάρτυ ή κάποια γιορτινή μάζωξη ?

Ήταν δώρο ναι των 20 ευρώ περίπου. Μια μεγάλη πίστα με αμαξάκια μέσα. Υπερπαραγωγή εννοώ είχε catering με σερβιτόρους που σου το σέρβιραν και η διακόσμηση ήταν υπέρ πολύ ..ολόκληρος τείχος καλυμμένος με τεράστια σύνθεση από μπαλόνια , λαμπάκια τεράστια χαρτόνια με το θέμα του πάρτυ .. φυσικά δεν θα μιλήσω για την τούρτα που ήταν 5οροφη , είχε κλόουν , μετά είχε ταχυδακτιλουργους και κοπέλες που βάφανε τα παιδάκια ..εκτός από αυτά τα δωρα τους δώσανε και αλλα και αναμνηστικά και στα δικά μου που είναι αγόρια αμαξάκια και αυτοκολιτα και τετράδια ζωγραφικής. Μου φάνηκε πολύ ... δεν μπορώ να σκεφτώ το ποσό που χαλάσανε και ούτε είναι δικιά μου δουλειά .. μου φάνηκε άσχημο κάπως τα τόσα δωρα που κανανανε σε όλους εμάς τους καλεσμένους αν σκεφτείς ότι εμείς για το δικό τους δώρο δώσαμε γύρο στα 50 + γλυκό και κάτι αλλά χριστουγεννιάτικα που τους πήγαμε κάνα 65 το πολύ. 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Deena said:

Τα κορίτσια μάλλον εννοούν τα selftest που παίρνουμε στο σπίτι.

Όχι, για τα παιδιά ήθελε 24ωρο ράπιντ στο πάρτυ. Στη γιορτή, 24ωρο ράπιντ για όλους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 3 λεπτά , Yovanna είπε:

Ο δικός μας χώρος ζήτησε. Παρότι ήταν σε εξωτερικό χώρο, διότι υπήρχε και εσωτερικός , όπως εκεί που έφαγαν τα παιδιά ή η αίθουσα σινεμά. Βέβαια, επειδή μου το είπαν μια μέρα πριν, έκαναν μόνο τα παιδιά και εμείς. Και αν υπήρχαν ανεμβολίαστοι φυσικά, που ευτυχώς δεν υπήρχαν. Στο θέατρο, στη Χριστουγεννιάτικη γιορτή, όλοι ράπιντ + πιστοποιητικό. 

Όχι εδώ δεν ζητάνε πουθενά ακόμα τουλάχιστον. Δεν είναι του κράτους πάντως μάλλον δική τους πρωτοβουλία από ότι κατάλαβα σε σας. Παιδιά μόνο τα σελφ του σχολείου νομίζω; Το πολύ πολύ να κάνουν αυτά ραπίντ γιατί δε φαντάζομαι να δώσει το κράτος εκείνη την εβδομάδα τα σχολικά τεστ. 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Yovanna είπε:

Όχι, για τα παιδιά ήθελε 24ωρο ράπιντ στο πάρτυ. Στη γιορτή, 24ωρο ράπιντ για όλους.

 

Τώρα κατάλαβα, αυτό ήταν βέβαια το κάτι παραπάνω που ζήτησαν οι συγκεκριμένοι χώροι, όχι αυτό που προβλέπουν τα μέτρα (προς το παρόν τουλάχιστον). Κι εγώ έχω κάνει ράπιντ σε διάφορες τέτοιες περιστάσεις, για ένα συνέδριο και μια εταιρική εκδήλωση. Αλλά σε εστιατόρια, καφετέριες κλπ μπαίνουμε κατά κανόνα με πιστοποιητικά εμβολιασμού και σελφ τα παιδιά (για λίγο ακόμα...μετράω τις μέρες να πάρουν και αυτά τα πιστοποιητικά τους :-D).

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως στο προσκλητήριο θα γράψεις ότι θα απαιτείται εκείνο το διάστημα, δεν τίθεται θέμα παρεξήγησης κ αν κάποιος θιχτεί καλύτερα να μην έρθει.  Εμείς ότι προσκλητήριο έχουμε λάβει το γράφει ξεκάθαρα. Μάλιστα σε ένα πέρα από όλα τα αλλα διευκρίνιζε ότι θα φοραμε τη μάσκα συνεχώς.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Super.mum said:

Ήταν δώρο ναι των 20 ευρώ περίπου. Μια μεγάλη πίστα με αμαξάκια μέσα. Υπερπαραγωγή εννοώ είχε catering με σερβιτόρους που σου το σέρβιραν και η διακόσμηση ήταν υπέρ πολύ ..ολόκληρος τείχος καλυμμένος με τεράστια σύνθεση από μπαλόνια , λαμπάκια τεράστια χαρτόνια με το θέμα του πάρτυ .. φυσικά δεν θα μιλήσω για την τούρτα που ήταν 5οροφη , είχε κλόουν , μετά είχε ταχυδακτιλουργους και κοπέλες που βάφανε τα παιδάκια ..εκτός από αυτά τα δωρα τους δώσανε και αλλα και αναμνηστικά και στα δικά μου που είναι αγόρια αμαξάκια και αυτοκολιτα και τετράδια ζωγραφικής. Μου φάνηκε πολύ ... δεν μπορώ να σκεφτώ το ποσό που χαλάσανε και ούτε είναι δικιά μου δουλειά .. μου φάνηκε άσχημο κάπως τα τόσα δωρα που κανανανε σε όλους εμάς τους καλεσμένους αν σκεφτείς ότι εμείς για το δικό τους δώρο δώσαμε γύρο στα 50 + γλυκό και κάτι αλλά χριστουγεννιάτικα που τους πήγαμε κάνα 65 το πολύ. 

Μια χαρά δώρα κάνατε. Όντως υπερπαραγωγή το πάρτυ, αλλά γιατί σου φάνηκε άσχημο? Αν ήθελαν και μπορούσαν να κάνουν τέτοιο πάρτυ, γιατί όχι? Και τα δώρα ήθελαν και μπορούσαν να σας τα προσφέρουν. Αισθάνεσαι άσχημα διότι δέμα θα μπορείς να κάνεις κάτι ανάλογο όταν έρθει η σειρά σας? Δεν είναι απαραίτητο. Ούτε και θα τους νοιάξει πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , marakiz είπε:

Εννοείται πως στο προσκλητήριο θα γράψεις ότι θα απαιτείται εκείνο το διάστημα, δεν τίθεται θέμα παρεξήγησης κ αν κάποιος θιχτεί καλύτερα να μην έρθει.  Εμείς ότι προσκλητήριο έχουμε λάβει το γράφει ξεκάθαρα. Μάλιστα σε ένα πέρα από όλα τα αλλα διευκρίνιζε ότι θα φοραμε τη μάσκα συνεχώς.

Δεν τίθεται θέμα παρεξήγησης γιατί αν συμβαίνει θα συμβαίνει γιατί το είπε το κράτος όχι εγώ και επειδή είναι όλοι στενοί μας φίλοι. Αλλά σαν οικοδεσπότης ε δεν νιώθεις και άνετα να διπλοχρεωθεί μια οικογένεια ακόμα και αν είναι υποχρεωτικότητα. 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 41 λεπτά , λουκουμαδάκι είπε:

Γιατί ήθελαν ραπίντ καλέ τον Οκτώβριο; Εμείς πήγαμε σε πάρτυ αρχές Δεκεμβρίου μόνο με του εμβολιασμού :huh:

Παιδιά έχω μπερδευτεί. Οι εμβολιασμένοι θέλουν ραπίντ για κλειστό χώρο; Ισχύει τώρα τέτοιο πράγμα; 

Το Νοέμβριο ήθελαν σελφ για τα παιδιά κ ραπιντ για τους ανεμβομιαστους.εγω δεν ήξερα τι ήταν ο καθένας 

πρίν από 25 λεπτά , marakiz είπε:

Εννοείται πως στο προσκλητήριο θα γράψεις ότι θα απαιτείται εκείνο το διάστημα, δεν τίθεται θέμα παρεξήγησης κ αν κάποιος θιχτεί καλύτερα να μην έρθει.  Εμείς ότι προσκλητήριο έχουμε λάβει το γράφει ξεκάθαρα. Μάλιστα σε ένα πέρα από όλα τα αλλα διευκρίνιζε ότι θα φοραμε τη μάσκα συνεχώς.

Σωστοι

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , μαγιοπουλας είπε:

Το Νοέμβριο ήθελαν σελφ για τα παιδιά κ ραπιντ για τους ανεμβομιαστους.εγω δεν ήξερα τι ήταν ο καθένας 

Εμείς όλοι με εμβόλιο δεν έχω καλεσμένους πέρα από τον κύκλο μας (πχ συμμαθητές) 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 53 λεπτά , irin είπε:

Αυτό σκεφτόμουν, ή να γράψει κάτι "χαριτωμένο" τύπου το καλύτερο δώρο που μπορείτε να μας κάνετε είναι ένα rapid test πριν έρθετε. (τυπου επειδή κοστίζει, ας μην πάρουν δώρο)

Δεν νομίζω.ιζω ότι χρειάζεται καλόπαιδα το απαιτούν οι καιροί.εγω μάλιστα είχα γράψει ότι δεν πρέπει να ξεχαστούν κ ότι όλα τα δρώμενα θα γίνουν έξω.

πρίν από 4 λεπτά , λουκουμαδάκι είπε:

Δεν τίθεται θέμα παρεξήγησης γιατί αν συμβαίνει θα συμβαίνει γιατί το είπε το κράτος όχι εγώ και επειδή είναι όλοι στενοί μας φίλοι. Αλλά σαν οικοδεσπότης ε δεν νιώθεις και άνετα να διπλοχρεωθεί μια οικογένεια ακόμα και αν είναι υποχρεωτικότητα. 

Τι στιγμή που πήρατε την απόφαση εξυπακούεται ότι πρέπει να γίνει.μην το σκέφτεσαι.δειχνεις υπευθυνότητα ειδικά εκεί σε εσάς που γίνεται χαμος

πρίν από 1 λεπτό , λουκουμαδάκι είπε:

Εμείς όλοι με εμβόλιο δεν έχω καλεσμένους πέρα από τον κύκλο μας (πχ συμμαθητές) 

Εγώ τους παππούδες έφερα τα Χριστούγεννα κ κάνα.ε απα ντες ραπιντ

πρίν από 22 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Δεν νομίζω.ιζω ότι χρειάζεται καλόπαιδα το απαιτούν οι καιροί.εγω μάλιστα είχα γράψει ότι δεν πρέπει να ξεχαστούν κ ότι όλα τα δρώμενα θα γίνουν έξω.

Τι στιγμή που πήρατε την απόφαση εξυπακούεται ότι πρέπει να γίνει.μην το σκέφτεσαι.δειχνεις υπευθυνότητα ειδικά εκεί σε εσάς που γίνεται χαμος

Εγώ τους παππούδες έφερα τα Χριστούγεννα κ κάνα.ε απα ντες ραπιντ

Χα χα.οζι καλόπαιδα.καλοπιασμα ήθελα να πω 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Δεν νομίζω.ιζω ότι χρειάζεται καλόπαιδα το απαιτούν οι καιροί.εγω μάλιστα είχα γράψει ότι δεν πρέπει να ξεχαστούν κ ότι όλα τα δρώμενα θα γίνουν έξω.

Τι στιγμή που πήρατε την απόφαση εξυπακούεται ότι πρέπει να γίνει.μην το σκέφτεσαι.δειχνεις υπευθυνότητα ειδικά εκεί σε εσάς που γίνεται χαμος

Εγώ τους παππούδες έφερα τα Χριστούγεννα κ κάνα.ε απα ντες ραπιντ

Εμβολιασμένοι είναι υπεύθυνοι είναι ότι ισχύει τότε θα πράξουν αλλά (πέρα από το τι θα κάνω εγώ) να γράψω σε προσκλητήριο τι θα ήθελα να κάνουν ή να κάτσω να ελέγξω αν το έκαναν όχι δεν το κάνω. Με τις δύο μαμάδες έχουμε γυμναστήριο την προηγούμενη μέρα πχ και ξέρω ότι στα παιδιά τους παραείναι τυπικές με τους άλλους βρισκόμαστε σχεδόν κάθε μέρα θα κάνουμε ρεβεγιόν μαζί κλπ, ότι κρίνουν μόνοι τους δεν κυνηγάω κανέναν. Δε ξέρω είμαι λάθος; Δεν μιλάμε να έχουν έρθει σε επαφή με κρούσμα η να είναι άρρωστοι κλπ, εκεί αλλάζει το πράγμα εντελώς. 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 46 λεπτά , Yovanna είπε:

Μια χαρά δώρα κάνατε. Όντως υπερπαραγωγή το πάρτυ, αλλά γιατί σου φάνηκε άσχημο? Αν ήθελαν και μπορούσαν να κάνουν τέτοιο πάρτυ, γιατί όχι? Και τα δώρα ήθελαν και μπορούσαν να σας τα προσφέρουν. Αισθάνεσαι άσχημα διότι δέμα θα μπορείς να κάνεις κάτι ανάλογο όταν έρθει η σειρά σας? Δεν είναι απαραίτητο. Ούτε και θα τους νοιάξει πιστεύω.

Όχι δεν είπα για το υπερπαραγωγή μπορούν και το κάνουν όπως λες. Μου φάνηκε άσχημο για τα τόσα δωρα. Να μου πεις επιλογή τους ήταν θέλανε ίσως να τους ευχαριστήσουν όλους. Απλά είπα πως φάνηκε σε εμένα, όχι επειδή δεν μπορώ και εγώ να το κάνω απλά για κάποιο λόγο δεν μου άρεσε που πήγαμε στο πάρτυ τους και φύγανε και τα δικά μου με τόσα δωρα. Δεν ξέρω πως να το εξηγήσω. Ίσως εγώ να το βλέπω περίεργα τι να πω. Εμείς όταν έρθει η σειρά μας κάνουμε το πάρτυ μας όσο καλύτερα μπορούμε ..δεν θα κοιτάξω τι κάνουν οι υπόλοιποι σίγουρα. Για τα δωρα μου φάνηκε ότι δεν χρειάζονταν τόσα. Πας σε πάρτυ και φεύγεις με 3 σακούλες σχεδόν ; Ξέρω γώ 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Super.mum είπε:

Όχι δεν είπα για το υπερπαραγωγή μπορούν και το κάνουν όπως λες. Μου φάνηκε άσχημο για τα τόσα δωρα. Να μου πεις επιλογή τους ήταν θέλανε ίσως να τους ευχαριστήσουν όλους. Απλά είπα πως φάνηκε σε εμένα, όχι επειδή δεν μπορώ και εγώ να το κάνω απλά για κάποιο λόγο δεν μου άρεσε που πήγαμε στο πάρτυ τους και φύγανε και τα δικά μου με τόσα δωρα. Δεν ξέρω πως να το εξηγήσω. Ίσως εγώ να το βλέπω περίεργα τι να πω. Εμείς όταν έρθει η σειρά μας κάνουμε το πάρτυ μας όσο καλύτερα μπορούμε ..δεν θα κοιτάξω τι κάνουν οι υπόλοιποι σίγουρα. Για τα δωρα μου φάνηκε ότι δεν χρειάζονταν τόσα. Πας σε πάρτυ και φεύγεις με 3 σακούλες σχεδόν ; Ξέρω γώ 

Καταλαβαίνω νομίζω πώς το λές. Είναι περίεργο το ζήτημα. Από τη μία πλευρά, αυτοί ήθελαν και μπορούσαν να κάνουν δώρα, δικό τους είναι το πάρτυ-ότι θέλουν κάνουν. Και βέβαια τους ευχαριστούμε για αυτά που πρόσφεραν απλόχερα.

Από την άλλη, αν εσύ πχ έχεις επιλέξει να μάθεις στο παιδί σου ότι παίρνουμε ένα δώρο σε αυτόν που γιορτάζει, δεν παίρνουμε πολλά παιχνίδια για εμάς κλπ.. στο χαλάνε λίγο και παίρνει διαφορετικό μήνυμα το παιδί σου. 

Μεγάλη κουβέντα... όμως λένε ότι τα παιδιά ξέρουν τί συμβαίνει και πού, ξέρουν πολύ καλά τις συνήθειες της οικογένειάς τους και τί να περιμένουν, ακόμα κι όταν ζήσουν κάτι διαφορετικό αλλού. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , irin είπε:

Καταλαβαίνω νομίζω πώς το λές. Είναι περίεργο το ζήτημα. Από τη μία πλευρά, αυτοί ήθελαν και μπορούσαν να κάνουν δώρα, δικό τους είναι το πάρτυ-ότι θέλουν κάνουν. Και βέβαια τους ευχαριστούμε για αυτά που πρόσφεραν απλόχερα.

Από την άλλη, αν εσύ πχ έχεις επιλέξει να μάθεις στο παιδί σου ότι παίρνουμε ένα δώρο σε αυτόν που γιορτάζει, δεν παίρνουμε πολλά παιχνίδια για εμάς κλπ.. στο χαλάνε λίγο και παίρνει διαφορετικό μήνυμα το παιδί σου. 

Μεγάλη κουβέντα... όμως λένε ότι τα παιδιά ξέρουν τί συμβαίνει και πού, ξέρουν πολύ καλά τις συνήθειες της οικογένειάς τους και τί να περιμένουν, ακόμα κι όταν ζήσουν κάτι διαφορετικό αλλού. 

Πολύ σωστά αυτά που λες! Και επίσης να προσθέσω ότι αυτές τις μέρες επειδή είναι κι γιορτινές τα παιδιά έχουν πάρει παρά παρά πολλά παιχνίδια. Από την μια είπα να τους δώσω τα δικά μας δωρα με τον άντρα μου παραμονή Χριστουγέννων γιατί ήμουν σχεδόν σίγουρη ότι οι παππούδες θα δίνανε τα δικά τους δωρα πρωτοχρονιά και τελικά οι παππούδες και η θεία τους αποφάσισε να τα δώσουν και εκείνοι νωρίτερα. Και από την άλλη αυτό το πάρτυ που πάλι πήραν δωρα. Δεν ξέρω πως να το διαχειριστώ τώρα. Του εξήγησα ότι ήταν ειδική περίσταση και ότι πήρε τόσα δωρα επειδή είναι γιορτές τώρα τα Χριστούγεννα. Αλλά βρε κορίτσια μου φάνηκαν όντως πολλά δεν θέλω σε καμία περίπτωση να κακομαθουν. Μας πέσανε όλα τα δωρα μαζί δεν ήξερε τι να πρώτο ανοίξει. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Super.mum είπε:

Πολύ σωστά αυτά που λες! Και επίσης να προσθέσω ότι αυτές τις μέρες επειδή είναι κι γιορτινές τα παιδιά έχουν πάρει παρά παρά πολλά παιχνίδια. Από την μια είπα να τους δώσω τα δικά μας δωρα με τον άντρα μου παραμονή Χριστουγέννων γιατί ήμουν σχεδόν σίγουρη ότι οι παππούδες θα δίνανε τα δικά τους δωρα πρωτοχρονιά και τελικά οι παππούδες και η θεία τους αποφάσισε να τα δώσουν και εκείνοι νωρίτερα. Και από την άλλη αυτό το πάρτυ που πάλι πήραν δωρα. Δεν ξέρω πως να το διαχειριστώ τώρα. Του εξήγησα ότι ήταν ειδική περίσταση και ότι πήρε τόσα δωρα επειδή είναι γιορτές τώρα τα Χριστούγεννα. Αλλά βρε κορίτσια μου φάνηκαν όντως πολλά δεν θέλω σε καμία περίπτωση να κακομαθουν. Μας πέσανε όλα τα δωρα μαζί δεν ήξερε τι να πρώτο ανοίξει. 

Aκριβώς τα ίδια νιώθω σε τέτοιες περιπτώσεις. Και με λένε υπερβολική. Από την άλλη, δώσε εσύ τις σωστές αρχές και το καλό παράδειγμα, και δεν θα κακομάθουν με τέτοια περιστατικά που συμβαίνουν 1-2 φορές το χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Super.mum είπε:

Πολύ σωστά αυτά που λες! Και επίσης να προσθέσω ότι αυτές τις μέρες επειδή είναι κι γιορτινές τα παιδιά έχουν πάρει παρά παρά πολλά παιχνίδια. Από την μια είπα να τους δώσω τα δικά μας δωρα με τον άντρα μου παραμονή Χριστουγέννων γιατί ήμουν σχεδόν σίγουρη ότι οι παππούδες θα δίνανε τα δικά τους δωρα πρωτοχρονιά και τελικά οι παππούδες και η θεία τους αποφάσισε να τα δώσουν και εκείνοι νωρίτερα. Και από την άλλη αυτό το πάρτυ που πάλι πήραν δωρα. Δεν ξέρω πως να το διαχειριστώ τώρα. Του εξήγησα ότι ήταν ειδική περίσταση και ότι πήρε τόσα δωρα επειδή είναι γιορτές τώρα τα Χριστούγεννα. Αλλά βρε κορίτσια μου φάνηκαν όντως πολλά δεν θέλω σε καμία περίπτωση να κακομαθουν. Μας πέσανε όλα τα δωρα μαζί δεν ήξερε τι να πρώτο ανοίξει. 

Μην προβληματιζεσαι τόσο. Δεν έκανες όλα αυτά τα δώρα εσύ για να κακομαθει το παιδί σου. Για μένα θα ήταν μια ωραία αφορμή να μιλήσουμε για τη διαφορετικότητα των ανθρώπων. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , marakiz είπε:

Μην προβληματιζεσαι τόσο. Δεν έκανες όλα αυτά τα δώρα εσύ για να κακομαθει το παιδί σου. Για μένα θα ήταν μια ωραία αφορμή να μιλήσουμε για τη διαφορετικότητα των ανθρώπων. 

Πολύ ωραίο θέμα για συζήτηση θα ήταν αυτό! Απλά το θέμα είναι ότι και εμείς δεν θεωρώ ότι του πήραμε λίγα. Πήραμε από 4 δωρα στον κάθε ένα μόνο από εμάς, ήταν καλά δωρα όπως ξύλινα τουβλάκια , εργαλεία , λεγκο και Playmobil. Ας μην πω για τα δωρα των παππούδων που ήταν υπέρ πολλά. Όλα αυτά πέσανε πολύ κοντά. Θέλω να τα εκτιμήσουν. Η συμπεριφορά που είδα από το κοριτσάκι αυτό στα γενέθλια του πραγματικά με έκανε και προβληματίστηκα. Ήταν αυτό το παιδί που λες ότι τα έχει όλα μα δεν δείχνει ευχαριστημένο με τίποτα. Ένιωσα πολύ περιφανή για τον μεγάλο μου μπορώ να πω. Ήταν πραγματικά ευγενικός , σε ότι του προσφέρανε έλεγε ευχαριστω. Ήθελε να παίξει και είδα μια περίεργη αντιμετώπιση από μια άλλη κοπέλα στο πάρτυ που δεν ήταν μαμά , ήταν απλά μια κοντινή συγγενής του κοριτσιού που είχε το πάρτυ. Απλά μάλλον επειδή ο δικός μου είναι πολύ κοινωνικός και ήθελε να παίξει με το κοριτσάκι , εκείνη μου τόνισε 2 φορές ότι της παίρνει τα παιχνίδια της μικρής και έτσι αναγκάστηκα και εγώ να τον απομακρύνω. Ενώ έβλεπα την συμπεριφορά του γιου μου και έλεγα ότι προσπαθούσε απλά να παίξει δεν ενοχλούσε κάποιον. Τέλος πάντων , θέλω να πω ότι ένιωσα πολύ περιφανη μετά από πολλές σκέψεις που κάνω μόνη μου ότι μπορεί κάτι να κάνω λάθος , ότι μπορεί κάπου να είμαι πιο αυστηρή η κάπου πιο ελαστική με τα παιδιά μου. Είδα από την συμπεριφορά του ότι ναι ίσως έχω κάνει καλή δουλειά τελικά. Ήταν ευγενικός , ήταν συνεργάσιμος , προσπαθούσε να παίξει με τα αλλα παιδάκια ..σίγουρα ήθελε να κάνει και ζαβολιές αλλά η αντίδραση του σε ότι του προσφέρανε ήταν τόσο ευγενική. Σε αντίθεση με το κοριτσάκι που ότι και να της δίνανε δεν ήθελε τίποτα. Δεν ξέρω κατά ποσο ευχαριστήθηκε αυτό το παιδί τελικά το πάρτυ του. Κρίμα και κάνανε τόσο κόπο οι γονείς. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...