Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γενέθλια σε παιδότοπο ή σε σπίτι;


Recommended Posts

Just now, marakiz είπε:

Εγώ δεν κατάλαβα βρε παιδιά πάλι, μιλάμε να παίζουν μπάλα ΜΕΣΑ στην παιδική χαρά? ΜΕΣΑ, ΜΕΣΑ? Εκεί που είναι η τσουλήθρα και οι κούνιες ξερωγω? ή πχ να έχει πλατεία ΕΞΩ από τις κούνιες και να παίζουν εκεί?? Γιατί στην πλατεία, στον πεζόδρομο θα παίξουν τα μεγαλύτερα παιδιά, δεν μπορείς να τους το απαγορεύσεις. ΜΕΣΑ στην παιδική χαρά όμως, ΦΥΣΙΚΑ και θα τους πούμε να μην παίξουν μπάλα, είναι πάρα πολύ επικίνδυνο!!! 

ναι μεσα. εκεί που είναι οι κούνιες. δεν ανοίγουν παιχνίδι όμως. απλώς έχουν τηη απλα κ μπορει να ρίξουν μια μπαλιά, να κανουν μετα κατι αλλο, μετα να ξανα ρίξουν μια μπαλιά, καπως ετσι. οχι με τα ποδια ομως. Αυτά όμως σε ώρες λίγο άκυρες, αργά απόγευμα πριν νυχτώσει, μεσημέρια Κυριακής κ τετοια. το πρωι που πανε τα μωρά, είναι στο σχολείο. 

 

Η αλήθεια είναι ότι όταν τους βλέπω χαίρομαι που είναι γνωστά μας παιδιά κ έχουμε την ευκαιρία να τους πλησιάσουμε ο να μιλήσουμε κ να δει κ ο μικρός παιδιά να παίζουν που του αρέσει, κ στην αρχή το είχα δει σαν μια πολυ χαριτωμένη εικονα και τα έδειχνα στον δικου μου κ καναμε παλαμάκια. ειμαι λιγο αφελης μαλλον.  Τωρα θα μου πειτε, εγω λεω ποσο επικινδυνο ειναι να ανεβαινει καποιος αναποδα την τσουλήθρα, καπου δεν κολλάνε αυτα. Οντως. Τελος παντων μια δυο φορες ηρθε ο αντρας μου μαζι και του γυρισε το μάτι κ όλο γκρινιάζει κ γιατί λέει δεν εχω αισθηση του κινδυνου. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Έσπερος είπε:

ναι μεσα. εκεί που είναι οι κούνιες. δεν ανοίγουν παιχνίδι όμως. απλώς έχουν τηη απλα κ μπορει να ρίξουν μια μπαλιά, να κανουν μετα κατι αλλο, μετα να ξανα ρίξουν μια μπαλιά, καπως ετσι. οχι με τα ποδια ομως. Αυτά όμως σε ώρες λίγο άκυρες, αργά απόγευμα πριν νυχτώσει, μεσημέρια Κυριακής κ τετοια. το πρωι που πανε τα μωρά, είναι στο σχολείο. 

 

Η αλήθεια είναι ότι όταν τους βλέπω χαίρομαι που είναι γνωστά μας παιδιά κ έχουμε την ευκαιρία να τους πλησιάσουμε ο να μιλήσουμε κ να δει κ ο μικρός παιδιά να παίζουν που του αρέσει, κ στην αρχή το είχα δει σαν μια πολυ χαριτωμένη εικονα και τα έδειχνα στον δικου μου κ καναμε παλαμάκια. ειμαι λιγο αφελης μαλλον.  Τωρα θα μου πειτε, εγω λεω ποσο επικινδυνο ειναι να ανεβαινει καποιος αναποδα την τσουλήθρα, καπου δεν κολλάνε αυτα. Οντως. Τελος παντων μια δυο φορες ηρθε ο αντρας μου μαζι και του γυρισε το μάτι κ όλο γκρινιάζει κ γιατί λέει δεν εχω αισθηση του κινδυνου. 

Δε νομίζω ότι περιγράφεις κάτι φοβερά επικίνδυνο και απορώ με τις έντονες αντιδράσεις. Επίσης πιστεύω ότι όσοι μένουν στην Αθήνα ή μεγάλες πόλεις δεν έχουν ιδέα τι εστί επαρχία τύπου μικρό νησί. Τουλάχιστον εδώ που ζω εγώ δεν έχουμε την πολυτέλεια τα παιδιά κάθε ηλικίας να έχουν και το αντίστοιχο μέρος να παίξουν. Δεν έχουν τόσες επιλογές ώστε να μπορούν να διαλέξουν παιδική χαρά ή γήπεδο. Οπότε αυτό που περιγράφεις για τα δεδομένα μου είναι απόλυτα φυσιολογικό. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, MagdaP είπε:

Δε νομίζω ότι περιγράφεις κάτι φοβερά επικίνδυνο και απορώ με τις έντονες αντιδράσεις. Επίσης πιστεύω ότι όσοι μένουν στην Αθήνα ή μεγάλες πόλεις δεν έχουν ιδέα τι εστί επαρχία τύπου μικρό νησί. Τουλάχιστον εδώ που ζω εγώ δεν έχουμε την πολυτέλεια τα παιδιά κάθε ηλικίας να έχουν και το αντίστοιχο μέρος να παίξουν. Δεν έχουν τόσες επιλογές ώστε να μπορούν να διαλέξουν παιδική χαρά ή γήπεδο. Οπότε αυτό που περιγράφεις για τα δεδομένα μου είναι απόλυτα φυσιολογικό. 

Αυτό ισχύει, εδώ δεν έχουμε παρκα κ πλατείες με την αστική έννοια λογω μορφολογίας εδάφους. Βεβαια οταν εχεις διπλα ακριβως γήπεδο μπάσκετ κ 500μ πιο περα γηπεδάκι ποδοσφαίρου, ειναι χαζο να παίζεις μεσα στις κουνιες. Αλλα οντως δεν μου παει η καρδιά να μαλώσω. Σίγουρα δεν θα πάω το παιδί μεσα στις μπαλιές. Βεβαια στη μεγαλη παιδική που θα ανοίξει σύντομα κι αυτή, ξέρω ότι ήταν πάντα πιο αυστηρα. Εκεί μαζεύονταν πάντα πολλοί γονείς κ δεν θα άφηναν μεγαλύτερα παιδιά να κάνουν κάτι που ενοχλεί τα αλλά. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Όπου ναναι κοντοζυγωνει το πρώτο μας επίσημο πάρτυ με περίπου 60 καλεσμένους (Καμμια 20αρια παιδιά.. συν γονεις γιατί είναι και μικρα..) και δεν ξέρω τι να κάνω ακριβώς. Σε δύο παιδότοπους που ρώτησα είναι πανάκριβοι, κοντά στα 500 ευρώ. Συν η τούρτα πάμε 600? Εδώ που τα λέμε μόνο η τούρτα θα πάει κάνα 70αρι (5 κιλά χ12 συν η παράσταση) Δηλαδή ένας που χει 2 παιδιά θέλει ένα χιλιάρικο το χρόνο για πάρτυ? Τι κάνουν όσοι δε μπορούν. Δεν μπορεί κάποια λύση θα υπάρχει. Γιατί τόσα λεφτά πας και ένα ταξίδι ξέρω γω. Πολλά μου φαίνονται εμένα η ακόμα δεν έχω μπει στο κλίμα?? 

Δηλαδή όταν μεγαλώσει το μωρό τι θα γινεται? Μάλλον μαζί θα αξίζει να τους τα κανω, δε βρίσκω άλλη λύση. 

Το σπίτι αποκλείεται. Ενώ έχω χώρο, είναι εσωτερικός. Έχω και αυλή αλλά δεν είναι κατάλληλη για μικρά παιδιά. Επισης θα μου το δυαλυσουν. Εδώ στο φίλοι έρχονται και γίνεται κακός χαμός. Οπότε το απέκλεισα εξ αρχής. Να καλέσω λιγότερους δυσκολο, θέλει λέει όλη την τάξη να καλέσει, είναι όλοι φίλοι της. Άσε που αν επιλέξω εγώ ορισμένους  φοβάμαι πως θα μαθευτεί. Βάλε και νονούς και παπουδες και κάνα δυο φίλους με παιδιά φτάσαμε αισίως τους 60(περιπου) 

Έχετε να προτείνετε κάτι ωραίο και οικονομικό? Σκέφτηκα κάποιο υπαίθριο πάρκο αλλά εκεί τι να κάνουν?  Άσε που πρέπει να είναι μαντρωμενα. Δώστε Καμμια ιδέα ή Καμμια καλή πρόταση... 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

On 2/2/2020 at 5:32 ΜΜ, Nefeli2014 είπε:

Όπου ναναι κοντοζυγωνει το πρώτο μας επίσημο πάρτυ με περίπου 60 καλεσμένους (Καμμια 20αρια παιδιά.. συν γονεις γιατί είναι και μικρα..) και δεν ξέρω τι να κάνω ακριβώς. Σε δύο παιδότοπους που ρώτησα είναι πανάκριβοι, κοντά στα 500 ευρώ. Συν η τούρτα πάμε 600? Εδώ που τα λέμε μόνο η τούρτα θα πάει κάνα 70αρι (5 κιλά χ12 συν η παράσταση) Δηλαδή ένας που χει 2 παιδιά θέλει ένα χιλιάρικο το χρόνο για πάρτυ? Τι κάνουν όσοι δε μπορούν. Δεν μπορεί κάποια λύση θα υπάρχει. Γιατί τόσα λεφτά πας και ένα ταξίδι ξέρω γω. Πολλά μου φαίνονται εμένα η ακόμα δεν έχω μπει στο κλίμα?? 

Δηλαδή όταν μεγαλώσει το μωρό τι θα γινεται? Μάλλον μαζί θα αξίζει να τους τα κανω, δε βρίσκω άλλη λύση. 

Το σπίτι αποκλείεται. Ενώ έχω χώρο, είναι εσωτερικός. Έχω και αυλή αλλά δεν είναι κατάλληλη για μικρά παιδιά. Επισης θα μου το δυαλυσουν. Εδώ στο φίλοι έρχονται και γίνεται κακός χαμός. Οπότε το απέκλεισα εξ αρχής. Να καλέσω λιγότερους δυσκολο, θέλει λέει όλη την τάξη να καλέσει, είναι όλοι φίλοι της. Άσε που αν επιλέξω εγώ ορισμένους  φοβάμαι πως θα μαθευτεί. Βάλε και νονούς και παπουδες και κάνα δυο φίλους με παιδιά φτάσαμε αισίως τους 60(περιπου) 

Έχετε να προτείνετε κάτι ωραίο και οικονομικό? Σκέφτηκα κάποιο υπαίθριο πάρκο αλλά εκεί τι να κάνουν?  Άσε που πρέπει να είναι μαντρωμενα. Δώστε Καμμια ιδέα ή Καμμια καλή πρόταση... 

καλημερα! Καποιο παρκο/κηπος στην περιοχη; Ή κεντρο οδηγικης αγωγης; Καπως ετσι λεγεται.. εχω παει σε τετοια παρτυ. Αναλογα που μενεις βεβαια..

παντως απο τα 20 παιδια δεν θα ερθουν ολα. Και τα πιο πολλα θα ερθουν με εναν γονεα. Οποτε δεν θα ειναι 60 τα ατομα. Ομως δεν μπορεις να εισαι σιγουρη και παλι βεβαια το κοστος ειναι σημαντικο. 
εμας τα πιο πολλα παιδια κανουν παρτυ στο σχολειο,τουρτα,χορος και μοιραζουν δωρακια. Και αν θελουμε στελνουμε και μπαλκονια,πινιατα κλπ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα κάνετε παρτυ σε ανοιχτό χώρο με τέτοιο κρύο; Αν δεν θέλεις να δώσεις τόσα χρήματα σε παιδότοπο, ούτε να το κάνεις στο σπιτι (λογικό) η καλύτερη λύση είναι αυτή του σχολείου. Σίγουρα θα υπάρχουν κ άλλοι εναλλακτικοί χώροι αλλά πρέπει να τους γνωρίζεις. Στην περιοχή μου ας πούμε υπάρχει ένα βιβλιοπωλείο που είναι καφέ κ έχει χώρο ειδικά διαμορφωμένο για παιδικά πάρτυ. Δεν ξέρω αν θα σε ενδιέφερε κάτι τετοιο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

...... Στην περιοχή μου ας πούμε υπάρχει ένα βιβλιοπωλείο που είναι καφέ κ έχει χώρο ειδικά διαμορφωμένο για παιδικά πάρτυ. 

 

καλημέρα, μήπως μπορείς να μου στείλεις π.μ. γιατί ενδιαφέρει εμένα ? βασικά κ το όνομα του μαγαζιού αλλά το κυριότερο, σε ποια περιοχή είναι. ευχαριστώ πολύ. 

Link to comment
Share on other sites

Σβήστε μιας τούρτα στο σχολειο με όλους τους συμμαθητές και κάντε ένα μικρό πάρτυ με στενούς φίλους και συγγενείς...εξω και εγω Νομίζω είναι κρύο ακόμη...

Link to comment
Share on other sites

On 2/2/2020 at 5:32 ΜΜ, Nefeli2014 είπε:

Όπου ναναι κοντοζυγωνει το πρώτο μας επίσημο πάρτυ με περίπου 60 καλεσμένους (Καμμια 20αρια παιδιά.. συν γονεις γιατί είναι και μικρα..) και δεν ξέρω τι να κάνω ακριβώς. Σε δύο παιδότοπους που ρώτησα είναι πανάκριβοι, κοντά στα 500 ευρώ. Συν η τούρτα πάμε 600? Εδώ που τα λέμε μόνο η τούρτα θα πάει κάνα 70αρι (5 κιλά χ12 συν η παράσταση) Δηλαδή ένας που χει 2 παιδιά θέλει ένα χιλιάρικο το χρόνο για πάρτυ? Τι κάνουν όσοι δε μπορούν. Δεν μπορεί κάποια λύση θα υπάρχει. Γιατί τόσα λεφτά πας και ένα ταξίδι ξέρω γω. Πολλά μου φαίνονται εμένα η ακόμα δεν έχω μπει στο κλίμα?? 

Δηλαδή όταν μεγαλώσει το μωρό τι θα γινεται? Μάλλον μαζί θα αξίζει να τους τα κανω, δε βρίσκω άλλη λύση. 

Το σπίτι αποκλείεται. Ενώ έχω χώρο, είναι εσωτερικός. Έχω και αυλή αλλά δεν είναι κατάλληλη για μικρά παιδιά. Επισης θα μου το δυαλυσουν. Εδώ στο φίλοι έρχονται και γίνεται κακός χαμός. Οπότε το απέκλεισα εξ αρχής. Να καλέσω λιγότερους δυσκολο, θέλει λέει όλη την τάξη να καλέσει, είναι όλοι φίλοι της. Άσε που αν επιλέξω εγώ ορισμένους  φοβάμαι πως θα μαθευτεί. Βάλε και νονούς και παπουδες και κάνα δυο φίλους με παιδιά φτάσαμε αισίως τους 60(περιπου) 

Έχετε να προτείνετε κάτι ωραίο και οικονομικό? Σκέφτηκα κάποιο υπαίθριο πάρκο αλλά εκεί τι να κάνουν?  Άσε που πρέπει να είναι μαντρωμενα. Δώστε Καμμια ιδέα ή Καμμια καλή πρόταση... 

 

καλημέρα, έχουμε πάει σε πάρτυ σε γηπεδάκια ποδοσφαίρου (στεγασμένα), αλλά ήταν πάρτυ αγοριού.

Επίσης να σου πω,  ότι ναι ίσως να μην έρθουν όλα τα παιδάκια αλλά πρέπει να υπολογίσεις κ αδελφάκια. 

Και ναι, εμείς με τα 2 παιδιά, μπορεί να μη φτάνουμε το 1000ρικο, αλλά το 700άρι ετησίως, ναι, αλλά χαλάλι, να είμαστε καλά και να τα δίνουμε.

Επίσης επειδή χρειαζόμαστε κ εμείς τούρτα για 60 άτομα, 2 φορές που μου έχουν ζητήσει τα παιδιά μου συγκεκριμένες τούρτες με ζαχαρόπαστα (που είναι πανάκριβες), κάνουμε μία "τούρτα παρουσίασης" 2,5 - 3 κιλών και άλλη μία απλή 3κιλη. Είναι οικονομικότερο έτσι, στο λέω στην περίπτωση που θέλετε τούρτα με ζαχαρόπαστα.  

Και αν θέλει να καλέσει όλη την τάξη, όντως στο σχολείο είναι μία καλή λύση.

Link to comment
Share on other sites

On 20/11/2019 at 6:42 ΜΜ, marakiz είπε:

 

Γιατι μιλάμε για παιδικα πάρτι κι όχι για γάμους ή βαφτίσεις. Θα το έκανα γιατί θα ήθελα το παιδί μου να χαρεί τα γενέθλια του χωρίς να χαλάσω μια περιουσία εφόσον δεν έχω. 

 

Άλλο να προσπαθείς για το πάρτι του δικού σου παιδιού το καλύτερο δυνατό κι άλλο να κρίνεις αυτό που μια οικογένεια μπορεί να προσφέρει οικονομικά. Όλοι μας, όχι μόνο εσύ. 

 

Ειλικρινά μου κάνει εντύπωση η άποψη πως είναι ντροπή να κεραστούν οι συνοδοί μόνο έναν καφέ με διάφορα βουτήματα σε ένα χρονικό διάστημα ενός δίωρου-τρίωρου. Δηλαδή τα βουτήματα δεν μετράνε?  Από τι μεζέδες και πάνω είναι "οκ"?

 

Άντε να το δεχτώ εάν το πάρτυ είναι πχ 5-8... Που και πάλι δεν συμφωνώ.

Εάν είναι 11-2μμ ναι το θεωρώ ντροπή να βγάλεις μόνο μπισκότα.. Δεν χρειάζεται να χαλάσεις μια περιουσία. Βγάλε και 2 πίτσες. Τώρα εάν πραγματικά δεν βγαίνεις, κάνε τα γενέθλια σπίτι ή κάλεσε λιγότερα άτομα.

πχ θυμάμαι που μας είχαν καλέσει σε πάρτυ αρκετά μακρυά από το μέρος που έμενε η εορτάζουσα και εμείς. Μεσημέρι. Και έβγαλαν μόνο καφέ. Νομίζω δεν υπήρχε καν κεικ ή μπισκότα. Είχε γίνει κόμπος το στομάχι μου και ντρεπόμουν να παραγγείλω κάτι μόνη μου μην παρεξηγηθούν κιόλας. Και όταν τελείωσε επιτέλους το πάρτυ θέλαμε και τρία τέταρτα να φτάσουμε σπίτι.

Το πάρτυ δεν το κάνεις μόνο για να χαρεί το παιδί. Το κάνεις και για να τιμήσεις τους καλεσμένους. Δεν θα κόψεις από τους καλεσμένους. Εάν χρειαστεί κόβεις από εσένα. Δηλαδή αν ο γονιός πιστεύει ότι πρέπει να γίνει οπωσδήποτε πάρτυ σε παιδότοπο, ας κάνει οικονομία να εξασφαλίσει τα αναγκαία. Αλλιώς ας μην το κάνει.

 

 

On 2/2/2020 at 5:32 ΜΜ, Nefeli2014 είπε:

Όπου ναναι κοντοζυγωνει το πρώτο μας επίσημο πάρτυ με περίπου 60 καλεσμένους (Καμμια 20αρια παιδιά.. συν γονεις γιατί είναι και μικρα..) και δεν ξέρω τι να κάνω ακριβώς. Σε δύο παιδότοπους που ρώτησα είναι πανάκριβοι, κοντά στα 500 ευρώ. Συν η τούρτα πάμε 600? Εδώ που τα λέμε μόνο η τούρτα θα πάει κάνα 70αρι (5 κιλά χ12 συν η παράσταση) Δηλαδή ένας που χει 2 παιδιά θέλει ένα χιλιάρικο το χρόνο για πάρτυ? Τι κάνουν όσοι δε μπορούν. Δεν μπορεί κάποια λύση θα υπάρχει. Γιατί τόσα λεφτά πας και ένα ταξίδι ξέρω γω. Πολλά μου φαίνονται εμένα η ακόμα δεν έχω μπει στο κλίμα?? 

Δηλαδή όταν μεγαλώσει το μωρό τι θα γινεται? Μάλλον μαζί θα αξίζει να τους τα κανω, δε βρίσκω άλλη λύση. 

Το σπίτι αποκλείεται. Ενώ έχω χώρο, είναι εσωτερικός. Έχω και αυλή αλλά δεν είναι κατάλληλη για μικρά παιδιά. Επισης θα μου το δυαλυσουν. Εδώ στο φίλοι έρχονται και γίνεται κακός χαμός. Οπότε το απέκλεισα εξ αρχής. Να καλέσω λιγότερους δυσκολο, θέλει λέει όλη την τάξη να καλέσει, είναι όλοι φίλοι της. Άσε που αν επιλέξω εγώ ορισμένους  φοβάμαι πως θα μαθευτεί. Βάλε και νονούς και παπουδες και κάνα δυο φίλους με παιδιά φτάσαμε αισίως τους 60(περιπου) 

Έχετε να προτείνετε κάτι ωραίο και οικονομικό? Σκέφτηκα κάποιο υπαίθριο πάρκο αλλά εκεί τι να κάνουν?  Άσε που πρέπει να είναι μαντρωμενα. Δώστε Καμμια ιδέα ή Καμμια καλή πρόταση... 

 

Να μειώσεις τους καλεσμένους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, erin0000 είπε:

 

Άντε να το δεχτώ εάν το πάρτυ είναι πχ 5-8... Που και πάλι δεν συμφωνώ.

Εάν είναι 11-2μμ ναι το θεωρώ ντροπή να βγάλεις μόνο μπισκότα.. Δεν χρειάζεται να χαλάσεις μια περιουσία. Βγάλε και 2 πίτσες. Τώρα εάν πραγματικά δεν βγαίνεις, κάνε τα γενέθλια σπίτι ή κάλεσε λιγότερα άτομα.

πχ θυμάμαι που μας είχαν καλέσει σε πάρτυ αρκετά μακρυά από το μέρος που έμενε η εορτάζουσα και εμείς. Μεσημέρι. Και έβγαλαν μόνο καφέ. Νομίζω δεν υπήρχε καν κεικ ή μπισκότα. Είχε γίνει κόμπος το στομάχι μου και ντρεπόμουν να παραγγείλω κάτι μόνη μου μην παρεξηγηθούν κιόλας. Και όταν τελείωσε επιτέλους το πάρτυ θέλαμε και τρία τέταρτα να φτάσουμε σπίτι.

Το πάρτυ δεν το κάνεις μόνο για να χαρεί το παιδί. Το κάνεις και για να τιμήσεις τους καλεσμένους. Δεν θα κόψεις από τους καλεσμένους. Εάν χρειαστεί κόβεις από εσένα. Δηλαδή αν ο γονιός πιστεύει ότι πρέπει να γίνει οπωσδήποτε πάρτυ σε παιδότοπο, ας κάνει οικονομία να εξασφαλίσει τα αναγκαία. Αλλιώς ας μην το κάνει.

 

 

 

Να μειώσεις τους καλεσμένους.

Εσύ που θεωρείς ντροπή τα μπισκοτακια και τα κεικ θα θεωρησεις ντροπή και τις δύο πιτσες "μα καλά δεν μπορούσαν να βγάλουν περισσοτερες? ?" ! Ειλικρινα όσο εσένα σου φαίνεται ντροπή,  εμενα μου φαίνεται αδιανόητο να περιμένει κάποιος ενήλικας να ταιστει σε ένα πρωινό /απογευματινο παιδικο πάρτι σε παιδότοπο. Ελπίζω να μην έχω πολλούς καλεσμένους που να σκέφτονται σαν κι εσένα αν και δύσκολο μιας κι εδώ στα δυτικά προάστια συνηθιζεται το απλό κέρασμα με βουτηματα και κεικ για τους μεγάλους στους παιδοτοπους.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz είπε:

Εσύ που θεωρείς ντροπή τα μπισκοτακια και τα κεικ θα θεωρησεις ντροπή και τις δύο πιτσες "μα καλά δεν μπορούσαν να βγάλουν περισσοτερες? ?" ! Ειλικρινα όσο εσένα σου φαίνεται ντροπή,  εμενα μου φαίνεται αδιανόητο να περιμένει κάποιος ενήλικας να ταιστει σε ένα πρωινό /απογευματινο παιδικο πάρτι σε παιδότοπο. Ελπίζω να μην έχω πολλούς καλεσμένους που να σκέφτονται σαν κι εσένα αν και δύσκολο μιας κι εδώ στα δυτικά προάστια συνηθιζεται.

 

Δεν περιμένω να ταϊστώ.  Σου λέω πως θα έπρεπε να φέρεται ένας οικοδεσπότης. Τα λέω για να τα ακούω και εγώ. Εάν έχω καλεσμένους, κάνω τα πάντα ώστε να τους τιμήσω και να τους περιποιηθώ (μικρούς-μεγάλους). Εάν δεν μπορώ για κάποιον λόγο, είτε θα καλέσω λιγότερους, είτε δεν θα καλέσω καθόλου. Σου λέω πράγματα που τα τηρώ και εγώ η ίδια.

 

Αυτό με τα δυτικά προάστια δεν το κατάλαβα... Έχουν κόσμο που σκέφτεται σαν εμένα; τι ακριβώς εννοείς;

Link to comment
Share on other sites

Συνηθιζεται ο καφές με βουτηματα και κεικ για τους μεγάλους στους παιδοτοπους στα Δυτικά προάστια,  είναι πιο σπάνιο να βγαίνουν έξτρα κερασματα.  

 

Μιλάω πάντα για πρωινο /απογευματινο ΠΑΙΔΙΚΟ πάρτι σε ΠΑΙΔΌΤΟΠΟ. 

 

Δεν μιλάς μόνο για το πως πρέπει να φερεται ένας οικοδεσποτης αλλά και για το πως νιώθει ένας καλεσμένος. 

 

Εγώ θεωρώ πως ένας οικοδεσποτης πρεπει να προσπαθεί για το καλύτερο που μπορεί κι ένας καλεσμένος αν όχι να το εκτιμαει,  να το σέβεται τουλάχιστον. 

 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

On 2/2/2020 at 5:32 PM, Nefeli2014 said:

Όπου ναναι κοντοζυγωνει το πρώτο μας επίσημο πάρτυ με περίπου 60 καλεσμένους (Καμμια 20αρια παιδιά.. συν γονεις γιατί είναι και μικρα..) και δεν ξέρω τι να κάνω ακριβώς. Σε δύο παιδότοπους που ρώτησα είναι πανάκριβοι, κοντά στα 500 ευρώ. Συν η τούρτα πάμε 600? Εδώ που τα λέμε μόνο η τούρτα θα πάει κάνα 70αρι (5 κιλά χ12 συν η παράσταση) Δηλαδή ένας που χει 2 παιδιά θέλει ένα χιλιάρικο το χρόνο για πάρτυ? Τι κάνουν όσοι δε μπορούν. Δεν μπορεί κάποια λύση θα υπάρχει. Γιατί τόσα λεφτά πας και ένα ταξίδι ξέρω γω. Πολλά μου φαίνονται εμένα η ακόμα δεν έχω μπει στο κλίμα?? 

Δηλαδή όταν μεγαλώσει το μωρό τι θα γινεται? Μάλλον μαζί θα αξίζει να τους τα κανω, δε βρίσκω άλλη λύση. 

Το σπίτι αποκλείεται. Ενώ έχω χώρο, είναι εσωτερικός. Έχω και αυλή αλλά δεν είναι κατάλληλη για μικρά παιδιά. Επισης θα μου το δυαλυσουν. Εδώ στο φίλοι έρχονται και γίνεται κακός χαμός. Οπότε το απέκλεισα εξ αρχής. Να καλέσω λιγότερους δυσκολο, θέλει λέει όλη την τάξη να καλέσει, είναι όλοι φίλοι της. Άσε που αν επιλέξω εγώ ορισμένους  φοβάμαι πως θα μαθευτεί. Βάλε και νονούς και παπουδες και κάνα δυο φίλους με παιδιά φτάσαμε αισίως τους 60(περιπου) 

Έχετε να προτείνετε κάτι ωραίο και οικονομικό? Σκέφτηκα κάποιο υπαίθριο πάρκο αλλά εκεί τι να κάνουν?  Άσε που πρέπει να είναι μαντρωμενα. Δώστε Καμμια ιδέα ή Καμμια καλή πρόταση... 

 

Να σου ζήσει το παιδάκι σου καταρχάς! Αν θέλεις να καλέσεις όλη την τάξη συν τα σόγια να ξέρεις ότι πολύ οικονομικά δεν θα σου βγει. Και εμείς καλούμε όλη την τάξη, το κάνουμε Σάββατο απόγευμα πάντα (είναι καλοκαιράκι βέβαια) φαγητό μικροί - μεγάλοι και κυμαίνεται συνήθως 800 - 900 ευρώ (είτε σε παιδότοπο, είτε σε γήπεδο, είστε σε prive χώρο όπου και να το κάνουμε είναι λίγο πολύ ταρίφα :)).

Μία φορά μας είχαν καλέσει σε πάρκο (Νοέμβριο μήνα) το είχαν κάνει όμως Κυριακή πρωί (κατά τις 11 αν θυμάμαι καλά)!

Οπότε θα σου πρότεινα να κοιτάξεις για κανένα πάρκο όπου μπορείς να πας ότι θέλεις εσύ από τρόφιμα / χυμούς κλπ και να το κάνεις πρωί δηλαδή κατά τις 11 μήπως πετύχεις κανένα νορμάλ καιρό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλήμερα κορίτσια, please μη μαλώνετε πάλι :P

Lenia, όταν λέω κοντιζυγωνει εννοώ μετά το Πάσχα αλλά των φρονίμων λέει τα παιδιά πριν πεινάσουν μαγειρεύουν :P Ο άντρας μου με κοροϊδεύει που σκέφτομαι από τώρα αλλα εγώ παίρνω ιδέες να δω τι παιζει γύρω μας. Αν στο βιβλιοπωλείο που λες πάει πάνω από 8 το άτομο, έχω κι εγώ ένα τέτοιο εδώ. 

 

Λοιπόν να σας πω τι σκέφτηκα. Να μου πείτε τη γνώμη σας. Καταρχάς θα μειώσουμε τους καλεσμένους. Μπορεί η κόρη μου να λέει όλους αλλά δε γινεται, θα της ζητήσω να καλέσει τους μίσους τους πιο κοντινούς της. Οπότε ας πούμε θα φτάσουμε μαζι με άδερφια πες 40 αντε βαριά 45 άτομα. 

Κοντά στο σπίτι μου έχουμε τεράστιο παρκο, περιφραγμενο με μεγάλα τραπέζια έχει περίπου Καμμια 10 άρια διάσπαρτα, εμείς θα πιάσουμε το ένα. Ίσα να στρώσουμε δηλαδή, κι αν είναι πιασμένο σκέφτηκα να φέρουμε ένα από το σπίτι που μεταφέρεται εύκολα. Έχει γκαζόν δέντρα γενικά είναι πολύ ωραία. Κούνιες δεν έχει άλλα οκ. Δεν πειράζει. Με τις καρέκλες δεν ξέρω θα ναι όρθιοι? Αλλά έχει παγκάκια γύρω γύρω. Θα νοικιάσω μια animateur που σου κανει θεματικά για 2 ώρες, και δίνει και δώρα στο τέλος στα παιδιά οπότε δε χρειαστεί να πάρω επιπλέον δωράκια σκέφτηκα. Θα αγοράσω η θα ψήσω διαφορά και θα τα βάλω σε κουτάκια μαζί με χυμό να μοίραστουν στα παιδιά.(πιτσακι, κεφτςδακια, τυρόπιτακια, διάφορα τέτοια όσα χωράνε) Για γίνεις θα ετοιμάσω πιατελες με διαφορα σα μπουφέ στο τραπεζάκι, μπύρες και όποιος θέλει καφέ θα παραγγείλω μαζικως. Κάνουν ντελιβερυ. Πως σας φαίνεται? Και μάλιστα λέω να το κάνω αργά μεσημέρι ώστε να έχουν φάει πιο πριν γιατί οκ τα παιδιά θα χορτάσουν αλλά οι γονείς με τυρόπιτακια κ πίτσα και σκατολοιδια μόνο για μεζέ θα είναι δηλαδή. Πως σας φαίνεται? 

Το θέμα καρέκλα με προβληματίζει. Για τους γονείς. Είδεμι τα πιτσιρικια θα αλωνίζουν. Αυτή τους κάνει συνέχεια παιχνίδια, τα βάφει, κυνήγι θησαυρού μεσα στο πάρκο. Είναι πολύ καλή. Και κόστος μόνο 80 ευρώ. Και δίνει και δώρα. Η τούρτα μει6ώνεται έτσι εφόσον θα μειωθούν τα άτομα. Υπολογιζω να μας βγει στο 300αρι, αντε 330 το πολυ. Στο παιδότοπο ζητάνε 500 συν τούρτα και από φαΐ δεν έχει κάτι ιδιαίτερο. Εδώ σκέφτηκα θα χει κι επιλογές. 

. Προτιμώ τα υπόλοιπα 200 του παιδότοπου να τα βάζω στον κουμπάρα της :)

 

Λοιπόν, σας αρέσει η μια μπούρδα? Άμα σας καλούσαν θα σας άρεσε? 

 

Στο σχολείο θα στείλω γλυκάκια για τα χρόνια πολλά να μοιράσει σε όλους τους συμμαθητές της. Αυτά σαν πρώτη σκέψη μπορεί να ναι και βλακεια. 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

Just now, erin0000 said:

 

Δεν περιμένω να ταϊστώ.  Σου λέω πως θα έπρεπε να φέρεται ένας οικοδεσπότης. Τα λέω για να τα ακούω και εγώ. Εάν έχω καλεσμένους, κάνω τα πάντα ώστε να τους τιμήσω και να τους περιποιηθώ (μικρούς-μεγάλους). Εάν δεν μπορώ για κάποιον λόγο, είτε θα καλέσω λιγότερους, είτε δεν θα καλέσω καθόλου. Σου λέω πράγματα που τα τηρώ και εγώ η ίδια.

 

Αυτό με τα δυτικά προάστια δεν το κατάλαβα... Έχουν κόσμο που σκέφτεται σαν εμένα; τι ακριβώς εννοείς;

 

Δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα οικονομικό τις περισσότερες φορές όσο νοοτροπίας. Εγώ έχω πάει σε πάρτυ που δεν είχαν κανένα οικονομικό θέμα οι άνθρωποι και για τους μεγάλους έβγαλαν ένα καφέ ούτε ένα κουλουράκι μαζί. Δεν το κατηγορώ αλλά ξαναλέω ότι η συγκεκριμένη οικογένεια δεν έχει κανένα οικονομικό θέμα.

Αντιθέτως έχω πάει σε πάρτυ και με τους δύο γονείς άνεργους, το είχαν κάνει σε σπίτι με λίγα παιδιά και τι δεν είχαν φτιάξει οι άνθρωποι για να περιποιηθούν τον κόσμο.

Δεν ξέρω γιατί τέθηκε θέμα για τα δυτικά προάστια, εγώ είμαι ΒΠ, δεν έχω διαβάσει όλες τις απαντήσεις.

Just now, vicky86 said:

Συμφωνω κ εγω τουρτα στο σχολειο κ στον παιδοτοπο συγγενείς κ φιλοι

 

Διαφωνώ με την τούρτα στο σχολείο, αν θυμάμαι καλά η κόρη της Νεφέλης είναι προνήπιο ή παιδικό. Όταν ήμασταν εμείς σε αυτή την ηλικία υπήρχε μήνας που ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ κόβανε τούρτες στον παιδικό συν τα κεράσματα, τα παιδιά έτρωγαν συνέχεια γλυκά, συνέχεια όμως.

Στον παιδότοπο καλό είναι να πάνε τα παιδάκια που θα παίξει η κόρη της Νεφέλης οι συγγενείς δεν είναι απαραίτητοι.

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz είπε:

Συνηθιζεται ο καφές με βουτηματα και κεικ για τους μεγάλους στους παιδοτοπους στα Δυτικά προάστια,  είναι πιο σπάνιο να βγαίνουν έξτρα κερασματα.  

 

Μιλάω πάντα για πρωινο /απογευματινο ΠΑΙΔΙΚΟ πάρτι σε ΠΑΙΔΌΤΟΠΟ. 

 

Δεν μιλάς μόνο για το πως πρέπει να φερεται ένας οικοδεσποτης αλλά και για το πως νιώθει ένας καλεσμένος. 

 

Εγώ θεωρώ πως ένας οικοδεσποτης πρεπει να προσπαθεί για το καλύτερο που μπορεί κι ένας καλεσμένος αν όχι να το εκτιμαει,  να το σέβεται τουλάχιστον. 

 

 

Τα πρωινά πάρτυ τελειώνουν γύρω στις 2μμ συνήθως...

Όπως και να χει, αφού πάντα βγαίνει κάποιο μεζεδάκι για τα παιδιά (έστω τόστ), δεν καταλαβαίνω γιατί να μην βγει κάτι για τους μεγάλους. Τι να σου πω, εγώ το θεωρώ αγένεια είτε είναι στα δυτικά προάστια είτε οπουδήποτε. Προφανώς και δεν έχω κάνει ποτέ παράπονα σε κάποιον (σέβομαι όπως λες ό,τι προσφέρει), αλλά στο παράδειγμα που ανέφερα νωρίτερα δεν μπορούσα να μην σκεφτώ, ότι μας πήγε στην άλλη πλευρά της Αθήνας (προφανώς για φθηνότερα), που σημαίνει ότι από τις 10 έως τις 3 ήμασταν στο δρόμο και μας είχε βγάλει καφέ... 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, erin0000 είπε:

 

Τα πρωινά πάρτυ τελειώνουν γύρω στις 2μμ συνήθως...

Όπως και να χει, αφού πάντα βγαίνει κάποιο μεζεδάκι για τα παιδιά (έστω τόστ), δεν καταλαβαίνω γιατί να μην βγει κάτι για τους μεγάλους. Τι να σου πω, εγώ το θεωρώ αγένεια είτε είναι στα δυτικά προάστια είτε οπουδήποτε. Προφανώς και δεν έχω κάνει ποτέ παράπονα σε κάποιον (σέβομαι όπως λες ό,τι προσφέρει), αλλά στο παράδειγμα που ανέφερα νωρίτερα δεν μπορούσα να μην σκεφτώ, ότι μας πήγε στην άλλη πλευρά της Αθήνας (προφανώς για φθηνότερα), που σημαίνει ότι από τις 10 έως τις 3 ήμασταν στο δρόμο και μας είχε βγάλει καφέ... 

 

 

 

Βρε εσύ αλλο σκέτο καφέ ξεροσφυρι άλλο με κερασματα να συνοδευσουν το καφέ.  

 

Τι να πω όπως το βλέπει ο καθένας. 

 

Στο παράδειγμα που αναφέρεις αυτό που θα έκανα αν πεινουσα ήταν να παραγγελνα διακριτικα και να το πληρωνα. 

 

Επίσης τρώνε και τούρτα.  Ούτε αυτό πιάνει για κερασμα? 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Οι κοινωνικές εκδηλώσεις (γάμοι, βαπτισεις και απ ότι φαίνεται κ τα παιδικά πάρτυ) ποτέ δεν τους αφηνουν όλους ικανοποιημένους. Πάντα θα βρεθεί κάποιος να σχολιάσει. Οπότε, προσωπικά συμφωνώ με το @marakiz, ο καθένας, πάντα με γνώμονα να ικανοποιήσει τους καλεσμένους του, κάνει το καλύτερο που μπορεί. Εγώ δε θα σχολίαζα αρνητικά αν μου πρόσφεραν μόνο κουλουράκια και καφέ στον παιδοτοπο, άλλωστε δεν είμαι συνηθισμένη σε τέτοιου είδους καλέσματα ακόμη για να συγκρίνω. Σίγουρα υπάρχουν κ αυτοί που δεν τους νοιάζει ή είναι τσιγκούνηδες, ωστόσο, πιστεύω είμαστε αρκετά νοήμονες να καταλαβαίνουμε μέχρι που φτάνει το βαλαντιο του καθενός. Δεν είναι κακό να μην έχεις τοση οικονομική ανεση για να ξοδέψεις 700€ σε έναν παιδότοπο. Κ στο κάτω κάτω, οι καλεσμένοι/γλαστρα είναι τα παιδιά, οι γονείς είναι ο βασιλικός. Ας μην έχουμε τόσες απαιτήσεις. 

 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως στον παιδικό που πηγαίνει ο ανηψιός  μου, σε όσα πάρτυ έχουν πάει σε παιδότοπο, έβγαλαν κανονικά φαγητό και στους γονείς. Στο σπίτι δε, πολύ φαγητο ! Η αδερφή μου που θα κάνει σε μια βδομάδα, θα έχει καφέδες- κέικ- κουλουράκια- πίτσες - αναψυκτικά για τους γονείς (απογευματινό πάρτυ) και έχει αγχωθεί ότι είναι λίγα. Εμένα μια χαρά μου φαίνονται για απόγευμα. Για μεσημέρι όχι.

Νεφέλη πολλά τα άτομα! Λίγα περισσότερα είχα στην βάφτιση μας! Και να περιμένεις και αδερφάκια.. Η αδερφή μου μου λέει ότι τα φέρνουν σχεδόν όλοι. Καλείς δηλαδή τον φίλο του παιδιού σου, και σκάνε μύτη 4.. Δεν μπορείς να κάνεις κάτι όμως.

Link to comment
Share on other sites

On 2/2/2020 at 5:32 PM, Nefeli2014 said:

Σκέφτηκα κάποιο υπαίθριο πάρκο αλλά εκεί τι να κάνουν?  Άσε που πρέπει να είναι μαντρωμενα. Δώστε Καμμια ιδέα ή Καμμια καλή πρόταση... 

 

Στο πάρκο μπορείς να πάρεις κάποιον ανιματέρ να τα απασχολεί τα παιδιά, σε πολλά πάρκα υπάρχουν μέσα και παιδικές χαρές και είναι περιφραγμένα (πχ. του Δήμου). Ο γονιός θα έχει και αυτός το νου του δεν νομίζω να περιμένει από εσένα να επιβλέπεις τόσα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στα δικά μας πάρτυ βγάζω πάντα κάτι σφολιατοειδές κ για τους μεγάλους ΑΛΛΑ,  ως καλεσμένη,  δεν το θεωρώ αγένεια να μην "φάω" σε πάρτυ.

Η κυρίαρχη σκέψη είναι ότι θέλουν το παιδί μου στη χαρά τους,  και είναι μεγάλη τιμή αυτό.  Τα υπόλοιπα είναι δευτερευούσης σημασίας....... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz είπε:

 

Βρε εσύ αλλο σκέτο καφέ ξεροσφυρι άλλο με κερασματα να συνοδευσουν το καφέ.  

 

Τι να πω όπως το βλέπει ο καθένας. 

 

Στο παράδειγμα που αναφέρεις αυτό που θα έκανα αν πεινουσα ήταν να παραγγελνα διακριτικα και να το πληρωνα. 

 

Επίσης τρώνε και τούρτα.  Ούτε αυτό πιάνει για κερασμα? 

 

 

Δεν παρήγγειλα γιατί θα νόμιζαν ότι το κάνω επίτηδες... Πόσο διακριτικά να το κάνω. Να πάω στις τουαλέτες να φάω;

 

Α εντάξει αφού φάγαμε και τούρτα όλα καλά... :-) 

 

Εγώ ξέρω ότι αν δεν μπορείς να κάνεις κάτι σωστά, μην το κάνεις καθόλου. Ή το προσαρμόζεις. Το να λες ότι πχ δεν βγαίνεις και καλείς όλη την τάξη, βάζοντας περιορισμούς (μόνο καφέ οι μεγάλοι, όχι αδέρφια, όχι δεύτερος γονιός, κτλ) είναι οξύμωρο. 

 

Δεν είναι το θέμα αν θα φάω εγώ. Την επόμενη φορά θα πάω χορτάτη. Ούτ έχω ανάγκη το πάρτυ για να φάω.

 

Το θέμα είναι πως σε κάνει ο άλλος να νιώθεις βάρος και σε βλέπει σαν αναγκαίο κακό... Αν λοιπόν βλέπεις τον κόσμο που καλείς σαν βάρος, άστο καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna said:

Πάντως στον παιδικό που πηγαίνει ο ανηψιός  μου, σε όσα πάρτυ έχουν πάει σε παιδότοπο, έβγαλαν κανονικά φαγητό και στους γονείς. Στο σπίτι δε, πολύ φαγητο ! Η αδερφή μου που θα κάνει σε μια βδομάδα, θα έχει καφέδες- κέικ- κουλουράκια- πίτσες - αναψυκτικά για τους γονείς (απογευματινό πάρτυ) και έχει αγχωθεί ότι είναι λίγα. Εμένα μια χαρά μου φαίνονται για απόγευμα. Για μεσημέρι όχι.

Νεφέλη πολλά τα άτομα! Λίγα περισσότερα είχα στην βάφτιση μας! Και να περιμένεις και αδερφάκια.. Η αδερφή μου μου λέει ότι τα φέρνουν σχεδόν όλοι. Καλείς δηλαδή τον φίλο του παιδιού σου, και σκάνε μύτη 4.. Δεν μπορείς να κάνεις κάτι όμως.

 

Tip για την αδερφή σου για το σπίτι: τυροπιτάκια, μπόμπες, κεφτεδάκια, σαντουιτσάκια!! έτσι θα είναι μια χαρά (συν όσα έχει υπολογίσει) :)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...