Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γενέθλια σε παιδότοπο ή σε σπίτι;


Recommended Posts

πρίν από 23 λεπτά , kotsifikos είπε:

Να σας ζήσει! Ο παιδότοπος είναι πολύ καλή επιλογή για την ηλικία που είναι τώρα !!  Και του χρόνου με το καλό!! Το ωραίο με αυτά τα πάρτυ είναι ότι και εμείς οι γονείς το ευχαριστιόμαστε γιατί είμαστε πιο χαλαροί  σε σχέση με το να γίνονται σπίτι.

 

Αυτό που βλέπω είναι ότι και τα playdate με φίλους απ' τον σταθμό είναι γενικά πιο ξεκούραστα, γιατί είναι οι φίλοι που έχει επιλέξει το παιδί και παίζουν ωραία μαζί. Σε αντίθεση πχ με τα παιδιά των φίλων μας, που πάλι ωραία περνάμε, αλλά υπάρχουν πιο πολλές αψιμαχίες οπότε είμαστε περισσότερο από πάνω τους για να λύνουμε θέματα υψίστης σημασίας, όπως τινός η σειρά είναι να κρατήσει το κόκκινο αυτοκινητάκι (από τα υπόλοιπα 253 που υπάρχουν στον χώρο). :p

Δεν ξέρω αν σας το είπα, είμαστε στη φάση που το αγαπημένο του ρήμα είναι το "δώνω" σε αρνητική σύνταξη: ΔΕΝ ΣΟΥ ΤΟ ΔΩΝΩ! Γενικά αυτήν την περίοδο δεν δώνουμε ούτε του αγγέλου μας νερό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

25 minutes ago, Ilaeira said:

 

Αυτό που βλέπω είναι ότι και τα playdate με φίλους απ' τον σταθμό είναι γενικά πιο ξεκούραστα, γιατί είναι οι φίλοι που έχει επιλέξει το παιδί και παίζουν ωραία μαζί. Σε αντίθεση πχ με τα παιδιά των φίλων μας.

Ναι αυτό ισχύει, εγώ το ''κυνηγούσα'' στη φάση που είστε εσείς τώρα!

Τα παιδιά με τα οποία θα δέσουν περισσότερο στο σχολείο είναι και αυτά με τα οποία ταιριάζουν οπότε και το παιχνίδι τους είναι καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις ευχές κορίτσια! Και για τα καλά λόγια από τα κορίτσια μου @μαγιοπουλας και @kotsifikos! Βίκυ και Ιλάειρα να τα χαίρεστε και εσείς! Καλότυχα να είναι όλα μας τα παιδάκια!

Ναι είμαι μπλοκαρισμένη κανά χρόνο και λογικά μέχρι να το δείτε αυτό θα ετοιμάζεστε για τα επόμενα γενέθλια αλλά δεν πειράζει! Μικρό το κακό!

Link to comment
Share on other sites

Για πείτε καμία ιδέα-εγγύηση και για μεγαλύτερα...

 

Τα επτάχρονα ούτε να ακούσουν πλέον για παιδότοπο! Σκεφτόμαστε με μια φίλη που τα παιδιά μας είναι σαν αδέλφια και έχουν μερικές μέρες διαφορά μόνο (πάνε και στο ίδιο τμήμα) μήπως κάνουμε μαζί τα γενέθλια (και μοιράσουμε και το κόστος) αφού τα ίδια παιδιά θα καλέσουμε έτσι και αλλιώς με μια εβδομάδα διαφορά.

Αλλά πραγματικά δεν ξέρουμε τι και πως. Τα αγόρια θέλουν κίνηση, τα κορίτσια ανάθεμα και αν ξέρω τι θέλουν.

Μας έχουν πει για mini disco, escape room, μουσείο, μπόουλινγκ αλλά νότια προάστια αττικής, λίγα πράγματα...

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, vtgian said:

Για πείτε καμία ιδέα-εγγύηση και για μεγαλύτερα...

 

Τα επτάχρονα ούτε να ακούσουν πλέον για παιδότοπο! Σκεφτόμαστε με μια φίλη που τα παιδιά μας είναι σαν αδέλφια και έχουν μερικές μέρες διαφορά μόνο (πάνε και στο ίδιο τμήμα) μήπως κάνουμε μαζί τα γενέθλια (και μοιράσουμε και το κόστος) αφού τα ίδια παιδιά θα καλέσουμε έτσι και αλλιώς με μια εβδομάδα διαφορά.

Αλλά πραγματικά δεν ξέρουμε τι και πως. Τα αγόρια θέλουν κίνηση, τα κορίτσια ανάθεμα και αν ξέρω τι θέλουν.

Μας έχουν πει για mini disco, escape room, μουσείο, μπόουλινγκ αλλά νότια προάστια αττικής, λίγα πράγματα...

Με το καλό!! Σου στέλνω πμ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, vtgian είπε:

Για πείτε καμία ιδέα-εγγύηση και για μεγαλύτερα...

 

Τα επτάχρονα ούτε να ακούσουν πλέον για παιδότοπο! Σκεφτόμαστε με μια φίλη που τα παιδιά μας είναι σαν αδέλφια και έχουν μερικές μέρες διαφορά μόνο (πάνε και στο ίδιο τμήμα) μήπως κάνουμε μαζί τα γενέθλια (και μοιράσουμε και το κόστος) αφού τα ίδια παιδιά θα καλέσουμε έτσι και αλλιώς με μια εβδομάδα διαφορά.

Αλλά πραγματικά δεν ξέρουμε τι και πως. Τα αγόρια θέλουν κίνηση, τα κορίτσια ανάθεμα και αν ξέρω τι θέλουν.

Μας έχουν πει για mini disco, escape room, μουσείο, μπόουλινγκ αλλά νότια προάστια αττικής, λίγα πράγματα...

 

Νομίζω έχει μια ντισκοτέκ δίπλα στο Νιάρχος όπου γίνονται παιδικά πάρτι. Discoball λέγεται. Μπορείτε να το συνδυάσετε και με προβολή στο Πλανητάριο (λέω εγώ τώρα, μια και ανέφερες μουσείο).

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vtgian είπε:

Για πείτε καμία ιδέα-εγγύηση και για μεγαλύτερα...

 

Τα επτάχρονα ούτε να ακούσουν πλέον για παιδότοπο! Σκεφτόμαστε με μια φίλη που τα παιδιά μας είναι σαν αδέλφια και έχουν μερικές μέρες διαφορά μόνο (πάνε και στο ίδιο τμήμα) μήπως κάνουμε μαζί τα γενέθλια (και μοιράσουμε και το κόστος) αφού τα ίδια παιδιά θα καλέσουμε έτσι και αλλιώς με μια εβδομάδα διαφορά.

Αλλά πραγματικά δεν ξέρουμε τι και πως. Τα αγόρια θέλουν κίνηση, τα κορίτσια ανάθεμα και αν ξέρω τι θέλουν.

Μας έχουν πει για mini disco, escape room, μουσείο, μπόουλινγκ αλλά νότια προάστια αττικής, λίγα πράγματα...

ηθελα να το γραψω,γτ εμας ειναι μαζεμενα ολα μαζι τα γενεθλια των συμμαθητων της κορης

κ πλεον που ειναι τριτη ειναι πολυ πιο ευχαριστο για εμας,γτ δ ειμαστε καν στον ιδιο χωρο

μονο σαν ιδεες θα τα αναφερω,γτ μενουμε αλλου

bowling,τα παιδια ηταν κατω,κ εμεις πανω εξω

στο seven κ εμεις απεναντι,εχει ακριβως στο ιδανικο σημειο,με οπτικη επαφη,καφε

σε αυτα τα μερη θελει ο γιος μου για τις επομενες δυο χρονιες

αναλογα τον αριθμο των παιδιων θα σκεφτομουν κ σινεμα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ!

 

Για το bowling/roller στην περιοχή μας γίνονται πολλά πάρτυ στο Μπλάνος που παρέχει μεμονωμένα ή συγκεντρωτικά bowling, roller skates, παιδότοπο και τραμπολίνο. Αυτό που δεν μου αρέσει είναι ότι τα παιδιά δεν κάνουν κάτι όλα μαζί αλλά είναι ξέμπαρκα και επιπλέον ο χώρος έχει απίστευτη φασαρία. Το σινεμά είναι ωραία ιδέα αλλά το village που έχει τέτοια αίθουσα δεν είναι κοντά μας. Παλαιότερα ο Μικρόκοσμος (ΦΙΞ) έκανε τέτοια, αλλά δεν ξέρω αν το έχει ακόμα.

Έχουμε μια disco που άνοιξε κοντά μας και κάνει πάρτυ, έχω κλείσει ραντεβού αύριο να το δω (εγώ νόμιζα ότι είναι πολύ νωρίς, μου είπαν ήδη λέει έχουν κλείσει τον μισό Γενάρη!!!) . Επειδή είναι για Φεβρουάριο, σκέφτηκα ότι θα είναι και απόκριες και ίσως το συνδυάσουμε καλύτερα και για τους μεγάλους (που οι γονείς τα πάμε καλά μεταξύ μας, ευκαιρία ψάχνουμε να βρεθούμε. Ελπίζω το κόστος να είναι ανεκτό....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

9 ώρες πρίν, vtgian είπε:

Ευχαριστώ πολύ!

 

Για το bowling/roller στην περιοχή μας γίνονται πολλά πάρτυ στο Μπλάνος που παρέχει μεμονωμένα ή συγκεντρωτικά bowling, roller skates, παιδότοπο και τραμπολίνο. Αυτό που δεν μου αρέσει είναι ότι τα παιδιά δεν κάνουν κάτι όλα μαζί αλλά είναι ξέμπαρκα και επιπλέον ο χώρος έχει απίστευτη φασαρία. Το σινεμά είναι ωραία ιδέα αλλά το village που έχει τέτοια αίθουσα δεν είναι κοντά μας. Παλαιότερα ο Μικρόκοσμος (ΦΙΞ) έκανε τέτοια, αλλά δεν ξέρω αν το έχει ακόμα.

Έχουμε μια disco που άνοιξε κοντά μας και κάνει πάρτυ, έχω κλείσει ραντεβού αύριο να το δω (εγώ νόμιζα ότι είναι πολύ νωρίς, μου είπαν ήδη λέει έχουν κλείσει τον μισό Γενάρη!!!) . Επειδή είναι για Φεβρουάριο, σκέφτηκα ότι θα είναι και απόκριες και ίσως το συνδυάσουμε καλύτερα και για τους μεγάλους (που οι γονείς τα πάμε καλά μεταξύ μας, ευκαιρία ψάχνουμε να βρεθούμε. Ελπίζω το κόστος να είναι ανεκτό....

Είναι αυτή που είναι σε μια γωνιά,στη Γούναρη νομίζω?

10 ώρες πρίν, vtgian είπε:

Για πείτε καμία ιδέα-εγγύηση και για μεγαλύτερα...

 

Τα επτάχρονα ούτε να ακούσουν πλέον για παιδότοπο! Σκεφτόμαστε με μια φίλη που τα παιδιά μας είναι σαν αδέλφια και έχουν μερικές μέρες διαφορά μόνο (πάνε και στο ίδιο τμήμα) μήπως κάνουμε μαζί τα γενέθλια (και μοιράσουμε και το κόστος) αφού τα ίδια παιδιά θα καλέσουμε έτσι και αλλιώς με μια εβδομάδα διαφορά.

Αλλά πραγματικά δεν ξέρουμε τι και πως. Τα αγόρια θέλουν κίνηση, τα κορίτσια ανάθεμα και αν ξέρω τι θέλουν.

Μας έχουν πει για mini disco, escape room, μουσείο, μπόουλινγκ αλλά νότια προάστια αττικής, λίγα πράγματα...

Κοίτα στο sporty s

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Είναι αυτή που είναι σε μια γωνιά,στη Γούναρη νομίζω?

Κοίτα στο sporty s

Ναι, αυτή στη Γούναρη.

 

Στο Sporty's εχουμε πάει 2 φορές το καλοκαίρι σε πάρτυ με χρήση της πισίνας και ήταν πραγματικά πολύ ωραία για όλα τα παιδιά, οι γονείς καθόμασταν σε ροτόντες κάτω από υπόστεγο. Για χειμώνα όμως δεν ξέρω αν έχουν χώρο.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, vtgian είπε:

Ναι, αυτή στη Γούναρη.

 

Στο Sporty's εχουμε πάει 2 φορές το καλοκαίρι σε πάρτυ με χρήση της πισίνας και ήταν πραγματικά πολύ ωραία για όλα τα παιδιά, οι γονείς καθόμασταν σε ροτόντες κάτω από υπόστεγο. Για χειμώνα όμως δεν ξέρω αν έχουν χώρο.

Κανουν αθλοπαιδειες.Ηταν ακριβά άραγε?

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Κανουν αθλοπαιδειες.Ηταν ακριβά άραγε?

 

Δεν έχω ιδέα να σου είμαι ειλικρινής. Για τα παιδιά είχαν φαγητό αλλά δεν είδα τι, για τους μεγάλους κεικ, καφε, αναψυκτικά, μπύρες και πίτσες.

Link to comment
Share on other sites

Προς ενημέρωση, τα τύπου disco πάνε σαν τα βαφτίσια. Fix τιμή για την αίθουσα και από εκεί και πέρα επιλέγεις τι θα προσθέσεις.

Dj για μουσική και χρήση φωτορυθμικών (που χωρίς δε γίνεται κακά τα ψέματα), ανιματέρ, καραόκε έχουν διαφορετικές τιμές. Για φαγητό: επιλογή από μενού διαφόρων τιμών ανά άτομο (χωρίς διαφοροποίηση παιδιού ή ενήλικα), καφέδες αναψυκτικά ποτά κλπ βάσει τιμοκαταλόγου. 

Προσωπικά δεν ενθουσιάστηκα με το χώρο γιατί για 20 παιδιά (συν άλλους τόσους γονείς κατ'ελάχιστο στη δική μας περίπτωση) προϋποθέτει ότι οι γονείς θα ανακατευτούν με τα παιδιά καθώς ο χώρος για τους γονείς είναι μικρός.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, vtgian είπε:

Προς ενημέρωση, τα τύπου disco πάνε σαν τα βαφτίσια. Fix τιμή για την αίθουσα και από εκεί και πέρα επιλέγεις τι θα προσθέσεις.

Dj για μουσική και χρήση φωτορυθμικών (που χωρίς δε γίνεται κακά τα ψέματα), ανιματέρ, καραόκε έχουν διαφορετικές τιμές. Για φαγητό: επιλογή από μενού διαφόρων τιμών ανά άτομο (χωρίς διαφοροποίηση παιδιού ή ενήλικα), καφέδες αναψυκτικά ποτά κλπ βάσει τιμοκαταλόγου. 

Προσωπικά δεν ενθουσιάστηκα με το χώρο γιατί για 20 παιδιά (συν άλλους τόσους γονείς κατ'ελάχιστο στη δική μας περίπτωση) προϋποθέτει ότι οι γονείς θα ανακατευτούν με τα παιδιά καθώς ο χώρος για τους γονείς είναι μικρός.

Ε.εις κ τις δύο φορές περάσαμε υπέροχα στο πάρκο φλοισβου.

Θα α οιξει κ στη βαρη the wall.για ποτέ το θέλετε?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, μαγιοπουλας είπε:

Ε.εις κ τις δύο φορές περάσαμε υπέροχα στο πάρκο φλοισβου.

Θα α οιξει κ στη βαρη the wall.για ποτέ το θέλετε?

 

Δυστυχώς Φεβρουάριο και μας περιορίζει ο καιρός για έξω. Δε μπορώ να το κανονίσω σε πάρκο και να είμαι με το άγχος του καιρού.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
On 17/11/2022 at 3:37 ΜΜ, vtgian είπε:

 

Δυστυχώς Φεβρουάριο και μας περιορίζει ο καιρός για έξω. Δε μπορώ να το κανονίσω σε πάρκο και να είμαι με το άγχος του καιρού.

Σε απλή αίθουσα σινεμά, παιδική ταινία, και μετά γλυκό ή βόλτα στο Νιάρχο ή σε κάποιο πάρκο. Επίσης, προβολή στο πλανητάριο..

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, vtgian είπε:

 

Τελικά κλείσαμε ιδιωτική προβολή παιδικής ταινίας σε κινηματογράφο που έχουν γνωστοί μας.

Δεν το παρέχουν πλέον ως υπηρεσία, αλλά λόγω φιλίας θα το κάνουν για εμάς. Θα μπορούν να μας έχουν ποπ κορν, νατσος, καφέδες, ποτά, αναψυκτικά και εμείς θα έχουμε λίγο φασαρία να φτιάξουμε τη διακόσμηση του lobby, να κανονίσουμε για πιατάκια, κουταλάκια κλπ και να κανονίσουμε για το φαγητό. Αλλά η όλη φάση με το σινεμά μου αρέσει πολύ και είναι πιο πολύ στο στυλ του παιδιού μας. Οπότε αφού η μικρή είναι ευχαριστημένη, όλα καλά. 

Τελειο ακουγεται!!

Link to comment
Share on other sites

On 29/11/2022 at 4:42 ΜΜ, vtgian είπε:

 

Τελικά κλείσαμε ιδιωτική προβολή παιδικής ταινίας σε κινηματογράφο που έχουν γνωστοί μας.

Δεν το παρέχουν πλέον ως υπηρεσία, αλλά λόγω φιλίας θα το κάνουν για εμάς. Θα μπορούν να μας έχουν ποπ κορν, νατσος, καφέδες, ποτά, αναψυκτικά και εμείς θα έχουμε λίγο φασαρία να φτιάξουμε τη διακόσμηση του lobby, να κανονίσουμε για πιατάκια, κουταλάκια κλπ και να κανονίσουμε για το φαγητό. Αλλά η όλη φάση με το σινεμά μου αρέσει πολύ και είναι πιο πολύ στο στυλ του παιδιού μας. Οπότε αφού η μικρή είναι ευχαριστημένη, όλα καλά. 

Έγινε το πάρτυ?πως τα περάσατε?

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Έγινε το πάρτυ?πως τα περάσατε?

 

Όχι βρε, με το νέο έτος είναι. Εγώ είμαι το control freak που θέλω να τα τακτοποιώ όλα μήνες πριν :)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...