Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γενέθλια σε παιδότοπο ή σε σπίτι;


Recommended Posts

1 ώρα πρίν, marakiz είπε:

Ουυυ πολλά κ έχω στη λίστα άλλα τόσα, θα γράψω μετά γιατί πάμε βόλτα τώρα.

Πήγαινε μετά τις γιορτές τα βάζουν μισή τιμή, εγω έτσι έκανα κ πήρα δέντρο μέχρι το ταβάνι σε απίστευτη τιμή. 

Θα επανέλθω έχω πολλές προτάσεις.

τι ηλικία ειναι τώρα?

Το σκέφτομαι χρόνια για μετά τις γιορτές.αλλα να ρο χαμε τώρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, marakiz είπε:

 

Θα επανέλθω έχω πολλές προτάσεις.

τι ηλικία ειναι τώρα?

4

1 ώρα πρίν, Ilaeira είπε:

 

Να τι έχω σημειώσει εγώ. Θα πάω τη Δευτέρα να τα ξεφυλλίσω από κοντά. 


Ο Ξυλαρακης
25 μερες ως τα Χριστούγεννα
Ενα σπίτι για το ποντικάκι των Χριστουγέννων
Ενα παράξενο χριστουγεννιάτικο δέντρο
Το ελατο των Χριστουγέννων

Α τέλεια! Θα τα δω και εγώ. Τον Ξυλαράκη τον έχουμε από την ηλικία του δικού σου και της άρεσε πολύ. Και τώρα το διαβάζουμε.

1 hour ago, kotsifikos είπε:

Να ξέρετε πως μου έχει έρθει πολύ βαρύ που δεν θα είμαι η πρώτη που θα στολίσει εδώ μέσα!!

Εντάξει αυτό ήταν η χαριστική βολη΄!!!!

Παρούσα! Για να νιώσεις καλύτερα, εγώ στολίζω τέλος Νοέμβρη! 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, kotsifikos είπε:

Να ξέρετε πως μου έχει έρθει πολύ βαρύ που δεν θα είμαι η πρώτη που θα στολίσει εδώ μέσα!!

Εντάξει αυτό ήταν η χαριστική βολη΄!!!!

Κορίτσια εμάς έχει στολίσει όλη η γειτονιά και βλέπω τον ενθουσιασμό του μικρού με φωτάκια και σκέφτομαι να το βάλουμε στο πρόγραμμα μέχρι την Κυριακή και εμείς. Δεν πειράζει ας είναι νωρίς αλλά θα χαρούν τα παιδιά 

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Super.mum said:

Κορίτσια εμάς έχει στολίσει όλη η γειτονιά και βλέπω τον ενθουσιασμό του μικρού με φωτάκια και σκέφτομαι να το βάλουμε στο πρόγραμμα μέχρι την Κυριακή και εμείς. Δεν πειράζει ας είναι νωρίς αλλά θα χαρούν τα παιδιά 

Χτυπήστε με και άλλο βρε κορίτσια!!!

χαχαχαχ εγώ θα στολίσω την άλλη Παρασκευή..υπομονή θα κάνω δεν μπορώ να κάνω και τίποτα άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω της τα εδειξα χτες το βραδυ και μετα τα εβαλα σε μια ακρη για να τα παω στην αποθηκη και της ειπα οτι θα τα βγαλουμε οταν ερθουν τα Χριστουγεννα. Το πρωι λοιπον υπηρχε μια α' γκρινια, οπότε τα ανοιξα παλι να τα δουμε και μου λεει "ηρθαν Χριστουγεννα;" :-P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο δικός μου κοιτούσε τα καινούρια στολίδια χτες με ενθουσιασμό. Με ρώτησε πότε θα στολίσουμε και του λέω τέλος του μήνα. Σε 2 βδομάδες δηλαδή. Το πρωί στο αυτοκίνητο, περνώντας έξω από τα εποχιακά, με ρωτάει "μαμά σήμερα είναι τέλος του μήνα?". Μάλλον θα στολίσουμε την άλλη βδομάδα γιατί δεν κρατιέται το ζουζουνάκι μου.

Επίσης χτες του έδειξα τη γουρούνα, αν του αρέσει και αν θέλει να τη ζητήσουμε από τον Άγιο Βασίλη. Περίμενα να ενθουσιαστεί, κόκκινη, μεγάλη, μουράτη.. Τον κοιτούσα εγώ με πονηρό χαμόγελο περιμένοντας το επιφώνημα ενθουσιασμού και αντί αυτού, χαμογελάει και μου λέει ωραίο, τι άλλο έχεις??

Link to comment
Share on other sites

Σας γράφω για βιβλία που έχω ξεχωρίσει που είχαμε, αποκτήσαμε τώρα και είναι στη λίστα για τα επόμενα.

 

Τι τρέχει με τον Αι Βασίλη (καταπληκτικό, έχει μέσα δυο ιστορίες την κλασσική του Αι Βασίλη κι άλλη μια που δείχνει πως οι γονείς στην ουσία βοηθούν το έργο του)
Τα Χριστούγεννα του λύκου Ζαχαρία
Χιονίζει του Ερικ Καρλε
Το ποντικάκι που ήθελε να αγγίξει ένα αστέρι (υπάρχει και σε μικρη ταινία στο ytube)
25 μέρες μέχρι τα Χριστούγεννα

Χριστούγεννα στον κόσμο (δείχνει τις συνήθειες των Χριστουγέννων σε διάφορες χώρες)
Φον κουραμπιές εναντίον Κόμη Μελομακαρονη
Φρικαντέλα η μάγισσα που μισούσε τα Χριστούγεννα (υπάρχει και στο ytube)
Η μπουγάδα του Αι Βασίλη
Ένα δέντρο μια φορά  (υπάρχει και σε μικρη ταινία στο ytube)
Το κόκκινο γιλέκο του μικρου Ρόμπιν
Η γέννηση του Χριστού του Μανδηλαρά
Ένα δώρο για τον καθένα
Αι Βασίλη θέλω ένα φίλο
 

και για μικρά μικρά παιδάκια σαν το δίχρονό μου (αν και παραδόξως κάθεται και στα άλλα μια χαρά)
Τικ και Τέλα το Χριστουγεννιάτικο δέντρο
Τα Χριστούγεννα ζωντανεύουν (πατάς κουμπιά κι έχει χριστουγεννιάτικους ήχους)

 

Τέλος πάρτε οπωσδήποτε τα γιορτινά τραγούδια είναι πιανάκι ενσωματωμένο σε βιβλίο κι έχει τραγούδια που με εύκολο τρόπο μπορείς να παίξεις στο πιανάκι! 
Το τι τρέχει με τον Αι Βασίλη είναι μακράν το αγαπημένο μου.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τον βάζω κάθε χρόνο και ζητάει τρία δώρα από τον άγιο Βασίλη έτσι ώστε να έχει εναλλακτικές σε περίπτωση που δεν βρει κάτι, τα λέει με σειρά προτεραιότητας και του φέρνει ένα από τα τρία , οπότε διαλέγουμε τι θα πάρουμε. Θα περιμένουμε να γράψει το γράμμα να δούμε τι θα ζητήσει φέτος!

Χθες μου έλεγε πως πέρυσι τα Χριστούγεννα τον είδε τον άγιο βασίλη όταν ήρθε για το δώρο του!!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , kotsifikos είπε:

Εγώ τον βάζω κάθε χρόνο και ζητάει τρία δώρα από τον άγιο Βασίλη έτσι ώστε να έχει εναλλακτικές σε περίπτωση που δεν βρει κάτι, τα λέει με σειρά προτεραιότητας και του φέρνει ένα από τα τρία , οπότε διαλέγουμε τι θα πάρουμε. Θα περιμένουμε να γράψει το γράμμα να δούμε τι θα ζητήσει φέτος!

Χθες μου έλεγε πως πέρυσι τα Χριστούγεννα τον είδε τον άγιο βασίλη όταν ήρθε για το δώρο του!!!

 

 

Χαχα ο γλυκούλης!!! Κι εγώ τον ρωτάω κάθε χρόνο να μου πει τρία δώρα αλλά μου το κόβει και ζητάει έναν σούπερ ήρωα, οποιονδήποτε αρκεί να μην τον έχει. Έχει κολλήσει τα τελευταία 3 Χριστούγεννα ο.... πεντάχρονος γιος μου! Ε, μου το κάνει εύκολο το έργο!! Δεν εχουν μείνει και πολλοί ήρωες βέβαια. Φέτος θα γράψουμε κι εμείς γράμμα και θα το πάμε στο ταχυδρομείο! 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, marakiz said:

 

 

Χαχα ο γλυκούλης!!! Κι εγώ τον ρωτάω κάθε χρόνο να μου πει τρία δώρα αλλά μου το κόβει και ζητάει έναν σούπερ ήρωα, οποιονδήποτε αρκεί να μην τον έχει. Έχει κολλήσει τα τελευταία 3 Χριστούγεννα ο.... πεντάχρονος! Ε, μου το κάνει εύκολο το έργο!! Φέτος θα γράψουμε κι εμείς γράμμα και θα το πάμε στο ταχυδρομείο! 

εμάς συνήθως είναι κάτι σε paymobi, πέρυσι είχε πάρει το αυτοκίνητο των ghostbusters , πρόπερσι τον φαφούτη από το ''πως να εκπαιδεύσετε τον δράκο σας''!! Ελπίζω φέτος να έχουμε και κανένα Χριστουγεννιάτικο πάρκο ανοιχτό (τι λέω τώρα έ??)... αν ανοίξει το αγαπημένο μου πάντως θα κατασκηνώσω εκεί!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Περιττό να σας πω πως με επηρεάσατε με τα Χριστούγεννα και μας βλέπω να στολίζουμε και εμείς πριν την ώρα μας. Σήμερα είναι αρρωστούλα και μείναμε σπίτι. Βρήκα και εγώ την ευκαίρία και άρχισα να λέω για τα Χριστούγεννα το στολισμό, τον Άγιο Βασίλη. Της λέω λοιπόν ότι θα βρει ένα δώρο που θέλει, θα γράψουμε γράμμα, θα το ταχυδρομήσουμε κτλ. Με κοιτάει με απόγνωση. Πώς θα το γράψω μου λέει, δεν ξέρω να γράφω. Θα το γράψω εγώ και εσύ θα γράψεις μόνο το όνομά σου της λέω. Και ξαφνικά λάμπουν τα ματάκια της! Είναι που έλεγα ότι θα ζοριστώ να της πω ψέμματα για τον Άγιο Βασίλη. Πάλι καλά που δεν αμόλησα καμιά κοτσάνα να το ξενερώσω το παιδί.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι ακομα ασχετο, για το "ποντικακι που ηθελε να αγγιξει ενα αστερακι", που ειχα σκεφτει να το ρωτησω στην ομαδα "παιδικο βιβλιο" που ρωτανε διαφορα για βαθυτερα νοηματα κλπ. Μη φρικαρετε: οταν εν τελει αγγιζει το αστερακι, η εικονογραφηση δεν ειναι λιγο σαν να παθαινει ηλεκτροπληξια; Μονο εμενα με ανατριχιασε λιγο; Ενδεχεται να εχει καποιο κρυφο νοημα οτι πεθαινει ας πουμε; Σαν το νησι του παππου ας πουμε; Μας το εχουν χαρισει μεταχειρισμενο κι ενω μου αρεσε, οταν εφτασα σε αυτη τη σελιδα καπως μου φανηκε.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς είμαστε οι μόνοι εκτός κλίματος! Ούτε τον έχουμε ρωτήσει ούτε γράμμα να γράψει, εγω δεν θα τον ανέφερα καν τον Άγιο αν δεν το ελεγε ο άντρας μου. Το δώρο το έχουμε πάρει, είναι το πειρατικό, κ απλα ξέρει ότι ο Άγιος Βασίλης θα του φέρει ένα μεγάλο δώρο. Στολισμό εγω είμαι σταθερή, θα κάνω του Αγιου Νικολαου. Για το ημερολόγιο αντιστροφής μέτρησης θέλω να κάνω κάτι κ το ξεχνάω. 

Οταν σας λενε ότι θέλουν κάτι αλλά είναι μελλοντικό, το παίρνετε τοις μετρητοίς; Γιατί μπορεί πχ   σ ένα μήνα να το έχει ξεχασει. Γιατί βλακωδώς ρώτησα τι θέλει να έχει μέσα στο advent κ μ είπε ζωακια που ζωακια έχουμε πολλά…

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

εμάς συνήθως είναι κάτι σε paymobi, πέρυσι είχε πάρει το αυτοκίνητο των ghostbusters , πρόπερσι τον φαφούτη από το ''πως να εκπαιδεύσετε τον δράκο σας''!! Ελπίζω φέτος να έχουμε και κανένα Χριστουγεννιάτικο πάρκο ανοιχτό (τι λέω τώρα έ??)... αν ανοίξει το αγαπημένο μου πάντως θα κατασκηνώσω εκεί!

Και ποιο είναι αυτό?

4 ώρες πρίν, marakiz είπε:

 

 

Χαχα ο γλυκούλης!!! Κι εγώ τον ρωτάω κάθε χρόνο να μου πει τρία δώρα αλλά μου το κόβει και ζητάει έναν σούπερ ήρωα, οποιονδήποτε αρκεί να μην τον έχει. Έχει κολλήσει τα τελευταία 3 Χριστούγεννα ο.... πεντάχρονος γιος μου! Ε, μου το κάνει εύκολο το έργο!! Δεν εχουν μείνει και πολλοί ήρωες βέβαια. Φέτος θα γράψουμε κι εμείς γράμμα και θα το πάμε στο ταχυδρομείο! 

Ποτε αρχίζει να δέχεται γράμματα?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

 

Ποτε αρχίζει να δέχεται γράμματα?

 

Δεν έχω ιδέα!! Πρώτη φορά θα το κάνουμε!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

12 hours ago, μαγιοπουλας said:

Και ποιο είναι αυτό?

Στην Τεχνόπολη στο γκάζι, πηγαίνουμε χρόνια εκεί κάθε χρόνο είναι και καλύτερα, ειδικά πρόπερσυ ήταν πολύ ωραιο, είναι βέβαια  ο χώρος ωραίος εκεί πολυ ωραίος. Μου αρέσει που πηγαίνουν τα παιδιά φτιάχνουν κονκαρδες, γράφουν γράμμα, βγάζουν φωτο με τον Άγιο Βασίλη, έχει γενικά πολλά να κάνεις εκεί! Αν ανοίξει φέτος θα πάμε! Σε άλλα που έχουμε πάει δεν μας άρεσε το ίδιο, όλο φουσκωτά και τέτοια είχε χωρίς να έχει κάτι ιδιαίτερο (για τα δικά μας γούστα τουλάχιστον).

Link to comment
Share on other sites

Εμείς είμαστε στη φάση των αυτοκινήτων. Όλη μέρα κυκλοφορεί μ' ένα αυτοκινητάκι σε κάθε χέρι. Παίζουμε γκαράζ με τα κουτιά, φτιάχνουμε γκαράζ με τα τουβλάκια για να τα παρκάρουμε μέσα, τα στασάρει σε διάφορα σημεία του σπιτιού, έχουμε hot wheels που αλλάζουν χρώμα στην μπανιέρα, κι ένα περπατητό αμαξάκι που πλέον το πάει σαν σίφουνας και παίρνει τις στροφές στο χωλ χωρίς καν να ακουμπάει τα πόδια κάτω. Ο άντρας μου θέλει να πάρουμε αυτοκίνητο τα Χριστούγεννα, και θα το πάμε στο πατρικό του που έχει κήπο για να κάνει άνετα. Έχω αντιρρήσεις, αλλά το ξέρω ότι θα τη χάσω αυτήν τη μάχη. 

Καμιά ιδέα για εκπαιδευτικό παιχνίδι με αυτοκίνητα έχουμε; 

 

Έντιτ: ωχ, λάθος τοπικ, παω να το βάλω στο άλλο.

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Ilaeira είπε:

Εμείς είμαστε στη φάση των αυτοκινήτων. Όλη μέρα κυκλοφορεί μ' ένα αυτοκινητάκι σε κάθε χέρι. Παίζουμε γκαράζ με τα κουτιά, φτιάχνουμε γκαράζ με τα τουβλάκια για να τα παρκάρουμε μέσα, τα στασάρει σε διάφορα σημεία του σπιτιού, έχουμε hot wheels που αλλάζουν χρώμα στην μπανιέρα, κι ένα περπατητό αμαξάκι που πλέον το πάει σαν σίφουνας και παίρνει τις στροφές στο χωλ χωρίς καν να ακουμπάει τα πόδια κάτω. Ο άντρας μου θέλει να πάρουμε αυτοκίνητο τα Χριστούγεννα, και θα το πάμε στο πατρικό του που έχει κήπο για να κάνει άνετα. Έχω αντιρρήσεις, αλλά το ξέρω ότι θα τη χάσω αυτήν τη μάχη. 

Καμιά ιδέα για εκπαιδευτικό παιχνίδι με αυτοκίνητα έχουμε; 

 

Έντιτ: ωχ, λάθος τοπικ, παω να το βάλω στο άλλο.

τηλεκατευθυνόμενο έχετε; (δεν το λέω για εκπαιδευτικό, απλώς το αναφέρω). 

 

Η πεθερά μου πιστή στα στερεότυπα μας έχει φέρει κάτι καταπληκτικά δωρα αυτοκίνητα. Όταν ήταν δυο, ένα φορτηγό που αναπτυξιακά ήταν για ενός πολύ εκνευριστικό γιατί φρέναρε με σπινιαρισμα. Από το elc,  νομίζω οι περισσοτερεσ καταλάβατε ποιο λέω. Κ αν περνούσες δίπλα αφηρημένος κ το κουνούσες έκανε αυτόν τον θόρυβο. Με την πρώτη ευκαιρία το εξαφανίσαμε. Επίσης τότε είχα ζητήσει παζλ. κ μας έφερε, σε παιδί δυο χρόνων ένα ξύλινο αυτοκινητάκι με σφηνωματα για να μάθει…  τα σχηματα κ τα χρώματα. Που φυσικά κι αυτό ήταν για μικρότερο παιδί. Ευτυχώς μετά ήρθε η καραντίνα κ δεν ξαναπήγε στο elc!!! 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Έσπερος είπε:

τηλεκατευθυνόμενο έχετε; (δεν το λέω για εκπαιδευτικό, απλώς το αναφέρω). 

 

Η πεθερά μου πιστή στα στερεότυπα μας έχει φέρει κάτι καταπληκτικά δωρα αυτοκίνητα. Όταν ήταν δυο, ένα φορτηγό που αναπτυξιακά ήταν για ενός πολύ εκνευριστικό γιατί φρέναρε με σπινιαρισμα. Από το elc,  νομίζω οι περισσοτερεσ καταλάβατε ποιο λέω. Κ αν περνούσες δίπλα αφηρημένος κ το κουνούσες έκανε αυτόν τον θόρυβο. Με την πρώτη ευκαιρία το εξαφανίσαμε. Επίσης τότε είχα ζητήσει παζλ. κ μας έφερε, σε παιδί δυο χρόνων ένα ξύλινο αυτοκινητάκι με σφηνωματα για να μάθει…  τα σχηματα κ τα χρώματα. Που φυσικά κι αυτό ήταν για μικρότερο παιδί. Ευτυχώς μετά ήρθε η καραντίνα κ δεν ξαναπήγε στο elc!!! 

Θα σου πω. Στο elc έχω κοντέψει να βάλω τα κλάματα. Έχουμε πάει στην βαφτιστήρα μου και έχει έναν δράκο ένα παιχνίδι που βάζεις τα σπαθακια και πετάγεται ο δράκος; Και η δικιά μου είναι τότε λίγο πριν τα 2. Και το παίζει με ενθουσιασμό και χαχαχουχου πετάγεται ο δράκος. Βλέπω εγώ elc ωραία λέω θα πάω να το πάρω. Και πάμε ε ρε φίλε με σταύρωσε η πωλήτρια ότι δεν είναι για την ηλικία της και δεν είναι για την ηλικία της και να δείτε κάτι άλλο και δεν έχει τις προδιαγραφές μπορεί να καταπιεί τα σπαθακια ε κυριολεκτικά απορώ πως κρατήθηκα πέντε λεπτά μας έψελνε ότι δεν μπορεί να το παίξει γιατί δεν μπορεί να κρατήσει τη σειρά και χάνεται η έννοια του παιχνιδιού μπλα μπλα  Σηκώθηκα και έφυγα μου έσπασε τόσο τα νεύρα.Καλή και η επιμόρφωση καλές και οι δέκα σειρές που μαθαίνεις για να πουλήσεις αλλά αν δεν καταλαβαίνεις πότε να σταματάς και τι feedback παίρνεις από τον πελάτη την ώρα που προτείνεις άστο. Μήπως την πάτησε έτσι η πεθερά; Ήθελε να πάρει άλλο και την έπρηξαν με το ηλικιακό; 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στον γιο μου ότι παιχνίδια έπαιρνα ήταν για μεγαλύτερες ηλικίες. Σε εμάς έχει τύχει το άλλο, στα 5 του να του φέρουν δώρο  παιχνίδι για ηλικία 3+, όταν το άνοιξα και καθίσαμε να παίξουμε μου είπε πως αυτό είναι για μωρά και το άφησε.!το χαρίσαμε γιατί δεν ήταν για τον γιο μου!!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα η δικια μου που ειναι δυομισι παιζει ακομα με ολα τα παιχνιδια της, και τα βρεφικα. Απλα τα παιζει αλλιως. Αυτα που πατας κουμπια και τραγουδανε πλεον προσπαθει να τραγουδησει αυτο που λενε, τα σφηνωματα ζωακια και τα δαχτυλοκουκλακια τα βαζουμε σε κυκλο δηθεν οτι παιζουν γυρω γυρω ολοι κλπ (ειναι τα χοντρα που στεκονται ορθια) ή τα εχει σαν κουκλακια (σαν playmobil κλπ) και κανει οτι μιλανε ή λεμε πού ζουν κλπ, τα σχηματα που μπαινουν στις τρυπες πλεον τα χρησιμοποιουμε για να μαθαινει τα σχηματα και μετρημα κλπ. Γενικα ολα τα χρησιμοποιει. Καμια δεκαρια απο αυτα μας τα χαρισαν οταν ημουν εγκυος και τοτε το μικροτερο παιδι εκεινης της οικογενειας ηταν δυομισι, οσο η δικια μου τωρα, και τα ειχαν ηδη μαζεμενα σε παταρι. Και τωρα βλεπω που η δικια μου τα παιζει τοσο πολυ και αναρωτιεμαι πώς και μας τα εδωσαν απο τοσο νωρις!

Link to comment
Share on other sites

On 13/11/2021 at 8:58 ΜΜ, Έσπερος είπε:

τηλεκατευθυνόμενο έχετε; (δεν το λέω για εκπαιδευτικό, απλώς το αναφέρω). 

 

Η πεθερά μου πιστή στα στερεότυπα μας έχει φέρει κάτι καταπληκτικά δωρα αυτοκίνητα. Όταν ήταν δυο, ένα φορτηγό που αναπτυξιακά ήταν για ενός πολύ εκνευριστικό γιατί φρέναρε με σπινιαρισμα. Από το elc,  νομίζω οι περισσοτερεσ καταλάβατε ποιο λέω. Κ αν περνούσες δίπλα αφηρημένος κ το κουνούσες έκανε αυτόν τον θόρυβο. Με την πρώτη ευκαιρία το εξαφανίσαμε. Επίσης τότε είχα ζητήσει παζλ. κ μας έφερε, σε παιδί δυο χρόνων ένα ξύλινο αυτοκινητάκι με σφηνωματα για να μάθει…  τα σχηματα κ τα χρώματα. Που φυσικά κι αυτό ήταν για μικρότερο παιδί. Ευτυχώς μετά ήρθε η καραντίνα κ δεν ξαναπήγε στο elc!!! 

 

Α τώρα το είδα αυτό! Ναι έχουμε, δύο κιόλας. Μας έχουν φέρει οι γιαγιάδες δυο οικονομικά από τα τζάμπο. Αλλά δεν τρελαίνεται να τα κατευθύνει, πιο πολύ ο άντρας μου χαίρεται με τα χειριστήρια. Προς το παρόν απλά τα κινεί με το χέρι όπως τα υπόλοιπα, και ανεβάζει το μεγάλο σ' ένα ωραιότατο εκπαιδευτικό λεπτής κινητικότητας που του είχα πάρει, αυτά με τα κλαράκια που περνάς τις χάντρες από κάθε κούρμπα και στροφή; Ε, έπιασε τόπο, μπορεί το παιδί να μην ασχολήθηκε σχεδόν καθόλου με τις χάντρες, αλλά κάνει πολύ καλό ανυψωτήρα για το τζιπ που του "έθκαθαν τα λάθτιχα". :D

Link to comment
Share on other sites

On 13/11/2021 at 8:58 ΜΜ, Έσπερος είπε:

τηλεκατευθυνόμενο έχετε; (δεν το λέω για εκπαιδευτικό, απλώς το αναφέρω). 

 

Η πεθερά μου πιστή στα στερεότυπα μας έχει φέρει κάτι καταπληκτικά δωρα αυτοκίνητα. Όταν ήταν δυο, ένα φορτηγό που αναπτυξιακά ήταν για ενός πολύ εκνευριστικό γιατί φρέναρε με σπινιαρισμα. Από το elc,  νομίζω οι περισσοτερεσ καταλάβατε ποιο λέω. Κ αν περνούσες δίπλα αφηρημένος κ το κουνούσες έκανε αυτόν τον θόρυβο. Με την πρώτη ευκαιρία το εξαφανίσαμε. Επίσης τότε είχα ζητήσει παζλ. κ μας έφερε, σε παιδί δυο χρόνων ένα ξύλινο αυτοκινητάκι με σφηνωματα για να μάθει…  τα σχηματα κ τα χρώματα. Που φυσικά κι αυτό ήταν για μικρότερο παιδί. Ευτυχώς μετά ήρθε η καραντίνα κ δεν ξαναπήγε στο elc!!! 

εμείς έχουμε αποκτήσει συλλογή από τηλεκατευθυνόμενα... από συγκεκριμένα πρόσωπα που θεωρούν ότι μόνο αυτά ευχαριστούν το παιδί μου και κάθε φορά παίρνουν.. το τελευταίο γράφει 8+... και πάει προνήπιο... ουπς! τρέχει σαν σίφουνας ρε γμτ, και δεν είναι για μέσα στο σπίτι

Link to comment
Share on other sites

εγώ νομίζω ότι θα πάρουμε κανονικό ποδήλατο για τον Άγιο Βασίλη.

πήγα σήμερα να αλλάξω μια barbie που μας έφεραν κνπηρα ένα playmovil l advent calendar.Μονος σου στήνεις τα κουτάκια που ανοίγουν?

επίσης βρήκα κ πήρα ένα  πολύ ωραίο βιβλίο με χριστουγεννηατικες κατασκευές.Λεγεται 24 δραστηριότητες μέχρι τα Χριστούγεννα.εκδοσεις Μίνωας.πολυ ψραιο

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...