Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γενέθλια σε παιδότοπο ή σε σπίτι;


Recommended Posts

πρίν από 24 λεπτά , irin είπε:

Eγώ δεν ανέχομαι να μπουν παπούτσια στο σπίτι, δεν ανέχομαι να φάνε οπουδήποτε πέραν του τραπεζιού, και απαιτώ τα παιχνίδια να είναι μόνο στα δωμάτιά τους. Όμως, δεν θα ξενερώσω τόσο αν τσιμπήσουν ένα παιδάκι, εννοείται ότι θα πω ότι δεν το κάνουμε αυτό κλπ, αλλά θεωρώ ότι είναι από τα αναμενόμενα της ηλικίας. Επίσης, όχι, δεν πρέπει να μαλώνουμε μπροστά στους άλλους. Καλά έκανες και το κοψες, αλλά καλά έκανες και δεν έκανες πιο έντονη επίπληξη. 

Μη συγκρίνεις τους κανόνες του σπιτιού με τη συμπεριφορά προς άλλα παιδάκια. Ειδικά εφόσον δεν είχε ποτέ πολλές επαφές με άλλα παιδάκια. Σκέψου το σαν μέσο επιβίωσης. Μόνος χωρίς τη μαμά του, σε ένα μέρος με παιδάκια, χωρίς να είναι συνηθισμένος. Να στο πω ωμά, και λίγο βέβαια υπερβολικά και γενικευμένα: ή θα τις φάει ή θα ρίξει. Τί προτιμάς; εγώ προτιμώ να μπορούν να αμυνθούν αν χρειαστεί.

Επίσης, το ότι ανέχεσαι να κάνει ότι θέλει στο σπίτι και να αποφεύγεις συγκρούσεις, ενώ έξω πρέπει να είναι παιδί-πρότυπο, μου δείχνει ότι το μόοοονο που σε νοιάζει είναι τί θα πουν οι άλλοι και καθόλου τί παιδί έχεις

Το παιδί καταστρέφετε μέρα. Ε τη μέρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

15 minutes ago, Ilaeira said:

Τα βάρη που φορτώθηκαν σ' εμάς όταν ήμασταν μικροί, οι υπερβολικές απαιτήσεις, η καταπίεση, οι αδικίες, τα λάθη μικρά και μεγάλα που μπορεί να έκαναν οι γονείς, σημαντικά ή ασήμαντα, όλα αυτά μας διαμόρφωσαν και βγαίνουν στην επιφάνεια πιο έντονα όταν γινόμαστε γονείς. Είτε τα επαναλαμβάνουμε, είτε στην προσπάθεια να μην τα επαναλάβουμε γινόμαστε υπερβολικά ελαστικοί και πάμε στο άλλο άκρο. Και πολύ συχνά τα κάνουμε μούσκεμα, και κάνουμε κι εμείς τα δικά μας λάθη. Το θέμα είναι να τα αναγνωρίζουμε και να προσπαθούμε να τα δουλέψουμε. 

@Έσπερος, με όλο το θάρρος. Αν μεγάλωσες σ' ένα περιβάλλον που δεν είχε πολλή σημασία η γνώμη σου, και κρινόσουν πάντοτε εκ του αποτελέσματος (αν είσαι καλό παιδί, αν φέρεσαι σωστά), είναι σε ένα βαθμό λογικό να σκέφτεσαι έτσι. Όμως η ανατροφή δεν κρίνεται μόνο εκ του αποτελέσματος. Το θέμα δεν είναι να φέρεται σωστά πάση θυσία, το θέμα είναι τι κάνουμε κι εμείς για να φέρεται σωστά. Τα παιδιά θα τσιμπήσουν, θα δαγκώσουν, θα αυθαδιάσουν, θα φωνάξουν στην ταβέρνα, θα θέλουν όλα τα παιχνίδια δικά τους. Το ερώτημα δεν είναι αν θα το κάνουν - τα περισσότερα θα το κάνουν. Το θέμα είναι να βρουν, γονείς και εκπαιδευτικοί, τον τρόπο να το δουλέψουν συνυπολογίζοντας την ηλικία, τον χαρακτήρα και τις ανάγκες/συνθήκες του κάθε παιδιού. Αν το παιδί σου τσιμπάει στο σχολείο, δουλειά σου είναι να σκεφτείς γιατί το κάνει, ποια ανάγκη βγαίνει στην επιφάνεια και πώς μπορείς να το δουλέψεις. Όχι να σκεφτείς ότι δεν πρέπει να το κάνει επειδή είσαι κι εσύ δασκάλα και ξέρεις τι τραβάνε οι νηπιαγωγοί. 

Νομίζω ότι αδικείς το παιδί σου πολύ. Είναι φυσιολογικό, αν σε αδικούσαν κι εσένα οι γονείς σου. Όμως ο κύκλος πρέπει να σπάσει. Το ξέρω ότι προσπαθείς να τον σπάσεις, αλλά ξεκινάς από λάθος πράγματα. Δεν θα πάθει κάτι αν μάθει να μαζεύει τα παιχνίδια του - εκεί μπορείς να γίνεις απαιτητική. Θα πάθει όμως αν εκφράζει την ανασφάλειά του με τσιμπήματα, ή αν σπρώχνει επειδή δεν ξέρει πώς αλλιώς να επικοινωνήσει, κι εσύ δεν σκύψεις να το ακούσεις επειδή σκέφτεσαι πρωτίστως τι θα πουν οι άλλοι.

 

Και πάλι με συγχωρείς για το θάρρος. 

 

Μα πόσο ωραία τα είπες!

Link to comment
Share on other sites

@Έσπερος η ένσταση δεν είναι στο ότι θες το παιδί να ακολουθεί κάποιους κανόνες και να συνυπάρχει αρμονικά με τα άλλα παιδάκια. Όλοι το θέλουμε, άσχετα αν δεν είναι πάντα στο χέρι μας (σύμφωνα με σένα βέβαια , οι γονείς ευθύνονται). Η ένσταση είναι στο ότι θες τα παραπάνω επειδή είναι παιδί καθηγήτριας (τι είπες τώρα..) και πρέπει να δίνει το καλό παράδειγμα και να στέκεται όπως απαιτείς εσύ από τους μαθητές σου να στέκονται. Με αυτή τη λογική, αργότερα θα πρέπει να είναι πάντα άψογα διαβασμένος, να συμμετέχει, να γράφει άριστα στα διαγωνίσματα, διότι πώς αλλιώς θα τολμήσεις να ζητήσεις το ίδιο από τους μαθητές σου, αν δεν το κάνει το ίδιο σου το παιδί?? Και το ερώτημα είναι, γιατί να το κάνεις αυτό στο παιδί??

Επίσης βλέπεις, ότι σε κάποια θέματα, καλύτερα μεγάλη μπουκιά φάε. Δεν περίμενες ότι το παιδί σου θα είχε αυτή τη συμπεριφορά, μάλιστα ανησυχούσες μήπως το πειράξει κάποιο άλλο παιδί πριν ξεκινήσει σχολείο. Έως τώρα, πίστευες ότι φταίει η οικογένεια για τέτοιου είδους συμπεριφορές. Αυτό που κατακρίνουμε, το λουζόμαστε τελικά.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 42 λεπτά , Ilaeira είπε:

Τα βάρη που φορτώθηκαν σ' εμάς όταν ήμασταν μικροί, οι υπερβολικές απαιτήσεις, η καταπίεση, οι αδικίες, τα λάθη μικρά και μεγάλα που μπορεί να έκαναν οι γονείς, σημαντικά ή ασήμαντα, όλα αυτά μας διαμόρφωσαν και βγαίνουν στην επιφάνεια πιο έντονα όταν γινόμαστε γονείς. Είτε τα επαναλαμβάνουμε, είτε στην προσπάθεια να μην τα επαναλάβουμε γινόμαστε υπερβολικά ελαστικοί και πάμε στο άλλο άκρο. Και πολύ συχνά τα κάνουμε μούσκεμα, και κάνουμε κι εμείς τα δικά μας λάθη. Το θέμα είναι να τα αναγνωρίζουμε και να προσπαθούμε να τα δουλέψουμε. 

@Έσπερος, με όλο το θάρρος. Αν μεγάλωσες σ' ένα περιβάλλον που δεν είχε πολλή σημασία η γνώμη σου, και κρινόσουν πάντοτε εκ του αποτελέσματος (αν είσαι καλό παιδί, αν φέρεσαι σωστά), είναι σε ένα βαθμό λογικό να σκέφτεσαι έτσι. Όμως η ανατροφή δεν κρίνεται μόνο εκ του αποτελέσματος. Το θέμα δεν είναι να φέρεται σωστά πάση θυσία, το θέμα είναι τι κάνουμε κι εμείς για να φέρεται σωστά. Τα παιδιά θα τσιμπήσουν, θα δαγκώσουν, θα αυθαδιάσουν, θα φωνάξουν στην ταβέρνα, θα θέλουν όλα τα παιχνίδια δικά τους. Το ερώτημα δεν είναι αν θα το κάνουν - τα περισσότερα θα το κάνουν. Το θέμα είναι να βρουν, γονείς και εκπαιδευτικοί, τον τρόπο να το δουλέψουν συνυπολογίζοντας την ηλικία, τον χαρακτήρα και τις ανάγκες/συνθήκες του κάθε παιδιού. Αν το παιδί σου τσιμπάει στο σχολείο, δουλειά σου είναι να σκεφτείς γιατί το κάνει, ποια ανάγκη βγαίνει στην επιφάνεια και πώς μπορείς να το δουλέψεις. Όχι να σκεφτείς ότι δεν πρέπει να το κάνει επειδή είσαι κι εσύ δασκάλα και ξέρεις τι τραβάνε οι νηπιαγωγοί. 

Νομίζω ότι αδικείς το παιδί σου πολύ. Είναι φυσιολογικό, αν σε αδικούσαν κι εσένα οι γονείς σου. Όμως ο κύκλος πρέπει να σπάσει. Το ξέρω ότι προσπαθείς να τον σπάσεις, αλλά ξεκινάς από λάθος πράγματα. Δεν θα πάθει κάτι αν μάθει να μαζεύει τα παιχνίδια του - εκεί μπορείς να γίνεις απαιτητική. Θα πάθει όμως αν εκφράζει την ανασφάλειά του με τσιμπήματα, ή αν σπρώχνει επειδή δεν ξέρει πώς αλλιώς να επικοινωνήσει, κι εσύ δεν σκύψεις να το ακούσεις επειδή σκέφτεσαι πρωτίστως τι θα πουν οι άλλοι.

 

Και πάλι με συγχωρείς για το θάρρος. 

 

Tα είπες τέλεια!

 

πρίν από 35 λεπτά , Yovanna είπε:

Επίσης βλέπεις, ότι σε κάποια θέματα, καλύτερα μεγάλη μπουκιά φάε. Δεν περίμενες ότι το παιδί σου θα είχε αυτή τη συμπεριφορά, μάλιστα ανησυχούσες μήπως το πειράξει κάποιο άλλο παιδί πριν ξεκινήσει σχολείο. Έως τώρα, πίστευες ότι φταίει η οικογένεια για τέτοιου είδους συμπεριφορές. Αυτό που κατακρίνουμε, το λουζόμαστε τελικά.

σωστά! δεν είχε τύχει ποτέ να τσιμπήσει παιδί,γιατί δεν βρέθηκε ποτέ μόνο με πολλά παιδιά ώστε να χρειαστεί προσπάθεια να ενσωματωθεί. Το να προσπαθήσει με λάθος τρόπο να ενσωματωθεί θα συμβεί σε όλα τα παιδιά, σε όποια ηλικία έρθουν πρώτη φορά σε τέτοια ανάγκη. σε άλλα προέκυψε στα 2, σε άλλα στα 3 κλπ. σε εσάς έγινε τώρα πρώτη φορά. Δεν σημαίνει ότι το παιδί έχει ανάρμοστη συμπεριφορά. Επίσης, κάθε μέρα ακούω για παιδιά που έσπρωξαν, χτύπησαν, έφτυσαν, μίλησαν άσχημα στα δικά μου ή σε άλλα παιδιά. Ποτέ δεν κακολόγησα τους γονείς ή στιγμάτισα τα παιδιά. Μόνο σε ένα δύο που ακούω σταθερά ότι εκφοβίζουν, χτυπάνε, μιλάνε καθημερινά άσχημα (άσχημα για 5χρονο εννοώ, όχι το να πουν "χαζό" κλπ). εκεί, χωρίς να αντιπαθήσω τα παιδάκια ή τους γονείς, έχω αναρωτηθεί γιατί να συμβαίνει αυτό..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω το βλέπω τελείως αλλιώς. Στο σπίτι μπορούμε να κανονίσουμε τι μας ενοχλεί κ τι όχι, τι δημιουργεί πρόβλημα και τι όχι, τι αντοχές έχουμε και τι όχι, άρα προσαρμόζουμε τις απαιτήσεις ανάλογα με το πόσο ενοχλεί εμάς κ πόσο θελουμε να δημιουργήσουμε ένταση ή κακό κλίμα πιέζοντας ή βάζοντας περιορισμούς. Γιατί το όριο είναι καθαρα δικό μας. Έξω όμως υπάρχουν άλλοι άνθρωποι που πρέπει να σεβόμαστε. Δεν είναι μόνο το τι θα πει ο κόσμος. Κανενας δεν είναι υποχρεωμένος να ανεχτεί και να δικαιολογήσει τις φωνές ή τα σπρωξίματα του δικού μας παιδιού. Γι αυτό σε δημόσιο χώρο έχω πολύ μεγαλύτερες απαιτήσεις για σωστή συμπεριφορά. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Έσπερος είπε:

Εγω το βλέπω τελείως αλλιώς. Στο σπίτι μπορούμε να κανονίσουμε τι μας ενοχλεί κ τι όχι, τι δημιουργεί πρόβλημα και τι όχι, τι αντοχές έχουμε και τι όχι, άρα προσαρμόζουμε τις απαιτήσεις ανάλογα με το πόσο ενοχλεί εμάς κ πόσο θελουμε να δημιουργήσουμε ένταση ή κακό κλίμα πιέζοντας ή βάζοντας περιορισμούς. Γιατί το όριο είναι καθαρα δικό μας. Έξω όμως υπάρχουν άλλοι άνθρωποι που πρέπει να σεβόμαστε. Δεν είναι μόνο το τι θα πει ο κόσμος. Κανενας δεν είναι υποχρεωμένος να ανεχτεί και να δικαιολογήσει τις φωνές ή τα σπρωξίματα του δικού μας παιδιού. Γι αυτό σε δημόσιο χώρο έχω πολύ μεγαλύτερες απαιτήσεις για σωστή συμπεριφορά. 

Συμφωνούμε όλες στα όρια και στη σωστή συμπεριφορά. Όμως όχι επειδή είσαι καθηγήτρια και είναι παιδί σου! Όχι για το τί θα πουν οι άλλοι γονείς, μη σας κακολογήσουν. Αλλά επειδή πρέπει να σεβόμαστε τους άλλους. Και να μην τρελαίνεσαι για ένα τσίμπημα ή ένα χτύπημα ή ένα σπρώξιμο. Όλα θα το κάνουν κάποια φορά, και είναι ωραία αφορμή για να πεις ότι αυτό δεν είναι αποδεκτό. Και όλοι οι γονείς μπορούν να δικαιολογήσουν τις μεμονωμένες φωνές και τα σπρωξίματα από ένα παιδί, αρκεί να συμβαίνουν σπάνια, γιατί ολονων τα παιδιά το έχουν κάνει. Και όποιος πει όχι, μάλλον λέει ψέμματα (δε μιλάω για 2χρονα),όλα τα παιδιά έχουν μια κακή μέρα, ένα κακό προηγούμενο με κάποιο παιδάκι κλπ. Σιγά σιγά μαθαίνουν ότι δεν λύνουμε έτσι τις διαφορές μας ή ότι δεν μπαίνουμε έτσι στην ομάδα για παιχνίδι.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , Έσπερος είπε:

Εγω το βλέπω τελείως αλλιώς. Στο σπίτι μπορούμε να κανονίσουμε τι μας ενοχλεί κ τι όχι, τι δημιουργεί πρόβλημα και τι όχι, τι αντοχές έχουμε και τι όχι, άρα προσαρμόζουμε τις απαιτήσεις ανάλογα με το πόσο ενοχλεί εμάς κ πόσο θελουμε να δημιουργήσουμε ένταση ή κακό κλίμα πιέζοντας ή βάζοντας περιορισμούς. Γιατί το όριο είναι καθαρα δικό μας. Έξω όμως υπάρχουν άλλοι άνθρωποι που πρέπει να σεβόμαστε. Δεν είναι μόνο το τι θα πει ο κόσμος. Κανενας δεν είναι υποχρεωμένος να ανεχτεί και να δικαιολογήσει τις φωνές ή τα σπρωξίματα του δικού μας παιδιού. Γι αυτό σε δημόσιο χώρο έχω πολύ μεγαλύτερες απαιτήσεις για σωστή συμπεριφορά. 

 

Ναι, και καλά κάνεις, μαζί σου. Όμως τα παιδιά δεν έρχονται στη ζωή με σενάριο. Δεν ξέρουν πώς να συμπεριφερθούν στην παιδική χαρά, στο εστιατόριο, στα καταστήματα, στην επαφή με άλλα παιδιά. Εσύ τους μαθαίνεις το σενάριο. Οπότε το θέμα δεν είναι τι θα κάνει το παιδί. Το παιδί θα κάνει διάφορα, ακριβώς επειδή είναι παιδί. Αυτό είναι κάτι που δεν μπορείς να αποφύγεις! Το θέμα είναι τι θα κάνεις εσύ.

 

Το παιδί σου τώρα μαθαίνει πώς να διαδρά σ' έναν χώρο με πολλά παιδάκια. Δεν είναι δυνατόν να απαιτείς από ένα τετράχρονο που δεν είχε ιδιαίτερες επαφές με παιδιά ως τώρα να φέρεται άψογα σε μια τάξη με 25 νήπια επειδή είναι γιος καθηγητών. Αντί να σκέφτεσαι ότι δεν είναι υποχρεωμένη η δασκάλα να βοηθήσει, μίλα της για να δεις πώς βλέπει το παιδί σου και γιατί πιστεύει εκείνη ότι συμβαίνει αυτό. Και συνεργαστείτε για να διαχειριστείτε την κατάσταση. Όλα αυτά προφανώς αν είναι κάτι που γίνεται σε τακτική βάση, όχι κάτι που συνέβη μία φορά και πέρασε.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, kotsifikos said:

Μα εννοείται πως ένα παιδί οριοθετείται, δεν είπε κανείς το αντίθετο, όμως το οριοθετείται από το είναι ''τραμπούκος'' διαφέρει, δεν υπάρχει ή το ένα άκρο ή το άλλο, και στο κάτω κάτω όποιος μεγαλώνει παιδί καταλαβαίνει πως όλα μέσα στο πρόγραμμα είναι, πως τα παιδιά θα δράσουν και παρορμητικά κάποιες φορές, θα συμβεί και αυτό. Από τη μία θες να γίνει ένα παιδί ανεξάρτητο και από την άλλη είσαι εκεί να κρίνεις την κάθε του κίνηση και να απολογηθείς για αυτή, γιατί το κάνεις αυτό?

Νομίζω το έχω ξαναπεί στο παρελθόν, το καλοκαίρι που ο γιος μου ήταν 3 είχαμε πάει σε ένα μαγαζί το οποίο στη μέση είχε παιδική χαρά, κάποια στιγμή μία κυρία που έπινε το κρασί της φώναξε στα παιδάκια που έπαιζαν στην παιδική χαρά και τους έλεγε ''στοπ σσσσσσσσσσσ'' και της απαντάει ο γιος μου (3 τότε ε??) ''όχι στοπ κυρία , εδώ είναι παιδική χαρά και παίζουμε, όχι στοπ εδώ'', μέσα μου χειροκροτούσα το παιδί μου, γιατί είχε δίκιο, έτσι ήταν , σιγά μη νιώσω άσχημα με την κυρία που κάθεται σε ένα μαγαζί με παιδική χαρά να πιει κρασί και την ενοχλεί ο γιος μου, ας πάει αλλού, Αν ήμασταν σε ένα άλλο μαγαζί χωρίς παιδική χαρά δεν θα άφηνα το παιδί μου να φωνάζει - τρέχει κτλ και να ενοχλεί τους γύρω.

δεν είναι όλες οι στιγμές ίδιες έσπερος.

 

΄Μπράβο στον μικρό σου! Πολύ τον θαύμασα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

35 minutes ago, Yovanna said:

΄Μπράβο στον μικρό σου! Πολύ τον θαύμασα!

Και εγώ τον θαύμασα, ένιωσα ότι κάτι έχω καταφέρει εκείνη τη στιγμή. Μαζί μας ήταν η μαμά μου η οποία μου είπε κάτι του στυλ ''δες τώρα έδωσε δικαίωμα να του κάνουν παρατήρηση''  και απλά της είπα ότι παιδί μου είχε δίκιο στην προκειμένη περίπτωση και πολυ χάρηκα που παρ όλη την ηλικία του της απάντησε και δεν έτρεξε στην αγκαλιά μου κλάψει επειδή κάποιος τον μάλωσε!

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Ilaeira είπε:

Τα βάρη που φορτώθηκαν σ' εμάς όταν ήμασταν μικροί, οι υπερβολικές απαιτήσεις, η καταπίεση, οι αδικίες, τα λάθη μικρά και μεγάλα που μπορεί να έκαναν οι γονείς, σημαντικά ή ασήμαντα, όλα αυτά μας διαμόρφωσαν και βγαίνουν στην επιφάνεια πιο έντονα όταν γινόμαστε γονείς. Είτε τα επαναλαμβάνουμε, είτε στην προσπάθεια να μην τα επαναλάβουμε γινόμαστε υπερβολικά ελαστικοί και πάμε στο άλλο άκρο. Και πολύ συχνά τα κάνουμε μούσκεμα, και κάνουμε κι εμείς τα δικά μας λάθη. Το θέμα είναι να τα αναγνωρίζουμε και να προσπαθούμε να τα δουλέψουμε. 

@Έσπερος, με όλο το θάρρος. Αν μεγάλωσες σ' ένα περιβάλλον που δεν είχε πολλή σημασία η γνώμη σου, και κρινόσουν πάντοτε εκ του αποτελέσματος (αν είσαι καλό παιδί, αν φέρεσαι σωστά), είναι σε ένα βαθμό λογικό να σκέφτεσαι έτσι. Όμως η ανατροφή δεν κρίνεται μόνο εκ του αποτελέσματος. Το θέμα δεν είναι να φέρεται σωστά πάση θυσία, το θέμα είναι τι κάνουμε κι εμείς για να φέρεται σωστά. Τα παιδιά θα τσιμπήσουν, θα δαγκώσουν, θα αυθαδιάσουν, θα φωνάξουν στην ταβέρνα, θα θέλουν όλα τα παιχνίδια δικά τους. Το ερώτημα δεν είναι αν θα το κάνουν - τα περισσότερα θα το κάνουν. Το θέμα είναι να βρουν, γονείς και εκπαιδευτικοί, τον τρόπο να το δουλέψουν συνυπολογίζοντας την ηλικία, τον χαρακτήρα και τις ανάγκες/συνθήκες του κάθε παιδιού. Αν το παιδί σου τσιμπάει στο σχολείο, δουλειά σου είναι να σκεφτείς γιατί το κάνει, ποια ανάγκη βγαίνει στην επιφάνεια και πώς μπορείς να το δουλέψεις. Όχι να σκεφτείς ότι δεν πρέπει να το κάνει επειδή είσαι κι εσύ δασκάλα και ξέρεις τι τραβάνε οι νηπιαγωγοί. 

Νομίζω ότι αδικείς το παιδί σου πολύ. Είναι φυσιολογικό, αν σε αδικούσαν κι εσένα οι γονείς σου. Όμως ο κύκλος πρέπει να σπάσει. Το ξέρω ότι προσπαθείς να τον σπάσεις, αλλά ξεκινάς από λάθος πράγματα. Δεν θα πάθει κάτι αν μάθει να μαζεύει τα παιχνίδια του - εκεί μπορείς να γίνεις απαιτητική. Θα πάθει όμως αν εκφράζει την ανασφάλειά του με τσιμπήματα, ή αν σπρώχνει επειδή δεν ξέρει πώς αλλιώς να επικοινωνήσει, κι εσύ δεν σκύψεις να το ακούσεις επειδή σκέφτεσαι πρωτίστως τι θα πουν οι άλλοι.

 

Και πάλι με συγχωρείς για το θάρρος. 

 

Ο κύκλος πρέπει να σπάσει ! Απλά συγχαρητήρια αυτό πρέπει να καταλάβουμε όλοι. Είναι πολύ δύσκολο , θέλει πολύ δουλειά!  

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Ίσως δεν βοηθάει ο γραπτός λόγος, ίσως αυτά που θέλεις να πεις να είναι και αυτά που γράφεις, δεν ξέρω. Έχω δει κι άλλες παρόμοιες αναρτήσεις και νιώθω πως δεν ειναι φρόνιμο/ωραιο να εκφραζομαστε τόσο απόλυτα ή ακομψα πολλές φορές μεταξύ μας, ας σκεφτόμαστε και το συναίσθημα που προσκομίζει ο συνομιλητής μας όταν μας διαβάζει. Δεν ξέρω αν το νιώθουν έτσι κι άλλα μέλη, εγω αισθάνομαι πως τέτοιες δηλώσεις δημιουργούν ένταση και σαν να ξεχνάμε πως μιλάμε άνθρωποι μεταξύ μας, άγνωστοι στην τελική. 

 

Πήρα το θάρρος να σου μιλήσω γιατί βλέπω πως διαβάζεις, ψάχνεσαι, ενημερώνεσαι, δεν γράφεις για να τρολαρεις, αλλά ως μαμά που θελει να βοηθήσει στο φόρουμ και να βοηθηθει. Καλοπροαίρετα γράφω, δεν θα ήθελα να με παρεξηγήσεις. 

 

 

Θα συμφωνήσω απόλυτα, οκ έγινε κάτι, χαλάστηκε η Μαγιοπουλος, ζήτησε συγγνώμη η Έσπερος, υπάρχουν τέτοιες εντάσεις και στην κανονική ζωή. Τωρα ποιον βοηθά, ποιον τιμά και ποιος κερδίζει με τέτοιες εκφράσεις δεν το καταλαβαίνω πραγματικά.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Ίσως δεν βοηθάει ο γραπτός λόγος, ίσως αυτά που θέλεις να πεις να είναι και αυτά που γράφεις, δεν ξέρω. Έχω δει κι άλλες παρόμοιες αναρτήσεις και νιώθω πως δεν ειναι φρόνιμο/ωραιο να εκφραζομαστε τόσο απόλυτα ή ακομψα πολλές φορές μεταξύ μας, ας σκεφτόμαστε και το συναίσθημα που προσκομίζει ο συνομιλητής μας όταν μας διαβάζει. Δεν ξέρω αν το νιώθουν έτσι κι άλλα μέλη, εγω αισθάνομαι πως τέτοιες δηλώσεις δημιουργούν ένταση και σαν να ξεχνάμε πως μιλάμε άνθρωποι μεταξύ μας, άγνωστοι στην τελική. 

 

Πήρα το θάρρος να σου μιλήσω γιατί βλέπω πως διαβάζεις, ψάχνεσαι, ενημερώνεσαι, δεν γράφεις για να τρολαρεις, αλλά ως μαμά που θελει να βοηθήσει στο φόρουμ και να βοηθηθει. Καλοπροαίρετα γράφω, δεν θα ήθελα να με παρεξηγήσεις. 

 

 

Ναι.δεν βοηθάει η Έσπερος.νομιζω ότι φέρεται καταστροφικά στο παιδί.

πρίν από 17 λεπτά , marakiz είπε:

Θα συμφωνήσω απόλυτα, οκ έγινε κάτι, χαλάστηκε η Μαγιοπουλος, ζήτησε συγγνώμη η Έσπερος, υπάρχουν τέτοιες εντάσεις και στην κανονική ζωή. Τωρα ποιον βοηθά, ποιον τιμά και ποιος κερδίζει με τέτοιες εκφράσεις δεν το καταλαβαίνω πραγματικά.

Δεν έχει σχέση με το περιστατικό.εινσι λάθος μου που παίρνω θέση πλέον.ειναι λάθος που εκφράστηκα.δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο για την Έσπερος.με έχει κουράσει όλο αυτό κβδεν βγαίνει κ κατι δεν είναι γόνιμη η συζήτηση.ανακυκλωνονται πραγματακ ξεπηδήσει κάτι καινούργιο που ουσιαστικά έχει τον ίδιο παρονομαστή.

Δεν πιστεύω αυτό που διαβάζω πολλές φορές.κ μεταφορικά κ κυριολεκτικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 16 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Ναι.δεν βοηθάει η Έσπερος.νομιζω ότι φέρεται καταστροφικά στο παιδί.

Δεν έχει σχέση με το περιστατικό.εινσι λάθος μου που παίρνω θέση πλέον.ειναι λάθος που εκφράστηκα.δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο για την Έσπερος.με έχει κουράσει όλο αυτό κβδεν βγαίνει κ κατι δεν είναι γόνιμη η συζήτηση.ανακυκλωνονται πραγματακ ξεπηδήσει κάτι καινούργιο που ουσιαστικά έχει τον ίδιο παρονομαστή.

Δεν πιστεύω αυτό που διαβάζω πολλές φορές.κ μεταφορικά κ κυριολεκτικά.

 

Έχει σχέση γιατί από εκείνη την ώρα ο τρόπος που γράφεις είναι απίστευτος κι αγνώριστος. Αν θες σκέψου το.
Συμφωνώ ότι υπάρχει ανακύκλωση και μάλλον όχι νόημα πια. Κι εγώ έχω αποφασίσει να απέχω.
Οι χαρακτηρισμοί όμως ούτε βοηθούν μια κακή κατάσταση ούτε τιμούν εμάς.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , marakiz είπε:

 

Έχει σχέση γιατί από εκείνη την ώρα ο τρόπος που γράφεις είναι απίστευτος κι αγνώριστος. Αν θες σκέψου το.
Συμφωνώ ότι υπάρχει ανακύκλωση και μάλλον όχι νόημα πια. Κι εγώ έχω αποφασίσει να απέχω.
Οι χαρακτηρισμοί όμως ούτε βοηθούν μια κακή κατάσταση ούτε τιμούν εμάς.

Δεν το σκέφτομαι έτσι αρνητικά.δεν βοηθάει κνο γραπτός λογος.πραγματικα καταστρέφετε ένα παιδί με τις ιδέες που βλέπω να προβάλλονται δεν το λέω για να,προσβάλλω αλλά το πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Deena είπε:

Το γεγονός ότι συμμετέχουμε σε ένα φόρουμ δεν μας επιτρέπει να μιλάμε στους συνομιλητές όπως θα μιλούσαμε στην κολλητή ή την αδερφή μας, ούτε η συμμετοχή μας σε ένα γονεϊκό φόρουμ μας χρίζει προστάτες των παιδιών των άλλων μελών ώστε να δικαιούμαστε να κουνάμε το δάχτυλο στους γονείς τους για τον τρόπο που τους φέρονται.

 

Είτε συμφωνούμε είτε όχι, λέμε την άποψή μας με επιχειρήματα ή/και δίνουμε την συμβουλή μας και μέχρι εκεί.

 

Εκφράσεις τύπου "κρίμα για το παιδάκι" και "καταστρέφεις το παιδί σου" τις θεωρώ ανεπίτρεπτες και απορώ πώς δεν παρεμβαίνει η διαχείριση. 

Δεν το έχει δει, αν γίνει αναφορά θα παρέμβει πιστεύω.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Δεν το σκέφτομαι έτσι αρνητικά.δεν βοηθάει κνο γραπτός λογος.πραγματικα καταστρέφετε ένα παιδί με τις ιδέες που βλέπω να προβάλλονται δεν το λέω για να,προσβάλλω αλλά το πιστεύω.

 

Δεν έχει σημασία η πρόθεση, υπάρχει ένα όριο στα πράγματα  που μπορούν να ειπωθούν μεταξύ ανθρώπων αγνώστων και αυτή η κουβέντα αυτά τα όρια τα ξεπερνάει κατά την γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , Deena είπε:

 

Δεν έχει σημασία η πρόθεση, υπάρχει ένα όριο στα πράγματα  που μπορούν να ειπωθούν μεταξύ ανθρώπων αγνώστων και αυτή η κουβέντα αυτά τα όρια τα ξεπερνάει κατά την γνώμη μου.

Ωραια.θα το προσέξω.το πιστεύω όμως.για να είμαι ειλικρινής.. κ ειλικρινά δεν το λέω με  κσκια

πρίν από 25 λεπτά , marakiz είπε:

Δεν το έχει δει, αν γίνει αναφορά θα παρέμβει πιστεύω.

Όταν έχουν ειπωθεί πολλά πράγματα μετά έρχεται κσι αυτό .είναι λάθος από μέρους μου να έχω εμπλακεί τοσο

πρίν από 38 λεπτά , marakiz είπε:

 

Έχει σχέση γιατί από εκείνη την ώρα ο τρόπος που γράφεις είναι απίστευτος κι αγνώριστος. Αν θες σκέψου το.
Συμφωνώ ότι υπάρχει ανακύκλωση και μάλλον όχι νόημα πια. Κι εγώ έχω αποφασίσει να απέχω.
Οι χαρακτηρισμοί όμως ούτε βοηθούν μια κακή κατάσταση ούτε τιμούν εμάς.

Το σκέφτηκα πάντως.νου το λέει κβο άντρας μου αυτοί χάνω το δίκιο μου με την ένταση που βγάζω πολλές φορές σε κάτι που συμβαίνει  δεν το κάνω με κακία αλλά γίνομαι χείμαρρος.κ πρέπει να το κοντρολάρω.

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν πιστεύω πλέον πως όσες έχουμε μείνει στο φορουμ και γράφουμε συστηματικά λέμε πράγματα κακοπροαίρετα, ειλικρινά δεν το πιστεύω.

Σίγουρα ο γραπτός λόγος παρεξηγείται , είναι σύνηθες αυτό, όμως νομίζω πως μετά από τόσα ποστς οι περισσότερες εδώ γράφουμε σαν να μιλάμε σε φίλες μας.

έχει αρχίσει να γίνεται πολύ άβολο όλο αυτό.

Τα διαβάζω αυτά και σκέφτομαι πως ίσως και εγώ κάποια στιγμή να προσέβαλα κάποιο μέλος με το ύφος και τον τρόπο μου, αν το έχω κάνει ειλικρινά ζητάω συγγνώμη δεν έγινε εσκεμμένα σίγουρα, είναι που και εγώ είμαι αυθόρμητη συνήθως (σαν τον γιο μου..να κάνουμε και λίγο χιουμορ να αλλάξει το κλίμα) και γράφω εντελώς παρορμητικά.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 58 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Ωραια.θα το προσέξω.το πιστεύω όμως.για να είμαι ειλικρινής.. κ ειλικρινά δεν το λέω με  κσκια

Όταν έχουν ειπωθεί πολλά πράγματα μετά έρχεται κσι αυτό .είναι λάθος από μέρους μου να έχω εμπλακεί τοσο

Το σκέφτηκα πάντως.νου το λέει κβο άντρας μου αυτοί χάνω το δίκιο μου με την ένταση που βγάζω πολλές φορές σε κάτι που συμβαίνει  δεν το κάνω με κακία αλλά γίνομαι χείμαρρος.κ πρέπει να το κοντρολάρω.

 

Πραγματικά πάντως σκεφτηκα θετικά την παρέμβαση σου.

 

πρίν από 53 λεπτά , kotsifikos είπε:

Παιδιά δεν πιστεύω πλέον πως όσες έχουμε μείνει στο φορουμ και γράφουμε συστηματικά λέμε πράγματα κακοπροαίρετα, ειλικρινά δεν το πιστεύω.

Σίγουρα ο γραπτός λόγος παρεξηγείται , είναι σύνηθες αυτό, όμως νομίζω πως μετά από τόσα ποστς οι περισσότερες εδώ γράφουμε σαν να μιλάμε σε φίλες μας.

έχει αρχίσει να γίνεται πολύ άβολο όλο αυτό.

Τα διαβάζω αυτά και σκέφτομαι πως ίσως και εγώ κάποια στιγμή να προσέβαλα κάποιο μέλος με το ύφος και τον τρόπο μου, αν το έχω κάνει ειλικρινά ζητάω συγγνώμη δεν έγινε εσκεμμένα σίγουρα, είναι που και εγώ είμαι αυθόρμητη συνήθως (σαν τον γιο μου..να κάνουμε και λίγο χιουμορ να αλλάξει το κλίμα) και γράφω εντελώς παρορμητικά.

Ακριβώς.εχει υπάρξει μια άνεση.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, παρότι η @μαγιοπουλας δεν χαρίζει κάστανα και γράφει με αφοπλιστική ειλικρίνεια, θεωρώ ότι εκφράζει όσα σκεφτόμαστε οι περισσότερες, αλλά το σερβίρουμε με περισσότερη διπλωματία και πιστεύω οτι το κίνητρο είναι ειλικρινές ενδιαφέρον. Και εμένα με έχει κουράσει να αναμασάμε τα ίδια, άλλωστε δεν είδα ποτέ να έχει αποτέλεσμα η συζήτηση , και εγώ συχνά δεν πιστεύω τα όσα διαβάζω, και οι περισσότερες εδώ έχουμε γίνει κάποιες φορές ολίγον απότομες (κακώς). Καλύτερα αν εκνευριζόμαστε να απέχουμε.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , Yovanna είπε:

Πάντως, παρότι η @μαγιοπουλας δεν χαρίζει κάστανα και γράφει με αφοπλιστική ειλικρίνεια, θεωρώ ότι εκφράζει όσα σκεφτόμαστε οι περισσότερες, αλλά το σερβίρουμε με περισσότερη διπλωματία και πιστεύω οτι το κίνητρο είναι ειλικρινές ενδιαφέρον. Και εμένα με έχει κουράσει να αναμασάμε τα ίδια, άλλωστε δεν είδα ποτέ να έχει αποτέλεσμα η συζήτηση , και εγώ συχνά δεν πιστεύω τα όσα διαβάζω, και οι περισσότερες εδώ έχουμε γίνει κάποιες φορές ολίγον απότομες (κακώς). Καλύτερα αν εκνευριζόμαστε να απέχουμε.

Το ότι δεν απείχα είναι το λάθος.και αναλαμβάνω την ευθύνη.

Υπάρχει ένταση ομως τώρα που το σκέφτομαι.προφανως βγαινει.

Και πηγάζει από το ότι θυμώνω γιατί δεν ειναι δυνατόν λέω να συμβαίνουν αυτά μαζεμένα είτε γιατί τον τελευταίο καιρό σκέφτομαι ότι πιθανόν ειναι ένα είδος τροχιάς γιατί πάλι δεν είναι δυνατόν να συμβαίνουν.ετσι μου δημιουργείται εκνευρισμός.αρα η λύση θα ήταν να απέχω δεν υπάρχει λόγος να χαιρόμαστε όταν ξεφεύγει το πράγμα.

Λυπήθηκα ομως πολύ που χάλασε το θέμα του παρτυ γιατί γράφαμε με άλλη διάθεση κ ξαφνικά πήρε εντελώς άλλη τροπή 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...