Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γενέθλια σε παιδότοπο ή σε σπίτι;


Recommended Posts

Κι εμείς νωρίς θα στολίσουμε φέτος, βασικά όποιο σκ μας βρει ελεύθερους από δουλειές, πάντως σίγουρα όταν μπει ο Δεκέμβρης θα είναι στολισμένα.
Εγώ σήμερα παρήγγειλα και νέα Χριστουγεννιάτικα βιβλία και πολύ χάρηκα.

 

πρίν από 25 λεπτά , Έσπερος είπε:

Κάθε ηλικία έχει τις δικές της απαιτήσεις και σε όλες τις ηλικίες υπάρχουν συμοεριφορες «ανεπιθύμητες» και κουραστικές/ενοχλητικές που είναι γενικα αναμενόμενες και φυσιολογικές, εκτός αν είναι κάτι ακραίο ή εκτός ελέγχου. Αυτό δεν είναι λόγος για να τος αφήνουμε απαρατήρητες. Όπως για όλα τα τετράχρονα, έτσι κ για τπ δικό μιυ υπάρχουν συμπεριφορές που πρέπει να προσπαθούμε να περιορίζουμε. Και φυσικά όταν η διυλεια μου είναι μεταξύ άλλων να καθοδηγώ κ να προσπαθώ να περιορίζω ενοχλητικές ή ανεπιθύμητες συμπεριφορές άλλων παιδιών, το σωστό παράδειγμα πρώτα απ όλα πρέπει να δίνεται από το δικό μου παιδί, όποια κι αν είναι η ηλικία του. Αυτό προσπαθώ να εξηγήσω. 

 

Εγώ θα σου πω κάτι τελευταίο και δεν θα ξαναπροσπαθήσω να σε πείσω για κάτι.
Πρόσεχε το άγχος σου, πόσο το μεταφέρεις, το φορτώνεις και τι επιπτώσεις θα έχει στο παιδί σου.
ΦΙλικά από μαμά προς μαμά,  όπως θα ήθελα να μου το πούνε κι εμένα.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 13 λεπτά , Έσπερος είπε:

Η μαμα του κοριτσιού πάντως με κοίταξε με δολοφονικό βλέμμα. Δεν ξέρω αν περίμενε να τον μαλώσω έντονα μπροστά σε κόσμο, που καλώς ή κακώς δεν το έκανα. Πάντως δεν είχε ύφος «οκ παιδάκια είναι δεν πειρεζει». Κ ήταν ένα σπρώξιμο του στιλ απλώς το χέρι κ την ακούμπησε την ώρα που διασταυρώθηκαν, όχι ότι την έσπρωξε να την παραμερίσει κ να βγει μπροστά ας πούμε, που όταν του το κάνουν στην τσουλήθρα δεν έχω δώσει ποτέ σημασία αν δεν είναι κάτι επικίνδυνο. Πραγματικά ένιωσα ότι ήθελα να ανοίξει η γη να με καταπιεί. 

Μην νιώθεις πρόβλημα, νομίζω η μαμά του κοριτσιού έχει περισσότερο θέμα γιατί μπορεί κάποια στιγμή κ το κοριτσάκι της να έκανε το ίδιο. Παιδιά είναι, αυτά μέσα στο πρόγραμμα είναι! 

 

Προχθές μου είπε η δικιά μου ότι ένα κοριτσάκι που κάνουν παρέα την τσίμπησε, ούτε καν νευρίασα με το κοριτσάκι ή να σκεφτώ άσχημα. Σήμερα ήταν αυτή, αύριο μπορεί να το κάνει η δικιά μου

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , marakiz είπε:

Εγώ σήμερα παρήγγειλα και νέα Χριστουγεννιάτικα βιβλία και πολύ χάρηκα.

εντωμεταξύ εμείς είμαστε στη θάλασσα και μαζεύουμε πέτρες τώρα! γι αυτό τα Χριστούγεννα μου φαίνονται εκτός τόπου κ χρόνου! αλλά πρέπει να σκεφτώ τι θα κάνω με advent γιατί δν παραγγείλαμε τελικά playmobil, δεν μας άρεσε. και πρέπει να σκεφτώ κάτι αυτοσχέδιο. Από τη συζήτηση αγχώθηκα γιατί λέγαμε κ στο σχολείο ποιοι θα κάνουν τη γιορτή του Πολυτεχνείου κ ένιωθα ότι είμαστε μέσα Νοεμβρίου! Αλλά είναι αρχή ακόμα! 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mama_Anesti_ είπε:

Κι εγώ με το παιδί ξεκίνησα να στολίζω απόκριες ώστε να καταλάβει πως είναι διαφορετικες οι μέρες. Τις αγαπάει πολύ τις απόκριες με τις σερπαντίνες και τις στολες μάλλον περισσότερο και από τα Χριστούγεννα μου φαίνεται! 

 

 

 

Ναι λογικο. Εμενα οι Αποκριες μου φαινονται λιγο κιτς γιορτη για τους μεγαλους γιατι ειναι ολο δηθεν αστεια, αλλα για τα παιδακια μου φαινονται πιο ταιριαστες. Ειναι και οι στολες πιο "σοβαρες".

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Έσπερος είπε:

Κάθε ηλικία έχει τις δικές της απαιτήσεις και σε όλες τις ηλικίες υπάρχουν συμοεριφορες «ανεπιθύμητες» και κουραστικές/ενοχλητικές που είναι γενικα αναμενόμενες και φυσιολογικές, εκτός αν είναι κάτι ακραίο ή εκτός ελέγχου. Αυτό δεν είναι λόγος για να τος αφήνουμε απαρατήρητες. Όπως για όλα τα τετράχρονα, έτσι κ για τπ δικό μιυ υπάρχουν συμπεριφορές που πρέπει να προσπαθούμε να περιορίζουμε. Και φυσικά όταν η διυλεια μου είναι μεταξύ άλλων να καθοδηγώ κ να προσπαθώ να περιορίζω ενοχλητικές ή ανεπιθύμητες συμπεριφορές άλλων παιδιών, το σωστό παράδειγμα πρώτα απ όλα πρέπει να δίνεται από το δικό μου παιδί, όποια κι αν είναι η ηλικία του. Αυτό προσπαθώ να εξηγήσω. 

στου κουφου την πορτα οσο θελεις βροντα

τι σου οεμε τοσα ατομα απειρες φορες,ε κλασικα,το παιδι της καθηγητριας θα ειναι προτυπο

λυπαμαι για το βαρος που του εχετε αναθεσει

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vicky86 είπε:

στου κουφου την πορτα οσο θελεις βροντα

τι σου οεμε τοσα ατομα απειρες φορες,ε κλασικα,το παιδι της καθηγητριας θα ειναι προτυπο

λυπαμαι για το βαρος που του εχετε αναθεσει

Ε δεν θα του πούμε ποτέ κάτι τέτοιο! Εσάς δεν θα σας κακοφαινοταν το παιδί της δασκάλας του παιδιού σας να έκανε όλα αυτά για τα οποία εκείνη κάνει παρατηρήσεις σε άλλα παιδιά; Είναι παρα πολύ ασχημο, το βλέπουμε σε παιδιά συναδέλφων. Και άδικο και για τους μαθητες. 

Link to comment
Share on other sites

@μαγιοπουλας@μαγιοπουλας έχουν συνεννοηθεί τα παιδιά μας;; μόλις μου είπε ότι θέλει ένα μεγάλο μεγάλο ρινόκερο για δώρο γεννεθλιων. Μονοκερο εννοεί, και έλεγα ότι θα το αποφύγουμε. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Έσπερος είπε:

Ε δεν θα του πούμε ποτέ κάτι τέτοιο! Εσάς δεν θα σας κακοφαινοταν το παιδί της δασκάλας του παιδιού σας να έκανε όλα αυτά για τα οποία εκείνη κάνει παρατηρήσεις σε άλλα παιδιά; Είναι παρα πολύ ασχημο, το βλέπουμε σε παιδιά συναδέλφων. Και άδικο και για τους μαθητες. 

Εντάξει αλλο παιδί νηπιου κ άλλο παιδί λυκειου. Τι να με πειράξει που το 4χρονο της νηπιαγωγού ειναι πιο ζωηρό ? Ειμαι σίγουρη ότι θα ακουει κ αυτό παρατηρησεις. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , Έσπερος είπε:

Ε δεν θα του πούμε ποτέ κάτι τέτοιο! Εσάς δεν θα σας κακοφαινοταν το παιδί της δασκάλας του παιδιού σας να έκανε όλα αυτά για τα οποία εκείνη κάνει παρατηρήσεις σε άλλα παιδιά; Είναι παρα πολύ ασχημο, το βλέπουμε σε παιδιά συναδέλφων. Και άδικο και για τους μαθητες. 

πραγμστικα το πιστευεις οτι κ που δ του το εχεις πει,δ το εχει ηδη νιωσει με την ολη συμπεριφορα σας κ το αγχος σου;

δλδ θα θεωρησω οτι δ ειναι κσλη δασκαλα η μαμα,επειδη το νηπιο της τσιμπησε ενα παιδακι στην παιδικη;οχι καμια σχεση.δ προκειται ποτε να το σκεφτομουν αυτο

η ηταν κακη δασκαλα μια που το παιδι της εμπλεξε με ναρκωτικα;για να το παμε με λαθος συμπεριφορες στην μεγαλη ηλικια;

εσεις το βλεπετε σε παιδια συναδελφων.κ κακως για εμενα.κ ειναι κριμα γι αυτα τα παιδια θα πω εγω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 16 λεπτά , vicky86 είπε:

εσεις το βλεπετε σε παιδια συναδελφων.κ κακως για εμενα.κ ειναι κριμα γι αυτα τα παιδια θα πω εγω

Μα δεν κρίνουμε τα παιδιά. Με τους συναδέλφους είναι το θέμα. Ειδικά μια που είναι αυστηρή και αυταρχική και οι μαθητες τη φοβούνται, γιατί συνέχεια φωνάζει και ίσως μιλάει κ άσχημα απ ο,τι έχουμε καταλάβει. Τα παιδιά της ευγενικά είναι αλλά μιλάνε συνέχεια με τον διπλανό της και πετάγονται σε βαθμό παραπάνω από το αναμενόμενο και είναι πολύ κουραστικα. Αν ήταν άλλα παιδιά, εκείνη θα τα ρεζίλευε και θα τα σχολίαζε συνεχώς. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 42 λεπτά , Έσπερος είπε:

Ε δεν θα του πούμε ποτέ κάτι τέτοιο! Εσάς δεν θα σας κακοφαινοταν το παιδί της δασκάλας του παιδιού σας να έκανε όλα αυτά για τα οποία εκείνη κάνει παρατηρήσεις σε άλλα παιδιά; Είναι παρα πολύ ασχημο, το βλέπουμε σε παιδιά συναδέλφων. Και άδικο και για τους μαθητες. 

Περισσότερο θα μου κακοφαινόταν η πίεση στο παιδί του από τον εκπαιδευτικό να είναι πρότυπο για τα άλλα. Μπορεί να μη το λες αλλά το νιώθει.

 

Ουπς, είπα δεν θα ξαναμιλήσω. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Έσπερος είπε:

Μα δεν κρίνουμε τα παιδιά. Με τους συναδέλφους είναι το θέμα. Ειδικά μια που είναι αυστηρή και αυταρχική και οι μαθητες τη φοβούνται, γιατί συνέχεια φωνάζει και ίσως μιλάει κ άσχημα απ ο,τι έχουμε καταλάβει. Τα παιδιά της ευγενικά είναι αλλά μιλάνε συνέχεια με τον διπλανό της και πετάγονται σε βαθμό παραπάνω από το αναμενόμενο και είναι πολύ κουραστικα. Αν ήταν άλλα παιδιά, εκείνη θα τα ρεζίλευε και θα τα σχολίαζε συνεχώς. 

ναι,οκ,τουλ κρινετε ενηλικες

αλλα σιγουρα θα ακουγεται κ το:μα το παιδι της ταδε;που ειναι συναδελφος;;;

ε το παιρνει ξωφαλτσα κ το παιδι

δλδ ειναι καλο που ειναι αυστηρη,την φοβουνται,κ μιλαει ασχημα;γενικως μαλλον εχει θεματα σαν καθηγητρια,ασχετο με το αν τα παιδια της πεταγονται

το προβλημα θα ηταν η καθηγητρια που θα  ρεζιλευε τετοια παιδια.κ οχι τοσο που σαν μαμα δ εχουν ορια τα παιδια της.που κ αυτο σχετικο ειναι.τι θα μπορουσε να κανει δλδ;επισης πιστευεις οτι δ παιζει ρολο ο χαρακτηρας του παιδιου;θα εισαι πιο επιεικης αν πεταγεται το παιδι του κρεοπωλη,κ δ θα ναι τοσο κουραστικο εκεινο;

δ θα ηταν καλυτερο να την βλεπετε σαν την μαρια που πεταγεται απλα;κ οχι την μαρια την κορη της συναδελφου της αυστηρης;πχ

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , vicky86 είπε:

ναι,οκ,τουλ κρινετε ενηλικες

αλλα σιγουρα θα ακουγεται κ το:μα το παιδι της ταδε;που ειναι συναδελφος;;;

ε το παιρνει ξωφαλτσα κ το παιδι

δλδ ειναι καλο που ειναι αυστηρη,την φοβουνται,κ μιλαει ασχημα;γενικως μαλλον εχει θεματα σαν καθηγητρια,ασχετο με το αν τα παιδια της πεταγονται

το προβλημα θα ηταν η καθηγητρια που θα  ρεζιλευε τετοια παιδια.κ οχι τοσο που σαν μαμα δ εχουν ορια τα παιδια της.που κ αυτο σχετικο ειναι.τι θα μπορουσε να κανει δλδ;επισης πιστευεις οτι δ παιζει ρολο ο χαρακτηρας του παιδιου;θα εισαι πιο επιεικης αν πεταγεται το παιδι του κρεοπωλη,κ δ θα ναι τοσο κουραστικο εκεινο;

δ θα ηταν καλυτερο να την βλεπετε σαν την μαρια που πεταγεται απλα;κ οχι την μαρια την κορη της συναδελφου της αυστηρης;πχ

Η συγκεκριμένη είναι «πρόβλημα» γιατί είναι σαν να υποκρίνεται. Δεν είναι απλα αυστηρή, είναι αυταρχική και συχνά κάνει σχόλια υπερβολικά, από όλα τα παιδιά έχει υπερβολικές απαιτήσεις στη συμπεριφορά. Θα μπορούσε η ίδια να έχει μεγαλύτερη κατανόηση, βλέποντας και ως μητέρα τα πράγματα κάπως αλλιώς. Εγω δεν εννοώ ότι είμαι έτσι. Ούτε έχω δηλώσει ποτέ ότι δεν θέλω ψίθυρο στο μαθημά μου ας πούμε. Όχι ότι θέλω, αλλά είμαι ρεαλίστρια και δεν θα ήθελα να με φοβούνται τα παιδιά με την έννοια να μη με αντέχουν. Οπότε θεωρώ ότι αν το παιδί μου στο γυννασιο κάνει στο μέτρο του φυσιολογικού ο,τι κάνουν τα παιδιά, ζητάει συγγνώμη όταν πρέπει και σταματάει όταν τον επιπλήξουν, δεν θα πει κανεις πώς έχω άλλα μέτρα και σταθμά. Τώρα όμως στο νηπιο, ξέρω ότι στο άλλο τμήμα είναι 2-3 αδέρφια μαθητών κ όταν έμαθα τι κάνει στο διάλειμμα, η πρώτη μου σκέψη ήταν ότι μπορεί να το έκανε σε κάποιο απ αυτά τα παιδάκια κ να μαθευτεί κ θα μας σχολιάσουν. 

 

(φυσικά είναι κ θέμα χαρακτήρα, αφού κ αδέρφια βλέπουμε συχνά τελείως διαφορετικά. αλλά για να πω την αλήθεια, εγω προσωπικά, όταν βλέπω κάτι σε παιδί εκπαιδευτικού, εκπλήσσομαι. για οποιοδήποτε άλλο παιδί μπορώ να σκεφτώ ότι οι γονείς δεν έχουν εικόνα μιας τάξης, ίσως υποθέτουν ότι τα παιδιά είναι όπως πιο παλιά πιο μαζεμένα από φόβο κ δεν τους περναει από το μυαλό να προλάβουν συμπεριφορές που εμείς βλέπουμε καθημερινά κ θεωρούμε δεδομένες. ενώ οι εκπαιδευτικοί ξέρουν, κ ξέρουν κ ποσο πρόβλημα δημιουργεί η κάθε συμπεριφορά, οπότε λογικά θα τα έχουν πει επακριβώς στα παιδιά τους). 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Chrysoum είπε:

@μαγιοπουλας@μαγιοπουλας έχουν συνεννοηθεί τα παιδιά μας;; μόλις μου είπε ότι θέλει ένα μεγάλο μεγάλο ρινόκερο για δώρο γεννεθλιων. Μονοκερο εννοεί, και έλεγα ότι θα το αποφύγουμε. 

Είναι μοιραιο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 30 λεπτά , Έσπερος είπε:

Η συγκεκριμένη είναι «πρόβλημα» γιατί είναι σαν να υποκρίνεται. Δεν είναι απλα αυστηρή, είναι αυταρχική και συχνά κάνει σχόλια υπερβολικά, από όλα τα παιδιά έχει υπερβολικές απαιτήσεις στη συμπεριφορά. Θα μπορούσε η ίδια να έχει μεγαλύτερη κατανόηση, βλέποντας και ως μητέρα τα πράγματα κάπως αλλιώς. Εγω δεν εννοώ ότι είμαι έτσι. Ούτε έχω δηλώσει ποτέ ότι δεν θέλω ψίθυρο στο μαθημά μου ας πούμε. Όχι ότι θέλω, αλλά είμαι ρεαλίστρια και δεν θα ήθελα να με φοβούνται τα παιδιά με την έννοια να μη με αντέχουν. Οπότε θεωρώ ότι αν το παιδί μου στο γυννασιο κάνει στο μέτρο του φυσιολογικού ο,τι κάνουν τα παιδιά, ζητάει συγγνώμη όταν πρέπει και σταματάει όταν τον επιπλήξουν, δεν θα πει κανεις πώς έχω άλλα μέτρα και σταθμά. Τώρα όμως στο νηπιο, ξέρω ότι στο άλλο τμήμα είναι 2-3 αδέρφια μαθητών κ όταν έμαθα τι κάνει στο διάλειμμα, η πρώτη μου σκέψη ήταν ότι μπορεί να το έκανε σε κάποιο απ αυτά τα παιδάκια κ να μαθευτεί κ θα μας σχολιάσουν. 

 

(φυσικά είναι κ θέμα χαρακτήρα, αφού κ αδέρφια βλέπουμε συχνά τελείως διαφορετικά. αλλά για να πω την αλήθεια, εγω προσωπικά, όταν βλέπω κάτι σε παιδί εκπαιδευτικού, εκπλήσσομαι. για οποιοδήποτε άλλο παιδί μπορώ να σκεφτώ ότι οι γονείς δεν έχουν εικόνα μιας τάξης, ίσως υποθέτουν ότι τα παιδιά είναι όπως πιο παλιά πιο μαζεμένα από φόβο κ δεν τους περναει από το μυαλό να προλάβουν συμπεριφορές που εμείς βλέπουμε καθημερινά κ θεωρούμε δεδομένες. ενώ οι εκπαιδευτικοί ξέρουν, κ ξέρουν κ ποσο πρόβλημα δημιουργεί η κάθε συμπεριφορά, οπότε λογικά θα τα έχουν πει επακριβώς στα παιδιά τους). 

Είχε ένα θέμα στην ενσυναίσθηση στο fb όπου εγώ (σαν κόρη εκπαιδευτικού) και παααρα πολλοί άλλοι γράψαμε τι συνέβαινε στα σπίτια μας και πως μεγαλώσαμε ειδικά εμείς από μικρές πόλεις. Αν το βρω γιατί έχει καιρό σαν ποστ θα στο στείλω. Να δεις το παιδί σου σε λίγα χρόνια. Δεν θέλω να επεκταθώ εδώ παραπάνω. 

Η μάλλον όχι, κάτι τελευταίο. Το παιδί σου όπως και εγώ όπως και χιλιάδες άλλα παιδιά όπως ΌΛΑ τα παιδιά δεν γεννηθήκαμε Έσπερος για να γίνουμε με το ζόρι και άθελά μας παράδειγμα για κανέναν!  Γεννηθήκαμε να είμαστε αυτό που είμαστε και να χαράξουμε τον δικό μας δρόμο! Σήκωσε αυτό το βάρος που του φόρτωσες πριν καν γεννηθεί!  Όταν η πρώτη σου έγνοια είναι να μη γίνεις ρεζίλι συγγνώμη που θα στο πω αλλά πας ντουγρού για αποτυχία στον γονεϊκό σου ρόλο. Ξύπνα! Στρέψου στο παιδί σου και βοήθησε το! Κανένας μ@@@@ από αυτούς που θα σε κουτσομπολέψουν νοιάζεται για σένα και την οικογένειά σου! ΚΑ ΝΕ ΝΑΣ! 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , λουκουμαδάκι είπε:

Είχε ένα θέμα στην ενσυναίσθηση στο fb όπου εγώ (σαν κόρη εκπαιδευτικού) και παααρα πολλοί άλλοι γράψαμε τι συνέβαινε στα σπίτια μας και πως μεγαλώσαμε ειδικά εμείς από μικρές πόλεις. Αν το βρω γιατί έχει καιρό σαν ποστ θα στο στείλω. Να δεις το παιδί σου σε λίγα χρόνια. Δεν θέλω να επεκταθώ εδώ παραπάνω. 

πρεπει να το στειλεις

η θεια μου ειναι δασκαλα,κ εχω δει γυρω μου κ απο αλλες περιπτωσεις

ασε που σε καθε οικογενεια ειχαν,εσυ εισαι παιδι του ταδε δ πρεπει να κανεις αυτο.γενικα ηταν καπως ετσι τα πραγματα στα χρονια μας

πρίν από 54 λεπτά , Έσπερος είπε:

Η συγκεκριμένη είναι «πρόβλημα» γιατί είναι σαν να υποκρίνεται. Δεν είναι απλα αυστηρή, είναι αυταρχική και συχνά κάνει σχόλια υπερβολικά, από όλα τα παιδιά έχει υπερβολικές απαιτήσεις στη συμπεριφορά. Θα μπορούσε η ίδια να έχει μεγαλύτερη κατανόηση, βλέποντας και ως μητέρα τα πράγματα κάπως αλλιώς. Εγω δεν εννοώ ότι είμαι έτσι. Ούτε έχω δηλώσει ποτέ ότι δεν θέλω ψίθυρο στο μαθημά μου ας πούμε. Όχι ότι θέλω, αλλά είμαι ρεαλίστρια και δεν θα ήθελα να με φοβούνται τα παιδιά με την έννοια να μη με αντέχουν. Οπότε θεωρώ ότι αν το παιδί μου στο γυννασιο κάνει στο μέτρο του φυσιολογικού ο,τι κάνουν τα παιδιά, ζητάει συγγνώμη όταν πρέπει και σταματάει όταν τον επιπλήξουν, δεν θα πει κανεις πώς έχω άλλα μέτρα και σταθμά. Τώρα όμως στο νηπιο, ξέρω ότι στο άλλο τμήμα είναι 2-3 αδέρφια μαθητών κ όταν έμαθα τι κάνει στο διάλειμμα, η πρώτη μου σκέψη ήταν ότι μπορεί να το έκανε σε κάποιο απ αυτά τα παιδάκια κ να μαθευτεί κ θα μας σχολιάσουν. 

 

(φυσικά είναι κ θέμα χαρακτήρα, αφού κ αδέρφια βλέπουμε συχνά τελείως διαφορετικά. αλλά για να πω την αλήθεια, εγω προσωπικά, όταν βλέπω κάτι σε παιδί εκπαιδευτικού, εκπλήσσομαι. για οποιοδήποτε άλλο παιδί μπορώ να σκεφτώ ότι οι γονείς δεν έχουν εικόνα μιας τάξης, ίσως υποθέτουν ότι τα παιδιά είναι όπως πιο παλιά πιο μαζεμένα από φόβο κ δεν τους περναει από το μυαλό να προλάβουν συμπεριφορές που εμείς βλέπουμε καθημερινά κ θεωρούμε δεδομένες. ενώ οι εκπαιδευτικοί ξέρουν, κ ξέρουν κ ποσο πρόβλημα δημιουργεί η κάθε συμπεριφορά, οπότε λογικά θα τα έχουν πει επακριβώς στα παιδιά τους). 

σκεψου,μην απαντησεις σε μενα,τι σε πειραζει πιο πολυ;αν κανει κτ η αν μαθευτει;

εμενα με εκπλησσουν τετοιες αποψεις

ολοι οι γονεις εχουν μια εμπειρια ταξης ως μαθητες.λες να μην ξερουμε ποτε ενοχλουσαμε τον δασκαλο;

γτ πρεπει ειδικα το παιδι του δασκαλου να αποβαλλει αυτες τις συμπεριφορες που ειναι τοσο κοινες σε συνομηλικους;

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Έσπερος said:

Ε δεν θα του πούμε ποτέ κάτι τέτοιο! Εσάς δεν θα σας κακοφαινοταν το παιδί της δασκάλας του παιδιού σας να έκανε όλα αυτά για τα οποία εκείνη κάνει παρατηρήσεις σε άλλα παιδιά; Είναι παρα πολύ ασχημο, το βλέπουμε σε παιδιά συναδέλφων. Και άδικο και για τους μαθητες. 

Δηλαδή συγνώμη.. Έχει κυκλοφορήσει φήμη στο νησί ότι ο μικρός σου έχει τσιμπήσει και έχει σπρώξει και ανησυχείς? Πόσοι είστε εκεί? 20 άτομα? δηλαδή υπάρχει περίπτωση, εκεί που κάνεις παρατήρηση στο 14χρονο ότι πετάει σαΐτες και δεν παρακολουθεί,να σου πει, κοιτάτε τα δικά σας χάλια κυρά δασκάλα που το παιδί σας τραμπουκίζει τα άλλα?? 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , Yovanna είπε:

Δηλαδή συγνώμη.. Έχει κυκλοφορήσει φήμη στο νησί ότι ο μικρός σου έχει τσιμπήσει και έχει σπρώξει και ανησυχείς? Πόσοι είστε εκεί? 20 άτομα? δηλαδή υπάρχει περίπτωση, εκεί που κάνεις παρατήρηση στο 14χρονο ότι πετάει σαΐτες και δεν παρακολουθεί,να σου πει, κοιτάτε τα δικά σας χάλια κυρά δασκάλα που το παιδί σας τραμπουκίζει τα άλλα?? 

Ε δεν έχει κυκλοφορήσει φήμη, λέω απλώς αν τύχαινε να το κάνει σε αδέρφια μαθητών που ξέρω ότι είναι στο άλλο τμήμα, κ να πήγαν σπίτι κ να το είπαν. πόσο ασχημο θα ακούστηκε. γιατί δεν έγινε μια κ δυο απ ο,τι κατάλαβα. Εδώ είναι στάνταρ ερώτηση αν συμβεί κάτι να ρωτήσουν από ποια οικογένεια είναι το παιδί. 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Mamaloulou είπε:

Το advent calendar με τα playmobil από που το πήρες;

 

5 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

Πράγματι και εγώ θέλω να μάθω να πάρω..

 

Έχει και στο Σκρουτζ αν βάλετε advent playmobil αλλά το συγκεκριμένο σπιτάκι το έχει στο σάιτ Playmobil gr στην κατηγορία χριστουγεννιάτικα! Όλα τα advent γενικά και lego κλπ αν θέλετε να τα δείτε να διαλέξετε τα έχει στο youtube unboxing σίγουρα! 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , vicky86 είπε:

γτ πρεπει ειδικα το παιδι του δασκαλου να αποβαλλει αυτες τις συμπεριφορες που ειναι τοσο κοινες σε συνομηλικους;

Υποθέτω γιατι θα το έχει ακούσει παραπάνω φορές στο σπίτι ότι δεν πρέπει να το κάνει, γιαυι θα έχει ακούσει τον γονιό ίσως να σχολιάζει περιστατικά κ να ξερει τον αντίκτυπο που έχουν, γιατι θα πρέπει να σκεφτεί ότι στη θέση αυτή θα μπορούσε να είναι ο γονιός του, παρα πολλοί λογοι. Βασικά το θεωρώ τόσο αυτονόητο που δεν μπορώ καν να το εξηγήσω. 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Anna3011 είπε:

Πριν καμιά 8ετία που συγκατοικήσαμε με τον άντρα μου μας βγήκε μια τρελή πόρωση με το στολισμό του σπιτιού. Πήραμε ότι στολίδι μπορείτε να φανταστείτε, ένα τέλειο δέντρο σαν αληθινό που μάλλον θα μας συντροφεύει καιρό και τη μέρα του στολίσματος ανοίγαμε κρασί, φτιάχναμε πλατώ τυριών-αλλαντικών, βάζαμε χριστουγεννιάτικα τραγούδια και ξεκινούσαμε το μαραθώνιο στολίσματος. Συνεχίζουμε ακόμα να είμαστε τόσο γραφικοί με νέα προσθήκη τη μικρή η οποία ενθουσιάζεται επίσης. Γενικά δεν είμαι τρελά ρομαντικός τύπος αλλά όλη αυτή η χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα με αγγίζει πολύ, γίνομαι πιο συναισθηματική, θέλω να παίρνω δώρα, να φτιάχνω γλυκά, να βρίσκομαι με ανθρώπους που αγαπώ. Πέρσι με τον κόβιντ ζορίστηκα πολύ αλλά ήταν η πρώτη χρονιά που η μικρή είχε τόσο πολύ μπει σε αυτή την ατμόσφαιρα που μόνο το χουχούλιασμα στον καναπέ με χριστουγεννιάτικα παραμύθια και το σπίτι στολισμένο μου έφτανε για να νιώθω καλά. Α περσι βάλαμε και πολλά φωτάκια μέσα-έξω. Τρελάθηκε η μικρή!

Πόσο τέλεια! Και εμείς κάπως έτσι προσπαθούμε να γεμίζουμε όλο το μήνα να γίνεται κάτι ιδιαίτερο η αναμονή! Ειδικά φέτος που μεγάλωσε πιστεύω θα ξετρελαθεί! Έχω σκεφτεί αρκετά να δω πόσα θα μου βγουν βέβαια! 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Έσπερος είπε:

 

(φυσικά είναι κ θέμα χαρακτήρα, αφού κ αδέρφια βλέπουμε συχνά τελείως διαφορετικά. αλλά για να πω την αλήθεια, εγω προσωπικά, όταν βλέπω κάτι σε παιδί εκπαιδευτικού, εκπλήσσομαι. για οποιοδήποτε άλλο παιδί μπορώ να σκεφτώ ότι οι γονείς δεν έχουν εικόνα μιας τάξης, ίσως υποθέτουν ότι τα παιδιά είναι όπως πιο παλιά πιο μαζεμένα από φόβο κ δεν τους περναει από το μυαλό να προλάβουν συμπεριφορές που εμείς βλέπουμε καθημερινά κ θεωρούμε δεδομένες. ενώ οι εκπαιδευτικοί ξέρουν, κ ξέρουν κ ποσο πρόβλημα δημιουργεί η κάθε συμπεριφορά, οπότε λογικά θα τα έχουν πει επακριβώς στα παιδιά τους). 

Εγώ πάλι ρε συ Έσπερος νιώθω ότι σε οποιονδήποτε προβληματισμό σου σχετικά με το παιδί αναμασάμε τα ίδια και τα ίδια με εσένα να ασχολείσαι αποκλειστικά με την εικόνα της οικογένειάς σου στους άλλους και όλους τους υπόλοιπους να σου λέμε ότι πρέπει να μη φορτώνεις βάρη στο παιδί. Και πάλι τα ίδια και πάλι τα ίδια. Αντιλαμβάνομαι ότι από μικρή έχεις ζήσει σε περιβάλλον όπου η άσκηση κριτικής ήταν καθημερινότητα όμως όχι, δε σχολιάζει ο μέσος άνθρωπος τους πάντες για τα πάντα. Και σε κάθε περίπτωση γιατί πρέπει να φοβόμαστε τον κάθε κουτσομπόλη;

 

Επίσης με έχει κουράσει το γεγονός ότι για οτιδήποτε συζητηθεί εδω μέσα προσεγγίζεις τα θέματα όχι απλά ως Έσπερος αλλά ως Έσπερος-εκπαιδευτικός. Πιστεύω ότι αν ανοίξω θέμα "πως μαγειρεύετε κορίτσια τα φασολάκια" θα απαντήσεις "εγώ ως εκπαιδευτικός τσιγαρίζω πχ το κρεμύδι κτλ κτλ". Είμαστε μαμάδες εδώ. Και εσύ είσαι μια καθηγήτρια γυμνασίου που μεγαλώνει ένα νήπιο. Με τις ίδιες ανησυχίες (εσύ λίιιγο περισσότερες), με διάθεση να κάνουμε το σωστό, με αντίληψη της ευθύνης που φέρουμε.  Δεν καταλαβαίνω γιατί εσύ αποκλειστικά θα πρέπει να αποτελείς πρότυπο διαπαιδαγώγησης ενός νηπίου επειδή σπουδασες στη φιλοσοφική και διδάσκεις εφηβους. Δεν καταλαβαίνω επίσης γιατί ο κόσμος πρέπει να έχει περισσότερες απαιτήσεις από εσένα και όχι από τη μαμά δικηγόρο, γιατρό, επιχειρηματία, υπάλληλο, άνεργη. Ειλικρινά είναι τόσο παρωχημένη αυτή η αντίληψη, τόσο συντηρητική και τόσο άδικη για ένα παιδί όπου οι γονείς του ουσιαστικά θέλουν να κάνουν το success story τους ως επιτυχημένοι γονείς-επαγγελματίες στην πλάτη του. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , Anna3011 είπε:

Δεν καταλαβαίνω γιατί εσύ αποκλειστικά θα πρέπει να αποτελείς πρότυπο διαπαιδαγώγησης ενός νηπίου επειδή σπουδασες στη φιλοσοφική και διδάσκεις εφηβους. Δεν καταλαβαίνω επίσης γιατί ο κόσμος πρέπει να έχει περισσότερες απαιτήσεις από εσένα και όχι από τη μαμά δικηγόρο, γιατρό, επιχειρηματία, υπάλληλο, άνεργη.

Μα είναι απλό. Το λέει και η παροιμία "δάσκαλε που δίδασκες..". Με ποια δικαιοδοσία, με ποιο κύρος, θα κάνω εγώ παρατηρήσεις σε ξένα παιδιά, για πράγματα που δεν τηρεί το παιδί μου; Πώς θα έχω προσδοκίες από άλλα παιδιά αν εγώ η ιδια δεν εχω καταφέρει να τηρεί κάποιους κανόνες το δικό μου παιδί; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , Έσπερος είπε:

Μα είναι απλό. Το λέει και η παροιμία "δάσκαλε που δίδασκες..". Με ποια δικαιοδοσία, με ποιο κύρος, θα κάνω εγώ παρατηρήσεις σε ξένα παιδιά, για πράγματα που δεν τηρεί το παιδί μου; Πώς θα έχω προσδοκίες από άλλα παιδιά αν εγώ η ιδια δεν εχω καταφέρει να τηρεί κάποιους κανόνες το δικό μου παιδί; 

το λενε για τον δασκαλο που κανει τα ιδια.δλδ θα σου την λεγαμε αν πηγαινες εσυ να τσιμπησεις τους συναδελφους που δ σε παιζουνε

πως ειναι δυνατον εμεις που δ ειμαστε δασκαλες να καταλαβαινουμε οτι υπαρχει διαχωρισμος.οτι αλλιως εισαι ως δασκαλα κ αλλιως ως μαμα

ειθισται οι δασκαλοι να μην κανουν μαθημα στα παιδια τους

πρίν από 49 λεπτά , Έσπερος είπε:

Υποθέτω γιατι θα το έχει ακούσει παραπάνω φορές στο σπίτι ότι δεν πρέπει να το κάνει, γιαυι θα έχει ακούσει τον γονιό ίσως να σχολιάζει περιστατικά κ να ξερει τον αντίκτυπο που έχουν, γιατι θα πρέπει να σκεφτεί ότι στη θέση αυτή θα μπορούσε να είναι ο γονιός του, παρα πολλοί λογοι. Βασικά το θεωρώ τόσο αυτονόητο που δεν μπορώ καν να το εξηγήσω. 

γτ να το ακουσει παραπανω φορες.κ εσυ θελεις το παιδι σου να μην ενοχλει τα αλλα παιδακια ,κ εγω το ιδιο.στο σπιτι εισαι η μαμα,οπως κ εγω.σιγα μην σκεφτει το νηπιο,ακομη κ ο εφηβος,την μαμα την πειραζει που πεταγεται η αννουλα,ας μην το κανω εγω στην κυρια μου

εγω το θεωρω τοσο αυτονοητο το αναποδο,που απορω με τον τροπο που σκεφτεσαι

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...