Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γενέθλια σε παιδότοπο ή σε σπίτι;


Recommended Posts

πρίν από 13 λεπτά , marakiz είπε:

Όχι τη θυμάμαι πολύ καλά τη φάση, είπαμε πως αφορά φυσικά τον γονιό, ΑΛΛΑ, εκείνη την ώρα είναι θέμα της δασκάλας να το λύσει. Δεν έχεις καταλάβει γιατί δεν θες να καταλάβεις.

Εννοειται ότι εκείνη την ώρα θα το διαχειριστεί εκείνη, αφού εκείνη είναι εκεί! Δεν είπα ποτέ ότι θα έπρεπε να φωνάζουν τον γονιό να το λύσει! Αλλά πάντα σκέφτομαι γιατί να έρχεται εκείνη σε δύσκολη θέση για πράγματα που μπορεί να προλάβει η οικογένεια και δεν έχουν και άμεση  σχέση με το μάθημα. 

 

πρίν από 14 λεπτά , Yovanna είπε:

Το παιδί ήθελε να προσεγγίσει το κοριτσάκι. Μην αναμασάμε τα ίδια. Δεν ξέρει πώς. Φυσικά και θα μιλήσετε και θα υπάρξουν και συνέπειες, αλλά όταν αυτό συμβεί στο σχολείο, ναι η δασκάλα θα το χειριστεί. Εσύ από αυτό καταλαβαίνεις ότι είναι μόνο δικό της θέμα και εσένα δεν σε αφορά?

Η αίσθηση που πήρα από τη συζήτηση είναι ότι αφού γίνεται στο σχολείο κ δν είμαι εκεί, δεν πρέπει να με προβληματίζει αφού δεν θα χρειαστεί να το χειριστώ εγω.  Αλλά τέλος πάντων δεν έχει νόημα η συζήτηση. Εγω το σχολείο το βλέπω από μια ευρύτερη οπτική γιατί έχω εικόνα κ από μέσα κ απ έξω. 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

18 minutes ago, Anna3011 said:

Πριν καμιά 8ετία που συγκατοικήσαμε με τον άντρα μου μας βγήκε μια τρελή πόρωση με το στολισμό του σπιτιού. Πήραμε ότι στολίδι μπορείτε να φανταστείτε, ένα τέλειο δέντρο σαν αληθινό που μάλλον θα μας συντροφεύει καιρό και τη μέρα του στολίσματος ανοίγαμε κρασί, φτιάχναμε πλατώ τυριών-αλλαντικών, βάζαμε χριστουγεννιάτικα τραγούδια και ξεκινούσαμε το μαραθώνιο στολίσματος. Συνεχίζουμε ακόμα να είμαστε τόσο γραφικοί με νέα προσθήκη τη μικρή η οποία ενθουσιάζεται επίσης. Γενικά δεν είμαι τρελά ρομαντικός τύπος αλλά όλη αυτή η χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα με αγγίζει πολύ, γίνομαι πιο συναισθηματική, θέλω να παίρνω δώρα, να φτιάχνω γλυκά, να βρίσκομαι με ανθρώπους που αγαπώ. Πέρσι με τον κόβιντ ζορίστηκα πολύ αλλά ήταν η πρώτη χρονιά που η μικρή είχε τόσο πολύ μπει σε αυτή την ατμόσφαιρα που μόνο το χουχούλιασμα στον καναπέ με χριστουγεννιάτικα παραμύθια και το σπίτι στολισμένο μου έφτανε για να νιώθω καλά. Α περσι βάλαμε και πολλά φωτάκια μέσα-έξω. Τρελάθηκε η μικρή!

μου τελείωσαν τα like!!! πωπω το έκανα εικόνα...φοβερό.

Εμείς μετά που ήρθε ο γιος μας στολίζουμε με τα ξαδέλφια του τα οποία μένουν στο σπίτι μας εκείνο το βράδυ, μετά το στόλισμα έχει ταινία με χριστουγεννιάτικο θέμα!!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , vicky86 είπε:

δ εχω ακουσει παιδι να παραπονιεται που δ πηρε αναμνηστικο δωρακι:blink:

εγω που δεν έχω ζήσει αυτή τη μόδα παρα μόνο την έχω διαβάσει εδώ, θυμάμαι εδώ να διαβάζω ότι υπάρχουν παιδιά που απορούν σε πάρτι γιατί δεν τους έδωσαν δώρο! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Έσπερος είπε:

 

 

Η αίσθηση που πήρα από τη συζήτηση είναι ότι αφού γίνεται στο σχολείο κ δν είμαι εκεί, δεν πρέπει να με προβληματίζει αφού δεν θα χρειαστεί να το χειριστώ εγω.  Αλλά τέλος πάντων δεν έχει νόημα η συζήτηση. Εγω το σχολείο το βλέπω από μια ευρύτερη οπτική γιατί έχω εικόνα κ από μέσα κ απ έξω. 

 

Δεν έχει νόημα γιατί ΔΕΝ ΑΚΟΥΣ, συγκεκριμένα δεν διαβαζεις. Πως έβγαλες εσύ αυτή την αίσθηση όταν όοοοοοοοοολοι οι υπόλοιποι καταλάβαμε το ίδιο, διαφορετικό από εσένα. Δεν νομίζεις ότι θα πρέπε να σε προβληματίσει αυτό?? Δεν μιλάμε εδώ για διαφορετικές απόψεις που εγώ πραγματικά το σέβομαι, μιλάμε για τη μη αντίληψη στο τι πραγματικά σου λέει ο άλλος.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , marakiz είπε:

Δεν έχει νόημα γιατί ΔΕΝ ΑΚΟΥΣ, συγκεκριμένα δεν διαβαζεις. Πως έβγαλες εσύ αυτή την αίσθηση όταν όοοοοοοοοολοι οι υπόλοιποι καταλάβαμε το ίδιο. Δεν νομίζεις ότι θα πρέπε να σε προβληματίσει αυτό?? Δεν μιλάμε εδώ για διαφορετικές απόψεις που εγώ πραγματικά το σέβομαι, μιλάμε για τη μη αντίληψη το τι πραγματικά σου λέει ο άλλος.

Τι να σου πω.. μπορεί να επηρεάζομαι από τα βιώματα στο σχολείο, δεν ξέρω. αλλά δεν έχει νόημα τώρα να χαλιόμαστε γι αυτό. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

18 minutes ago, vicky86 said:

 

υπαρχουν κ οι κακες στιγμες.μεσα στη ζωη ειναι.δ ειναι κακο να εχουν κ καμια ματαιωση τα παιδακια

 

like!!

φυσικά και αυτό μέσα στην ζωή είναι, άσε που δεν μπορούμε να ζούμε μια ζωή με το άγχος μη κάνει κάτι λάθος  και το κακοχαρακτηρίσει κανείς που δεν έχει με τι άλλο να ασχοληθεί στην ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Έσπερος είπε:

Τι να σου πω.. μπορεί να επηρεάζομαι από τα βιώματα στο σχολείο, δεν ξέρω. αλλά δεν έχει νόημα τώρα να χαλιόμαστε γι αυτό. 

 

Οκ δεν έχει νόημα, να θυμισω μόνο πως εσύ το επανέφερες το θέμα.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

δ εχει σχεση η αλληλεπιδραση των νηπιων με το μαθημα σε νηπιαγωγειο;

δ θελεις να καταλαβεις εσπερος.κ αφου εφτασε στο σημειο να τα λεει κ η μαρακιζ..

πως ακριβως θα μπορουσε να το προλαβει η οικογενεια;μιλαμε για κτ ξαφνικο,που ερχεται μαλλον με την συνυπαρξη παιδιων.κτ που εσεις σχετικα αποφευγατε

πρίν από 14 λεπτά , kotsifikos είπε:

like!!

φυσικά και αυτό μέσα στην ζωή είναι, άσε που δεν μπορούμε να ζούμε μια ζωή με το άγχος μη κάνει κάτι λάθος  και το κακοχαρακτηρίσει κανείς που δεν έχει με τι άλλο να ασχοληθεί στην ζωή του.

κ κυριως αν το κανουμε για να μην κακοχαρακτηρισουν την οικογενεια κ οχι για το παιδι στην ουσια

πρίν από 19 λεπτά , kotsifikos είπε:

μου τελείωσαν τα like!!! πωπω το έκανα εικόνα...φοβερό.

Εμείς μετά που ήρθε ο γιος μας στολίζουμε με τα ξαδέλφια του τα οποία μένουν στο σπίτι μας εκείνο το βράδυ, μετά το στόλισμα έχει ταινία με χριστουγεννιάτικο θέμα!!!

πολυ ωραια κ η δικη σας παραδοση

κ εμεις με τα παιδια καθιερωσαμε σαν την αννα,μουσικη,στολισμος,καμια ζεστη σοκολατα..

αλλα γενικα δ στολιζω πολυ,κ οχι εξω

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, λουκουμαδάκι είπε:

Βιβλία το Γουίνστον ο ταχυδρόμος των Χριστουγέννων με 25 κεφάλαια ένα για κάθε βράδυ και θα είναι το πρώτο μας σε συνέχεια να δω αν μπορεί να το ακολουθήσει και ένα οι αγαπημένες μου ιστορίες για τα Χριστούγεννα με 25 πάλι ιστορίες αυτοτελείς όμως. Advent πήρα από Playmobil το χριστουγεννιάτικο σπίτι! Θα μας μείνει και για την πόλη που 'χτίζουμε' ! 

Το advent calendar με τα playmobil από που το πήρες;

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, vicky86 said:

δ εχει σχεση η αλληλεπιδραση των νηπιων με το μαθημα σε νηπιαγωγειο;

δ θελεις να καταλαβεις εσπερος.κ αφου εφτασε στο σημειο να τα λεει κ η μαρακιζ..

πως ακριβως θα μπορουσε να το προλαβει η οικογενεια;μιλαμε για κτ ξαφνικο,που ερχεται μαλλον με την συνυπαρξη παιδιων.κτ που εσεις σχετικα αποφευγατε

κ κυριως αν το κανουμε για να μην κακοχαρακτηρισουν την οικογενεια κ οχι για το παιδι στην ουσια

Μα πραγματικά πόσες φορές δεν έχουμε έρθει σε δύσκολη θέση από κάτι που μπορεί αυθόρμητα να κάνει το παιδί μας?? και τι έγινε? παιδί είναι!!! οκ !

Η έσπερος αναλώνεται πολύ στο τι θα πει ο κόσμος, και εκεί το χάνει, δηλαδή ώρες ώρες απορώ πραγματικά, ούτε η μαμά μου που είναι 60 ετών και μεγάλωσε σε χωριό τη δεκαετία του 60 δεν σκέφτεται τόσο πολύ τον κόσμο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 18 λεπτά , Έσπερος είπε:

Εννοειται ότι εκείνη την ώρα θα το διαχειριστεί εκείνη, αφού εκείνη είναι εκεί! Δεν είπα ποτέ ότι θα έπρεπε να φωνάζουν τον γονιό να το λύσει! Αλλά πάντα σκέφτομαι γιατί να έρχεται εκείνη σε δύσκολη θέση για πράγματα που μπορεί να προλάβει η οικογένεια και δεν έχουν και άμεση  σχέση με το μάθημα. 

 

Η αίσθηση που πήρα από τη συζήτηση είναι ότι αφού γίνεται στο σχολείο κ δν είμαι εκεί, δεν πρέπει να με προβληματίζει αφού δεν θα χρειαστεί να το χειριστώ εγω.  Αλλά τέλος πάντων δεν έχει νόημα η συζήτηση. Εγω το σχολείο το βλέπω από μια ευρύτερη οπτική γιατί έχω εικόνα κ από μέσα κ απ έξω. 

 

Δε ξέρω Έσπερος τώρα μου δίνεις μια άλλη οπτική.. εγώ πίστευα ότι ειδικά σε τέτοιες ηλικίες είναι άριστα καταρτισμένες και το θεωρούν και κομμάτι της δουλειάς τους να χειρίζονται κάποιες καταστάσεις που προκύπτουν μέσα στην τάξη στην ομάδα τους η τουλάχιστον να έχουν τις πρώτες αντιδράσεις και να δίνουν και μια κατευθυντήρια στον γονέα να το δουλέψει σπίτι γιατί έχουν την πείρα ενώ ο γονιός όχι. Δουλεύουν με εκατοντάδες παιδιά ενώ εμείς ειδικά ως πρωτογονείς πάμε στα τυφλά απλά με τη θεωρία και ένα παραπάνω όταν το παιδί είναι στο σχολικό περιβάλλον μακριά από εμάς. Θεωρητικά τα διαβάζουμε όλα και τα έχουμε προλάβει όλα αλλά πρακτικά έχουμε θέσει δέκα βάσεις που ευχόμαστε να έχουν γίνει κατανοητές ώστε να γίνουν και βίωμα μέσα από την τριβή με τα υπόλοιπα παιδιά! Και πάλι όμως όλα τα παιδιά μα όλα θα ξεφύγουν δεν γίνεται αλλιώς! 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , kotsifikos είπε:

μου τελείωσαν τα like!!! πωπω το έκανα εικόνα...φοβερό.

Εμείς μετά που ήρθε ο γιος μας στολίζουμε με τα ξαδέλφια του τα οποία μένουν στο σπίτι μας εκείνο το βράδυ, μετά το στόλισμα έχει ταινία με χριστουγεννιάτικο θέμα!!!

Αααα φέτος μπορούμε να δούμε ταινία και εμείς! Μεγάλωσε!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , kotsifikos είπε:

Μα πραγματικά πόσες φορές δεν έχουμε έρθει σε δύσκολη θέση από κάτι που μπορεί αυθόρμητα να κάνει το παιδί μας?? και τι έγινε? παιδί είναι!!! οκ !

Η έσπερος αναλώνεται πολύ στο τι θα πει ο κόσμος, και εκεί το χάνει, δηλαδή ώρες ώρες απορώ πραγματικά, ούτε η μαμά μου που είναι 60 ετών και μεγάλωσε σε χωριό τη δεκαετία του 60 δεν σκέφτεται τόσο πολύ τον κόσμο.

Ενταξει εγω μεγάλωσα πολύ με αυτό. Αλλά σκεψου και τη θέση μου: είμαι καθηγήτρια σε μικρό μέρος που όλα μαθαίνονται. Με τι κυρος θα κάνω παρατηρήσεις στους μαθητες μου για τη συμπεριφορά τους αν έχουν ακούσει ότι το παιδί μου κάνει τα ίδια; Ή θα με θεωρήσουν ανεπαρκή, ή θα σκεφτούν ότι έχω προσδοκίες από τα παιδιά τα άλλα και το δικό μου το  αφήνω ανεξέλεγκτο. 

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, λουκουμαδάκι said:

 Και πάλι όμως όλα τα παιδιά μα όλα θα ξεφύγουν δεν γίνεται αλλιώς! 

Μα φυσικά έτσι θα γίνει, είναι άνθρωποι με άποψη, σκέψη, κρίση (όπως και αν είναι αυτή), επιθυμίες!!!

 

Μετά το θέατρο και εφόσον έκανα παρατήρηση στο παιδί μου για αυτό που είπε, με πλησίασε μία κοπέλα (εκεί του θεάτρου) και μου είπε πως πρέπει να τον αφήνω ελεύθερο να εκφράσει αυτό που θέλει, δεν πειράζει έτσι πρέπει να κάνουν τα παιδιά, της είπα πως δεν ήθελα να ενοχλήσει (απόρησα με εμένα που σκέφτηκα έτσι, τόσο άσχημο ήταν το βλέμα της κυριούλας) .

14 minutes ago, Έσπερος said:

Ενταξει εγω μεγάλωσα πολύ με αυτό. Αλλά σκεψου και τη θέση μου: είμαι καθηγήτρια σε μικρό μέρος που όλα μαθαίνονται. Με τι κυρος θα κάνω παρατηρήσεις στους μαθητες μου για τη συμπεριφορά τους αν έχουν ακούσει ότι το παιδί μου κάνει τα ίδια; Ή θα με θεωρήσουν ανεπαρκή, ή θα σκεφτούν ότι έχω προσδοκίες από τα παιδιά τα άλλα και το δικό μου το  αφήνω ανεξέλεγκτο. 

ο γιος σου είναι 4 , οι μαθητές σου 14! δεν στέκει καθόλου αυτό που λες!

Επίσης άλλος ο ρόλος της καθηγήτριας άλλος της μητέρας, στο γιο σου είσαι μητέρα, αυτό δεν πρέπει εσύ να το ξεχνάς.  είναι σαν να λες πως το παιδί ενός ψυχολόγου δεν θα χρειαστεί ποτέ ψυχοθεραπεία...είναι δυνατόν αυτό?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 16 λεπτά , λουκουμαδάκι είπε:

Δε ξέρω Έσπερος τώρα μου δίνεις μια άλλη οπτική.. εγώ πίστευα ότι ειδικά σε τέτοιες ηλικίες είναι άριστα καταρτισμένες και το θεωρούν και κομμάτι της δουλειάς τους να χειρίζονται κάποιες καταστάσεις που προκύπτουν μέσα στην τάξη στην ομάδα τους η τουλάχιστον να έχουν τις πρώτες αντιδράσεις και να δίνουν και μια κατευθυντήρια στον γονέα να το δουλέψει σπίτι γιατί έχουν την πείρα ενώ ο γονιός όχι. Δουλεύουν με εκατοντάδες παιδιά ενώ εμείς ειδικά ως πρωτογονείς πάμε στα τυφλά απλά με τη θεωρία και ένα παραπάνω όταν το παιδί είναι στο σχολικό περιβάλλον μακριά από εμάς. Θεωρητικά τα διαβάζουμε όλα και τα έχουμε προλάβει όλα αλλά πρακτικά έχουμε θέσει δέκα βάσεις που ευχόμαστε να έχουν γίνει κατανοητές ώστε να γίνουν και βίωμα μέσα από την τριβή με τα υπόλοιπα παιδιά! Και πάλι όμως όλα τα παιδιά μα όλα θα ξεφύγουν δεν γίνεται αλλιώς! 

να σου πω την αλήθεια δεν το είχα σκεφτεί ποτέ έτσι. εγω όταν μου το είπαν ένιωσα ότι τους φορτώνω μια επιβάρυνση ακόμα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Έσπερος είπε:

Ενταξει εγω μεγάλωσα πολύ με αυτό. Αλλά σκεψου και τη θέση μου: είμαι καθηγήτρια σε μικρό μέρος που όλα μαθαίνονται. Με τι κυρος θα κάνω παρατηρήσεις στους μαθητες μου για τη συμπεριφορά τους αν έχουν ακούσει ότι το παιδί μου κάνει τα ίδια; Ή θα με θεωρήσουν ανεπαρκή, ή θα σκεφτούν ότι έχω προσδοκίες από τα παιδιά τα άλλα και το δικό μου το  αφήνω ανεξέλεγκτο. 

Οι μαθητές σου είναι γυμνάσιο ή λύκειο, το παιδί σου είναι 4... αν ήταν πάντα ολόσωστο, ήρεμο, συνεργάσιμο, με σούπερ τρόπους κλπ..απλά κάτι δεν θα πήγαινε καλά. 

 

πρίν από 36 λεπτά , Έσπερος είπε:

! Αλλά πάντα σκέφτομαι γιατί να έρχεται εκείνη σε δύσκολη θέση για πράγματα που μπορεί να προλάβει η οικογένεια και δεν έχουν και άμεση  σχέση με το μάθημα. 

 

Στο προνήπιο το μάθημα είναι σε μεγάλο βαθμό και μάθημα συμπεριφοράς. Δεν λύνουν εξισώσεις τα τετράχρονα, σόρρυ κιόλας... οπότε έχει απόλυτη σχέση με το μάθημα η συμπεριφορά του κάθε παιδιού

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , kotsifikos είπε:

Μα φυσικά έτσι θα γίνει, είναι άνθρωποι με άποψη, σκέψη, κρίση (όπως και αν είναι αυτή), επιθυμίες!!!

 

Μετά το θέατρο και εφόσον έκανα παρατήρηση στο παιδί μου για αυτό που είπε, με πλησίασε μία κοπέλα (εκεί του θεάτρου) και μου είπε πως πρέπει να τον αφήνω ελεύθερο να εκφράσει αυτό που θέλει, δεν πειράζει έτσι πρέπει να κάνουν τα παιδιά, της είπα πως δεν ήθελα να ενοχλήσει (απόρησα με εμένα που σκέφτηκα έτσι, τόσο άσχημο ήταν το βλέμα της κυριούλας) .

ο γιος σου είναι 4 , οι μαθητές σου 14! δεν στέκει καθόλου αυτό που λες!

Επίσης άλλος ο ρόλος της καθηγήτριας άλλος της μητέρας, στο γιο σου είσαι μητέρα, αυτό δεν πρέπει εσύ να το ξεχνάς.  είναι σαν να λες πως το παιδί ενός ψυχολόγου δεν θα χρειαστεί ποτέ ψυχοθεραπεία...είναι δυνατόν αυτό?

like,μου τελειωσαν κ συμφωνω απολυτα

μονο ενας εφηβος θα μπορουσε να πει κτ τετοιο στην καθηγητρια του.ειναι δυνατον να θελει να συγκριθει με το νηπιο;κ με αυτην την απαντηση,καπου θα μαζευτει κ ο εφηβος

το παιδι του γιατρου δ αρρωσταινει,του αστυνομικου ακολουθει ολους τους κανονες,κ φυσικα του δασκαλου ειναι απουσιολογος

πρίν από 18 λεπτά , irin είπε:

Οι μαθητές σου είναι γυμνάσιο ή λύκειο, το παιδί σου είναι 4... αν ήταν πάντα ολόσωστο, ήρεμο, συνεργάσιμο, με σούπερ τρόπους κλπ..απλά κάτι δεν θα πήγαινε καλά. 

 

Στο προνήπιο το μάθημα είναι σε μεγάλο βαθμό και μάθημα συμπεριφοράς. Δεν λύνουν εξισώσεις τα τετράχρονα, σόρρυ κιόλας... οπότε έχει απόλυτη σχέση με το μάθημα η συμπεριφορά του κάθε παιδιού

ακριβως αυτο.λαθος προσδοκιες εσπερος

πρίν από 24 λεπτά , Έσπερος είπε:

να σου πω την αλήθεια δεν το είχα σκεφτεί ποτέ έτσι. εγω όταν μου το είπαν ένιωσα ότι τους φορτώνω μια επιβάρυνση ακόμα. 

η πλειοψηφια το βλεπει αλλιως,οποτε αν θες σκεψου κ γτ συμβαινει αυτο

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Anna3011 είπε:

Πριν καμιά 8ετία που συγκατοικήσαμε με τον άντρα μου μας βγήκε μια τρελή πόρωση με το στολισμό του σπιτιού. Πήραμε ότι στολίδι μπορείτε να φανταστείτε, ένα τέλειο δέντρο σαν αληθινό που μάλλον θα μας συντροφεύει καιρό και τη μέρα του στολίσματος ανοίγαμε κρασί, φτιάχναμε πλατώ τυριών-αλλαντικών, βάζαμε χριστουγεννιάτικα τραγούδια και ξεκινούσαμε το μαραθώνιο στολίσματος. Συνεχίζουμε ακόμα να είμαστε τόσο γραφικοί με νέα προσθήκη τη μικρή η οποία ενθουσιάζεται επίσης. Γενικά δεν είμαι τρελά ρομαντικός τύπος αλλά όλη αυτή η χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα με αγγίζει πολύ, γίνομαι πιο συναισθηματική, θέλω να παίρνω δώρα, να φτιάχνω γλυκά, να βρίσκομαι με ανθρώπους που αγαπώ. Πέρσι με τον κόβιντ ζορίστηκα πολύ αλλά ήταν η πρώτη χρονιά που η μικρή είχε τόσο πολύ μπει σε αυτή την ατμόσφαιρα που μόνο το χουχούλιασμα στον καναπέ με χριστουγεννιάτικα παραμύθια και το σπίτι στολισμένο μου έφτανε για να νιώθω καλά. Α περσι βάλαμε και πολλά φωτάκια μέσα-έξω. Τρελάθηκε η μικρή!

 

Ποσο τελεια τα περιεγραψες! Κι εμας περσι ενθουσιαστηκε αρκετα η μικρη που πηραμε δεντρο και βαλαμε και χριστουγεννιατικα κουκλακια, φετος που ειναι δυομισι φανταζομαι ακομα περισσοτερο. Εγω στο στολισμα βαζω χριστουγεννιατικα τραγουδια. Περσι πηγαμε και στολισαμε και στους παππουδες, φετος λεω και να παμε εμεις να στολισουμε εκει και να ερθουν κι αυτοι να στολισουμε εδω. Και τα γλυκα που κανει η μανα μου να τα κανουμε μαζι να δει η μικρη. Επισης λεω να παρουμε και φωτακια για εξω, περσι ειπαμε να μην κανουμε τοσο πολυ γιατι ειχαμε και καποια πενθη. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , little lamb είπε:

 

Ποσο τελεια τα περιεγραψες! Κι εμας περσι ενθουσιαστηκε αρκετα η μικρη που πηραμε δεντρο και βαλαμε και χριστουγεννιατικα κουκλακια, φετος που ειναι δυομισι φανταζομαι ακομα περισσοτερο. Εγω στο στολισμα βαζω χριστουγεννιατικα τραγουδια. Περσι πηγαμε και στολισαμε και στους παππουδες, φετος λεω και να παμε εμεις να στολισουμε εκει και να ερθουν κι αυτοι να στολισουμε εδω. Και τα γλυκα που κανει η μανα μου να τα κανουμε μαζι να δει η μικρη. Επισης λεω να παρουμε και φωτακια για εξω, περσι ειπαμε να μην κανουμε τοσο πολυ γιατι ειχαμε και καποια πενθη. 

Φέτος που μεγάλωσε θα δείτε πολλές διαφορές! Καταλαβαίνει πολύ περισσότερα. Στολίστε και στους παππούδες και σε εσάς, δώστε μπάλες να τοποθετεί, βάλτε τραγούδια να μάθει να τραγουδάει μαζί σας, δώστε της ζύμη να πλάθει μαζί σας όταν φτιάχνετε γλυκά με τη γιαγιά. Θα χαρούν πολύ και οι γονείς σου, είναι για την οικογένεια τα Χριστούγεννα, πως να το κάνουμε. Εμείς την είχαμε ντύσει και Αγιοβασιλίτσα 2 χρονιές και βγάλαμε βίντεο, φωτογραφίες, χαμός έγινε. Α και φώτα βάλτε έξω. Η δικιά μου παθαίνει ντελίριο με τα φώτα. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Έσπερος είπε:

Ενταξει εγω μεγάλωσα πολύ με αυτό. Αλλά σκεψου και τη θέση μου: είμαι καθηγήτρια σε μικρό μέρος που όλα μαθαίνονται. Με τι κυρος θα κάνω παρατηρήσεις στους μαθητες μου για τη συμπεριφορά τους αν έχουν ακούσει ότι το παιδί μου κάνει τα ίδια; Ή θα με θεωρήσουν ανεπαρκή, ή θα σκεφτούν ότι έχω προσδοκίες από τα παιδιά τα άλλα και το δικό μου το  αφήνω ανεξέλεγκτο. 

Είναι δυνατόν ποτέ να συγκρίνει κάποιος ένα 4χρονο παιδάκι με ένα 14χρονο???

1 hour ago, kotsifikos είπε:

Μα φυσικά έτσι θα γίνει, είναι άνθρωποι με άποψη, σκέψη, κρίση (όπως και αν είναι αυτή), επιθυμίες!!!

 

Μετά το θέατρο και εφόσον έκανα παρατήρηση στο παιδί μου για αυτό που είπε, με πλησίασε μία κοπέλα (εκεί του θεάτρου) και μου είπε πως πρέπει να τον αφήνω ελεύθερο να εκφράσει αυτό που θέλει, δεν πειράζει έτσι πρέπει να κάνουν τα παιδιά, της είπα πως δεν ήθελα να ενοχλήσει (απόρησα με εμένα που σκέφτηκα έτσι, τόσο άσχημο ήταν το βλέμα της κυριούλας) .

ο γιος σου είναι 4 , οι μαθητές σου 14! δεν στέκει καθόλου αυτό που λες!

Επίσης άλλος ο ρόλος της καθηγήτριας άλλος της μητέρας, στο γιο σου είσαι μητέρα, αυτό δεν πρέπει εσύ να το ξεχνάς.  είναι σαν να λες πως το παιδί ενός ψυχολόγου δεν θα χρειαστεί ποτέ ψυχοθεραπεία...είναι δυνατόν αυτό?

Τώρα είδα ότι το σχολιασες εσύ αυτό με την ηλικία!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Φετος λεω να στολισω λιγο και τις Αποκριες. Γιρλαντες στο ταβανι, οχι κατι φοβερο.

Κι εγώ με το παιδί ξεκίνησα να στολίζω απόκριες ώστε να καταλάβει πως είναι διαφορετικες οι μέρες. Τις αγαπάει πολύ τις απόκριες με τις σερπαντίνες και τις στολες μάλλον περισσότερο και από τα Χριστούγεννα μου φαίνεται! 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 53 λεπτά , mama16 είπε:

Είναι δυνατόν ποτέ να συγκρίνει κάποιος ένα 4χρονο παιδάκι με ένα 14χρονο???

Τώρα είδα ότι το σχολιασες εσύ αυτό με την ηλικία!

Κάθε ηλικία έχει τις δικές της απαιτήσεις και σε όλες τις ηλικίες υπάρχουν συμοεριφορες «ανεπιθύμητες» και κουραστικές/ενοχλητικές που είναι γενικα αναμενόμενες και φυσιολογικές, εκτός αν είναι κάτι ακραίο ή εκτός ελέγχου. Αυτό δεν είναι λόγος για να τος αφήνουμε απαρατήρητες. Όπως για όλα τα τετράχρονα, έτσι κ για τπ δικό μιυ υπάρχουν συμπεριφορές που πρέπει να προσπαθούμε να περιορίζουμε. Και φυσικά όταν η διυλεια μου είναι μεταξύ άλλων να καθοδηγώ κ να προσπαθώ να περιορίζω ενοχλητικές ή ανεπιθύμητες συμπεριφορές άλλων παιδιών, το σωστό παράδειγμα πρώτα απ όλα πρέπει να δίνεται από το δικό μου παιδί, όποια κι αν είναι η ηλικία του. Αυτό προσπαθώ να εξηγήσω. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Έσπερος είπε:

Κάθε ηλικία έχει τις δικές της απαιτήσεις και σε όλες τις ηλικίες υπάρχουν συμοεριφορες «ανεπιθύμητες» και κουραστικές/ενοχλητικές που είναι γενικα αναμενόμενες και φυσιολογικές, εκτός αν είναι κάτι ακραίο ή εκτός ελέγχου. Αυτό δεν είναι λόγος για να τος αφήνουμε απαρατήρητες. Όπως για όλα τα τετράχρονα, έτσι κ για τπ δικό μιυ υπάρχουν συμπεριφορές που πρέπει να προσπαθούμε να περιορίζουμε. Και φυσικά όταν η διυλεια μου είναι μεταξύ άλλων να καθοδηγώ κ να προσπαθώ να περιορίζω ενοχλητικές ή ανεπιθύμητες συμπεριφορές άλλων παιδιών, το σωστό παράδειγμα πρώτα απ όλα πρέπει να δίνεται από το δικό μου παιδί, όποια κι αν είναι η ηλικία του. Αυτό προσπαθώ να εξηγήσω. 

Γενικά απ' ότι έχω καταλάβει το παιδί σου είναι πολύ υπάκουο παιδί χωρίς πολλές εκρήξεις κλπ, συνήθως σε αυτή την ηλικία τα παιδάκια είναι πιο ζωηρά. Τώρα αν κάποιος από μια στιγμή που είδε στον παιδικό κ έσπρωξε πχ ο γιος σου ένα άλλο παιδάκι κακό του κεφαλιού του αν νομίζει το οτιδήποτε. Δεν πιστεύω κάνεις να σχολιαζε κάτι τέτοιο αρνητικά

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , mama16 είπε:

Γενικά απ' ότι έχω καταλάβει το παιδί σου είναι πολύ υπάκουο παιδί χωρίς πολλές εκρήξεις κλπ, συνήθως σε αυτή την ηλικία τα παιδάκια είναι πιο ζωηρά. Τώρα αν κάποιος από μια στιγμή που είδε στον παιδικό κ έσπρωξε πχ ο γιος σου ένα άλλο παιδάκι κακό του κεφαλιού του αν νομίζει το οτιδήποτε. Δεν πιστεύω κάνεις να σχολιαζε κάτι τέτοιο αρνητικά

Η μαμα του κοριτσιού πάντως με κοίταξε με δολοφονικό βλέμμα. Δεν ξέρω αν περίμενε να τον μαλώσω έντονα μπροστά σε κόσμο, που καλώς ή κακώς δεν το έκανα. Πάντως δεν είχε ύφος «οκ παιδάκια είναι δεν πειρεζει». Κ ήταν ένα σπρώξιμο του στιλ απλώς το χέρι κ την ακούμπησε την ώρα που διασταυρώθηκαν, όχι ότι την έσπρωξε να την παραμερίσει κ να βγει μπροστά ας πούμε, που όταν του το κάνουν στην τσουλήθρα δεν έχω δώσει ποτέ σημασία αν δεν είναι κάτι επικίνδυνο. Πραγματικά ένιωσα ότι ήθελα να ανοίξει η γη να με καταπιεί. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...