Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γενέθλια σε παιδότοπο ή σε σπίτι;


Recommended Posts

Εγώ πιστεύω ότι όταν πας σε μία γιορτή, συνηθίζεται να πηγαίνεις ένα δώρο. Ο άλλος λέει ευχαριστώ. Το 'δεν χρειάζεται' δεν .... χρειάζεται. Εννοείται ο άλλος δεν εξαρτάται από το δώρο σου. Δεν είναι απαραίτητο να το λεει. Δηλαδή τι ; να έρθει ο άλλος στα γενέθλια του παιδιού χωρίς να κρατάει κάτι; Οκ καλοδεχούμενος αλλά δεν συνηθίζεται. 

Όταν ο γιος μου άρχισε να δέχεται φίλους στο σπίτι, μία μαμά την πρώτη φορά του έφερε ένα δώρο. Την δέυτερη ξανά. Ε εκεί της είπα, κοίτα, δεν χρειάζεται να το κάνουμε αυτό. Ανταλλάσσουμε επισκέψεις, θα το κάνουμε συχνά, δεν μπορεί να κουβαλάμε πάντα κάτι. Ναι, αυτό 'δεν χρειάζεται' . Αλλά στα γενέθλια θα πω 'δεν χρειάζεται'. ; Γιατί να το πω; Από αμηχανία ίσως; Από καθωσπρεπισμό; χμμμμμ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, λουκουμαδάκι είπε:

Όχι το ανάποδο. Δεν κοιτάζω το αντικείμενο. Το αντικείμενο δεν σου είναι απαραίτητο. Την κίνηση είναι σα να απορρίπτεις. Το ότι σε σκέφτηκα. Το ότι σου προσφέρω κάτι με αγάπη. Πχ εσύ πήγες καλτσάκια στο μωρό. τα είχε ανάγκη; Όχι. Το ήξερες ότι δεν τα είχε ανάγκη; Ναι. Παρόλα αυτά τα έδωσες. Γιατί; Γιατί ήθελες να κάνεις ένα δωράκι έτσι χωρίς ανταπόδοση γιατί το ένιωσες. Είναι σα να σου ακυρώνει ο άλλος την πρόθεση όταν σου λέει δε χρειαζόταν. Ούτε φυσικά όπως ειπώθηκε αν δεν το πεις ο άλλος θα σκεφτεί α δε μου είπε δεν ήταν ανάγκη άρα θέλει δώρα όχι εμένα το θεωρώ εντελώς κουλό συμπέρασμα συγγνώμη mama :)

Δεν στο φέρνω γιατί χρειάζεται και πρέπει για να μου λες δεν χρειαζόταν δεν έπρεπε. Στο φέρνω γιατί θέλω να σου κάνω ένα δώρο. Δεν ξέρω πως αλλιώς να το πω. 

Χαχα δεν πειράζει δεν παρεξηγουμαι, αλλά η αλήθεια είναι ότι κ εγώ όταν πάω κάτι έτσι μου λέει ο άλλος, ποτέ όμως δεν το πήρα στραβά. Ίσως επειδή κ εγώ το ίδιο λέω!

πρίν από 33 λεπτά , Βερενίκη είπε:

Εγώ πιστεύω ότι όταν πας σε μία γιορτή, συνηθίζεται να πηγαίνεις ένα δώρο. Ο άλλος λέει ευχαριστώ. Το 'δεν χρειάζεται' δεν .... χρειάζεται. Εννοείται ο άλλος δεν εξαρτάται από το δώρο σου. Δεν είναι απαραίτητο να το λεει. Δηλαδή τι ; να έρθει ο άλλος στα γενέθλια του παιδιού χωρίς να κρατάει κάτι; Οκ καλοδεχούμενος αλλά δεν συνηθίζεται. 

Όταν ο γιος μου άρχισε να δέχεται φίλους στο σπίτι, μία μαμά την πρώτη φορά του έφερε ένα δώρο. Την δέυτερη ξανά. Ε εκεί της είπα, κοίτα, δεν χρειάζεται να το κάνουμε αυτό. Ανταλλάσσουμε επισκέψεις, θα το κάνουμε συχνά, δεν μπορεί να κουβαλάμε πάντα κάτι. Ναι, αυτό 'δεν χρειάζεται' . Αλλά στα γενέθλια θα πω 'δεν χρειάζεται'. ; Γιατί να το πω; Από αμηχανία ίσως; Από καθωσπρεπισμό; χμμμμμ

Η αλήθεια είναι ότι εγώ το δώρο που φέρνει ο άλλος το έλεγα για επισκέψεις, όχι σε γιορτή. Στα παιδιά εννοείται ότι δεν θα πας με άδεια χέρια, αφού το περιμένουν κ χαίρονται! Περισσότερο εμένα το σχόλιο πήγαινε για επίσκεψη που για να μην έρθουν με άδεια χέρια φέρνουν κάτι

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Ποσο αληθινό!

Ξερεις τι έγραψε ο βολταϊκό?

Το περιττό πράγμα πολύ απαραίτητο.

Ο βολτερος έγινε φωτοβολταικο

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Βερενίκη είπε:

Εγώ πιστεύω ότι όταν πας σε μία γιορτή, συνηθίζεται να πηγαίνεις ένα δώρο. Ο άλλος λέει ευχαριστώ. Το 'δεν χρειάζεται' δεν .... χρειάζεται. Εννοείται ο άλλος δεν εξαρτάται από το δώρο σου. Δεν είναι απαραίτητο να το λεει. Δηλαδή τι ; να έρθει ο άλλος στα γενέθλια του παιδιού χωρίς να κρατάει κάτι; Οκ καλοδεχούμενος αλλά δεν συνηθίζεται. 

Όταν ο γιος μου άρχισε να δέχεται φίλους στο σπίτι, μία μαμά την πρώτη φορά του έφερε ένα δώρο. Την δέυτερη ξανά. Ε εκεί της είπα, κοίτα, δεν χρειάζεται να το κάνουμε αυτό. Ανταλλάσσουμε επισκέψεις, θα το κάνουμε συχνά, δεν μπορεί να κουβαλάμε πάντα κάτι. Ναι, αυτό 'δεν χρειάζεται' . Αλλά στα γενέθλια θα πω 'δεν χρειάζεται'. ; Γιατί να το πω; Από αμηχανία ίσως; Από καθωσπρεπισμό; χμμμμμ

 

Αλλο το "δεν ειναι απαραιτητο να το λεει γιατι εννοειται", αλλο το "δεν ειναι ωραιο να το λεει γιατι ειναι σαν να απορριπτει το δωρο". Και το να λεμε οτι λεγεται απο καθωσπρεπισμο, με την ιδια λογικη θα μπορουσαμε να πουμε οτι και ο αλλος φερνει δωρο απο καθωσπρεπισμο. Δεν ειναι ετσι ομως, μπορει να φερνει δωρο επειδη το νιωθει και μπορει να λες οτι δεν χρειαζοταν επισης επειδη το νιωθεις. Παντως το να αναλυουμε τοσο μια φραση που λεγεται σχεδον αυτοματα-εθιμικα οπως το ευχαριστω, μου φαινεται πιο τρελο κι απο το να αναλυουμε τα δωρακια των παρτυ! 

 

Παντως εμενα η κουβεντα χρησιμη μου φαινεται, γιατι σκεφτομαστε καποια πραγματα που λεμε σε φιλους μας οτι μπορει να τους φαινονται περιεργα, ή σντιστοιχα καποια πραγματα που λενε/κανουν αυτοι και μας φαινονται καπως, διαβαζιντας εξηγησεις αποψεων μπορουμε να καταλαβουμε και το σκεπτικο και τη διαθεση του φιλου μας που μας λεει/κανει κατι που μας φαινεται περιεργο. Πχ περσι με την καραντινα οι νονοι ελεγαν τι θα κανουμε με τα δωρα και να τους πουμε ενα ΙΒΑΝ να βαλουν λεφτα. Ειπα οτι δεν χρειαζεται και δεν ειμαστε ξενοι να κραταμε τοσο τα τυπικα και οτι καποια στιγμη θα βρεθουμε και θα ανταλλαξουμε δωρα, ισως και αρχικα να ειπα και οτι δεν χρειαζεται και καθολου, ουτε που θυμαμαι. Και δεν εστειλα ποτε ΙΒΑΝ. Τωρα σκεφτομαι οτι μπορει να θεωρηθηκε οτι απορριπτω την προθεση τους.

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, little lamb said:

. Παντως το να αναλυουμε τοσο μια φραση που λεγεται σχεδον αυτοματα-εθιμικα οπως το ευχαριστω, μου φαινεται πιο τρελο κι απο το να αναλυουμε τα δωρακια των παρτυ! 

 

Συμφωνώ, αλλά εσένα βλέπω να αναλύεις:razz:. Δεν διάβασα κάποιος να λέει ότι είναι παρεξηγήσιμο. Απλά κάποιοι το θεωρούν περιττό. Εμένα δεν με ενοχλεί να μου το πουν. Όποιος με ρωτάει τί να φέρει, δεν λέω ποτέ τίποτα, διότι ξέρω ότι κάτι θα φέρουν, οπότε ας βοηθήσω. Και εγώ ρωτάω συχνά. Και ναι, είναι εξίσου παράλογο με τα δωράκια των πάρτυ το να το αναλύουμε. Σαν επόμενο θέμα, μπορούμε να τσακωθούμε για αυτή τη νέα μόδα να βγάζουμε ακριβές τρισδιάστατες τούρτες με ζαχαρόπαστα , για να πλουτίζουν τα ζαχαροπλαστεία, ενώ μια χαρά ήταν αυτές που είχαμε παλιά.. περιμένω να κάνει κάποιος την αρχή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

14 minutes ago, Anna3011 said:

αλλά στην τελική για ένα μπουκάλι σαπουνόφουσκες και μια καρτέλα αυτοκόλλητα μιλάμε

Και εγώ αυτά έδωσα!

 

14 minutes ago, Anna3011 said:

Μη με προκαλείς... :mrgreen:

Έλα έλα!

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Anna3011 said:

Άσε δε μπορώ... Η μικρή έχει ήδη διαλέξει τούρτα paw patrol τίγκα στη ζαχαρόπαστα. Πόσο τρολ να γίνω;

Τρισδιάστατη?? Μην πάρεις πολύ μεγάλη! Πήρα 5,500 κιλά για 40 άτομα, φοβούμενη ότι δεν θα φτάσει και έμεινε η μισή! Τα τσιγκουνεύτηκε η υπεύθυνη τα κομμάτια! Ήταν τρομερή όμως, αν θες να σου πω ζαχαροπλαστείο! Αν και λογικά έχετε ήδη διαλέξει!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 32 λεπτά , Yovanna είπε:

Σαν επόμενο θέμα, μπορούμε να τσακωθούμε για αυτή τη νέα μόδα να βγάζουμε ακριβές τρισδιάστατες τούρτες με ζαχαρόπαστα , για να πλουτίζουν τα ζαχαροπλαστεία, ενώ μια χαρά ήταν αυτές που είχαμε παλιά.. περιμένω να κάνει κάποιος την αρχή.

 

Τουλαχιστον αυτες τρωγονται, στους γαμους που ειναι φελιζολ και τρως απο αλλη τι να πουμε; :-P:-P

 

πρίν από 32 λεπτά , Yovanna είπε:

Συμφωνώ, αλλά εσένα βλέπω να αναλύεις:razz:. Δεν διάβασα κάποιος να λέει ότι είναι παρεξηγήσιμο. Απλά κάποιοι το θεωρούν περιττό. 

 

Ναι καλε καποιος το ειπε, ουτε που θυμαμαι ποιος και ουτε που θυμαμαι πως ηρθε η κουβεντα, δεν το ανελυσα εγω παντως, εγω απαντησα! Ουτε για τα δωρακια το ξεκινησα κοινωνιολογικα, για τα πολλα μπιχλιπιδακια στο σπιτι ειπα αρχικα! Αληθεια δεν εχω ποτε προθεση να τραβηξει τοσο μια κουβεντα, κι εγω χανω ωρα εξαλλου με το να ελεγχω αν εγραψε καποιος και να απαντησω πριν γραφτουν πολλα αλλα και χαθει ο ειρμος για να μη φτανει το βραδυ και να πρεπει να διαβαζω σελιδες μαζεμενες κ να κανω 10 παραθεσεις!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

15 minutes ago, Yovanna said:

Τρισδιάστατη?? Μην πάρεις πολύ μεγάλη! Πήρα 5,500 κιλά για 40 άτομα, φοβούμενη ότι δεν θα φτάσει και έμεινε η μισή! Τα τσιγκουνεύτηκε η υπεύθυνη τα κομμάτια! Ήταν τρομερή όμως, αν θες να σου πω ζαχαροπλαστείο! Αν και λογικά έχετε ήδη διαλέξει!

Εγώ θέλω να μου πεις ζαχαροπλαστειο! Γιατί η περσινή ζαχαροπαστα μας βγήκε όμορφη απέξω αλλά γεύση σοβας από μεσα 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , maripoz είπε:

Εγώ θέλω να μου πεις ζαχαροπλαστειο! Γιατί η περσινή ζαχαροπαστα μας βγήκε όμορφη απέξω αλλά γεύση σοβας από μεσα 

Πάντα περισσεύει.Εγω παίρνω πάντα από το fresh.ακριβα βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, μαγιοπουλας said:

Πάντα περισσεύει.Εγω παίρνω πάντα από το fresh.ακριβα βέβαια.

Κάνουν τα fresh ζαχαροπαστα κατά παραγγελία? Νόμιζα ότι είχαν στάνταρ σχέδια. Πήραμε μια τέλεια σχέδιο κολοκυθα με ζαχαροπαστα τώρα στο Halloween από τα fresh 

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, μαγιοπουλας said:

Πάντα περισσεύει.Εγω παίρνω πάντα από το fresh.ακριβα βέβαια.

Και από κει που πήρα εγώ ακριβά ήταν.. Το fresh μου αρέσει και εμένα , έχει φοβερά γλυκά και ψωνίζω γενικά, αλλά στα γενέθλια της ανιψιάς μου, ο ξάδεφος μου είχε πάρει απο fresh μια μεγάλη ακριβή τούρτα κείκ για το πάρτι της και ήταν το χειρότερο πράγμα που είχα φάει ποτέ ( νομίζω όλοι την τρώγαμε και τον κοιτούσαμε με απορία, του στυλ, τί μας ταίζει τώρα). Οπότε δεν το ρισκάρω για γενέθλια.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

12 minutes ago, maripoz said:

Κάνουν τα fresh ζαχαροπαστα κατά παραγγελία? Νόμιζα ότι είχαν στάνταρ σχέδια ανάλογα την εποχή. Πήραμε μια τέλεια σχέδιο κολοκυθα με ζαχαροπαστα τώρα στο Halloween από τα fresh 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 58 λεπτά , Yovanna είπε:

Τρισδιάστατη?? Μην πάρεις πολύ μεγάλη! Πήρα 5,500 κιλά για 40 άτομα, φοβούμενη ότι δεν θα φτάσει και έμεινε η μισή! Τα τσιγκουνεύτηκε η υπεύθυνη τα κομμάτια! Ήταν τρομερή όμως, αν θες να σου πω ζαχαροπλαστείο! Αν και λογικά έχετε ήδη διαλέξει!

Παιδιά εδώ και εγώ στα δικά μου γενέθλια με ζαχαροπαστα παίρνω χαχα 

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Super.mum said:

Παιδιά εδώ και εγώ στα δικά μου γενέθλια με ζαχαροπαστα παίρνω χαχα 

Μα και εσύ παιδάκι παιδάκι είσαι!:-D 

Εμένα γευστικά δεν μου αρέσει η ζαχαρόπαστα, την αφαιρώ πριν την φάω, προτιμώ την κλασική τούρτα, αλλά εμφανισιακά, με ζαχαρόπαστα είναι άπαιχτη! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Yovanna είπε:

Μα και εσύ παιδάκι παιδάκι είσαι!:-D 

Εμένα γευστικά δεν μου αρέσει η ζαχαρόπαστα, την αφαιρώ πριν την φάω, προτιμώ την κλασική τούρτα, αλλά εμφανισιακά, με ζαχαρόπαστα είναι άπαιχτη! 

Χαχα να σε καλά :p τώρα βέβαια που πέφτουν τα  γενέθλια μου μαζί με του μικρού τον ίδιο μήνα μας φαίνεται στο budget , όχι μόνο για τις τούρτες και για τα τραπέζια και τα δωρα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 53 λεπτά , Yovanna είπε:

Και από κει που πήρα εγώ ακριβά ήταν.. Το fresh μου αρέσει και εμένα , έχει φοβερά γλυκά και ψωνίζω γενικά, αλλά στα γενέθλια της ανιψιάς μου, ο ξάδεφος μου είχε πάρει απο fresh μια μεγάλη ακριβή τούρτα κείκ για το πάρτι της και ήταν το χειρότερο πράγμα που είχα φάει ποτέ ( νομίζω όλοι την τρώγαμε και τον κοιτούσαμε με απορία, του στυλ, τί μας ταίζει τώρα). Οπότε δεν το ρισκάρω για γενέθλια.. 

Σοβαρά?πάντα μένουμε ευχαριστημένοι.κριμα

πρίν από 54 λεπτά , maripoz είπε:

 

Ναι.βεβαια.ο.το θες.μου κάνουν ακριβές αντίγραφο από φωτο

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

Συμφωνώ, αλλά εσένα βλέπω να αναλύεις:razz:. Δεν διάβασα κάποιος να λέει ότι είναι παρεξηγήσιμο. Απλά κάποιοι το θεωρούν περιττό. Εμένα δεν με ενοχλεί να μου το πουν. Όποιος με ρωτάει τί να φέρει, δεν λέω ποτέ τίποτα, διότι ξέρω ότι κάτι θα φέρουν, οπότε ας βοηθήσω. Και εγώ ρωτάω συχνά. Και ναι, είναι εξίσου παράλογο με τα δωράκια των πάρτυ το να το αναλύουμε. Σαν επόμενο θέμα, μπορούμε να τσακωθούμε για αυτή τη νέα μόδα να βγάζουμε ακριβές τρισδιάστατες τούρτες με ζαχαρόπαστα , για να πλουτίζουν τα ζαχαροπλαστεία, ενώ μια χαρά ήταν αυτές που είχαμε παλιά.. περιμένω να κάνει κάποιος την αρχή.

Μη τσακωθούμε πολύ όμως έρχονται και Χριστούγεννα με ποιόν θα σχολιάζουμε τα δώρα και τους στολισμούς; η κάθε μία μόνη της; :lol:

4 ώρες πρίν, Βερενίκη είπε:

Εγώ πιστεύω ότι όταν πας σε μία γιορτή, συνηθίζεται να πηγαίνεις ένα δώρο. Ο άλλος λέει ευχαριστώ. Το 'δεν χρειάζεται' δεν .... χρειάζεται. Εννοείται ο άλλος δεν εξαρτάται από το δώρο σου. Δεν είναι απαραίτητο να το λεει. Δηλαδή τι ; να έρθει ο άλλος στα γενέθλια του παιδιού χωρίς να κρατάει κάτι; Οκ καλοδεχούμενος αλλά δεν συνηθίζεται. 

Όταν ο γιος μου άρχισε να δέχεται φίλους στο σπίτι, μία μαμά την πρώτη φορά του έφερε ένα δώρο. Την δέυτερη ξανά. Ε εκεί της είπα, κοίτα, δεν χρειάζεται να το κάνουμε αυτό. Ανταλλάσσουμε επισκέψεις, θα το κάνουμε συχνά, δεν μπορεί να κουβαλάμε πάντα κάτι. Ναι, αυτό 'δεν χρειάζεται' . Αλλά στα γενέθλια θα πω 'δεν χρειάζεται'. ; Γιατί να το πω; Από αμηχανία ίσως; Από καθωσπρεπισμό; χμμμμμ

Ναι στις συχνές επισκέψεις μπορείς να το πεις η σε κάτι υπερβολικό 

2 ώρες πρίν, little lamb είπε:

 

Αλλο το "δεν ειναι απαραιτητο να το λεει γιατι εννοειται", αλλο το "δεν ειναι ωραιο να το λεει γιατι ειναι σαν να απορριπτει το δωρο". Και το να λεμε οτι λεγεται απο καθωσπρεπισμο, με την ιδια λογικη θα μπορουσαμε να πουμε οτι και ο αλλος φερνει δωρο απο καθωσπρεπισμο. Δεν ειναι ετσι ομως, μπορει να φερνει δωρο επειδη το νιωθει και μπορει να λες οτι δεν χρειαζοταν επισης επειδη το νιωθεις. Παντως το να αναλυουμε τοσο μια φραση που λεγεται σχεδον αυτοματα-εθιμικα οπως το ευχαριστω, μου φαινεται πιο τρελο κι απο το να αναλυουμε τα δωρακια των παρτυ! 

 

Παντως εμενα η κουβεντα χρησιμη μου φαινεται, γιατι σκεφτομαστε καποια πραγματα που λεμε σε φιλους μας οτι μπορει να τους φαινονται περιεργα, ή σντιστοιχα καποια πραγματα που λενε/κανουν αυτοι και μας φαινονται καπως, διαβαζιντας εξηγησεις αποψεων μπορουμε να καταλαβουμε και το σκεπτικο και τη διαθεση του φιλου μας που μας λεει/κανει κατι που μας φαινεται περιεργο. Πχ περσι με την καραντινα οι νονοι ελεγαν τι θα κανουμε με τα δωρα και να τους πουμε ενα ΙΒΑΝ να βαλουν λεφτα. Ειπα οτι δεν χρειαζεται και δεν ειμαστε ξενοι να κραταμε τοσο τα τυπικα και οτι καποια στιγμη θα βρεθουμε και θα ανταλλαξουμε δωρα, ισως και αρχικα να ειπα και οτι δεν χρειαζεται και καθολου, ουτε που θυμαμαι. Και δεν εστειλα ποτε ΙΒΑΝ. Τωρα σκεφτομαι οτι μπορει να θεωρηθηκε οτι απορριπτω την προθεση τους.

Ε όχι οκ σε ιδιαίτερες συνθήκες όπως οι περσυνές μπορείς να πεις δεν χρειάζεται τώρα όταν βρεθούμε να είμαστε καλά να σας δούμε και από κοντά! 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

Τρισδιάστατη?? Μην πάρεις πολύ μεγάλη! Πήρα 5,500 κιλά για 40 άτομα, φοβούμενη ότι δεν θα φτάσει και έμεινε η μισή! Τα τσιγκουνεύτηκε η υπεύθυνη τα κομμάτια! Ήταν τρομερή όμως, αν θες να σου πω ζαχαροπλαστείο! Αν και λογικά έχετε ήδη διαλέξει!

Στείλε στείλε! Τι και αν διαλέξαμε; Είμαστε σε ηλικία που αλλάζουμε γνώμη κάθε 5λεπτο! Για ποσότητες θα σας συμβουλευτώ όταν κατασταλάξουμε στο τι θα κάνουμε. Άτιμε κόβιντ...

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν εχω κανει ποτε με ζαχαροπαστα (γιατι δεν εχουμε προλαβει να κανουμε και ποτε παρτυ) και θελω πολυ! Περσι ειπα να πειραματιστω να φτιαξουμε μονοι μας κατι, ωστε αν δεν πετυχει να μην ειναι σε χρονιά με καλεσμενους. Αλλα πηρα λιγη ποσοτητα ζαχαροπαστας και δεν εφτανε να καλυψω ολη την τουρτα κι ετσι εφτιαξα μονο κατι φιγουριτσες κ βαλαμε πανω. Παραλληλα ο αντρας μου πειραματιζοταν να κατασκευασει και ζαχαροπαστα ο ιδιος, αλλα του βγηκε ρευστη καπως σαν γλασο. Καλυψαμε την τουρτα με αυτο και βαλαμε απο πανω τις φιγουριτσες μου. Μεγαλη επιτυχια... :-P Απο νοστιμιά ομως ηταν ωραια.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 47 λεπτά , mama16 είπε:

Ούτε κ εγώ έχω κάνει ποτέ με ζαχαρόπαστα, η αλήθεια είναι ότι φαίνονται πολύ ωραίες εμφανισιακά αλλά σε γεύση μου αρέσουν περισσότερο οι κλασικές..

 

Εμενα οι κλασικες καθολου. Δηλαδη οχι μονο τωρα που υπαρχουν σαν μετρο συγκρισης αυτες με τη ζαχαροπαστα. Ποτε δεν μου αρεσαν οι κλασικες, μου φαινονται "αραιές", αφρος καπως. Και οι κρεμες τους και η σαντιγι και το παντεσπανι. Ενω ειμαι πολυ του γλυκου, οι τουρτες δεν μου αρεσουν. Η υφη. Η γευση μπορει να ειναι σουπερ αλλα με χαλαει η υφη. Θελω κατι πιο παχυ,πηχτο. Η τουρτα του γαμου μας ηταν ωραια, καπως πηχτη η κρεμα και το παντεσπανι κριτσανιστο σαν να ειχε μπισκοτο καπως. Αυτη μου αρεσε, αλλα σχεδον ποτε δεν εχω πετυχει τετοια τουρτα σε γενεθλια.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...