Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γενέθλια σε παιδότοπο ή σε σπίτι;


Recommended Posts

Εμάς μας απαγόρεψαν τα πάντα να πηγαίνουμε σκεφτείτε ούτε τσάντα δεν έχει ένα παγούρι πηγαινοφέρνουμε οπότε για φέτος δεν τα σκέφτομαι. Του χρόνου να είμαστε καλά! Στο σπίτι ότι γιόρτασε και στον παιδότοπο πρόπερσυ δεν είχα κάτι η αλήθεια είναι αλλά από του χρόνου σίγουρα. Σε ένα πάρτυ που πήγαμε μας έδωσαν παζλ αυτά τα trefll τα μικρά μια χαρά χάρηκε και το κάνει ακόμα! 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 33 λεπτά , Anna3011 είπε:

Πάντως γενικά δε σε βρίσκουμε πουθενά! Πριν κανά μήνα γκρίνιαζες που στο σχολείο ο μικρός θα δέχεται κεράσματα και εσύ δε θες να δίνεις γλυκά και τώρα που σου λέμε για δώρα αντί γλυκού πάλι παραπονιέσαι. Τελικά τι να προσφέρει ο δόλιος ο γονιός; Παστέλι ή τίποτα; 

Δεν παραπονέθηκα για τα κεράσματα. Του τα δίνω κιόλας αντί να τα φάω. Μέχρι και σοκοφρετάκι από το δικό μου σχολείο έφερα. Απλώς είχα πει ότι εξεπλάγην γιατι πίστευα ότι δεν θεωρείται αποδεκτό από θέμα διατροφής να κερνιούνται σοκοφρετάκια κ τέτοια στα σχολεία. 

 

Νομίζω ότι κάτι μου κάνει άσχημο κλικ στο ότι ο εορτάζων θα κάνει δώρο. Πολύ άσχημο κλικ, δεν ξέρω γιατί. Μάλλον γιατί το συνδέω με το ότι περνάει το λάθος μήνυμα ότι το παιδί πάντα δικαιούται δώρο. Αφού τώρα σκέφτηκα αν κάνω πάρτι, αφού τα παιδάκια θα περιμένουν κάτι, να είναι κάτι που θα προκύψει από παιχνίδι άρα θα πάρουν κάτι αλλά δεν θα παρουσιαστεί ως δώρο, και να δώσω και ένα τσαντάκι με κάποιο κέρασμα φαγώσιμο που μου ταιριάζει πιο πολύ σαν κίνηση να προσφέρει ο εορτάζων. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Έσπερος είπε:

Ζήτησα βασικά. Και νομίζω ότι δεν έχω δείξει να επιτίθεμαι και να προσβάλλω, ούτε καν να αντιδρώ όταν ακούω διάφορα άρα δικαιούμαι μια φορά κι εγώ λίγο κακό χιούμορ. 

 

 

η αληθεια ειναι οτι κ εγω θα ελεγα οτι δ υπαρχει λογος να συνεχιστει απο την στιγμη που ζητησες

αλλα χανεις το δικιο σου με τις εκφρασεις που χρησιμοποιεις κ την επιμονη σου μετα.δ εννοω να αλλαξεις γνωμη η να μην την πεις.αλλα ειναι καπως ο τροπος πολλες φορες

1 hour ago, Έσπερος είπε:

Νομίζω ότι κάτι τέτοιο είναι που με ενοχλει κ εμένα. Πέραν του ότι θεωρώ ότι είναι μόδα που δημιούργησε μια ψεύτικη ανάγκη και κάποιοι πλουτίζουν βλ Τζάμπο, έχω την εντύπωση ότι έτσι τα παιδια μαθαίνουν ότι πάντα δικαιούνται δώρο, είτε γιορτάζουν είτε πηγαίνουν καλεσμένοι κάπου. Αυτό πιστεύω με ενοχλεί πιο πολύ απ όλα γι αυτό λέω ότι αν ήταν να κάνουμε ένα παιχνίδι στο πάρτι κ να τα κρατήσουν μετά, μου φαίνεται πιο λογικό. Αλλά τη φάση ότι γιορτάζω εγώ άρα θα πάρετε δώρο εσείς, δεν μπορώ να τη δικαιολογήσω. Πώς θα μαθει το παιδί να διαχωρίζει τις περιστάσεις; 

οχι δ θεωρω οτι τους περναει αυτο το μνμ.γτ προσωπικα δ τους εχω μαθει να το περιμενουν.δ θα παρεξηγηθουν  αν πανε σε παρτυ κ δ εχει.ο ανηψιος μου δ ειχε,εκτος απο μια ζωγραφια που εκαναν εκει(χωρος απασχολησης/παιδοτοπος).κ τα περισσοτερα παιδακια δ πανε με αυτο το σκεπτικο,αν παρουν ομως θα χαρουν

επισης ειναι συνηθες σε μικρα παιδακια.δ νομιζω το γυμνασιοπαιδο να δινει συμβολικα δωρακια στο τελος του παρτυ

1 hour ago, Έσπερος είπε:

Είναι όμως μια ανάγκη να κάνουμε συμβολικά δώρα. Αναρωτιέμαι αν προέκυψε από την επιθυμία να μην ζηλεύουν τα παιδιά που παίρνει δώρο αυτός που γιορτάζει. 

Νομίζω ότι οι χαρακτηρισμοι δείχνουν ότι η διάθεση ήταν χιουμοριστική, άσχετο αν δεν ήταν πετυχημένο χιούμορ. Δεν νομίζω ότι αυτά τα δώρα αγοράζονται με μελέτη και περίσκεψη για το τι προσφέρουν ως παιχνίδι, μάλλον επιλέγονται γιατί έχουν πλάκα, ταιριάζουν στο θέμα του πάρτι ή κάνουν εντύπωση κ αρέσουν ή είναι της μόδας την εκάστοτε εποχή. Δεν είναι πράγματα που θα πήγαινε κανείς ως κανονικό δώρο ούτε θα αγόραζε στο παιδί του για να παίζει. Απ αυτή την εννοια το είπα. Ο λόγος ύπαρξής τους είναι μόνο για τέτοιες περιστάσεις, γι αυτό και τοχαρακτηρίζω ως ψευτικη ανάγκη.

η αληθεια ειναι οτι δ θα παω για δωρο μπαλονι η σφραγιδα.αλλα εννοειται πως τα αγοραζω για τα παιδια μου.πχ τις φουσκες.δ το συζητω για αλλα δωρακια που ειπωθηκαν οπως ζωγραφιες,μπογιες,βιβλια,πινακακια κλπ κ στεκονται μια χαρα σαν δωρακια απο εστω μια επισκεψη η τα παιρνουμε φουλ

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, λουκουμαδάκι είπε:
6 ώρες πρίν, samsympan είπε:

Παιδιά εγώ έχω λατρέψει την ιπτάμενη τίγρη και πάντα ψωνίζω από εκεί τέτοια μικροδωράκια (δεν μπορώ να το χωνέψω που δεν έχει online shop).

 Έχει πλέον. Το ανέβασαν στο ίνσταγκραμ. Μη λιποθυμήσεις. :lol:

Λοιπόν κάπου το πήρε το μάτι μου, αλλά νόμιζα αφορά στο εξωτερικό. Αλλά σωστά μιλάς! Γράφει και shipping to Greece!

@μαγιοπουλας η ατάκα "ήρεμα το λέω" που έγραψες παραπάνω, θέλω να σου πω: α) την βρίσκω κορυφαία γενικότερα, β) με έκανε και χαμογέλασα και είμαι στις μαύρες μου.

Επίσης ήθελα να πω, πόσο ωραίο βρίσκω να ετοιμάζεις πακέτα, σακούλες, φάκελους, κάρτουλες δώρων για να προσφέρεις. Πέρα από το περιεχόμενο. Η διαδικασία του αμπαλάζ, του στολισμού. Για εμένα θα έλεγα είναι σχεδόν ψυχοθεραπευτικό. Έχω φάει και κόλλημα τελευταία με κάτι βιντεάκια που δείχνουν τρόπους περιτυλίγματος δώρων, κατασκευής φακέλων, κλπ. Μιλάμε για άλλο level στο αμπαλάζ. Αφού τις προάλλες που πήρα ένα δώρο και πήγα στο χώρο του αμπαλάζ, κοιτούσα την κοπέλα που το τύλιγε και έσφιγγα τα χέρια στις τσέπες να μην τιναχτούν αυτοβούλως και της αρπάξω το ψαλίδι που έκοβε ασύμετρα... επαναλλαμβάνω α συ με τρά (γγγκκκχχχ) το χαρτί περιτυλίγματος και σαν να μην έφτανε αυτό έβαλε δύο μικρά σελοτέιπ στην μια πλευρά κι ένααα ένααα μεγάλο στην άλλη και α κε ντρά ρι στοοο... (κλαψ κλαψ). Περαστικά μου... ξέρω.

(Αυτό για να ευθυμίσουμε λιγάκι)

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , samsympan είπε:

Λοιπόν κάπου το πήρε το μάτι μου, αλλά νόμιζα αφορά στο εξωτερικό. Αλλά σωστά μιλάς! Γράφει και shipping to Greece!

@μαγιοπουλας η ατάκα "ήρεμα το λέω" που έγραψες παραπάνω, θέλω να σου πω: α) την βρίσκω κορυφαία γενικότερα, β) με έκανε και χαμογέλασα και είμαι στις μαύρες μου.

Επίσης ήθελα να πω, πόσο ωραίο βρίσκω να ετοιμάζεις πακέτα, σακούλες, φάκελους, κάρτουλες δώρων για να προσφέρεις. Πέρα από το περιεχόμενο. Η διαδικασία του αμπαλάζ, του στολισμού. Για εμένα θα έλεγα είναι σχεδόν ψυχοθεραπευτικό. Έχω φάει και κόλλημα τελευταία με κάτι βιντεάκια που δείχνουν τρόπους περιτύλιξης δώρων, κατασκευής φακέλων, κλπ. Μιλάμε για άλλο level στο αμπαλάζ. Αφού τις προάλλες που πήρα ένα δώρο και πήγα στο χώρο του αμπαλάζ, κοιτούσα την κοπέλα που το τύλιγε και έσφιγγα τα χέρια στις τσέπες να μην τιναχτούν αυτοβούλως και της αρπάξω το ψαλίδι που έκοβε ασύμετρα... επαναλλαμβάνω α συ με τρά (γγγκκκχχχ) το χαρτί περιτυλίγματος και σαν να μην έφτανε αυτό έβαλε δύο μικρά σελοτέιπ στην μια πλευρά κι ένααα ένααα μεγάλο στην άλλη και α κε ντρά ρι στοοο... (κλαψ κλαψ). Περαστικά μου... ξέρω.

(Αυτό για να ευθυμίσουμε λιγάκι)

Έπρεπε να σου δείξω πως τύλιξα ένα τεράστιο κουτί από Μουστάκα με 4 χαρτιά που μου έδωσαν. Θα έκλαιγες με μαύρο δάκρυ θα το έσκιζες κομφετί δεν πιάνουν τα χέρια μου καθόλου όσα βιντεάκια και αν έχω δει :lol:

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 45 λεπτά , vicky86 είπε:

οχι δ θεωρω οτι τους περναει αυτο το μνμ.γτ προσωπικα δ τους εχω μαθει να το περιμενουν.δ θα παρεξηγηθουν  αν πανε σε παρτυ κ δ εχει.ο ανηψιος μου δ ειχε,εκτος απο μια ζωγραφια που εκαναν εκει(χωρος απασχολησης/παιδοτοπος).κ τα περισσοτερα παιδακια δ πανε με αυτο το σκεπτικο,αν παρουν ομως θα χαρουν

επισης ειναι συνηθες σε μικρα παιδακια.δ νομιζω το γυμνασιοπαιδο να δινει συμβολικα δωρακια στο τελος του παρτυ

Εδώ πάντως έχω διαβάσει ότι πολλά παιδιά αναρωτιούνται γιατί δεν πήραν δώρο σε τέτοιες περιπτώσεις. Σε παιδικό πάρτι έχω να πάω από όταν είχε γενέθλια η βαφτιστήρια της μαμάς μου που είναι φοιτήτρια τώρα, δεν έχω εικόνα ως καλεσμένη αν συμβαίνει, ούτε έχουμε βρεθεί με τετοια δωρα από γενέθλια, μόνο από βαφτίσεις. Ίσως γι αυτό μου κάνει τόσο κακή εντύπωση η συνήθεια. Γιατί τη βλέπω ακόμα με την οπτική όπως όταν δεν είχα παιδί. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Yovanna είπε:

Προφανώς, ό,τι και να προσφέρει, προσφέρει δεν προσφέρει, από κάποιους κράξιμο θα φάει.. οπότε κ΄κάνουμε ό,τι μας αρέσει για αυτούς που θα το εκτιμήσουν και τέλος. Τους άλλους δεν τους βλέπουμε και δεν μας αφορούν..

Τρομερό ε?Ξεκίνησε με χαρά αυτή η συζήτηση και κοίτα κατάντια....κατάντια κ μιζέρια.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Τρομερό ε?Ξεκίνησε με χαρά αυτή η συζήτηση και κοίτα κατάντια....κατάντια κ μιζέρια.

Εντάξει δεν είναι κ τόσο άσχημα τα πράγματα, κακώς το παίρνεις τόσο προσωπικά; Βαριά; Καθείς με την απόψη του, είμαστε απλά σε ένα φόρουμ. Έχεις τόσα πραγματικά προβλήματα. Οι 9 στις 10 εδώ ακόμα χαρούμενα μιλάνε για αυτό, γιατί δεν επικεντρώνεσαι εκεί; Δεν είναι μίζερη η κουβέντα.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 44 λεπτά , samsympan είπε:

Λοιπόν κάπου το πήρε το μάτι μου, αλλά νόμιζα αφορά στο εξωτερικό. Αλλά σωστά μιλάς! Γράφει και shipping to Greece!

@μαγιοπουλας η ατάκα "ήρεμα το λέω" που έγραψες παραπάνω, θέλω να σου πω: α) την βρίσκω κορυφαία γενικότερα, β) με έκανε και χαμογέλασα και είμαι στις μαύρες μου.

Επίσης ήθελα να πω, πόσο ωραίο βρίσκω να ετοιμάζεις πακέτα, σακούλες, φάκελους, κάρτουλες δώρων για να προσφέρεις. Πέρα από το περιεχόμενο. Η διαδικασία του αμπαλάζ, του στολισμού. Για εμένα θα έλεγα είναι σχεδόν ψυχοθεραπευτικό. Έχω φάει και κόλλημα τελευταία με κάτι βιντεάκια που δείχνουν τρόπους περιτυλίγματος δώρων, κατασκευής φακέλων, κλπ. Μιλάμε για άλλο level στο αμπαλάζ. Αφού τις προάλλες που πήρα ένα δώρο και πήγα στο χώρο του αμπαλάζ, κοιτούσα την κοπέλα που το τύλιγε και έσφιγγα τα χέρια στις τσέπες να μην τιναχτούν αυτοβούλως και της αρπάξω το ψαλίδι που έκοβε ασύμετρα... επαναλλαμβάνω α συ με τρά (γγγκκκχχχ) το χαρτί περιτυλίγματος και σαν να μην έφτανε αυτό έβαλε δύο μικρά σελοτέιπ στην μια πλευρά κι ένααα ένααα μεγάλο στην άλλη και α κε ντρά ρι στοοο... (κλαψ κλαψ). Περαστικά μου... ξέρω.

(Αυτό για να ευθυμίσουμε λιγάκι)

 

Αυτα κι εμενα μου αρεσουν. Πολλες φορες εχω ετοιμασει χειροποιητες καρτες για φιλους, ή στα φοιτητικα μου παρτυ που γινονταν Χριστουγεννα στολιζα ενα ενα ποτηρι του κρασιου με κορδελιτσα και κουκουναρακι. Εντελως περιττα κι αυτα ομολογουμενως τωρα που το σκεφτομαι. Οποτε ισως ειναι η μοδα αυτο που μου κλωτσαει στους στολισμους γαμων-βαφτισεων-παρτυ, στα δωρακια κλπ. Το οτι ξαφνικα το κανουν ολοι, γινεται must και γινεται τελικα μια ομαδικη σπαταλη απο ολους (Οχι χρηματων. Υλικων, περιβαλλοντικων πορων κλπ, δεν ξερω πώς να το εκφρασω, αυτη η περιττη αφθονια παλι). Αν γινονταν μοδα ας πουμε οι κορδελες και τα κουκουναρακια στα ποτηρια του χριστουγεννιατικου τραπεζιου μπορει να μην το εκανα. Μη με φατε, κοινωνιολογικα το λεω, σε καμια προσωπικα και εννοειται εκτιμω οποιον κοπιαζει. Τα λεω οπως θα συζητουσα με μια παρεα κ θα λεγαμε αν μας αρεσει μια μοδα ή οχι, δεν θα ελεγα σε καποιον που θα μου εδινε κατι οτι ειναι περιττο και αχρηστο. Αλλα και αν καποιοι ελεγαν στο παρτυ μου χαριτολογωντας "καλα τι καθισες κι εκανες, ενα ενα ποτηρι στολισες, δεν θα το εκανα με τιποτα" (που νομιζω το ειπαν, με την εννοια οτι δεν θα ειχαν την υπομονη, που δειχνει ομως κι οτι το βρισκουν περιττο), δεν θα με πειραζε, το ξερω οτι ηταν περιττο.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , samsympan είπε:

Λοιπόν κάπου το πήρε το μάτι μου, αλλά νόμιζα αφορά στο εξωτερικό. Αλλά σωστά μιλάς! Γράφει και shipping to Greece!

@μαγιοπουλας η ατάκα "ήρεμα το λέω" που έγραψες παραπάνω, θέλω να σου πω: α) την βρίσκω κορυφαία γενικότερα, β) με έκανε και χαμογέλασα και είμαι στις μαύρες μου.

Επίσης ήθελα να πω, πόσο ωραίο βρίσκω να ετοιμάζεις πακέτα, σακούλες, φάκελους, κάρτουλες δώρων για να προσφέρεις. Πέρα από το περιεχόμενο. Η διαδικασία του αμπαλάζ, του στολισμού. Για εμένα θα έλεγα είναι σχεδόν ψυχοθεραπευτικό. Έχω φάει και κόλλημα τελευταία με κάτι βιντεάκια που δείχνουν τρόπους περιτυλίγματος δώρων, κατασκευής φακέλων, κλπ. Μιλάμε για άλλο level στο αμπαλάζ. Αφού τις προάλλες που πήρα ένα δώρο και πήγα στο χώρο του αμπαλάζ, κοιτούσα την κοπέλα που το τύλιγε και έσφιγγα τα χέρια στις τσέπες να μην τιναχτούν αυτοβούλως και της αρπάξω το ψαλίδι που έκοβε ασύμετρα... επαναλλαμβάνω α συ με τρά (γγγκκκχχχ) το χαρτί περιτυλίγματος και σαν να μην έφτανε αυτό έβαλε δύο μικρά σελοτέιπ στην μια πλευρά κι ένααα ένααα μεγάλο στην άλλη και α κε ντρά ρι στοοο... (κλαψ κλαψ). Περαστικά μου... ξέρω.

(Αυτό για να ευθυμίσουμε λιγάκι)

Το είπα το ήρεμα γιατί πραγματικά δεν έχω κάτι με την συγκεκριμένη κοπέλα.κι εγώ την βάφτιση απλοτατα την έκανα για όλους τους λόγους κ τους πηγαμε μετά όλους τους φίλους στο αγαπημένο ο μας μεξικάνικο.ηταν σχεδόν αποκλειστικά φίλοι στη βάφτιση.

Το σκ θα τα φτιάξουμε με τη μικρή κ αυτό θα αρέσει σε όλους μας.

Κ σχετικά με τον πλούτο του jumbo που ανέφερε η Έσπερος.βοκευο ται πολλοί άνθρωποι με φθηνά πράγματα κ τρώνε όπως κ να χει πολλές οικογενειες ανθρώπων που εργαζο ται γι αυτά.

πρίν από 12 λεπτά , marakiz είπε:

Εντάξει δεν είναι κ τόσο άσχημα τα πράγματα, κακώς το παίρνεις τόσο προσωπικά; Βαριά; Καθείς με την απόψη του, είμαστε απλά σε ένα φόρουμ. Έχεις τόσα πραγματικά προβλήματα. Οι 9 στις 10 εδώ ακόμα χαρούμενα μιλάνε για αυτό, γιατί δεν επικεντρώνεσαι εκεί; Δεν είναι μίζερη η κουβέντα.

Στην Έσπερος αναφερόμουν.αυτη έχει εξολοκλήρου την προβλήματαρα.

Καμία άλλη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

18 minutes ago, μαγιοπουλας said:

Τρομερό ε?Ξεκίνησε με χαρά αυτή η συζήτηση και κοίτα κατάντια....κατάντια κ μιζέρια.

Εγώ πάντως με χαρά θα την συνεχίσω. Εδώ διοργανώνουμε πάρτυ :razz:! Η μιζέρια δεν έχει θέση! Βοηθήθηκα πολύ εδώ για το δικό μας πάρτυ (πραγματικά σκιστήκατε να βοηθήσετε τα περισσότερα κορίτσια, πολύ με συγκινήσατε) και τώρα αναλαμβάνουμε το δικό σου πάρτυ και των υπολοίπων κοριτσιών! Αρνούμαι να συζητήσω για το αν είναι κιτς ή υπερβολικό να έχει η τσαντούλα 5 ή 15 δωράκια και αν και ποιος μπερδεύεται με το ποιός δίνει και ποιος λαμβάνει δώρο..

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, little lamb είπε:

 

Μα δεν το λεω απο οικονομικης πλευρας. Ειναι αυτη η περιττη αφθονια, που ειπε καποια. Και τζαμπα να ηταν δεν θα εβαζα.

Και εμένα μου φάνηκε πολύ το καντυ μπαρ στην πρώτη βάφτιση. Και σκέφτηκα ότι ένα γλυκό μόνο θα ήταν αρκετό .. απλά με παραξένεψε το οικονομικό ότι έβγαινε το ίδιο ενώ στην ουσία δεν είχε την επιλογή ο άλλος να διαλέξει οποίο γλυκό θέλει και να πιει και λεμονάδα η κάποιο χυμό 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , Yovanna είπε:

Εγώ πάντως με χαρά θα την συνεχίσω. Εδώ διοργανώνουμε πάρτυ :razz:! Η μιζέρια δεν έχει θέση! Βοηθήθηκα πολύ εδώ για το δικό μας πάρτυ (πραγματικά σκιστήκατε να βοηθήσετε τα περισσότερα κορίτσια, πολύ με συγκινήσατε) και τώρα αναλαμβάνουμε το δικό σου πάρτυ και των υπολοίπων κοριτσιών! Αρνούμαι να συζητήσω για το αν είναι κιτς ή υπερβολικό να έχει η τσαντούλα 5 ή 15 δωράκια και αν και ποιος μπερδεύεται με το ποιός δίνει και ποιος λαμβάνει δώρο..

 

Σωστα αυτα που λες για την αρνητικη προθεση, αλλα δεν ειναι μιζερος οποιος δεν του αρεσει μια κατεξοχην συνηθεια. Γι'αυτο λεω οτι μπορει να θεωρηθηκε μιζερη και φτωχη η βαφτιση μας ας πουμε. Απλα σε καποιους δεν μας πολυαρεσει ο συγχρονος τροπος ζωης (γενικα, οχι μονο οσον αφορα τα παιδια) με την σπαταλη πορων, υλικων, την παραγωγη πολλων πλαστικων και συνθετικων πραγματων που καποια στιγμη θα επιβαρυνουν το περιβαλλον κλπ, χωρις να σημαινει οτι δεν εκτιμαμε αυτον που μας το προσφερει και τον κοπο του. Απλως εμεις δεν θα το επιλεγαμε, δεν σημαινει οτι ειμαστε μιζεροι. Ενα παραδειγμα: στο μπαλετο της μικρης η δασκαλα τους βαζει καθε φορα στο σχολασμα αυτοκολλητακι στο χερακι. Και μας το εκαναν και σε εναν παιδοτοπο. Κι αυτο το βρισκω εντελως περιττη σπαταλη (οχι μονο οικονομικη) κι αφθονια να γινεται καθε φορα, αλλα δεν σημαινει οτι δεν εκτιμω την καλη προθεση της να χαρουν τα παιδακια, ειδικα αν το κανει απο την τσεπη της.

 

Την ευθυνη του ξεκινηματος της κουβεντας την εχω εγω, που ομως δεν ειχα σκοπο να δωσω τοσες κοινωνιολογικες προεκτασεις! Αρχικα εγραψα απλα οτι θα γεμισει πολλα τζιτζιλομιτζιλακια το σπιτι οταν παει σχολειο!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , Yovanna είπε:

Εγώ πάντως με χαρά θα την συνεχίσω. Εδώ διοργανώνουμε πάρτυ :razz:! Η μιζέρια δεν έχει θέση! Βοηθήθηκα πολύ εδώ για το δικό μας πάρτυ (πραγματικά σκιστήκατε να βοηθήσετε τα περισσότερα κορίτσια, πολύ με συγκινήσατε) και τώρα αναλαμβάνουμε το δικό σου πάρτυ και των υπολοίπων κοριτσιών! Αρνούμαι να συζητήσω για το αν είναι κιτς ή υπερβολικό να έχει η τσαντούλα 5 ή 15 δωράκια και αν και ποιος μπερδεύεται με το ποιός δίνει και ποιος λαμβάνει δώρο..

Ωραια.ευ άριστη Yovanna.

πρίν από 17 λεπτά , little lamb είπε:

 

Σωστα αυτα που λες για την αρνητικη προθεση, αλλα δεν ειναι μιζερος οποιος δεν του αρεσει μια κατεξοχην συνηθεια. Γι'αυτο λεω οτι μπορει να θεωρηθηκε μιζερη και φτωχη η βαφτιση μας ας πουμε. Απλα σε καποιους δεν μας πολυαρεσει ο συγχρονος τροπος ζωης (γενικα, οχι μονο οσον αφορα τα παιδια) με την σπαταλη πορων, υλικων, την παραγωγη πολλων πλαστικων και συνθετικων πραγματων που καποια στιγμη θα επιβαρυνουν το περιβαλλον κλπ, χωρις να σημαινει οτι δεν εκτιμαμε αυτον που μας το προσφερει και τον κοπο του. Απλως εμεις δεν θα το επιλεγαμε, δεν σημαινει οτι ειμαστε μιζεροι. Ενα παραδειγμα: στο μπαλετο της μικρης η δασκαλα τους βαζει καθε φορα στο σχολασμα αυτοκολλητακι στο χερακι. Και μας το εκαναν και σε εναν παιδοτοπο. Κι αυτο το βρισκω εντελως περιττη σπαταλη (οχι μονο οικονομικη) κι αφθονια να γινεται καθε φορα, αλλα δεν σημαινει οτι δεν εκτιμω την καλη προθεση της να χαρουν τα παιδακια, ειδικα αν το κανει απο την τσεπη της.

 

Την ευθυνη του ξεκινηματος της κουβεντας την εχω εγω, που ομως δεν ειχα σκοπο να δωσω τοσες κοινωνιολογικες προεκτασεις! Αρχικα εγραψα απλα οτι θα γεμισει πολλα τζιτζιλομιτζιλακια το σπιτι οταν παει σχολειο!

Ετσιβλι αλλιώς γεμάτοι είμαστε όλοι.

Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, little lamb said:

 

Σωστα αυτα που λες για την αρνητικη προθεση, αλλα δεν ειναι μιζερος οποιος δεν του αρεσει μια κατεξοχην συνηθεια. Γι'αυτο λεω οτι μπορει να θεωρηθηκε μιζερη και φτωχη η βαφτιση μας ας πουμε. Απλα σε καποιους δεν μας πολυαρεσει ο συγχρονος τροπος ζωης (γενικα, οχι μονο οσον αφορα τα παιδια) με την σπαταλη πορων, υλικων, την παραγωγη πολλων πλαστικων και συνθετικων πραγματων που καποια στιγμη θα επιβαρυνουν το περιβαλλον κλπ, χωρις να σημαινει οτι δεν εκτιμαμε αυτον που μας το προσφερει και τον κοπο του. Απλως εμεις δεν θα το επιλεγαμε, δεν σημαινει οτι ειμαστε μιζεροι. Ενα παραδειγμα: στο μπαλετο της μικρης η δασκαλα τους βαζει καθε φορα στο σχολασμα αυτοκολλητακι στο χερακι. Και μας το εκαναν και σε εναν παιδοτοπο. Κι αυτο το βρισκω εντελως περιττη σπαταλη (οχι μονο οικονομικη) κι αφθονια να γινεται καθε φορα, αλλα δεν σημαινει οτι δεν εκτιμω την καλη προθεση της να χαρουν τα παιδακια, ειδικα αν το κανει απο την τσεπη της.

 

Την ευθυνη του ξεκινηματος της κουβεντας την εχω εγω, που ομως δεν ειχα σκοπο να δωσω τοσες κοινωνιολογικες προεκτασεις! Αρχικα εγραψα απλα οτι θα γεμισει πολλα τζιτζιλομιτζιλακια το σπιτι οταν παει σχολειο!

Κοίταξε, και εγώ στο γάμο μου δεν έκοψα τούρτα, δεν ήπιαμε σαμπάνια, δεν χορέψαμε ζειμπέκικα  , αλλά δεν θα μπω σε θέμα γάμου για να ξεφτιλίσω αυτούς που το κάνουν, επειδή δεν μου αρέσει εμένα. Ούτε χρειάζεται να κουράζω τους άλλους εξηγώντας σελίδες ολόκληρες γιατί δεν μου αρέσει. Δεν τους νοιάζει. Έχω επίγνωση. Τόσο απλά. 

Επίσης δεν μπορώ να κατανοήσω τη νοοτροπία να σχολιάζω και να θεωρώ σπατάλη ακόμη και το αυτοκολλητάκι που κολλάνε στο χεράκι του παιδιού. Επειδή και εσύ είσαι ειλικρινής γενικά, θα σου πω ότι αυτό εγώ δεν το θεωρώ μιζέρια. Το θεωρώ τον ορισμό της μιζέριας. Μου θύμισες πριν από χρόνια, είχαν καλέσει οι θείοι μου τραπέζι τους γονείς του τότε αρραβωνιαστικού της ξαδέρφης μου. Οι άνθρωποι θέλανε να τους περιποιηθούν, πρώτη φορά σπίτι τους βλέπεις, και έφτιαξαν αρκετά πράγματα, να καλύψουν και τα γούστα όλων. Την επόμενη, έμαθε η ξαδέρφη μου από τον αρραβωνιαστικό, ότι οι γονείς σχολίασαν αρνητικά και χλεύασαν το πόσο πλούσιο ήταν το τραπέζι. Περιττή σπατάλη είπαν. Τί τα θες.. Γι' άυτό λέω, ο καθένας κάνει ό,τι θέλει και σε όσους δεν αρέσει, καλή καρδιά. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 28 λεπτά , Yovanna είπε:

Κοίταξε, και εγώ στο γάμο μου δεν έκοψα τούρτα, δεν ήπιαμε σαμπάνια, δεν χορέψαμε ζειμπέκικα  , αλλά δεν θα μπω σε θέμα γάμου για να ξεφτιλίσω αυτούς που το κάνουν, επειδή δεν μου αρέσει εμένα. Ούτε χρειάζεται να κουράζω τους άλλους εξηγώντας σελίδες ολόκληρες γιατί δεν μου αρέσει. Δεν τους νοιάζει. Έχω επίγνωση. Τόσο απλά. 

Επίσης δεν μπορώ να κατανοήσω τη νοοτροπία να σχολιάζω και να θεωρώ σπατάλη ακόμη και το αυτοκολλητάκι που κολλάνε στο χεράκι του παιδιού. Επειδή και εσύ είσαι ειλικρινής γενικά, θα σου πω ότι αυτό εγώ δεν το θεωρώ μιζέρια. Το θεωρώ τον ορισμό της μιζέριας. Μου θύμισες πριν από χρόνια, είχαν καλέσει οι θείοι μου τραπέζι τους γονείς του τότε αρραβωνιαστικού της ξαδέρφης μου. Οι άνθρωποι θέλανε να τους περιποιηθούν, πρώτη φορά σπίτι τους βλέπεις, και έφτιαξαν αρκετά πράγματα, να καλύψουν και τα γούστα όλων. Την επόμενη, έμαθε η ξαδέρφη μου από τον αρραβωνιαστικό, ότι οι γονείς σχολίασαν αρνητικά και χλεύασαν το πόσο πλούσιο ήταν το τραπέζι. Περιττή σπατάλη είπαν. Τί τα θες.. Γι' άυτό λέω, ο καθένας κάνει ό,τι θέλει και σε όσους δεν αρέσει, καλή καρδιά. 

 

Δεν χλευασα ουτε ξεφτιλισα κανεναν ομως ουτε ειπα το παραμικρο κακοπροαιρετο πραγμα. Αν ειπα πες μου ποιο ηταν. Πιο ασχημο ειναι το να με λες μιζερη, και μαλιστα χωρις να με ξερεις, που οσοι με ξερουν με θεωρουν πολυ προσχαρο ανθρωπο. Κουβεντα κανω, οπως θα εκανα και σε μια παρεα. Το αυτοκολλητακι δεν θα το σχολιαζα, μου ηρθε τωρα με αφορμη αυτα που λεμε. Γιατι σκεφτηκα οτι ειναι λιγο υπερβολη το να παραγονται τοσα εκατομμυρια αυτοκολλητα και μικροπραγματα, αλλα τι να κανουμε, ετσι ειναι ο συχρονος τροπος ζωης. Πληθωρικος και υπερβολικος. Δεν νομιζω οτι ειναι τοσο κακο να το αναγνωριζουμε ομως αυτο. Παντου διαβαζω διαφορα ρητα για το οτι η ευτυχια ειναι στα απλα, στα συναισθηματα, σε ενα λουλουδι κλπ, αλλα στην πραξη βλεπω οτι συνεχως παραγοται και καταναλωνονται αντικειμενα. Και απο εμενα φυσικα. Αληθεια ειναι αυτο. Οπως ειπα, κι εγω κανω περιττα στολιδια πχ τα Χριστουγεννα, αρα δεν ειμαι μιζερη, αλλα αυτο δεν αναιρει το οτι ηταν περιττος κοπος που πολλοι μπορει και να μην τον προσεξαν καν. (Μια φορα εφτιαξα χειροποιητη καρτα γενεθλιων σε φιλη, με χαρτοκοπτικη κλπ και μου ειπε οτι δεν το καταλαβε καν οτι την εκανα εγω, τη θεωρησε αγοραστή (αρα πιθανως και να πεταχτηκε). Δεν θα θιγομουν αν μου το ελεγε καποιος οτι ειναι υπερβολη χιουμοριστικα σε στυλ "πω πω τι καθισες κι εφτιαξες ή τι ξοδεψες, δεν ηταν αναγκη ολα αυτα ή δεν θα καθομουν να τα στολισω εγω". Αλλο αν μου ελεγε "τι αηδιες ειναι αυτα, πεταμενα λεφτα". Δεν μιλησα ομως ετσι ουτε χαρακτηρισα κατι με ασχημη λεξη αλλα ακουω οτι ειμαι μιζερη.

Τελος, πολλα πραγματα που γραφονται εδω, λιγο λογω γραπτου λογου και λιγο λογω του οτι ειμαστε αγνωστες, μας κανουν να παρεξηγουμαστε/θιγομαστε. Αν ακουγαμε τα ιδια πραγματα απο φιλους σε μια παρεα δεν θα θιγομασταν. 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

Επίσης δεν μπορώ να κατανοήσω τη νοοτροπία να σχολιάζω και να θεωρώ σπατάλη ακόμη και το αυτοκολλητάκι που κολλάνε στο χεράκι του παιδιού. Επειδή και εσύ είσαι ειλικρινής γενικά, θα σου πω ότι αυτό εγώ δεν το θεωρώ μιζέρια. Το θεωρώ τον ορισμό της μιζέριας. Μου θύμισες πριν από χρόνια, είχαν καλέσει οι θείοι μου τραπέζι τους γονείς του τότε αρραβωνιαστικού της ξαδέρφης μου. Οι άνθρωποι θέλανε να τους περιποιηθούν, πρώτη φορά σπίτι τους βλέπεις, και έφτιαξαν αρκετά πράγματα, να καλύψουν και τα γούστα όλων. Την επόμενη, έμαθε η ξαδέρφη μου από τον αρραβωνιαστικό, ότι οι γονείς σχολίασαν αρνητικά και χλεύασαν το πόσο πλούσιο ήταν το τραπέζι. Περιττή σπατάλη είπαν. Τί τα θες.. Γι' άυτό λέω, ο καθένας κάνει ό,τι θέλει και σε όσους δεν αρέσει, καλή καρδιά. 

Δεν έχει σχέση ένα πλουσιο τραπέζι με όλη την

υπερπαραγωγη διαφόρων xxxxx (βάλτε ο,τι λέξη θέλετε για να μην τα χαρακτηρίσω εγω) που έχουν σχέση με παιδιά. Το τραπέζι αν θες το κανεις, αν δεν θες δεν το κανεις. Είναι λίγο χειρότερο κ από τη βιομηχανία γάμων, γιατί κ εκεί αποφασίζεις ως ενήλικας για τον εαυτό σου. Όταν εμπλέκεται το θέμα παιδί μέσα, όλοι κάνουμε πράγματα που δεν θελουμε γιατί σκεφτόμαστε ότι αρέσουν των παιδιών, ακόμα κι αν είναι τελειωσ εναντίον της αισθητικής μας ή των συνηθειών μας ή των παιδαγωγικών αρχών που υποτίθεται πώς ακολουθούμε. κι έτσι στήνονται διάφορες βιομηχανίες με ψεύτικες ανάγκες. Εγω δεν θα πω ποτέ έτσι άνετα  ότι η ευτυχία είναι σε μικρές χαρές κλπ γιατί δεν το πιστεύω απόλυτα. Ούτε με ενοχλεί ένα πλουσιο τραπέζι ή μια ωραία διακόσμηση, δλδ κάτι που απευθύνεται στην αισθητική και στο να απολαύσουμε κάτι όλοι μαζι. Κάτι τέτοιο σαν το αυτοκόλλητακι όμως που λέει η κοπέλα, ναι κ εμένα δεν θα πω ακριβώς ότι με ενοχλεί, αλλά με προβληματίζει για  την καταναλωτική συμπεριφορά μας ως κοινωνία. Ίσως δεν το σκεφτόμουν από μόνη μου, πχ δεν έχω σκεφτεί έτσι για τα αυτοκόλλητα που δίνει η δασκάλα στο σχολείο κάθε μέρα, αν έχω καταλάβει καλά, ούτε για τα άπειρα αυτοκόλλητα κ μπαλόνια της παιδιατρου. Αλλά τώρα που το σχολίασε, βλέπω ότι δεν είναι άστοχη παρατήρηση. Δεν είναι μίζερο να κατακρίνουμε τον υπερκαταναλωτισμο, της ψεύτικες ανάγκες που δημιουργεί η ίδια η βιομηχανία, την φτηνή -κυριολεκτικά κ μεταφορικά- αισθητική των διαφημίσεων του τζαμπο, και γενικα όλη τη βιομηχανία κροίοντων που απευθύνονται σε παιδιά και οι γονείς εγκλωβίζονται στο να ακολουθούν. Ναι τα παιδάκια χαίρονται, αλλά γιατί να μαθαίνουν να χαίρονται με αυτά; δεν ακυρώνεται κ η αυθόρμητη φυσική χαρά από μια δραστηριότητα; αν το παιδί περναει ωραία στο μπαλετο, αυτή είναι η ουσια. αν δεν περναει, δεν θα αλλάξει κάτι το αυτοκόλλητο. Γιατί έχουμε τόση αγωνία ότι τα παιδιά έχουν ανάγκη τέτοιες χαρές; Όλο αυτό είναι εκμετάλλευση του άγχους των γονιών ότι δεν προσφέρουν στα παιδιά αλλά συντηρήσει μια άσκοπα καταναλωτική νοοτροπία, από την οποία βέβαια δεν ξεφεύγω ούτε εγω που τη σχολιάζω. Αλλά δεβ βρίσκω κακό να έχουμε κ λίγη αυτογνωσία. 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, little lamb said:

Δεν χλευασα ουτε ξεφτιλισα κανεναν ομως ουτε ειπα το παραμικρο κακοπροαιρετο πραγμα.

Μα δεν είπα ότι το έκανες εσύ. Σε εκείνον που το έκανε, το είπα.

Δεν γράφω κάτι άλλο πάνω σε αυτά, παρότι θα είχα πολλά να πω, διότι πολλά τα βρίσκω παράλογα, αλλά δεν με ενδιαφέρει να ανταλλάξουμε άλλο απόψεις σε αυτό. Αρκετές σελίδες σπαταλήσαμε. Εγώ για διοργάνωση πάρτυ και χαρούμενα πράγματα είμαι εδώ. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , Yovanna είπε:

Μα δεν είπα ότι το έκανες εσύ. Σε εκείνον που το έκανε, το είπα.

Δεν γράφω κάτι άλλο πάνω σε αυτά, παρότι θα είχα πολλά να πω, διότι πολλά τα βρίσκω παράλογα, αλλά δεν με ενδιαφέρει να ανταλλάξουμε άλλο απόψεις σε αυτό. Αρκετές σελίδες σπαταλήσαμε. Εγώ για διοργάνωση πάρτυ και χαρούμενα πράγματα είμαι εδώ. 

οι κοινωνικό προβληματισμοί δεν είναι μιζέρια. ούτε είναι μιζέρια να μην θες ή να μην μπορείς να διαθέτεις προϋπολογισμο δεξίωσης γάμου για ένα παιδικό πάρτι. και τα παιδιά που δεν τους κάνουν ή δεν τα καλούν σε τετοια πάρτι δεν είναι λιγότερο χαρούμενα. 

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Έσπερος said:

οι κοινωνικό προβληματισμοί δεν είναι μιζέρια. ούτε είναι μιζέρια να μην θες ή να μην μπορείς να διαθέτεις προϋπολογισμο δεξίωσης γάμου για ένα παιδικό πάρτι. και τα παιδιά που δεν τους κάνουν ή δεν τα καλούν σε τετοια πάρτι δεν είναι λιγότερο χαρούμενα. 

Τί άσχετο είναι αυτό τώρα? Αποκαλείς κοινωνικό προβληματισμό το να λες λες ότι όλα αυτά τα δωράκια που απλόχερα προσφέρουν κάποιοι άνθρωποι είναι άχρηστα  και εσύ θα τα πετούσες όπως θα τα έπαιρνες, αδιαφορώντας για το αν θα τα χαιρόταν το παιδί ? Και ποιος μίλησε για προϋπολογισμό δεξίωσης γάμου? Προφανώς αυτοί που τα σνομπάρουν και θα τα πέταγαν έχουν τέτοιο προϋπολογισμό. Οι υπόλοιποι που εκτιμούν το κάθε μικρό "άχρηστο" δωράκι δεν νομίζω. Και το τελευταίο, με συγχωρείς, ξεσκέπασε όλη την πικρία σου και τον λόγο που αντέδρασες και συνεχίζεις να αντιδράς έτσι στο τοπικ αυτό. Και για μένα είναι προφανές ότι δεν εννοούσες τη "συγνώμη" που είπες. 

 

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω ολοι θελουμε να κλεισει η κουβεντα, αλλα ολο κατι λεγεται που θελουμε να εξηγησουμε. Οπως το οτι ειμαστε εδω για χαρουμενα πραγματα. Και οσοι δεν μας αρεσουν αυτα, δεν σημαινει οτι δεν θελουμε χαρουμενα πραγματα. Απλα μπορει να καναμε κατι αλλο για χαρουμενο πραγμα, που κι αυτο καποιος θα το θεωρουσε περιττο. Τι πειραζει; Δεν ειναι λογος για να θιχτουμε. Ποσες φορες λεμε και μας λενε το "δεν χρειαζοταν" για καποιο δωρο; Δεν σημαινει οτι μας προσβαλλουν που το προσφεραμε.

 

Για να κλεισω να προσθεσω κατι που ξεχασα χτες: το οτι καποια στιγμη θα τα κανουμε κι εμεις κατι που αρχικα δεν μας ενθουσιαζει, δεν γινεται μονο για να μη σχολιαστουμε, αλλα και για λογους ανταποδοσης. Πχ πηγαμε μια χρονια ρεβεγιον σε φιλους. Στην αλλαγη του χρονου εδωσαν στον καθενα απο τους παρισταμενους ενα μικροδωρακι πχ ενα μικρο μεταλλικο πραγματακι με τη χρονια περασμενο σ'ενα κορδονι. Πολυ ωραια χειρονομια και το εκτιμω που το σκεφτηκαν και ξοδεψαν. Γιατι σιγουρα ειχαν ξοδεψει τουλαχιστον 30 ευρω για ολους. Αυτο δεν αναιρει οτι αυτα για τα οποια ξοδεψαν ηταν πραγματακια που πανε χαμενα. Και δεν το λεω για να τους κρινω αρνητικα αλλα γιατι οντως λυπαμαι, οπως λυπαμαι ας πουμε και για ενα βραχιολι κι ενα κολιε που λενε "μαμα" και που μου φερανε δυο φιλοι στο μαιευτηριο κ που δεν τα φορεσα ποτε. Λυπαμαι αν παει χαμενο επειδη ακριβως εκτιμω και αναγνωριζω το οτι ξοδεψαν για μενα. Και το ειπα πχ στη μαμα μου οτι η ταδε εκατσε και πηρε για τον καθενα δωρακι και στην ιδια πιθανως το ειπα οτι τι εκανες ρε συ πηρες σε ολους κατι, δεν το θεωρω προσβλητικο ομως ουτε οτι δειχνει οτι δεν το εκτιμω. Παντα το λεω στα δωρα το οτι δεν χρειαζοταν, αληθεια δεν ειχα σκεφτει οτι μπορει καποιος να προσβληθει. Θεωρουσα οτι δειχνει οτι αναγνωριζω αυτο που εκανε.

Ηθελα να καταληξω στο εξης: Οτι αν ειχαν ερθει σε εμας δεν θα το ειχα κανει, οχι απαραιτητα γιατι το θεωρω περιττο (το να παρει καθε παρισταμενος δωρακι, οχι καθαρα το ιδιο το αντικειμενο) αλλα γιατι δεν θα το σκεφτομουν καν. Τωρα που το εκαναν ομως, νιωθω οτι ειναι ωραιο να ανταποδωσω και να δωσω κατι αν ερθουν για ρεβεγιον. Οποτε το να κανουμε και κατι που δεν μας πολυαρεσει γινεται και για ανταποδοση επειδη θα αρεσει στον αλλον.

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Νομίζω ότι κάτι τέτοιο είναι που με ενοχλει κ εμένα. Πέραν του ότι θεωρώ ότι είναι μόδα που δημιούργησε μια ψεύτικη ανάγκη και κάποιοι πλουτίζουν βλ Τζάμπο, έχω την εντύπωση ότι έτσι τα παιδια μαθαίνουν ότι πάντα δικαιούνται δώρο, είτε γιορτάζουν είτε πηγαίνουν καλεσμένοι κάπου. Αυτό πιστεύω με ενοχλεί πιο πολύ απ όλα γι αυτό λέω ότι αν ήταν να κάνουμε ένα παιχνίδι στο πάρτι κ να τα κρατήσουν μετά, μου φαίνεται πιο λογικό. Αλλά τη φάση ότι γιορτάζω εγώ άρα θα πάρετε δώρο εσείς, δεν μπορώ να τη δικαιολογήσω. Πώς θα μαθει το παιδί να διαχωρίζει τις περιστάσεις; 

 

Καλά, αυτό δεν νομίζω πως είναι θέμα. Το πάρτι δίνει χαρά σε όλους, και τα όμορφα μικροπραγματάκια δίνουν πολλή χαρά στα παιδιά. Είναι συγκινητικό αν το σκεφτείς, πώς κάτι τόσο μικρό όπως μια σβήστρα ή ένα κοκαλάκι μπορούν να κάνουν ένα παιδί να χαρεί. Εγώ το θεωρώ μεγάλο χάρισμα και στους ενήλικες, να μην έχουν ξεχάσει πώς είναι να βρίσκεις χαρά σε κάτι μικρό και "ευτελές", και να βρίσκουν τρόπους να ομορφαίνουν τη μέρα τους με μικροπράγματα, ας είναι κάποιες φορές και κάτι υλικό. 

 

Τις περιστάσεις μια χαρά μπορούν να μάθουν να τις διαχωρίζουν τα παιδιά. Κι είναι στο χέρι του γονιού να μάθει στο παιδί του ότι όταν μας καλούν κάπου, σημασία έχει η πρόθεση και η φροντίδα, κι όχι αν θα το περιμένει στο τέλος του πάρτι ένα δώρο. Τώρα ναι, το peer pressure είναι ένα θέμα, αλλά όπως είπε η Yovanna φαντάζομαι αυτά γίνονται σε άλλα οικονομικά στρώματα, που έτσι κι αλλιώς υποβόσκει ένας ανταγωνισμός κι από τους μεγάλους - ή συμβαίνουν παντού όπου υπάρχει ανταγωνισμός από τους μεγάλους που περνάει και στα παιδιά. Δεν μπορώ να πιστέψω ότι μια τσαντούλα φτιαγμένη με χαρά και αγάπη για τους συμμαθητές μπορεί να μάθει στα παιδιά ότι πρέπει πάντα να δικαιούνται δώρο.

 

Εγώ έστειλα στον σταθμό χρωματιστά ξύλινα παζλάκια σε γεωμετρικά σχήματα, συσκευασμένα σε σελοφάν με κορδελίτσα. Περισσότερο για τις αλλεργίες το έκανα, αλλά τελικά βγήκε σε καλό. Μας είχαν πει ότι δεν επιτρέπεται τίποτα λόγω κόβιντ, αλλά επειδή δεν ήταν φαγώσιμα τελικά τα δέχτηκαν. Μοίρασα τα ίδια και στο πάρτι που κάναμε με τους φίλους μας.

 

Να τα χαιρόμαστε, ωρέ κορίτσια! Να 'ναι γερά, να έχουν καλά μυαλά και να τους μάθουμε να χαίρονται με τα πάντα, απ' τα μπαλόνια ως τα αυτοκίνητα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Ilaeira είπε:

Είναι συγκινητικό αν το σκεφτείς, πώς κάτι τόσο μικρό όπως μια σβήστρα ή ένα κοκαλάκι μπορούν να κάνουν ένα παιδί να χαρεί. Εγώ το θεωρώ μεγάλο χάρισμα και στους ενήλικες, να μην έχουν ξεχάσει πώς είναι να βρίσκεις χαρά σε κάτι μικρό και "ευτελές", και να βρίσκουν τρόπους να ομορφαίνουν τη μέρα τους με μικροπράγματα, ας είναι κάποιες φορές και κάτι υλικό. 

 

Αυτο κι εγω το σκεφτηκα χτες που τα λεγαμε, και μαλιστα ως απαντηση στους μεγαλυτερους που λενε λανθασμενα οτι αυτοι μικροι χαιρονταν με τα μικρα ενω τα σημερινα παιδια τα θελουν ολα. Και σκεφτηκα οτι και τα σημερινα παιδια χαιρονται με τα μικρα. Αλλα απο την αλλη δεν ειναι ενα μικροπραγμα μια στις τοσες, υπαρχει ενας α' καταιγισμος, απειρα κοκκαλακια και απειρες γομιτσες. Που κι εγω ειχα σαν παιδι και ομολογουμενως δεν με επηρεασαν στο να ζηταω πολλα ας πουμε, οποτε δεν το λεω με αυτη την εννοια οτι θα "κακομαθουν", απλα με την υπερπληθωρα αντικειμενων -για ολους, οχι μονο για τα παιδια. Τα σκεφτομαι αυτα πολλες φορες, πχ οταν πηγαινω σε εμπορικα ή στην Ερμου που βλεπω για παραδειγμα ποσα απειρα μαγαζια για ρουχα υπαρχουν, ποσα εκατομμυρια σχεδια ρουχων κλπ. Υπαρξιακο το λες μαλλον το θεμα μου :razz: Ποσο μαλλον για την υπερπαραγωγη πλαστικων αντικειμενων (οχι παιδικων, γενικα) που μπαινει και το οικολογικο στη μεση. Αλλα οκ τωρα υπερφιλοσοφω σε ασχετο ομολογουμενως τοπικ.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , little lamb είπε:

 

Αυτο κι εγω το σκεφτηκα χτες που τα λεγαμε, και μαλιστα ως απαντηση στους μεγαλυτερους που λενε λανθασμενα οτι αυτοι μικροι χαιρονταν με τα μικρα ενω τα σημερινα παιδια τα θελουν ολα. Και σκεφτηκα οτι και τα σημερινα παιδια χαιρονται με τα μικρα. Αλλα απο την αλλη δεν ειναι ενα μικροπραγμα μια στις τοσες, υπαρχει ενας α' καταιγισμος, απειρα κοκκαλακια και απειρες γομιτσες. Που κι εγω ειχα σαν παιδι και ομολογουμενως δεν με επηρεασαν στο να ζηταω πολλα ας πουμε, οποτε δεν το λεω με αυτη την εννοια οτι θα "κακομαθουν", απλα με την υπερπληθωρα αντικειμενων -για ολους, οχι μονο για τα παιδια. Τα σκεφτομαι αυτα πολλες φορες, πχ οταν πηγαινω σε εμπορικα ή στην Ερμου που βλεπω για παραδειγμα ποσα απειρα μαγαζια για ρουχα υπαρχουν, ποσα εκατομμυρια σχεδια ρουχων κλπ. Υπαρξιακο το λες μαλλον το θεμα μου :razz: Ποσο μαλλον για την υπερπαραγωγη πλαστικων αντικειμενων (οχι παιδικων, γενικα) που μπαινει και το οικολογικο στη μεση. Αλλα οκ τωρα υπερφιλοσοφω σε ασχετο ομολογουμενως τοπικ.

Καλά τα λες αλλά όντως ξεφεύγει από τη λογική του δωράκια για πάρτυ.

πρίν από 41 λεπτά , Ilaeira είπε:

 

Καλά, αυτό δεν νομίζω πως είναι θέμα. Το πάρτι δίνει χαρά σε όλους, και τα όμορφα μικροπραγματάκια δίνουν πολλή χαρά στα παιδιά. Είναι συγκινητικό αν το σκεφτείς, πώς κάτι τόσο μικρό όπως μια σβήστρα ή ένα κοκαλάκι μπορούν να κάνουν ένα παιδί να χαρεί. Εγώ το θεωρώ μεγάλο χάρισμα και στους ενήλικες, να μην έχουν ξεχάσει πώς είναι να βρίσκεις χαρά σε κάτι μικρό και "ευτελές", και να βρίσκουν τρόπους να ομορφαίνουν τη μέρα τους με μικροπράγματα, ας είναι κάποιες φορές και κάτι υλικό. 

 

Τις περιστάσεις μια χαρά μπορούν να μάθουν να τις διαχωρίζουν τα παιδιά. Κι είναι στο χέρι του γονιού να μάθει στο παιδί του ότι όταν μας καλούν κάπου, σημασία έχει η πρόθεση και η φροντίδα, κι όχι αν θα το περιμένει στο τέλος του πάρτι ένα δώρο. Τώρα ναι, το peer pressure είναι ένα θέμα, αλλά όπως είπε η Yovanna φαντάζομαι αυτά γίνονται σε άλλα οικονομικά στρώματα, που έτσι κι αλλιώς υποβόσκει ένας ανταγωνισμός κι από τους μεγάλους - ή συμβαίνουν παντού όπου υπάρχει ανταγωνισμός από τους μεγάλους που περνάει και στα παιδιά. Δεν μπορώ να πιστέψω ότι μια τσαντούλα φτιαγμένη με χαρά και αγάπη για τους συμμαθητές μπορεί να μάθει στα παιδιά ότι πρέπει πάντα να δικαιούνται δώρο.

 

Εγώ έστειλα στον σταθμό χρωματιστά ξύλινα παζλάκια σε γεωμετρικά σχήματα, συσκευασμένα σε σελοφάν με κορδελίτσα. Περισσότερο για τις αλλεργίες το έκανα, αλλά τελικά βγήκε σε καλό. Μας είχαν πει ότι δεν επιτρέπεται τίποτα λόγω κόβιντ, αλλά επειδή δεν ήταν φαγώσιμα τελικά τα δέχτηκαν. Μοίρασα τα ίδια και στο πάρτι που κάναμε με τους φίλους μας.

 

Να τα χαιρόμαστε, ωρέ κορίτσια! Να 'ναι γερά, να έχουν καλά μυαλά και να τους μάθουμε να χαίρονται με τα πάντα, απ' τα μπαλόνια ως τα αυτοκίνητα.

Αυτό είναι το θέμα.η υποβάθμιση της χαράς κ της αγάπης.η κενότητα κ η δυστυχία της απουσίας συνσισιηματος.η ισοπέδωση η η τρολια.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 40 λεπτά , little lamb είπε:

Παντα το λεω στα δωρα το οτι δεν χρειαζοταν, αληθεια δεν ειχα σκεφτει οτι μπορει καποιος να προσβληθει. Θεωρουσα οτι δειχνει οτι αναγνωριζω αυτο που εκανε.

 

Να πω κάτι πάνω σε αυτό. Έχω την νονά της κόρης μου ότι και αν της πάμε πάντα λέει δεν χρειαζόταν. Έχει ένα κοριτσάκι, όταν ρωτάω σε γιορτές κλπ τι θέλει τι χρειάζεται το παιδί (που είναι ο τρόπος να πιάσει τόπο όντως το δώρο) πάντα η απάντηση είναι δε χρειάζεται τίποτα. Το ξέρουμε ότι δε χρειάζεται. Έχει δέκα μπλούζες δεν χρειάζεται την ενδέκατη. Ξέρουμε ότι δε χρειάζεται η νονά το δώρο. Έχει δέκα τσάντες δεν χρειάζεται την δικιά μας την ενδέκατη. Το ξέρουμε. Όμως είναι τόσο "άσχημο" να το ακούς είτε ρωτάς είτε πας ένα δώρο εμένα με στεναχωρεί πολύ! Ευχαριστώ αλλά δεν χρειαζόταν; Πέρα από μια κοινωνική σύμβαση που είναι ένα δώρο σε τυπικές χρονολογίες ο άλλος βάζει τη σκέψη τον χρόνο το χρήμα να σου φέρει κάτι που πιστεύει ότι σου ταιριάζει θα σε κάνει να χαρείς κλπ. Πες ένα ευχαριστώ σκέτο. Πες είναι πολύ όμορφο κλπ ακόμα και αν δεν είναι. Δε ξέρω αυτό το δε χρειάζεται στο λαιμό μου κάθεται. 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...