Recommended Posts

3 ώρες πρίν, Anna3011 είπε:

Χαρά που θα κάνει ο ουρολόγος!!!!! 

Με την ευκαιρία των δώρων στα παιδάκια, πείτε μου βρε κορίτσια καμιά ιδέα για δωράκια να μοιράσει η μικρή στο σχολείο για τα γενέθλια.

Αργούμε ακόμα εμείς βέβαια αλλά θα ήθελα να δώσω κάτι ωραίο γιατί πιθανό πάρτυ να μην κάνουμε έτσι όπως πάνε τα πράγματα με τον κόβιντ.

Όποιος κάνει πάρτυ πάντως αυτό το σκ είναι τυχερός. Ο καιρός είναι ανοιξιάτικος.

το γλαστρακι σκεφτηκα σαν ιδεα,αλλα δ αρεσε στον μπαμπα

καμβαδες μπορει να παρω που λεει κ η μαγιοπουλας

η ενα πακετακι με μολυβι-ξυστρα-,σφραγιδα,μπαλονι

εχω δωσει ζωγραφιες κ μαρκαδορους με μπισκοτα

συμφωνω με την deena για τα βιβλια

κουπα μας εχουν δωσει

εχει μολυβοθηκες πολυ οικονομικες να βαλεις διαφορα κ ζαχαρωτα κλπ

φετος εμας δ θα ναι φαγωσιμο καθολου

πρίν από 31 λεπτά , little lamb είπε:

Α οχι, εγω δεν ειμαι σε τετοια φαση, το αντιθετο θα ελεγα: επειδη λυπαμαι να τα πεταω, τελικα εχω ενα σωρο γουρακια, μπρελοκακια απο πουγκια μπομπονιερων και αλλα μικροπραγματα που απλως καθονται και δεν ξερω πού να τα βαλω. Γι'αυτο προτιμω να μην βρισκονται στον δρομο μου γιατι τα λυπαμαι και τα κραταω :-P

οποτε εσυ μαζευεις σαβουριτσες,αλλα δ θελεις του παιδιου στο σπιτι

(υπερβαλλω,αλλα δες το κ ετσι)

εμεις τετοια πραγματακια εχουμε απειρα.η νονα της κορης μου παει μια βολτα σε ενα βιβοιοπωλειο η τζαμπο κ ψωνιζει ετσι χωρις λογο.πηρε δωρο για τον μικρο για τα γενεθλια,κ αυτα τα ψιλα που εδωσε στην μεγαλη ηταν πολυ περισσοτερα.κ το εχουμε αυτο 7-8φορες τον χρονο.οποτε εχουμε απειρα αυτοκολλητα,μολυβια με σχεδια,ποστ ιτ,σβηστρες που δ ειναι για σβησιμο κλπ

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

πρίν από 39 λεπτά , Έσπερος είπε:

καλ κι εγω, συγγνώμη @μαγιοπουλας, νομίζω πώς όλη η τσαντουλα μονοκερου θα πήγαινε στα σκουπίδια με το περιεχόμενο της!!! ίλιγγος με πιάνει με όλα αυτά! 

Έχω που έχω τα νεύρα μου τώρα μου ανεβασεςψρο αίμα στο κεφάλι.μα ρο θεο.εχω κάνει τόσο κόπο για να ευχαριστήσουμε.γιατι να τα πετάξεις?τι σουωφταιβε?δεν είναι όμως djecco. Μάλλον γι αυτο.αν μου το λεγεψκαποια μαμα αυτό δεν υπήρχε περίπτωση να την καλέσω να παμεψουτε απέναντι.ελεος δηλαδή.

• Μου αρέσει 3

πρίν από 13 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Έχω που έχω τα νεύρα μου τώρα μου ανεβασεςψρο αίμα στο κεφάλι.μα ρο θεο.εχω κάνει τόσο κόπο για να ευχαριστήσουμε.γιατι να τα πετάξεις?τι σουωφταιβε?δεν είναι όμως djecco. Μάλλον γι αυτο.αν μου το λεγεψκαποια μαμα αυτό δεν υπήρχε περίπτωση να την καλέσω να παμεψουτε απέναντι.ελεος δηλαδή.

ενταξει το χιούμορ δεν το πιάνεις αλλά να σου πω την αλήθεια όλα αυτά τα θεωρώ εκνευριστικά μπιχλιμπίδια άνευ χρησιμότητας! δώρο που είχε πάρει το παιδί μου στο χέρι δεν θα το πετούσα αλλά αν τα έβλεπα μόνη μου θα τα εξαφάνιζα κ θα τα εμφάνιζα κατά την κρίση μου. Έχω διαφορα τετοια από βαφτίσεις κλπ φυσικά. 

3 ώρες πρίν, Anna3011 είπε:

Με την ευκαιρία των δώρων στα παιδάκια, πείτε μου βρε κορίτσια καμιά ιδέα για δωράκια να μοιράσει η μικρή στο σχολείο για τα γενέθλια.

Είστε κοντά στα χριστούγεννα ? 

εγώ στον μικρό μου, δεκέμβρη γενέθλια, είχα δώσει χάρτινα χριστουγεννιάτικα γυαλιά από το ΝΑΚΑ. τα είχα βάλει σε κόκκινους φάκελους. το διασκέδασαν γιατί βγάλαμε και φώτο. 

• Μου αρέσει 2

πρίν από 21 λεπτά , Έσπερος είπε:

ενταξει το χιούμορ δεν το πιάνεις αλλά να σου πω την αλήθεια όλα αυτά τα θεωρώ εκνευριστικά μπιχλιμπίδια άνευ χρησιμότητας! δώρο που είχε πάρει το παιδί μου στο χέρι δεν θα το πετούσα αλλά αν τα έβλεπα μόνη μου θα τα εξαφάνιζα κ θα τα εμφάνιζα κατά την κρίση μου. Έχω διαφορα τετοια από βαφτίσεις κλπ φυσικά. 

οκ καταλαβα οτι το ειπες λιγο υπερβολικα.αλλα ξερεις,τα παιδια εχουν παιχνιδια ανευ χρησιμοτητας

κ μην το εξαφανισεις ακομη κ αν το δεις εσυ.δ ειναι ωραιο αν πχ το βαλει η κυρια στην τσαντα κ το δεις πρωτη.γτ μπορει την αλλη μερα να τον ρωτησει το αλλο παιδακι,η να βρεθεις με τους γονεις κ να αναφερθει

με τρελαινει ομως που εμεις αν θελουμε κραταμε αναμνηστικα απο βαφτισεις κλπ,κατα την κριση μας,σαν οτι τα θελουμε τοσο πολυ,ενω δ χρειαζονται πουθενα,αλλα στο παιδι θα προσπαθησουμε να μην τα δει καν ποτε

• Μου αρέσει 3

29 minutes ago, Έσπερος said:

Να σου πω, σκέφτηκα να σου πω να σβήσεις το ποστ, γιατί θα στενοχωρούσε τη Μαγιόπουλας, αλλά είπα να μην ανακατευτώ. Άνευ χρησιμότητας πώς το εννοείς? Παιχνιδάκια και τέτοια είναι.  Άλλη φορά θα βάζουμε για δωράκι νυχοκόπτες, μωρομάντηλα, οδοντόβουρτσες κτλ..:-P

• Μου αρέσει 1
    • Χαχαχα 2

32 minutes ago, Έσπερος said:

Αυτά βρε έσπερος είναι για τα παιδιά , δεν πειράζει που για σένα είναι ανευ σημασίας, για τα παιδιά έχουν μεγάλη σημασία, έλα τώρα που θα το έκρυβες ένα δικό του δώρο επειδή εσύ δεν το εγκρίνεις.

16 minutes ago, Yovanna said:

Να σου πω, σκέφτηκα να σου πω να σβήσεις το ποστ, γιατί θα στενοχωρούσε τη Μαγιόπουλας, αλλά είπα να μην ανακατευτώ. Άνευ χρησιμότητας πώς το εννοείς? Παιχνιδάκια και τέτοια είναι? Άλλη φορά θα βάζουμε για δωράκι νυχοκόπτες, μωρομάντηλα, οδοντόβουρτσες κτλ..:-P

Εγώ πάντως διάβαζα τι θα βάλει μέσα και σκέφτηκα ''ουαου! θα ήθελα και εγώ ένα ..έστω για να το δω''! έκλαψα με τους νυχοκόπτες και τα μωρομάντηλα.!!

• Μου αρέσει 2

1 hour ago, Chrysoum είπε:

Πολύ ωραία ακούγεται με τα παιδάκια των φίλων! Εγώ έχω είτε αυτή την επιλογή ή τα παιδιά του σχολείου. Τα παιδιά του σχολείου δεν παίζει, είναι πάρα πολλά, τα παιδιά των φίλων, μαζευόμαστε πάλι πολύς κόσμος, μιας και όσοι φίλοι έχω πλέον έχουν παιδιά. Έξω δεν μπορούμε να είμαστε, άρα αναγκαστικά μέσα. Εν τω μεταξύ ούτε αυτό θέλω να κάνω, γιατί μένουν όλοι σε διαφορετικά σημεία της πόλης με όλα τα παιδιά να πηγαίνουν παιδικό και είμαι σίγουρη ότι κάτι θα κολλήσουν μετα, και πραγματικά δεν αντέχω άλλες ιώσεις. 3 βδομάδες άρρωστα, 1 καλά. Τώρα έχω τον μικρό πάλι με πυρετό. Σκέφτομαι μήπως πάμε κανένα ταξίδι για ΣΚ αντί να κάνουμε πάρτυ, πιστεύω θα χαρεί. Ναι, το ταξίδι το έχω πιο safe στο μυαλό μου από το να έρθουν 8 παιδάκια στο σπίτι. 

Μπορείς να πάρεις ένα δύο παιδακια που κάνει πολύ παρέα το παιδάκι σου και να τους οργανώσεις μια βραδιά σούπερ, πχ σινεμά, μετά φαγητό κάπου όμορφα, σπέσιαλ γλυκό, παραδείγματα είναι αυτά, μια βραδιά στα γούστα του παιδιού σου που θα καταευχαριστηθει! Η μία μονοήμερη εκδρομή με μια οικογένεια κάπου όμορφα να περάσετε τέλεια. Εγώ σαν παιδί πιστεύω θα γουσταρα τέτοια γενέθλια δεδομένου κιόλας των συνθηκών.

• Μου αρέσει 2

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

πρίν από 49 λεπτά , vicky86 είπε:

οποτε εσυ μαζευεις σαβουριτσες,αλλα δ θελεις του παιδιου στο σπιτι

(υπερβαλλω,αλλα δες το κ ετσι)

εμεις τετοια πραγματακια εχουμε απειρα.η νονα της κορης μου παει μια βολτα σε ενα βιβοιοπωλειο η τζαμπο κ ψωνιζει ετσι χωρις λογο.πηρε δωρο για τον μικρο για τα γενεθλια,κ αυτα τα ψιλα που εδωσε στην μεγαλη ηταν πολυ περισσοτερα.κ το εχουμε αυτο 7-8φορες τον χρονο.οποτε εχουμε απειρα αυτοκολλητα,μολυβια με σχεδια,ποστ ιτ,σβηστρες που δ ειναι για σβησιμο κλπ

Μα δεν ειπα οτι αν της δωσουν δεν τα θελω. Ποσο μαλλον αν της αρεσουν. Και για εμενα μπελα το θεωρω το οτι τα λυπαμαι και μαζευονται. Οποτε και για εμενα προτιμω να μη μου δινουν τετοια πχ γουρια ή μπομπονιερες με μπρελοκακια και διακοσμητικα. Δεν ειναι οτι εγω τα θελω αλλα δεν θελω για τη μικρη. Προτιμω για κανεναν να μην υπαρχουν :-P Αλλα αν μου τα δωσουν ναι τα κραταω, οπως θα κραταω και της μικρης. Αλλο το "δεν μου αρεσει να μαζευονται τετοια" αλλο το "αν μου δωσουν τα πεταω"!

Εγω όλο αυτό βρε παιδιά θεωρώ ότι είναι μια μόδα υπερκαταναλωτισμού για να θησαυρίζουν οι τζάμπο κ τα είδη δώρων/εποχιακών κλπ, που σε ωθεί στο να την αναπαράγεις ακριβώς από την καλή διάθεση να κανεις κάτι ωραίο. Είναι μια ψεύτικη ανάγκη. Οκ θες αναμνηστικό; Δώσε ένα βιβλιαράκι, μια σακουλιτσα μπαλόνια, ένα κουτάκι ξυλομπογιές. Ένα πραγματακι αναμνηστικό. 

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

14 minutes ago, Έσπερος said:

Εγω όλο αυτό βρε παιδιά θεωρώ ότι είναι μια μόδα υπερκαταναλωτισμού για να θησαυρίζουν οι τζάμπο κ τα είδη δώρων/εποχιακών κλπ, που σε ωθεί στο να την αναπαράγεις ακριβώς από την καλή διάθεση να κανεις κάτι ωραίο. Είναι μια ψεύτικη ανάγκη. Οκ θες αναμνηστικό; Δώσε ένα βιβλιαράκι, μια σακουλιτσα μπαλόνια, ένα κουτάκι ξυλομπογιές. Ένα πραγματακι αναμνηστικό. 

τα παιδιά σε αυτές τις ηλικίες πάνε με τη μόδα έτσι και αλλιώς, επίσης χαίρονται πάρα πολύ με αυτά, ο γιος μου όταν πηγαίνουμε να ψωνίσουμε για δωράκια στην τάξη του έχει μεγάλη χαρά, και ειλικρινά το χαίρομαι και εγώ μαζί του. Δεν χρειάζεται όλα να έχουν μία πρακτική χρησιμότητα, για μένα η χαρά του παιδιού μου είναι το κίνητρο ώστε να το κάνω. Η ανάγκη δεν είναι ψεύτικη, διαφωνώ. Εσύ στη γιορτή σου δεν θες να κεράσεις κάτι έτσι για το καλό?

13 minutes ago, marakiz said:

Μπορείς να πάρεις ένα δύο παιδακια που κάνει πολύ παρέα το παιδάκι σου και να τους οργανώσεις μια βραδιά σούπερ, πχ σινεμά, μετά φαγητό κάπου όμορφα, σπέσιαλ γλυκό, παραδείγματα είναι αυτά, μια βραδιά στα γούστα του παιδιού σου που θα καταευχαριστηθει! Η μία μονοήμερη εκδρομή με μια οικογένεια κάπου όμορφα να περάσετε τέλεια. Εγώ σαν παιδί πιστεύω θα γουσταρα τέτοια γενέθλια δεδομένου κιόλας των συνθηκών.

Κάνει πολύ παρέα με 2 κορίτσια από την τάξη της με τα οποία όμως δεν έχει βρεθεί ποτέ εκτός (ξεκίνησε τον Αύγουστο στο σχολείο αυτό). Θα μπορούσα να καλέσω αυτά τα δύο παιδακια, αλλά γενικά είναι γραμμή του σχολείου να μην γίνεται πάρτυ εάν δεν είναι καλεσμένα όλα τα παιδιά (ή εάν δεν μπορούν οι γονείς να καλέσουν όλο το τμήμα, τότε μπορούν να καλέσουν όλα τα παιδιά του ίδιου φύλου, που εμένα μου ακούγεται άκρως στερεοτυπικο και δεν το κάνω). Ακούγεται καταχραστικο, αλλά γενικά γίνεται έτσι εδώ από παρα πολλά σχολεία. Προφανώς και δεν θα με βάλουν τιμωρία εάν το κάνω, αλλά θα μπω στην μπούκα από τους υπόλοιπους γονείς και δεν το θέλω. Θα μπορούσαμε να πάμε έξω και να μην το ονομάσουμε πάρτυ, αλλά ξέρεις πως είναι τα νήπια, θα πάνε την Δευτέρα στο σχολείο και θα λένε σε όλους ότι πήγαν έξω με την τάδε για τα γεννεθλια της. Θα μπορούσα να καλέσω 2 - 3 παιδάκια από τους φίλους μου, αλλά ποια να διαλέξω; δεν ξέρω εάν θα κακοφανει στους υπόλοιπους, είμαστε 5 οικογένειες και όλοι μιλάμε μεταξύ μας. Όσο το σκέφτομαι τόσο καταλήγω ότι μάλλον θα πάμε ταξίδι στο "εξωτερικό"-σε καμια χώρα παραδίπλα δηλαδή, που πιστεύω ότι θα ενθουσιαστεί η κόρη μου και θα το συνδυάσω και με μια επίσκεψη στους κουμπάρους μου που έχουν παιδιά.

πρίν από 30 λεπτά , Yovanna είπε:

Να σου πω, σκέφτηκα να σου πω να σβήσεις το ποστ, γιατί θα στενοχωρούσε τη Μαγιόπουλας, αλλά είπα να μην ανακατευτώ. Άνευ χρησιμότητας πώς το εννοείς? Παιχνιδάκια και τέτοια είναι.  Άλλη φορά θα βάζουμε για δωράκι νυχοκόπτες, μωρομάντηλα, οδοντόβουρτσες κτλ..:-P

παντως σκεφτηκα κ κτ πρακτικα δωρακια

μπαμπου οδοντοβουρτσες,με το ονομα καθε παιδιου,η καλαμακια

βεβαια εκει θα εβαζα κ κτ πιο παιδικο.ενα μπαλονι,αυτοκολλητα,καραμελακια

πρίν από 20 λεπτά , kotsifikos είπε:

τα παιδιά σε αυτές τις ηλικίες πάνε με τη μόδα έτσι και αλλιώς, επίσης χαίρονται πάρα πολύ με αυτά, ο γιος μου όταν πηγαίνουμε να ψωνίσουμε για δωράκια στην τάξη του έχει μεγάλη χαρά, και ειλικρινά το χαίρομαι και εγώ μαζί του. Δεν χρειάζεται όλα να έχουν μία πρακτική χρησιμότητα, για μένα η χαρά του παιδιού μου είναι το κίνητρο ώστε να το κάνω. Η ανάγκη δεν είναι ψεύτικη, διαφωνώ. Εσύ στη γιορτή σου δεν θες να κεράσεις κάτι έτσι για το καλό?

Τα παιδια χαιρονται με πολλα πραγματα ομως, που δεν τους τα ικανοποιουμε ολα, αλλα συμφωνα με την κριση μας. Και καποιο ρουχο που θα τους αρεσει μπορει να μην τους το παρουμε, και καποιο παιχνιδι και καποιο βιβλιο. Απλως τα μικροπραγματακια ειναι φτηνα, γι'αυτο δεν το σκεφτομαστε οσο στα αλλα πραγματα. Και πολλες φορες τους αρεσει (και μας αρεσει) κατι ποιοτικο που ομως δεν το παιρνουμε γιατι μας φαινεται ακριβο, αν προσθέσουμε ομως τα μικροπραγματακια τελικα θα ειχαμε παρει το μεγαλο και παλι τη χαρα του παιδιου θα ικανοποιουσαμε.

Διαφημίσεις

12 minutes ago, little lamb said:

Τα παιδια χαιρονται με πολλα πραγματα ομως, που δεν τους τα ικανοποιουμε ολα, αλλα συμφωνα με την κριση μας. Και καποιο ρουχο που θα τους αρεσει μπορει να μην τους το παρουμε, και καποιο παιχνιδι και καποιο βιβλιο. Απλως τα μικροπραγματακια ειναι φτηνα, γι'αυτο δεν το σκεφτομαστε οσο στα αλλα πραγματα. Και πολλες φορες τους αρεσει (και μας αρεσει) κατι ποιοτικο που ομως δεν το παιρνουμε γιατι μας φαινεται ακριβο, αν προσθέσουμε ομως τα μικροπραγματακια τελικα θα ειχαμε παρει το μεγαλο.

Aναφέρομαι στα κεράσματα για την γιορτή του, για αυτή τη μόδα μιλάω, πόσο μπορεί να κοστίσει αυτό εξαρτάται από το πόσο θα μπορέσει να διαθέσει η κάθε οικογένεια, δεν κάνω αυτή την αναφορά σαν γενικότερη νοοτροπία.

26 minutes ago, Έσπερος said:

Εμένα δεν με ενοχλεί ο υπερκαταναλωτισμος, απλώς εάν επικρατούσε κάτι τέτοιο εδω θα με αγχωνε ολο αυτό. Τι να πάρω; είναι αρκετά καλό; ή να μου έλεγε το παιδί μα η μαμά του τάδε έδωσε αυτό, εγώ γιατί δίνω μόνο αυτο; ξέρετε που το πάω, στις συνεχείς συγκρίσεις που ξαφνικά βάζουμε τους εαυτούς μας όταν αποκτούμε παιδιά και στο συνεχές μαμαδομετρο. Εάν ολο αυτό γίνεται με πραγματικά καλή διάθεση από όλους και τα παιδιά απλά παίρνουν τα δωράκια και χαίρονται, χωρίς να υπάρχει κάποιο που στεναχωριέσαι γιατι τα δικά του δώρα δεν ήταν αρκετά καλά, τότε ναι είμαι υπέρ. Εάν όμως βάζει τους γονείς σε έναν ακόμη ανταγωνισμό, τότε για μένα είναι περιττό.

• Μου αρέσει 2

30 minutes ago, Έσπερος said:

Γιατί οι άλλοι τι ψωνίζουν? Σερπαντίνες και κονφετί? Τέτοια πραγματάκια δίνουμε. Όπως και πλαστελίνες, αυτοκόλλητα , μολυβοθήκες κτλ.

• Μου αρέσει 1

πρίν από 41 λεπτά , kotsifikos είπε:

Αυτά βρε έσπερος είναι για τα παιδιά , δεν πειράζει που για σένα είναι ανευ σημασίας, για τα παιδιά έχουν μεγάλη σημασία, έλα τώρα που θα το έκρυβες ένα δικό του δώρο επειδή εσύ δεν το εγκρίνεις.

Εγώ πάντως διάβαζα τι θα βάλει μέσα και σκέφτηκα ''ουαου! θα ήθελα και εγώ ένα ..έστω για να το δω''! έκλαψα με τους νυχοκόπτες και τα μωρομάντηλα.!!

κ με βαση αυτο θυμαμαι που ειπε κ αλλη κοπελα τι θα κανει αν κανει παρτυ κ του φερουν δωρα που δ εγκρινει

συμφωνω απολυτα μαζι σου

κ γω ουαου σκεφτηκα!!

πρίν από 36 λεπτά , marakiz είπε:

υπεροχες ιδεες,κ μεις κανουμε παρομοια

πρίν από 36 λεπτά , little lamb είπε:

Μα δεν ειπα οτι αν της δωσουν δεν τα θελω. Ποσο μαλλον αν της αρεσουν. Και για εμενα μπελα το θεωρω το οτι τα λυπαμαι και μαζευονται. Οποτε και για εμενα προτιμω να μη μου δινουν τετοια πχ γουρια ή μπομπονιερες με μπρελοκακια και διακοσμητικα. Δεν ειναι οτι εγω τα θελω αλλα δεν θελω για τη μικρη. Προτιμω για κανεναν να μην υπαρχουν :-P Αλλα αν μου τα δωσουν ναι τα κραταω, οπως θα κραταω και της μικρης. Αλλο το "δεν μου αρεσει να μαζευονται τετοια" αλλο το "αν μου δωσουν τα πεταω"!

αυτο δ το καταλαβαινω.δ ειναι απαραιτητο να τα κρατας ολα κ να τα στολιζεις.προτιμω να υπαρχουν κ να πεταω οταν κρινεται απαραιτητο

πρίν από 36 λεπτά , Έσπερος είπε:

ωραια,αυτη ειναι τωρα η μοδα,αυτο συνηθιζεται στα παρτυ.κ θα την ακολουθησω,γτ απλα μου αρεσει.κ κυριως αρεσει στο παιδι,γτ αυτο αφορα.δ ξερω αν προσεξες οτι αναφερθηκαν κ δωρα σαν αυτα που ειπες

πρίν από 31 λεπτά , marakiz είπε:

Έχεις τα νεύρα σου με την κίνηση, chill.

Πάντα θα υπάρχουν γονείς που δεν θα εκτιμήσουν όλα όσα διοργανωνεις με κόπο. Δεν θα υπάρχει μια Έσπερος στους καλεσμένους σου θαρρείς που δεν θα της αρέσουν τα δωράκια;; Έτσι είναι κ έτσι θα είναι.

Ο καθένας δίνει ότι θέλει, εσύ δώσε αυτά, αν ποτέ κανείς πάρτι. :P

πολυ ωραια τα λες!

πρίν από 29 λεπτά , kotsifikos είπε:

ακτιβως αυτο.εμας φετος υπαρχουν 2συμμαθητες με αλλεργιες.οποτε επελεξα μη φαγωσιμο 

πρίν από 15 λεπτά , kotsifikos είπε:

Aναφέρομαι στα κεράσματα για την γιορτή του, για αυτή τη μόδα μιλάω, πόσο μπορεί να κοστίσει αυτό εξαρτάται από το πόσο θα μπορέσει να διαθέσει η κάθε οικογένεια, δεν κάνω αυτή την αναφορά σαν γενικότερη νοοτροπία.

δ θα παρουν καθε φορα που θα παω τζαμπο κτ μικρο.γτ το συγχεουμε με το δωρακι;

να μαζευα τα λεφτα να παρω τι σε ολους;κ ειναι κ ασχετο με το παρτυ αφου θα μοιραστει στο σχολειο σε ολα τα παιδια,ενω στο παρτυ θα ειναι λιγα πχ σε εμας

πρίν από 16 λεπτά , Yovanna είπε:

Γιατί οι άλλοι τι ψωνίζουν? Σερπαντίνες και κονφετί? Τέτοια πραγματάκια δίνουμε. Όπως και πλαστελίνες, αυτοκόλλητα , μολυβοθήκες κτλ.

ακριβως

πρίν από 16 λεπτά , Chrysoum είπε:

Εμένα δεν με ενοχλεί ο υπερκαταναλωτισμος, απλώς εάν επικρατούσε κάτι τέτοιο εδω θα με αγχωνε ολο αυτό. Τι να πάρω; είναι αρκετά καλό; ή να μου έλεγε το παιδί μα η μαμά του τάδε έδωσε αυτό, εγώ γιατί δίνω μόνο αυτο; ξέρετε που το πάω, στις συνεχείς συγκρίσεις που ξαφνικά βάζουμε τους εαυτούς μας όταν αποκτούμε παιδιά και στο συνεχές μαμαδομετρο. Εάν ολο αυτό γίνεται με πραγματικά καλή διάθεση από όλους και τα παιδιά απλά παίρνουν τα δωράκια και χαίρονται, χωρίς να υπάρχει κάποιο που στεναχωριέσαι γιατι τα δικά του δώρα δεν ήταν αρκετά καλά, τότε ναι είμαι υπέρ. Εάν όμως βάζει τους γονείς σε έναν ακόμη ανταγωνισμό, τότε για μένα είναι περιττό.

μεχρι τωρα δ εχει τεθει θεμα συγκρισης.δ θα οω ομως δ το κανω,για να μην συγκριθουμε.γτ εχουμε παρει δωρακια υπερπαραγωγη,εχουμε παει σε αντιστοιχα γενεθλια.εμεις κανουμε οσα μπορουμε.κ μιλαμε για παιδια ανω των 4χρ,σχολικη ηλικια,οποτε δ ειναι κακο να μιλαμε γι αυτα

• Μου αρέσει 1

18 minutes ago, vicky86 said:

κ με βαση αυτο θυμαμαι που ειπε κ αλλη κοπελα τι θα κανει αν κανει παρτυ κ του φερουν δωρα που δ εγκρινει

συμφωνω απολυτα μαζι σου

κ γω ουαου σκεφτηκα!!

υπεροχες ιδεες,κ μεις κανουμε παρομοια

αυτο δ το καταλαβαινω.δ ειναι απαραιτητο να τα κρατας ολα κ να τα στολιζεις.προτιμω να υπαρχουν κ να πεταω οταν κρινεται απαραιτητο

ωραια,αυτη ειναι τωρα η μοδα,αυτο συνηθιζεται στα παρτυ.κ θα την ακολουθησω,γτ απλα μου αρεσει.κ κυριως αρεσει στο παιδι,γτ αυτο αφορα.δ ξερω αν προσεξες οτι αναφερθηκαν κ δωρα σαν αυτα που ειπες

πολυ ωραια τα λες!

ακτιβως αυτο.εμας φετος υπαρχουν 2συμμαθητες με αλλεργιες.οποτε επελεξα μη φαγωσιμο 

δ θα παρουν καθε φορα που θα παω τζαμπο κτ μικρο.γτ το συγχεουμε με το δωρακι;

να μαζευα τα λεφτα να παρω τι σε ολους;κ ειναι κ ασχετο με το παρτυ αφου θα μοιραστει στο σχολειο σε ολα τα παιδια,ενω στο παρτυ θα ειναι λιγα πχ σε εμας

ακριβως

μεχρι τωρα δ εχει τεθει θεμα συγκρισης.δ θα οω ομως δ το κανω,για να μην συγκριθουμε.γτ εχουμε παρει δωρακια υπερπαραγωγη,εχουμε παει σε αντιστοιχα γενεθλια.εμεις κανουμε οσα μπορουμε.κ μιλαμε για παιδια ανω των 4χρ,σχολικη ηλικια,οποτε δ ειναι κακο να μιλαμε γι αυτα

Ναι εννοείται ότι εάν ήταν η νόρμα και εδώ να δίνουμε δώρα, θα το έκανα και εγώ κανονικοτατατα. Απλά ίσως μου προκαλούσε ενα άγχος. Και πάλι όμως είπα ότι εάν απλά τα πιτσιρίκια παίρνουν τα δωράκια και χαίρονται και μένει εκεί μετά, τότε όλα καλά :)

17 minutes ago, Chrysoum said:

Ναι εννοείται ότι εάν ήταν η νόρμα και εδώ να δίνουμε δώρα, θα το έκανα και εγώ κανονικοτατατα. Απλά ίσως μου προκαλούσε ενα άγχος. Και πάλι όμως είπα ότι εάν απλά τα πιτσιρίκια παίρνουν τα δωράκια και χαίρονται και μένει εκεί μετά, τότε όλα καλά :)

Καμία σύγκριση. Ούτε καν. Ίσως αυτά να γίνονται στο pierce ή στη saint - Catherine.. Μια συνήθεια είναι για να ευχαριστήσεις για την παρουσία των καλεσμένων και χαίρονται τα παιδάκια. Δεν είναι απαραίτητο πάντα να διαφοροποιούμαστε απλά για να το κάνουμε (δεν λέω για σένα!). Δεν μπορώ τη μιζέρια στη ζωή μου. Θυμάμαι έναν υπάλληλο σε μια εταιρία όπου έκανα μαθήματα παλιότερα, που γιόρταζε και δεν είχε φέρει να κεράσει γιατί όπως μου είχε πει "τι ? και να περιφέρομαι με το κουτί??" Συνδυασμός τσιγγουνιάς και μιζέριας. Βγάζω φλύκταινες και με τα 2!

πρίν από 34 λεπτά , Yovanna είπε:

Ειναι όλα πολύ καλόγουστα κ όλα θα χρησιμοποιηθούν είμαι σίγουρη.οι τσαντουλες εινσι χειροποίητες  ζωγραφισμενες κ θα χρησιμοποιηθούν..

Εινσι δωράκια για τετράχρονο.

Δώρα που δίνονται με αγάπη κ πολλή χαρά.Ο καθένας δίνει ο.τι θέλει  .δεν θα ακυρωνα ποτέ ούτε το παιδάκι που μου το έδωσε ούτε τη χαρά του παιδιού μου να τα πάρει εκτός κι αν ήταν κάτι επικινδυνο.

Θα μπορούσε να ειναι ένα πράγμα θα μπορούσε να εινσι κ περισσότερα.εινσι θέμα επιλογής του καθένα.

Το εξέλαβα σαν κακία κ δεν το περίμενα από την Έσπερος.. Τελικά όμως δεν πρέπει να είναι έτσι.Οφειλεται κ αυτό στην αδυναμια της να προσαρμοστεί σε μια κατάσταση.ειτε ειναι παρτυ είτε κάτι άλλο.

Με παρέσυρε ο θυμος μου κ η κούραση μου.Τωρα μόνο λυπάμαι.

1 hour ago, little lamb είπε:

Τα παιδια χαιρονται με πολλα πραγματα ομως, που δεν τους τα ικανοποιουμε ολα, αλλα συμφωνα με την κριση μας. Και καποιο ρουχο που θα τους αρεσει μπορει να μην τους το παρουμε, και καποιο παιχνιδι και καποιο βιβλιο. Απλως τα μικροπραγματακια ειναι φτηνα, γι'αυτο δεν το σκεφτομαστε οσο στα αλλα πραγματα. Και πολλες φορες τους αρεσει (και μας αρεσει) κατι ποιοτικο που ομως δεν το παιρνουμε γιατι μας φαινεται ακριβο, αν προσθέσουμε ομως τα μικροπραγματακια τελικα θα ειχαμε παρει το μεγαλο και παλι τη χαρα του παιδιου θα ικανοποιουσαμε.

Προπερσυβειχα δώσει βιβλία συν κάτι άλλο.πρεπει να ψάχνουμε για διαφορετικά κάθε φορά.ολα τα χει ο μπαξες

• Μου αρέσει 2

Εγω παντως δεν νομιζω να ειπα κατι ασχημο. Ουτε οτι δεν θα τα δεχομουν, ουτε οτι θα τα εκρυβα, ουτε οτι θα τα πεταγα. Ισα ισα που απο το πρωτο μηνυμα εγραψα "θα γεμισει το σπιτι". Που σημαινει οτι θα τα παρω και θα τα κρατησω αν τα θελει (αλλα θα μου φαινονται οτι γεμισαμε, ετερον εκατερον). Απλως ειπα οτι εγω δεν θα ηθελα να μοιρασω τετοια.

Τωρα στο οτι ειναι λιγο υπερκαταναλωτικο συμφωνω. Οχι με την εννοια των χρηματων. Με την εννοια των πολλων πραγματων, εστω και μικρης αξιας. Και με την εννοια οτι τα παιδακια θα ηταν πολυ χαρουμενα και χωρις αυτα. Εννοειται πως ο,τι προσθετουμε χαρουμενα τα κανει, πχ στολισμοι, ανιματερ, δωρακια, καπελακια, οτιδηποτε. Ομως και χωρις αυτα χαρουμενα θα ηταν, οπότε ειναι λιγο "φορετο" απο εμας ολο αυτο. Και το οποιο ισχυει στα παντα εδω που τα λεμε, πχ στους ολο και περισσοτερους στολισμους σε γαμους και βαφτισεις. Γινεται συνηθεια απο τον εναν στον αλλον με σκοπο να ευχαριστηθουν οι καλεσμενοι, οι καλεσμενοι ομως ευχαριστημενοι θα ηταν και χωρις αυτα. Φυσικα δεν ειναι κακο αν θελει καποιος να το κανει, κι εννοειται τον ευχαριστουμε ως καλεσμενοι, απλα μπορει να πουμε κι απο μεσα μας και "δεν ηταν αναγκη να υπαρχουν ολα αυτα, ειμαι χαρουμενος ουτως ή αλλως με τη χαρα του εορταζοντα/παντρευομενου κλπ".

• Μου αρέσει 2

Πιάσατε συζήτηση για after party δώρα; Είμαι ο άνθρωπος που πέρυσι κάλεσα 3 οικογένειες στο σπίτι (τη γνωστή μας φούσκα) για halloween μάζωξη (τρομάρα μου, είχα και στο χωριό μου τέτοια) και πήγα και πήρα σε κάθε παιδί τσόχινη τσάντούλα φρανκενστάιν, κουπάτ νυχτερίδας, κουτάλα με αράχνες και καραμελάκια (αυτά τα καταραμένα smarties), για τα έχουν να το θυμούνται. Πεθαίνω για τέτοια!

• Μου αρέσει 4

πρίν από 46 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Το εξέλαβα σαν κακία κ δεν το περίμενα από την Έσπερος.. Τελικά όμως δεν πρέπει να είναι έτσι.Οφειλεται κ αυτό στην αδυναμια της να προσαρμοστεί σε μια κατάσταση.ειτε ειναι παρτυ είτε κάτι άλλο.

Με παρέσυρε ο θυμος μου κ η κούραση μου.Τωρα μόνο λυπάμαι.

Ίσως αυτό είναι. Μου κάνει εντύπωση αυτη η συνηθεια και δεν την καταλαβαινω. Εγώ ξέρω ότι ο εορτάζων κερνάει κάτι που τρώγεται, στο σχολείο και στη δουλειά του, και κάνει κάτι στο σπίτι ή έξω για φίλους ή συγγενείς, που αναλαμβάνει πάλι το κέρασμα, και είθισται να του φέρνουν δώρα, όπως επίσης ενίοτε είθισται, ένας καλός φίλος ή συγγενής να κάνει δώρο σε κάποιον για τη γιορτή ή τα γενέθλια χωρις να έχει λάβει πρόσκληση για κέρασμα. Αυτά ξέρω, αυτά γινονται πάντα, και ήταν μια λογική και φυσιολογική σειρά. Το  "γιορτάζω ή βαφτίζω, σας κερνάω και κάνω και δώρο", είναι μια πρόσφατη μόδα, έτσι δεν είναι; Το γνωρίζω ότι υπάρχει, αναγνωριζω τον κόπο και φυσικά και το έξοδο του άλλου, αλλά δεν το κατανοώ. Θεωρώ ότι είναι μια πολύ κακή μόδα, υπερκαταναλωτική, για να πλουτίσουν όσοι φτιάχνουν τέτοιες άχρηστες χαριτωμένες σαβουρίτσες. Δεν το πάω τόσο στο οικονομικό, δλδ δεν είναι ότι το θεωρώ επιβάρυνση για μένα και γι αυτό το απορρίπτω. Αν ήταν να δώσω κάτι παραπάνω, θα προτιμούσα για το φαγητό, ή για έναν πιο ωραίο χώρο αν ήταν να γίνει έξω, ή ακόμα κ για έναν άνθρωπο για απασχόληση. 

• Μου αρέσει 1

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα