Recommended Posts

Just now, vtgian είπε:

Θα συμφωνήσω με τη vicky, να καλέσετε κόσμο με συνομήλικα. Αλλά όχι με αφορμή το πάρτυ. Ένα παιδάκι τη φορά για παράλληλο παιχνίδι και εσείς από κοντά. Πολλά μαζί και μάλιστα να έχεις και το άγχος της οικοδέσποινας δε θα περάσετε καλά. Σε αυτή την ηλικία το μυστικό της κοινωνικοποιησης είναι ένα τη φορά και λίγη ώρα 

Κι ο άνδρας μ αυτής της άποψης είναι. Οτι δεν χρειαζεται να περιμενουμε τα γενεθλια για να καλεσουμε σπίτι καποιον. Απλως εγω σκεφτομαι οτι σε ολους αυτους δν ειχα πει ποτε ξανα να ερθουν κ θε μ φαινοταν ακυρο να τους πω σε μια αςχετη φαση να ερθουν σπίτι γι αυτο θεωρησα τα γενεθλια ωραια αφορμη.

• Μου αρέσει 2

Διαφημίσεις

Εγώ παλι έχω την αντίθετη εμπειρία, όσες φορές έχουμε πάει με την 2 χρονών κόρη μου σε γεννεθλια περνάει τελεία. Παίζει γύρω γύρω με όλα τα παιδάκια, ενθουσιάζεται με τα καινούργια παιχνίδια και την πληθώρα ενηλίκων που είναι διατεθειμένοι να της διαβάσουν βιβλία, που είναι η αγαπημένη της ασχολία και γενικά περνάει πολύ καλά. Το ίδιο και στα δικά της γεννεθλια που τα κάναμε πριν από λίγες ημέρες στο σπίτι μας. Να προσθέσω όμως ότι αυτά τα παιδάκια είναι "φίλοι" της, όσο φίλος μπορεί να είναι κανείς στα 2, τα περισσοτερα είναι παιδάκια που τα συναντά κάθε δεύτερο Σάββατο περίπου από τότε που γεννήθηκε. Ίσως και αυτό να παίζει ρόλο, γενικά όμως ακόμη και σε άλλα πάρτυ που έχουμε πάει και είχε πολλά παιδάκια που δεν ήξερε, δεν είχε κανένα θέμα. Ίσα ίσα όπως είπα πέρασε τέλεια :) είναι στο παιδί μαλλον

• Μου αρέσει 2

Just now, Chrysoum είπε:

Εγώ παλι έχω την αντίθετη εμπειρία, όσες φορές έχουμε πάει με την 2 χρονών κόρη μου σε γεννεθλια περνάει τελεία. Παίζει γύρω γύρω με όλα τα παιδάκια, ενθουσιάζεται με τα καινούργια παιχνίδια και την πληθώρα ενηλίκων που είναι διατεθειμένοι να της διαβάσουν βιβλία, που είναι η αγαπημένη της ασχολία και γενικά περνάει πολύ καλά. Το ίδιο και στα δικά της γεννεθλια που τα κάναμε πριν από λίγες ημέρες στο σπίτι μας. Να προσθέσω όμως ότι αυτά τα παιδάκια είναι "φίλοι" της, όσο φίλος μπορεί να είναι κανείς στα 2, τα περισσοτερα είναι παιδάκια που τα συναντά κάθε δεύτερο Σάββατο περίπου από τότε που γεννήθηκε. Ίσως και αυτό να παίζει ρόλο, γενικά όμως ακόμη και σε άλλα πάρτυ που έχουμε πάει και είχε πολλά παιδάκια που δεν ήξερε, δεν είχε κανένα θέμα. Ίσα ίσα όπως είπα πέρασε τέλεια :) είναι στο παιδί μαλλον

Ο δικος μου περναει ωραια οταν εχπυμε κοσμο στο σπιτθ, γιατι δειχνει σε ολους τα παιχνιδια του κ του αρεσει να του πετάνε την μπαλα. Αλλα με παιδακια δεν εχει βρεθει πολλες φορες στον ιδιο χωρο. Σ αυτη τη φαση του αρεσει να βλεπει μεγαλα παιδια στην παιδικη να παιζουν, κι ας μην τους πλησιαζει. Τα μικρα τα βαρεθηκε λιγο. Δεν ξερω επισης πώς θα αντιδρουσε αν εβλεπε να παιζουν με τα παιχνιδια του. Οπως επισης δεν ξερω αν θα ημασταν οι γονεις χαλαροί με τοσα παιδια μαζεμενα. Εννοω τοσο μικρα που θελουν επιβλεψη διαρκως μη χτυπηθούν κλπ χωρια που τα πιο μικρα νομιζω βαζουν ακομα πραγματα στο στομα απ ο,τι μου εχουν πει οι γονεις τους. Νομιζω οπως μου μπηκε η ιδεα ετσι μου βγηκε. 

• Λυπημένη/-ος 1

21 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Σαν τη @Chrysoum κι εγώ έχω εκπλαγεί με τα ποσα αυτα. Ηθελα απο καιρο να ρωτησω ποσο στοιχίζει ενα παρτι στο σπίτι στο περιπου κ βρηκα το καταλληλο μερος. Εχω μια ιδεα μηπως κανουμε παρτι του μικρου κ στο νησι, εκτος απο αυτο της Αθηνας που θα γινει σε σπίτι παππουδων οποτε δεν θα μας αφησουν να πληρώσουμε τιποτα κ δν εχω ιδεα ποσο θα κοστίσει. Ας πουμε οτι καλώ το πολυ 5 παιδακια με τπυς γονεις τους. Καπως ετσι το εχω στο μυαλο μου, καποια παιδακια αυτης της ηλικιας που τυχαίνει κ ξερουμε. Αν σερβίρω πχ κεφτεδάκια ή μπιφτεκάκια, καμια πίτα κ μια πίτσα ή δυο πιτες ισως κ κατι σε λαχανικό κ τυρια, ποσο να υπολογιζω; την τουρτα την αφηνω απ εξω γιατι δεν ξερω αν θα φτθαξω μονη μου ή θα παραγγείλουμε. 

Για 10-15 άτομα άρα το σύνολο, υπολογίζεις λογικά κάτι σαν 3 πίτσες μεγάλες, ούτε 30 ευρώ, αναλόγως από που θα τις πάρεις, πες και 2 κιλά κιμά κλπ, άλλα 15-20 αναλόγως τι κρέας αγοράζεις, φτιάχνεις και σαντουιτσάκια και τα κόβεις στα 4 (ψωμί του τοστ, τυρί και γαλοπούλα για τα παιδιά, ίσως κάτι σε τόνο, κλπ για μεγάλους) που το κόστος είναι ούτε 10, υπολογίζεις και 3-4 μουκάλια κρασί, και δε χρειάζεσαι κάτι παραπάνω. Συν το κόστος της τούρτας, που αν δεν έχεις ξανακάνει και δεν έχεις φοβερό χάρισμα στη διακόσμηση, απλά μην το τολμήσεις,θα γελάνε οι καλεσμένοι, είναι πολύ πιο δύσκολο από όσο φαίνεται, και σκέψου ότι εμένα μου αρέσει πολύ η ζαχαροπλαστική.

15 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Γενικά το παιδάκι που γιορτάζει, σε ποια ηλικία αρχίζει να χαίρεται τα γενέθλια; Γιατί αυτό που σκέφτομαι εγώ να κάνω, είναι πιο πολύ για να κάνω ένα πρώτο βήμα για να κοινωνικοποιηθούμε. ΑΥτοί δλδ που θα καλέσω δεν έχουν ξαναέρθει σπίτι πλην των γειτόνων. Και τα μισά παιδάκια ο δικός μου δεν θα τα ξέρει. Και είναι όλα σχετικά μικρά κ μπορεί να ντρέπονται κιόλας κ τελικά όλο αυτό να μην αφορά τα παιδιά. 

Εμένα όσο πιο μικρά τόσο πιο πολύ χαιρόντουσαν να υπάρχει κόσμος στο σπίτι, τα στολίδια, τα γλυκά, το όλο νταβαντούρι. Από ενός θα έλεγα, ηλικίες 2-6 ήταν το τσακίρ κέφι. Αλλά σαφώς και έβλεπαν καθημερινά παιδιά στην παιδική χαρά από ημερών, κυριολεκτικα, βρέξει χιονίσει, δεν είναι δηλαδή ότι δεν είχαν ξαναδεί παιδάκια.

@Έσπερος πάντως η κοινωνικοποίηση των πολύ μικρών παιδιών, δε γίνεται με πάρτυ . Γίνεται με την πλατεία και την παιδική χαρά, αν όχι κάθε μέρα, πάντως αρκετά συχνά μέσα στη βδομάδα, με τις οικογενειακές εξόδους και επισκέψεις, με το παιχνίδι το απόγευμα με τα γειτονάκια, με την κουβέντα που πιάνουμε με το φούρναρη και το μπακάλη. Δε χρειάζεται δηλαδή κάτι μεγάλο, ούτε μία εξαιρετική περίσταση. 

• Μου αρέσει 1

@Έσπερος πάντως η κοινωνικοποίηση των πολύ μικρών παιδιών, δε γίνεται με πάρτυ . Γίνεται με την πλατεία και την παιδική χαρά, αν όχι κάθε μέρα, πάντως αρκετά συχνά μέσα στη βδομάδα, με τις οικογενειακές εξόδους και επισκέψεις, με το παιχνίδι το απόγευμα με τα γειτονάκια, με την κουβέντα που πιάνουμε με το φούρναρη και το μπακάλη. Δε χρειάζεται δηλαδή κάτι μεγάλο, ούτε μία εξαιρετική περίσταση. 

πρίν από 34 λεπτά , Έσπερος είπε:

Ο δικος μου περναει ωραια οταν εχπυμε κοσμο στο σπιτθ, γιατι δειχνει σε ολους τα παιχνιδια του κ του αρεσει να του πετάνε την μπαλα. Αλλα με παιδακια δεν εχει βρεθει πολλες φορες στον ιδιο χωρο. Σ αυτη τη φαση του αρεσει να βλεπει μεγαλα παιδια στην παιδικη να παιζουν, κι ας μην τους πλησιαζει. Τα μικρα τα βαρεθηκε λιγο. Δεν ξερω επισης πώς θα αντιδρουσε αν εβλεπε να παιζουν με τα παιχνιδια του. Οπως επισης δεν ξερω αν θα ημασταν οι γονεις χαλαροί με τοσα παιδια μαζεμενα. Εννοω τοσο μικρα που θελουν επιβλεψη διαρκως μη χτυπηθούν κλπ χωρια που τα πιο μικρα νομιζω βαζουν ακομα πραγματα στο στομα απ ο,τι μου εχουν πει οι γονεις τους. Νομιζω οπως μου μπηκε η ιδεα ετσι μου βγηκε. 

Από τη στιγμή που ο μικρός σας δεν έχει ακόμα επαφές με παιδάκια, δεν έχει μάθει να μοιράζεται παιχνίδια κτλ, αλλά και εσείς άπό την άλλη θεωρείτε ότι θα περάσετε την ώρα σας στην τσίτα κυνηγώντας παιδιά, όχι αφήστε το καλύτερα το πάρτυ. Τα πάρτυ είναι ευχάριστα θεωρώ για τα 2χρονα μόνο όταν είναι συνηθισμένα σε κόσμο. Επειδή όμως υπάρχουν από ότι φαίνεται ζευγάρια με παιδάκια με τα οποία θα μπρούσατε να κάνετε παρέα, θα σας πρότεινα να ξεκινήσετε άμεσα τις επαφές, χθες που λένε. Θα ωφελήσει αφενός το παιδί που αργά ή γρήγορα θα ζητήσει παρέα, αλλά και εσάς για αλλαγή παραστάσεων και λιγότερη μοναχικότητα (εφόσον το έχετε ανάγκη βεβαίως). Κάντε κάποιο κάλεσμα στο σπίτι για καφέ με 1-2 παιδάκια για αρχή. Μπορεί να εκπλαγείς με το πόσο καλά μπορεί να παίξουν δυο 2χρονα μεταξύ τους. 

• Μου αρέσει 3

8 ώρες πρίν, Anna3011 είπε:

Επειδή όμως υπάρχουν από ότι φαίνεται ζευγάρια με παιδάκια με τα οποία θα μπρούσατε να κάνετε παρέα, θα σας πρότεινα να ξεκινήσετε άμεσα τις επαφές, χθες που λένε. Θα ωφελήσει αφενός το παιδί που αργά ή γρήγορα θα ζητήσει παρέα, αλλά και εσάς για αλλαγή παραστάσεων και λιγότερη μοναχικότητα (εφόσον το έχετε ανάγκη βεβαίως).

Όντως υπάρχουν, ένα της γειτονιάς, δύο παιδιά συναδέλφων κ αν το διευρύνουμε ακόμα περισσότερο υπάρχουν κ άλλα. Απλώς με αυτούς όλους δεν κάναμε πριν παρέα κ εκεί κολλάω λίγο. Με το παιδάκι της γειτονιάς συναντιόμαστε πού κ πού σε καμιά βόλτα ή στην παιδική. Όλο λέμε να κάνουμε κ επίσκεψη αλλά τελικά κανείς δεν έχει κάνει το πρώτο βήμα. ΑΥτό κανονίζεται  πιο εύκολα κ βασικά είναι βλακεία που δεν το έχουμε κανονίσει γιατί κ οι άντρες μας συμπαθιούνται. Με τους συναδέλφους μου φαίνεται λίγο περίεργο, γιατί προηγουμένως δεν κάναμε συστηματικά παρέα. Δεν βγαίναμε μαζί για καφέ παρά μόνο στα πλαίσια ομαδικών εξόδων. Γι αυτό διστάζω.

• Μου αρέσει 3

πρίν από 7 λεπτά , Έσπερος είπε:

Όντως υπάρχουν, ένα της γειτονιάς, δύο παιδιά συναδέλφων κ αν το διευρύνουμε ακόμα περισσότερο υπάρχουν κ άλλα. Απλώς με αυτούς όλους δεν κάναμε πριν παρέα κ εκεί κολλάω λίγο. Με το παιδάκι της γειτονιάς συναντιόμαστε πού κ πού σε καμιά βόλτα ή στην παιδική. Όλο λέμε να κάνουμε κ επίσκεψη αλλά τελικά κανείς δεν έχει κάνει το πρώτο βήμα. ΑΥτό κανονίζεται  πιο εύκολα κ βασικά είναι βλακεία που δεν το έχουμε κανονίσει γιατί κ οι άντρες μας συμπαθιούνται. Με τους συναδέλφους μου φαίνεται λίγο περίεργο, γιατί προηγουμένως δεν κάναμε συστηματικά παρέα. Δεν βγαίναμε μαζί για καφέ παρά μόνο στα πλαίσια ομαδικών εξόδων. Γι αυτό διστάζω.

Μα τα παιδιά τα ίδια είναι ο καλύτερος λόγος για να ξεκινήσετε παρέα! Οι δυο καλύτεροι φίλοι της κόρης μου είναι παιδάκια γειτόνων απλά τυπικά χαιρετιομασταν. Και τελικά κολλήσαμε μικροί και μεγάλοι. 

Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Α πολύ ωραία! Αφού συμπαθιούνται και οι άντρες σας πες τους να έρθουν σπίτι ένα απόγευμα για καφεδάκι να παίξουν και τα παιδιά. Αν σας δουν και εσάς ανοιχτούς θα σας καλέσουν μετά και αυτοί και πάει λέγοντας. Με αφορμή τα παιδιά μπορούν να δημιουργηθούν πολύ ωραίες παρέες. Μην το αφήσεις, θα κάνει πολύ καλό και στο μικρούλι.

4 ώρες πρίν, vtgian είπε:

Μα τα παιδιά τα ίδια είναι ο καλύτερος λόγος για να ξεκινήσετε παρέα! Οι δυο καλύτεροι φίλοι της κόρης μου είναι παιδάκια γειτόνων απλά τυπικά χαιρετιομασταν. Και τελικά κολλήσαμε μικροί και μεγάλοι. 

Οταν εισαι κοντά δέκα χρόνια στον ίδιο εργασιακό χώρο που σταθερά έχει καμία εικοσαριά άτομα, κ δεν έχεις δέσει να κανεις παρέα, δεν είναι κάπως να επιδιώξεις επαφές λόγω των παιδιών,; ειτε συμφεροντολογικο, ειτε πολυ απελπισμένο, δεν ξερω τι απο τα δυο!

Ασχετο αυτο τψρα, στην

παιδικη χαρα πώς κανετε γνωριμίες; βασικα δεν εχουμε βρει παιδακια ανάλογης ηλικιας. καποια πιο μικρα, μεχρι 15 μηνων πρεπει να ειναι, ειναι κυριως με τους γονεις τους. τα πιο μεγαλα που αρεσουν του δικου μου, δεν μας δινουν σημασια κ δεν το βρισκω κ παραλογο. παει να χωθεί ο κακομοίρης στο παιχνιδι τους  κ τον αγνοούν να μη σχολιασω κιολας που τρεχουν ή πετανε μπάλες κι οποιον παρει ο Χάρος. Σιγουρα καποια στιγμη θα βρουμε παρεα, η παιδικη εγκαινιάστηκε προσφατα κ μαλλον δεν την εχουν βαλει ολοι οι γονεις στη ρουτινα τους, οπως κ εμεις εξαλλου. Αλλα γενικα αναρωτιεμαι. καποια παιδακια γυρω στα 3-4 που θα μας έπεφταν πιο κοντα, οποτε διασταυρώνομαςτε στις τσουλήθρες ή τα τούνελ κλπ κ ρωταω πώς τα λενε για να πιασω κουβεντα, αδιαφορούν για τον μικρο.

Δεν χρειάζεται να σημαίνει τίποτα άλλο πέρα από βολικό για δύο οικογένειες με παιδιά κοντινής ηλικίας.

• Μου αρέσει 1

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Ο γιος μου μόνο στα πρώτα του γενέθλια δεν κατάλαβε και πολλά. Από τα 2 και μετά ανυπομονεί! Όταν έκλεισε τα 2 ήταν ενθουσιασμένος με το πάρτι του για πολύ καιρό μετά! Το ανέφερε συνέχεια. Νομίζω πως επειδή το παιδί δεν μιλάει έχετε την εντύπωση ότι δεν καταλαβαίνει. Όμως μια χαρά καταλαβαίνουν τα παιδάκια στα 2 και θυμούνται για αρκετό καιρό.

• Μου αρέσει 3

Just now, MagdaP είπε:

Ο γιος μου μόνο στα πρώτα του γενέθλια δεν κατάλαβε και πολλά. Από τα 2 και μετά ανυπομονεί! Όταν έκλεισε τα 2 ήταν ενθουσιασμένος με το πάρτι του για πολύ καιρό μετά! Το ανέφερε συνέχεια. Νομίζω πως επειδή το παιδί δεν μιλάει έχετε την εντύπωση ότι δεν καταλαβαίνει. Όμως μια χαρά καταλαβαίνουν τα παιδάκια στα 2 και θυμούνται για αρκετό καιρό.

Γενέθλια θα κάνουμε κανονικά. Στην Αθηνα με παππουδες θειους νονους κ ξαδερφακια. Κ περσι φυσικα καναμε γενεθλια. Δεν τιθεται θεμα να μην καμουμε, αν κ δεν ειχαμε σκεφτει ποτε για διακοσμήσεις, θεμα κλπ. Ο προβληματισμός μου ειναι για το δευτερο παρτι με οσα παιδακια ξερουμε εδω στο νησι.

Διαφημίσεις

Νομίζω ότι σε αυτήν την ηλικία δεν έχει και τόσο νόημα το δεύτερο πάρτι, ειδικά από τη στιγμή που δεν έχει επαφές με παιδάκια. Αργότερα αν πάει παιδικο ή στο προνηπιο-νήπιο το ξαναβλεπετε. Ίσως το ζητήσει και ο ίδιος. 

Πάντως κι εμείς που έχουμε γενέθλια τέλος Ιουλίου κι έχουμε φύγει από το νησί και πάντα κάνουμε με ξαδέρφια, έχουμε αρχίσει να σκεφτόμαστε για δεύτερο πάρτι κατά την επιστροφή μας από του χρόνου. Άρχισε να το ζητάει ο ίδιος. Θέλει λεει να κάνει πάρτι στο νησί με τους φίλους του. Να μείνουμε ολο τον Ιούλιο για να κάνουμε πάρτι εδω δεν παίζει, οπότε ίσως το δεύτερο πάρτι να είναι μία λύση.

πρίν από 41 λεπτά , Έσπερος είπε:

Οταν εισαι κοντά δέκα χρόνια στον ίδιο εργασιακό χώρο που σταθερά έχει καμία εικοσαριά άτομα, κ δεν έχεις δέσει να κανεις παρέα, δεν είναι κάπως να επιδιώξεις επαφές λόγω των παιδιών,; ειτε συμφεροντολογικο, ειτε πολυ απελπισμένο, δεν ξερω τι απο τα δυο!

Ασχετο αυτο τψρα, στην

παιδικη χαρα πώς κανετε γνωριμίες; βασικα δεν εχουμε βρει παιδακια ανάλογης ηλικιας. καποια πιο μικρα, μεχρι 15 μηνων πρεπει να ειναι, ειναι κυριως με τους γονεις τους. τα πιο μεγαλα που αρεσουν του δικου μου, δεν μας δινουν σημασια κ δεν το βρισκω κ παραλογο. παει να χωθεί ο κακομοίρης στο παιχνιδι τους  κ τον αγνοούν να μη σχολιασω κιολας που τρεχουν ή πετανε μπάλες κι οποιον παρει ο Χάρος. Σιγουρα καποια στιγμη θα βρουμε παρεα, η παιδικη εγκαινιάστηκε προσφατα κ μαλλον δεν την εχουν βαλει ολοι οι γονεις στη ρουτινα τους, οπως κ εμεις εξαλλου. Αλλα γενικα αναρωτιεμαι. καποια παιδακια γυρω στα 3-4 που θα μας έπεφταν πιο κοντα, οποτε διασταυρώνομαςτε στις τσουλήθρες ή τα τούνελ κλπ κ ρωταω πώς τα λενε για να πιασω κουβεντα, αδιαφορούν για τον μικρο.

Δεν μπορείς να ρωτάς εσύ παιδάκια με τα διπλά χρόνια. Προς το παρόν επιδιώκεις παρέα με αυτά που είναι εκεί μεταξύ 1 και 2, και βασικά με τις μαμάδες τους ή γιαγιάδες κλπ, δεν θα παίξουν μαζί ακόμη τα παιδιά, είναι νωρίς. Απλά κάνεις μία επαφή, να απκτήσουν οικειότητα.

1 hour ago, Έσπερος είπε:

Ασχετο αυτο τψρα, στην

Θα συμφωνήσω με την μαρακιζ, είναι απλά βολικο. Πιο πριν μπορεί να μην είχατε κοινά, τωρα έχετε τουλ παιδιά κοντινής ηλικιας

Φιλιες στις κουνιες δ εχουμε πιάσει, κ δ θα πλησίαζα το παιδακι αλλα την μαμα. Πχ μια μαμα που βλέπω συχνά, κ εκεί που τα κουνάμε πούμε κτ παραπανω από ένα τυπικό γειά. Μεχρι ραντεβού στην παιδικη ξανά την αλλη μερα, για κτ περισσότερο δ μου εχει τυχει ως τωρα

6 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

Φιλιες στις κουνιες δ εχουμε πιάσει, κ δ θα πλησίαζα το παιδακι αλλα την μαμα. Πχ μια μαμα που βλέπω συχνά, κ εκεί που τα κουνάμε πούμε κτ παραπανω από ένα τυπικό γειά. Μεχρι ραντεβού στην παιδικη ξανά την αλλη μερα, για κτ περισσότερο δ μου εχει τυχει ως τωρα

Κατάλαβα, δλδ δεν είναι δεδομένο ότι θα πάει στην παιδική για να γνωρίσει παιδάκια... γιατί εγώ και γι αυτό τη θέλω. όχι ότι δεν περνάει ωραία στα παιχνίδια, έχει εξελιχθεί πολύ κ στην κίνησή του κ την άνεσή του από τότε που πηγαίνουμε, αλλά φανταζόμουν ότι είναι πιο πολύ για να παίζει με άλλα παιδάκια. Αλλά αυτό είναι για πιο μεγάλες ηλικίες; 

Εγώ πάλι κόσμο έχω γνωρίσει στην παιδική μπόλικο, τυχαίνει βέβαια και έχουμε πολλά συνομήλικα. Ειδικά στην ηλικία σας εύκολα βρίσκεις αφορμές. Φυσικά δεν κολλάς με όλους, ούτε το παιδί άλλωστε. Με δύο οικογένειες κάνουμε ακόμα παρέα και γνωριστήκαμε από όταν ήταν μηνών οι κόρες μας. 

Για τον εργασιακό χώρο πάλι δε το βλέπω έτσι. Οι ενήλικες έτσι και αλλιώς δύσκολα κάνουν νέες παρέες και συνήθως όλοι είναι απασχολημενοι με κάτι. Όταν έρχονται τα παιδιά, γίνονται αυτά η νέα προτεραιότητα οπότε έχεις καινούρια πράγματα να πεις με ανθρώπους που ξέρεις. 

• Μου αρέσει 1

3 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Κατάλαβα, δλδ δεν είναι δεδομένο ότι θα πάει στην παιδική για να γνωρίσει παιδάκια... γιατί εγώ και γι αυτό τη θέλω. όχι ότι δεν περνάει ωραία στα παιχνίδια, έχει εξελιχθεί πολύ κ στην κίνησή του κ την άνεσή του από τότε που πηγαίνουμε, αλλά φανταζόμουν ότι είναι πιο πολύ για να παίζει με άλλα παιδάκια. Αλλά αυτό είναι για πιο μεγάλες ηλικίες; 

Παρέα φυσικά κ θα βρει το παιδακι. Εμεις μια χαρα πάντα βρίσκουμε κ χειμωνα καθημερινές πρωί, παίζουν τα παιδιακια, μπορει να πούμε καμιά κουβέντα, αλλα οχι να αρχίσουμε φιλίες κ επισκέψεις σε σπίτια πχ

Ειναι οτι είχαμε κ 4παιδικες στην παλιά γειτονιά, τωρα καμια, οποτε η παμε στης πλατεία η σε όλη την πόλη κ δ εχουμε μια στανταρ

17 hours ago, MagdaP said:

Όταν έκλεισε τα 2 ήταν ενθουσιασμένος με το πάρτι του για πολύ καιρό μετά! Το ανέφερε συνέχεια. Νομίζω πως επειδή το παιδί δεν μιλάει έχετε την εντύπωση ότι δεν καταλαβαίνει. Όμως μια χαρά καταλαβαίνουν τα παιδάκια στα 2 και θυμούνται για αρκετό καιρό.

Γεγονός! Και η κόρη μου έχει εδώ και μια βδομάδα που κάναμε το πάρτυ και τραγουδάει κάθε μέρα το γνωστό και αγαπημένο "χαμπολετε ντου γιου" aka happy birthday to you και μετά λέει και τα ονόματα από τα παιδάκια που ήρθαν και μου έκανε πολλη εντύπωση που θυμάται ακόμα το πάρτυ της. 

• Μου αρέσει 1

Just now, vicky86 είπε:

Παρέα φυσικά κ θα βρει το παιδακι. Εμεις μια χαρα πάντα βρίσκουμε κ χειμωνα καθημερινές πρωί, παίζουν τα παιδιακια, μπορει να πούμε καμιά κουβέντα, αλλα οχι να αρχίσουμε φιλίες κ επισκέψεις σε σπίτια πχ

Ειναι οτι είχαμε κ 4παιδικες στην παλιά γειτονιά, τωρα καμια, οποτε η παμε στης πλατεία η σε όλη την πόλη κ δ εχουμε μια στανταρ

Καλά δεν εννοώ για φιλίες. Αν παίζει με παιδακια εκει δεν με νοιαζει να γνωριστούμε κ για κατι αλλο. Απλως δεν ξερω πώς ακριβως παιζει με αλλα παιδακια καποιος σ αυτην την ηλικια. Σκάμμα για να παιζουν διπλα διπλα δεν εχει. Τα μεγαλα δεν μας δινουν σημασια κ λογικο ειναι αυτο, τα μικρα ειναι με τους γονεις πιο πολυ, εμεις είμαστε σε κάτι ενδιάμεσο. 

Εντωμεταξυ με τος μπάλες τι ισχυει; γιατι γενικα ξερω οτι απαγορεύονται. Εδω παιζουν με μπάλες ποδοσφαίρου κ μπάσκετ ενω διπλα ακριβως εχει γήπεδο. Κ ερχονται κ μεγαλα, γυμνασιου, κ κανουν παρκουρ κ διαφορα αλλα ακροβατικά. Αν ηταν μια μεγαλη παιδικη χαρα δεν θα ηταν ενοχλητικο, αλλα πραγματικα ειναι φορες που τα μικρα δεν μπορουν να κινηθούν ελευθερα. κ να πω οτι δεν εχουν πού αλλου να παιξουν..., τοσους χωρους εχουμε, τι θελουν στην παιδικη ολοκληρα θηρία; 

Just now, Έσπερος είπε:

Καλά δεν εννοώ για φιλίες. Αν παίζει με παιδακια εκει δεν με νοιαζει να γνωριστούμε κ για κατι αλλο. Απλως δεν ξερω πώς ακριβως παιζει με αλλα παιδακια καποιος σ αυτην την ηλικια. Σκάμμα για να παιζουν διπλα διπλα δεν εχει. Τα μεγαλα δεν μας δινουν σημασια κ λογικο ειναι αυτο, τα μικρα ειναι με τους γονεις πιο πολυ, εμεις είμαστε σε κάτι ενδιάμεσο. 

Εντωμεταξυ με τος μπάλες τι ισχυει; γιατι γενικα ξερω οτι απαγορεύονται. Εδω παιζουν με μπάλες ποδοσφαίρου κ μπάσκετ ενω διπλα ακριβως εχει γήπεδο. Κ ερχονται κ μεγαλα, γυμνασιου, κ κανουν παρκουρ κ διαφορα αλλα ακροβατικά. Αν ηταν μια μεγαλη παιδικη χαρα δεν θα ηταν ενοχλητικο, αλλα πραγματικα ειναι φορες που τα μικρα δεν μπορουν να κινηθούν ελευθερα. κ να πω οτι δεν εχουν πού αλλου να παιξουν..., τοσους χωρους εχουμε, τι θελουν στην παιδικη ολοκληρα θηρία; 

Χα χα!!! Τώρα θα αρχίσει το γνωστό θέμα με την παιδική χαρά και την ανάποδη τσουλήθρα... :razz:

• Χαχαχα 4

Just now, MagdaP είπε:

Χα χα!!! Τώρα θα αρχίσει το γνωστό θέμα με την παιδική χαρά και την ανάποδη τσουλήθρα... :razz:

Καλά ναι κ έχουμε εκτροχιαστεί ήδη από το αρχικό θέμα. σημείωνω πάντως ότι μου φάνηκε πιο ευκολο να βοηθαω τον μικρο να ανεβει αναποδα παρα απο τη σκαλιτσα! :oops:

• Χαχαχα 1

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα