Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γενέθλια σε παιδότοπο ή σε σπίτι;


Recommended Posts

1 hour ago, mama16 είπε:

Κ εγώ το ίδιο σκεφτόμουν γενικά. Κ ότι αν κάποιος έχει πάρει κάτι πολύ απλό μπορεί να νιώθει άσχημα μπροστά στους υπόλοιπους! Αλλά βλέπω πως πολλοί δεν το βλέπουν έτσι!

 

10 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

κι εγω έτσι. ότι αν το ανοίγεις είναι σαν να τον περιμένεις μόνο για το δώρο. εκτός αν είναι γιορτές που γίνεται ανταλλαγή ή αν είναι από συγγενικο πρόσωπο. 

Μαντέψτε! Με προβληματίσατε με το άνοιγμα των δώρων, γιατί εγώ πάντα τα ανοίγω, εκτός αν έρθουν πολλά μαζί! 

Το Savoir Vivre λέει ότι πρέπει να τα ανοίγεις για να ευχαριστείς τον άλλον!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

10 hours ago, Mama_Anesti_ said:

Για το άνοιγμα των δώρων εγώ το είχα στο μυαλό μου διαφορετικά, πως δεν το ανοίγω μπροστά στον καλεσμενο γιατί δέχομαι, είναι ευπρόσδεκτο οτιδήποτε  πήρε και δεν το κοιταω για να το τσεκαρω, δεν τον κάλεσα για το δώρο. Όμως είδα πως κάποιοι θεωρούν αγένεια να μην το ανοίξεις ή πως δεν δίνεις την πρέπουσα σημασία. 

Και εγώ έτσι ακριβώς το σκέφτομαι. Εδώ όμως που ζω θεωρείται τρομερή αγένεια να μην ανοίξεις το δώρο μπροστά σ αυτόν που σου το έφερε. Με δυσκολεύει λίγο, αλλά το κάνω για να μην γίνομαι αγενής 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , Chrysoum είπε:

Και εγώ έτσι ακριβώς το σκέφτομαι. Εδώ όμως που ζω θεωρείται τρομερή αγένεια να μην ανοίξεις το δώρο μπροστά σ αυτόν που σου το έφερε. Με δυσκολεύει λίγο, αλλά το κάνω για να μην γίνομαι αγενής 

Κι εγώ έρχομαι σε δύσκολη θέση, γιατί το έχω εντελώς διαφορετικα στο μυαλό μου, όμως βλέπω πως κι εδώ θεωρείται κάπως να μην το ανοίξεις. Δεν διαφωνώ πως είναι ωραίο να βλέπεις την χαρά του άλλου στο πρόσωπο του με ο,τι κι αν πήρες, είναι όμορφο συναίσθημα να δίνεις χαρά αλλά από την άλλη το θεωρω λεπτό ζήτημα πως χαίρομαι με σενα που ήρθες και δεν κοιτάω τι μου εφερες! 

 

 

1 hour ago, mama16 είπε:

Κ εγώ το ίδιο σκεφτόμουν γενικά. Κ ότι αν κάποιος έχει πάρει κάτι πολύ απλό μπορεί να νιώθει άσχημα μπροστά στους υπόλοιπους! Αλλά βλέπω πως πολλοί δεν το βλέπουν έτσι!

Ναι συμβαίνει κι αυτό, βέβαια δεν έχω ανοίξει ποτέ δώρα μπροστά σε όλους, γίνεται πιο διακριτικά. Αλλά και πάλι έρχομαι σε δύσκολη θέση γιατί εγώ αλλιώς το σκέφτομαι και ο άλλος μπορεί να με παρεξηγησει αν δεν το ανοίξω. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Κι εγώ έρχομαι σε δύσκολη θέση, γιατί το έχω εντελώς διαφορετικα στο μυαλό μου, όμως βλέπω πως κι εδώ θεωρείται κάπως να μην το ανοίξεις. Δεν διαφωνώ πως είναι ωραίο να βλέπεις την χαρά του άλλου στο πρόσωπο του με ο,τι κι αν πήρες, είναι όμορφο συναίσθημα να δίνεις χαρά αλλά από την άλλη το θεωρω λεπτό ζήτημα πως χαίρομαι με σενα που ήρθες και δεν κοιτάω τι μου εφερες! 

 

 

Ναι συμβαίνει κι αυτό, βέβαια δεν έχω ανοίξει ποτέ δώρα μπροστά σε όλους, γίνεται πιο διακριτικά. Αλλά και πάλι έρχομαι σε δύσκολη θέση γιατί εγώ αλλιώς το σκέφτομαι και ο άλλος μπορεί να με παρεξηγησει αν δεν το ανοίξω. 

Το γέλιο θα είναι αν δεν ενθουσιαστείς με το δώρο που σου πήρε.. Πως να υποκριθεις ποοοοσο τέλειο είναι για να χαρεί κ αυτός που στο έφερε!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Κι εγώ έρχομαι σε δύσκολη θέση, γιατί το έχω εντελώς διαφορετικα στο μυαλό μου, όμως βλέπω πως κι εδώ θεωρείται κάπως να μην το ανοίξεις. Δεν διαφωνώ πως είναι ωραίο να βλέπεις την χαρά του άλλου στο πρόσωπο του με ο,τι κι αν πήρες, είναι όμορφο συναίσθημα να δίνεις χαρά αλλά από την άλλη το θεωρω λεπτό ζήτημα πως χαίρομαι με σενα που ήρθες και δεν κοιτάω τι μου εφερες! 

 

 

Ναι συμβαίνει κι αυτό, βέβαια δεν έχω ανοίξει ποτέ δώρα μπροστά σε όλους, γίνεται πιο διακριτικά. Αλλά και πάλι έρχομαι σε δύσκολη θέση γιατί εγώ αλλιώς το σκέφτομαι και ο άλλος μπορεί να με παρεξηγησει αν δεν το ανοίξω. 

 

Κι εγω απο οταν ακουσα οτι πρεπει να το ανοιγεις ντραπηκα για ολες τις φορες που δεν το ανοιξα, μηπως το θεωρησαν αγενες. Αλλα πιο αμηχανο θεωρω το να μη σου αρεσει το δωρο και να πρεπει να προσποιηθεις τον ενθουσιασμενο, παρα αυτο που λετε οτι θα φανει σαν να τον θες για το δωρο. Αυτο αφ'ενος ξεπερνιεται ευκολα με το να το ανοιξεις στο τελος, τη στιγμη που φευγει δηλαδη ο καλεσμενος (ετσι κανω πλεον) και αφ'ετερου η διακριτικοτητα αυτη του "δεν σε θελω για το δωρο" δεν χανεται απο το να ανοιξεις το δωρο, σε αλλα πραγματα συμβαινει με ακομα πιο "μπαμ" τροπο και θεωρειται οκ, οπως στα iban στα προσκλητηρια, οποτε δεν νομιζω οτι ειναι αυτος ο λογος του μη ανοιγματος.

Τωρα θυμηθηκα σε ενα φοιτητικο μου παρτυ, στο τελος ειχαν μεινει 2-3 κολλητες και ειπαν να ανοιξουμε τα δωρα και τα ανοιξα ολα μαζι τους. Την αλλη μερα η μαμα μου μου ελεγε οτι δεν ηταν σωστο που ανοιγα δωρα τριτων μπροστα σε αλλους. Τρεχα γυρευε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

23 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

Multinational το σχολείο σας! Η πρώτη οκ, ίσως δεν ήξερε καλά ελληνικά και σου φάνηκε ξινή, ή όντως είναι ξινή. 

Η δεύτερη απαράδεκτη! Εκτός αν δεν κατάλαβε. Τσέκαρες τί έγραψες?:razz: Αν δεν ήθελε, ας απαντούσε ευχαριστούμε για την πρόσκληση, αλλά θα λείπουμε ταξίδι. 

Ένα με κάτι ελικόπτερα και ένα με κάτι αστυνομικούς νομίζω.

Λοιπόν.η κυριούλα εξαφανισμένη.

Να την πάρω αύριο ένα τηλέφωνο κ αν δεν απαντήσει να το αφήσω?

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, μαγιοπουλας said:

Λοιπόν.η κυριούλα εξαφανισμένη.

Να την πάρω αύριο ένα τηλέφωνο κ αν δεν απαντήσει να το αφήσω?

Ούτε καν. Σιγά μην την παρακαλέσεις κιόλας. Την πήρες τηλ, της έστειλες μήνυμα.. είτε σε γράφει γιατί έτσι, είτε κάτι συμβαίνει και δεν μπορεί να ασχοληθεί, δεν έχει νόημα να επιμείνεις. Να επικεντρωθείς στους υπόλοιπους καλεσμένους. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , Yovanna είπε:

Ούτε καν. Σιγά μην την παρακαλέσεις κιόλας. Την πήρες τηλ, της έστειλες μήνυμα.. είτε σε γράφει γιατί έτσι, είτε κάτι συμβαίνει και δεν μπορεί να ασχοληθεί, δεν έχει νόημα να επιμείνεις. Να επικεντρωθείς στους υπόλοιπους καλεσμένους. 

Λες ε?

Γενικά δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με το πάρτυ. 

Σήμερα μου είπε εκείνη η μαμα που μου είχε πει ότι ίσως θα έλειπαν ότι πράγματι θα λείπουν.

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, μαγιοπουλας said:

Λες ε?

Γενικά δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με το πάρτυ. 

Σήμερα μου είπε εκείνη η μαμα που μου είχε πει ότι ίσως θα έλειπαν ότι πράγματι θα λείπουν.

Για πότε το έχεις προγραμματίσει? Σε 2 εβδομάδες? Καλά, και εμένα πολλοί θα έλειπαν και ήρθαν όλοι τελικά. Μόνο ένα παιδάκι από την τάξη του έλειπε. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 25 λεπτά , Yovanna είπε:

Για πότε το έχεις προγραμματίσει? Σε 2 εβδομάδες? Καλά, και εμένα πολλοί θα έλειπαν και ήρθαν όλοι τελικά. Μόνο ένα παιδάκι από την τάξη του έλειπε. 

Καλά.τελικα δεν είμαι εδώ.κοιταξα το νούμερο ρουβτηλ κ το είχα στείλει τελικά σε μαμα που μου ειπε οτι θα έρθουν.οποτε πρέπει να την πάρω αύριο.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Καλά.τελικα δεν είμαι εδώ.κοιταξα το νούμερο ρουβτηλ κ το είχα στείλει τελικά σε μαμα που μου ειπε οτι θα έρθουν.οποτε πρέπει να την πάρω αύριο.

Εστειλες μήνυμα σε άλλη μαμά; Πάλι αυτενέργησε το τηλέφωνό σου; Και σου είπαμε, πρόσεξε τι θα στείλεις!!:-D

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Έσπερος είπε:

Εστειλες μήνυμα σε άλλη μαμά; Πάλι αυτενέργησε το τηλέφωνό σου; Και σου είπαμε, πρόσεξε τι θα στείλεις!!:-D

Και είχα φροντισειβροσο το κειμενο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

22 minutes ago, μαγιοπουλας said:

Κορίτσια τα χω παίξει εξιβμηνες ασχολούμαι με τους γονείς μου κ αυτό δεν είναι καλό.

 

Δίκιο έχεις μωρέ. Τώρα θα ασχοληθείς και λίγο με παρτάκι της μικρής! Θα βοηθήσουμε και εμείς!

Πάρε τηλ την κυριούλα σήμερα!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Yovanna είπε:

Δίκιο έχεις μωρέ. Τώρα θα ασχοληθείς και λίγο με παρτάκι της μικρής! Θα βοηθήσουμε και εμείς!

Πάρε τηλ την κυριούλα σήμερα!

Την πήρα κ δεν απαντησε.εστειλα μην κ λίγο μέρα μου απάντησε ότι καλά έκανα που την πήρα κ οτιβειναι στη δουλειά κ θα με πάρει σε λίγο. 

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, μαγιοπουλας said:

Την πήρα κ δεν απαντησε.εστειλα μην κ λίγο μέρα μου απάντησε ότι καλά έκανα που την πήρα κ οτιβειναι στη δουλειά κ θα με πάρει σε λίγο. 

Το επόμενο ΣΚ είναι το πάρτι?

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, μαγιοπουλας said:

Κορίτσια τα χω παίξει εξιβμηνες ασχολούμαι με τους γονείς μου κ αυτό δεν είναι καλό.

 

Αχ ρε κορίτσι μου έχεις χίλια δίκια!!! Άντε με το καλό τα γενέθλια της μικρής!!τώρα θα ασχοληθείς με αυτό το ευχάριστο!

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Κορίτσια τα χω παίξει εξιβμηνες ασχολούμαι με τους γονείς μου κ αυτό δεν είναι καλό.

 

Σε καταλαβαίνω.. Δυστυχώς μαζί με εμάς, μεγαλώνουν κι οι δικοί μας, με όλα τα επακόλουθα.
'Ολα καλά, κοίτα να χαρείτε τώρα στα γενέθλια!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 36 λεπτά , marakiz είπε:

Σε καταλαβαίνω.. Δυστυχώς μαζί με εμάς, μεγαλώνουν κι οι δικοί μας, με όλα τα επακόλουθα.
'Ολα καλά, κοίτα να χαρείτε τώρα στα γενέθλια!

Ευχαριστώ!

Να σας πω ότι μόλις κάλεσα κ τον ουρολόγο του πατέρα μου μέσω viber.θα πάμε σε λίγο.

Δεν καταλαβαίνω πως τον επέλεξε το τηλ :oops:

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Anna3011 είπε:

Τώρα δηλαδή είναι και ο ουρολόγος καλεσμένος; 

α εσυ έδωσες άλλη διάσταση στο «κάλεσα». λες να του έστειλε πρόσκληση στο πάρτι; 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...