Recommended Posts

Έσπερος πλάκα κάνεις με την μουσικοκινητικη.Η θα αρχίσετε κ δεν κατάλαβα καλά η δεν είσαι μπροστά.

Εκτός αν εννοείς επικοινωνία σε μορφή ανάκρισης.

Εγώ θα σου ξαναπώ κ πάλι να κοιτάξετε ο καθένας σας την σχέση με τον εαυτό σας κ σαν ζευγάρι κ γονείς κ μετα τα υπόλοιπα.

Εγώ εκεί εντοπίζω το θέμα με αυτά που έχεις πει όλον αυτόν τον καιρό.

Διαφημίσεις

πρίν από 29 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Έσπερος πλάκα κάνεις με την μουσικοκινητικη.Η θα αρχίσετε κ δεν κατάλαβα καλά η δεν είσαι μπροστά.

Εκτός αν εννοείς επικοινωνία σε μορφή ανάκρισης.

Εγώ θα σου ξαναπώ κ πάλι να κοιτάξετε ο καθένας σας την σχέση με τον εαυτό σας κ σαν ζευγάρι κ γονείς κ μετα τα υπόλοιπα.

Εγώ εκεί εντοπίζω το θέμα με αυτά που έχεις πει όλον αυτόν τον καιρό.

αρχίσαμε μουσικοκινητική. το έγραψα κ αλλού. ένα μάθημα έχουμε κάνει και του άρεσε πάρα πολύ. σίγουρα θα τον βοηθήσει και ίσως κάνουμε και κάποια γνωριμία. αλλά δεν είναι ότι θα κάτσει με παιδάκια μόνος οτυ για να συζητήσουν πώς θα παίξουν κάτι, να ζητήσει να πάρει ένα παιχνίδι κλπ. αφού ει΄ναι η δασκάλα κ δίνει οδηγίες, δεν είναι ελεύθερα τα παιδιά. αυτό εννοώ.

πρίν από 53 λεπτά , Deena είπε:

Αυτά που περιγράφεις είναι όμως δείγματα ότι υστερεί στα social skills, δεν είναι θέμα γλωσσικής δυσκολίας γι αυτό και αμφιβάλλω ότι μπορεί επι της ουσίας  να βοηθήσει ένας Λογοθεραπευτής πέρα από το επίπεδο της απλής συμβουλής.

ναι είναι πιθανό, αλλά το πολύ πολύ να μου πει ότι δεν μπορεί να κάνει κάτι. δεν θα χάσω τίποτα.

7 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

όχι βρε συ. για να βελτιώσει συνολικά το λόγο του. δεν βλέπω σε τι θα του κάνει κακό. 

στην αυτοπεποιθηση του;

την κοινωνικοποιηση του;

3 ώρες πρίν, connie08 είπε:

Συγνωμη βρε κοριτσια, μονο σε εμενα μου εκανε εντυπωση δηλαδη οτι μεχρι χθες ειχε δεκατα, μυξες και φλεμματα το παιδι και σημερα εκανε κανονικα το παρτυ του; Συγχωρεστε με αλλα στο ιδιο φορουμ εχω διαβασει τοσα χρονια πολλα ποστ που λενε οτι εκανε παρτυ με αρρωστο παιδι και κολλησε ολα τα αλλα και πεφτουν ολες να την φανε την θεματοθετρια. Εδω γιατι σας φαινεται φυσιολογικο; Εμενα παντως δεν θα μου αρεσε να με καλεσουν σε ενα παρτυ και να μαθω μετα οτι ειχε δεκατα μεχρι την προηγουμενη μερα...

Ευχομαι να ειναι καλα το παιδακι και το κυριοτερο να μην κολλησει κανενα αλλο γιατι θα νευριασουν οι αλλοι γονεις και με το δικιο τους. 

Προσωπικά κατανοώ αυτό που λες και πράγματι τις περισσότερες φορές υπάρχουν αντιδράσεις και μέσα στο φόρουμ για σχετικες περιπτωσεις.  Από την άλλη όλοι οι άνθρωποι δεν σκεφτονται το ίδιο, άλλοι κρατάνε τα παιδιά μέρες στο σπίτι μέχρι να αναρρώσουν πλήρως άλλοι τα στέλνουν σχολειο αφού πέσει ο πυρετός χωρίς να έχουν υποχωρήσει όλα τα συμπτώματα. Αυτό είναι ένα ρίσκο που το παίρνεις στέλνοντας το παιδί στο σχολείο, ξέρεις ότι μπορεί να κολλήσει ανά πάσα ώρα. Το ίδιο ισχυει και στα πάρτυ, δεν ξέρεις από πριν ποιος ήταν ή είναι άρρωστος, πας για να διασκεδασουν τα παιδιά αλλά δεν μπορείς να ξέρεις. Φυσικά και είναι φρόνιμο να ειδοποιούμε σε περίπτωση ασθένειας, κι εγώ θα το ήθελα αλλά για τους άλφα βήτα λόγους (που μπορεί να κατανοω ή να μην ενστερνιζομαι) δεν συμβαίνει πάντα.

Ευελπιστώ να μην μπούμε σε μια ατέρμονη κουβέντα με αντιπαραθέσεις, να μείνουμε στον ενημερωτικό χαρακτήρα του φόρουμ σεβόμενοι όλες τις γνωμες. :)

• Μου αρέσει 4

Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Δεν είναι έτσι. Με την παρέα που γνωρίσαμε περσι το καλοκαίρι στην παραλία κια βρήκαμε κ φέτος, γίναμε φίλοι και με τους γονείς των παιδιών και ήρθαν και σπίτι μας, πεικοινωνούμε τώρα που είναι στην Αθήνα και έχουμε επαφή ακόμα και με τους παππουδες τους που μένουν εδώ. Και στο σχολείο μας είμαστε οι μόνοι που συστηματικά κάνουν παρέες ή και φιλίες με τους αναπληρωτές ή όποιον άλλον έρχεται για μια χρονιά μόνο. Δεν είμαστε κλειστοί σε γνωριμίες, το αντίθετο, και καλούμε κ πολύ εύκολα σπίτι. Απλώς δεν έχω δει καποια επιθυμία από άλλους γνωστούς με παιδάκια να έχουμε τέτοιες επαφές κι έτσι δεν υπάρχει ευρύς κύκλος. 

εννοώ ότι η μουσικοκινητική δεν απαιτεί να κάνει διάλογο με κάποιον. είναι ομαδική και θα βοηθήσει για γνωριμίες (ελπίζω) αλλά δεν βοηθάει άμεσα το παιδί να λυθεί η γλώσσα του. 

Οι λογοθερπαεύτριες που ξέρω είναι γνωστές μου κ  μία ήταν παρολίγον νταντά μας. Έχω εμπιστοσύνη ότι δεν θα με εκμεταλλευτούν, θα μου δώσουν όποια συμβουή χρειάζεται και όχι κάτι περιττό και ίσως μπορούν να το κάνουν κ χωρίς το παιδί. Δεν θέλω να τρέχω το παιδί σε γιατρούς άνευ λόγου να το γεμίσω άγχος. 

κι όμως όλο το καλοκαίρι με σταθερή παρέα στην παραλία και δεν είδα καμία εξέλιξη. δέθηκε συναισθηματικά με κάποια παιδάκια κ έλεγε ότι είναι φίλοι του αλλά μέχρι εκεί. δεν μπορεί ακόμα να πάει και να ζητήσει ένα παιχνίδι ας πούμε. κ γενικά αν θέλει κάτι θα το πει μέσω εμού (αυτό το κάνει κ με τους μεγάλους κάποιες φορές). ή δεν θα πει από μόνος του να χαιρετήσει. γενικά ειχα προσδοκίες για το καλοκαίρι αλλά δεν είδα αποτέλεσμα. αντίθετα φαινόταν πολύ το χάσμα σε σχέσ μ άλλα παιδιά σε βαθμό που στενοχωριόμουν κάθε φορά που έπρεπε να εξηγήσω. 

Δηλαδή στην παραλία με τα παιδάκια που έπαιζε δεν ερχόντουσαν και τα παιδάκια στην δικιά σας μεριά να παίξουν και με τα δικά του παιχνίδια και κουβαδάκια ; Μου κάνει εντύπωση μόνο σε εμάς μαζεύονται όλα ; :p 

πρίν από 13 λεπτά , Super.mum είπε:

Δηλαδή στην παραλία με τα παιδάκια που έπαιζε δεν ερχόντουσαν και τα παιδάκια στην δικιά σας μεριά να παίξουν και με τα δικά του παιχνίδια και κουβαδάκια ; Μου κάνει εντύπωση μόνο σε εμάς μαζεύονται όλα ; :p 

ήμασταν μια στσαθερή παρέα 3-4 οικογένειες σε σταθερό σημείο κάθε μέρα, και κατά καιρούς εμφανίζονταν και άλλα. έπαιζαν γενικά με ό,τ φαινόταν πιο ελκυστικό. κ ο δικός μου χωνόταν εκεί στο παιχνίδι αλλά ήθελε τον χρόνο του. πχ αν είχαμε ξεκινήσει κάτι μαζί, δεν το διέκοπτε για να πάει με τους άλλους παρά μόνο όταν "χόρταινε" από το δικό του παιχνίδι. όμως ακόμα κ αν δεν ήμουν δίπλα του, που γενικά δεν με ήθελε δίπλα, δεν μιλουσε με τα παιδάκια. κοιτούσε ας πούμε, αν του έδιναν ένα παιχνίδι το έπαιρνε λίγο κλπ. υπήρχαν όμως κ μεγαλύτερα στην παρέα που συντονιζαν κάπως κ τον καταλάβαιναν κ βοηθούσαν. έτσι δεν βρέθηκε ποτέ στη θέση να θέλει κ άτι κ να αναγκαστεί να βρει τρόπο να το ζητήσει. 

1 hour ago, vicky86 είπε:

στην αυτοπεποιθηση του;

την κοινωνικοποιηση του;

γιατί μωρέ, έχουν θεμα αυτοπεποιθησης όσα παιδακια κ άνουν λογοθεραπεία ή εργοθεραπεία; αφού για να βελτιωθείς γίεται. πιθανότατα το αναλύουμε άδικα γιατί όπως λέτε μπορεί να μου πει ότι δεν έχει να προσφέρει κάτι. ούτε ο σύζυγος το θεωρεί ιδιαίτερα επειγον έτσι κ αλλιώς, οπότε αν κάνω κίνηση θα πάω μόνη  μου. 

6 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Κοιτα να δεις, εγώ πρώτη  απ όλους διαφωνω με τις επισκεψεις σε "ειδικούς" και τους αναπτυξιολογους και τις αξιολογήσεις κ αυτά όλα που βάζουν ταμπέλες. Για να το λέω, σημαίνει ότι το έχω σκεφτεί παρα πολύ σοβαρά. 

Και κάτι πάνω σε αυτό. Δεν μας επιτρέπεται σαν σύγχρονους γονείς να στερούμε την όποια διάγνωση από το παιδί βρε Έσπερος! με το να τις απαξιώνουμε σαν ταμπέλες και αρνούμενοι να δούμε έναν ειδικό (χωρίς " )  συνεχίζουμε τον φαύλο κύκλο των προηγούμενων γενεών και δημιουργούμε καταθλιπτικούς εφήβους, ενήλικες χαμένους με χίλια άλυτα προβλήματα! Σαν εκπαιδευτικός τα βλέπεις γύρω σου δεν μπορεί να μη δε σκέφτηκες ποτέ να ένα παιδί που έχρηζε/χρήζει αξιολόγησης και βοήθειας! Η αξιολόγηση η διάγνωση δεν είναι ταμπέλα με φωτάκια πάνω από το κεφάλι του παιδιού αλλά ο δρόμος προς την βελτίωση της ποιότητας ζωής των παιδιών μας! 

• Μου αρέσει 4

Κράτα το

Κράτα το

Διαφημίσεις

πρίν από 23 λεπτά , Yovanna είπε:

Λοιπόν! Γυρίσαμε! Πήγαν όλα πολύ καλά! Ο καιρός βέβαια ήταν χάλια (ευτυχώς δεν έβρεξε, αλλά εκεί που κάτσαμε, ήμασταν προστατευμένοι από κρύο και αέρα. Τα παιδιά λύσσαξαν κυριολεκτικά! Πέρασαν τέλεια! Ο μικρός μου είπε "το καλύτερο πάρτυ"! Ήρθαν όλοι, όλοι είπαν ότι τους άρεσε πάρα πολύ (βέβαια τί θα έλεγαν..) και έφυγαν όλοι στο τέλος του πάρτυ. Εντωμεταξύ ήταν σχεδόν όλα με βήχα και μύξες! Οι μισοί γονείς μου είπαν ότι κάνουν εισπνοές aerolin! Όλα έτσι είναι αυτή την εποχή! 

Με κάλυψαν τα κορίτσια. Το μόνο που θα πω, είναι ότι εδώ μέσα πλέον, κανείς δεν πέφτει να φάει κανέναν. Αυτοί που το έκαναν, έχουν ευτυχώς αποχωρήσει από το φόρουμ αυτό . 

Τέλεια!!! Φαντάζομαι χαρά ο μικρός!!! :-D

• Μου αρέσει 1

Κράτα το

Κράτα το

πρίν από 29 λεπτά , Yovanna είπε:

Λοιπόν! Γυρίσαμε! Πήγαν όλα πολύ καλά! Ο καιρός βέβαια ήταν χάλια (ευτυχώς δεν έβρεξε, αλλά εκεί που κάτσαμε, ήμασταν προστατευμένοι από κρύο και αέρα. Τα παιδιά λύσσαξαν κυριολεκτικά! Πέρασαν τέλεια! Ο μικρός μου είπε "το καλύτερο πάρτυ"! Ήρθαν όλοι, όλοι είπαν ότι τους άρεσε πάρα πολύ (βέβαια τί θα έλεγαν..) και έφυγαν όλοι στο τέλος του πάρτυ. Εντωμεταξύ ήταν σχεδόν όλα με βήχα και μύξες! Οι μισοί γονείς μου είπαν ότι κάνουν εισπνοές aerolin! Όλα έτσι είναι αυτή την εποχή! 

Με κάλυψαν τα κορίτσια. Το μόνο που θα πω, είναι ότι εδώ μέσα πλέον, κανείς δεν πέφτει να φάει κανέναν. Αυτοί που το έκαναν, έχουν ευτυχώς αποχωρήσει από το φόρουμ αυτό . 

Να τον χαίρεστε και καλό άνοιγμα δώρων! Και καλή δύναμη με τη τσαντο-θάλασσα που φαντάζομαι θα έχεις τώρα. 

Κατά τα άλλα, συμφωνώ με τις φίλες πιο πάνω... Κάθε παρτυ είναι κ ένα "ρίσκο". Άσε που λίγες φορές είχαμε πάει σε παρτυ πχ μεσημέρι κ το βράδυ ανεβάσαμε πυρετο? Το οποίο σημαίνει ότι μεταδιδαμε ήδη την ίωση στο πάρτυ, απλώς δεν το ξέραμε. 

• Μου αρέσει 1

πρίν από 20 λεπτά , annoulen είπε:

. Άσε που λίγες φορές είχαμε πάει σε παρτυ πχ μεσημέρι κ το βράδυ ανεβάσαμε πυρετο? Το οποίο σημαίνει ότι μεταδιδαμε ήδη την ίωση στο πάρτυ, απλώς δεν το ξέραμε. 

Εντάξει δεν είναι κ έτσι ακριβώς όμως. Προσωπικά δεν θα πήγαινα το παιδί μου σε πάρτι με βήχα και βασικά ούτε κ μιξες που τρέχουν και το εννοώ μιας κ ανέβαλα το πάρτι του δικού μου παιδιού. Άλλο το τι θα βγει μετά κι άλλο εν γνώση σου άρρωστος να πηγαίνεις σε πάρτι με άλλα παιδιά. 

Φυσικά παίζει ρόλο αν το πάρτι γίνεται σε εξωτερικό χώρο.

Yovanna χαίρομαι που όλα πήγαν καλά!

Έσπερος αν δεν κατανοήσεις ότι υπάρχουν θέματα που πρέπει να δείτε οι ενήλικες δεν θα βοηθήσεις το παιδί σου γενικά. Κι εμείς νομίζω μιλάμε χωρίς λόγο, δεν ακούς. Φιλικά, φιλικότητα!

• Μου αρέσει 2

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

42 minutes ago, annoulen said:

Να τον χαίρεστε και καλό άνοιγμα δώρων! Και καλή δύναμη με τη τσαντο-θάλασσα που φαντάζομαι θα έχεις τώρα. 

Κατά τα άλλα, συμφωνώ με τις φίλες πιο πάνω... Κάθε παρτυ είναι κ ένα "ρίσκο". Άσε που λίγες φορές είχαμε πάει σε παρτυ πχ μεσημέρι κ το βράδυ ανεβάσαμε πυρετο? Το οποίο σημαίνει ότι μεταδιδαμε ήδη την ίωση στο πάρτυ, απλώς δεν το ξέραμε. 

Μας έβαλε να τα ανοίξουμε όλα! Χαμός! Στο μεταξύ, νιώθω τρομερά υποχρεωμένη. Απίστευτα δώρα! 

Ο ανιψιός μου, όταν έκλεινε τα 4, έκανε πάρτυ σε παιδότοπο. Τον βλέπαμε με την αδερφή μου αρκετά νωχελικό. Όταν γύρισαν, του έβαλε θερμόμετρο και είχε 39! 3 μέρες μετά, αρρώστησε και ο δικός μου!

37 minutes ago, marakiz said:

Εντάξει δεν είναι κ έτσι ακριβώς όμως. Προσωπικά δεν θα πήγαινα το παιδί μου σε πάρτι με βήχα και βασικά ούτε κ μιξες που τρέχουν και το εννοώ μιας κ ανέβαλα το πάρτι του δικού μου παιδιού. Άλλο το τι θα βγει μετά κι άλλο εν γνώση σου άρρωστος να πηγαίνεις σε πάρτι με άλλα παιδιά. 

Φυσικά παίζει ρόλο αν το πάρτι γίνεται σε εξωτερικό χώρο.

Yovanna χαίρομαι που όλα πήγαν καλά!

Έσπερος αν δεν κατανοήσεις ότι υπάρχουν θέματα που πρέπει να δείτε οι ενήλικες δεν θα βοηθήσεις το παιδί σου γενικά. Κι εμείς νομίζω μιλάμε χωρίς λόγο, δεν ακούς. Φιλικά, φιλικότητα!

Σαν καλεσμένο, ούτε εγώ θα τον πήγαινα. Παρότι είχε μόνο βήχα. Η πλάκα είναι ότι φοβόμουν μη βήχει ο δικός μου, τον οποίο τελικά δεν άκουσα καθόλου να βήχει και όταν πήγα να τα δω που έτρωγαν , τα μισά έβηχαν!

• Μου αρέσει 1

1 ώρα πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Προσωπικά κατανοώ αυτό που λες και πράγματι τις περισσότερες φορές υπάρχουν αντιδράσεις και μέσα στο φόρουμ για σχετικες περιπτωσεις.  Από την άλλη όλοι οι άνθρωποι δεν σκεφτονται το ίδιο, άλλοι κρατάνε τα παιδιά μέρες στο σπίτι μέχρι να αναρρώσουν πλήρως άλλοι τα στέλνουν σχολειο αφού πέσει ο πυρετός χωρίς να έχουν υποχωρήσει όλα τα συμπτώματα. Αυτό είναι ένα ρίσκο που το παίρνεις στέλνοντας το παιδί στο σχολείο, ξέρεις ότι μπορεί να κολλήσει ανά πάσα ώρα. Το ίδιο ισχυει και στα πάρτυ, δεν ξέρεις από πριν ποιος ήταν ή είναι άρρωστος, πας για να διασκεδασουν τα παιδιά αλλά δεν μπορείς να ξέρεις. Φυσικά και είναι φρόνιμο να ειδοποιούμε σε περίπτωση ασθένειας, κι εγώ θα το ήθελα αλλά για τους άλφα βήτα λόγους (που μπορεί να κατανοω ή να μην ενστερνιζομαι) δεν συμβαίνει πάντα.

Ευελπιστώ να μην μπούμε σε μια ατέρμονη κουβέντα με αντιπαραθέσεις, να μείνουμε στον ενημερωτικό χαρακτήρα του φόρουμ σεβόμενοι όλες τις γνωμες. :)

Συμφωνώ απόλυτα με την τοποθέτηση σου!!!

Διαφημίσεις

Πες μας και άλλες γαργαλιστικες λεπτομέρειες Γιοβαννα.

Κορίτσια θα αναλάβετε κι εμένα?

Με τα τρεχάματα που έχω χτες το πρωί θυμήθηκα ότι έχω κλείσει το πάρτυ κ δεν έχω καλέσει τους καλεσμένους 

• Χαχαχα 2

12 minutes ago, μαγιοπουλας said:

Πες μας και άλλες γαργαλιστικες λεπτομέρειες Γιοβαννα.

Κορίτσια θα αναλάβετε κι εμένα?

Με τα τρεχάματα που έχω χτες το πρωί θυμήθηκα ότι έχω κλείσει το πάρτυ κ δεν έχω καλέσει τους καλεσμένους 

Εννοείται οι περισσότεροι άργησαν. Επίσης τους ταλαιπώρησαν αρκετά στην είσοδο με πιστοποιητικά εμβολιασμού κτλ. Οι κοπέλες τα απασχολούσαν με διάφορα παιχνίδια, έκαναν face painting, είδαν στο σινεμά μίνι ταινία με φρεσκοψημένο ποπκορν κτλ. Ο καλύτερος του φίλος, δυστυχώς ντρεπόταν και δεν ενσωματώθηκε ποτέ, με αποτέλεσμα να τον πάρουν και να φύγουν μέσα σε μια ώρα.. Και είχαν ακυρώσει το ταξίδι τους οι άνθρωποι για να έρθουν.. Το φαγητό τέλειο, η τούρτα ένα ποίημα! Μέχρι και η μαμά μου που δεν της αρέσει τίποτα, είπε οτι δεν είχε φάει καλύτερη! Οι γονείς με ευχαριστούσαν διαρκώς! 

Τώρα αναλαμβάνουμε εσένα!

Επίσης έκαναν κάτι πολύ καλό. Επειδή είχαν πέσει όλα τα παιδάκια πάνω από την τούρτα, και την έπιαναν , φύσαγαν κτλ, αφαίρεσαν όλη τη ζαχαρόπαστα, και μετά μας τη σέρβιραν! 

• Μου αρέσει 1

1 ώρα πρίν, Έσπερος είπε:

ήμασταν μια στσαθερή παρέα 3-4 οικογένειες σε σταθερό σημείο κάθε μέρα, και κατά καιρούς εμφανίζονταν και άλλα. έπαιζαν γενικά με ό,τ φαινόταν πιο ελκυστικό. κ ο δικός μου χωνόταν εκεί στο παιχνίδι αλλά ήθελε τον χρόνο του. πχ αν είχαμε ξεκινήσει κάτι μαζί, δεν το διέκοπτε για να πάει με τους άλλους παρά μόνο όταν "χόρταινε" από το δικό του παιχνίδι. όμως ακόμα κ αν δεν ήμουν δίπλα του, που γενικά δεν με ήθελε δίπλα, δεν μιλουσε με τα παιδάκια. κοιτούσε ας πούμε, αν του έδιναν ένα παιχνίδι το έπαιρνε λίγο κλπ. υπήρχαν όμως κ μεγαλύτερα στην παρέα που συντονιζαν κάπως κ τον καταλάβαιναν κ βοηθούσαν. έτσι δεν βρέθηκε ποτέ στη θέση να θέλει κ άτι κ να αναγκαστεί να βρει τρόπο να το ζητήσει. 

Εμένα ρε συ Έσπερος πάλι με μπερδεύεις με όσα γράφεις. Συνεχώς επισημαίνεις ότι ο κύκλος σας δεν περιλαμβάνει παιδιά και ότι το παιδί είναι συνέχεια με ενήλικες με απότέλεσμα να μην ξέρει να προσεγγίσει παιδιά και στο πιο πάνω ποστ περιγράφεις μια παρέα οικογενειών με παιδιά στη θάλασσα  την οποία μάλιστα βλέπατε καθημερινά. Άρα το παιδί από ότι καταλαβαίνω έχει έρθει για κάποιο καιρό σε επαφή με ομάδα παιδιών. Επειδή δε θέλω να κάνω την άνετη, από ένα παιδί κοντά στα 4 θα περίμενα αν όχι αμέσως, τουλάχιστον σε κάποιες μέρες να ενδιαφερθεί να έρθει σε επικοινωνία με τα παιδάκια που συναντά κάθε μέρα. Αν έβλεπα δηλαδή το παιδί μου να κάθεται σε μόνιμη βάση απομονωμένο και να απασχολείται επισταμένα με ένα παιχνίδι ενώ τα άλλα έχουν κάνει παρεούλα και στη συνέχεια έβλεπα ότι και στο σχολείο απομονώνεται, ναι θα προβληματιζόμουν και ναι, θα το έψαχνα με ειδικό (όχι λογοθεραπευτή προφανώς). Αλλά δεν είμαι και σίγουρη με τις περιγραφές σου γιατί έχεις την τάση να βρίσκεις παντού πρόβλημα. 

1 ώρα πρίν, Yovanna είπε:

Τέλεια!!! Να τον χαίρεσαι! Και του χρόνου να έρθουμε και εμείς που θα είμαστε συμμαθητές :wink:

• Μου αρέσει 2

1 ώρα πρίν, marakiz είπε:

.... Προσωπικά δεν θα πήγαινα το παιδί μου σε πάρτι με βήχα και βασικά ούτε κ μιξες που τρέχουν και το εννοώ μιας κ ανέβαλα το πάρτι του δικού μου παιδιού. 

Σαν καλεσμένοι δεν θα πηγαίναμε ούτε εμείς. Σαν διοργανωτές, με μύξα κ βήχα, νομίζω δεν θα το ακυρωνα. 

Αν σκεφτείς ότι με μύξα κ βήχα τους έστελνα παιδικό σταθμό. Κ δεν είμαι και η μόνη. Εάν όμως είχα την επιλογή να τους κρατήσω σπίτι, δλδ εάν δεν δούλευα η αν είχα εύκαιρο άτομο για φύλαξη, όχι δεν θα τους έστελνα. Αλλα αυτό είναι μια άλλη μεγααααααλη κουβέντα, που έχει ξαναγίνει παλαιότερα εδώ. 

Είναι λίγο υποκειμενικό τι εννοεί ο καθένας βήχα κ μυξα οπότε δεν βγαίνει άκρη είτε για πάρτι είτε για σχολείο. αλλά για να το δούμε κ λίγο κυνικά, αν στο πάρτι είναι καλεσμένη η τάξη μόνο, που την άλλη μέρα θα πάνε σχολείο, αν είναι να κολλήσουν θα κολλήσουν ούτως ή άλλως εκει. κι αν το πάρτι γίνει έξω μάλλον είναι ασφαλεστερο από την τάξη. κ μέσα ενδεχομένως αν υπάρχει πχ ένα αξιοπρεπές φίλτρο αέρος κ ανοιχτά παράθυρα…. 

πρίν από 58 λεπτά , Anna3011 είπε:

Άρα το παιδί από ότι καταλαβαίνω έχει έρθει για κάποιο καιρό σε επαφή με ομάδα παιδιών. Επειδή δε θέλω να κάνω την άνετη, από ένα παιδί κοντά στα 4 θα περίμενα αν όχι αμέσως, τουλάχιστον σε κάποιες μέρες να ενδιαφερθεί να έρθει σε επικοινωνία με τα παιδάκια που συναντά κάθε μέρα. Αν έβλεπα δηλαδή το παιδί μου να κάθεται σε μόνιμη βάση απομονωμένο και να απασχολείται επισταμένα με ένα παιχνίδι ενώ τα άλλα έχουν κάνει παρεούλα και στη συνέχεια έβλεπα ότι και στο σχολείο απομονώνεται, ναι θα προβληματιζόμουν και ναι,

ναι το καλοκαίρι υπήρχε αυτή η παρεε, παραθεριστών κ μιας συναδέλφου. ήθελε να τους βλέπει, τους αναζητούσε κ στενοχωριοταν αν δν έρχονταν κ ήθελε να μπαίνει στην παρέα αλλά δεν θα παρατούσε κ αυτό που έκανε πριν επειδή ήρθαν ή επειδή είδε κάτι που του άρεσε. κ ήθελε κ να τον αφήνω μαζί τους κ να απομακρύνομαι. όμως αν ήθελε πχ το φουσκωτό που μοιράζονταν όλα τα παιδάκια, δεν πήγαινε να τπ ζητήσει όπως έκαναν όλα. το ελεγε σ εμένα. έτσι στη λεκτική εξέλιξη δν είδα κάποια πρόοδο. ενώ δν είχε θέμα να μοιραστούν παιχνίδια κλπ 

6 ώρες πρίν, connie08 είπε:

Συγνωμη βρε κοριτσια, μονο σε εμενα μου εκανε εντυπωση δηλαδη οτι μεχρι χθες ειχε δεκατα, μυξες και φλεμματα το παιδι και σημερα εκανε κανονικα το παρτυ του; Συγχωρεστε με αλλα στο ιδιο φορουμ εχω διαβασει τοσα χρονια πολλα ποστ που λενε οτι εκανε παρτυ με αρρωστο παιδι και κολλησε ολα τα αλλα και πεφτουν ολες να την φανε την θεματοθετρια. Εδω γιατι σας φαινεται φυσιολογικο; Εμενα παντως δεν θα μου αρεσε να με καλεσουν σε ενα παρτυ και να μαθω μετα οτι ειχε δεκατα μεχρι την προηγουμενη μερα...

Ευχομαι να ειναι καλα το παιδακι και το κυριοτερο να μην κολλησει κανενα αλλο γιατι θα νευριασουν οι αλλοι γονεις και με το δικιο τους. 

Αυτό ακριβώς!! 

Ενημέρωσε άραγε τους καλεσμενους της ότι το παιδι είχε δέκατα πριν;;

Θα της άρεσε να της κάνουν το ίδιο;;

• Μου αρέσει 1

πρίν από 14 λεπτά , Ζάντενα είπε:

Αυτό ακριβώς!! 

Παιδιά ψάχνεστε για καυγά νομιζω

• Μου αρέσει 2

15 minutes ago, Ζάντενα said:

Αυτό ακριβώς!! 

Αν θες να σχολιάσεις, και να έχει και κάποιο νόημα το ότι διαβάζουμε το ποστ σου, όχι όπως τώρα, καλό θα ήταν να διαβάζεις όλα τα ποστ και όχι ένα ξέμπαρκο ενός μέλους, το οποίο επίσης διάβασε επιλεκτικά. Έχω γράψει ότι το παιδί από εχθές δεν έκανε δέκατα. Όχι ότι σου οφείλω κάποια εξήγηση δηλαδή. 

14 minutes ago, μαγιοπουλας said:

Παιδιά ψάχνεστε για καυγά νομιζω

Α μην δίνεις σημασία, πάντα θα υπάρχουν και αυτές.

• Μου αρέσει 1

πρίν από 13 λεπτά , Yovanna είπε:

Αν θες να σχολιάσεις, και να έχει και κάποιο νόημα το ότι διαβάζουμε το ποστ σου, όχι όπως τώρα, καλό θα ήταν να διαβάζεις όλα τα ποστ και όχι ένα ξέμπαρκο ενός μέλους, το οποίο επίσης διάβασε επιλεκτικά. Έχω γράψει ότι το παιδί από εχθές δεν έκανε δέκατα. Όχι ότι σου οφείλω κάποια εξήγηση δηλαδή. 

Α μην δίνεις σημασία, πάντα θα υπάρχουν και αυτές.

Επειδή έχω διαβάσει όλο το θέμα γ αυτό απάντησα. 

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα