Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γενέθλια σε παιδότοπο ή σε σπίτι;


Recommended Posts

13 minutes ago, μαγιοπουλας said:

Πολυ νωρίς για προβλεψη

Αυτό μόνο μου δίνει ελπίδα. Πέφτει πολύ και η θερμοκρασία. Μακάρι να το είχαμε κάνει χθες ή σήμερα που ήταν χαρά θεού. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 18 λεπτά , Yovanna είπε:

Αυτό μόνο μου δίνει ελπίδα. Πέφτει πολύ και η θερμοκρασία. Μακάρι να το είχαμε κάνει χθες ή σήμερα που ήταν χαρά θεού. 

Μην σε νοιάζει αυτο

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , Yovanna είπε:

Αυτό μόνο μου δίνει ελπίδα. Πέφτει πολύ και η θερμοκρασία. Μακάρι να το είχαμε κάνει χθες ή σήμερα που ήταν χαρά θεού. 

Συνεφια δείχνει για την άλλη Κυριακή. Σάββατο βροχές. Αλλά είναι νωρις όντως ακομα. Τα παιδάκια δεν θα κρυώνουν. Και οι γονείς απλώς θα είναι με τα μπουφάν τους. Όλα καλά. 

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, annoulen said:

Συνεφια δείχνει για την άλλη Κυριακή. Σάββατο βροχές. Αλλά είναι νωρις όντως ακομα. Τα παιδάκια δεν θα κρυώνουν. Και οι γονείς απλώς θα είναι με τα μπουφάν τους. Όλα καλά. 

Όχι, όλα τα δελτία, δείχνουν βροχή. Αλλά μπορεί να αλλάξει αυτό. Ή να βρέξει το απόγευμα. Η θερμοκρασία παλεύεται. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

32 minutes ago, marakiz said:

Υπάρχει εναλλακτική αν βρέξει?

Υπάρχουν 2 εναλλακτικές. 1) Οι γονείς έξω από την πλευρά που είναι οι τέντες (χωρητικότητα 60 ατόμων άνετα) και τα παιδιά μέσα με δραστηριότητες και ανιματέρ (με 24ωρο σελφ τεστ). 2) Όλοι μέσα , αλλά μόνο για εμβολιασμένους ή με πιστοποιητικό νόσησης. Αυτά. Βέβαια δεν ξέρουμε αν θα έχουμε καλεσμένους ακόμη, οπότε ο καιρός έρχεται σε δεύτερη μοίρα..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 54 λεπτά , Yovanna είπε:

Υπάρχουν 2 εναλλακτικές. 1) Οι γονείς έξω από την πλευρά που είναι οι τέντες (χωρητικότητα 60 ατόμων άνετα) και τα παιδιά μέσα με δραστηριότητες και ανιματέρ (με 24ωρο σελφ τεστ). 2) Όλοι μέσα , αλλά μόνο για εμβολιασμένους ή με πιστοποιητικό νόσησης. Αυτά. Βέβαια δεν ξέρουμε αν θα έχουμε καλεσμένους ακόμη, οπότε ο καιρός έρχεται σε δεύτερη μοίρα..

Ε ε τάξεις.καλυπτεστε.ποτε σκοπεύεις να τηλεφωνήσεις?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Yovanna είπε:

Υπάρχουν 2 εναλλακτικές. 1) Οι γονείς έξω από την πλευρά που είναι οι τέντες (χωρητικότητα 60 ατόμων άνετα) και τα παιδιά μέσα με δραστηριότητες και ανιματέρ (με 24ωρο σελφ τεστ). 2) Όλοι μέσα , αλλά μόνο για εμβολιασμένους ή με πιστοποιητικό νόσησης. Αυτά. Βέβαια δεν ξέρουμε αν θα έχουμε καλεσμένους ακόμη, οπότε ο καιρός έρχεται σε δεύτερη μοίρα..

Μια χαρά οι εναλλακτικές σου, το θέμα είναι να γίνει το πάρτι με όσους γίνει. Εκεί focus! 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, μαγιοπουλας said:

Ε ε τάξεις.καλυπτεστε.ποτε σκοπεύεις να τηλεφωνήσεις?

Κοιτά, έχω γράψει να με ειδοποιήσουν έως την Τρίτη. Θα περιμένω έως Τρίτη πρωί και μετά θα πάρω κάποιους. Έχω όμως τα μισά τηλ. Ελπίζω να περιμένουν όλοι τελευταία στιγμή. Αλλιώς, τί να πω. More for us, που λεν και στο χωριό μου. Για τον μικρό ανησυχώ μη στενοχωρηθεί. Τα έξοδα που έχω κάνει δεν τα λογαριάζω μπροστά σε αυτό. Αν δεν έρθουν και δεν ειδοποιήσουν, απο μένα έχουν φάει χ . Ούτε θα τους ξανακαλέσουμε, ούτε σε δικό τους κάλεσμα θα πάμε. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Yovanna είπε:

Αν δεν έρθουν και δεν ειδοποιήσουν, απο μένα έχουν φάει χ . Ούτε θα τους ξανακαλέσουμε, ούτε σε δικό τους κάλεσμα θα πάμε. 

Μη λες μεγάλα λόγια.... Κ εγώ είχα βάλει Χ σε μια τέτοια περίπτωση αλλά σε ένα πάρτυ τους πήγαμε γιατί θα πήγαινε όλη η τάξη κ θα στενάχωριόταν ο δικός μου αν δεν πήγαινε... Δεν μπορούσα να το αποφύγω.....ασχετο αλλά το Χ παρέμενε, δλδ δεν ανέβηκε ποτέ αυτή η μητέρα στα μάτια μου. 

Έχεις μέρες ακόμα για επιβεβαίωση. Περίμενε.... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

9 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

Κοιτά, έχω γράψει να με ειδοποιήσουν έως την Τρίτη. Θα περιμένω έως Τρίτη πρωί και μετά θα πάρω κάποιους. Έχω όμως τα μισά τηλ. Ελπίζω να περιμένουν όλοι τελευταία στιγμή. Αλλιώς, τί να πω. More for us, που λεν και στο χωριό μου. Για τον μικρό ανησυχώ μη στενοχωρηθεί. Τα έξοδα που έχω κάνει δεν τα λογαριάζω μπροστά σε αυτό. Αν δεν έρθουν και δεν ειδοποιήσουν, απο μένα έχουν φάει χ . Ούτε θα τους ξανακαλέσουμε, ούτε σε δικό τους κάλεσμα θα πάμε. 

Ισως να περί έχουν χαλαρά έως την Τρίτη.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, annoulen said:

Μη λες μεγάλα λόγια.... Κ εγώ είχα βάλει Χ σε μια τέτοια περίπτωση αλλά σε ένα πάρτυ τους πήγαμε γιατί θα πήγαινε όλη η τάξη κ θα στενάχωριόταν ο δικός μου αν δεν πήγαινε... Δεν μπορούσα να το αποφύγω.....ασχετο αλλά το Χ παρέμενε, δλδ δεν ανέβηκε ποτέ αυτή η μητέρα στα μάτια μου. 

Έχεις μέρες ακόμα για επιβεβαίωση. Περίμενε.... 

Ναι, εντάξει, στο δημοτικό πχ που το συζητάνε τα παιδιά κτλ, δεν είναι εύκολο. Στο προνήπιο όμως, που όπως μπαίνει η πρόσκληση στην τσάντα, έτσι "εξαφανίζεται", ή αν τυχόν το μάθει, του λες, έχουμε κανονίσει κάτι πολύ καλύτερο εκείνη τη μέρα, με τον ξάδερφο σου, γίνεται.

2 hours ago, μαγιοπουλας said:

Ισως να περί έχουν χαλαρά έως την Τρίτη.

Παίζει.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Yovanna είπε:

Ναι, εντάξει, στο δημοτικό πχ που το συζητάνε τα παιδιά κτλ, δεν είναι εύκολο. Στο προνήπιο όμως, που όπως μπαίνει η πρόσκληση στην τσάντα, έτσι "εξαφανίζεται", ή αν τυχόν το μάθει, του λες, έχουμε κανονίσει κάτι πολύ καλύτερο εκείνη τη μέρα, με τον ξάδερφο σου, γίνεται.

Παίζει.

Καλημέρα! Πιστεύω σήμερα και αύριο θα πάρεις απαντήσεις! Τελευταία στιγμή συνήθως 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, λουκουμαδάκι said:

Καλημέρα! Πιστεύω σήμερα και αύριο θα πάρεις απαντήσεις! Τελευταία στιγμή συνήθως 

Καλημέρα! Καλά, στη Θεσσαλονίκη με 2 αργίες την ίδια βδομάδα, μπορεί να έπαιρναν και όλη τη βδομάδα άδεια! Από το στόμα σου και στου θεού το αυτί! Άντε να ξέρω τι συμμετοχή θα έχουμε, για να γκρινιάζω απλά για τον καιρό τις επόμενες μέρες!:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Yovanna είπε:

Καλημέρα! Καλά, στη Θεσσαλονίκη με 2 αργίες την ίδια βδομάδα, μπορεί να έπαιρναν και όλη τη βδομάδα άδεια! Από το στόμα σου και στου θεού το αυτί! Άντε να ξέρω τι συμμετοχή θα έχουμε, για να γκρινιάζω απλά για τον καιρό τις επόμενες μέρες!:mrgreen:

Ναι ρε και αν βάλεις από την Παρασκευή το έχουν κάνει δεκαήμερο :lol: 

 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 hours ago, λουκουμαδάκι said:

Ναι ρε και αν βάλεις από την Παρασκευή το έχουν κάνει δεκαήμερο :lol: 

 

Αχ τα χρόνια που ζούσα Θεσσαλονίκη ήταν το καλύτερο μου αυτές οι ημέρες!!! όνειρο!!!!

5 hours ago, Yovanna said:

Καλημέρα! Καλά, στη Θεσσαλονίκη με 2 αργίες την ίδια βδομάδα, μπορεί να έπαιρναν και όλη τη βδομάδα άδεια! Από το στόμα σου και στου θεού το αυτί! Άντε να ξέρω τι συμμετοχή θα έχουμε, για να γκρινιάζω απλά για τον καιρό τις επόμενες μέρες!:mrgreen:

Μόνο δύο γονείς σε έχουν πάρει? αλήθεια τώρα? δεν καταλαβαίνω γιατί περιμένουν, εγώ ενημερώνω ακόμα και αν είναι να μη πάω (σπάνιο βέβαια γιατί συνήθως πηγαίνουμε όπου μας καλούν).Σε φέρνουν και στη δύσκολη θέση να πάρεις εσύ να ρωτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, kotsifikos said:

Μόνο δύο γονείς σε έχουν πάρει? αλήθεια τώρα? δεν καταλαβαίνω γιατί περιμένουν, εγώ ενημερώνω ακόμα και αν είναι να μη πάω (σπάνιο βέβαια γιατί συνήθως πηγαίνουμε όπου μας καλούν).Σε φέρνουν και στη δύσκολη θέση να πάρεις εσύ να ρωτήσεις.

3, μαζί με μια μαμά που με πήρε σήμερα. 4 εκδοχές υπάρχουν 1) το αμελούν και θα πάρουν όλοι αύριο 2) είναι γαϊδούρια και ούτε θα έρθουν, αλλά ούτε και θα ειδοποιήσουν. 3) Περιμένουν μέχρι τελευταία στιγμή να δουν το πρόγραμμα τους και νομίζουν ότι μπορούν να σκάσουν μύτη ξαφνικά την Κυριακή. 4) δεν έχουν δει το προσκλητήριο στην τσάντα. Η δασκάλα μας, έχει γενικά τη φαεινή ιδέα να βάζει πράγματα στο μπροστινό τσεπάκι, το οποίο εγώ προσωπικά, δεν σκέφτομαι ποτέ να ανοίξω. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Yovanna είπε:

3, μαζί με μια μαμά που με πήρε σήμερα. 4 εκδοχές υπάρχουν 1) το αμελούν και θα πάρουν όλοι αύριο 2) είναι γαϊδούρια και ούτε θα έρθουν, αλλά ούτε και θα ειδοποιήσουν. 3) Περιμένουν μέχρι τελευταία στιγμή να δουν το πρόγραμμα τους και νομίζουν ότι μπορούν να σκάσουν μύτη ξαφνικά την Κυριακή. 4) δεν έχουν δει το προσκλητήριο στην τσάντα. Η δασκάλα μας, έχει γενικά τη φαεινή ιδέα να βάζει πράγματα στο μπροστινό τσεπάκι, το οποίο εγώ προσωπικά, δεν σκέφτομαι ποτέ να ανοίξω. 

Ζήτα επικοινωνία τηλεφωνικη

Link to comment
Share on other sites

@Yovanna ζήτα αύριο από τη νηπιαγωγό αν μπορεί να υπενθυμίσει σε όσους γονείς δει να σου απαντήσουν.

 

Και πάρε τηλέφωνο όποιον ξέρεις.

 

Φτιαξε ένα γκρουπάκι στο viber με τους γονείς που έχεις καλέσει και ξέρεις τα τηλέφωνα τους και κάνε υπενθύμιση εκεί.

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Deena said:

@Yovanna ζήτα αύριο από τη νηπιαγωγό αν μπορεί να υπενθυμίσει σε όσους γονείς δει να σου απαντήσουν.

 

Και πάρε τηλέφωνο όποιον ξέρεις.

 

Φτιαξε ένα γκρουπάκι στο viber με τους γονείς που έχεις καλέσει και ξέρεις τα τηλέφωνα τους και κάνε υπενθύμιση εκεί.

Κοίτα, το πρώτο δεν θα το κάνω, ντρέπομαι. 

Θα περιμένω έως αύριο το απόγευμα και πιο αργά το απόγευμα, θα στείλω προσωπικό μήνυμα σε όσους είναι στην ομάδα στο viber και δεν έχουν απαντήσει και για τους υπόλοιπους 3-4 που δεν είναι στο viber, θα δω μήπως ζητήσω τα τηλ τους απο τη δασκάλα. 

Link to comment
Share on other sites

Για μελλοντική χρήση πάντως, είναι τελικά χίλιες φορές προτιμότερη η επικοινωνία μέσω μηνύματος ή τηλεφώνου.

 

Εγω από το προνηπιο και μετά, όσες φορές καλέσαμε όλο το τμημα (μέχρι το νήπιο βασικά που ήταν λίγα τα παιδιά) πάντα έστελνα την πρόσκληση ηλεκτρονικά στο γκρουπ και για όσους δεν είναι στο γκρουπ, ζητούσα από την δασκάλα να δώσει στους γονείς χειρόγραφη πρόσκληση.

 

Πλεον, κάθε φορά που κάνουμε πάρτυ, φτιάχνω γκρουπάκι με τίτλο πχ «Το πάρτυ του/της……» και καλώ ομαδικά από εκεί.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Yovanna είπε:

Τί εννοείς? Από ποιόν να το ζητήσω?

Εγώ πήρα τηλέφωνο την πέμπτη στο σχολείο κ ψήφησα να επικοινωνήσουν με τους τάδε γονεις για το συγκεκριμένο θέμα.να ρωτήσουν δηλ αν θέλουν να επικοινωνήσω μαζί τους.

Να μου δώσουν το τηλ.δεν είχα απάντηση από.η.ισως γιατί πήρα τη διευθύντρια την παρασκευη να της πω τι συμβαίνει κ να βοηθήσουν με το παιδί.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Deena είπε:

Για μελλοντική χρήση πάντως, είναι τελικά χίλιες φορές προτιμότερη η επικοινωνία μέσω μηνύματος ή τηλεφώνου.

 

Εγω από το προνηπιο και μετά, όσες φορές καλέσαμε όλο το τμημα (μέχρι το νήπιο βασικά που ήταν λίγα τα παιδιά) πάντα έστελνα την πρόσκληση ηλεκτρονικά στο γκρουπ και για όσους δεν είναι στο γκρουπ, ζητούσα από την δασκάλα να δώσει στους γονείς χειρόγραφη πρόσκληση.

 

Πλεον, κάθε φορά που κάνουμε πάρτυ, φτιάχνω γκρουπάκι με τίτλο πχ «Το πάρτυ του/της……» και καλώ ομαδικά από εκεί.

Το έχω σκεφτεί και εγώ αυτό.αλλα με το ταλέντο που έχω στα μην φοβαμσι μην καλέσω όλη την τάξη  κατά λάθος.

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Yovanna said:

Κοίτα, το πρώτο δεν θα το κάνω, ντρέπομαι. 

Θα περιμένω έως αύριο το απόγευμα και πιο αργά το απόγευμα, θα στείλω προσωπικό μήνυμα σε όσους είναι στην ομάδα στο viber και δεν έχουν απαντήσει και για τους υπόλοιπους 3-4 που δεν είναι στο viber, θα δω μήπως ζητήσω τα τηλ τους απο τη δασκάλα. 

Εγώ αυτό που θα έκανα θα ήταν να στείλω μνμ προσωπικό στον κάθε ένα, ρωτώντας αν έχει λάβει την πρόσκληση, σε εμάς πάντως έχει τύχει να έχουν καλέσει παιδάκι σε πάρτυ και να μην έχουν δει οι γονείς του ποτέ την πρόκληση, επειδή ακριβώς στο σχολείο την έβαλαν σε τσεπάκι που δεν άνοιγαν ποτέ, μας το έλεγε η μαμά του.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...