Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γενέθλια σε παιδότοπο ή σε σπίτι;


Recommended Posts

11 ώρες πρίν, marakiz είπε:

Να σου πω κάτι, αν μιλάμε για 2-3 παιδάκια με τους γονείς τους που δουλεύετε μαζί και είστε εμβολιασμένοι, ας το κάνετε σπίτι ρε παιδί μου ανεξαρτήτως καιρού. Κάνε ένα απλό παρτάκι, σαν μια μικρή μάζωξη, σαν ενα play date, δεν χρειάζονται πολλά πολλά, ούτε απασχολήσεις ούτε τίποτα. Σκέψου το.

Αχ πραγμστικα κ εγω αυτο σκεφτομαι

Κ για συναδελφους-φιλους ξερεις κ λιγο αν ειναι εμβολιασμενοι, ποσο προσεχουν. Αλλα ακομη κ για τους συμμαθητες, εγω πχ σκεφτομαι για 5ενηλικες κ αλλα τοσα παιδακια, δ το σκεφτομαι κ πολυ. Εννοειται σπιτι. Τα παιδια ολη μερα μαζι ειναι. Κ δ θα μπορουμε κ μπαλκονι

8 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Απίθανο μου φαίνεται. Δεν ξέρω αν εδώ καλούν ολόκληρες τάξεις, εμάς δεν μας γνωρίζει κάποιος σαν οικογένεια, οπότε δεν περιμενω προσκλήσεις από τώρα. 

 

δεν θα είναι κορονοιος όμως, ούτε παιδιά τόσο μικρά που αρρωσταίνουν με το παραμικρό. Θα είναι το ότι θα λείπουμε βέβαια. Κ ότι αργότερα ίσως θα θέλει πολλούς συμμαθητές άρα θα πρέπει να βρίσκω άλλες λύσεις για τον χώρο. 

 

βασικά φαντάζομαι να έχω συνεννοηθεί στο περίπου για να ξέρω αν θα είναι εδώ κ να έχω δει την πρόγνωση 3-4 μέρες πριν κάποια μέρα με φυσιολογικό κρύο κ να πάμε απλώς σε μια παραλία με μια τούρτα, να παίξουν λίγο να περάσει η ώρα. το οποίο μάλλον βλακεία είναι. κ τελευταία στιγμή μπορεί να έχουν κάτι άλλο. ή να έρθουν σπίτι κ να ανοίξουμε όλες τις πόρτες κ να κάτσουν έξω. 

Εμας δυστυχως τον μικρο δ τον εχει καλεσει κανεις, ουτε παιδικο ουτε περυσι. Παιδικο δ ειχαμε δεσει. Περυσι δ ξερω γτ. Κ μαλλον δ θα παρει κ προσκληση απο οτι υπολογιζω. Αλλα τους κολλητους του θα τους καλεσω. Κ Μακαρι να πανε κ στο ιδιο δημοτικο

Η μεγαλη ειχε προσκλησεις στο νηπιο, απο την πρωτη χρονια. Περυσι στην πρωτη οχι, αλλα φετος ηδη ναι

Δ θα ναι κορονωιος, δ θα ναι μικρα, αλλα θα βρεις κτ αλλο να σε αγχωνει

Βλακεια δ θα ναι, ουτε σιγουρα θα εχουν κανονισει

Κ μια χαλαρη παρασκευη ισως βολεψει

Απλα δ ξερω αν θα το εκανα παραλια, αλλα δ εχω κ εμπειρια του νησιου

2 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Μην ξεχνάς ότι ο μικρός άλλαξε τμήμα. Ουσιαστικά είναι νέα σύνθεση την τελευταία εβδομάδα, με παιδιά από διαφορετικά τμήματα, που κάποια γνωρίζονται και κάποια όχι. Οπότε στο θέμα γνωριμιών, είμαστε στο μηδέν. Δεν πιστεύω πάντως ότι ο δικός μου είναι η ψυχή της παρέας για να σκεφτεί να τον καλέσει κάποιο παιδάκι σε πάρτι, εκτός αν προσκληθεί όλη η τάξη. 

Δηλαδή θα το κάνεις ασχέτως ημερομηνίας; Γιατί αυτό είναι το άλλο που με μπερδεύει. Εμείς μέχρι τώρα τα γιορτάζαμε την ίδια μέρα. Ο δικός μας κήπος δεν είναι ΄τοσο μεγάλος για να παίξουν πολλά παιδιά, αλλά υπάρχει η βεράντα κ ένα πλακόστρωτο κ μπορούμε να ανοίξουμε μπαλκονόπορτες, να μετακινηθούν κάποια επιπλά στο σαλόνι, ώστε το σπίτι να επικοινωνεί με το έξω και να υπάρχει μια κινητικότητα. Αυτό θα μπορούσα να το κάνω με την προϋποθεση να συμπίπτουν οι ημερομηνίες εδώ όλων που θέλω να φέρω (που ούτε καν εμείς δεν ξέρω πότε ακριβώς θα πάμε στην Αθήνα). Γι αυτό δεν θέλω να κάνω σχέδια, γιατί θέλω πολύ να το κάνουμε αλλά φοβάμαι ότι δεν θα κάτσει και θα απογοητευτώ εγώ η ίδια πάρα πολύ. 

Ο δικος μου εχει παει μονο 3εβδ:sad:

Εννοειται τα κανεις κ σε αλλη ημερομηνια

Ποιο τετραχρονο ρε εσπερος σκεφτεται αχ αυτος δ ειναι η ψυχη της παρεας δ τον καλω; :confused:

Φυσικα κ συνηθιζεται ετσι να ξεκινας επαφες με συμμαθητες. Κ οχι δ ακουγεται απεγνωσμενο

Κ η τοσο απλη ερωτηση που λεει η deena για να μαθεις ποιους θελει

Δλδ τι αλλο πρεπει να γινει για να κανονισετε να παιξετε με αυτους που βλεπατε στη θαλασσα;; 

(τεραστιο μνμ, σορρυ) 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 14 λεπτά , vicky86 είπε:

 

Εμας δυστυχως τον μικρο δ τον εχει καλεσει κανεις, ουτε παιδικο ουτε περυσι. Παιδικο δ ειχαμε δεσει. Περυσι δ ξερω γτ. Κ μαλλον δ θα παρει κ προσκληση απο οτι υπολογιζω. Αλλα τους κολλητους του θα τους καλεσω. Κ Μακαρι να πανε κ στο ιδιο δημοτικο

Η μεγαλη ειχε προσκλησεις στο νηπιο, απο την πρωτη χρονια. Περυσι στην πρωτη οχι, αλλα φετος ηδη ναι

 

Η περσινή χρονιά δεν μετράει! 

Στον παιδικό δεν είχαμε ποτέ προσκλησεις. Από προνήπιο και μετά. Πέρυσι, μόνο Ιούλιο. Φέτος ήδη 4 πάρτυ..

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, irin είπε:

Η περσινή χρονιά δεν μετράει! 

Στον παιδικό δεν είχαμε ποτέ προσκλησεις. Από προνήπιο και μετά. Πέρυσι, μόνο Ιούλιο. Φέτος ήδη 4 πάρτυ..

 

Κι ό,τι ήθελα να ρωτήσω, από ποια ηλικία θεωρείται αυτό ΟΚ. Για πείτε οι πιο έμπειρες! Το κάνεις και με τα δίχρονα στον παιδικό ή είναι πολύ νωρίς; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Ilaeira είπε:

 

Κι ό,τι ήθελα να ρωτήσω, από ποια ηλικία θεωρείται αυτό ΟΚ. Για πείτε οι πιο έμπειρες! Το κάνεις και με τα δίχρονα στον παιδικό ή είναι πολύ νωρίς; 

ποιο να θεωρειται οκ? το να κανεις παρτυ? για μενα, στο διχρονο δεν εχει νοημα. απο 3 και μετα

Εννοειται οτι του γιορταζεις τα γενεθλια,αλλα μεγκα παρτυ κλπ δεν εχει νοημα

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , irin είπε:

ποιο να θεωρειται οκ? το να κανεις παρτυ? για μενα, στο διχρονο δεν εχει νοημα. απο 3 και μετα

Εννοειται οτι του γιορταζεις τα γενεθλια,αλλα μεγκα παρτυ κλπ δεν εχει νοημα

 

Όχι βρε, οι προσκλήσεις για playdate στον παιδικό. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Ilaeira είπε:

 

Κι ό,τι ήθελα να ρωτήσω, από ποια ηλικία θεωρείται αυτό ΟΚ. Για πείτε οι πιο έμπειρες! Το κάνεις και με τα δίχρονα στον παιδικό ή είναι πολύ νωρίς; 

 

είναι νωρίς

από 4 και πάνω εγώ θα έλεγα. 

Άντε από τριών και πάνω. 

 

4 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Δεν πιστεύω πάντως ότι ο δικός μου είναι η ψυχή της παρέας για να σκεφτεί να τον καλέσει κάποιο παιδάκι σε πάρτι, εκτός αν προσκληθεί όλη η τάξη. 

 

Δεν καλούν μόνο την "ψυχή " της παρέας στα πάρτυ.

Και βασικά νομίζω οτι σε αυτές τις ηλικίες δεν υφίσταται κάτι τέτοιο.

Μην μπερδεύεσαι με τις ηλικίες των μαθητών σου. 

 

Εγώ θα καλούσα σε ένα καφέ με εξωτερικό χώρο 4-5 παιδάκια με τους γονείς τους από το σχολείο ΚΑΙ τις δικές μου  γνωριμίες (ενηλίκων, με τα παιδιά τους κλπ), δεν μπορεί, κάποιοι θα ανταποκριθούν. Κάλεσμα του στυλ "ελάτε να πιούμε ένα καφέ και να σβήσουμε κεράκια".  Δεν θα ήθελες κάτι τέτοιο ? Πρέπει να χαλαρώσεις και να μην σκέφτεσαι εκ των προτέρων την απόρριψη.  Κάντο καλύτερα ή πριν κλείσουν τα σχολεία ή το πρώτο ΣΚ μόλις ανοίξουν. 

Μήπως έχετε αυλή στο σπίτι ? 

Επεξεργάστηκαν by annoulen
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Ilaeira είπε:

 

Κι ό,τι ήθελα να ρωτήσω, από ποια ηλικία θεωρείται αυτό ΟΚ. Για πείτε οι πιο έμπειρες! Το κάνεις και με τα δίχρονα στον παιδικό ή είναι πολύ νωρίς; 

 

Αμέ, γιατί να μην κάνεις playdate με διχρονάκια. Εντάξει, σε αυτή την ηλικία συνηθίζουν να παίζουν παράλληλα κι όχι μαζί, όμως μαθαίνουν στην παρείτσα και κάνετε κ εσείς οι μαμάδες. Εμείς καλέσαμε ένα πρωινό το φίλο μας με τη μαμά στο σπίτι την ώρα που ήταν ο μεγάλος στο σχολείο και θα ανταποδώσουμε την επίσκεψη. Μαζί τους καθόμασταν αλλά είχαμε παρέα όλοι κι ήταν ωραία. Παρεμπιπτόντως, τους ξέρουμε κι αυτούς από την παιδική χαρά από την άνοιξη που αρχίσαμε να ξεπορτίζουμε. Έχουν συνηθίσει τα παιδιά μεταξύ τους και για την ηλικία τους είναι αρκετά ανεκτικά στο μοίρασμα των παιχνιδιών.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Καλά, με το η ψυχή της παρέας για τα 4χρονα, λες και μιλάμε για γυμνασιόπαιδα, γέλασα με την ψυχή μου. Στο μεταξύ, το παιδί μας μπορεί να ταίριαξε με τα πιο συνεσταλμένα παιδάκια της τάξης και ο πιο ζωηρός να θεωρείται τα ταραξίας από τα υπόλοιπα παιδιά. 

Στο μεταξύ αναστήθηκα σήμερα! Είπα μια που έμεινα σπίτι, να γεμίσω και την πινιάτα. Την τίγκαρα! Καφάσια θα γεμίζουν! Τα δωράκια τα βάζουν τα παιδάκια σε χαρτονένια δοχεία / κώνους? Γιατί δεν σκέφτηκα να πάρω, αλλά προλαβαίνω ακόμα. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, annoulen είπε:

Δεν καλούν μόνο την "ψυχή " της παρέας στα πάρτυ.

Και βασικά νομίζω οτι σε αυτές τις ηλικίες δεν υφίσταται κάτι τέτοιο.

Μην μπερδεύεσαι με τις ηλικίες των μαθητών σου. 

 

Εγώ θα καλούσα σε ένα καφέ με εξωτερικό χώρο 4-5 παιδάκια με τους γονείς τους από το σχολείο ΚΑΙ τις δικές μου  γνωριμίες (ενηλίκων, με τα παιδιά τους κλπ), δεν μπορεί, κάποιοι θα ανταποκριθούν. Κάλεσμα του στυλ "ελάτε να πιούμε ένα καφέ και να σβήσουμε κεράκια".  Δεν θα ήθελες κάτι τέτοιο ? Πρέπει να χαλαρώσεις και να μην σκέφτεσαι εκ των προτέρων την απόρριψη.  Κάντο καλύτερα ή πριν κλείσουν τα σχολεία ή το πρώτο ΣΚ μόλις ανοίξουν. 

Μήπως έχετε αυλή στο σπίτι ? 

Οκ δεν ξέρω ακριβώς πώς να το εκφράσω, έχω καταλάβει ότι ο δικός μου δεν θα κάτσει να παίξεει μαζί ή να πιάάσει γνωριμίες. Πηγαίνει στα παιχνίδια της αυλής και παίζει (τσουλήθρα, τραμπολίνο, μπάλα) ή παρακολουθεί αν βλέπει να κάνουν κάτι που του αρέσει. Δεν νομίζω ότι έχει κάνει φίλους έτσι ώστε να τον προσέξει κάποιο παιδάκι και να τον συμπαθήσει για να τον καλέσει (εκτός αν καλέσει όλη την τάξη). 

 

Το κάλεσμα σε καφέ η αλήθεια είναι ότι δεν με εκφράζει. Δεν έχουμε και κάποιον κατάλληλο χώρο με άνεση, που να μπορούν να παίζουν κάπου τα παιδια χωρίς να είναι όλοι στην τσίτα. γι αυτό σκέφτηκα παραλία. αλλιώς κάτι θα μπορούσε να γίνει στο σπίτι. πρέπει να το επεξεργαστώ κάπως στο μυαλό μου. και αν το γιορτάσετε άλλη μέρα, την κανονική μέρα των γενεθλιων κάνετε κι άλλη τούρτα στο σπίτι με το παιδί;

3 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

Δλδ τι αλλο πρεπει να γινει για να κανονισετε να παιξετε με αυτους που βλεπατε στη θαλασσα;; 

Για να καταλάβεις, αν εγώ είμαι παράξενη. Βλεπόμαστε στη θάλασσα. όχι με ραντεβόυ, ξέρουμε ότι εκεί είναι στέκι, όποιος μπορεί πάει. λέω να κανονίσουμε καμιά μέρα να πάμε κ στο τάδε μέρος για καφέ, ακουω ένα χλιαρό ναι, θεωρώ ότι αφού έκανα την κίνηση, ο άλλος αν θέλει θα πάρει την επόμενη πρωτοβουλία. η οποία δεν έρχεται ποτέ. ή πχ μιλάω μια μια άλλη το καλοκαίρι, λέμε ένα αόριστο να βρεθούμε, γινομαι πιο σαφής κ λέω ότι αφού έχουμε άλλες συνήθειες για τη θάλασσα, μπορούν να ερθουν σπίτι για καφέ, η απάντηση είναι ότι ο μπαμπάς γυρίζει αργά (σε κλάδο που το καλοκαίρι τρεχει πολύ) και είναι σπίτι πάντα γιατί είανι η μόνη ώρα που βλέπει το παιδί, το καταλαβαίνω φυσικά κ είναι σεβαστό, αλλά υποθέτω ότι αν ο άλλος όντως θέλει κ αυτό δεν είναι και βολική δικαιολογία, θα καλέσει εκείνος ένα σ/κ ας πουμε, μια μέρα που τον βολευει. το οποίο δεν γίνεται επίσης. ε δεν θα παρακαλάω, εγώ τις κινήσεις τις έχω κάνει, δέχομαι ότι κάποιοι άνθρωποι έχουν δικό τους κύκλο και δεν θέλουν να τον διευρυνουν, δεν θέλουν να μπερδεύουν τα κοινωνικά με τα επαγγελματικά, δεν είμαστε προτεραιότητα , οτιδήποτε τέλος πάντων σεβαστό, δεν μπορώ να μιζεριάσω και γι αυτό το πράγμα, έχουμε δικούς μας φίλους έτσι κι αλλιώς, άσχετο αν δεν είμαστε ακριβώς στην ίδια φάση. Εμάς δεν μας έχει προσεγγίσει κάποιος για να αρνηθουμε. εκτός από το κλασικό που πας να κανονίσει κ τη μία δεν μπορεί ο ενας, την άλλη ο άλλος, κ περνάει ο καιρός κ ξεχνιέται το θέμα, που είναι άλλη περίπτωση. 

3 ώρες πρίν, irin είπε:

Η περσινή χρονιά δεν μετράει! 

Στον παιδικό δεν είχαμε ποτέ προσκλησεις. Από προνήπιο και μετά. Πέρυσι, μόνο Ιούλιο. Φέτος ήδη 4 πάρτυ..

οι φίλοι που έχω με τα συνομήλικα που πάνε παιδικό κ πήγαιναν κ πέρσι κ πρόπερσι (όσο πήγαν), μου έχουν πει ότι δεν έχουν επαφές με οικογένειες από το σχολείο. ούτε τα ανίψια μου. εχουν με δικούς τους φίλους με παιδιά ή συγγενείς, κ επίσης κανείς δεν εχει κάνει πάρτι μεγάλο κ αν έχουν πάει, είναι σε πάρτι συγγενικό ή φιλικής οικογένειας. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 22 λεπτά , Yovanna είπε:

Καλά, με το η ψυχή της παρέας για τα 4χρονα, λες και μιλάμε για γυμνασιόπαιδα, γέλασα με την ψυχή μου. Στο μεταξύ, το παιδί μας μπορεί να ταίριαξε με τα πιο συνεσταλμένα παιδάκια της τάξης και ο πιο ζωηρός να θεωρείται τα ταραξίας από τα υπόλοιπα παιδιά. 

Στο μεταξύ αναστήθηκα σήμερα! Είπα μια που έμεινα σπίτι, να γεμίσω και την πινιάτα. Την τίγκαρα! Καφάσια θα γεμίζουν! Τα δωράκια τα βάζουν τα παιδάκια σε χαρτονένια δοχεία / κώνους? Γιατί δεν σκέφτηκα να πάρω, αλλά προλαβαίνω ακόμα. 

ναι θελεις κτ να τα βαζουν μεσα αφου ειναι κ φουλ γεματη

εατω κ σακουλακια

πρίν από 24 λεπτά , Έσπερος είπε:

Οκ δεν ξέρω ακριβώς πώς να το εκφράσω, έχω καταλάβει ότι ο δικός μου δεν θα κάτσει να παίξεει μαζί ή να πιάάσει γνωριμίες. Πηγαίνει στα παιχνίδια της αυλής και παίζει (τσουλήθρα, τραμπολίνο, μπάλα) ή παρακολουθεί αν βλέπει να κάνουν κάτι που του αρέσει. Δεν νομίζω ότι έχει κάνει φίλους έτσι ώστε να τον προσέξει κάποιο παιδάκι και να τον συμπαθήσει για να τον καλέσει (εκτός αν καλέσει όλη την τάξη). 

 

Το κάλεσμα σε καφέ η αλήθεια είναι ότι δεν με εκφράζει. Δεν έχουμε και κάποιον κατάλληλο χώρο με άνεση, που να μπορούν να παίζουν κάπου τα παιδια χωρίς να είναι όλοι στην τσίτα. γι αυτό σκέφτηκα παραλία. αλλιώς κάτι θα μπορούσε να γίνει στο σπίτι. πρέπει να το επεξεργαστώ κάπως στο μυαλό μου. και αν το γιορτάσετε άλλη μέρα, την κανονική μέρα των γενεθλιων κάνετε κι άλλη τούρτα στο σπίτι με το παιδί;

Για να καταλάβεις, αν εγώ είμαι παράξενη. Βλεπόμαστε στη θάλασσα. όχι με ραντεβόυ, ξέρουμε ότι εκεί είναι στέκι, όποιος μπορεί πάει. λέω να κανονίσουμε καμιά μέρα να πάμε κ στο τάδε μέρος για καφέ, ακουω ένα χλιαρό ναι, θεωρώ ότι αφού έκανα την κίνηση, ο άλλος αν θέλει θα πάρει την επόμενη πρωτοβουλία. η οποία δεν έρχεται ποτέ. ή πχ μιλάω μια μια άλλη το καλοκαίρι, λέμε ένα αόριστο να βρεθούμε, γινομαι πιο σαφής κ λέω ότι αφού έχουμε άλλες συνήθειες για τη θάλασσα, μπορούν να ερθουν σπίτι για καφέ, η απάντηση είναι ότι ο μπαμπάς γυρίζει αργά (σε κλάδο που το καλοκαίρι τρεχει πολύ) και είναι σπίτι πάντα γιατί είανι η μόνη μέρα που βλέπει το παιδί, το καταλαβαίνω φυσικά κ είναι σεβαστό, αλλά υποθέτω ότι αν ο άλλος όντως θέλει κ αυτό δεν είναι και βολική δικαιολογία, θα καλέσει εκείνος ένα σ/κ ας πουμε, μια μέρα που τον βολευει. το οποίο δεν γίνεται επίσης. ε δεν θα παρακαλάω, εγώ τις κινήσεις τις έχω κάνει, δέχομαι ότι κάποιοι άνθρωποι έχουν δικό τους κύκλο και δεν θέλουν να τον διευρυνουν, δεν θέλουν να μπερδεύουν τα κοινωνικά με τα επαγγελματικά, οτιδήποτε τέλος πάντων σεβαστό, δεν μπορώ να μιζεριάσω και γι αυτό το πράγμα, έχουμε δικούς μας φίλους έτσι κι αλλιώς, άσχετο αν δεν είμαστε ακριβώς στην ίδια φάση. Εμάς δεν μας έχει προσεγγίσει κάποιος για να αρνηθουμε. εκτός από το κλασικό που πας να κανονίσει κ τη μία δεν μπορεί ο ενας, την άλλη ο άλλος, κ περνάει ο καιρός κ ξεχνιέται το θέμα, που είναι άλλη περίπτωση. 

εχεις παρακολουθησει το διαλλειμμα του;γτ εισαι τοσο σιγουρη οτι ετσι συμπεριφερεται.ο δικος μου αν δει συμμαθητη εξω ουτε γεια δ λεει

κ ομως στο σχολειο κ παιζει κ πλακωνεται κιολας

ε οχι ρε συ,αν κανεις παρτυ κ ειναι κοντινο δ θα εχεις τουρτα κ ανημερα.για να τα περιμενει με ανυπομονησια

τωρα αν το παρτυ ειναι με πολλες μερες διαφορα,πχ 2βδομαδες,μπορεις ανημερα ενα μικρο σε 3μεριδουλες.η πχ να εχειαγαπημενα φαγητα

(τωρα βεβαια αν το αγαπημενο ειναι αρακας,οσπρια,σπανακορυζο δ ξερω.εμενα συνηθως θελουν τηγανιτες,πιτσα,μπεργκερ κλπ)

στην πρωτη περιπτωση ομως ειναι πολυ αοριστο κ το δικο σου.πρεπει να παρεις ενα τηλ,κ να πεις,αυριο-μεθαυριο θα παμε εκει για καφε,παμε μαζι;δ το λες ετσι,λες συγκεκριμενη μερα.απλα να ειναι κοντα,οχι 1βδομαδα μετα

καλα κ.στην αλλη περιπτωση απλα προτεινεις να βρεθειτε νωριτερα,οχι την ωρα που γυριζει ο μπαμπας του.πχ 11-1πρωι,6-8απογευμα

συγκεκριμενα πραγματα,γτ αυτο που λες ο αλλος το περναει κ απλα σαν ευγενεια κ οτι δ το εννοεις

 

 

απλα μου ακουγεται καπως παρτυ γενεθλιων δεκεμβρη μηνα στη θαλασσα.τωρα τι να πω,δ ξερω

ο κηπος ειναι ιδανικη επιλογη,εκει κατα τις 15-20 δεκεμβρη

με οτι νιωθεις πιο ανετα.λιγους συμμαθητες;τους γνωστους σας με παιδια;οτι προτιμας

αλλα παρτυ με τα ολα του.μην φαινεται σαν μαζωξη οικογενειων

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, vicky86 είπε:

απλα μου ακουγεται καπως παρτυ γενεθλιων δεκεμβρη μηνα στη θαλασσα.τωρα τι να πω,δ ξερω

ο κηπος ειναι ιδανικη επιλογη,εκει κατα τις 15-20 δεκεμβρη

με οτι νιωθεις πιο ανετα.λιγους συμμαθητες;τους γνωστους σας με παιδια;οτι προτιμας

αλλα παρτυ με τα ολα του.μην φαινεται σαν μαζωξη οικογενειων

Εδώ τη θάλασσα την έχουμε σαν μόνιμη επιλογή, γι αυτό εμένα δν μ εντυπωσιάζει. αφού κ τους μαθητες περιπατουσ τους πάμε κ στη θάλασσα οποτεδήποτε. φυσικά υοαρχουν κ πρακτικές δυσκολίες πχ η παραλία να έχει ξύλα, φύκια κ ο,τι άλλο φέρνει το κύμα, ίσως δν το έχω σκεφτεί πολύ καλά. ο,τι κ να ειναο θα έχει ατμόσφαιρα πάρτι πχ μπαλόνια, τούρτα, φαγητό για παιδιά κλπ. Δεν θα είναι σαν απογευματινό τεϊον κυριών. 

1 ώρα πρίν, vicky86 είπε:

συγκεκριμενα πραγματα,γτ αυτο που λες ο αλλος το περναει κ απλα σαν ευγενεια κ οτι δ το εννοεις

εγω να σου πω την αλήθεια δεν καλώ αν δν είναι σίγουρη ότι ο άλλος θέλει, γι αυτό κάνω την νύξη κ περιμενω κίνηση. αλλά θεωρώ ότι είμαι πιο σαφής από το αόριστο «να πάμε για κανα καφέ» που δεν το εννοεί κανένας. 

1 ώρα πρίν, vicky86 είπε:

εχεις παρακολουθησει το διαλλειμμα του;γτ εισαι τοσο σιγουρη οτι ετσι συμπεριφερεται

έχω δει κ στην παραλία με τα παιδάκια που έχουμε οικειότητα πώς κάνει, γι αυτό υποθέτω. δεν έχω πάει να κατασκοπεύσω στους θάμνους!!! αν κ πολύ θα το ήθελα!!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

και αν το γιορτάσετε άλλη μέρα, την κανονική μέρα των γενεθλιων κάνετε κι άλλη τούρτα στο σπίτι με το παιδί;

 

Στο σπίτι σου ο, τι θέλεις κάνεις. Κ εγώ το έχω κανει αυτό. Τούρτα 2 φορές. 

Πάντως γενικότερα μιλώντας, οντως μπορεί να σου τύχει τάξη με όχι δεκτικους στα κάλεσματα γονείς. Αυτό όμως δεν μπορείς να το ξέρεις από πριν. Επειδή μου έχει τύχει κ σε εμένα, ενώ σε κάλεσματα για καφέ ή για παίξουμε το Σάββατο στη πλατεία πχ έχω φάει απόρριψη, σχεδόν πάντα είχα ανταπόκριση από όλους στα πάρτυ. Δεν ξέρω αν συμφωνούν κ άλλες μητέρες σε αυτό. 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, marakiz είπε:

 

Αμέ, γιατί να μην κάνεις playdate με διχρονάκια. Εντάξει, σε αυτή την ηλικία συνηθίζουν να παίζουν παράλληλα κι όχι μαζί, όμως μαθαίνουν στην παρείτσα και κάνετε κ εσείς οι μαμάδες. Εμείς καλέσαμε ένα πρωινό το φίλο μας με τη μαμά στο σπίτι την ώρα που ήταν ο μεγάλος στο σχολείο και θα ανταποδώσουμε την επίσκεψη. Μαζί τους καθόμασταν αλλά είχαμε παρέα όλοι κι ήταν ωραία. Παρεμπιπτόντως, τους ξέρουμε κι αυτούς από την παιδική χαρά από την άνοιξη που αρχίσαμε να ξεπορτίζουμε. Έχουν συνηθίσει τα παιδιά μεταξύ τους και για την ηλικία τους είναι αρκετά ανεκτικά στο μοίρασμα των παιχνιδιών.

 

Έχεις δίκιο. Θα το επιχειρήσω. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια, όσες έχετε δώσει προσκλήσεις σε συμμαθητές, μετά από πόσες μέρες επιβεβαίωναν? Έχω αρχίσει και αγχώνομαι, διότι από την Τρίτη, μόνο 2 έχουν επιβεβαιώσει. Έχω γράφει να απαντήσουν έως την Τρίτη. Αλλά μπορεί να περιμένουν τελευταία στιγμή? Να δείτε που πολλοί πήραν άδεια Παρασκευή για να φύγουν εκδρομή. 

Link to comment
Share on other sites

@Yovanna οι πιο πολλοί επιβεβαίωναν τελευταία στιγμή. Και μια μέρα μετά την τελευταία στιγμή μπορώ να σου πω.

Τώρα βλέπω ότι είναι "4ήμερο". Χμ χμ. Χωρίς να θέλω να σε αγχωσω, όντως μπορεί κάποιοι να φύγουν, ειδικά εάν δεν υπάρχουν μεγαλύτερα αδελφάκια με σχολεία κλπ. Αλλά  μπορεί και όχι.

Η πλειοψηφία θα έρθει πάντως, είμαι σίγουρη. 

3 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

 

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, annoulen said:

@Yovanna οι πιο πολλοί επιβεβαίωναν τελευταία στιγμή. Και μια μέρα μετά την τελευταία στιγμή μπορώ να σου πω.

Τώρα βλέπω ότι είναι "4ήμερο". Χμ χμ. Χωρίς να θέλω να σε αγχωσω, όντως μπορεί κάποιοι να φύγουν, ειδικά εάν δεν υπάρχουν μεγαλύτερα αδελφάκια με σχολεία κλπ. Αλλά  μπορεί και όχι.

Η πλειοψηφία θα έρθει πάντως, είμαι σίγουρη. 

Tα μεγαλύτερα αδερφάκια, άντε να πηγαίνουν δημοτικό. Δεν νομίζω να τους πειράζει να μην πάνε σχολείο. Φοβάμαι ότι την πατήσαμε. Σκέψου ότι και οι 2 που απάντησαν θετικά, ήταν να φύγουν, και η φίλη του από την πισίνα, μετά μου είπε ο άντρας μου που τους έδωσε το προσκλητήριο, ότι είπαν θα προσπαθήσουν γιατί έχουν κανονίσει να φύγουν τριήμερο. Και εμείς αν δεν ήταν το πάρτυ, θα είχαμε φύγει. Βέβαια, επειδή δεν θα ήθελα να χάσει ο μικρός το πάρτυ, αν δεν είμασταν πολύ μακριά, θα φρόντιζα να φύγουμε πρωί, ώστε να πάμε και στο πάρτυ. Απλά υπέθεσα ότι αυτοί που ξέρουν ότι δεν θα έρθουν, ειδοποιούν πρώτοι πρώτοι. Του στυλ, ευχαριστούμε και χρόνια πολλά, αλλά έχουμε κανονίσει κτλ. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Yovanna είπε:

Απλά υπέθεσα ότι αυτοί που ξέρουν ότι δεν θα έρθουν, ειδοποιούν πρώτοι πρώτοι. Του στυλ, ευχαριστούμε και χρόνια πολλά, αλλά έχουμε κανονίσει κτλ. 

Σωστό το σκεπτικό. 

Πάντως άσε να περάσουν οι μέρες, θα δεις, θα έχεις συμμετοχή. 

Το 4ημερο δεν το είχαμε προβλέψει, εγώ τουλάχιστον όχι, τόσες συζητήσεις κάναμε, πώς μας ξέφυγε.

Εν τω μεταξύ στις ηλικίες των δικών μου τώρα, δεν παίζει με τίποτα 4ήμερο, όχι για να μη χάσουν την Παρασκευή σχολείο αλλά είναι η παρέλαση στη μέση, που όλοι θέλουν να πάνε - να παρελάσουν -. Είναι κ 2 χρόνια που δεν έχει γίνει... 

Link to comment
Share on other sites

Η κολλητή μου στο λύκειο είχαν την καλή οικογενειακή συνήθεια να πηγαίνουν κάθε σ/κ στο εξοχικό. κάθε σ/κ ανελλιπωσ λες κ ήταν αιχμάλωτοι στην Αθήνα κ έπρεπε να αποδράσουν. θυμάμαι ένα πάρτι στη γ λυκείου που θα έκανα κ ήταν αμφίβολο αν θα έρθουν, γιατί «έπρεπε» να πάνε στο εξοχικό. τη γλίτωσα κ ήρθε γιατί γινόταν απογραφή τότε, κ είχαν την ευσυνειδησία  να απογραφούν στη μόνιμη κατοικία τους. Ένας άλλος συμμαθητής, που μ άρεσε τότε, δν ήρθε γιατί ήθελαν να απογραφούν στο χωριό τους για να φαίνεται περισσότερος πληθυσμός… Τα θυμάμαι ακόμα, που ήμουν κ ολόκληρη γαϊδουρα. το πάρτι πάντως είχε μεγάλη επιτυχία. Αυτό θυμήθηκα τώρα με το τετραήμερο. 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, annoulen said:

Σωστό το σκεπτικό. 

Πάντως άσε να περάσουν οι μέρες, θα δεις, θα έχεις συμμετοχή. 

Το 4ημερο δεν το είχαμε προβλέψει, εγώ τουλάχιστον όχι, τόσες συζητήσεις κάναμε, πώς μας ξέφυγε.

Εν τω μεταξύ στις ηλικίες των δικών μου τώρα, δεν παίζει με τίποτα 4ήμερο, όχι για να μη χάσουν την Παρασκευή σχολείο αλλά είναι η παρέλαση στη μέση, που όλοι θέλουν να πάνε - να παρελάσουν -. Είναι κ 2 χρόνια που δεν έχει γίνει... 

Εγώ το είχα σκεφτεί, αλλά δεν περίμενα ότι φεύγει τόσος κόσμος. Ήθελα να προλάβω καλό καιρό, γι'αυτό το έκανα 2 μέρες πριν και όχι την Κυριακή μετά τα γενέθλια, που θα ήταν πια Νοέμβρης. Ας έρθουν έστω οι μισοί.

Τουλάχιστον, με αφορμή τα γενέθλια, μας κάλεσαν για play date αύριο :). Κάτι είναι κι αυτό!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Yovanna είπε:

Εγώ το είχα σκεφτεί, αλλά δεν περίμενα ότι φεύγει τόσος κόσμος. Ήθελα να προλάβω καλό καιρό, γι'αυτό το έκανα 2 μέρες πριν και όχι την Κυριακή μετά τα γενέθλια, που θα ήταν πια Νοέμβρης. Ας έρθουν έστω οι μισοί.

Τουλάχιστον, με αφορμή τα γενέθλια, μας κάλεσαν για play date αύριο :). Κάτι είναι κι αυτό!

Εγώ θα επιβεβαιώνω.ειτε θετικά είτε αρνητικα

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως, απ'ο,τι ξερω απο τους γαμους, πολυς κοσμος δεν ενημερωνει, ειδικα αν δεν δει καποιο πολυ σαφες μηνυμα. Το "ενημερωστε για την παρουσια σας" δεν τους λεει κατι. Οταν παντρευτηκε η αδελφη μου, ηθελαν να γραψουν κατι διακριτικο κι εβαλαν κατι σαν "ενημερωστε μας σε περιπτωση απουσιας", με αποτελεσμα καποιοι που θα ερχονταν να θεωρησουν περιττη την επικοινωνια. Οποτε εγω που παντρευτηκα μετα, δεν ημουν τοσο διακριτικη, εγραψα "ενημερωστε μας για τον αριθμο ατομων που θα παρευρεθουν". Λιγο χοντροκομμενο αλλα οκ... Φυσικα και παλι καποιους τους παιρναμε τηλ εμεις για να μαθουμε αν θα ερθουν...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...