Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γενέθλια σε παιδότοπο ή σε σπίτι;


Recommended Posts

πρίν από 41 λεπτά , marakiz είπε:

 

έλα βρε συ, δεν μιλάτε για το σχολείο, πως περνάει την ώρα του, δεν μπορεί να μην σου έχει αναφέρει ένα παιδάκι κάτι.

βασικά λίγα λέει για το σχολείο, παιδάκια μου είχε πει δυο από το παλιό τμήμα ήδη από την πρώτη μέρα αλλά από το καινούργιο τμήμα δν θέλει να μου πει! 

πρίν από 15 λεπτά , marakiz είπε:

Μια χαρά, κάνε μια προετοιμασία κάποια στιγμή, τύπου τότε έχουμε τα γενέθλια και σκεφτόμασταν έτσι κι έτσι, χαλαρά πράγματα.

Εγώ φαντάσου σκεφτόμουν να πω σε μια από τις μαμάδες που βλεπόμαστε συχνά στην παιδική χαρά για να συμπληρώσω παιδάκια στην ηλικία του.
Πολλές φορές είναι πολύ απλά τα πράγματα, εμείς τα κάνουμε σύνθετα κι αυτή η κλεισούρα της πανδημίας μας έχει κάνει ακόμα πιο κλειστούς, ίσως και αγοραφοβικούς. 

έτσι το είχα σκεφτεί. αλλά πρέπει να υπολογίσω τι καιρό θα κάνει; πού θα μπορούμε να πάμε έξω, αν θα έχει κρύο, όλα αυτά δεν γίνονται με προγραμματισμό. έχω κ άγχος επειδή δεν το έχω ξανακάνει. πώς θα παίξουν, αν θα πρέπει να ετοιμάσω κάτι για απασχόληση κ τετοια. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 23 λεπτά , Έσπερος είπε:

βασικά λίγα λέει για το σχολείο, παιδάκια μου είχε πει δυο από το παλιό τμήμα ήδη από την πρώτη μέρα αλλά από το καινούργιο τμήμα δν θέλει να μου πει! 

έτσι το είχα σκεφτεί. αλλά πρέπει να υπολογίσω τι καιρό θα κάνει; πού θα μπορούμε να πάμε έξω, αν θα έχει κρύο, όλα αυτά δεν γίνονται με προγραμματισμό. έχω κ άγχος επειδή δεν το έχω ξανακάνει. πώς θα παίξουν, αν θα πρέπει να ετοιμάσω κάτι για απασχόληση κ τετοια. 

Mη σκας. Ειμαι σιγουρη οτι ως τα χριστουγεννα θα εχετε λαβει εσεις απο συμμαθητες του τουλαχιστον δυο προσκλησεις για παρτυ. Κανονισε! Να βρεις δικαιολογια να μην τον πατε!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Έσπερος είπε:

Δεν ξέρω αν έχει νόημα να μπω στη διαδικασία να κάνω πάρτι. Αν μπορέσει να γιορτάσει με τα ξαδερφια του, εντάξει. Αλλά να μπω στη διαδικασία να αναρωτιέμαι πότε θα έχει καλό καιρό για να είμαστε έξω, αν θα μπορούν οι καλεσμένοι κ όλα αυτά, και τελικά να στραβώσει, κ να έχω ξεμυαλίσει το παιδί για κάτι που δεν ξέρει τι είναι κ δεν θα ζητούσε από μόνος του, μου φαίνεται περιττή διαδικασία και δυνητικά ψυχοφθόρα. 

Όπως το βλέπει ο καθένας. Δεκτά όλα. Εγώ δεν το βλέπω έτσι παρότι καταλαβαίνω τι λες. Πολλές φορές έχει τύχει να απογοητευτεί με κάτι που στραβωσε ενώ το περίμενε αλλιώς. Παραδειγμα τελευταίων ημερών να πάμε παιδική χαρα ενθουσιασμενος πως θα παίξει με τα παιδιά και να μην υπάρχει ψυχή! Μέσα στην ζωή είναι και η απογοήτευση, κι εγώ θα ήθελα να την αποφευγω ή να μην δημιουργώ μεγάλες προσδοκίες αλλά δεν το ελέγχεις πάντα. 

 

Ίσως είναι και ζήτημα χαρακτηρα, να θες τις εναλλαγές ή να κάνεις με μεγαλύτερη ευκολία  πράγματα διαφορετικά από τα καθημερινά. Βέβαια ή σημαντικότητα των διαφορετικών πραγμάτων ποικίλει ανάλογα και με τα ενδιαφέροντα, τα γούστα του καθενος. 

 

Για το παράδειγμα που είπα με το πάρτυ κι εγώ δεν ψηνομουν στην αρχή μετά είδα τον ενθουσιασμό του αφού κανόνιζαν τις λεπτομέρειες με τον πατέρα του και ειπα :" γιατί όχι, θα το θυμάται το παιδί και θα λέει κάναμε κι αυτό όλοι μαζί!" Βεβαια τώρα θέλει να διοργανώσει κι άλλο πάρτυ με περισσότερο κόσμο!  8)

 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 57 λεπτά , Έσπερος είπε:

 

έτσι το είχα σκεφτεί. αλλά πρέπει να υπολογίσω τι καιρό θα κάνει; πού θα μπορούμε να πάμε έξω, αν θα έχει κρύο, όλα αυτά δεν γίνονται με προγραμματισμό. έχω κ άγχος επειδή δεν το έχω ξανακάνει. πώς θα παίξουν, αν θα πρέπει να ετοιμάσω κάτι για απασχόληση κ τετοια. 

ναι αλλα παντα ετσι θα ειναι.παντα χειμωνα θα ναι τα γενεθλια του.κ αν δ κανεις την αρχη,παντα τα ιδια θεματα θα εχεις

οταν λες εξω τι φανταζεσαι;εξωτερικο χωρο;δεκεμβρη μηνα δ θα ναι απαγορευτικο;η εννοεις σε καποιο μαγαζι;

θα παιξουν οπως ολα τα παιδια

αφου παρεις την αποφαση κ το προτεινεις,ερχεσαι μια βολτα απο δω,λες ποσα παιδια,τι ηλικιες κ χωρο κ σου λεμε καμια ιδεα για απασχοληση,αν χρειαζεται

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Έσπερος είπε:

βασικά λίγα λέει για το σχολείο, παιδάκια μου είχε πει δυο από το παλιό τμήμα ήδη από την πρώτη μέρα αλλά από το καινούργιο τμήμα δν θέλει να μου πει! 

έτσι το είχα σκεφτεί. αλλά πρέπει να υπολογίσω τι καιρό θα κάνει; πού θα μπορούμε να πάμε έξω, αν θα έχει κρύο, όλα αυτά δεν γίνονται με προγραμματισμό. έχω κ άγχος επειδή δεν το έχω ξανακάνει. πώς θα παίξουν, αν θα πρέπει να ετοιμάσω κάτι για απασχόληση κ τετοια. 

Να σου πω κάτι, αν μιλάμε για 2-3 παιδάκια με τους γονείς τους που δουλεύετε μαζί και είστε εμβολιασμένοι, ας το κάνετε σπίτι ρε παιδί μου ανεξαρτήτως καιρού. Κάνε ένα απλό παρτάκι, σαν μια μικρή μάζωξη, σαν ενα play date, δεν χρειάζονται πολλά πολλά, ούτε απασχολήσεις ούτε τίποτα. Σκέψου το.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 17 λεπτά , vicky86 είπε:

ναι αλλα παντα ετσι θα ειναι.παντα χειμωνα θα ναι τα γενεθλια του.κ αν δ κανεις την αρχη,παντα τα ιδια θεματα θα εχεις

Συμφωνώ σε αυτό! 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, irin είπε:

Mη σκας. Ειμαι σιγουρη οτι ως τα χριστουγεννα θα εχετε λαβει εσεις απο συμμαθητες του τουλαχιστον δυο προσκλησεις για παρτυ. Κανονισε! Να βρεις δικαιολογια να μην τον πατε!

Απίθανο μου φαίνεται. Δεν ξέρω αν εδώ καλούν ολόκληρες τάξεις, εμάς δεν μας γνωρίζει κάποιος σαν οικογένεια, οπότε δεν περιμενω προσκλήσεις από τώρα. 

 

3 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

ναι αλλα παντα ετσι θα ειναι.παντα χειμωνα θα ναι τα γενεθλια του.κ αν δ κανεις την αρχη,παντα τα ιδια θεματα θα εχεις

δεν θα είναι κορονοιος όμως, ούτε παιδιά τόσο μικρά που αρρωσταίνουν με το παραμικρό. Θα είναι το ότι θα λείπουμε βέβαια. Κ ότι αργότερα ίσως θα θέλει πολλούς συμμαθητές άρα θα πρέπει να βρίσκω άλλες λύσεις για τον χώρο. 

 

3 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

ταν λες εξω τι φανταζεσαι;εξωτερικο χωρο;δεκεμβρη μηνα δ θα ναι απαγορευτικο;η εννοεις σε καποιο μαγαζι;

θα παιξουν οπως ολα τα παιδια

βασικά φαντάζομαι να έχω συνεννοηθεί στο περίπου για να ξέρω αν θα είναι εδώ κ να έχω δει την πρόγνωση 3-4 μέρες πριν κάποια μέρα με φυσιολογικό κρύο κ να πάμε απλώς σε μια παραλία με μια τούρτα, να παίξουν λίγο να περάσει η ώρα. το οποίο μάλλον βλακεία είναι. κ τελευταία στιγμή μπορεί να έχουν κάτι άλλο. ή να έρθουν σπίτι κ να ανοίξουμε όλες τις πόρτες κ να κάτσουν έξω. 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Απίθανο μου φαίνεται. Δεν ξέρω αν εδώ καλούν ολόκληρες τάξεις, εμάς δεν μας γνωρίζει κάποιος σαν οικογένεια, οπότε δεν περιμενω προσκλήσεις από τώρα. 

 

δεν θα είναι κορονοιος όμως, ούτε παιδιά τόσο μικρά που αρρωσταίνουν με το παραμικρό. Θα είναι το ότι θα λείπουμε βέβαια. Κ ότι αργότερα ίσως θα θέλει πολλούς συμμαθητές άρα θα πρέπει να βρίσκω άλλες λύσεις για τον χώρο. 

 

βασικά φαντάζομαι να έχω συνεννοηθεί στο περίπου για να ξέρω αν θα είναι εδώ κ να έχω δει την πρόγνωση 3-4 μέρες πριν κάποια μέρα με φυσιολογικό κρύο κ να πάμε απλώς σε μια παραλία με μια τούρτα, να παίξουν λίγο να περάσει η ώρα. το οποίο μάλλον βλακεία είναι. κ τελευταία στιγμή μπορεί να έχουν κάτι άλλο. ή να έρθουν σπίτι κ να ανοίξουμε όλες τις πόρτες κ να κάτσουν έξω. 

Να σου πω τί αποφάσισα τελικά να κάνω εγώ που και η δικιά μου έχει γενέθλια τέλη Δεκεμβρίου. Μόλις βρω στην πρόγνωση 10ημέρου "ασφαλές" Σ/Κ, θα καλέσω 3-4 οικογένειες συμμαθητριών στον κήπο μας να ψήσουμε και να παίξουν τα κορίτσια. Θα έχουμε την ζεστασιά της ψησταριάς, έχουμε και μια θερμάστρα εξωτερικού χώρου, κάτι θα γίνει.

 

Πιθανόν να καταλήξουν τα κορίτσια κάποια στιγμή στο δωμάτιο της μικρής, το ξέρω, αλλά το έχω αποδεχθεί.

 

Εναλλακτικά, μπορεί να κάνω το ίδιο -ίσως με λίγο παραπάνω παιδιά- σε ένα πάρκο με παιδική χαρά και καφετέρια/εστιατόριο που βρίσκεται κοντά μας, χωρίς κανονίσματα πριν (μόνο την τούρτα), θα πληρώσω ό,τι καταναλώσουμε εκεί.

 

@Yovanna η πρόγνωση καιρού 10ημέρου δίνει για την άλλη Κυριακή καλό καιρό, 20 βαθμούς με λίγο συννεφιά και ήλιο!!!!

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Απίθανο μου φαίνεται. Δεν ξέρω αν εδώ καλούν ολόκληρες τάξεις, εμάς δεν μας γνωρίζει κάποιος σαν οικογένεια, οπότε δεν περιμενω προσκλήσεις από τώρα. 

 

Δεν καλούν οικογένειες που γνωρίζουν. Πάει το παιδάκι στη μαμά του και λέει: θέλω τον κωστάκη, τον γιωργάκη και τον γιαννάκη. Και σας στέλνουν πρόσκληση. 

Το από τώρα δεν υπάρχει, έχουν ξεκινήσει τα σχολεία πάνω από ένα μήνα, για τα παιδιά αυτό είναι πολύ μεγάλο διάστημα. Αν έρθει πρόσκληση δηλαδή τέλη νοέμβρη, είναι άλλος τόσος καιρός, δεν είναι νωρίς. Αλλά κανόνισε παση θυσία να πάτε. Όπου κι αν σας καλέσουν. Μη σκεφτείς κορονοϊόν κλπ, είστε εμβολιασμένοι, θα φοράτε μάσκες, τα παιδιά έτσι κι αλλιώς κοντά έρχονται και στο σχολείο - δεν θεωρώ ότι εφαρμόζουν τέλεια το μέτρο της μάσκας

Αν έρθει πρόσκληση και δεν πάτε, απλά να ξέρεις ότι θα είστε εσείς υπεύθυνοι αν το παιδί σας είναι μόνο του στο σχολείο, δεν μιλάει με κανένα, δεν σας καλούν σε άλλα πάρτυ κλπ

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , irin είπε:

Δεν καλούν οικογένειες που γνωρίζουν. Πάει το παιδάκι στη μαμά του και λέει: θέλω τον κωστάκη, τον γιωργάκη και τον γιαννάκη. Και σας στέλνουν πρόσκληση. 

Το από τώρα δεν υπάρχει, έχουν ξεκινήσει τα σχολεία πάνω από ένα μήνα, για τα παιδιά αυτό είναι πολύ μεγάλο διάστημα. Αν έρθει πρόσκληση δηλαδή τέλη νοέμβρη, είναι άλλος τόσος καιρός, δεν είναι νωρίς. Αλλά κανόνισε παση θυσία να πάτε. Όπου κι αν σας καλέσουν. Μη σκεφτείς κορονοϊόν κλπ, είστε εμβολιασμένοι, θα φοράτε μάσκες, τα παιδιά έτσι κι αλλιώς κοντά έρχονται και στο σχολείο - δεν θεωρώ ότι εφαρμόζουν τέλεια το μέτρο της μάσκας

Αν έρθει πρόσκληση και δεν πάτε, απλά να ξέρεις ότι θα είστε εσείς υπεύθυνοι αν το παιδί σας είναι μόνο του στο σχολείο, δεν μιλάει με κανένα, δεν σας καλούν σε άλλα πάρτυ κλπ

Μην ξεχνάς ότι ο μικρός άλλαξε τμήμα. Ουσιαστικά είναι νέα σύνθεση την τελευταία εβδομάδα, με παιδιά από διαφορετικά τμήματα, που κάποια γνωρίζονται και κάποια όχι. Οπότε στο θέμα γνωριμιών, είμαστε στο μηδέν. Δεν πιστεύω πάντως ότι ο δικός μου είναι η ψυχή της παρέας για να σκεφτεί να τον καλέσει κάποιο παιδάκι σε πάρτι, εκτός αν προσκληθεί όλη η τάξη. 

πρίν από 25 λεπτά , Deena είπε:

Να σου πω τί αποφάσισα τελικά να κάνω εγώ που και η δικιά μου έχει γενέθλια τέλη Δεκεμβρίου. Μόλις βρω στην πρόγνωση 10ημέρου "ασφαλές" Σ/Κ, θα καλέσω 3-4 οικογένειες συμμαθητριών στον κήπο μας να ψήσουμε και να παίξουν τα κορίτσια. Θα έχουμε την ζεστασιά της ψησταριάς, έχουμε και μια θερμάστρα εξωτερικού χώρου, κάτι θα γίνει.

 

Πιθανόν να καταλήξουν τα κορίτσια κάποια στιγμή στο δωμάτιο της μικρής, το ξέρω, αλλά το έχω αποδεχθεί.

 

Εναλλακτικά, μπορεί να κάνω το ίδιο -ίσως με λίγο παραπάνω παιδιά- σε ένα πάρκο με παιδική χαρά και καφετέρια/εστιατόριο που βρίσκεται κοντά μας, χωρίς κανονίσματα πριν (μόνο την τούρτα), θα πληρώσω ό,τι καταναλώσουμε εκεί.

 

@Yovanna η πρόγνωση καιρού 10ημέρου δίνει για την άλλη Κυριακή καλό καιρό, 20 βαθμούς με λίγο συννεφιά και ήλιο!!!!

Δηλαδή θα το κάνεις ασχέτως ημερομηνίας; Γιατί αυτό είναι το άλλο που με μπερδεύει. Εμείς μέχρι τώρα τα γιορτάζαμε την ίδια μέρα. Ο δικός μας κήπος δεν είναι ΄τοσο μεγάλος για να παίξουν πολλά παιδιά, αλλά υπάρχει η βεράντα κ ένα πλακόστρωτο κ μπορούμε να ανοίξουμε μπαλκονόπορτες, να μετακινηθούν κάποια επιπλά στο σαλόνι, ώστε το σπίτι να επικοινωνεί με το έξω και να υπάρχει μια κινητικότητα. Αυτό θα μπορούσα να το κάνω με την προϋποθεση να συμπίπτουν οι ημερομηνίες εδώ όλων που θέλω να φέρω (που ούτε καν εμείς δεν ξέρω πότε ακριβώς θα πάμε στην Αθήνα). Γι αυτό δεν θέλω να κάνω σχέδια, γιατί θέλω πολύ να το κάνουμε αλλά φοβάμαι ότι δεν θα κάτσει και θα απογοητευτώ εγώ η ίδια πάρα πολύ. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 17 λεπτά , Έσπερος είπε:

Μην ξεχνάς ότι ο μικρός άλλαξε τμήμα. Ουσιαστικά είναι νέα σύνθεση την τελευταία εβδομάδα, με παιδιά από διαφορετικά τμήματα, που κάποια γνωρίζονται και κάποια όχι. Οπότε στο θέμα γνωριμιών, είμαστε στο μηδέν. Δεν πιστεύω πάντως ότι ο δικός μου είναι η ψυχή της παρέας για να σκεφτεί να τον καλέσει κάποιο παιδάκι σε πάρτι, εκτός αν προσκληθεί όλη η τάξη. 

Ρε συ, οκ, εχασε 3 εβδομαδες και είναι μία εβδομάδα στο νέο τμήμα. Σε λίγο καιρό κανείς δεν θα θυμάται ότι ξεκίνησαν σε άλλα τμήματα. Κανένα 4χρονο δεν είναι η ψυχή της παρέας. Σταμάτα πια να τα βλέπεις έτσι, και να βάζεις ταμπέλες στο παιδί σου. Είστε 100% υπεύθυνοι για την έλλειψη κοινωνικότητας που εσύ λες ότι έχει το παιδί σου (εγώ το αμφισβητώ ότι είναι μοχανικός στο σχολείο). Και προφανώς βρίσκοντας εμπόδια στο να κάνετε πάρτυ, στο να προτείνετε σε κάποιον τυχαίο συμμαθητή του να βρεθείτε κάπου το σκ, και είμαι σίγουρη ότι θα βρείτε εμπόδιο και όταν σας καλέσουν σε πάρτυ, δεν τον βοηθάτε. Ακόμα κι αν έρθει πρόσκληση, πάω στοίχημα ότι θα μας λες ότι σας κάλεσαν αναγκαστικά και μήπως επιβαρύνετε και δεν πάτε κλπ. Κρίμα για τον γιό σου αυτή η συμπεριφορά. Αν θεωρείς ότι είναι το απομονωμένο του τμήματος ενώ όλα τα άλλα είναι παρέα, κάνε το πρώτο βήμα εσύ. Κάνε μια κίνηση προσέγγισης οποιουδήποτε γονέα.

πρίν από 18 λεπτά , Έσπερος είπε:

Δηλαδή θα το κάνεις ασχέτως ημερομηνίας; Γιατί αυτό είναι το άλλο που με μπερδεύει. Εμείς μέχρι τώρα τα γιορτάζαμε την ίδια μέρα. Ο δικός μας κήπος δεν είναι ΄τοσο μεγάλος για να παίξουν πολλά παιδιά, αλλά υπάρχει η βεράντα κ ένα πλακόστρωτο κ μπορούμε να ανοίξουμε μπαλκονόπορτες, να μετακινηθούν κάποια επιπλά στο σαλόνι, ώστε το σπίτι να επικοινωνεί με το έξω και να υπάρχει μια κινητικότητα. Αυτό θα μπορούσα να το κάνω με την προϋποθεση να συμπίπτουν οι ημερομηνίες εδώ όλων που θέλω να φέρω (που ούτε καν εμείς δεν ξέρω πότε ακριβώς θα πάμε στην Αθήνα). Γι αυτό δεν θέλω να κάνω σχέδια, γιατί θέλω πολύ να το κάνουμε αλλά φοβάμαι ότι δεν θα κάτσει και θα απογοητευτώ εγώ η ίδια πάρα πολύ. 

Λοιπόν, είναι τα γενέθλια π.χ. 28/12 αλλά πέφτει Πέμπτη, οπότε σε βολεύει εσένα Σάββατο. Κάλεσε όποιον θέλεις το πρώτο ή το 2ο Σάββατο (γιατί αν πέφτει πρωτοχρονιά ίσως να μη βολεύει), και όποιος μπορεί έρχεται. Επίσης, μη φέρεις δικούς σου, φέρε συμμαθητές του παιδιού. Ο σκοπός είναι να δικτυώσεις το παιδί, να δεί συμμαθητές του στο πάρτυ, όχι αγνώστους που θα τους ξαναδει σε ένα χρόνο. Και σκοπός ειναι επίσης να καλέσεις ώστε να σε καλέσουν και οι άλλοι μετά. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , irin είπε:

Λοιπόν, είναι τα γενέθλια π.χ. 28/12 αλλά πέφτει Πέμπτη, οπότε σε βολεύει εσένα Σάββατο. Κάλεσε όποιον θέλεις το πρώτο ή το 2ο Σάββατο (γιατί αν πέφτει πρωτοχρονιά ίσως να μη βολεύει), και όποιος μπορεί έρχεται. Επίσης, μη φέρεις δικούς σου, φέρε συμμαθητές του παιδιού. Ο σκοπός είναι να δικτυώσεις το παιδί, να δεί συμμαθητές του στο πάρτυ, όχι αγνώστους που θα τους ξαναδει σε ένα χρόνο. Και σκοπός ειναι επίσης να καλέσεις ώστε να σε καλέσουν και οι άλλοι μετά. 

Η αλήθεια είναι ότι προβληματίζομαι. Γιατί το να καλέσουμε συμμαθητές, αφού δεν ξέρουμε κανέναν, το είχα ξεγράψει. Γι αυτό σκεφτόμουν σαν λύση αναγκης να φέρω τους συναδέλφους, απλώς για να πούμε ότι κάναμε κάτι. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , Έσπερος είπε:

Δηλαδή θα το κάνεις ασχέτως ημερομηνίας; Γιατί αυτό είναι το άλλο που με μπερδεύει. Εμείς μέχρι τώρα τα γιορτάζαμε την ίδια μέρα. Ο δικός μας κήπος δεν είναι ΄τοσο μεγάλος για να παίξουν πολλά παιδιά, αλλά υπάρχει η βεράντα κ ένα πλακόστρωτο κ μπορούμε να ανοίξουμε μπαλκονόπορτες, να μετακινηθούν κάποια επιπλά στο σαλόνι, ώστε το σπίτι να επικοινωνεί με το έξω και να υπάρχει μια κινητικότητα. Αυτό θα μπορούσα να το κάνω με την προϋποθεση να συμπίπτουν οι ημερομηνίες εδώ όλων που θέλω να φέρω (που ούτε καν εμείς δεν ξέρω πότε ακριβώς θα πάμε στην Αθήνα). Γι αυτό δεν θέλω να κάνω σχέδια, γιατί θέλω πολύ να το κάνουμε αλλά φοβάμαι ότι δεν θα κάτσει και θα απογοητευτώ εγώ η ίδια πάρα πολύ. 

 

Ναι, το πιθανότερο είναι να το κάνω το 1ο δεκαήμερο του Δεκεμβρίου, όπου δω ότι μάλλον θα το επιτρέψει ο καιρός. Αλλά θα το κανονίσω στο φτερό, δηλαδή ούτε πολλές ετοιμασίες θα κάνω ούτε τίποτα, δηλαδή απλά θα παραγγείλω τούρτα, θα πάω χασάπη για κρέατα και θα φτιάξω μια πίτα ή ένα σουφλέ ζυμαρικών και μια σαλάτα.

 

Για τις γνωριμίες που λες, μπορείς κάλλιστα να ρωτήσεις τον μικρό "Θα ήθελες να έρθει κάποιο παιδάκι από το σχολείο να παίξετε ?". Αν σου αναφέρει κάποιο, ψάξε στοιχεία επικοινωνίας των γονιών και κάλεσέ τους, είτε στο σπίτι, είτε κανονίστε να συναντηθείτε στην παιδική χαρά, είτε να κάνετε μαζί βόλτα σε κάποιο χωριό κλπ, κάπως έτσι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Έσπερος είπε:

Η αλήθεια είναι ότι προβληματίζομαι. Γιατί το να καλέσουμε συμμαθητές, αφού δεν ξέρουμε κανέναν, το είχα ξεγράψει. Γι αυτό σκεφτόμουν σαν λύση αναγκης να φέρω τους συναδέλφους, απλώς για να πούμε ότι κάναμε κάτι. 

Να σου θυμίσω ότι τα γενέθλια και το πάρτυ είναι του παιδιού και σκοπός είναι να περάσει καλά το παιδί. Συναδέλφους σου κάλεσε στα δικά σου γενέθλια

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Deena είπε:

Για τις γνωριμίες που λες, μπορείς κάλλιστα να ρωτήσεις τον μικρό "Θα ήθελες να έρθει κάποιο παιδάκι από το σχολείο να παίξετε ?". Αν σου αναφέρει κάποιο, ψάξε στοιχεία επικοινωνίας των γονιών και κάλεσέ τους, είτε στο σπίτι, είτε κανονίστε να συναντηθείτε στην παιδική χαρά, είτε να κάνετε μαζί βόλτα σε κάποιο χωριό κλπ, κάπως έτσι γίνεται

Δηλαδή συνηθίζεται αυτό; Γιατί φοβάμαι μη φανεί πολύ απεγνωσμένο, ότι δεν έχουμε φίλους για το παιδί κ ψάχνουμε παρέα. 

 

πρίν από 15 λεπτά , irin είπε:

Να σου θυμίσω ότι τα γενέθλια και το πάρτυ είναι του παιδιού και σκοπός είναι να περάσει καλά το παιδί. Συναδέλφους σου κάλεσε στα δικά σου γενέθλια

μα είναι συνάδελφοι με παιδθα νηπιακής ηλικίας. δεν είναι οι πιο στενοί μας φίλοι, δεν θε τους καλέσω για εμάς, για να κάνουμε πάρτι με κάποια παιδάκια. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 12 λεπτά , Έσπερος είπε:

Δηλαδή συνηθίζεται αυτό; Γιατί φοβάμαι μη φανεί πολύ απεγνωσμένο, ότι δεν έχουμε φίλους για το παιδί κ ψάχνουμε παρέα. 

 

Είναι απολύτως συνηθισμένο.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , Έσπερος είπε:

Δηλαδή συνηθίζεται αυτό; Γιατί φοβάμαι μη φανεί πολύ απεγνωσμένο, ότι δεν έχουμε φίλους για το παιδί κ ψάχνουμε παρέα. 

 

μα είναι συνάδελφοι με παιδθα νηπιακής ηλικίας. δεν είναι οι πιο στενοί μας φίλοι, δεν θε τους καλέσω για εμάς, για να κάνουμε πάρτι με κάποια παιδάκια. 

Μα δεν θες να κανεις παρτυ με καποια παιδακια, αν ειναι ετσι καλεις και τους περαστικους. Κανεις παρτυ με συμμαθητες του παιδιου, για να τους ξερει ηδη, να νιωσει μεγαλυτερη οικειοτητα, να τον καλεσουν κι αυτοι μετα κλπ. Και που ξερεις? μπορεί  να ταιριάξετε με κάποιους γονεις για να κάνετε λίγη παρέα. Κολλητοί δεν χρειάζεται να γίνετε. Πάντως εμείς που γενικά δεν είμαστε πολύ του να χωθούμε εύκολα σε παρέες, γνωρίσαμε ένα ζευγάρι που τα παιδιά μας είναι συμμαθητές ανά δύο, κάνουμε αρκετή παρέα οπότε τα παιδιά κόλλησαν περισσότερο, και κάνουμε και παρέα οι ενήλικες και χωρίς τα παιδιά, βγαίνουμε βράδυ κλπ. Δηλαδή όχι σαν λύση ανάγκης. Πραγματικά δεν είχαμε τέτοια προσδοκία, απλά έκατσε

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Έσπερος είπε:

 

μα είναι συνάδελφοι με παιδθα νηπιακής ηλικίας. δεν είναι οι πιο στενοί μας φίλοι, δεν θε τους καλέσω για εμάς, για να κάνουμε πάρτι με κάποια παιδάκια. 

Εγώ δε θα έβρισκα κακό και ένα πάρτυ με παιδάκια συναδέλφων αν τόσο πολύ ζορίζεσαι με την προσέγγιση γονιών από το σχολείο. Γιατί μεταξύ μας θεωρώ δεδομένο ότι δε θα επιδιώξεις επικοινωνία και τσάμπα παιδεύονται τα κορίτσια να σου αλλάξουν γνώμη (μου θυμίζει τις ατέλειωτες συζητήσεις για την παιδική χαρά που τελικά δεν πήγατε). Αυτά τα παιδάκια των συναδέλφων όμως προτίθεστε να τα ξαναδείτε ή θα έρθουν απλά για να πείτε ότι καλέσατε παιδάκια και κάνατε πάρτυ;

Μου κάνει εντύπωση πάντως που ενώ έχετε συναδέλφους με συνομήλικα δεν έχετε επιδιώξει να κάνουν παρέα τα παιδάκια μεταξύ τους. Είχα την αίσθηση ότι το πρόβλημα ήταν ότι δε γνωρίζατε κόσμο με νήπια.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Deena said:

@Yovanna η πρόγνωση καιρού 10ημέρου δίνει για την άλλη Κυριακή καλό καιρό, 20 βαθμούς με λίγο συννεφιά και ήλιο!!!!

Ναι ναι, το έχω δει! Τί νόμιζες??:razz:

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , Anna3011 είπε:

Εγώ δε θα έβρισκα κακό και ένα πάρτυ με παιδάκια συναδέλφων αν τόσο πολύ ζορίζεσαι με την προσέγγιση γονιών από το σχολείο. Γιατί μεταξύ μας θεωρώ δεδομένο ότι δε θα επιδιώξεις επικοινωνία και τσάμπα παιδεύονται τα κορίτσια να σου αλλάξουν γνώμη (μου θυμίζει τις ατέλειωτες συζητήσεις για την παιδική χαρά που τελικά δεν πήγατε). Αυτά τα παιδάκια των συναδέλφων όμως προτίθεστε να τα ξαναδείτε ή θα έρθουν απλά για να πείτε ότι καλέσατε παιδάκια και κάνατε πάρτυ;

Μου κάνει εντύπωση πάντως που ενώ έχετε συναδέλφους με συνομήλικα δεν έχετε επιδιώξει να κάνουν παρέα τα παιδάκια μεταξύ τους. Είχα την αίσθηση ότι το πρόβλημα ήταν ότι δε γνωρίζατε κόσμο με νήπια.

Με αυτούς τους συναδέλφους δεν είναι ότι έχουμε κακές σχέσεις, το αντίθετο, στο σχολείο μιλάμε πολύ κ για θέματα πιο προσωπικά. κατά καιρούς έχουμε βγει σε φάση πιο ομαδική κ έχουμε περάσει καλά (ειδικά πριν παντρευτούμε όλοι), αλλά γενικα ενώ κάναμε κάποιες κινήσεις έχουν δείξει ότι προτιμούν συναναστροφές εκτός σχολείου για τον ελεύθερο χρόνο τους. Δεν είναι προσωπικό μαζί μας, γιατί ξέρω ότι κ με άτομα που στο σχολείο έχουν ακόμα πιο στενή σχέση, δεν συναντιούνται τακτικά εκτός. ο καθένας έχει τον κυκλο του. Με μια μόνο απ αυτούς συναντιόμαστε σχεδον καθημερινά το καλοκαίρι στην παραλία κ παίζουμε. Δεν είναι δηλαδή τελείως άκυρο να τους καλέσουμε, αλλά ούτε σημαίνει απαραίτητα ότι θα αλλάξει η μεταξύ μας σχέση. 

Link to comment
Share on other sites

Αφού συνταντιέστε το καλοκαίρι καθημερινά, πόσο πιο πολύ θα μπορούσαν να ειναι καλές οι σχέσεις σας, πόσο πιο πρόσφορο το έδαφος για να συννενοηθειτε για ένα απλό ρημαδοπαρτακι. Δεν χρειάζεται να αλλάξει η σχέση σας για κάτι παραπάνω για να κόψετε μια τούρτα για τα γενεθλιακια του παιδιού. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , marakiz είπε:

Αφού συνταντιέστε το καλοκαίρι καθημερινά, πόσο πιο πολύ θα μπορούσαν να ειναι καλές οι σχέσεις σας, πόσο πιο πρόσφορο το έδαφος για να συννενοηθειτε για ένα απλό ρημαδοπαρτακι. Δεν χρειάζεται να αλλάξει η σχέση σας για κάτι παραπάνω για να κόψετε μια τούρτα για τα γενεθλιακια του παιδιού. 

Εγώ, η επαναστάτρια (χαχα), θα έκανα και μια χαλαρή πρόταση να περάσουν από το σπίτι μια κυριακή πρωί, να πιούμε καφέ και να παίξουν τα παιδιά! Να φάμε και παρέα αν προκύψει.. χαλαρά! Άμεσα, ώστε να υπάρχει και κλίμα για το πάρτυ σιγά σιγά!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , irin είπε:

Εγώ, η επαναστάτρια (χαχα), θα έκανα και μια χαλαρή πρόταση να περάσουν από το σπίτι μια κυριακή πρωί, να πιούμε καφέ και να παίξουν τα παιδιά! Να φάμε και παρέα αν προκύψει.. χαλαρά! Άμεσα, ώστε να υπάρχει και κλίμα για το πάρτυ σιγά σιγά!

Καλέ εννοείται!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , marakiz είπε:

Καλέ εννοείται!

εμείς μαζί στην επανάσταση! χαχ

Πάντως, πέραν πλάκας, βλέπω ότι όλοι οι γονείς θέλουν πάρα πολύ να κανονίζουν παιχνίδι τα σκ με συμμαθητές. Θέλουν να γνωρίζουν καινούριους, δεν αρκούνται στο "έχω τις παρέες μου, ξέρω 4 παιδάκια, δεν χρειάζεται να γνωρίσω καινούρια". Και φαντάζομαι ότι αυτό ισχύει παντού, δεν θα είναι εξαίρεση το νησί της @Έσπερος

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...