Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γενέθλια σε παιδότοπο ή σε σπίτι;


Recommended Posts

47 minutes ago, μαγιοπουλας said:

Δεν τα διάβασα όλα.απεκτησες καλεσμένο σίγουρο?

:-PΝαι! Βασικά 4. Τον συμμαθητή με την αδερφούλα του, τον ανιψιό μου και μια φίλη του από την πισίνα που ζήτησε να καλέσουμε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Υ.γ. "έφαγα φλασιά.." άραγε το λέει τώρα η νεολαία; Πόσο 2000s :lol:

πρίν από 10 λεπτά , Yovanna είπε:

:-PΝαι! Βασικά 4. Τον συμμαθητή με την αδερφούλα του, τον ανιψιό μου και μια φίλη του από την πισίνα που ζήτησε να καλέσουμε!

Πάει το μισό κιλό τούρτα. Ορίστε. :-D

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , λουκουμαδάκι είπε:

Τώρα που λες ότι δεν ξέρει τι είναι και δεν το ζητάει έφαγα φλασιά μια ταινία δεν ξέρω αν τη θυμάστε που νόμιζαν οι γονείς ότι έπεσε πυρηνική βόμβα και κλείστηκαν στο καταφύγιο με το γιο τους και τον άφησαν να βγει μετά από πόσα χρόνια και επειδή δεν ήθελαν να τελειώσουν τις προμήθειες του έλεγαν κάνουμε τούρτα γενεθλίων και με αλεύρι και με ζάχαρη και με κονσέρβα και με λαχανικά και ότι είχαν διαθέσιμο ανά χρονιά και έλεγε αυτό ναι ναι έτσι θα είναι :lol: 

Να τολμήσω να ρωτήσω γιατί δεν ξέρει τι είναι πάρτυ;  

Αφού δεν έχει πάει σε πάρτι! ούτε έχει κάνει. πέρσι ήμασταν μόνοι μας, πρόπερσι ήταν με τα ξαδέρφια αλλά ηταν μικρός, μόλις άρχιζε να μιλάει, δεν νομίζω ότι χρησιμοποιήσαμε ποτέ τη λέξη πάρτι. Οπότε δεν είναι κάτι που περιμένει. Μόνο σε βιβλία το έχει δει. Άσε που του έχει κολλήσει να λέει ότι είναι 4, τι να το κάνουμε το πάρτι; :grin:

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

 Απλά έχω φάει κόλλημα ότι θα έρθουν οι μισοί το πολύ! Επίσης ίσως ο ένας γονιός προτιμήσει να κάτσει σπίτι με το αδερφάκι, αν είναι πολύ μικρό. 

Ασε κ εγώ έτσι σκεφτόμουν και μου ήρθαν 4αδες, όλοι μαζί. Εννοείται ότι θα μας πεις πόσοι ήρθαν τελικά. 

Έχω χάσει κάποια επεισόδια σας, άσχετο, τρέχω για τα ρούχα της παρελασης για τον μεγάλο κ τωρα μου είπαν ότι στο Χαλάνδρι θα κάνουν μόνο οι σημαιοφόροι κ οι παραστατες λόγω πολλών κρουσμάτων. Ελπίζω να κάνουν στις περιοχές μας. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Έσπερος είπε:

Αφού δεν έχει πάει σε πάρτι! ούτε έχει κάνει. πέρσι ήμασταν μόνοι μας, πρόπερσι ήταν με τα ξαδέρφια αλλά ηταν μικρός, μόλις άρχιζε να μιλάει, δεν νομίζω ότι χρησιμοποιήσαμε ποτέ τη λέξη πάρτι. Οπότε δεν είναι κάτι που περιμένει. Μόνο σε βιβλία το έχει δει. 

Άρα ξέρει απλά δεν έχει πάει; Εσείς δεν κόβετε τούρτα; Δεν γιορτάζετε; Μεταξύ σας ρε παιδί μου. Δεν κάνετε καμία βιντεοκλήση με τα ξαδέρφια να σβήσετε τούρτα αν έχουν εκείνα γενέθλια;  ξέρει το κονσεπτ κλείνω τα 4 5 10 40 σβήνω κεριά μου λένε χρόνια πολλά παίρνω δώρα ακόμα και από μακριά; Γιορτάζει το σπίτι φάση είναι μια γιορτινή μέρα σήμερα με τους δικούς μου ανθρώπους κάπως έτσι; 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

για το ταπερ;κατα 99,999999% θα πω μονο εσυ

δ θελω να σκεφτομαι οτι υπαρχει κ αλλος ανθρωπος στον κοσμο με τις ιδιες ανησυχιες

1 hour ago, μαγιοπουλας είπε:

Πιθαμον να έχει στείλει κ κάποιο στο νοσοκομειο με διάσυση.

Έσπερος να σε ρωτησωω κατι?καπνίζεις?

κ αν ναι,τι;η τι πινεις κ δ μας δινεις εστω:-P

σορρυ εσπερος,κακο χιουμορ:mellow:

πρίν από 37 λεπτά , Έσπερος είπε:

Δεν ξέρω αν έχει νόημα να μπω στη διαδικασία να κάνω πάρτι. Αν μπορέσει να γιορτάσει με τα ξαδερφια του, εντάξει. Αλλά να μπω στη διαδικασία να αναρωτιέμαι πότε θα έχει καλό καιρό για να είμαστε έξω, αν θα μπορούν οι καλεσμένοι κ όλα αυτά, και τελικά να στραβώσει, κ να έχω ξεμυαλίσει το παιδί για κάτι που δεν ξέρει τι είναι κ δεν θα ζητούσε από μόνος του, μου φαίνεται περιττή διαδικασία και δυνητικά ψυχοφθόρα. 

οχι ρε συ,κριμα.καντε ενα παρτυ

αλλο αν τα γιορτασετε αθηνα.αλλα να ειναι εμφανες.ποσοι φιλοι ειναι με μικρα παιδακια;

πρίν από 14 λεπτά , λουκουμαδάκι είπε:

Άρα ξέρει απλά δεν έχει πάει; Εσείς δεν κόβετε τούρτα; Δεν γιορτάζετε; Μεταξύ σας ρε παιδί μου. Δεν κάνετε καμία βιντεοκλήση με τα ξαδέρφια να σβήσετε τούρτα αν έχουν εκείνα γενέθλια;  ξέρει το κονσεπτ κλείνω τα 4 5 10 40 σβήνω κεριά μου λένε χρόνια πολλά παίρνω δώρα ακόμα και από μακριά; Γιορτάζει το σπίτι φάση είναι μια γιορτινή μέρα σήμερα με τους δικούς μου ανθρώπους κάπως έτσι; 

αυτο βρε εσπερος.δλδ με τα ξαδερφια να μην ειναι απλα αλλη μια μερα οπως τα χριστουγεννα.να φαινεται οτι ειναι τα γενεθλια του κ ολα ειναι γι αυτον!

(ο δικος μου παλι λεει συνεχεια οταν θα γινω 5,κ του λεω εισαι ηδη,αφου τα κλεινει τον αλλο μηνα,κ απανταει,μα αφου δ εσβησα το 5,ασε που καθε χρονο εχουμε μπαλονι με τον αριθμο.κ το 4το σκασαμε τον προηγουμενο μηνα απο περυσι:roll:μαλλον γι αυτο εχει κολλησει στο 4)

Link to comment
Share on other sites

Στη λογική του αφού δεν το ξέρει, να μην του το δείξουμε, πού να τρέχουμε τώρα, δεν θα καταφέρω ποτέ να μπω. Εγώ θέλω να του δείξω πολλά πράγματα που δεν ξέρει. Ούτε ότι πηγαίνουν κάποιοι ταξίδια στο εξωτερικό ξέρουν, οπότε να μην τα πάμε, δεν το ξέρουν, δεν θα τους λείψουν. Ούτε θέατρο να τα πάμε, δεν το γνωρίζουν πριν πάνε άλλωστε, ούτε πάρτυ να κάνουμε, τα οποία κάνουν το παιδί να αισθάνεται ότι κάτι σημαντικό συμβαίνει γύρω από αυτόν, βοηθούν στην κοινωνικοποίηση, στη δημιουργία φίλων κτλ. 

@Έσπερος εσύ τουλάχιστον, θα έπρεπε να ήσουν η πρώτη που θα επιδιώκει αυτή την κοινωνικοποίηση . Μπορεί να αγχώνομαι όπως λες, και σίγουρα θα ήμουν πιο ήρεμη αν δεν είχα κανονίσει τίποτα, αλλά δεν είμαι εγώ το θέμα. Σκέφτομαι πόσο θα χαρεί να είναι με όλους τους φίλους του πρώτη φορά΄και να παίζουν εκτός σχολείου, να του τραγουδάνε το τραγουδάκι, να γνωριστούμε μα άλλους γονείς και με κάποιους να ταιριάξουμε, προς όφελος του παιδιού.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , λουκουμαδάκι είπε:

Άρα ξέρει απλά δεν έχει πάει; Εσείς δεν κόβετε τούρτα; Δεν γιορτάζετε; Μεταξύ σας ρε παιδί μου. Δεν κάνετε καμία βιντεοκλήση με τα ξαδέρφια να σβήσετε τούρτα αν έχουν εκείνα γενέθλια;  ξέρει το κονσεπτ κλείνω τα 4 5 10 40 σβήνω κεριά μου λένε χρόνια πολλά παίρνω δώρα ακόμα και από μακριά; Γιορτάζει το σπίτι φάση είναι μια γιορτινή μέρα σήμερα με τους δικούς μου ανθρώπους κάπως έτσι; 

Εντάξει αυτά τα ξέρει. Και την τούρτα κ τα κεράκια ,΄βλέπει κ το βιντεάκι από την περσινή του τούρτα. Με βιντεοκλήσεις δεν συγκινείται αλλά έχουμε κάνει. Και στα δικά μας γενέθλια κάτι κάνουμε. Αλλά δεν είναι πάρτι με την έννοια που το εννοούμε, γι αυτό λέω ότι δεν το ξερει κ δεν το περιμένει κ ίσως είναι καλύτερο να μην τον ξεμυαλίσω αφού μπορεί να μη γίνει. Σαν οικογένεια κάτι θα κάνουμε, αυτό βέβαια εγώ δεν το θεωρώ γιορτή. και αν είμαστε στην Αθήνα κ μπορουν κ τα ξαδέρφια του κ δεν έχουν φύγει, θα κάνουμε κ μαζί τους. 

Link to comment
Share on other sites

ελα ρε εσπερος,να ξεμυαλισεις το 4χρ με το παρτυ;

συμφωνω απολυτα με την γιοβαννα

δ θα κανεις τπτ για την κοινωνικοποιηση εσυ;απλα θα περιμενεις απο μονος του;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 10 λεπτά , vicky86 είπε:

ελα ρε εσπερος,να ξεμυαλισεις το 4χρ με το παρτυ;

συμφωνω απολυτα με την γιοβαννα

δ θα κανεις τπτ για την κοινωνικοποιηση εσυ;απλα θα περιμενεις απο μονος του;

οι συνάδελφοι είναι μία από εδώ που σίγουρα δεν θα φύγει στις γιορτές, και 2 ημιμόνιμοι εδώ όπως εμείς, που ίσως φυγουν ίσως κ όχι. Σίγουρα πάντως όλοι έχουν εδώ συγγενείς κ φίλους οπότε μπορεί να εχουν πράγματα να κάνουν. δεν θέλω να του πω ότι θα κάνουμε κάτι που τελικά δεν θα γίνει, κρίμα δεν είναι; για κάτι που δεν το έχει ζητήσει, να του βάλω την ιδέα και μετά να ακυρωθει; εγώ η ίδια στενοχωριέμαι μόνο κ μόνο με την ιδέα, σκέψου αυτός!

Link to comment
Share on other sites

Με συμμαθητές του γιατί δεν γίνεται είπαμε? έστω κανα δυο? με αυτούς που κάνει παρέα? κι ας μην γνωρίζεστε?

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , marakiz είπε:

Με συμμαθητές του γιατί δεν γίνεται είπαμε? έστω κανα δυο? με αυτούς που κάνει παρέα? κι ας μην γνωρίζεστε?

Δεν ξέρω αν κάνει παρέα με κάποιους! Κι είναι και χειμώνας, λογικά δεν θα μ πορούμε σε κλειστό χώρο, πιο εύκολ να κάνω κάτι αυθόρμητο με συναδέλφους

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Έσπερος είπε:

οι συνάδελφοι είναι μία από εδώ που σίγουρα δεν θα φύγει στις γιορτές, και 2 ημιμόνιμοι εδώ όπως εμείς, που ίσως φυγουν ίσως κ όχι. Σίγουρα πάντως όλοι έχουν εδώ συγγενείς κ φίλους οπότε μπορεί να εχουν πράγματα να κάνουν. δεν θέλω να του πω ότι θα κάνουμε κάτι που τελικά δεν θα γίνει, κρίμα δεν είναι; για κάτι που δεν το έχει ζητήσει, να του βάλω την ιδέα και μετά να ακυρωθει; εγώ η ίδια στενοχωριέμαι μόνο κ μόνο με την ιδέα, σκέψου αυτός!

Οι συνάδελφοι έχουν παιδιά; Είναι τα μεγαλύτερα που έλεγες; 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , Έσπερος είπε:

Δεν ξέρω αν κάνει παρέα με κάποιους! Κι είναι και χειμώνας, λογικά δεν θα μ πορούμε σε κλειστό χώρο, πιο εύκολ να κάνω κάτι αυθόρμητο με συναδέλφους

Δεν έχω καταλάβει γιατί συζητάμε πάντα πράγματα που δεν πρόκειται να κάνετε.

Ο.τιδηποτε ε ει σ εσύ με ανθρώπινη επαφη απορρίπτεται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 32 λεπτά , Έσπερος είπε:

οι συνάδελφοι είναι μία από εδώ που σίγουρα δεν θα φύγει στις γιορτές, και 2 ημιμόνιμοι εδώ όπως εμείς, που ίσως φυγουν ίσως κ όχι. Σίγουρα πάντως όλοι έχουν εδώ συγγενείς κ φίλους οπότε μπορεί να εχουν πράγματα να κάνουν. δεν θέλω να του πω ότι θα κάνουμε κάτι που τελικά δεν θα γίνει, κρίμα δεν είναι; για κάτι που δεν το έχει ζητήσει, να του βάλω την ιδέα και μετά να ακυρωθει; εγώ η ίδια στενοχωριέμαι μόνο κ μόνο με την ιδέα, σκέψου αυτός!

ωραια,τοσο δυσκολο ειναι αρχες δεκεμβρη να ρωτησεισ αυτα τα 3ατομα αν θα ειναι εκει 20,28 δεκεμβρη πχ.κ αν ειναι εκει εστω οι 2 να τους κανεις μια πρωτη νυξη για.κτ χαλαρο για τα γενεθλια του παιδιου;

αφου εχεις την πρωτη επαφη λες κ στο παιδι σιγα σιγα τι ετοιμαζεις για τα φετινα γενεθλια

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 58 λεπτά , Yovanna είπε:

:-PΝαι! Βασικά 4. Τον συμμαθητή με την αδερφούλα του, τον ανιψιό μου και μια φίλη του από την πισίνα που ζήτησε να καλέσουμε!

Τελεια

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , Έσπερος είπε:

Δεν ξέρω αν κάνει παρέα με κάποιους! Κι είναι και χειμώνας, λογικά δεν θα μ πορούμε σε κλειστό χώρο, πιο εύκολ να κάνω κάτι αυθόρμητο με συναδέλφους

μεχρι τον δεκεμβρη λες να μην σου αναφερει 2-3συμμαθητες;ασε που μπορεις μεχρι τοτε να ρωτησεις την δασκαλα κ να μαθεις τα τηλ των γονιων

3οικογενειες συμμαθητων,γτ μπορει εκει να το εχουν να πανε ολοι μαζι,δλδ δ μπορεις στο σπιτι;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , Έσπερος είπε:

Δεν ξέρω αν κάνει παρέα με κάποιους! Κι είναι και χειμώνας, λογικά δεν θα μ πορούμε σε κλειστό χώρο, πιο εύκολ να κάνω κάτι αυθόρμητο με συναδέλφους

 

έλα βρε συ, δεν μιλάτε για το σχολείο, πως περνάει την ώρα του, δεν μπορεί να μην σου έχει αναφέρει ένα παιδάκι κάτι.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Έσπερος υπάρχει και άλλο πρόβλημα που νομίζω.ιζω δεν το σκέφτηκες.Δεν κάνω πλάκα.

Τι θα γίνει με τα δώρα?νομίζω ότι τα περισσότερα δεν θα καλύπτουν τις προδιαγραφές που θέλει ο μπαμπας.

Τι θα κάνεις σε αυτή την περίπτωση?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Έσπερος υπάρχει και άλλο πρόβλημα που νομίζω.ιζω δεν το σκέφτηκες.Δεν κάνω πλάκα.

Τι θα γίνει με τα δώρα?νομίζω ότι τα περισσότερα δεν θα καλύπτουν τις προδιαγραφές που θέλει ο μπαμπας.

Τι θα κάνεις σε αυτή την περίπτωση?

θα τα αφησει για μετα την ενηλικιωση,να αποφασιζει το παιδι μονο:P

αλλα καλυτερα να μην λεμε τετοια,γτ βλεπω ουτε παρτυ να κανει ως τοτε<_<

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , vicky86 είπε:

θα τα αφησει για μετα την ενηλικιωση,να αποφασιζει το παιδι μονο:P

αλλα καλυτερα να μην λεμε τετοια,γτ βλεπω ουτε παρτυ να κανει ως τοτε<_<

Έχει χρόνια μπροστά του για τέτοια.. 

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, μην την πειράζετε τόσο, το θέμα είναι να βγει από το καβούκι της, όχι να μαζευτεί κι άλλο. :) 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 54 λεπτά , λουκουμαδάκι είπε:

Οι συνάδελφοι έχουν παιδιά; Είναι τα μεγαλύτερα που έλεγες; 

Είναι δυο σχεδον συνομήλικα που το ένα το ξέρει από την παραλία κ ένα πιο μικρό. δεν είναι οι στενοί μας φίλοι, αλλά σκέφτομαι αυτούς επειδή είναι πιο κοντά οι ηλικίες. 

πρίν από 42 λεπτά , vicky86 είπε:

μεχρι τον δεκεμβρη λες να μην σου αναφερει 2-3συμμαθητες;ασε που μπορεις μεχρι τοτε να ρωτησεις την δασκαλα κ να μαθεις τα τηλ των γονιων

3οικογενειες συμμαθητων,γτ μπορει εκει να το εχουν να πανε ολοι μαζι,δλδ δ μπορεις στο σπιτι;

λόγω κλειστού χώρου κ χειμώνα δεν ξέρω αν θα μπορώ σπίτι. ή αν θα θέλουν κ οι ίδιοι. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Έσπερος είπε:

Είναι δυο σχεδον συνομήλικα που το ένα το ξέρει από την παραλία κ ένα πιο μικρό. δεν είναι οι στενοί μας φίλοι, αλλά σκέφτομαι αυτούς επειδή είναι πιο κοντά οι ηλικίες. 

Μια χαρά, κάνε μια προετοιμασία κάποια στιγμή, τύπου τότε έχουμε τα γενέθλια και σκεφτόμασταν έτσι κι έτσι, χαλαρά πράγματα.

Εγώ φαντάσου σκεφτόμουν να πω σε μια από τις μαμάδες που βλεπόμαστε συχνά στην παιδική χαρά για να συμπληρώσω παιδάκια στην ηλικία του.
Πολλές φορές είναι πολύ απλά τα πράγματα, εμείς τα κάνουμε σύνθετα κι αυτή η κλεισούρα της πανδημίας μας έχει κάνει ακόμα πιο κλειστούς, ίσως και αγοραφοβικούς. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...