Recommended Posts

18 minutes ago, Yovanna said:

Εμένα  μου άρεσαν αυτά. Έχουμε κλειστεί/αποξενωθεί πλέον. Εμένα αν κάποιος φίλος/συγγενής θέλει να έρθει να μου ευχηθεί, χαρά μου. Αν και κάτι κανονίζω συνήθως, είτε στο σπίτι είτε έξω. Δεν μου αρέσει να μην γιορτάζει ο κόσμος, ούτε μέσα ούτε έξω.

Καλά ναι εννοείται το γιορτάζεις , όμως όταν το γιορτάσεις και κάποιοι δεν μπορέσουν να έρθουν και ζητήσουν αν έρθουν άλλη μέρα?

Ναι εννοείται δεν λέω για πολυ κοντινά άτομα, όπως νονοί ή κολλητοί, που οκ θεωρώ πως όταν είσαι φίλος με τον άλλον έτσι και αλλιως βρίσκεστε δεν περιμένεις τη γιορτή για να πας.

Εγώ δεν το κάνω και σκέφτομαι μήπως με παρεξηγούν, όταν όμως μου το κάνουν με πιέζει και μου δημιουργεί άγχος, γιατί θα πρέπει να κάνω ετοιμασία γιορτής πάλι και δεν μπορώ να κάνω τέτοια 2-3 φορές σε έναν μήνα.

Διαφημίσεις

11 minutes ago, kotsifikos said:

Καλά ναι εννοείται το γιορτάζεις , όμως όταν το γιορτάσεις και κάποιοι δεν μπορέσουν να έρθουν και ζητήσουν αν έρθουν άλλη μέρα?

Ναι εννοείται δεν λέω για πολυ κοντινά άτομα, όπως νονοί ή κολλητοί, που οκ θεωρώ πως όταν είσαι φίλος με τον άλλον έτσι και αλλιως βρίσκεστε δεν περιμένεις τη γιορτή για να πας.

Εγώ δεν το κάνω και σκέφτομαι μήπως με παρεξηγούν, όταν όμως μου το κάνουν με πιέζει και μου δημιουργεί άγχος, γιατί θα πρέπει να κάνω ετοιμασία γιορτής πάλι και δεν μπορώ να κάνω τέτοια 2-3 φορές σε έναν μήνα.

Όχι βέβαια. Σιγά μην κάθομαι να περιμένω ποια μέρα βολεύει τον καθένα. Αν δεν μπορέσω να πάω και έχω πάρει δώρο, θα το δώσω όταν θα ξαναβρεθούμε. Ακόμα και ένα μήνα μετά.

• Μου αρέσει 1

1 hour ago, Super.mum είπε:

Εμένα δεν μου αρέσει αλλά το κάνουν πολλοί. Και είναι όντως αναστάτωση γιατί εκεί που λες ξεμπέρδεψα έρχονται και άλλοι άλλη μέρα .. που πρέπει πάλη να κεράσεις , να μαζέψεις μετά  να καθαρίσεις  ξανά πριν έρθουν 

κ μενα με εκφραζει αυτο

τωρα οπως λεει κ η λουκουμαδακι εννοειται πως θα παω για ευχες σε ανηψι,σε φιλο οχι

• Μου αρέσει 2

Δεν μου εχει τυχει ουτε ηξερα οτι συμβαινει, αλλα τωρα που το ακουω νομιζω θα μου αρεσε που το σκεφτηκε και που θελει οντως να ερθει και δεν σκεφτεται "σιγα τωρα που να τρεχω". Σαν προθεση δηλαδη θα μου αρεσε σιγουρα και θα χαιρομουν που μας υπολογιζει και θελει να διαθεσει τον χρονο του για εμας. Στις ετοιμασιες δεν θα εκανα κατι αναλογο του παρτυ. Σαν απλη επισκεψη. Οποτε θα υπηρχε βεβαια το τρεξιμο του καθαρισματος και τακτοποιησης πριν και μετα, αλλα οχι κατι τραγικο. Όπως αν ερχοταν οποιοσδηποτε αλλος για καφε.

12 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Ρε παιδια έχω ένα θέμα, ολίγον δηλ,από αυτά που αντιμετωπίζει η Έσπερος.Η δασκαλα μου ειπεοτι κάνουν πολλή παρέα με ένα κοριτσάκι που πέρυσι πλακωθωκαν κ η δικιά μου της άρπαξε τα γυαλιά κ τα πέταξε στη λεκάνη. Με είχε πάρει τηλ η δασκάλα κ η αλλη μαμα ψιλιαζομαι ότι έκανε ψιλοθεμα κ ενημερώθηκε.Τωρα εγώ πρέπει να της στείλω πρόσκληση.Ενω το έχω εκλογικευσει κ δεν θα είχα πρόβλημα εγώ, αισθάνομαι κάπως να της στείλω μην να σας πω ...

Για το πάρτυ λέω.. 

νομιζω δ υπαρχει λογος να κολλας

εγινε,περασε,τα παιδια φετος παιζουν οποτε ας δωσετε μια ευκαιρια

Κι εγω δεν το έχω ακούσει αλλά μεγάλη χαρά μου φαίνεται. Σε μια επίσκεψη απλώς θες μια βασική τακτοποίηση κ να βγάλεις κάτι, στη χειρότερη παίρνεις κάτι από ζαχαροπλαστείο. Δεν μου φαίνεται καμία αναστάτωση. Ας πούμε ότι αντί να πας μια οικογενειακή βόλτα το σ/κ, έρχεται ένας φίλος σπίτι κ περνάνε όλοι ωραία. 

Καλα ψιλοαναστατωση ειναι ακομα και ο κολλητος σου να ερθει, λογω της καθαριοτητας πριν κυριως, αλλα τελικα ειμαστε χαρουμενοι που ηρθαν και περασαμε ωραια. Καπως ετσι θα το εβλεπα. Εννοειται μπορεις να βγαλεις ετοιμα κερασματα, εμεις ακομα και κολλητοι οταν ερχονται βγαζουμε ετοιμα. 

Τωρα αν δεν προκειται για ουτε καν φιλο, αλλα καποιον ψιλοασχετο που απλα καλεστηκε στο παρτυ επειδη ηθελε το παιδι, θα το εβλεπα σαν τα ραντεβου με γονεις που λετε οτι γινονται για να παιξουν τα παιδια ακομα κι αν δεν γνωριζεις καλα τον γονιο. Σαν προταση παντως ευγενικο θα μου φαινοταν που θελουν να ευχηθουν και δεν το προσπερνανε. Φυσικα να προτεινοταν με ερωτηση, οχι "θα ερθουμε".

14 hours ago, Έσπερος said:

ο Κηφισός θα συλληφθεί από αστυνομικές κ στρατιωτικές δυνάμεις αν τολμήσει να ξεχειλίσει. 

• Να κλείσει ο Κηφισός και στα δυο ρεύματα κατά τη διάρκεια της νύχτας, με περιπολίες αστυνομίας και ενόπλων δυνάμεων για να εντοπίζουν τα προβλήματα.
    • Απαγόρευση κυκλοφορίας κατά τη διάρκεια της νύχτας.

οκ δεν είναι για πλάκα τα μέτρα κ καλά κάνουν να σώσουν ο,τι μαζεύεται αλλά είναι φοβερό που ποτέ δεν κάνει κάτι προληπτικά ο αρμόδιος φορέας κ μετά τρέχει η αστυνομία να συλλάβει τον ιό, την πυρκαγιά, το ξεχείλισμενο ρέμα… 

Ο κηφισός έτσι και αλλιώς ξεχειλίζει ακόμα και με μία απλή βροχη, οι περιοχές που βρίσκονται μεταξύ Κηφισού και Ιλισού έχουν μεγάλο πρόβλημα,  η μόνη λύση  θα ήταν να ανοίξουν ξανά τα ποτάμια κάτι το οποίο είναι αδύνατο. Δεν είναι αστείο, είναι και αυτό ένα μέτρο πρόληψης,  η άλλη λύση θα ήταν να αφήσουν τον κόσμο να πνιγεί όπως έχει γίνει στο παρελθόν, κάτι το οποίο δεν θέλω ούτε να το σκέφτομαι.

12 hours ago, μαγιοπουλας said:

Ρε παιδια έχω ένα θέμα, ολίγον δηλ,από αυτά που αντιμετωπίζει η Έσπερος.Η δασκαλα μου ειπεοτι κάνουν πολλή παρέα με ένα κοριτσάκι που πέρυσι πλακωθωκαν κ η δικιά μου της άρπαξε τα γυαλιά κ τα πέταξε στη λεκάνη. Με είχε πάρει τηλ η δασκάλα κ η αλλη μαμα ψιλιαζομαι ότι έκανε ψιλοθεμα κ ενημερώθηκε.Τωρα εγώ πρέπει να της στείλω πρόσκληση.Ενω το έχω εκλογικευσει κ δεν θα είχα πρόβλημα εγώ, αισθάνομαι κάπως να της στείλω μην να σας πω ...

Για το πάρτυ λέω.. 

Γιατί νιώθεις κάπως, εννοείς δεν θες να έρθει το παιδάκι αυτό στο πάρτυ σας ή επειδή πέταξε τα γυαλιά της η κόρη σου νιώθεις άσχημα? Συγγνώμη αλλά δεν κατάλαβα.

• Μου αρέσει 1

2 hours ago, μαγιοπουλας said:

Η δασκάλα με πήρε ενημερωτικά γιατί ήταν πιο έντονο ρο γεγονός κ έπρεπε να το μάθω.μου είπε ότι είναι μέσα στα πλαίσια κ να μην δοθεί έκταση σε ζητήσω με το πσιδι φιατι δεν πρέπει.εγω το δούλεψα με το παιδι όσο έπρεπε κ συμφωνήσαμε με τη δασκαλα ότι είναι μια καλη ευκαιρία να το διευθετησουν μόνες τους την επόμενη μέρα.

Στο δικό μας σχολείο δεν ήταν τόσο cool όταν ο μικρός μου πέρσι, είχε δαγκώσει ένα κοριτσάκι στο χέρι. Δεν τον μάλωσαν/τιμώρησαν βέβαια, αλλά τον απέσυραν από το παιχνίδι και έκατσαν να συζητήσουν. Με είχε καλέσει και η διευθύντρια σε ραντεβού , στο οποίο υπήρξε ένταση μεταξύ μας, καθότι θεώρησα ότι δίνεται μεγάλη διάσταση στο θέμα. Ήταν η μοναδική φορά που προβληματίστηκα όσον αφορά το σχολείο. Ευτυχώς δεν ξαναέγινε κάτι παρόμοιο.

1 hour ago, Yovanna είπε:

Στο δικό μας σχολείο δεν ήταν τόσο cool όταν ο μικρός μου πέρσι, είχε δαγκώσει ένα κοριτσάκι στο χέρι. Δεν τον μάλωσαν/τιμώρησαν βέβαια, αλλά τον απέσυραν από το παιχνίδι και έκατσαν να συζητήσουν. Με είχε καλέσει και η διευθύντρια σε ραντεβού , στο οποίο υπήρξε ένταση μεταξύ μας, καθότι θεώρησα ότι δίνεται μεγάλη διάσταση στο θέμα. Ήταν η μοναδική φορά που προβληματίστηκα όσον αφορά το σχολείο. Ευτυχώς δεν ξαναέγινε κάτι παρόμοιο.

Συμβαίνουν αυτά. Πρόπερσι είχε δαγκώσει στο μεσυ πλέι τη δικιά μου ένα κοριτσάκι πολύ άσχημα.χρειαστηκαμε αλοιφές κ αναλγησία αντιδλεγμονωδη.εδειξα ενσυναισθηση στη μαμά κ την καθηησυχασα.

Ήρθε η κακομκιρα σε πολύ άσχημη θεση

Διαφημίσεις

Το Σάββατο είναι το πάρτυ του μικρού αλλά ο μεγάλος έχει βήχα κ μιξες τόσες μέρες κ κ μικρός μιξες από χθες κι οι γονείς είμαστε με χάλια λαιμό. Θα περιμένω μέχρι κ αύριο για ένα θαύμα αλλά για ακύρωση πάμε. Αυτά εχουν τα φθινοπωρινά/χειμωνιάτικα γενέθλια! Εμείς να μαστε καλά!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

21 minutes ago, marakiz said:

Το Σάββατο είναι το πάρτυ του μικρού αλλά ο μεγάλος έχει βήχα κ μιξες τόσες μέρες κ κ μικρός μιξες από χθες κι οι γονείς είμαστε με χάλια λαιμό. Θα περιμένω μέχρι κ αύριο για ένα θαύμα αλλά για ακύρωση πάμε. Αυτά εχουν τα φθινοπωρινά/χειμωνιάτικα γενέθλια! Εμείς να μαστε καλά!

Ωχ.. Στο σπίτι θα γινόταν? Είναι 3 μέρες μέχρι το Σάββατο πάντως. Και οι μύξες μπορεί να έχουν περάσει, και ο λαιμός. Να ψεκάζετε το λαιμό με σπρει προπόλης. Περίμενε μέχρι την Παρασκευή θα έλεγα.

Διαφημίσεις

πρίν από 13 λεπτά , Yovanna είπε:

Ωχ.. Στο σπίτι θα γινόταν? Είναι 3 μέρες μέχρι το Σάββατο πάντως. Και οι μύξες μπορεί να έχουν περάσει, και ο λαιμός. Να ψεκάζετε το λαιμό με σπρει προπόλης. Περίμενε μέχρι την Παρασκευή θα έλεγα.

Σε καφέ με δημιουργική απασχόληση. Μίλησα με ιδιοκτήτη κ έχει κατανόηση να της πω μεχρι αύριο μενού κ παιδιά. Είναι λίγα παιδιά, οπότε παίζει το ρόλο του. 

Ο μεγάλος είναι από το Σάββατο χάλια κ έχουμε κολλήσει όλοι, οπότε είναι κολλητικό, απλά ο μεγάλος βήχει κιόλας. Πως να μας φέρω σε 3 μέρες με μικρά παιδιά, ενώ είναι πολύ πιθανό να κολλήσουν; θα ήταν ανεύθυνο.

13 minutes ago, marakiz said:

Σε καφέ με δημιουργική απασχόληση. Μίλησα με ιδιοκτήτη κ έχει κατανόηση να της πω μεχρι αύριο μενού κ παιδιά. Είναι λίγα παιδιά, οπότε παίζει το ρόλο του. 

Ο μεγάλος είναι από το Σάββατο χάλια κ έχουμε κολλήσει όλοι, οπότε είναι κολλητικό, απλά ο μεγάλος βήχει κιόλας. Πως να μας φέρω σε 3 μέρες με μικρά παιδιά, ενώ είναι πολύ πιθανό να κολλήσουν; θα ήταν ανεύθυνο.

Ο βήχας είναι άλλη ιστορία. Απλά 3 μέρες είναι αρκετός χρόνος για ανάρρωση, πόσο μάλλον όταν έχει ξεκινήσει ήδη 5 μέρες τώρα η αδιαθεσία. Δική σου η απόφαση βέβαια. Ίσως τις επόμενες βδομάδες, να είστε όλοι καλά και να μπορέσετε να γιορτάσετε τότε.

• Μου αρέσει 1

7 ώρες πρίν, marakiz είπε:

Γκαντεμια

7 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

Το πρόβλημα είναι οι ετοιμασίες κ τα ψωνια

Ευχαριστω το κοινό για τη βοηθεια στην επαναφορά του θέματος :-D

Η βροχή  κ η αρρώστια είναι οι απειλές για το πάρτυ.

Εγώ εκλεισα για μέσα Νοέμβρη σε εξωτερικό χώρο για ασφάλεια κ τα λοιπά διαδικαστικά.

Θα διαλέξω κάποιο μενού κ θα πάω τούρτα.Μια με ζαχαροπαστα για τα παιδιά κ μια ίδια χωρίς ζαχαροπαστα για τους άλλους.

Έτσι θα αποφύγουμε κ τα πολλά λεφτά κ τα πολλά σάλια Στολισμό θα κρατήσω το δικό τους Τα μπαλονια δηλνπουψθα φουσκώνουν κ τα χρωματιστά πιάτα κβποτηρια που δίνουν.

Παρήγγειλα κωτα σακίδια που θα βάλω μέσα τα δωράκια.ουσιαστικα θα έχει υλικό απασχόλησης για χάζεμα εκτός σπιτιού.

Από τα 15 τελικά παιδιά που είναι στην ηλικία νηπιου προνηπιου σποφασισαμε να καλέσουμε τα 9 γιατί αλλιώς μαζευόμαστε πολλοί κ θα γινει χαοτικό κ τους περισσότερους γονείς δεν τους ξέρω.οποτε δεν ξέρω σε ποιον θα πρωτοδουμε.Επισης θα καλέσουμε κ 10 συνομοληκα παιδιά φίλων.κ λέω συνομιληκσ γιατί πρέπει να είναι κ σε ηλικία για φουσκωτα κ τραμπολινο. 

Το είπα σε δύο μαμάδες κ σε δύο φίλους κ καταχάρηκαν .Πότε πιστεύετε ότι πρέπει να ειδοποιήσω τους συμμαθητές?

4 hours ago, μαγιοπουλας said:

Γκαντεμια

Εγώ εκλεισα για μέσα Νοέμβρη σε εξωτερικό χώρο για ασφάλεια κ τα λοιπά διαδικαστικά.

Θα διαλέξω κάποιο μενού κ θα πάω τούρτα.Μια με ζαχαροπαστα για τα παιδιά κ μια ίδια χωρίς ζαχαροπαστα για τους άλλους.

Έτσι θα αποφύγουμε κ τα πολλά λεφτά κ τα πολλά σάλια Στολισμό θα κρατήσω το δικό τους Τα μπαλονια δηλνπουψθα φουσκώνουν κ τα χρωματιστά πιάτα κβποτηρια που δίνουν.

Παρήγγειλα κωτα σακίδια που θα βάλω μέσα τα δωράκια.ουσιαστικα θα έχει υλικό απασχόλησης για χάζεμα εκτός σπιτιού.

Από τα 15 τελικά παιδιά που είναι στην ηλικία νηπιου προνηπιου σποφασισαμε να καλέσουμε τα 9 γιατί αλλιώς μαζευόμαστε πολλοί κ θα γινει χαοτικό κ τους περισσότερους γονείς δεν τους ξέρω.οποτε δεν ξέρω σε ποιον θα πρωτοδουμε.Επισης θα καλέσουμε κ 10 συνομοληκα παιδιά φίλων.κ λέω συνομιληκσ γιατί πρέπει να είναι κ σε ηλικία για φουσκωτα κ τραμπολινο. 

Το είπα σε δύο μαμάδες κ σε δύο φίλους κ καταχάρηκαν .Πότε πιστεύετε ότι πρέπει να ειδοποιήσω τους συμμαθητές?

Α θα έχεις λαό! Τόσα πολλά συνομήλικα παιδάκια στον κύκλο σας? Σούπερ. 

Πόσα κιλά τούρτα σύνολο? Εγώ θα καλούσα τους συμμαθητές 2 εβδομάδες πριν .

1 ώρα πρίν, Yovanna είπε:

Α θα έχεις λαό! Τόσα πολλά συνομήλικα παιδάκια στον κύκλο σας? Σούπερ. 

Πόσα κιλά τούρτα σύνολο? Εγώ θα καλούσα τους συμμαθητές 2 εβδομάδες πριν .

Δεν ξερω.θα μου την υπολογίσουν στο ζαχαροπλαστειο γι αυτο θα φτιάξω και δύο να αλκαφρυνει η δεύτερη από τη ζαχαροπαστα

πρίν από 10 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Δεν ξερω.θα μου την υπολογίσουν στο ζαχαροπλαστειο γι αυτο θα φτιάξω και δύο να αλκαφρυνει η δεύτερη από τη ζαχαροπαστα

Με διαφορά ενός χρόνου προς τα πάνω εκτός από δύο Δευτέρας κ τρίτης δημοτικού ναι θα έλεγα ότι είναι συνομιληκα.λογω φουσκωτών δεν καλω φίλους με μικρότερα η μεγαλύτερα.

Σε φουσκωτα δεν έχει ξαναπάει η δικιά μου.λες να μην μπορεί να τα κάνει καλά κ να γίνουμε ρεζίλι?:lol:Τι θα πει ο κόσμος κ μάλιστα πι άγνωστοι γονείς ?χα χα

πρίν από 15 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Με διαφορά ενός χρόνου προς τα πάνω εκτός από δύο Δευτέρας κ τρίτης δημοτικού ναι θα έλεγα ότι είναι συνομιληκα.λογω φουσκωτών δεν καλω φίλους με μικρότερα η μεγαλύτερα.

Σε φουσκωτα δεν έχει ξαναπάει η δικιά μου.λες να μην μπορεί να τα κάνει καλά κ να γίνουμε ρεζίλι?:lol:Τι θα πει ο κόσμος κ μάλιστα πι άγνωστοι γονείς ?χα χα

Στο περίπου είναι 120γρ ανά καλεσμένο αν κοπεί σε τριγωνική φέτα και 140 αν κοπεί σε τετραγωνάκια. Αν βγει 3300 πας 3500 αν βγει 3600 πας 4 κλπ κλπ. 

Κράτα το

Κράτα το

πρίν από 12 λεπτά , λουκουμαδάκι είπε:

Στο περίπου είναι 120γρ ανά καλεσμένο αν κοπεί σε τριγωνική φέτα και 140 αν κοπεί σε τετραγωνάκια. Αν βγει 3300 πας 3500 αν βγει 3600 πας 4 κλπ κλπ. 

Θα πληρώσω 20 ευρώ για το σερβίρισμα.ελπιζω ότι θα το κάνουν σωστα

6 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Γκαντεμια

Γκαντεμιά ναι, αλλά παίζουν κ κάποια θέματα υγείας εδώ στο φάμιλι, αντιμετωπίσιμα ευτυχώς, που λες δεν βαριέσαι! Αυτά να είναι τα προβλήματα!

Ένας από τους λόγους που δεν ήθελα πολύ κόσμο στα γενέθλια είναι αυτός, το φθινοπωροχείμωνο είναι απρόβλεπτο! Και καλά να έχεις κάποιες απώλειες. Όταν είναι το δικό σου το παιδί τι γίνεται οεο?

Από ετοιμασίες μόνο τα δωράκια των καλεσμένων παιδιών έχω πάρει και μάλιστα και έξτρα μην τυχόν έρθει κάποιο παραπάνω, πάντα το κάνω αυτό. 

Κι έμεινα με τη χαρά των δώρων που πήρα χαχα!

Εγώ θα το έλεγα προφορικά σε όσους μπορούσα και τις προσκλήσεις θα τις έδινα 10-12 μέρες πριν. Αν τις δώσεις πολύ νωρίς μην μπερδευτούν ή ξεχαστούν.

Α κι η τούρτα πάει ανά 100γρ το κομμάτι περίπου.

πρίν από 51 λεπτά , marakiz είπε:

Γκαντεμιά ναι, αλλά παίζουν κ κάποια θέματα υγείας εδώ στο φάμιλι, αντιμετωπίσιμα ευτυχώς, που λες δεν βαριέσαι! Αυτά να είναι τα προβλήματα!

Ένας από τους λόγους που δεν ήθελα πολύ κόσμο στα γενέθλια είναι αυτός, το φθινοπωροχείμωνο είναι απρόβλεπτο! Και καλά να έχεις κάποιες απώλειες. Όταν είναι το δικό σου το παιδί τι γίνεται οεο?

Από ετοιμασίες μόνο τα δωράκια των καλεσμένων παιδιών έχω πάρει και μάλιστα και έξτρα μην τυχόν έρθει κάποιο παραπάνω, πάντα το κάνω αυτό. 

Κι έμεινα με τη χαρά των δώρων που πήρα χαχα!

Εγώ θα το έλεγα προφορικά σε όσους μπορούσα και τις προσκλήσεις θα τις έδινα 10-12 μέρες πριν. Αν τις δώσεις πολύ νωρίς μην μπερδευτούν ή ξεχαστούν.

Α κι η τούρτα πάει ανά 100γρ το κομμάτι περίπου.

Εύχομαι να ισιώσει γρήγορα. Κι εγώ τα φοβάμαι αυτά.

14 hours ago, λουκουμαδάκι said:

Δηλαδή, πες ότι έρχονται όλοι, 14 δηλαδή παιδάκια με τους γονείς τους ή έναν γονιό κάποιοι και οι 2 γιαγιάδες. 5,5 κιλά τούρτα με ζαχαρόπαστα φτάνει? Ή να πάρω την αμέσως πιο μεγάλη, δηλαδή 6,5 κιλά?

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα