Recommended Posts

Ό,τι έχει ο μπουφές θα είναι για όλους... Τα παιδιά σίγουρα θα πέσουν με τα μούτρα στις πίτσες.

Μια φίλη μου κάποτε είχε κάνει χωριστό μπουφέ για μικρούς και χωριστό για μεγάλους... Κατέληξε να κάνει παρατήρηση σε μικρούς και μεγάλους γιατί ο καθένας έπαιρνε από λάθος μπουφέ ή και από τους δύο...:mrgreen::mrgreen: Άσε που είχε μετρήσει τα παιδιά για να βγαίνει πχ ένα μπέργκερ στο καθένα και ήταν ορισμένα που τα έπαιρναν δυο δυο... Αποτυχία το σύστημα... Ό,τι βγάλεις θα είναι κοινό.

• Μου αρέσει 2

Διαφημίσεις

Just now, erin0000 said:

Άσε που είχε μετρήσει τα παιδιά για να βγαίνει πχ ένα μπέργκερ στο καθένα και ήταν ορισμένα που τα έπαιρναν δυο δυο... Αποτυχία το σύστημα... Ό,τι βγάλεις θα είναι κοινό.

Δεν γίνονται αυτά τα πράγματα. Πρέπει πάντα να υπολογίζεις παραπάνω. Μπορεί να λιγουρευτεί και ο γονιός το μπεργκεράκι. τι θα του πείς? δεν είναι για σένα?

Εγώ ήμουν πάντα της άποψης ότι όταν διοργανώνεις κάτι ή το κάνεις απλόχερα, ή δεν το κάνεις αν δεν μπορείς. Είναι ντροπή στον παιδότοπο να δίνεις μόνο καφέ στους γονείς. Και πιατέλα με μεζεδάκια θα βγάλεις και θα υπολογίσεις ότι κάτι θα πιούν. Τις προάλλες πήγα σε μια βάφτιση όπου η γιαγιά έλεγχε αν ο κόσμος έπαιρνε μία μπομπονιέρα ανά ζευγάρι! Και τα γλυκάκια δεν έφτασαν για όλους. Γιατί κάνεις ανοιχτή βάφτιση αν δεν σε παίρνει και ρεζιλεύεσαι έτσι?  Δεν το καταλαβαίνω.

• Μου αρέσει 1

Καλά ας μην υπερβάλουμε. Εγώ δεν έχω πάει ποτέ σε παιδότοπο και να περιμένω κάτι περισσότερο από έναν καφέ και κανα μπισκότο/κέικ που σερβίρουν. Ούτε όταν δεν είχα δικά μου παιδιά.  Σιγά μην περιμένω να με ταΊσουν κιόλας. Πρωί ή απόγευμα γίνονται τα πάρτι στους παιδότοπους παιδιά! 

• Μου αρέσει 1

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Just now, marakiz said:

Καλά ας μην υπερβάλουμε. Εγώ δεν έχω πάει ποτέ σε παιδότοπο και να περιμένω κάτι περισσότερο από έναν καφέ και κανα μπισκότο/κέικ που σερβίρουν. Ούτε όταν δεν είχα δικά μου παιδιά.  Σιγά μην περιμένω να με ταΊσουν κιόλας. Πρωί ή απόγευμα γίνονται τα πάρτι στους παιδότοπους παιδιά! 

Όλα τα παιδικά πάρτυ πρωί ή απόγευμα δεν γίνονται? Το ίδιο και οι γάμοι και οι βαφτίσεις. Στο σπίτι θα έβγαζες ποτέ φαγητό στα παιδιά και όχι στους γονείς? Στον παιδότοπο γιατί θα το έκανες? Φυσικά και δεν περιμένεις να σε ταίσουν όπως λες. Αλλά έναν μεζέ με το αναψυκτικό ή την μπύρα τους θα τους βγάλεις.

Just now, marakiz είπε:

Κοίτα, και εγώ της ίδιας άποψης είμαι. Θα πάω γιατί κάποιος πρέπει να συνοδέψει το παιδί, ένα καφεδάκι ή αναψυκτικό θα πιω και δεν έχω απαιτήσεις για παραπάνω. Και στο δικό μας πάρτυ, αν και είχα φαγητό και προέτρεπα να πάρουν δεύτερο καφέ ή μπύρα ή ότι άλλο θέλουν, οι γονείς ήταν αρκετά συντηρητικοί. Ωστόσο σε ότι πάρτυ σε παιδότοπο έχουμε πάει έχουν φαγητό για μικρούς και μεγάλους. Και φαγητό υπερπαραγωγή, όχι παίξε γέλασε. Αλλά μιλάμε για 600αρι κατ'ελάχιστο για περίπου 15-20 παιδάκια.

@Lenia16 εννοείται κοινό φαγητό για όλους, τσέκαρε μόνο μην έχετε κάποιο παιδάκι με αλλεργία (πχ εμείς στη γιορτή που θα κάνουμε στη δουλειά, έχουμε ένα και θα φροντίσουμε να υπάρχει και για αυτό φαγητό, αν και οι γονείς θα φέρουν και δικό τους). Κεφτεδάκια all time classic. Εμένα με έχει βολέψει πολύ μια συνταγή του πετρετζίκη για αλμυρά κουλουράκια με γραβιέρα και σουσάμι, που τα κάνω όμως σαν μπαστουνάκια και βολεύουν για βούτηγμα. Επίσης βολικό το κλασικό παστίτσιο της τεμπέλας, που γίνεται εύκολα, ένα μεγάλο ταψί, κόβεται σε μικρά κομμάτια, δε βρομιζει τον τόπο και τρώγεται κρύο ωραιότατα (και αρέσει σε μικρούς και μεγάλους).

ndgFp3.png

Εμείς έχουμε γενέθλια μεσα στις γιορτές και το σπίτι είναι στολισμένο, νομίζω ότι γενικά αρέσει ή ατμοσφαίρα εντός. 

Φέτος @Lenia16 σκέφτομαι να κάνω παστίτσιο, κεφτεδακια, κλαμπ, σπιτική πιτσα και ίσως κανένα τυροπιτακι έτοιμο. Πέρυσι είχα περισσότερα κατεψυγμένα και εκτός που περίσσεψαν δεν μου άρεσαν τελικά. 

Σίγουρα θα αναδιαμόρφωσω το χώρο όπως έγραψα παραπάνω, θα βάλουμε  μπαλόνια κτλ. Δεν κάνω μπουφέ αλλά ατομικα πιατακια και στην μέση του τραπεζιού βγάζω πιατέλες για οποιον θέλει συμπλήρωμα. Στους γονείς προσφερω εκτός από καφέ και μπύρα ή κρασί, στα παιδάκια χυμούς. 

Σε παιδότοπο μου αρέσει όταν μας καλούν αλλά επειδή γιορτάζουμε μέσα στα χριστούγεννα ακόμα δεν μου πάει να πάμε. Επίσης χρησιμοποιώ πλαστικά πιατακια και ποτηράκια εκτός των ποτηριων των μεγάλων κ το συγυρισμα γίνεται πολύ εύκολα. Ένα πλύσιμο τα τραπέζια, λίγο η κουζίνα, ένα σφουγγαρισμα, τα μπανια και είμαστε εντάξει. Τα χαλια εγώ τα μαζεύω γιατί μπαίνουν όλοι με παπούτσια αλλά αν αφηνα σίγουρα θα τα έπλενα και αυτά μετα.  Προς το τέλος ένας ανηψιός μου ντύνεται αη βασιλης κ μοιράζει τα αναμνηστικά δωράκια. 

• Μου αρέσει 1

Τα basic πακέτα που έχω δει εγώ σε παιδότοπους, περιλαμβάνουν καφέδες χυμούς και από φαγητό κέικ και διαφόρων ειδών πιτάκια, όχι κάτι φοβερό σαν ποσότητα βέβαια.

Just now, Yovanna είπε:

Όλα τα παιδικά πάρτυ πρωί ή απόγευμα δεν γίνονται? Το ίδιο και οι γάμοι και οι βαφτίσεις. Στο σπίτι θα έβγαζες ποτέ φαγητό στα παιδιά και όχι στους γονείς? Στον παιδότοπο γιατί θα το έκανες? Φυσικά και δεν περιμένεις να σε ταίσουν όπως λες. Αλλά έναν μεζέ με το αναψυκτικό ή την μπύρα τους θα τους βγάλεις.

Γιατι μιλάμε για παιδικα πάρτι κι όχι για γάμους ή βαφτίσεις. Θα το έκανα γιατί θα ήθελα το παιδί μου να χαρεί τα γενέθλια του χωρίς να χαλάσω μια περιουσία εφόσον δεν έχω. 

Άλλο να προσπαθείς για το πάρτι του δικού σου παιδιού το καλύτερο δυνατό κι άλλο να κρίνεις αυτό που μια οικογένεια μπορεί να προσφέρει οικονομικά. Όλοι μας, όχι μόνο εσύ. 

Ειλικρινά μου κάνει εντύπωση η άποψη πως είναι ντροπή να κεραστούν οι συνοδοί μόνο έναν καφέ με διάφορα βουτήματα σε ένα χρονικό διάστημα ενός δίωρου-τρίωρου. Δηλαδή τα βουτήματα δεν μετράνε?  Από τι μεζέδες και πάνω είναι "οκ"?

• Μου αρέσει 1

Just now, marakiz είπε:

Γιατι μιλάμε για παιδικα πάρτι κι όχι για γάμους ή βαφτίσεις. Θα το έκανα γιατί θα ήθελα το παιδί μου να χαρεί τα γενέθλια του χωρίς να χαλάσω μια περιουσία εφόσον δεν έχω. 

Άλλο να προσπαθείς για το πάρτι του δικού σου παιδιού το καλύτερο δυνατό κι άλλο να κρίνεις αυτό που μια οικογένεια μπορεί να προσφέρει οικονομικά. Όλοι μας, όχι μόνο εσύ. 

Ειλικρινά μου κάνει εντύπωση η άποψη πως είναι ντροπή να κεραστούν οι συνοδοί μόνο έναν καφέ με διάφορα βουτήματα σε ένα χρονικό διάστημα ενός δίωρου-τρίωρου. Δηλαδή τα βουτήματα δεν μετράνε?  Από τι μεζέδες και πάνω είναι "οκ"?

Εγώ δε θεωρώ πως είναι ντροπή, έτσι κ αλλιώς δεν πας για τραπεζωμα στον παιδότοπο κ μια χαρά είναι κ ο καφές κ τα κουλουράκια. Απλά μου φαίνεται σαν ξεπεταγμα, δεν ξέρω αν το εκφράζω σωστά, πιθανώς να παρεξηγηθω. Αλλο όμως να έχεις τη δυνατότητα να πάρεις κ ένα δεύτερο καφέ ή μια κόκα κόλα έστω, δε μιλάω για φαγητό απαραίτητα. Θα μπορούσαν να προσφέρουν απεριόριστο καφέ ή τσαι, δεν τους κοστίζει τπτ τόσα λεφτά τους δίνεις.

Just now, Lenia16 είπε:

Εγώ δε θεωρώ πως είναι ντροπή, έτσι κ αλλιώς δεν πας για τραπεζωμα στον παιδότοπο κ μια χαρά είναι κ ο καφές κ τα κουλουράκια. Απλά μου φαίνεται σαν ξεπεταγμα, δεν ξέρω αν το εκφράζω σωστά, πιθανώς να παρεξηγηθω. Αλλο όμως να έχεις τη δυνατότητα να πάρεις κ ένα δεύτερο καφέ ή μια κόκα κόλα έστω, δε μιλάω για φαγητό απαραίτητα. Θα μπορούσαν να προσφέρουν απεριόριστο καφέ ή τσαι, δεν τους κοστίζει τπτ τόσα λεφτά τους δίνεις.

Ότι θες παίρνεις απλά ο οικοδεσπότης το πληρώνει παραπάνω και σίγουρα το έχει υπολογίσει αυτό το έξτρα κόστος. Όλο και κάποιος θα παραγγείλει κάτι παραπάνω, θες ένα δεύτερο καφέ, μια μπίρα μετά τον καφέ, μια σοκολάτα ρόφημα για ένα μεγαλύτερο παιδί.  Τα κεράσματα με τον καφέ ανανεώνονται συνεχώς, δεν είναι ότι σου αναλογεί ένα κουλουράκι, ένα κομμάτι κέικ κ μην τυχόν αγγίξεις κάτι άλλο! :P 

Το ξεπέταγμα το κρίνεις ως Λένια για τα γενέθλια του δικού σου παιδιού που μπορείς να κάνεις το κάτι παραπάνω.

Δεν θα το έκρινες ως ξεπέταγμα ως καλεσμένος γονιός πιστεύω.

Πάντως μπράβο σας σε όλες όσες τολμάτε παιδικό πάρτι σε σπίτι. Εγώ αν και πάντα μου άρεσε να μαζεύω κόσμο σπίτι ούτε που μπορώ να φανταστώ τέτοιο μπελά τώρα. 

Είχα κάνει στα πρώτα γενέθλια του μεγάλου μου και εκεί είχα λίγα παιδάκια. Θεωρώ πάντως πως κόντρα στην ευκολία των γονιών, το πάρτι στο σπίτι είναι το καλύτερο για το παιδί, το περνάει πιο ωραία. Οπότε μπράβο, σας παραδέχομαι. 

• Μου αρέσει 2

Διαφημίσεις

Εγώ πάντως το κρατάω από τους προγόνους μου να μην σερβίρω ποτέ καφέ σε γιορτές και γενέθλια . Τον καφέ τον βγάζουμε  ως κέρασμα σε δυσάρεστα γεγονότα και ειλικρινά μου κάνει εντύπωση όταν ακούω για καφέδες :) 

επισης μου κάνει εντύπωση να πηγαίνουν οι γονείς στα παιδικα πάρτυ :) 

τωρα από άποψη χώρου, αν δεν μένεις σε γκαρσονιέρα , τότε τα 25 άτομα θα βολευτούν με τον έναν η τον άλλον τρόπο. 
    Για τους καλεσμένους άνω των 5 ετών, δεν θα θεωρούσα αυτονόητο να κάτσουν ταυτόχρονα όχι οι δυο γονείς, αλλά ούτε καν ο ένας! Το πάρτυ είναι παιδικό, δηλαδή για παιδιά. Αν επιμένετε να έρθουν και γονείς κλπ , υπάρχει η λύση να ρωτήσετε αν ο παιδικός σταθμός δέχεται διοργανώσεις πάρτυ εκτός ωραρίου σχολείου ,κόστος κλπ. 
    Δικαιούσαι να φέρεις και εξωσχολικούς και παππούδες και αδέλφια κλπ κλπ

• Μου αρέσει 2

Just now, Macgyver είπε:

Εγώ πάντως το κρατάω από τους προγόνους μου να μην σερβίρω ποτέ καφέ σε γιορτές και γενέθλια . Τον καφέ τον βγάζουμε  ως κέρασμα σε δυσάρεστα γεγονότα και ειλικρινά μου κάνει εντύπωση όταν ακούω για καφέδες :) 

τωρα από άποψη χώρου, αν δεν μένεις σε γκαρσονιέρα , τότε τα 25 άτομα θα βολευτούν με τον έναν η τον άλλον τρόπο. 
    Για τους καλεσμένους άνω των 5 ετών, δεν θα θεωρούσα αυτονόητο να κάτσουν ταυτόχρονα όχι οι δυο γονείς, αλλά ούτε καν ο ένας! Το πάρτυ είναι παιδικό, δηλαδή για παιδιά. Αν επιμένετε να έρθουν και γονείς κλπ , υπάρχει η λύση να ρωτήσετε αν ο παιδικός σταθμός δέχεται διοργανώσεις πάρτυ εκτός ωραρίου σχολείου ,κόστος κλπ. 

Στον παιδικό μας αυτό δε γίνεται, είναι δημόσιος. Αλήθεια αφήνεις το παιδι σου 3 χρόνων σε ένα σπίτι ανθρώπων που δε γνωριζεις κ φευγεις; 

πρίν από 34 λεπτά , Macgyver είπε:

Εγώ από την άλλη αν πήγαινα σε παιδικό πάρτυ ιδίως πρωινή ώρα και δε μου προσέφεραν καφέ θα πάθαινα εγκεφαλικό :)! Το θεωρώ πολύ στάνταρ κέρασμα και ειλικρινά ποτέ δεν το έχω συνδέσει αλλιώς. Από την άλλη για μικρές ηλικίες (στις οποίες συγκαταλέγω και 5χρονα και βάλε) θεωρώ δεδομένο ότι θα έρθει ένας συνοδός. Ζευγάρια και αδέρφια και λοιπο σόι (γιατί πρόσφατα άκουσα ότι πήγε και γιαγιά σε πάρτυ γνωστής μου) προφανώς περιττεύουν.

@Lenia16 εγώ φέτος παρόλο που ακόμα είμαστε σχετικά ελεγχόμενα αφού δεν πάει η μικρή ακόμα παιδικό και δεν έχει παρέα και από εκεί θα μαζευτούμε σπίτι οι κολλητοί φίλοι και τα παιδάκια τους, περίπου 15 μεγάλοι και 5 παιδάκια υπολογίζω. Θα το κάνουμε πρωινό κατά τις12 και λέω να έχω κεφτεδάκια σπιτικά, δυο σαλάτες, αγγουράκια καροτάκια με κάποιο ντιπ, τυροπιτάκια και πίτσες απ' εξω. Δεν την παλεύω να σου πω την αληθεια για πολλά μαγειρέματα, στο τσακίρ κέφι θα κάνω κανένα σουφλέ. Τους γονείς μας θα τους έχουμε την επόμενη μέρα για καφεδάκι και κόψιμο δεύτερης τουρτίτσας γιατί φοβάμαι ότι με όλους μαζι θα ξεφύγουμε και δε θα ξέρω που να τους βάλω.

• Μου αρέσει 2

Μέχρι μια ηλικία που οι καλεσμένοι είναι λίγοι, μπορεί να βολεύονται και στο σπίτι. Αν, όμως, αργότερα είναι περισσότερα τα άτομα και το σπίτι δεν είναι μεγάλο, θεωρώ ότι είναι προτιμότερος ο παιδότοπος. Όσο για τα κεράσματα, ό,τι μπορεί ο καθένας. Προσωπικά, δε θα σχολίαζα ποτέ αν υπήρχε μόνο καφές ή τσάι για τους γονείς. Έχω πάει κι εγώ σε τέτοια πάρτυ κι όλα καλά. 

@Macgyver Ο καφές είναι λατρεία για την πλειοψηφία των Ελλήνων και ώρα χαλάρωσης οπότε δεν μπορώ να φανταστώ πάρτυ στο οποίο δεν υπάρχει η δυνατότητα να πιει καφέ κάποιος που θέλει. Προσωπική μου άποψη. Όσο για το να μένουν μόνα τους τα παιδιά στο πάρτυ, δε μας έχει τύχει ακόμη να λάβουμε πρόσκληση τέτοιου είδους. Ίσως μετά τα 9-10 να συνηθίζεται πιο πολύ.

• Μου αρέσει 2

5 ώρες πρίν, Anna3011 είπε:

Εγώ από την άλλη αν πήγαινα σε παιδικό πάρτυ ιδίως πρωινή ώρα και δε μου προσέφεραν καφέ θα πάθαινα εγκεφαλικό :)!

Χαχαχα κι εγώ ήταν το πρώτο που σκέφτηκα! 

Επίσης ασυνόδευτο οπουδήποτε το παιδί μου 5 χρονών ούτε καν όμως!

Φαίνεται πως  σε 10 άτομα μπορεί να ακούσεις και 10 διαφορετικές νοοτροπίες!

Για το μπουφέ στο σπίτι κορίτσια μπορείτε να βρείτε και κάποιο πρατήριο με ζύμες όπου είναι οικονομικά και με ποικιλία. Και είτε θα τα ψήσουν εκεί με επιβάρυνση 1-2 ευρώ/κιλό, είτε θα σας τα δώσουν έτοιμα για ψήσιμο στο σπίτι. Εγώ το κάνω συχνά σε μαζώξεις. Το δικό μου κοντινό πρατήριο έχει φοβερή ποικιλία, από τυροπιτάκια, ζαμπονοτυροπιτάκια σε διάφορα φύλλα μέχρι κοτοπιτάκια, κιμαδοπιτάκια, κρουασανάκια αλμυρά και γλυκά σε τιμές 4-6 ευρώ το κιλό.  Για δείτε κι αυτό. Μιλάω για πρατήριο ε, μην ψάξετε σε μεγάλους φούρνους που πιάνουν πωπούς.

Τυροπιτοειδή, πίτσες, μπεργκεράκια, κεφτεδάκια, μπόμπες, στικς λαχανικών με ντιπ ειναι ωραία και κλασσικά για παιδικό πάρτι, δεν τα βαριέσαι ποτέ.

Ωραία ιδέα είναι και σουβλάκια με κεφτεδάκι/τυράκι/ντοματάκι αλλά για πιο μεγάλες ηλικιες από 3χρ.

Ρίξτε και μια ματιά στο pinterest για kid friendly στήσιμο των πιατών.

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

Για μικρα παιδακια πιστευω το σπιτι ειναι καλυτερο για παρτυ...Αν και θα ερθει η στιγμη να κανουμε το παρτυ σε εναν παιδοτοπο και εμεις γιατι λογο χωρου δεν μπορουμε να φιλοξενησουμε μια ολοκληρη ταξη συμμαθητων...Αργοτερα ομως αυτο γιατι προς το παρον και για την ηλικια των παιδιων οι καλεσμενοι μας δεν συμπεριλαμβανουν "συμμαθητες"...

Βεβαια επειδη τα γενεθλια μας ειναι καλοκαιρινους μηνες και ο καιρος το επιτρεπει, μια ωραια ιδεα ειναι καποιο παρκο...Εχουμε κανει τα δευτερα μας γενεθλια σε παρκο και παρολο την φασαρια να κουβαλησεις ενα σωρο πραγματα, περασαμε πολυ ωραια...Οι παιδοτοποι μου δημιουργουν μια μικρη θλιψη σαν ενηλικα, δεν ξερω γιατι αλλα σαν παιδι μου αρεσε τοσο μα τοσο πολυ ο παιδοτοπος...Οποτε τα μεγαλυτερα παιδια σιγουρα το απολαμβανουν...Στην ηλικια των 2-3 ειναι καπως πιο δυσκολο, τουλαχιστον εμεις σαν καλεσμενοι τρεχαμε πισω απο τα παιδια, για να μην τα πατησουν-χτυπησουν-γιατι φοβοντουσαν κτλ...

Πιστευω με λιγη αναδιαμορφωση στο σπιτι ολα θα γινουν...

Just now, marakiz είπε:

Για το μπουφέ στο σπίτι κορίτσια μπορείτε να βρείτε και κάποιο πρατήριο με ζύμες όπου είναι οικονομικά και με ποικιλία. Και είτε θα τα ψήσουν εκεί με επιβάρυνση 1-2 ευρώ/κιλό, είτε θα σας τα δώσουν έτοιμα για ψήσιμο στο σπίτι. Εγώ το κάνω συχνά σε μαζώξεις. Το δικό μου κοντινό πρατήριο έχει φοβερή ποικιλία, από τυροπιτάκια, ζαμπονοτυροπιτάκια σε διάφορα φύλλα μέχρι κοτοπιτάκια, κιμαδοπιτάκια, κρουασανάκια αλμυρά και γλυκά σε τιμές 4-6 ευρώ το κιλό.

Αν επιτρεπεται, σε ποια περιοχη ειναι το πρατηριο?

9 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

Στον παιδικό μας αυτό δε γίνεται, είναι δημόσιος. Αλήθεια αφήνεις το παιδι σου 3 χρόνων σε ένα σπίτι ανθρώπων που δε γνωριζεις κ φευγεις; 

Εμάς κ στον παιδικο αλλα κ στα νηπια φέτος κανονικά γενεθλια, με τουρτα κλπ

z05y1ebwohf5jra3.pngkk3v7ypa2n0kj0uy.png

11 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

3 ετών όχι, από 5 και πάνω ναι :) 

Ειναι απιστευτο ποσο ακριβοι ειναι οι παιδοτοποι στην Αθηνα.

Οταν εκλεινε η κορη μου τα 5 ειχαμε κανει σε ενα παιδοτοπο της γειτονιας μας. Στα μερη μας γινονται διαφορετικα τα παρτυ σε παιδοτοπο...ειχα 15 παιδια και 15 μεγαλους. Το καθε παιδι κοστιζε 5 ευρω...ειχαμε φερει δικα μας φαγητα, και για τα παιδια και για τους μεγαλους. Ο παιδοτοπος σερβιρε τους καφεδες με κεικ και κουλουρακια, χυμο για τα παιδια και μετα την τουρτα, σερβιραν τα φαγητα μας, και στα παιδια και σε εμας. Οι μεγαλοι ηπιαμε κρασακι (καποιοι και ποτακι) και κατσαμε μεχρι τις 12 το βραδυ. Περασαμε τελεια! Πληρωσαμε 150 ευρω στον παιδοτοπο, 40 στη τουρτα συν βεβαια τα ψωνια μου στο σουπερ μαρκετ.

Παμε μετα απο δυο χρονια σε μια παρτυ στην Αθηνα, παιρνω εγω ενα καφε και ο αντρας μου ειπε στη κοπελα οτι θα παραγγειλει λιγο πιο μετα. Φανταστηκαμε οτι μετα που θα βγει το φαγητο θα παρει ενα κρασακι:grin: Λαθος μεγαλο! χιχιχι Δεν ηρθε ποτε φαι, δε πηρε τιποτα τελικα ο αντρας μου, τα παιδια ηταν σε μια αιθουσα μαζι με αλλα 50 ασχετα απο το παρτυ παιδακια...μαυρο χαλι γενικως! Δεν παρεξηγησα τη φιλη μου εννοειται, απλα καταλαβα ποσο ακριβα ειναι τα παρτυ στην Αθηνα και ποσο δεν αξιζει ολο αυτο. Πραγματικα, φευγοντας λεγαμε στο αυτοκινητο ποσο πεταμενα λεφτα μας φανηκαν...

Ειδικα αν μιλαμε για μικρα παιδια, κατω των 5, δεν βρισκω λογο να γινονται στο παιδοτοπο. Μεχρι τοτε τα καναμε σπιτι με οικογενειακους φιλους και καποιους στενους συγγενεις. Ουτε παιδια απο παιδικο δεν ειχαμε, δεν ηταν τοσο φιλοι για να τους καλεσουμε (ουτε ποτε μας καλεσαν οσο ημασταν στο παιδικο σε παρτυ τους να πω την αληθεια).

Θυμαμαι τα καλυτερα γενεθλια της ηταν με διαφορα τα πρωτα. Ειχαμε καλεσει ξαδερφια, φιλους, ειχαμε πολυ κοσμο, ηταν τα πρωτα της και ειχαμε μεγαλη χαρα. Εχω εικονα να ημαστε αρκετα ατομα ορθια στο πασο της κουζινας και να πινουμε το ποτακι μας, και τα μικρα (διαφορες ηλικιες τα ξαδερφακια της) να ειναι στο παιδικο (ολο και καποιος μεγαλος ηταν στο παιδικο γιατι στο σαλονι πως να χωρουσαμε ) Δε νομιζω οτι παραπονεθηκε καποιος που δεν ειχε καρεκλα (καθομασταν εκ περιτροπης :smile:). Ειχα κανει κετερινγκ απο φιλο μας, μας τα εφερε ζεστα ζεστα την ωρα που ηθελα και ηταν σουπερ! Τα λεφτα ηταν σαν να πηγαινα σουπερ μαρκετ, πιστεψε με! 

Μια χαρα θα τα περασετε και στο σπιτι, μην αγχωνεσαι καθολου!

9 ώρες πρίν, love kids είπε:

Μέχρι μια ηλικία που οι καλεσμένοι είναι λίγοι, μπορεί να βολεύονται και στο σπίτι. Αν, όμως, αργότερα είναι περισσότερα τα άτομα και το σπίτι δεν είναι μεγάλο, θεωρώ ότι είναι προτιμότερος ο παιδότοπος. Όσο για τα κεράσματα, ό,τι μπορεί ο καθένας. Προσωπικά, δε θα σχολίαζα ποτέ αν υπήρχε μόνο καφές ή τσάι για τους γονείς. Έχω πάει κι εγώ σε τέτοια πάρτυ κι όλα καλά. 

@Macgyver Ο καφές είναι λατρεία για την πλειοψηφία των Ελλήνων και ώρα χαλάρωσης οπότε δεν μπορώ να φανταστώ πάρτυ στο οποίο δεν υπάρχει η δυνατότητα να πιει καφέ κάποιος που θέλει. Προσωπική μου άποψη. Όσο για το να μένουν μόνα τους τα παιδιά στο πάρτυ, δε μας έχει τύχει ακόμη να λάβουμε πρόσκληση τέτοιου είδους. Ίσως μετά τα 9-10 να συνηθίζεται πιο πολύ.

Δεν συνηθίζεται μετά τα 10. Ούτε χρειάζεται κάποιος να το γράψει "αφορά παιδιά". Είναι διαφορετική νοοτροπία. Εσύ θεωρείς αναμενόμενο τον καφέ και τη συνοδεία, εγώ πάλι όχι. Και στα δικά μου χρόνια ( δηλαδή πριν 20 χρόνια ) μόνο 3-4 γονείς κάθονταν και μάλιστα είχαν συνεννοηθεί από πριν. Ο σκοπός δεν ήταν να χαλαρώσουν, αλλά να βοηθήσουν στο πάρτυ ;)

• Μου αρέσει 2

Just now, Macgyver είπε:

Δεν συνηθίζεται μετά τα 10. Ούτε χρειάζεται κάποιος να το γράψει "αφορά παιδιά". Είναι διαφορετική νοοτροπία. Εσύ θεωρείς αναμενόμενο τον καφέ και τη συνοδεία, εγώ πάλι όχι. Και στα δικά μου χρόνια ( δηλαδή πριν 20 χρόνια ) μόνο 3-4 γονείς κάθονταν και μάλιστα είχαν συνεννοηθεί από πριν. Ο σκοπός δεν ήταν να χαλαρώσουν, αλλά να βοηθήσουν στο πάρτυ ;)

Οντως μετα απο καποια ηλικια ειναι φυσιολογικο να παει το παιδι μονο του σε ενα παρτυ και αυτο θυμαμαι και εγω απο την παιδικη μου ηλικια...Οχι ομως στα 5 και 6 και γενικα στις πρωτες ταξεις του δημοτικου και δεν νομιζω να το αφησω μονο του...Ειδικα οταν δεν ξερω καλα τους αλλους γονεις...Ουτε το εχω δει να γινεται στα παρτυ των φιλων μας σε αυτες τις ηλικιες...

Αλλωστε οι σχεσεις εμπιστοσυνης δεν δημιουργουνται σιγα σιγα μεταξυ των γονεων και εφοσον οι γονεις εχουν περασει χρονο μεταξυ τους....? Και αυτο φανταζομαι γινεται στις πρωτες ταξεις του δημοτικου...Ειναι δυνατον με το καλημερα σας να αφησω το παιδι πρωτακι μονο του σε σπιτι ανθρωπων που εχω δει μονο εξω απο το σχολειο? Που δεν εχω παει καν σπιτι τους? Το δικο μου τουλαχιστον σκεπτικο αυτο ειναι....

• Μου αρέσει 2

1 ώρα πρίν, Macgyver είπε:

3 ετών όχι, από 5 και πάνω ναι :) 

Ναι αλλά εγώ αναφέρομαι σε τέτοιες ηλικίες, 3-5. Και πάλι, 5 χρονών να το αφήσω κ να φύγω μου φαίνεται υπερβολικό, δε θα το έκανα. Από 2α δημοτικού που θα έχουν δημιουργηθεί σχέσεις ίσως ναι.

Λοιπόν, μίλησα σήμερα με το σχολείο, θα κάνουνε πάρτυ εκεί, θα πάω μια μικρή τούρτα για να σβήσει, μπαλόνια, τα γλυκακια κ τα δωράκια που θα δώσουν στα μικρά φεύγοντας, μου είπαν οι δασκάλες ότι ούτως ή άλλως κάνουν πάρτυ στα γενέθλια με τραγούδια, χορό κ τα συναφή οποτε νομίζω είναι μια χαρά! Κ θα κάνουμε το πάρτυ στο σπίτι με τα παιδάκια του κύκλου μας. :)

• Μου αρέσει 4

Just now, marakiz είπε:

'Ελα μια χαρά!

Και τώρα που βρήκες λύση εσύ, εμείς τι θα κάνουμε που αρχίσαμε κι άλλα παράπλευρα θέματα κι ότι θα αρχίζαμε να πλακωνόμαστε ε? 

Εμείς μπορούμε ωραιότατα να συνεχίσουμε τη δουλίτσα μας! Να ασχοληθούμε με τα παράπλευρα θέματα, να το τερματίσουμε, να πλακωθούμε και μετά να ησυχάσουμε. Στην τελική δεν τη βοηθήσαμε κιόλας την κοπέλα, μόνη της βρήκε τη λύση. Κρίμα να πάει χαμένο τόσο γράψιμο!

• Χαχαχα 4

Είδα αργά το θέμα αλλά δεν μπορώ να μην σχολιάσω, 300 ευρώ για ένα λουκανικοπιτακι, μισό τοστ και έναν καφέ με κέρασμα για τους γονείς;;; εντάξει σοκ! μωρε μήπως να ανοίξω κανέναν παιδότοπο στην Αθήνα; 

Στο δια ταύτα, έχω πάει σε παιδικά πάρτυ που ημασταν 15 ενήλικες και 5-6 παιδάκια ηλικίας 2-4 ετών ουσιαστικα σε ένα δωμάτιο. Εντάξει ήμασταν λίγο στριμωγμενοι αλλά γενικά κανένα πρόβλημα δεν υπήρχε. Το πάρτυ ούτως ή άλλως γινεται για να περάσουν τα παιδάκια καλά και όχι για τους γονείς. Η λύση ήταν μπουφές με finger foods και ο καθένας καθόταν όπου είχε χώρο, στον καναπέ, σε καρέκλα, με μαξιλάρι στο πάτωμα κλπ κλπ. Και τα μικρά έπαιζαν πέρα δώθε. Γενικά ήταν μια χαρά και όλοι ευχαριστημένοι, η καλή διάθεση μετράει :)Τεσπα τώρα έχεις βρει την λύση, αλλά λέμε τώρα αν θέλησεις να κάνεις κάτι άλλο του χρόνου :)

• Μου αρέσει 1

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα