Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γενέθλια σε παιδότοπο ή σε σπίτι;


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 12 λεπτά , little lamb είπε:

Καλα για τον πουρε το ξερω οτι δεν ειναι περιπλοκο. Απλως πατας την πατατα. Δεν βγαινει τοσο ωραιος οσο η σκονη δυστυχως

 

Κρατάς λίγο λίπος από βοδινό, λιώνεις τη πατάτα και όσο είναι στο μάτι προσθέτεις γάλα, λίπος και φρέσκο βούτυρο. Πίστεψε με θα γίνει θεϊκότερος από τη σκόνη (που έχω φάει με το κουτάλι ως παιδί). Αλλά θέλει να πατάτα που να είναι για βράσιμο, όχι για τηγάνι ή φούρνο.

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Έσπερος said:

δεν είναι περίπλοκο. ούτε ο πουρές. απλώς η διαφήμιση κ ο υπερκαταναλωτισμός επηρέασαν κάποιες ότι είναι χειραφέτηση η σκόνη. εμείς τρώγαμε κ ζυμαρικά με έτοιμη σάλτσα σκόνη. τραγική κατάσταση. 

 

εγω  φτιάχνω κ μουστάρδα. 

Θυμάσαι όταν έβγαλε η κνορ τις έτοιμες σάλτσες για μακαρόνια? Σαν πυρηνικά απόβλητα ήταν! Δεν ξέρω αν υπάρχουν ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Yovanna είπε:

Θυμάσαι όταν έβγαλε η κνορ τις έτοιμες σάλτσες για μακαρόνια? Σαν πυρηνικά απόβλητα ήταν! Δεν ξέρω αν υπάρχουν ακόμη.

εμείς σαν παιδιά είχαμε τόσο συνηθίσει, που όλα αυτά μας φαίνονταν η μεγαλύτερη νοστιμιά. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έτοιμες σάλτσες έχει ακόμα η Knorr, έτοιμες σάλτσες έχει όμως και το Φιλεντέμ  ή οι Γουμένισσες. Μέρα με τη νύχτα τα συστατικά.

Θα μου πει κανείς, τι σου είναι μωρέ, τρίψε λίγη ντομάτα, κρεμμύδι, πιπεριά και στη κατσαρόλα και σιγά το κόπο.

Θα πω, στις 6:30 που γυρίζω σπίτι κομμάτια και το να γυρίσω το διακόπτη της κουζίνας, υπερπροσπάθεια είναι.

 

Σε άλλα νέα, Φεβρουάριο που έχει γενέθλια η κόρη, πάλι εμείς και εμείς μας βλέπω. Για τη μετάθεση γενεθλίων και εορτασμό μαζί με ονομαστική γιορτή (που μας πιάνει καλοκαίρι) τι άποψη έχετε;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , vtgian είπε:

 

Σε άλλα νέα, Φεβρουάριο που έχει γενέθλια η κόρη, πάλι εμείς και εμείς μας βλέπω. Για τη μετάθεση γενεθλίων και εορτασμό μαζί με ονομαστική γιορτή (που μας πιάνει καλοκαίρι) τι άποψη έχετε;

Ωραιότατη ιδέα! Επίσης, μπορείς να τα κάνεις και προκαταβολικά, τώρα που ακόμα μπορούμε! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

7 ώρες πρίν, Deena είπε:

 

ΥΓ : Πείτε βρε κορίτσια όσες ξέρετε κανένα ποιοτικό ψωμί για τοστ που να το βρίσκουμε όμως στα καταστήματα, έστω στα βιολογικά, λευκό όμως. Εμείς παίρνουμε τις ΦΕΤΕΣ ΖΩΗΣ που ανέφερε και η @marakiz παραπάνω, αλλά το ένα μου παιδί έχει έλλειψη σιδήρου και μου είπε η παιδίατρος να αποφεύγει τα ολικής άλεσης.

 

Φέτες ζωής έχει και πολύσπορο ολικής, έχει και λευκό χωριάτικο όμως, για τσέκαρε το. Αλλιώς Τσάνος κι αυτό πολύ καλό ποιοτικά, πιο δυσευρετο λίγο αλλά βρίσκω σε ΑΒ και Σκλαβενίτη. Αλλιώς βρίσκεις φούρνο που να φτιάχνει χωρίς συντηρητικά. Ο Τσάνος εχει γενικά ποιοτικά πράγματα, κουλούρια, κριτσίνια κλπ.

 

@annoulen και για σένα που ρωτούσες για ψωμί του τοστ. Επίσης ψωμί μπέργκερ σχεδόν με τίποτα δεν βρίσκεις του εμπορίου ακόμα και σε βιολογικά, μόνο σε φούρνο έχω βρει με ανεκτά συστατικά, είχε ζάχαρη δηλαδή αλλά τι να λέει η ζαχαριτσα μπροστα σε φοινικέλαια και συντηρητικά?

 

 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , marakiz είπε:

 

Φέτες ζωής έχει και πολύσπορο ολικής, έχει και χωριάτικο όμως, για τσέκαρε το. Αλλιώς Τσάνος κι αυτό πολύ καλό ποιοτικά, πιο δυσευρετο λίγο αλλά βρίσκω σε ΑΒ και Σκλαβενίτη. Αλλιώς βρίσκεις φούρνο που να φτιάχνει χωρίς συντηρητικά. Τσάνος εχει γενικά ποιοτικά πράγματα, κουλούρια, κριτσίνια κλπ.

 

@annoulen και για σένα που ρωτούσες για ψωμί του τοστ. Επίσης ψωμί μπέργκερ σχεδόν με τίποτα δεν βρίσκεις του εμπορίου ακόμα και σε βιολογικά, μόνο σε φούρνο έχω βρει με ανεκτά συστατικά, είχε ζάχαρη δηλαδή αλλά τι να λέει η ζαχαριτσα μπροστα σε φοινικέλαια και συντηρητικά?

 

 

Καμία δεν έχει φτιάξει ποτέ ψωμί του τοστ σπιτικό για να μας δώσει συνταγή;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 8 λεπτά , irin είπε:

Καμία δεν έχει φτιάξει ποτέ ψωμί του τοστ σπιτικό για να μας δώσει συνταγή;;

Υπάρχει συνταγή νομιζω σ αυτή τη σατανική ομάδα του φβ! :twisted:

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , vtgian είπε:

Στα σοβαρά τώρα, και εντελώς εκτός θέματος, ευχηθείτε μου αν θέλετε καλή επιτυχία, αργά το απόγευμα θα έχω τα αποτελέσματα μιας βιοψίας που έκανα πρόσφατα και όπως καταλαβαίνετε θα ήθελα να μην υπάρχει κάποια κακοήθεια. Υγεία να έχουμε όλες, κυρίως αυτό.

Να πάνε όλα πάρα πάρα πολύ καλά! Ειλικρινά εύχομαι να μην είναι κακοήθεια και η περιπέτεια να αποτελεί σύντομα παρελθόν!

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσουν οι εναλλαγές που φερνει η κουβέντα! 

 

Λοιπόν εδώ άλλη μια μαμά που φτιάχνει μπεσαμέλ! Έπαιρνα έτοιμη μέχρι πριν μερικά χρόνια που είδα πόσο εύκολα την έφτιαξε ο Άκης. 

 

Εννοείται γάλα και βιταμακι ή βουτυρακι στον πουρέ! 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , vtgian είπε:

Στα σοβαρά τώρα, και εντελώς εκτός θέματος, ευχηθείτε μου αν θέλετε καλή επιτυχία, αργά το απόγευμα θα έχω τα αποτελέσματα μιας βιοψίας που έκανα πρόσφατα και όπως καταλαβαίνετε θα ήθελα να μην υπάρχει κάποια κακοήθεια. Υγεία να έχουμε όλες, κυρίως αυτό.

Καλή επιτυχία όλα καλά να είναι, θα είναι και μετά να πας να φας μια βαφλάρα μια κρουασανάρα μια κρεπάρα, κάτι που να το χαρείς!!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , vtgian είπε:

Στα σοβαρά τώρα, και εντελώς εκτός θέματος, ευχηθείτε μου αν θέλετε καλή επιτυχία, αργά το απόγευμα θα έχω τα αποτελέσματα μιας βιοψίας που έκανα πρόσφατα και όπως καταλαβαίνετε θα ήθελα να μην υπάρχει κάποια κακοήθεια. Υγεία να έχουμε όλες, κυρίως αυτό.

Καλά αποτελέσματα μέσα από την καρδιά μου!  

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , vtgian είπε:

Στα σοβαρά τώρα, και εντελώς εκτός θέματος, ευχηθείτε μου αν θέλετε καλή επιτυχία, αργά το απόγευμα θα έχω τα αποτελέσματα μιας βιοψίας που έκανα πρόσφατα και όπως καταλαβαίνετε θα ήθελα να μην υπάρχει κάποια κακοήθεια. Υγεία να έχουμε όλες, κυρίως αυτό.

Καλή επιτυχία κοπέλα μου, όλα καλά θα είναι!!!!!

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, vtgian said:

Στα σοβαρά τώρα, και εντελώς εκτός θέματος, ευχηθείτε μου αν θέλετε καλή επιτυχία, αργά το απόγευμα θα έχω τα αποτελέσματα μιας βιοψίας που έκανα πρόσφατα και όπως καταλαβαίνετε θα ήθελα να μην υπάρχει κάποια κακοήθεια. Υγεία να έχουμε όλες, κυρίως αυτό.

Να πάνε όλα καλά!!Θα είναι όλα καλά, δεν θα υπάρχει κακοήθεια! η  Θετική μου ενέργεια και  θετική μου σκέψη είναι μαζί σου!

θα περιμένουμε νέα σου!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , vtgian είπε:

Στα σοβαρά τώρα, και εντελώς εκτός θέματος, ευχηθείτε μου αν θέλετε καλή επιτυχία, αργά το απόγευμα θα έχω τα αποτελέσματα μιας βιοψίας που έκανα πρόσφατα και όπως καταλαβαίνετε θα ήθελα να μην υπάρχει κάποια κακοήθεια. Υγεία να έχουμε όλες, κυρίως αυτό.

 

Όλα να πάνε καλά! 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...