Recommended Posts

πρίν από 18 λεπτά , mama16 είπε:

Και αν είναι μπεσαμέλ σε σκόνη????? :lol:

χειρότερο καλέ είναι αυτό, θερμίδες με συντηρητικά μαζί. 

Ενώ με το άλλο τουλάχιστον παίρνεις τις θερμίδες από αγνά προϊόντα.:wink:

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

πρίν από 9 λεπτά , annoulen είπε:

χειρότερο καλέ είναι αυτό, θερμίδες με συντηρητικά μαζί. 

Ενώ με το άλλο τουλάχιστον παίρνεις τις θερμίδες από αγνά προϊόντα.:wink:

Ναι το ξέρω γι αυτό είπα αν θα το έτρωγε κ έτσι!!!

• Μου αρέσει 1

πρίν από 53 λεπτά , mama16 είπε:

Κοίτα αυτό που είπε η γιατρός σου είναι ελλιπές. Εννοείται μπορεί να φάει το παιδί ολικής αν για περίπου 2 ώρες δεν φάει κατι που περιέχει σίδηρο ή δεν πιει σκεύασμα σιδήρου. Αλλιώς δεσμεύεται όπως κ με το ασβέστιο. Όπως δεν συνδιαζεις το ασβέστιο με το σίδηρο μαζί, έτσι γίνεται κ με τα ολικής. 

Γενικώς είμαστε σε διαδικασία ενίσχυσης της διατροφής με μοσχάρι. Και επειδή το παιδί αρνείται το ταπεράκι στο σχολείο (γυρίζει σπίτι μετά τις 16.00), για μεσημεριανό παίρνει πια κατά κανόνα μοσχαρίσιο μπιφτέκι μέσα σε φέτες τοστ.

Κάπως έτσι αναζητώ ποιοτικό λευκό ψωμί τέτοιου τύπου. Τώρα βέβαια με βάζεις σε σκέψεις γιατί βάζω και τυρί μαζί :wacko::wacko::wacko:

14 ώρες πρίν, Anna3011 είπε:

Η δικιά μου σήμερα το απόγευμα στο άσχετο χτυπιώταν και ζητούσε να φάει σοκολάτα επειδή χθες έφαγε ένα σοκολατάκι κέρασμα από παιδάκι στο σχολείο! Φάγαμε την κατάρα της Έσπερος δεν εξηγείται! :mrgreen:

@Έσπεροςπλάκα κάνω ε; Μην παρεξηγηθείς!

Ναι καλέ! Θα σε είχα κλείσει για play date αλλιώς! :wink:

Έψαξα βρήκα που έγινε η παρανόηση, πέρσυ τα Χριστούγεννα που λέγαμε για τις κουζίνες από το lidl νόμιζα πήγαμε στο ίδιο να πάρουμε τα παιχνίδια και έμεινα με την εντύπωση :lol: κρίμα! :-D

• Χαχαχα 1

Κράτα το

Κράτα το

πρίν από 17 λεπτά , vicky86 είπε:

εγω που δ ετρωγα μικρη μπεσαμελ;κ σαλτσες με κρεμα γαλακτος;:confused:

Έτσι είναι η κόρη μου, αλλά εκτός αυτών δεν τρώει ούτε πίτσα, ούτε γύρους, ούτε αλοιφές τύπου τυροσαλατα, τζατζίκι, ούτε κρέπες, ούτε κόκκινες σάλτσες

πρίν από 46 λεπτά , mama16 είπε:

Και αν είναι μπεσαμέλ σε σκόνη????? :lol:

Ναι, ειπαμε εγω δεν ειμαι τοσο σκληροπυρηνικη οσο εκεινος. Αλλα στο σπιτι δεν φτιαχνουμε παστιτσιο/μουσακα οποτε παλι δεν ειναι συχνα. Αν φτιαχναμε ομως, τη σκονη θα επαιρνα υποθετω, δεν νομιζω να φτιαχνει κανεις δικη του μπεσαμελ. Ο αντρας μου θα ηθελε να δοκιμασουμε να φτιαξουμε. Και για να επανελθω στο θεμα παρτυ, στα γενεθλια της μικρης, που ημασταν μονοι μας λογω καραντινας ειπα να δοκιμασω ζαχαροπαστα, ωστε αν δεν βγει καλη να γινει το πειραμα σε μια χρονια που ημασταν μονοι. Ο αντρας μου φυσικα ηθελε να δοκιμασουμε να κατασκευασουμε ΚΑΙ τη ζαχαροπαστα. Πηραμε λοιπον μια ετοιμη για εμενα γιατι ημουν σιγουρη οτι δεν θα πετυχει η αυτοσχεδια, και καναμε παραλληλα και οι δυο. Εγω εβαφα την ετοιμη με χρωμα ζαχαροπλαστικης και ο αντρας μου εφτιαχνε υποτιθεμενη ζαχαροπαστα. Τελικα τιποτα απο τα δυο δεν πετυχε, γιατι ετοιμη ειχαμε παρει λιγη και δεν εφτανε να καλυψει την τουρτα, και αυτο που εφτιαχνε ο αντρας μου βγηκε σαν υγρο γλασο αντι ζαχαροπαστα! :razz: Κι ετσι καναμε μια κορυφαια τουρτα που ειχε σαν καλυψη το "γλασο" κι απο πανω σχεδιακια απο την ετοιμη ζαχαροπαστα κομμενα με κουπ πατ. Τοσο λιγη ηταν :razz: Περιττο να πω οτι στη μικρη εδωσε μονο απο το εσωτερικο κεικ και καθολου γλασο/ζαχαροπαστα και νομιζω οτι απο την ετοιμη ζαχαροπαστα δεν εφαγε ουτε ο ιδιος :razz:

• Χαχαχα 2

πρίν από 16 λεπτά , Deena είπε:

Γενικώς είμαστε σε διαδικασία ενίσχυσης της διατροφής με μοσχάρι. Και επειδή το παιδί αρνείται το ταπεράκι στο σχολείο (γυρίζει σπίτι μετά τις 16.00), για μεσημεριανό παίρνει πια κατά κανόνα μοσχαρίσιο μπιφτέκι μέσα σε φέτες τοστ.

Κάπως έτσι αναζητώ ποιοτικό λευκό ψωμί τέτοιου τύπου. Τώρα βέβαια με βάζεις σε σκέψεις γιατί βάζω και τυρί μαζί :wacko::wacko::wacko:

Δεν ξέρω εάν θα μπορείς να βρεις καλό ψωμί για χάμπουργκερ, το λέω γιατί κ οι δικοί μου όταν τους είχα χάμπουργκερ στο σχολείο, ξετρελαίνονταν (βασικά το ίδιο πράγμα είναι, ψωμί με μπιφτέκι, αλλά έχει σημασία και ο τρόπος σερβιρίσματος). 

πρίν από 12 λεπτά , mama16 είπε:

Έτσι είναι η κόρη μου, αλλά εκτός αυτών δεν τρώει ούτε πίτσα, ούτε γύρους, ούτε αλοιφές τύπου τυροσαλατα, τζατζίκι, ούτε κρέπες, ούτε κόκκινες σάλτσες

αλοιφες ουτε εμενα.προσφατα ελαχιστη μουσταρδα

αλλα ειμαι σιγουρη οτι θα τα φαει μεγαλη

• Μου αρέσει 1

πρίν από 15 λεπτά , Deena είπε:

Α δεν το θέλεις απλά για τοστακι, το τρώει δλδ με το κρέας. Οπότε ναι θα πρέπει να το αποφεύγεις όπως κ το τυρί εκείνη την ώρα. Ύστερα από ένα δίωρο να τρώει κάτι γαλακτοκομικο. 

Για καλύτερη απορρόφηση του σιδήρου συνδιαζεις με βιταμίνη c. Μπορείς να βάλεις στο κρέας μπόλικο λεμονακι, στις φακές να ρίξεις είτε λεμόνι ή να δώσεις τη σαλάτα με λεμόνι ή να στιψεις λίγο χυμό πορτοκάλι ή αν τρώει πιπεριές στο φαγητό ή μπρόκολο σαλάτα. Ένα άλλο φρούτο που έχει βιταμίνη c είναι κ το ακτινίδιο ή γκρειπφρουτ. Αν του δίνεις κάποιο σκεύασμα να τρώει μετά κάποιο φρουτακι

πρίν από 17 λεπτά , little lamb είπε:

φτιαχναμε ομως, τη σκονη θα επαιρνα υποθετω, δεν νομιζω να φτιαχνει κανεις δικη του μπεσαμελ.

Εγώ νομίζω πως οι περισσότεροι δικοί τους μπεσαμέλ φτιάχνουν. Εγώ ποτέ δεν αγοράζω έτοιμη.. Και πιο ακριβή κ δεν βρίσκω το λόγο να βάλω σκόνη στο φαγητό

Διαφημίσεις

πρίν από 18 λεπτά , little lamb είπε:

δεν νομιζω να φτιαχνει κανεις δικη του μπεσαμελ.

Εγώ !!! 

όχι συχνά, αλλά ναι, δεν χρησιμοποιώ σκόνη. 

φτιάχνω συχνά και μούφα μουσακά, δλδ πατάτα βραστοτηγανητή (συνταγή Άκη), κιμάς και μπεσαμέλ. 

Φέτος ο μεγάλος έφαγε και κανονικό μουσακά στις διακοπές, οπότε θα το προσπαθήσω και στο σπίτι. 

• Μου αρέσει 2

πρίν από 12 λεπτά , annoulen είπε:

Εγώ !!! 

φτιάχνω συχνά και μούφα μουσακά, δλδ πατάτα βραστοτηγανητή (συνταγή Άκη), κιμάς και μπεσαμέλ. 

Φέτος ο μεγάλος έφαγε και κανονικό μουσακά στις διακοπές, οπότε θα το προσπαθήσω και στο σπίτι. 

Κι εγώ, που δεν φημίζομαι για τις μαγειρικές μου ικανότητες, ούτε με αγχώνουν ιδιαίτερα τα Junk, όταν φτιάχνω παστίτσιο, κάνω δική μου μπεσαμέλ.

• Μου αρέσει 2

πρίν από 15 λεπτά , annoulen είπε:

Εγώ !!! 

κ εγω δ κανω τα συχνα αλλα εννοειται θα κανω εγω μπεσαμελ

αλλη εναλλακτικη γαλα με κορνφλαουερ,βεβαια καμια σχεση με το βουτυρενιο της μπεσαμελ

• Μου αρέσει 1

Αληθεια; Δεν το ηξερα οτι ειναι τοσο ευκολη γιατι η μανα μου παντα σκονη εβαζε. Θεωρει καταπιεση για τις γυναικες να καθονται να φτιαχνουν τετοια :-P

Η μουσταρδα δεν μου αρεσει καθολου! 

Διαφημίσεις

πρίν από 9 λεπτά , little lamb είπε:

Αληθεια; Δεν το ηξερα οτι ειναι τοσο ευκολη γιατι η μανα μου παντα σκονη εβαζε. Θεωρει καταπιεση για τις γυναικες να καθονται να φτιαχνουν τετοια :-P

Η μουσταρδα δεν μου αρεσει καθολου! 

Η σκόνη γίνεται μέσα σε ένα λεπτό, η κανονική μπεσαμέλ γίνεται σε δέκα περίπου λεπτά αλλά την ώρα που έχεις τον κιμά σε άλλο μάτι μπορείς να την φτιάξεις. Κ μένα η μητέρα μου συνήθως έτοιμη έπαιρνε

πρίν από 28 λεπτά , annoulen είπε:

Δεν ξέρω εάν θα μπορείς να βρεις καλό ψωμί για χάμπουργκερ, το λέω γιατί κ οι δικοί μου όταν τους είχα χάμπουργκερ στο σχολείο, ξετρελαίνονταν (βασικά το ίδιο πράγμα είναι, ψωμί με μπιφτέκι, αλλά έχει σημασία και ο τρόπος σερβιρίσματος). 

Δεν θέλω απαραιτήτως ψωμί για burger, πλάθω το μπιφτέκι πολύ λεπτό και  μπορώ να το σερβίρω και με λεπτές φέτες ψωμιού του τοστ.

Μου έρχονται εν τω μεταξύ ένα-ένα τα φλας, τώρα συνειδητοποιώ ότι πρέπει να μην του κάνω ζυμαρικά ολικής με κιμά!!! Όπως καταλαβαινετε, προσωπικά λατρεύω τα ολικής και μόνο τέτοια τρώγαμε μέχρι στιγμής όλοι.

• Μου αρέσει 2

πρίν από 11 λεπτά , mama16 είπε:

Χαχα @little lamb εσείς κοιτάτε πολύ τις ετικέτες αλλά εμείς όλες δική μας μπεσαμέλ φτιάχνουμε!! :P

Ναι αλλα δεν φτιαχνουμε ουτε με σκονη :-P

πρίν από 18 λεπτά , little lamb είπε:

Ναι αλλα δεν φτιαχνουμε ουτε με σκονη :-P

Ναι είναι κ αυτό, απλά το είπες τόσο χαλαρά το ότι αν φτιάξετε θα βάλεις σκόνη που δεν μπορούσα να μην το σχολιάσω :P

• Μου αρέσει 2

πρίν από 16 λεπτά , annoulen είπε:

άντε καλέ, ίσα ίσα που είναι και δημιουργικό και χαλαρωτικό. 

εγώ θεωρώ καταπίεση άλλα πράγματα, το να αδειάζω ας πούμε τον κάδο απορριμμάτων κουζίνας και μπάνιου, αλλά τώρα θα ξεφύγουμε εντελώς, μα εντελώς από το θέμα.

:-P

Μπεσαμέλ σκόνη ούτε ως  φοιτήτρια δεν έβαζα! Από 20 χρονών που ξεκίνησα να μαγειρεύω, δική μου φτιάχνω! Σιγά το δύσκολο! Μουσακά δεν φτιάχνω, αλλά φτιάχνω μπεσαμέλ για παστίτσιο, λαζάνια φούρνου με κιμά κτλ. Οι Γάλλοι θεωρούν αδιανόητο να πάρεις και έτοιμη μαγιονέζα. Εγώ δεν παίρνω βέβαια γιατί δεν τρώω καμιά "αλοιφή". Επίσης και εγώ αφήνω την ζαχαρόπαστα από την τούρτα.

• Μου αρέσει 2

πρίν από 21 λεπτά , mama16 είπε:

Ναι είναι κ αυτό, απλά το είπες τόσο χαλαρά το ότι αν φτιάξετε θα βάλεις σκόνη που δεν μπορούσα να μην το σχολιάσω :P

Ειπα "υποθετω"! Αληθεια δεν ηξερα οτι ειναι ευκολο, το ειχα δεδομενο οτι ειναι περιολοκο και γι'αυτο η μανα μου βαζει σκονη. Και ειπα "αν φτιαχναμε (ποτέ) θα εβαζα", οχι "αν φτιαξουμε θα βαλω". Αυτο δεν προκειται να γινει γιατι δεν θα ηθελε ο αντρας μου να τη φαει, θα καθοταν να φτιαξει τη μπεσαμελ μονος του, χαχα!

1 ώρα πρίν, little lamb είπε:

Ειπα "υποθετω"! Αληθεια δεν ηξερα οτι ειναι ευκολο, το ειχα δεδομενο οτι ειναι περιολοκο και γι'αυτο η μανα μου βαζει σκονη. Και ειπα "αν φτιαχναμε (ποτέ) θα εβαζα", οχι "αν φτιαξουμε θα βαλω". Αυτο δεν προκειται να γινει γιατι δεν θα ηθελε ο αντρας μου να τη φαει, θα καθοταν να φτιαξει τη μπεσαμελ μονος του, χαχα!

δεν είναι περίπλοκο. ούτε ο πουρές. απλώς η διαφήμιση κ ο υπερκαταναλωτισμός επηρέασαν κάποιες ότι είναι χειραφέτηση η σκόνη. εμείς τρώγαμε κ ζυμαρικά με έτοιμη σάλτσα σκόνη. τραγική κατάσταση. 

εγω  φτιάχνω κ μουστάρδα. 

• Μου αρέσει 3

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα