Recommended Posts

Χαχα και τωρα εγραφα συμληρωνοντας τη Έσπερος οτι και γιαουρτι προτεινουν οι γιατροι ετσι αοριστα αλλα δεν σημαινει οτι ειναι το ιδιο το τοταλ με το προβειο με πετσα. Δεν ειναι οτι το τοταλ κλπ ειναι "ανθυγιεινο", αλλα προφανως αυτα με την πετσα ειναι καλυτερα, μας αρεσουν δεν μας αρεσουν (εμενα δεν μ'αρεσουν). Ειναι κι αλλα, δεν εχω κατι συγκεκριμενα με το τοταλ απλα δεν μου ερχονται αλλα. Ο γιατρος θα σου πει μονο για τα λιπαρα, δεν μπορει να σου πει ποια μαρκα να παρεις.

Ή θα σου πει γαλοπουλα. Δεν ειναι προφανες οτι ειναι καλυτερα η κανονικη γσλοπουλα κομμενη σε κομματακια, σε σχεση με αυτο το μπαστουνι που εχουν και κοβουν τις φετες; Καλυτερη λεω, οχι οτι το αλλο θα το φας και θα πεθανεις επι τοπου.

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

Το θέμα της διατροφής είναι πολυ σχετικό, εξαρτάται πως έχει μάθει ο κάθε άνθρωπος να τρώει. Για μένα ανθυγιεινό είναι να τρώω έξω συχνά ακόμα και αν παίρνω να φάω κοτόπουλο στη σχάρα, όπως επίσης ανθυγιεινό θεωρώ το να τρώω 3-4 φορές την εβδομάδα κάτι τηγανιτό ακόμα και αν το μαγειρεύω σπίτι μου.

Για τη γυμναστική δεν το συζητώ, φαντάζομαι έχετε καταλάβει πόσο φρικ είμαι με αυτό, ακόμα και την ημέρα που θα τρέχω σαν τρελή, που θα είμαι φοβερά κουρασμένη θα αφιερώσω 40-45 λεπτά να γυμναστώ γιατί αν δεν το κάνω δεν νιώθω καλά με εμένα. Όμως έμαθα να ζω και να τρέφομαι έτσι, ο άντρας μου δεν ήταν έτσι έγινε με εμένα,  Δεν είμαι όμως ο άνθρωπος που θα κοιτάξω τι έχει το ψωμί του τοστ, ή η πίτα για σουβλάκια που θα πάρω από το σουπερ μαρκετ, καταλαβαίνω πως το φαουλ στη διατροφή μας είναι αυτό, όμως όταν έχω μάθει να προσέχω όλα τα άλλα δε με πειράζει που μου ξέφυγε αυτό, βέβαια από εδώ και στο εξής θα το κοιτάω για να είμαι ειλικρινής.

πρίν από 13 λεπτά , kotsifikos είπε:

Όμως έμαθα να ζω και να τρέφομαι έτσι, ο άντρας μου δεν ήταν έτσι έγινε με εμένα,  Δ

Τον πιεσες και του στερησες δηλαδη ε; :razz::razz: Τς τς τς τετοια εισαι, δεν σε ενοιαζε η ψυχολογια του! :P

• Χαχαχα 1

πρίν από 32 λεπτά , kotsifikos είπε:

Το θέμα της διατροφής είναι πολυ σχετικό, εξαρτάται πως έχει μάθει ο κάθε άνθρωπος να τρώει. Για μένα ανθυγιεινό είναι να τρώω έξω συχνά ακόμα και αν παίρνω να φάω κοτόπουλο στη σχάρα, όπως επίσης ανθυγιεινό θεωρώ το να τρώω 3-4 φορές την εβδομάδα κάτι τηγανιτό ακόμα και αν το μαγειρεύω σπίτι μου.

Για τη γυμναστική δεν το συζητώ, φαντάζομαι έχετε καταλάβει πόσο φρικ είμαι με αυτό, ακόμα και την ημέρα που θα τρέχω σαν τρελή, που θα είμαι φοβερά κουρασμένη θα αφιερώσω 40-45 λεπτά να γυμναστώ γιατί αν δεν το κάνω δεν νιώθω καλά με εμένα. Όμως έμαθα να ζω και να τρέφομαι έτσι, ο άντρας μου δεν ήταν έτσι έγινε με εμένα,  Δεν είμαι όμως ο άνθρωπος που θα κοιτάξω τι έχει το ψωμί του τοστ, ή η πίτα για σουβλάκια που θα πάρω από το σουπερ μαρκετ, καταλαβαίνω πως το φαουλ στη διατροφή μας είναι αυτό, όμως όταν έχω μάθει να προσέχω όλα τα άλλα δε με πειράζει που μου ξέφυγε αυτό, βέβαια από εδώ και στο εξής θα το κοιτάω για να είμαι ειλικρινής.

Είσαι φοβερή.μπραβο για την πειθαρχία σου.ειδικα γι αυτο με την γυμναστικη

• Ευχαριστώ! 1

16 minutes ago, little lamb said:

Τον πιεσες και του στερησες δηλαδη ε; :razz::razz: Τς τς τς τετοια εισαι, δεν σε ενοιαζε η ψυχολογια του! :P

Σκέψου ότι κάτι κυριακές βράδυ μου λέει πχ να παραγγείλουμε μπεργκερ, και τον κοιτάω σαν να ναι δαίμονας, εκεί τον ακούς να μονολογεί ''πως το έκανα αυτό στον εαυτό μου...πως'' , ευτυχώς βέβαια γιατί εκείνος είναι τόσο λιχούδης γενικά που αν δεν ήμουν εγώ έτσι θα ήταν σίγουρα 30-40 κιλά περισσότερα!!Είμαι ''ξενέρωτη'' στο φαγητό, όμως θα κάνω και εγώ τις ατασθαλίες μου που και που. Σήμερα πχ ήρθε συνάδελφος στο γραφείο με μπουγάτσες (με κρέμα) για όλους...ε εγώ δεν θα φάω, δεν τρώω τέτοια καθόλου. (βέβαια έχει μυρίσει όλος ο χώρος αλλά τι να κάνω, αν ήταν με τυρί , που τρελαίνομαι, θα το σκεφτόμουν να το ρίξω έξω σήμερα). Επίσης πολλές φορές φέρνουμε εμείς πιροσκί από γνωστό μαγαζί στην περιοχή μας ( @annoulen λογικά θα το ξέρεις εσύ) που τα σπάει είναι φοβερό, όμως και πάλι δεν τρώω, αν φάω κάτι τόσο βόμβα μετά θα πρέπει να είμαι σε αυστηρή δίαιτα για την υπόλοιπη και την  επόμενη ημέρα, τόσο τρελή μπορώ να γίνω.

πρίν από 39 λεπτά , Deena είπε:

ΥΓ : Πείτε βρε κορίτσια όσες ξέρετε κανένα ποιοτικό ψωμί για τοστ που να το βρίσκουμε όμως στα καταστήματα, έστω στα βιολογικά, λευκό όμως. Εμείς παίρνουμε τις ΦΕΤΕΣ ΖΩΗΣ που ανέφερε και η @marakiz παραπάνω, αλλά το ένα μου παιδί έχει έλλειψη σιδήρου και μου είπε η παιδίατρος να αποφεύγει τα ολικής άλεσης.

Έχω αγχωθεί τόσο πολύ! Κάθε πρωί τρώω ένα τόστ, με...ψωμί του τοστ! Κάθε πρωί τα παιδιά μου τρώνε μία φέτα ψωμί του τοστ, με μέλι ή ταχίνι κλπ, συχνά για βραδινό τρώνε τοστ! Και στο μεσημεριανό κάποιες φορές τρώνε μια φετούλα του τοστ αντί για κανονικό ψωμί. Γιατί λείπουμε όλη μέρα, δεν προλαβαίνουμε να πάρουμε κανονικό ψωμί το πρωί και να το πάρουν μαζί στο σχολείο πχ. 

Μήπως να σκεφτώ να φτιάξω δικό μου ψωμί τοστ??? πείτε καμια συνταγή!

πρίν από 9 λεπτά , kotsifikos είπε:

Επίσης πολλές φορές φέρνουμε εμείς πιροσκί από γνωστό μαγαζί στην περιοχή μας ( @annoulen λογικά θα το ξέρεις εσύ) που τα σπάει είναι φοβερό, όμως και πάλι δεν τρώω, αν φάω κάτι τόσο βόμβα μετά θα πρέπει να είμαι σε αυστηρή δίαιτα για την υπόλοιπη και την  επόμενη ημέρα, τόσο τρελή μπορώ να γίνω.

Μα αφού δεν τρώς ποτέ τέτοια, σημαίνει ότι είσαι ήδη σε δίαιτα! 

10 minutes ago, μαγιοπουλας said:

Είσαι φοβερή.μπραβο για την πειθαρχία σου.ειδικα γι αυτο με την γυμναστικη

Ήμουν αθλήτρια πολλά χρόνια, οπότε αυτό συνέβαλε πολύ και στην πειθαρχία αλλά και στην ανάγκη για γυμναστική. Δεν το κάνω πια για να έχω ωραίο κορμί, το οποίο πλέον έχει αρχίσει να παίρνει την κάτω βόλτα, το κάνω γιατί δεν νιώθω καλά διαφορετικά.

10 minutes ago, irin said:

Μα αφού δεν τρώς ποτέ τέτοια, σημαίνει ότι είσαι ήδη σε δίαιτα! 

Όχι είναι έτσι η διατροφή μου, πάντα ήταν έτσι, όταν βγω έξω να φάω θα φάω τα πάντα, όμως την επόμενη θα προσέξω πολυ, και αν τύχει 2-3 ημέρες να τρώω έξω τότε θα νίωθω άσχημα οργανικά γιατί έτσι έχω συνηθίσει. Δεν θα φάω το πιροσκί θα φάω όμως πολλά καρύδια- φυστίκια- αμύγδαλα - κασιους..ότι θερμίδες δεν παίρνω από αυτά τις παίρνω από αλλού, δηλαδή δεν είναι ότι δεν τρώω, απλά επιλέγω τι θα φάω.

πρίν από 51 λεπτά , Deena είπε:

ΥΓ : Πείτε βρε κορίτσια όσες ξέρετε κανένα ποιοτικό ψωμί για τοστ που να το βρίσκουμε όμως στα καταστήματα, έστω στα βιολογικά, λευκό όμως. Εμείς παίρνουμε τις ΦΕΤΕΣ ΖΩΗΣ που ανέφερε και η @marakiz παραπάνω, αλλά το ένα μου παιδί έχει έλλειψη σιδήρου και μου είπε η παιδίατρος να αποφεύγει τα ολικής άλεσης.

Κοιταξα κι εγω αυτο το φετες ζωης που ειπαν παραπανω αλλα ειδα οτι ειναι μονο μαυρο, που το απεχθανομαι. Εμεις βαζουμε κανονικο ψωμι στο τοστ, αν η τοστιερα δεν εχει τριγωνακια, μια χαρα γινεται και ειναι και ωραιο.

πρίν από 42 λεπτά , little lamb είπε:

Ωχχχχ ωχ πρωί πρωί όρεξη χαχα 

• Χαχαχα 1

πρίν από 12 λεπτά , little lamb είπε:

Κοιταξα κι εγω αυτο το φετες ζωης που ειπαν παραπανω αλλα ειδα οτι ειναι μονο μαυρο, που το απεχθανομαι. Εμεις βαζουμε κανονικο ψωμι στο τοστ, αν η τοστιερα δεν εχει τριγωνακια, μια χαρα γινεται και ειναι και ωραιο.

Εγώ το μαύρο το λατρεύω και στα παιδιά αρέσει πολύ, αλλά θα ήθελα να βρω ένα λευκό για το ένα παιδί για τον λόγο που ανέφερα, αλλά εμείς το τοστ δεν το ψήνουμε, το παίρνουν ωμό στο σχολείο.

Διαφημίσεις

πρίν από 41 λεπτά , kotsifikos είπε:

.....( @annoulen λογικά θα το ξέρεις εσύ) .....

Ναι ναι, εννοείται, και το έχω σκεφτεί και για catering για πάρτυ στο σπίτι, αλλά τελικά επικράτησε το σπιτικό φαγητό τότε. 

Στο θέμα μας τώρα :P, για πείτε καμμιά ιδέα για ωραίο ψωμί για τοστ ολικής/μαύρο. 

πρίν από 41 λεπτά , kotsifikos είπε:

Ήμουν αθλήτρια πολλά χρόνια, οπότε αυτό συνέβαλε πολύ και στην πειθαρχία αλλά και στην ανάγκη για γυμναστική. Δεν το κάνω πια για να έχω ωραίο κορμί, το οποίο πλέον έχει αρχίσει να παίρνει την κάτω βόλτα, το κάνω γιατί δεν νιώθω καλά διαφορετικά.

Όχι είναι έτσι η διατροφή μου, πάντα ήταν έτσι, όταν βγω έξω να φάω θα φάω τα πάντα, όμως την επόμενη θα προσέξω πολυ, και αν τύχει 2-3 ημέρες να τρώω έξω τότε θα νίωθω άσχημα οργανικά γιατί έτσι έχω συνηθίσει. Δεν θα φάω το πιροσκί θα φάω όμως πολλά καρύδια- φυστίκια- αμύγδαλα - κασιους..ότι θερμίδες δεν παίρνω από αυτά τις παίρνω από αλλού, δηλαδή δεν είναι ότι δεν τρώω, απλά επιλέγω τι θα φάω.

Πω πω είσαι φοβερή.ειμαι ακριβώς το αναποδο σου κ αυτό με χαλάει απίστευτα.τι άθλημα έκανες?μήπως δρομέας κ ήθελες να εντυπωσιάζει με τα χρωματιστά μαλλιά?

• Χαχαχα 1

πρίν από 13 λεπτά , annoulen είπε:

Ναι ναι, εννοείται, και το έχω σκεφτεί και για catering για πάρτυ στο σπίτι, αλλά τελικά επικράτησε το σπιτικό φαγητό τότε. 

Στο θέμα μας τώρα :P, για πείτε καμμιά ιδέα για ωραίο ψωμί για τοστ ολικής/μαύρο. 

To ΦΕΤΕΣ ΖΩΗΣ που αναφέρθηκε παραπάνω είναι φανταστικό.

• Μου αρέσει 1

49 minutes ago, kotsifikos said:

Σκέψου ότι κάτι κυριακές βράδυ μου λέει πχ να παραγγείλουμε μπεργκερ, και τον κοιτάω σαν να ναι δαίμονας, εκεί τον ακούς να μονολογεί ''πως το έκανα αυτό στον εαυτό μου...πως'' , ευτυχώς βέβαια γιατί εκείνος είναι τόσο λιχούδης γενικά που αν δεν ήμουν εγώ έτσι θα ήταν σίγουρα 30-40 κιλά περισσότερα!!Είμαι ''ξενέρωτη'' στο φαγητό, όμως θα κάνω και εγώ τις ατασθαλίες μου που και που. Σήμερα πχ ήρθε συνάδελφος στο γραφείο με μπουγάτσες (με κρέμα) για όλους...ε εγώ δεν θα φάω, δεν τρώω τέτοια καθόλου. (βέβαια έχει μυρίσει όλος ο χώρος αλλά τι να κάνω, αν ήταν με τυρί , που τρελαίνομαι, θα το σκεφτόμουν να το ρίξω έξω σήμερα). Επίσης πολλές φορές φέρνουμε εμείς πιροσκί από γνωστό μαγαζί στην περιοχή μας ( @annoulen λογικά θα το ξέρεις εσύ) που τα σπάει είναι φοβερό, όμως και πάλι δεν τρώω, αν φάω κάτι τόσο βόμβα μετά θα πρέπει να είμαι σε αυστηρή δίαιτα για την υπόλοιπη και την  επόμενη ημέρα, τόσο τρελή μπορώ να γίνω.

Την μπουγάτσα σου καλέ!! Εγώ και πραγματικά σε δίαιτα να είμαι, κέρασμα δεν θα αρνηθώ. Εκτός αν γίνεται κάθε μέρα. Αντικοινωνικό πράγμα η αυστηρή διατροφή .. Γυμναστική λομωςμ θέλω και πρέπει και εγώ να ξεκινήσω.

• Μου αρέσει 2
    • Χαχαχα 1

21 minutes ago, μαγιοπουλας said:

Πω πω είσαι φοβερή.ειμαι ακριβώς το αναποδο σου κ αυτό με χαλάει απίστευτα.τι άθλημα έκανες?μήπως δρομέας κ ήθελες να εντυπωσιάζει με τα χρωματιστά μαλλιά?

Βολευ έπαιζα!

Διαφημίσεις

πρίν από 41 λεπτά , Yovanna είπε:

Την μπουγάτσα σου καλέ!! Εγώ και πραγματικά σε δίαιτα να είμαι, κέρασμα δεν θα αρνηθώ. Εκτός αν γίνεται κάθε μέρα. Αντικοινωνικό πράγμα η αυστηρή διατροφή .. Γυμναστική λομωςμ θέλω και πρέπει και εγώ να ξεκινήσω.

Κερασμα ουτε εγω ποτε δεν θα αρνηθω. Οχι για κοινωνικους λογους, απλα γιατι ξερω οτι τοτε κυριως τρωω τετοια. Οπως και σε καφετεριες θα παρω βαφλα κλπ που λεγαμε. Ουτε ο αντρας μου θα αρνηθει κερασμα αλλα θα το "προσαρμοσει". Δηλαδη αν ας πουμε το κεικ εχει απο πανω μια κρουστα ολο μερεντα μπορει να μην τη φαει. Ή στο παστιτσιο/μουσακα θα βγαλει την μπεσαμελ.

1 hour ago, Deena είπε:

Εγώ το μαύρο το λατρεύω και στα παιδιά αρέσει πολύ, αλλά θα ήθελα να βρω ένα λευκό για το ένα παιδί για τον λόγο που ανέφερα, αλλά εμείς το τοστ δεν το ψήνουμε, το παίρνουν ωμό στο σχολείο.

Κοίτα αυτό που είπε η γιατρός σου είναι ελλιπές. Εννοείται μπορεί να φάει το παιδί ολικής αν για περίπου 2 ώρες δεν φάει κατι που περιέχει σίδηρο ή δεν πιει σκεύασμα σιδήρου. Αλλιώς δεσμεύεται όπως κ με το ασβέστιο. Όπως δεν συνδιαζεις το ασβέστιο με το σίδηρο μαζί, έτσι γίνεται κ με τα ολικής. 

• Μου αρέσει 2

18 minutes ago, little lamb said:

Ή στο παστιτσιο/μουσακα θα βγαλει την μπεσαμελ.

Ούτε εγώ δεν το κάνω αυτό, θα φάω μουσακά για τη μπεσαμέλ και μόνο! όμως τα λαχανικά θα είναι ψητά όχι τηγανιτά!χαχαχαχα

• Μου αρέσει 1

11 ώρες πρίν, irin είπε:

Αυτα της ειπα και σημερα. Καποιος τρωει καθε μερα απο το κυλικειο και οι περισσοτεροι ποτε. Επισης καποιοι τρωνε καθε μερα βραστα λαχανικα κι εσυ ποτε… η απαντηση ηταν «μην αλλαζεις θεμα»

οπως καταλαβαινεις πλεον που απαντανε ειναι πιο δυσκολο:razz:

παντως εχουμε ιδια βιωματα.στανταρ θα μου ειχε πει κ μενα για το μπαλκονι η μανα μου.οταν αλλο παιδι επαιρνε καλυτερο βαθμο θα με συγκρινε,οταν εγω το ελεγα σαν παραδειγμα για να γυρισω αργοτερα,δ την ενοιαζε τι κανουν τα αλλα παιδια:P

• Χαχαχα 1

12 ώρες πρίν, irin είπε:

Αυτο με το μπαλκονι το λεω οταν θελουν να κανουν τα ιδια μεταξυ τους. Μεχρι και για να τα σκεπασω το βραδυ ρωτανε αν η αδερφη του /ο αδερφος της σκεπαστηκε. Ε εκει λεω αυτο για το μπαλκονι. 
    *σαν τη μανα μου εχω γινει ηδη!

αχ τα ιδια κ τα δικα μου.κυριως ο μικρος.βαλε μπυτζαμες.κ η αδερφη μου απανταει.γτ του λεω,το ιδιο σωμα εχετε;

εννοειται κ για φαι κ για τα παντα

πρίν από 20 λεπτά , little lamb είπε:

Την τρωω εγω!

Και αν είναι μπεσαμέλ σε σκόνη????? :lol:

πρίν από 32 λεπτά , mama16 είπε:

Κοίτα αυτό που είπε η γιατρός σου είναι ελλιπές. Εννοείται μπορεί να φάει το παιδί ολικής αν για περίπου 2 ώρες δεν φάει κατι που περιέχει σίδηρο ή δεν πιει σκεύασμα σιδήρου. Αλλιώς δεσμεύεται όπως κ με το ασβέστιο. Όπως δεν συνδιαζεις το ασβέστιο με το σίδηρο μαζί, έτσι γίνεται κ με τα ολικής. 

Και τώρα που το ξανά σκέφτομαι καλύτερα κ το τυρί στο τοστ πάλι θα δεσμεύσει το σίδηρο οπότε δεν έχει νόημα να είναι το ψωμί του τοστ λευκό

• Χαχαχα 1

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα