Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γενέθλια σε παιδότοπο ή σε σπίτι;


Recommended Posts

Κορίτσια στην ευρύτερη περιοχή που μένω βγαίνει αρκετά ακριβά κ δε θα ήθελα να απομακρυνθω, συν ότι θα μας αρεσε να το κάνουμε στο σπίτι γιατί πιθανώς θα είναι μια από τις τελευταίες φορές. Στο σπίτι έχω αποφασίσει να πάρω την προσφορά πάρτυ της πίτσα φαν με τον ανιματερ κ να φτιάξω επιπλέον κεφτεδάκια τυροπιτάκια που είναι οικονομικά κ εύκολα συν την τούρτα. Σε όποιον παιδότοπο έχω ψάξει δίνουν τυροπιτάκι, μισό τοστ κ πιροσκί με χυμό κ στους γονείς καφέ κ ζητάνε 300€. Κ ίδια να μου βγει στο σπίτι θεωρώ θα ναι καλύτερα από άποψη κεράσματος -ασχετα που δε θα έχουν καρέκλα να ξαποστασουν:). Στη δημιουργική απασχόληση από κάτω που λέγαμε πέρσι δεν έχει αρκετό χώρο για τους γονείς οπότε απορρίπτεται ξανά. 

Δηλαδή έχετε να προτείνετε κάποιον παιδότοπο πιο οικονομικό;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αν μιλάμε για 10 παιδάκια μόνο και 25 οι ενήλικες πιστευω πως θα βρεις με λιγότερα από 300 ευρώ! Εγώ ξέρω στο Αιγάλεω οικονομικό παιδότοπο αλλά δεν σε βολεύει.  Ψαξτο περισσότερο. Κοίτα και σε χώρους με δημιουργική απασχόληση.

Με τόσα άτομα στο σπίτι αν δεν χωράτε κιόλας θα είναι ζόρικα ποικιλοτρόπως. Εσύ βέβαια ξέρεις τα όρια σου. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Να μαστε πάλι φέτος! Λοιπον, φέτος έχω το εξής πρόβλημα: αποφασίσαμε να κάνουμε το πάρτυ στο σπίτι γιατί σε παιδότοπο μας βγαίνει πολυ ακριβά. Το θέμα είναι ότι αν καλέσουμε όσους θέλουμε δε χωραμε. Η μικρή θέλει να καλέσει 5 παιδάκια απτό σχολείο και είναι αλλα 5 του πολυ στενού κύκλου μας, των οποίων προφανώς θα έρθουν κ οι δύο γονείς. Θα έρθουν κ οι παππούδες κ αν υπολογίσω κ τους 2 γονείς των συμμαθητών μαζευόμαστε περίπου 35 άτομα. Δυστυχώς ομως δε ζούμε σε έπαυλη! Έχετε κάποια ιδέα πως μπορώ να το διαχειριστώ; Πρότεινα στη μικρή να κάνει πάρτυ -τυπου- στον παιδικό, με μπαλόνια, σβήνουν κεράκι, θα μοιράσουμε τα δωράκια, φτιάχνουν κολάζ στον εορτάζοντα κλπ κ στο σπίτι να καλεσουμε τους δικούς μας, αλλά την είδα που χαζοστεναχωρηθηκε και μου το λέει μέρες τώρα για τους φίλους της. Από την αλλη, οι εκτός σχολείου ειναι αδυνατον να μην καλεστουν, έχουμε ήδη αποκλείσει όσους μπορούσαμε (πχ με παιδιά άνω των 6). Να τους καλέσουμε όλους στο ορθιο κ ότι γίνει; Να μην καλέσω τους συμμαθητές; Κάτι άλλο;;;

Φυσικά και είναι δυνατό να μην καλέσεις όλο τον κόσμο, γιατί να μην ειναι; Στο κάτω κάτω, καλείς σε δύο δόσεις: ένα απογευματινό πάρτυ με τους φίλους που όντως θέλει η κόρη σου, 5 παιδιά, και 5-10 γονείς μόνο για καφέ και τούρτα, και μία άλλη μέρα οι οικογενειακοί φίλοι για να φάτε (έστω και πίτσα ή σουβλάκια). Και τα λίγα παιδιά παίζουν μία χαρά στο δωμάτιο της κόρης σου, χωρίς ανάγκη ψυχαγωγίας και αυστηρά οργανωμένων δρατηριοτήτων. Και τελικά μπορεί να βγει και πιο οικονομικα, δύο σχετικά μικρές συγκεντρώσεις, παρά μία μεγάλη.

Link to comment
Share on other sites

Τα παιδάκια δεν θα χρειάζονται συνέχεια καρέκλα, μόλις φάνε θα σηκωθούν να παίξουν. Αν έχεις καναπέδες, τραπεζαρία, έξτρα καρέκλες από κουζίνα, κάποιο πουφ, σκαμπο ή πολυθρονες μπορείς να τα συγκεντρώσεις όλα στο σαλόνι αν είναι εύκολο και να αναδιαμορφωσεις το χώρο. Τα παιδάκια σε ένα χαμηλό τραπέζι με πουφ ή μαξιλάρια θα μπορέσουν να καθίσουν για φαγητό. 

 

Εγώ αυτό κάνω συγκεντρώνοντας όλα τα καθίσματα μαζί και τα παιδάκια τρώνε σε τραπεζάκι με τα καναπεδακια-μπαουλακια που έχουμε. Μαζευομαστε περίπου τριάντα άτομα. 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Lenia16 said:

Δηλαδή έχετε να προτείνετε κάποιον παιδότοπο πιο οικονομικό;

Εκεί που λες περίπου κυμαίνονται οι τιμές. Υπάρχουν τώρα και τα εναλλακτικά καφέ με χωρους δημιουργικής απασχόλησης, δεν ξέρω αν έχεις κάτι τέτοιο κοντά σου, πιθανόν να είναι λίγο πιο οικονομικά αυτά. Πρόσφατα είδα σε έναν παιδότοπο στο Περιστέρι 150 για 10 άτομα (10 παιδιά, υποθέτω για τους γονείς πάει επί 2), βεβαια ήταν τα πάντα όλα μέσα , από το φαγητό, χυμούς κλπ ακόμα και τα προσκλητήρια του πάρτυ. Εκτός από την τούρτα που πάλι την πρόσφεραν αυτοί με 12 ε /κιλο. Εσύ θες για περισσότερα άτομα οπότε υποθέτω θα ανεβαίνουν περίπου ανάλογα και οι τιμές. Και στο σπίτι όπως το περιγράφεις δεν θα είναι άσχημο αν γενικά σου αρέσουν οι συναθροίσεις στο σπίτι και αντέχεις τη φασινα μετα, ισως στριμωχτειτε λίγο μόνο, αν υπάρχει καλή διάθεση δεν ξέρω αν θα είναι πρόβλημα αυτό. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

7 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Τα παιδάκια δεν θα χρειάζονται συνέχεια καρέκλα, μόλις φάνε θα σηκωθούν να παίξουν. Αν έχεις καναπέδες, τραπεζαρία, έξτρα καρέκλες από κουζίνα, κάποιο πουφ, σκαμπο ή πολυθρονες μπορείς να τα συγκεντρώσεις όλα στο σαλόνι αν είναι εύκολο και να αναδιαμορφωσεις το χώρο. Τα παιδάκια σε ένα χαμηλό τραπέζι με πουφ ή μαξιλάρια θα μπορέσουν να καθίσουν για φαγητό. 

 

Εγώ αυτό κάνω συγκεντρώνοντας όλα τα καθίσματα μαζί και τα παιδάκια τρώνε σε τραπεζάκι με τα καναπεδακια-μπαουλακια που έχουμε. Μαζευομαστε περίπου τριάντα άτομα. 

Μμμ, δεν είχα καν σκεφτεί που θα φάνε τα παιδάκια, ωραία! :rolleyes: 

Προσωπικά, επισκέφθηκα δύο χώρους, έναν παιδότοπο κ ένα με δημιουργική απασχόληση. Ρε κορίτσια μου φάνηκαν χάλια, ψυχροί, διεκπεραιωτικοι, να πάρουμε τα λεφτά κ τέλος. Στη μικρή αρεσαν εννοειται κ μου έλεγε χτες βράδυ που την έβαζα για ύπνο τι ωραία πέρασε. Εχω τύψεις κ μάλλον θα τους καλέσω όλους στο σπίτι κ ότι γίνει. :oops: Απλά σκέφτομαι ότι απο του χρονου θα κάνουμε λογικά εκτός σπιτιού τα πάρτυ και επειδή είμαστε πολυ του καλέσματος κ του τραπεζωματος ανεκαθεν, μου αρέσει να έχω κόσμο σπίτι, πόσο μάλλον όταν πρόκειται για το παιδι μου. Αν ήταν πιο οικονομικά και από τη στιγμή που θέλει κ η μικρή θα πήγαινα αλλά 300€ για 10παιδια και 15 γονείς +αλλα 60 για την τούρτα +τα δωράκια +τους παραπάνω ενήλικες θα μου βγει 500ρικο κ δεν υπαρχει. Δύσκολοι καιροί για πρίγκιπες. Τι ωραία εμείς τότε που δεν υπήρχαν παιδότοποι κ διλήμματα γονέων!

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι είναι διπλός κόπος αλλά αν επιμένεις για σπίτι μήπως να το έσπαγες στα δύο; Μία φορά οι συγγενείς-φίλοι, μία φορά το σχολείο; 

Το πιο οικονομικό που ξέρω εγώ (αλλά δεν ξέρω αν έχει αίθουσα στην περιοχή σας) είναι στο γνωστό μπεργκεράδικο (το ελληνικό, όχι το αμερικάνικο) που έχει αίθουσα μόνο για πάρτυ. Δίνεις περίπου 5 ευρώ το παιδάκι για το τυπικό μενού (είτε τοστακι, είτε μπεργκερ, είτε κοτομπουκιές + πατάτες και αναψυκτικό), και όχι πάρουν οι μεγάλοι. Σε εμάς το καλό είναι ότι είναι μεγάλη η αίθουσα (και αεριζόμενη), είναι αποκλειστικά για το παιδί που γιορτάζει, οι μεγάλοι βλέπουν τα παιδιά, τα παιχνίδια είναι οκ αλλά αν συνδυάσεις και ανιματέρ, είναι εξαιρετικά. Όλα αυτά βέβαια, αν δε σε χαλάει το φαγητό (εμένα πχ και το τυπικό των παιδοτόπων ίδιο αίσχος μου φαίνεται). Εμείς το τολμήσαμε πέρυσι που κάναμε τα πρώτα "ανοιχτά" γενέθλια, μαζί με τούρτα (που φέραμε εμείς) δεν μας πήγε πάνω από 200 ευρώ, και είχαμε κανονικό φαγητό (όχι μόνο καφέδες και γλυκά) για τους μεγάλους. Φέτος αν θέλει πάλι όλη την τάξη, το ίδιο μας βλέπω να κάνουμε απλά θα φροντίσω για καλύτερη διακόσμηση, χάρτινα βεγγαλικά κλπ.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian είπε:

Ξέρω ότι είναι διπλός κόπος αλλά αν επιμένεις για σπίτι μήπως να το έσπαγες στα δύο; Μία φορά οι συγγενείς-φίλοι, μία φορά το σχολείο

Το θεωρώ πολυ καλή ιδέα προσωπικα αλλά ο άνδρας μου είναι ανένδοτος για δύο πάρτυ. Ευχαριστώ για τις ιδεες σας κορίτσια. Σκεφτόμουν τώρα και για πρωινό Κυριακής. Να μαζευτούμε κατά τις 11 με καφέ, τσαι, κέικ κ βουτηματα για τις μαμάδες κ τυρόπιτα, σουφλέ, μπόμπες κλπ για τα παιδάκια κ εννοείται να φάνε κ οι μεγάλοι αν θέλουν πιο μετά προς μεσημέρι. Αλλά κ αυτό μου φαίνεται σαν να αποκλείω τους μπαμπάδες φίλους μας γιατί ποιος θα έρθει πρωινιατικα σε σπίτι; Πφφφ αν κάνω έτσι με το πάρτυ φαντάσου να την παντρέψω.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Το θεωρώ πολυ καλή ιδέα προσωπικα αλλά ο άνδρας μου είναι ανένδοτος για δύο πάρτυ. Ευχαριστώ για τις ιδεες σας κορίτσια. Σκεφτόμουν τώρα και για πρωινό Κυριακής. Να μαζευτούμε κατά τις 11 με καφέ, τσαι, κέικ κ βουτηματα για τις μαμάδες κ τυρόπιτα, σουφλέ, μπόμπες κλπ για τα παιδάκια κ εννοείται να φάνε κ οι μεγάλοι αν θέλουν πιο μετά προς μεσημέρι. Αλλά κ αυτό μου φαίνεται σαν να αποκλείω τους μπαμπάδες φίλους μας γιατί ποιος θα έρθει πρωινιατικα σε σπίτι; Πφφφ αν κάνω έτσι με το πάρτυ φαντάσου να την παντρέψω.

 

Σε ποιά περιοχή μένεις; Εγώ ξέρω φανταστικό παιδότοπο στα Νότια, όχι με φουσκωτά αλλά δημιουργική απασχόληση, με 8ευρώ το άτομο, μικροί-μεγάλοι, με φαγητό για όλους, χυμό για τα παιδιά και καφέδες κλπ για τους μεγάλους. Και τα παιδιά του πάρτυ είναι μόνα τους, δεν μπλέκονται με άλλα παιδάκια. Η τούρτα βέβαια δική σας...

Αυτό είναι 280 ευρώ για 35 άτομα. Στο σπίτι δεν θα βγεί τόσο, όμως μόνο σουπερμαρκετ να πας για τόσα άτομα, θα είναι τα μισά λεφτά σίγουρα. Συν τον κόπο σου βέβαια  κλπ...

Επεξεργάστηκαν by irin
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα μπορούσες να βρεις έναν χώρο στο σπίτι ώστε να απομακρύνεις κάποια έπιπλα (να τα βάλεις στην άκρη ή βγάλε και κάτι μικρό στο μπαλκόνι και να φωνάξεις ανιματέρ να τα απασχολεί ώστε να μην τρέχουν ανεξέλεγκτα στο σπίτι.

 

Το φαγητό θα είναι finger food σε μπουφέ, ώστε μικροί μεγάλοι να τρώνε στο όρθιο ή στον καναπέ-καρέκλα και όχι καθήμενοι σε τραπέζι. Επίσης βγάλε μικρά σκαμπουδάκια είτε για να κάθονται κάποια παιδάκια, είτε για να χρησιμοποιούν το σκαμπουδάκι για τραπεζάκι. Αφού φάνε, τα μαζεύεις πάλι και συνεχίζουν το παιχνίδι.

 

Όποτε έχω κάνει πάρτυ σε παιδότοπο, μου έχει βγει πάνω από 600ευρώ και μιλάμε για το πολύ 10-12 παιδάκια + 15-20 το πολύ γονείς. Συνήθως οι χαμηλές τιμές είναι κράχτες και δεν περιλαμβάνουν κάτι ιδιαίτερο. Λίγο να ξεφύγεις από την τιμή που σου λένε (πχ να βγάλεις κάτι να φάνε-πιούνε οι γονείς ή να έρθει κανένας έξτρα προσκεκλημένος) ξεφεύγεις πολύ. 

Οπότε, εφόσον δεν διαθέτεις τόσα, καλύτερα στο σπίτι και ας είναι λίγο στριμωχτά.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς έχουμε καταφύγει κατά καιρούς σε διάφορες λύσεις.

Και υπερπαραγωγή σε παιδότοπο έχουμε κάνει, αλλά όταν ήταν μικρότερα, που ο κύκλος τους ήταν στην ουσία ο δικός μας κύκλος.

Μεγαλώνοντας, δυσκολεύουν τα πράγματα γιατί εκτός από τους οικογενειακούς φίλους και ξαδέρφια, προστίθενται συμμαθητές, φίλοι από τις δραστηριότητες, παλιοί συμμαθητές κλπ κλπ.

Φέτος στον μεγάλο κάναμε διπλό πάρτι. Πρωί/ μεσημέρι για συγγενείς, με μεζεδάκια και barbeque, απόγευμα με φίλους (ήταν και Αύγουστος και έλειπαν 2-3 φανταστείτε), όπου παραγγείλαμε πίτσες. Μπορεί να ήταν λίγο κουραστικά, γιατί μαζέψαμε πολλές φορές το σπίτι, αλλά το παιδι το ευχαριστήθηκε γιατί 1. έκοψε δύο τούρτες (:-D) και 2. είχε περισσότερο χρόνο να ασχοληθεί με τους φίλους του το απόγευμα.

Στον μικρό κάναμε κάτι αντίστοιχο, αλλά επειδή ήθελε τούρτα στο σχολείο, γλιτώσαμε τη φασαρία στο σπίτι τη μια μέρα, και την επόμενη κόψαμε στο σπίτι με τους πολύ κοντινούς συγγενείς.

 

Link to comment
Share on other sites

Για το φαγητό, τα παιδάκια μπορούν να φάνε στο πάτωμα. Βάλε ένα μεγάλο τραπεζομάντιλο (ή πολλά αν δεν φτάνει) ή κουβέρτες / σεντόνια και κάντο σε φάση πικ νικ!!! Θα δεις θα τους αρέσει πολύ και είναι πολύ βολικό! Φτιάξε μπουφέ και την ώρα του φαγητού κάλεσε τα παιδάκια να κάτσουν στο πικ νικ και πες ο κάθε γονιός να φτιάξει πιατάκι με ότι προτιμάει και να σερβίρει το δικό του παιδί.

 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσι εγώ θα σου έλεγα να συνεχίσεις να ψάχνεις έξω. Στο σπίτι θα αγχωθείς και θα κουραστείς πάρα πολύ πιστεύω. Επίσης πόσο πιο φτηνά να σου έρθει? Είτε πάρεις κέτερινγκ (που ελπίζω για σένα αυτό να κάνεις) είτε ψωνίσεις και μαγειρέψεις(!!) για τόσα άτομα , αν βάλεις ποτά, χυμούς , μπύρες , κρασιά, αναψυκτικά, τούρτες, γλυκά, είδη στολισμού , ανιματερ κτλ, δεν μπορώ να φανταστώ κάτω από 350. Και αν βάλεις και την κούραση σου πριν και μετά..

Link to comment
Share on other sites

Όντως είναι λίγο κουραστικά τα πάρτυ στο σπίτι αλλά από την άλλη είναι λιγότερο τυποποιημένα και πιο ζεστά και χαρούμενα από αυτά έξω. Λίγο καρμπόν και μίζερα μου φαίνονται στους παιδότοπους. Δεν μου αρέσει κιόλας αυτό που κάποια άγνωστη παίρνει το παιδάκι μου (που εκείνη την ημέρα έχει γενέθλια, όχι μια οποιαδήποτε μέρα) και το πάει σε άλλο χώρο να το απασχολήσει, να το ταΐσει, να του δώσει τούρτα κτλ και όλοι εμείς (οι αγαπημένοι του) καθόμαστε και πίνουμε απλά καφέ. 

 

Άσε που το παιδί είναι ακόμα 3 δηλαδή είναι οριακά σε φάση παιδότοπου. Βέβαια το κάθε παιδί είναι διαφορετικό, αλλά ο δικός μου πριν τα 4 τους ψιλοφοβόταν τους παιδότοπους (φασαρία, άγνωστος κόσμος, χωρίς τη μαμά μέσα κτλ).

 

Επίσης δεν είναι απαραίτητο να πάει τόσο ακριβά. Υπάρχουν τα πάντα κατεψυγμένα όπως κοτομπουκιές, κεφεδάκια, ψαροκροκέτες, τυροπιτάκια, σπανακοπιτάκια κτλ. που θέλουν λίγο ψήσιμο ή καθόλου. Φτιάχνεις και κανά σαντουιτσάκι, έχεις πατατάκια και χυμούς ατομικούς και είσαι οκ. Αντε να παραγγείλει και καμια πίτσα. Οι μεγάλοι καφέδες, κουλούρια κτλ. Αυτά προσφέρουν και στους παιδότοπους.

 

Ούτε είναι τραγικά κουραστικά. Οκ, έχουν μια προετοιμασία αλλά δίνουν και μεγάλη ικανοποίηση. Εγώ πάντως σπίτι τα κάνω και δουλεύω και το σπίτι μικρό είναι και δεν είμαι και καμιά προκομένη, μην φανταστείτε! Θέμα όρεξης είναι... που όπως λένε...κολοκυθόπιτα :) 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Yovanna είπε:

Κορίτσι εγώ θα σου έλεγα να συνεχίσεις να ψάχνεις έξω. Στο σπίτι θα αγχωθείς και θα κουραστείς πάρα πολύ πιστεύω. Επίσης πόσο πιο φτηνά να σου έρθει? Είτε πάρεις κέτερινγκ (που ελπίζω για σένα αυτό να κάνεις) είτε ψωνίσεις και μαγειρέψεις(!!) για τόσα άτομα , αν βάλεις ποτά, χυμούς , μπύρες , κρασιά, αναψυκτικά, τούρτες, γλυκά, είδη στολισμού , ανιματερ κτλ, δεν μπορώ να φανταστώ κάτω από 350. Και αν βάλεις και την κούραση σου πριν και μετά..

Αν πω στον άντρα μου να πάρουμε κετερινγκ για παιδικό πάρτυ θα γελάει μέχρι αύριο! Η αλήθεια είναι ότι πραγματικά κάνω πολλά τραπεζωματα, με κυρίως πιάτα και για πολλά άτομα, δεν με προβληματίζει το φαγητό που θα είναι finger food, ίσα ίσα τη βρίσκω. Άσε που θα έρθουν κ οι δύο γιαγιάδες. Δεν είναι αυτό το προβλημα μου δηλαδή. Επίσης, λόγω των πολυ συχνών μαζωξεων έχω πολυ μεγάλη κάβα! Ο στολισμός θα περιλαμβάνει μόνο μπαλόνια κ αυτά λίγα γιατί δε θα χωραμε, να έχουμε κ τα μπαλόνια, δύσκολο. Την τούρτα θα την πληρώσω ούτως ή αλλως όπου κ να πάμε. Μόνο η χωρητικότητα με προβληματίζει. 

Καλό αυτό με το πικ νικ, προυποθετει βέβαια να αφήσω στρωμένο το χαλί γιατί αλλιώς θα παγώσουν κ έλεγα να το σηκώσω. 

Τα έπιπλα σίγουρα θα τα αλλάξω κάπως κ θα σηκώσω κ το στρώμα απτό δωμάτιο της μικρής κ θα το κάνω παιδότοπο. 

Η ιδέα με την τούρτα στο σχολείο είναι η καλύτερη, θα το έκανα σίγουρα αν δεχόντουσαν στον σταθμό αλλά δεν το δέχονται απ' όσο ξέρω. 

Link to comment
Share on other sites

Είχα πάει πρόσφατα σε ένα παιδικό πάρτυ σε σπίτι, περίπου 10-12 παιδιά με 10-15 γονείς . Το σπίτι μικρό δυαρι. Για να πω την αλήθεια στριμωχτηκα λίγο, δεν έχω συνηθίσει και σε τέτοιο συνωστισμό , μου θύμησε λίγο φοιτητικά πάρτυ, πάντως εκτίμησα πολύ την προσπάθεια της οικοδέσποινας να μας ικανοποιήσει και στο τέλος έφυγα με μια αίσθηση ζεστασιάς. Σε γενικές γραμμές προτιμώ τους παιδότοπους για πάρτυ, έχοντας πάει σαν καλεσμένη μόνο. Οικονομικά δεν πιστεύω πως έχει τόσο διαφορά. Μήπως να κανεις μια πιο εκτεταμένη έρευνα σε παιδότοπους . Από την άλλη αν έχεις 'ψηθει' για το σπίτι πιστεύω θα βρεις λύσεις, προτάθηκαν και τόσες ωραίες ιδέες, για να είναι όσο πιο άνετο για όλους. 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, erin0000 είπε:

Θα μπορούσες να βρεις έναν χώρο στο σπίτι ώστε να απομακρύνεις κάποια έπιπλα (να τα βάλεις στην άκρη ή βγάλε και κάτι μικρό στο μπαλκόνι και να φωνάξεις ανιματέρ να τα απασχολεί ώστε να μην τρέχουν ανεξέλεγκτα στο σπίτι.

 

Το φαγητό θα είναι finger food σε μπουφέ, ώστε μικροί μεγάλοι να τρώνε στο όρθιο ή στον καναπέ-καρέκλα και όχι καθήμενοι σε τραπέζι. Επίσης βγάλε μικρά σκαμπουδάκια είτε για να κάθονται κάποια παιδάκια, είτε για να χρησιμοποιούν το σκαμπουδάκι για τραπεζάκι. Αφού φάνε, τα μαζεύεις πάλι και συνεχίζουν το παιχνίδι.

 

Όποτε έχω κάνει πάρτυ σε παιδότοπο, μου έχει βγει πάνω από 600ευρώ και μιλάμε για το πολύ 10-12 παιδάκια + 15-20 το πολύ γονείς. Συνήθως οι χαμηλές τιμές είναι κράχτες και δεν περιλαμβάνουν κάτι ιδιαίτερο. Λίγο να ξεφύγεις από την τιμή που σου λένε (πχ να βγάλεις κάτι να φάνε-πιούνε οι γονείς ή να έρθει κανένας έξτρα προσκεκλημένος) ξεφεύγεις πολύ. 

Οπότε, εφόσον δεν διαθέτεις τόσα, καλύτερα στο σπίτι και ας είναι λίγο στριμωχτά.

Αυτό ειναι το θέμα, όπου έχω ψάξει στα 300€ δίνουν ένα τυροπιτάκι, ένα λουκανικοπιτακι κ μισό τοστ με χυμό στα παιδιά κ καφέ με κουλουράκι στους γονείς. Αν θες κάτι παραπάνω πάει αλλα 150€ κ χωρίς καθόλου να το σχολίαζα αρνητικά αν μου προσέφεραν μόνο καφέ γιατί ξέρω ότι έτσι συνηθίζεται, δεν μου πάει να το κάνω εγω. 

 

Τώρα θυμήθηκα πριν κάνω παιδι που είχαμε πάει στα γενέθλια της βαφτιστηρας μου σε παιδότοπο κ μου έλεγε χαριτολογώντας ο κουμπάρος μου μη διανοηθεις να πάρεις μπύρα σε έφαγα:lol:

Just now, Sunshine8 είπε:

Είχα πάει πρόσφατα σε ένα παιδικό πάρτυ σε σπίτι, περίπου 10-12 παιδιά με 10-15 γονείς . Το σπίτι μικρό δυαρι. Για να πω την αλήθεια στριμωχτηκα λίγο, δεν έχω συνηθίσει και σε τέτοιο συνωστισμό , μου θύμησε λίγο φοιτητικά πάρτυ, πάντως εκτίμησα πολύ την προσπάθεια της οικοδέσποινας να μας ικανοποιήσει και στο τέλος έφυγα με μια αίσθηση ζεστασιάς. Σε γενικές γραμμές προτιμώ τους παιδότοπους για πάρτυ, έχοντας πάει σαν καλεσμένη μόνο. Οικονομικά δεν πιστεύω πως έχει τόσο διαφορά. Μήπως να κανεις μια πιο εκτεταμένη έρευνα σε παιδότοπους . Από την άλλη αν έχεις 'ψηθει' για το σπίτι πιστεύω θα βρεις λύσεις, προτάθηκαν και τόσες ωραίες ιδέες, για να είναι όσο πιο άνετο για όλους. 

 

Ευτυχώς δε μιλάω για δυάρι, εμάς είναι 95τμ αλλά κ πάλι για τόσο κόσμο μικρό μου φαίνεται. Όπως λέει κ ο άντρας μου, αν βγάλεις τα μπάνια κ την κρεβατοκάμαρα θα έχει 2 τμ ο καθένας :lol:

Link to comment
Share on other sites

Μπαλόνια μπορείς να πάρεις με ήλιον και να τα έχεις δεμένα στο μπαλκόνι να δίνεις σε κάθε παιδάκι που φεύγει (είναι οικονομικά, σε εμάς έχει μαγαζί μόνο με μπαλόνια). Εντός σπιτιού, για να μην πιάνει χώρο, βάλε γιρλάντες σε τοίχους, ή κρέμασε σε ψηλά φωτιστικά διακοσμητικά. Το πικ νικ είναι καλή ιδέα, το έκαναν και σε πάρτυ που πήγαμε που έγινε σε κήπο. Δεν είχαν τραπεζάκι/καρέκλες για παιδιά, είχαν στρώσει κάτω και καθόταν γύρω γύρω, μια χαρά βολεύτηκαν! Από το παιδικό βγάλε το στρώμα και κάνε γωνιές σαν αυτές που έχουν στους παιδικούς. Μη κάνεις το λάθος να αφήσεις όλα τα παιχνίδια σας έξω. Το μόνο σου θέμα είναι ο χώρος. Φαγητό σε finger food εύκολα ετοιμάζεται σταδιακά. Για ανιματέρ, ψάξε το λίγο, δεν είναι όλοι καλοί δυστυχώς. Από όσα πάρτυ έχω πάει, μόνο δύο εκτίμησα (από την άποψη ότι είχαν ωραίο πρόγραμμα και κατάφερναν να κεντρίσουν το ενδιαφέρον όλων των παιδιών).

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Τώρα θυμήθηκα πριν κάνω παιδι που είχαμε πάει στα γενέθλια της βαφτιστηρας μου σε παιδότοπο κ μου έλεγε χαριτολογώντας ο κουμπάρος μου μη διανοηθεις να πάρεις μπύρα σε έφαγα:lol:

 

Θυμάμαι μια φορά που είχα πάει σε πρωινό πάρτυ και ο καφές μου τελείωσε σε 10 λεπτά (3-4 γουλιές όλες όλες), Εγώ είχα λυσσάξει για δεύτερο αλλά δεν τόλμαγα να παραγγείλω γιατί ήξερα ότι οι γονείς της εορτάζουσας δεν θα δέχονταν να τον πληρώσω μόνη μου και μου φαινόταν γαιδουριά να τους χρεώσω έξτρα. Επίσης σε απογευματινό άρχισαν οι καλεσμένοι (κυρίως μπαμπάδες του φιλικού και συγγενικού περιβάλλοντος) να παραγγέλνουν μπύρες (ξεκίνησε ένας και αρχίσανε όλοι μετά) και στο τέλος τους πήγε ο κούκος αηδόνι! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mary1976 είπε:

 

Θυμάμαι μια φορά που είχα πάει σε πρωινό πάρτυ και ο καφές μου τελείωσε σε 10 λεπτά (3-4 γουλιές όλες όλες), Εγώ είχα λυσσάξει για δεύτερο αλλά δεν τόλμαγα να παραγγείλω γιατί ήξερα ότι οι γονείς της εορτάζουσας δεν θα δέχονταν να τον πληρώσω μόνη μου και μου φαινόταν γαιδουριά να τους χρεώσω έξτρα. Επίσης σε απογευματινό άρχισαν οι καλεσμένοι (κυρίως μπαμπάδες του φιλικού και συγγενικού περιβάλλοντος) να παραγγέλνουν μπύρες (ξεκίνησε ένας και αρχίσανε όλοι μετά) και στο τέλος τους πήγε ο κούκος αηδόνι! 

Αυτό ούτε που το είχα σκεφτεί. Νόμιζα ότι ο καφές ανανεώνεται, για κάποιο λόγο. Δηλαδή αν κάτσεις 2 ώρες τη βγάζεις με νερό;; Δύο φορές έχω πάει σε παιδότοπο κ μας προσέφεραν φαγητό (οι κουμπάροι που έλεγα πιο πάνω).  

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 said:

Αν πω στον άντρα μου να πάρουμε κετερινγκ για παιδικό πάρτυ θα γελάει μέχρι αύριο! Η αλήθεια είναι ότι πραγματικά κάνω πολλά τραπεζωματα, με κυρίως πιάτα και για πολλά άτομα, δεν με προβληματίζει το φαγητό που θα είναι finger food, ίσα ίσα τη βρίσκω. Άσε που θα έρθουν κ οι δύο γιαγιάδες. Δεν είναι αυτό το προβλημα μου δηλαδή. Επίσης, λόγω των πολυ συχνών μαζωξεων έχω πολυ μεγάλη κάβα! Ο στολισμός θα περιλαμβάνει μόνο μπαλόνια κ αυτά λίγα γιατί δε θα χωραμε, να έχουμε κ τα μπαλόνια, δύσκολο. Την τούρτα θα την πληρώσω ούτως ή αλλως όπου κ να πάμε. Μόνο η χωρητικότητα με προβληματίζει. 

Καλό αυτό με το πικ νικ, προυποθετει βέβαια να αφήσω στρωμένο το χαλί γιατί αλλιώς θα παγώσουν κ έλεγα να το σηκώσω. 

Τα έπιπλα σίγουρα θα τα αλλάξω κάπως κ θα σηκώσω κ το στρώμα απτό δωμάτιο της μικρής κ θα το κάνω παιδότοπο. 

Η ιδέα με την τούρτα στο σχολείο είναι η καλύτερη, θα το έκανα σίγουρα αν δεχόντουσαν στον σταθμό αλλά δεν το δέχονται απ' όσο ξέρω. 

Μπράβο βρε κορίτσι που είσαι τόσο χρυσοχέρα και ανοίγεις το σπίτι σου τόσο συχνά. Εγώ είμαι μονόχνωτη και τεμπέλα και μόνο που  σκέφτομαι όλη αυτή την φασαρία αρρωσταίνω. Οικονομική λύση θα ήταν και τα Goody's που σου πρότειναν παραπάνω και αρέσει πολύ στα παιδάκια, αλλά δεν θα είσαι και πολύ δημοφιλής στις μαμάδες .. πολλοί γονείς δεν θέλουν τα παιδιά τους να τρώνε τέτοια και εγώ προσωπικά θα το σεβόμουν και θα το απέφευγα. Αν λοιπόν είναι μόνο ο χώρος το θέμα σου θα την βρείς την άκρη. Εγώ δεν θα έβαζα τα παιδιά να φάνε κάτω. Ένα χαμηλό παιδικό τραπεζάκι θα ήταν ιδανικό.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Αυτό ούτε που το είχα σκεφτεί. Νόμιζα ότι ο καφές ανανεώνεται, για κάποιο λόγο. Δηλαδή αν κάτσεις 2 ώρες τη βγάζεις με νερό;; Δύο φορές έχω πάει σε παιδότοπο κ μας προσέφεραν φαγητό (οι κουμπάροι που έλεγα πιο πάνω).  

 

Yeap! Δουλεύει όπως σε καφετέρια. Πίνεις ο,τι πληρώνεις.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mary1976 είπε:

 

Θυμάμαι μια φορά που είχα πάει σε πρωινό πάρτυ και ο καφές μου τελείωσε σε 10 λεπτά (3-4 γουλιές όλες όλες), Εγώ είχα λυσσάξει για δεύτερο αλλά δεν τόλμαγα να παραγγείλω γιατί ήξερα ότι οι γονείς της εορτάζουσας δεν θα δέχονταν να τον πληρώσω μόνη μου και μου φαινόταν γαιδουριά να τους χρεώσω έξτρα. Επίσης σε απογευματινό άρχισαν οι καλεσμένοι (κυρίως μπαμπάδες του φιλικού και συγγενικού περιβάλλοντος) να παραγγέλνουν μπύρες (ξεκίνησε ένας και αρχίσανε όλοι μετά) και στο τέλος τους πήγε ο κούκος αηδόνι! 

 

Και εμένα μου έχει συμβεί, να μου βγάλουν σε πάρτυ έναν καφέ και τίποτα άλλο. Ούτε κουλούρι... Να έχει γίνει το στομάχι μου κόμπος από την πείνα και να μην τολμάω να παραγγείλω τίποτα. Γιατί αν έπαιρνα κάτι μόνη μου και το πλήρωνα θα φαινόταν κάπως και πιθανόν να παρεξηγιόντουσαν οι γονείς του παιδιού  και ίσως να παρέσερνα έτσι και τους υπόλοιπους να παραγγείλουν μην γνωρίζοντας εάν καλύπτεται από την οικοδέσποινα ή όχι.

 

Ή έχει τύχει σε δικό μου πάρτυ να παραγγείλει ο άλλος ουίσκυ... Ή 2-3 μπύρες ο καθένας. Οπότε έτσι ανεβαίνει η τιμή και το ξέρουν πολύ καλά στους παιδότοπους. Ή θα γυρνάω και θα λέω στους καλεσμένους έναν καφέ ή μια μπύρα ο καθένας;; 

 

Οπότε σε παιδότοπο είμαι έτοιμη να τα σκάσω χοντρά. Αυτά τα 150 ευρώ και αηδίες που ακούω, είναι κράχτες και μόνο. Για να παραμείνεις στα 150 ευρώ πρέπει όλοι να την βγάλουν ξεροσφύρι... Και να μην πέσεις καθόλου έξω στα άτομα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Μπράβο βρε κορίτσι που είσαι τόσο χρυσοχέρα και ανοίγεις το σπίτι σου τόσο συχνά. Εγώ είμαι μονόχνωτη και τεμπέλα και μόνο που  σκέφτομαι όλη αυτή την φασαρία αρρωσταίνω. Οικονομική λύση θα ήταν και τα Goody's που σου πρότειναν παραπάνω και αρέσει πολύ στα παιδάκια, αλλά δεν θα είσαι και πολύ δημοφιλής στις μαμάδες .. πολλοί γονείς δεν θέλουν τα παιδιά τους να τρώνε τέτοια και εγώ προσωπικά θα το σεβόμουν και θα το απέφευγα. Αν λοιπόν είναι μόνο ο χώρος το θέμα σου θα την βρείς την άκρη. Εγώ δεν θα έβαζα τα παιδιά να φάνε κάτω. Ένα χαμηλό παιδικό τραπεζάκι θα ήταν ιδανικό.

Άντε καλέ σιγά που είσαι μονοχνωτη, απλά βαριέσαι κ λογικό είναι. Κ εμενα με πιάνει κατά καιρούς. 

Δεν ήθελα πολυ αλλά κ μόνο με το ξεροσφυρι του παιδότοπου με πείσατε για το σπιτι -για φέτος τουλάχιστον :mrgreen:

Για πείτε τώρα καμία ιδέα για μπουφέ! Σκέφτομαι στο γρήγορο σουφλέ, μπόμπες, κεφτεδάκια, τυροπιτάκια, στικς καρότο, αγγούρι, γραβιέρα, κριτσινια κ να παραγγείλω κ πίτσες για τους μεγάλους. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...