Recommended Posts

1 hour ago, little lamb είπε:

Οχι δεν πιεζομαι, μπορει να λιγουρευτω το μπεικον αλλα ξερω οτι αυτο που μου λειπει δεν ειναι και τοσο καλο οποτε επιλεγω να το φαω αραια. Πώς ξερεις ας πουμε οτι το τσιγαρο δεν ειναι καλο και επιλεγεις να μην καπνισεις; Φυσικα δεν μιλαμε για τον ιδιο βαθμο βλαπτικοτητας. Αλλα στο κατω κατω το να μη φας κατι ειναι και πιο ευκολο γιατι δεν εχεις εθισμο (στη σοκολατα εχω, το παραδεχομαι!) Και δεν ειναι οτι κανω χαρη στον αντρα μου που δεν τα τρωω, δεν μου το επιβαλλει, ουτε θα γινει κατι αν τα φαω. Τον αναφερω απλα πιο πολυ σαν χρονικο σημειο που τα εμαθα αυτα. Τα ετρωγα επειδη απλα δεν ειχα ασχοληθει να μαθω τι περιεχουν, τωρα που ξερω δεν θελω να τα φαω. Στο πατρικο μου ουτε που ασχολιοντουσαν, στα τελευταια χρονια του δημοτικου επαιρνα καθε μερα για κολατσιο δτο σχολειο γαριδακια επριδη ειχαν ποκεμον κ δεν μου ελεγε κανεις τιποτα...

Τωρα τα αλλα οτι θα αγχωνομαστε μηπως την κερασουν κατι δεν τα ειπα εγω, η Έσπερος τα ειπε

Δεν κανουμε κατι διαφορετικο, απλα για τον καθενα διαφερει το "μια στις τοσες", το ειπα και πιο πανω. Και το σε τι ηλικια ξεκιναει αυτο. Για τους πιο πολλους το μια στισ τοσες ειναι μια φορα τη βδομαδα. Εμας αυτο μας φαινεται συχνα. Και στην ηλικια 3 ας πουμε μπορεις ακομα να μην εμφανιζεις κατι αν δεν ξερει οτι υπαρχει στο μαγαζι. Δεν ειναι τοσο αναποφευκτο το τζανκ. Μπορω να μην παρω ουτε εγω βαφλα στην καφετερια μεχρι να τη δει απο κσποιον αλλο, απλως αυτο εχει να κανει με αυτο που ειπα για το βολεμα. Καποιος δεν θελει να ξεβολευτει να χασει τη βαφλα του κ ιδιος, οπως αλλη δεν θελει να ξεβολευτει να χασει μια βολτα, οπως εγω δεν θελω να ξεβολευτω απο το να ξαπλωνουμε κ να θηλαζει κλπ κλπ. Ο καθρνας σε κατι αλλο δεν θελει να ξεβολευτει. Ε οποιος δεν θελει να ξεβολευτει να χασει το τζανκ (δικαιωμα του), ξερει οτι θα το φαει και το παιδι του πιο γρηγορα. Οποιος δεν τον πειραζει να το χασει, ουτε μιζεριαζει ουτε στερημενος ειναι, απλα δεν του λειπει τοσο. Κι εφοσον δεν το παιρνει, λογικο ειναι να το μαθει και το παιδι αργοτερα.

Αφού έχεις τόση αυτοσυγκράτηση μπράβο σου, λίγοι έχουν. Πχ όλοι ξέρουν ότι το κάπνισμα βλάπτει σοβαρά την υγεία αλλά επιλέγουν να καπνίσουν.

Δεν είπα ότι θα κάνεις έτσι το παιδί σου, εσένα είναι μικρό ακόμα κ καλά κάνεις που αποφεύγεις πολλά. Ιδιαίτερα το πρώτο είναι πιο εύκολο. Αν πχ κάνεις δεύτερο κ αρχίσει η μεγάλη σου να τρώει κάτι που παλιά ήταν απαγορευμένο, το μικρότερο θέλοντας κ μη θα το μάθει νωρίτερα. Τώρα είναι πιο προστατευμένο

• Μου αρέσει 3

Διαφημίσεις

1 hour ago, Anna3011 είπε:

Συμφωνώ σε σχέση με το σκηνικό του πάρτυ, κάτι σε πάρκο-παιδική χαρά θα παίξει καιρού και covid επιτρέποντος. Τώρα για τα μέρη δεν έχω ιδέα ρε συ, μένω Αθήνα.

Καλέ Αθήνα μένεις; :o

Έπαιρνα όρκο είσαι Θεσσαλονίκη. Φοβερό. 

Κράτα το

Κράτα το

1 ώρα πρίν, Έσπερος είπε:

όχι δεν ανέβηκα χωρίς κράνος. δεν θα ανέβαινε χωρίς κράνος. δεν μπήκα σε κανέναν κίνδυνο. εγω ήμουν το πρόβλημα που δεν είχα ανεβεί ξανά κ δεν ήξερα πώς να ανέβω χωρίς να γίνω περίγελος κ πώς να κρατηθώ ώστε να ισορροπούμε. 

Ο άντρας μου δεν ζήλεψε το μηχανάκι μικρός. Πήρε κατευθείαν αυτοκίνητο. Κρυφά. Από πριν τα 18. 

Οκ τοτε

Για όποιον μένει Αθηνα, μια ωραία επιλογή είναι και το kjubo motion arena στον Κόμβο Καλυφτακη στην Κηφισιά, έχει εξωτερική πίστα παρκούρ-κινητικού παιχνιδιού, ωραίο κήπο και ωραιότατο καφέ/εστιατόριο.

• Μου αρέσει 1

Λοιπόν είμαστε πολύ παράξενες κι εμείς! Από τα γενέθλια, πήγαμε στους γάμους, στα ταξίδια, στα μαγειρέματα, στην διατροφή, στην εφηβεία, μπορεί να έχω παραλείψει και κάτι. Αν ανοίγαμε θέμα ξεχωριστό (με προφανή τίτλο "Λίγο από όλα"), θα γραφαμε δυο τρία μελη. Μας τραβάει φαίνεται το απαγορευμένο!:lol:

ΥΓ:ήθελα να το πω από μέρες αλλά δεν προλαβαινα να διαβάσω όλες τις σελίδες!

• Χαχαχα 3

πρίν από 13 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Λοιπόν είμαστε πολύ παράξενες κι εμείς! Από τα γενέθλια, πήγαμε στους γάμους, στα ταξίδια, στα μαγειρέματα, στην διατροφή, στην εφηβεία, μπορεί να έχω παραλείψει και κάτι. Αν ανοίγαμε θέμα ξεχωριστό (με προφανή τίτλο "Λίγο από όλα"), θα γραφαμε δυο τρία μελη. Μας τραβάει φαίνεται το απαγορευμένο!:lol:

ΥΓ:ήθελα να το πω από μέρες αλλά δεν προλαβαινα να διαβάσω όλες τις σελίδες!

Επανερχομαι στα του θεματος ομως! Ή περιπου… τελος παντων. 
    δινω μαχη με το πρωτακι που θελει να παιρνει σνακ απο το κυλικειο, και εξηγω οτι οκ, θα παιρνει μια φορα τη βδομαδα. Και μου λεει πως υπαρχει παιδακι που παιρνει καθε πρωι μιλκο και μετα μπισκοτα!

και βεβαια παρηγοριεμαι γιατι με ειχα για χυμα με γλυκα κλπ

4 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Αφού έχεις τόση αυτοσυγκράτηση μπράβο σου, λίγοι έχουν. Πχ όλοι ξέρουν ότι το κάπνισμα βλάπτει σοβαρά την υγεία αλλά επιλέγουν να καπνίσουν.

Δεν είπα ότι θα κάνεις έτσι το παιδί σου, εσένα είναι μικρό ακόμα κ καλά κάνεις που αποφεύγεις πολλά. Ιδιαίτερα το πρώτο είναι πιο εύκολο. Αν πχ κάνεις δεύτερο κ αρχίσει η μεγάλη σου να τρώει κάτι που παλιά ήταν απαγορευμένο, το μικρότερο θέλοντας κ μη θα το μάθει νωρίτερα. Τώρα είναι πιο προστατευμένο

Πάντως ας μην βλέπουμε μόνο το κομμάτι διατροφή αλλά και το κομμάτι ψυχολογία. Να μην στερούμαστε και καταπιεζόμαστε για να κάνουμε ότι καλύτερο μπορούμε για την διατροφή μας. Αν πραγματικά θέλουμε να φάμε αυτό το ζαμπονακιιλ να το φάμε βρε κορίτσια :p

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

πρίν από 36 λεπτά , Super.mum είπε:

Πάντως ας μην βλέπουμε μόνο το κομμάτι διατροφή αλλά και το κομμάτι ψυχολογία. Να μην στερούμαστε και καταπιεζόμαστε για να κάνουμε ότι καλύτερο μπορούμε για την διατροφή μας. Αν πραγματικά θέλουμε να φάμε αυτό το ζαμπονακιιλ να το φάμε βρε κορίτσια :p

Αντε παλι με την καταπιεση και τη στερηση :-P Προφανως ο καθενας που ακολουθει ενα μοτιβο μεγαλης προσοχης διαλεγει καποια πραγματα που χωρις αυτα δεν αντεχει και νιωθει να πιεζεται (αν υπαρχουν) και τα καταναλωνει. Οπως εγω τη σοκολατα. Αλλα ποσα να ειναι αυτα; Ολα μας λειπουν το ιδιο σε βαθμο να πιεζομαστε; Αν καποιος πιεζεται τοσο πολυ και ζυγιζει τα πλεονεκτηματα-μειονεκτηματα και του βγαινει οτι η ψυχολογια του θα παθει χειροτερο κακο απο το σωμα του, ε ας τα φαει, δεν του το απαγορεψε κανεις! Για να λεμε οτι ακολουθουμε κατι, προφανως δεν μας πιεζει τοσο πολυ, γιατι πρεπει οπωσδηποτε να νιωθουμε πιεση και στερηση; 

• Μου αρέσει 1

πρίν από 39 λεπτά , irin είπε:

Επανερχομαι στα του θεματος ομως! Ή περιπου… τελος παντων. 
    δινω μαχη με το πρωτακι που θελει να παιρνει σνακ απο το κυλικειο, και εξηγω οτι οκ, θα παιρνει μια φορα τη βδομαδα. Και μου λεει πως υπαρχει παιδακι που παιρνει καθε πρωι μιλκο και μετα μπισκοτα!

και βεβαια παρηγοριεμαι γιατι με ειχα για χυμα με γλυκα κλπ

το εθεσε πολυ σωστα η μαρακιζ

το παιδακι που τα παιρνει ειναι ενα αλλο παιδακι,αλλη οικογενεια.εσεις εχετε αλλους κανονες

επαναλαμβανεις πολλες φορες οτι το κολατσιο ειναι για μας χορτασει κ να ειμαστε συγκεντρωμενοι στο μαθημα.το σοκολατουχο κ τα μπισκοτα δ ειναι κτ τετοιο.επαναλαμβανεις παλι γτ δ ειναι καλα

κ γενικως πες-πες κτ θα μεινει

(εμενα παντως ακομη β δημοτικου δ εχει ζητησει να παρει λεφτα.βεβαια κ κουλουρι κ κεικ θα της βαλω μαζι.κ αν παρει απο εκει ακομη κ κρουασαν μια φορα δ θα με πειραξει,το να παρει μονο χυμο περισσοτερο.οχι γτ δ πινουν αλλα γτ δ ειναι φαι.επισης στο τελος της περσινης χρονιας με τις ζεστες μου λεει,δ θα ηταν ωραιο μια δροσιαστικη γρανιτα στο διαλλειμμα; ;) )

• Μου αρέσει 1

Κι εγω ας πουμε θεωρω καταπιεση τη γυμναστικη, ε δεν παω να κανω, αν και θα επρεπε. Στη διατροφη δεν πιεζομαι, οποιος πιεζεται κανει ο,τι εγω με τη γυμναστικη (δηλαδη δεν κανει)

πρίν από 35 λεπτά , little lamb είπε:

Κι εγω ας πουμε θεωρω καταπιεση τη γυμναστικη, ε δεν παω να κανω, αν και θα επρεπε. Στη διατροφη δεν πιεζομαι, οποιος πιεζεται κανει ο,τι εγω με τη γυμναστικη (δηλαδη δεν κανει)

Εγώ ας πούμε είμαι πολύ της γυμναστικής μου αρέσει και από μικρή συμμετείχα σε τόσα αθλήματα. Με την διατροφή θα φάω υγιεινά αλλά είναι αρκετές οι φορές που θα φάω ας πούμε σοκολάτα (ειδικά τώρα) η θα φάω αλλαντικά και τυράκι στα καλά καθούμενα. Δεν θεωρώ ότι προσέχω δηλαδή να μην παχύνω η κάτι τέτοιο απλά μπορεί να μου την βαρέσει και εκεί που κοιμούνται τα παιδιά να κάνω 45 λεπτά γυμναστική ας πούμε. (Τώρα στην κατάσταση μου δεν κάνω αλλά πριν έκανα) 

πρίν από 15 λεπτά , irin είπε:

Αυτα της ειπα και σημερα. Καποιος τρωει καθε μερα απο το κυλικειο και οι περισσοτεροι ποτε. Επισης καποιοι τρωνε καθε μερα βραστα λαχανικα κι εσυ ποτε… η απαντηση ηταν «μην αλλαζεις θεμα»

Επίσης όπως έλεγε και η μαμά μου όποτε την βόλευε «οι άλλοι μπορεί να πηδήξουν από το μπαλκόνι θα πηδήξεις και εσυ ;» Χαχα αλλά όταν καμία συμμαθήτρια είχε καλύτερους βαθμούς το άλλαζε και έλεγε «να κοιτα τι βαθμούς πήρε η τάδε» 

πρίν από 49 λεπτά , little lamb είπε:

Αντε παλι με την καταπιεση και τη στερηση :-P Προφανως ο καθενας που ακολουθει ενα μοτιβο μεγαλης προσοχης διαλεγει καποια πραγματα που χωρις αυτα δεν αντεχει και νιωθει να πιεζεται (αν υπαρχουν) και τα καταναλωνει. Οπως εγω τη σοκολατα. Αλλα ποσα να ειναι αυτα; Ολα μας λειπουν το ιδιο σε βαθμο να πιεζομαστε; Αν καποιος πιεζεται τοσο πολυ και ζυγιζει τα πλεονεκτηματα-μειονεκτηματα και του βγαινει οτι η ψυχολογια του θα παθει χειροτερο κακο απο το σωμα του, ε ας τα φαει, δεν του το απαγορεψε κανεις! Για να λεμε οτι ακολουθουμε κατι, προφανως δεν μας πιεζει τοσο πολυ, γιατι πρεπει οπωσδηποτε να νιωθουμε πιεση και στερηση; 

Εντάξει εσυ μπορεί να μην πιέζεσαι πουθενά αλλά άλλη που θα διαβάσει αυτά που γράφεις για το ψωμί του τοστ και πιέζεται θα σαλτάρει που δεν μπορεί να φάει ούτε τοστ :p

Διαφημίσεις

πρίν από 12 λεπτά , Super.mum είπε:

Εγώ ας πούμε είμαι πολύ της γυμναστικής μου αρέσει και από μικρή συμμετείχα σε τόσα αθλήματα. Με την διατροφή θα φάω υγιεινά αλλά είναι αρκετές οι φορές που θα φάω ας πούμε σοκολάτα (ειδικά τώρα) η θα φάω αλλαντικά και τυράκι στα καλά καθούμενα. Δεν θεωρώ ότι προσέχω δηλαδή να μην παχύνω η κάτι τέτοιο απλά μπορεί να μου την βαρέσει και εκεί που κοιμούνται τα παιδιά να κάνω 45 λεπτά γυμναστική ας πούμε. (Τώρα στην κατάσταση μου δεν κάνω αλλά πριν έκανα) 

Επίσης όπως έλεγε και η μαμά μου όποτε την βόλευε «οι άλλοι μπορεί να πηδήξουν από το μπαλκόνι θα πηδήξεις και εσυ ;» Χαχα αλλά όταν καμία συμμαθήτρια είχε καλύτερους βαθμούς το άλλαζε και έλεγε «να κοιτα τι βαθμούς πήρε η τάδε» 

Αυτο με το μπαλκονι το λεω οταν θελουν να κανουν τα ιδια μεταξυ τους. Μεχρι και για να τα σκεπασω το βραδυ ρωτανε αν η αδερφη του /ο αδερφος της σκεπαστηκε. Ε εκει λεω αυτο για το μπαλκονι. 
    *σαν τη μανα μου εχω γινει ηδη!

• Χαχαχα 1

πρίν από 10 λεπτά , irin είπε:

Αυτο με το μπαλκονι το λεω οταν θελουν να κανουν τα ιδια μεταξυ τους. Μεχρι και για να τα σκεπασω το βραδυ ρωτανε αν η αδερφη του /ο αδερφος της σκεπαστηκε. Ε εκει λεω αυτο για το μπαλκονι. 
    *σαν τη μανα μου εχω γινει ηδη!

Χαχα δουν νοιάζει αν σκεπάστηκε και το αδερφάκι τους κλαίω .. τι έχω να δω 

πρίν από 17 λεπτά , Super.mum είπε:

Εντάξει εσυ μπορεί να μην πιέζεσαι πουθενά αλλά άλλη που θα διαβάσει αυτά που γράφεις για το ψωμί του τοστ και πιέζεται θα σαλτάρει που δεν μπορεί να φάει ούτε τοστ :p

Μια χαρά τοστ κανεις με αληθινό ψωμί κ ένα ωραίο κίτρινο τυρί πχ γραβιέρα. το ψεύτικο δλδ θα σου λείψει; 

πρίν από 8 λεπτά , Έσπερος είπε:

Μια χαρά τοστ κανεις με αληθινό ψωμί κ ένα ωραίο κίτρινο τυρί πχ γραβιέρα. το ψεύτικο δλδ θα σου λείψει; 

Ούτε καν εγώ θέλω το τοστακι μου το κανονικό  :-P

πρίν από 21 λεπτά , Super.mum είπε:

Χαχα δουν νοιάζει αν σκεπάστηκε και το αδερφάκι τους κλαίω .. τι έχω να δω 

Εννοειται. σε ολα κοιτανε αν κανει και το αλλο το ιδιο. 

πρίν από 25 λεπτά , Super.mum είπε:

Και ειναι καλυτερα να μην τα ξερει; :razz: Ας τα ξερει κι ας επιλεξει αν θα φαει ή οχι. Υποτιθεται οτι στο φορουμ μοιραζομαστε και γνωση. "Ενημερωσης γονεων" λεγεται στο κατω κατω. Προφανως κατι που προτεινεται καποιον θα τον βολεψει και καποιον οχι, αμα ειναι να μη λεμε τιποτα γιατι καποιος μπορει να πιεζεται. Να μη λεμε οτι η γυμναστικη ειναι υγιεινη γιατι καποιος μπορει να πιεζεται απο τη γυμναστικη,να μη λεμε οτι ο θηλασμος ειναι υγιεινος γιατι καποια μπορει να πιεζεται απο τον θηλασμο. Και οτιδηποτε αλλο. Δεν εχει λογικη αυτο. Ο καθενας επιλεγει τι θα κανει, το να ενημερωθει μονο καλο ειναι, κι απο εκει και περα ας ψαξει κι ας το απορριψει ή ας το επιλεξει.

πρίν από 25 λεπτά , irin είπε:

Εννοειται. σε ολα κοιτανε αν κανει και το αλλο το ιδιο. 

Ακούγεται πολύ γλυκό ! Αλλά σίγουρα κουραστικό 

πρίν από 26 λεπτά , little lamb είπε:

Και ειναι καλυτερα να μην τα ξερει; :razz: Ας τα ξερει κι ας επιλεξει αν θα φαει ή οχι. Υποτιθεται οτι στο φορουμ μοιραζομαστε και γνωση. "Ενημερωσης γονεων" λεγεται στο κατω κατω. Προφανως κατι που προτεινεται καποιον θα τον βολεψει και καποιον οχι, αμα ειναι να μη λεμε τιποτα γιατι καποιος μπορει να πιεζεται. Να μη λεμε οτι η γυμναστικη ειναι υγιεινη γιατι καποιος μπορει να πιεζεται απο τη γυμναστικη,να μη λεμε οτι ο θηλασμος ειναι υγιεινος γιατι καποια μπορει να πιεζεται απο τον θηλασμο. Και οτιδηποτε αλλο. Δεν εχει λογικη αυτο. Ο καθενας επιλεγει τι θα κανει, το να ενημερωθει μονο καλο ειναι, κι απο εκει και περα ας ψαξει κι ας το απορριψει ή ας το επιλεξει.

Βρε κορίτσι μου ναι αλλά οι γιατροί γιατί τότε προτείνουν στην καλή διατροφή τοστακι αν είναι τόσο χάλια το ψωμί ; 

πρίν από 25 λεπτά , Super.mum είπε:

Ακούγεται πολύ γλυκό ! Αλλά σίγουρα κουραστικό 

Βρε κορίτσι μου ναι αλλά οι γιατροί γιατί τότε προτείνουν στην καλή διατροφή τοστακι αν είναι τόσο χάλια το ψωμί ; 

Τοστακι δεν σημαινει απαραιτητα με αυτα τα ψωμια. Προφανως αν τον ρωτησεις αν ειναι καλυτερα να το φας με κανονικο ψωμι/με ψωμι του τοστ απο αυτα που δεν περιεχουν χημικα/με ψωμι του τοστ απλο οποιο να'ναι, δεν θα σου πει οτι ειναι ολα το ιδιο.

Και δεν ειπαμε οτι ειναι "τοσο χαλια", ειπαμε οτι δεν ειναι "τοσο υγιεινο οσο νομιζουμε", ή τουλαχιστον δεν ειναι ολα τα ψωμια του τοστ, που αυτοματα τα κατατασσουμε στο υγιεινο ολα. Δεν ειπαμε οτι εχει δηλητηριο μεσα ουτε οτι ειναι σαν γαριδακια.

Και εν παση περιπτωσει, ειπα καποια πραγματα για το γιατι επιλεγουμε κατι, δεν προσπαθησα να πεισω κανεναν και τελικα αντι να νιωθω πιεση απο το οτι δεν τα τρωω, τη νιωθω απο το επι δυο μερες "μα γιατι δεν τα τρως; Δεν θα παθεις τιποτα!" :-P:-P Οκ, ας φαει ο καθενας ο,τι θεωρει οκ, ας μην το αναλυσουμε αλλο, ειναι κι εκτος θεματος στο κατω κατω!

Επεξεργάστηκαν by little lamb
    • Μου αρέσει 1

7 ώρες πρίν, Super.mum είπε:

Τι εννοείς το προτείνουν; σαν σνακ το προτείνουν αντί άλλου χειρότερου πχ τυποποιημένου κρουασάν. Όπως κ το να πάρεις σφολιατοειδη φουρνου είναι μια πιο υγιεινή επιλογή από κάτι γλυκό, όμως δεν παύει να ειναι ζύμη άγνωστης ποιότητας άλευρου κ λαδιού. Από την άλλη αν ρωτήσεις θερμιδικά κ θρεπτικά, αυτό που θεωρούμε ελαφρύ βραδινό, το ένα τεστ, όλοι θα σου πουν ότι χίλιες φορές λίγο κρέας με σαλάτα. 

Οι γιατροί γενικα δεν έχουν ειδικές γνώσεις διατροφής, όπως φαιβεται κ από τα παλαβά των παιδιάτρων. Σξεψου πόσοι γονείς κάνουν μετάβαση στα μη αλεσμένα με «παιδικά» μπισκότα ή κόρα ψωμί γιατί ο γιατρός τους είπε να πιάνει κάτι στέρεο, λες κ δεν μπορεί να πιάσει το φαγητό το κανονικό… 

Κι οι διαιτολόγοι επίσης στα μενού που δίνουν, η αλήθεια είναι ότι μετρούν κυρίως θερμίδες κ συνδυασμούς κ δεν θα κολλήσουν στο ποιο κίτρινο τυρί θα πάρεις κλπ. Λογικό γιατί στο κάτω κάτω απευθύνονται στο ευρύ κοινό. Έναν μέσο όρο πιάνουν, δεν μπορεί να πάει ο άνθρωπος κ να τον αρχίσει να παίρνει αυγά βιολογικά  κ κόκορα ελευθερας κ ψωμί με συγκεκριμένα στάνταρ, αυτά είναι ακριβά ή δυσεύρετα ή κ τα δυο. 

Ο μέσος όρος της κοινής αντίληψης για το υγιεινό είναι κατά βάση η αποφυγή τιυ γλυκού, των λιπαρών, κ των εμφανώς ψεύτικων τζανκ όπως τα πατατάκια. Αυτό είναι πολύ λογικό και δεν είναι κ λανθασμένη προσέγγιση. Απλώς κάποιοι προσπαθούμε πέραν αυτού, να επιλέγουμε κ τα προϊοντα με κάποια κριτήρια. Τα δεδομένα είναι δεδομένα, το τι βολεύει τον καθένα βάσει προτεραιοτήτων, ενδιαφερόντων, χρόνου, βαλαντίου, είναι άλλο θέμα. Όπως εύστοχα είπε η @little lamb, κι εγω θεωρώ καταπιεστική τη γυμναστική. Και για τα παιδικά αθλήματα θεωρώ τεράστια υπερβολή την προπόνηση πάνω από μια δυο ώρες την εβδομάδα από θέμα σπατάλης χρόνου. Είναι δίκη μου άποψη όμως, δεν κυνηγάω κάποιον να του πω ότι μπορεί το βόλεϋ τρεις φορές την εβδομάδα σε ένα εξάχρονο να είναι too much. Ξέρω ότι ως άσκηση κ φυσική δραστηριότητα, δεν είναι. ως διαχείριση χρόνου όμως κ προγραμματος της οικογένειας, σίγουρα είναι γιατί κόβει χρόνο από πνευματικές δραστηριότητες. Αλλά τα γεγονότα είναι γεγονότα, υπάρχει συγκεκριμένος χρόνος άσκησης αναγκαίος για όλους. δεν μπορώ να το αρνηθώ. 

9 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Τοστακι δεν σημαινει απαραιτητα με αυτα τα ψωμια. Προφανως αν τον ρωτησεις αν ειναι καλυτερα να το φας με κανονικο ψωμι/με ψωμι του τοστ απο αυτα που δεν περιεχουν χημικα/με ψωμι του τοστ απλο οποιο να'ναι, δεν θα σου πει οτι ειναι ολα το ιδιο.

Και δεν ειπαμε οτι ειναι "τοσο χαλια", ειπαμε οτι δεν ειναι "τοσο υγιεινο οσο νομιζουμε", ή τουλαχιστον δεν ειναι ολα τα ψωμια του τοστ, που αυτοματα τα κατατασσουμε στο υγιεινο ολα. Δεν ειπαμε οτι εχει δηλητηριο μεσα ουτε οτι ειναι σαν γαριδακια.

Και εν παση περιπτωσει, ειπα καποια πραγματα για το γιατι επιλεγουμε κατι, δεν προσπαθησα να πεισω κανεναν και τελικα αντι να νιωθω πιεση απο το οτι δεν τα τρωω, τη νιωθω απο το επι δυο μερες "μα γιατι δεν τα τρως; Δεν θα παθεις τιποτα!" :-P:-P Οκ, ας φαει ο καθενας ο,τι θεωρει οκ, ας μην το αναλυσουμε αλλο, ειναι κι εκτος θεματος στο κατω κατω!

Μα όχι, να το αναλύσουμε, εγώ δεν έχω καταλάβει ακόμα :lol::lol::lol:

Γιατί δεν τα τρως? Δεν θα πάθεις τίποτα :-P:-P:-P

ΥΓ : Πείτε βρε κορίτσια όσες ξέρετε κανένα ποιοτικό ψωμί για τοστ που να το βρίσκουμε όμως στα καταστήματα, έστω στα βιολογικά, λευκό όμως. Εμείς παίρνουμε τις ΦΕΤΕΣ ΖΩΗΣ που ανέφερε και η @marakiz παραπάνω, αλλά το ένα μου παιδί έχει έλλειψη σιδήρου και μου είπε η παιδίατρος να αποφεύγει τα ολικής άλεσης.

• Χαχαχα 4

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα