Recommended Posts

πρίν από 13 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Χτίζεις για το μετά.βλεπεις ότι έχεις κλισέ?

Ξερεις τι είναι αυτή η σχολή?Δεν θα σου πω.ψαξτε το.

Για όλα αυτά ανέφερα τη σχολή.Ειναο αντίστοιχη του Ιαβέρης για τα αυτοκινητα

Ούτε που τις ήξερα. Τώρα κοίταξα λιγο στο ίντερνετ.. Να φανταστώ στην Αθήνα είναι όλα αυτά ε?

Διαφημίσεις

1 hour ago, vicky86 είπε:

το θετικο ειναι οτι εχετε λιγα ατομα

επισης πανευκολο θεμα,η χιονατη κ οι νανοι:razz:

Τι είπες τώρα! Τα αγοράκια είναι όντως 7! :shock::-P

• Μου αρέσει 1
    • Χαχαχα 1

πρίν από 14 λεπτά , mama16 είπε:

Ούτε που τις ήξερα. Τώρα κοίταξα λιγο στο ίντερνετ.. Να φανταστώ στην Αθήνα είναι όλα αυτά ε?

Δεν ξερω αν έχει και αλλού.πιστευω ότι σε θέματα ασφάλειας πρέπει να επενδύσουμε.δεν έχει σημασία αν φάνε κάτι που δεν πρέπει κάποιες φορές,έχει όμως τεράστια σημασία αν λυγίζουμε κατά διαστήματα σε θέματα ασφάλειας.

Ποτε δεν κάθεται εκτός καθίσματος ο.τικαι να γίνει κ ποτε δεν ανεβαίνει σε πατίνι η ποδήλατο χωρίς κράνος.

• Μου αρέσει 2

πρίν από 12 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Ποτε δεν κάθεται εκτός καθίσματος ο.τικαι να γίνει κ ποτε δεν ανεβαίνει σε πατίνι η ποδήλατο χωρίς κράνος.

Κι εμείς το ίδιο, είμαι πολύ κάθετη σε αυτό ακόμα κι αν μιλάμε για 100 μέτρα. 

• Μου αρέσει 1

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

10 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Κοίτα εν μέρη συμφωνώ σε αυτά που λες αλλά απ' την άλλη τι από όλα αυτά που τρώμε δεν περιέχουν τπτ καρκινογόνο? Εκτός κ αν ψωνίζετε μόνο βιολογικά προϊόντα κ έχετε δικά σας ζώα. Κ τα πρόσθετα κ όλα αυτά που χρησιμοποιούνται για την παρασκευή τροφίμων δεν είναι όλα καρκινογόνα. Μπορούμε να ψάχνουμε τις ετικέτες κ να βλέπουμε ποια είναι ασφαλή για κατανάλωση.

Τώρα για το ψωμί του τοστ που λες ποιο από τα συστατικά του είναι καρκινογόνο? Όπως είπε κ άλλη κοπέλα παραπάνω μπορούμε να το ψάχνουμε λίγο παραπάνω για ποιο ψωμί τοστ να καταναλώσουμε. Δεν χρειάζεται να πάρουμε δλδ το λευκό αλλά ολικής ή ζέας κ να δούμε κ την ετικέτα. 

Τώρα όσον αφορά άλλο ποστ που έκανες για τα υποκατάστατα ζάχαρης, δεν προκαλούν κάτι στον οργανισμό αν δεν ξεπεράσουμε το όριο που θεωρείται ασφαλή, τουλάχιστον όχι όλα. Αν ήταν έτσι δεν θα μπορούσαν να καταναλώσουν τπτ οι διαβητικοί. Κ υπάρχει κ το φυσικό υποκατάστατο της ζάχαρης, η στέβια που είναι απολύτως ασφαλή κ έχουν αρχίσει να την χρησιμοποιούν κιόλας σε κάποια τρόφιμα

Το ψωμι του τοστ μπορει να μην εχει κατι καρκινογονο, σιγουρα ομως εχει πολλα χημικα πχ διογκωτικα και γενικως ακομα και απο φουρνο να το παρεις ειναι κατι πολυ επεξεργασμενο. Οσο απομακρυνεσαι απο κατι φυσικο εξυπακουεται οτι δεν ειναι το ιδιο αγνο. Αν ειναι του σουπερμαρκετ σιγουρα εχει συντηρητικα, το καταλαβαινεις ακομα και μονο απο το οτι αντεχει πολλες μερες. Οι δε ετικετες ειναι γεματες χημικα και φοινικελαια κλπ. Και το ψωμι του τοστ ολικης δεν ειναι σαν το "κανονικο" ολικης. Και μονο για να γινει "του τοστ" υφισταται παραπανω επεξεργασια. Καρκινογονο μπορει να μην ειναι, δεν ειναι ομως και αγνο. Το ιδιο και τα φρατζολακια του σουπερμαρκετ που μας εφτιαχναν σαντουιτς για το σχολειο οταν ημασταν μικρα (εννοειται και με αλλαντικο μεσα) και αυτο θεωρουνταν και υγιεινο επειδη ηταν απο το σπιτι. Συμφωνω οτι στα παντα υπαρχουν χημικα και καρκινογονα αλλα ακριβως γι'αυτο το λογο οπου μπορουμε να τα σποφυγουμε τα αποφευγουμε. Δεν νιωθουμε κατι διαφορετικο ουτε στερουμαστε κατι αν το τοστ μας εινσι με κανονικο ψωμι, απλως δεν βολευει το σχημα στην τοστιερα.

10 ώρες πρίν, Super.mum είπε:

Για κρέπα η για βάφλα με φουλ μερεντα και 2 μπάλες παγωτό δεν πατε ; Χαχα απορία το έχω και αυτο

Εγω παιρνω τετοια, μιλαμε για μια φορα το μηνα το πολυ που θα βρεθουμε σε καφετερια, και δεν θα παρω και καθε φορα που θα παμε. Ο αντρας μου ποτε, το πολυ να φαει μια δυο πιρουνιες απο εμενα. Η μικρη δινει σημασια μονο στο παγωτο, γιατι αυτο ξερει. Αν ηθελε και απο τη βαφλα πιστευω δεν θα επαιρνα μπροστα της μεχρι να μεγαλωσει λιγο, με τη λογικη οτι αφου δεν το ξερει ακομη τοσο καλα ωστε να σκεφτει οτι υπαρχει στο μαγαζι, γιατι να το εμφανισω απο μονη μου; Για να μην το στερηθω εγω; Φυσικα μιλαω για την τωρινη ηλικια στα 2μισι.

10 ώρες πρίν, Super.mum είπε:

Η για σουβλάκια φουλ λαδωμένα με μπόλικο τζατζίκι ;;;; 

Σουβλακια παιρνουμε συχνα, εγω με πιτα, ο αντρας μου σκετο. Το τζατζικι δεν εχει κατι ανθυγιεινο, εκτος αν σκεφτουμε το τι γιαουρτι χρησιμοποιουν που οκ δεν φτανουμε μεχρι εκει. Γενικα δεν κοιταμε τοσο τιςθερμιδες ας πουμε, κοιταμε τασυστατικα. Αυτο που δεν ειναι καλο ας πουμε ειναι ο γυρος, οποτε δεν θα το προτιμησουμε. Πριν λιγες μερες ομως ας πουμε που πηγα και ειχε μονο γυρο, πηρα (ο αντρας μου μπορει να μην επαιρνε).

10 ώρες πρίν, Anna3011 είπε:

Το τοστ να ξέρεις έχει δεχτεί δρυμίτερη κριτική εδώ από τη βάφλα!:mrgreen:

Επειδη το τοστ ειναι υπουλο, μας το παιζει υγιεινο ενω δεν ειναι. Η βαφλα η κακομοιρα ειναι ξεκαθαρη εξ αρχης :-P

10 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Και ψάξιμο και κόστος και φυσικά χρόνο για να κανεις πράγματα μόνος σου, που κι αυτό δεν είναι εύκολο, ούτε αυτονόητο για όλους! 

Μπα εμεις μονοι μας δεν κανουμε. Ο αντρας μου κανει ενα κεικ αλλα δεν βαζει βουτυρο (ναι ουτε βουτυρο δεν υπαρχει στο σπιτι, ενταξει αυτο το θεωρω κι εγω υπερβολη αλλα δεν το χρειαζομαι κι εγω καπου οποτε δεν παιρνουμε) και φυσικα χωρις βουτυρο θρυμματιζεται. Αλλα σνακ δεν φτιαχνουμε. Θελουμε, αλλα ολο το αμελουμε.

10 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

Εγώ το τοστ το θεωρώ υγιεινή διατροφή! Και αν βάλεις ψωμάκι ολικής, είναι όντως μια χαρά σνακ! Και η παιδίατρος το προτείνει, και ο γυναικολόγος μου και η ομάδα του που φρόντιζαν τη διατροφή μου στην εγκυμοσύνη και η ενδοκρινολόγος μου το πρότειναν. Τώρα αν ψάχνεις στο Ιντερνετ, μπορεί κάπου να αναφέρεται και ως junk..

Κι εμενα ο γυναικολογος μου ειχε δωσει μια διαιτα εγκυμοσυνης που ειχε για βραδινο κατι μπαγκετες με φετες γαλοπουλας. Ηταν μια πολυ απολαυστικη διαιτα, αλλα δεν την ελεγες και ακριβως εγκυμοσυνης!

Το τοστ εξαρταται απο τα υλικα. Αν ειναι με κανονικο ψωμι και τυρι, τοτε ναι μια χαρα υγιεινο ειναι. Αν ειναι με το συνηθισμενο ψωμι του τοστ και βαλουμε μεσα αλλαντικο, ε τοτε δεν το λες και το πιο υγιεινο. Δεν ειναι και σαν γαριδακια βεβαια προφανως.

• Μου αρέσει 1

6 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

Αφού είχε τσακωθεί με τον άντρα μου γιατί τον είδε ο μικρός να βάζει cοco pops και του ζήτησε και του έδωσε μισή χουφτίτσα. Του την είπε και γίνανε μύλος. Για μισή χούφτα δημητριακά! Και το

Υπερβολικη οντως η αδερφη σου που τσακωνεται, αλλα οχι υπερβολικη που δεν ηθελε τετοιου ειδους "δημητριακο". Εμεις δεν θα τσακωνομασταν αλλα οντως δεν θα μας αρεσε να φαει coco pops, kellogs κλπ. Εγω ετρωγα τετοια παλια και μου αρεσαν αλλα απο τοτε που μου εξηγησε ο αντρας μου δεν τα επιλεγω. Στο πατρικο μου ουτε που ασχολιομασταν με ετικετες και τι γραφουν. Πλεον εχει βρει ο αντρας μου δύο συγκεκριμενα κορν φλεικς που κατοπιν μελετης των ετικετων (ενταξει κι εγω γελαω που κανει ετσι) ειδε οτι εχουν τα λιγοτερα χημικα και παιρνουμε παντα αυτα. Το ενα επι της ουσιας ειναι μονο βρωμη με σταφιδες και κρανμπερι ή βρωμη με κομματακια κουβερτουρας, και το αλλο ειναι με ξηρους καρπους και κομματακια μπανανας. Μια χαρα ωραια ειναι, δεν καταπιεζομαι. Μπορει να παρω και 3-4 φορες τον χρονο κανενα τυπου coco pops ετσι για να ζησω επικινδυνα :razz::P

4 ώρες πρίν, Super.mum είπε:

Επειδή όμως δεν θα κοιτάει το κρασι που πίνω αλλά το σοκολατένιο που βάζω στο στόμα εκεί υπάρχει η διαφορά. Το γλυκό θα ζητήσει .. το κρασι η τον καφέ δεν μου έχει τύχει ποτέ. Και τα δυο ότι πάω να βάλω στο στόμα με κοιτάνε από κάτω με μάτια σαν σκυλάκια που ζητιανεύουν. Και μην μου πεις τώρα να μην φάω ούτε εγώ γιατί είμαι κι έγκυος :p 

Μηπως ζητανε οσα εχουν ηδη δοκιμασει; Γιατι εγω τσακιζω σοκολατα μπροστα της και δεν ζηταει. Τις δειχνει στο συρταρι και λεει "σοκολατα μαμας". Επειδη δεν εχει φαει ποτε για να ξερει οτι ειναι ωραιο. Ο,τι εχει δοκιμασει, εννοειται το ζηταει πχ παγωτο, κουλουροειδη-ψωμοειδη, τα κορν φλεικς με το γαλα μου (εκεινη τρωει βρωμη με κατσικισιο αλλα οταν ζηταει απο τα δικα μου της δινω). Πχ απο τη βαφλα που ειπες πριν μπορει να δωσει σημασια μονο στο παγωτο, γιατι τη βαφλα δεν την ξερει. Αλλα στα μαγαζια δεν της παιρνουμε ποτε κατι ατομικο, τρωει ακομη απο τα δικα μας οποτε τοσο μικρες μπουκιες που κανει τελικα τρωει πολυ λιγο παγωτο πχ, το περισσοτερο το τρωμε εμεις.

3 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

Για να το ελαφρύνουμε, πριν από αρκετά χρόνια, αποφάσισα να μην βγω δεύτερο ραντεβού με άντρα , ενώ αλλιώς θα είχα δώσει ευκαιρία, διότι βγήκαμε πρώτο ραντεβού στο Fridays και σφού μου είπε οτι ψάχνει κάτι ελαφρύ σον κατάλογο γιατί δεν τρώει βράδυ, παρήγγειλε ψητό σολομό με χορταρικά και φυσικό χυμό πορτοκάλι.. Ενώ αμέσως πριν, εγώ είχα παραγγείλει φαχιτας και frozen μαργαρίτα το large μέγεθος.. Απλά δεν θα μπορούσε να λειτουργήσει

Χαχα λες να ηταν ο αντρας μου; :-P 

• Χαχαχα 1

1 hour ago, mama16 είπε:

Φαντάζεστε με το πρόβλημα στο fb να εξαφανιζόταν η ομάδα της διατροφής?να σβηνονταν όλα?όλες αυτές οι συνταγές με το συκώτι?και από την ομάδα του θηλασμού όλες αυτές οι φώτο με αυτές που θηλάζουν περήφανες παντού κ πάντα?πλάκα θα χε

• Χαχαχα 2

3 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

κάνει κ τον χαζό, δήθεν ανήξερος ρωτάει αν οι χυλόπιτες είναι όσπριο, σου λέει κάτσε να την ξεγέλασε λίγο, αφού πρέπει να τρώω όσπρια, μήπως βρω κάτι του γούστου μου. 

Υπαρχουν παντως ζυμαρικα απο φακη και απο κατι αλλο, νομιζω ρεβυθι, και ειναι και πολυ ωραια!

1 ώρα πρίν, mama16 είπε:

Όσο για το μηχανάκι πραγματικά δεν ξέρω τι είναι καλύτερο, σαν γονείς να τους πάρουμε απλά να τους εξηγήσουμε την οδική συμπεριφορά κ τέτοια ή να είμαστε απόλυτοι στο να πάρουν κ να δουλεύουν για να την αγοράζουν κρυφά (όπως έχω δει να συμβαίνει) ή να ανεβαίνουν σε ξένα κ να κάνουν κόντρες κ σουζες κ όλα τα ωραία??? Γιατί πολλές φορές η καταπίεση έχει αντίθετα αποτελέσματα... Κ αυτά δεν θα λέω για σένα αποκλειστικά αλλά κ για μένα κ όλες όσες έχουμε παιδιά..

Το να τους πουμε απλα τι μπορει να συμβει κανοντας τρελες (ή και χωρις να κανουν τρελες, απλως επειδη στη μηχανη εισαι εκτεθειμενος και δεν ειναι ολοι οι οδηγοι προσεκτικοι), κι ετσι να μη θελησουν ουτε να παρουν ουτε να ανεβουν, δεν παιζει; Γιατι ειναι δεδομενο οτι ή θα θελουν δικο τους ή να ανεβουν σε αλλων;

1 ώρα πρίν, μαγιοπουλας είπε:

τίζεις για το μετά.βλεπεις ότι έχεις κλισέ?

Ξερεις τι είναι αυτή η σχολή?Δεν θα σου πω.ψαξτε

το μετά είναι μετά. αν θέλει, θα βρει το δρόμο του. έτσι κι αλλιώς οι φοιτητές βρίσκουν παρέες στα γούστα τους, δεν πιέζονται από τις κακές επιρροές του σχολείου. 

5 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

το μετά είναι μετά. αν θέλει, θα βρει το δρόμο του. έτσι κι αλλιώς οι φοιτητές βρίσκουν παρέες στα γούστα τους, δεν πιέζονται από τις κακές επιρροές του σχολείου. 

Θερίζεις ο.τι εχτισες

Διαφημίσεις

1 hour ago, μαγιοπουλας είπε:

Θερίζεις ο.τι εχτισες

Μακάρι να είναι έτσι απλα τα πράγματα. Αλκα εδώ συζητάμε αν μπορείς να πεις όχι σ ένα δίχρονο που ζηλεύει το μπισκότο, κατά τ άλλα είναι απλό να κρατήσεις έναν έφηβο μακριά από κινδύνους χωρίς να τον καταπιέσεις; 

Το μηχανάκι δεν μ ενοχλεί σαν κίνδυνος. Δεν θέλω αυτό το «αντριλίκι» που έχουν πολλά αγόρια αυτής της ηλικίας που πάει μαζί με μηχανές κ τετοια. Αν ήταν ας πούμε να πει ότι θέλει να πηγαίνει σχολείο με ποδηλατο, που είναι ίδιος ή κ μεγαλύτερος ο κίνδυνος, δεν θα με ένοιαζε τόσο. 

8 hours ago, μαγιοπουλας said:

Αυτό το κάνουμε και εμείς, είναι κανόνας, ξέρεις όταν ήταν μικρός πόσες φορές μείναμε σπίτι επειδή δεν ήθελε να βάλει το κράνος?? ή πόσες βόλτες δεν πήγαμε γιατί αντιδρούσε στο κάθισμα ? Τώρα πια το κράνος - κάθισμα είναι στάση ζωής, όπως είναι δεδομένο πως θα βάλει παπούτσια για να βγει έξω το ίδιο είναι και για το κράνος του.

• Μου αρέσει 3

Ένας τρόπος είναι να μην υπάρχουν πολλές πολλες απαγορεύσεις στα παιδιά, ώστε όταν ο γονιός ειναι απόλυτος σε μια απαγόρευση αυτή να γίνεται σεβαστή.

Λέμε τώρα! Θέλει και τύχη να μεγαλώσεις γερά  παιδιά!

• Μου αρέσει 4

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Τη μηχανή δεν θέλω ούτε να τη σκέφτομαι. Έχει από τώρα τρέλα με τα αυτοκίνητα. Το πλάνο είναι δίπλωμα στα 18, με άμεση πρόσβαση στα αυτοκίνητα της οικογένειας και προσπάθεια να χτίσει οδηγική συμπεριφορά κι από τώρα μη σου πω.

Στο μεταξύ ο άντρας μου στο Λύκειο ήταν απ' τους κλασικούς κάγκουρες που έκαναν κόντρες στα Λιμανάκια. Εφιάλτης.

Εσάς δεν σας πιάνει τρέλα όταν σκέφτεστε το παιδί σας να κάνει αυτά που έκανε εσείς; Όταν είχα πάει Εράσμους, επειδή οι χρεώσεις στα κινητά ήταν ακόμα πανάκριβες, τους έπαιρνα κάθε τρεις μέρες από καρτοτηλέφωνο. Πλέον αναρωτιέμαι πώς κοιμόντουσαν ήσυχοι τα βράδια εκείνους τους πέντε μήνες. "Η ψυχούλα μας το ξέρει", μου λένε. Αχ Παναγίτσα μου!

• Μου αρέσει 1

20 minutes ago, Έσπερος said:

Μακάρι να είναι έτσι απλα τα πράγματα. Αλκα εδώ συζητάμε αν μπορείς να πεις όχι σ ένα δίχρονο που ζηλεύει το μπισκότο, κατά τ άλλα είναι απλό να κρατήσεις έναν έφηβο μακριά από κινδύνους χωρίς να τον καταπιέσεις; 

Το μηχανάκι δεν μ ενοχλεί σαν κίνδυνος. Δεν θέλω αυτό το «αντριλίκι» που έχουν πολλά αγόρια αυτής της ηλικίας που πάει μαζί με μηχανές κ τετοια. Αν ήταν ας πούμε να πει ότι θέλει να πηγαίνει σχολείο με ποδηλατο, που είναι ίδιος ή κ μεγαλύτερος ο κίνδυνος, δεν θα με ένοιαζε τόσο. 

Η εφηβεία είναι ένα άλλο πολύ δύσκολο κεφάλαιο, όμως τη σχέση με το παιδί και την επικοινωνία θα τη χτίσεις τα προηγούμενα χρόνια.

Εγώ δεν θέλω μηχανή, γιατί φοβάμαι, φοβάμαι τα ατυχήματα, και το ποδήλατο στον δρόμο το φοβάμαι και αν μου ζητήσει να πηγαίνει στο Γυμνάσιο με ποδήλατο θα του πω όχι, γιατί εδώ που ζούμε είναι ρώσικη ρουλέτα κάτι τέτοιο. Δεν με νοιάζει ούτε η τρύπα στο αφτί , αν ζητήσει θα τον πάω εγώ να την κάνει, ούτε πως θα κάνει τα μαλλιά του με νοιάζει, με νοιάζει όμως να μάθει να σέβεται και να προσέχει τη ζωή του. 

@marakiz θα συμφωνήσω απόλυτα με το τελευταίο σου ποστ, @Ilaeira και εγώ σκέφτομαι στα 18 να πάρει το δίπλωμα, έτσι ώστε να μη χρειάζεται να μπαίνει σε άλλα αυτοκίνητα, ωστόσο συμφωνώ στο ότι η οδηγική συμπεριφορά χτίζεται από τη στιγμή που θα μπουν μαζί μας στο αμάξι, εμένα ήδη έχει αντίληψη για τα βασικά, δεν μπαίνουμε χωρίς κάθισμα - φοράμε πάντα ζώνη- αν έχει πιει μία μπύρα  ο μπαμπάς θα οδηγήσει η μαμά που δεν έχει πιει καμία - δεν παρκάρουμε πάνω στη διάβαση, κτλ. κτλ. Είναι έξι και αυτά τα θεωρεί δεδομένα πλέον, σίγουρα μέχρι τότε πολλά θα αλλάξουν όμως η βάση θα μένει σταθερή πιστεύω.

Επίσης εμένα είναι παιδί που αν τρώει κάτι θα προσφέρει, είναι έξι πια και ξέρει πως πρέπει να ρωτήσει τη μαμά του εκάστοτε παιδιού, όμως στα 4 δεν το έκανε.

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

πρίν από 19 λεπτά , Έσπερος είπε:

Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν θα το καταφέρεις αποφεύγοντας τις περιστάσεις, υπό τις οποίες μπορεί να κληθείς να πεις όχι.

Κατά τα άλλα, όπως λέει και η @marakiz θέλει και τύχη, ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος, κάνεις το καλύτερο που μπορείς από μικρή ηλικία και ελπίζεις όντως να θερίσεις καλό καρπό αργότερα.

• Μου αρέσει 3

πρίν από 21 λεπτά , Έσπερος είπε:

Μιλάω γιαψτοτε κ για μετά.να μην ανέβει σε παπάκι η μηχανή φίλου.να ξέρει τον κίνδυνο.η αν ανέβει να ανέβει σωστά κ να κρίνει κ τον οδηγό από τη συμπεριφορά του. Ρο ο τι χτίζουμε θερίζουν ισχύει από τώρα.

• Μου αρέσει 2

πρίν από 19 λεπτά , Ilaeira είπε:

........

Εσάς δεν σας πιάνει τρέλα όταν σκέφτεστε το παιδί σας να κάνει αυτά που έκανε εσείς;.......

χίλιες φορές το έχω σκεφτεί.

και επειδή λέμε και για μηχανές, εγώ μεγάλωσα στην κυριολεξία σε 2 ρόδες. Βέσπα και οι 2 παππούδες μου, βέσπα ο πατέρας μου, με θυμάμαι και στο μπροστινό της μέρος να κάνουμε βόλτες, σχεδόν όλοι οι δεσμοί μου πλην του συζύγου και ενός άλλου ήταν με μεγάλη μηχανή, για να μη μιλήσω δε για τις διαδρομές που έχουμε κάνει ξημερώματα μισο-μεθυσμένοι χωρίς κράνος..... 

Τώρα ακούω μηχανή και τρελαίνομαι, όσο περνάει από το χέρι μου, δεν πρόκειται να αφήσω τα παιδιά μου να πάρουν μηχανάκι. Και τους αποτρέπω από τώρα, ότι είναι επικίνδυνα, κτλ, ε ελπίζω να πιάσει τόπο το μπίρι μπίρι. 

• Μου αρέσει 1

εγω θα κρινω κ οταν θα ερθει η ωρα.πχ θεωρω οτι η μεγαλη ειναι αρκετα αφηρημενη στο δρομο.οποτε θα πρεπει να εχει αλλαξει αυτο,κτ που δουλευετε με την χρηση ποδηλατου,αλλα κ την ηλικια.λογικα σε λιγα χρονια θα πηγαινει μονη με τα ποδια σχολειο.ειμαστε επαρχια οποτε ειναι πιθανο.σε μεγαλη πολη φανταζομαι θα σκεφτομουν διαφορετικα

οχι,δ με πιανει τρελα οταν σκεφτομαι οσα εκανα.θα ηθελα ομως τα παιδια μου να τα αντιμετωπισουν διαφορετικα.να μην οδηγησουν το μηχανακι για να γυρισουν ενω εχουν πιει,αλλα να μας παρουν να παμε να τα παρουμε.αυτα θελω να δουλεψουμε

10 ώρες πρίν, Anna3011 είπε:

Και η συζήτηση "παιδικό πάρτυ" από ότι βλέπω καλά κρατεί! Και πάνω που ήθελα να σας βάλω δύσκολο τασκ να μου βρείτε ιδέες για πάρτυ γενεθλίων covid free, μήνα Δεκέμβρη μέσα στο ψοφόκρυο και με καλεσμένους ενδεχομένως μόνο αγοράκια (γιατί στο τμήμα είναι μόνο η κόρη μου και τα αγόρια της :mrgreen:). Εδώ σας θέλω! Συνεχίστε όμως την κουβέντα (είναι πιο ενδιαφέρουσα) και θα επανέλθω...

Και εγώ ψάχνω για Γενάρη αν δεν έχουμε κάτι τύπου καραντίνα με περιορισμένα άτομα! Αν ναι τότε λίγοι και καλοί στο σπίτι. Αν όχι, σκέφτομαι αν βολέψει ο καιρός Κυριακή πρωί με ηλιοφάνεια να κάνουμε έξω παρτάκι! Ανατολικά έχω σκεφτεί δύο καφέ με παιδικές χαρές στην Ραιδεστό, Θέρμη στο φράγμα, Πλατανάκια, στην στροφή για Ταγαράδες το Ανεμοδούρα, ίσως terra familia και ψάχνω και αλλού προτάσεις κλπ. Κλασικό πάρτυ όχι να ετοιμάσω μόνη μου και να τρέχουμε στις εξοχές νομίζω είναι ταλαιπωρία ειδικά αν καλέσεις και ξένο κόσμο. Αν είμαστε φίλοι παίρνεις μερικά αλμυρά μια τούρτα ένα τραπεζάκι χυμούς παραγγέλνεις και καφέ και πας και σε εξοχή. Πέρσυ είδα κάποια πάρτυ και στο Κόδρα. Αν έχεις κάτι κατά νου γράψε να κάνουμε λίστα! 

Κράτα το

Κράτα το

36 minutes ago, annoulen said:

Τώρα ακούω μηχανή και τρελαίνομαι, όσο περνάει από το χέρι μου, δεν πρόκειται να αφήσω τα παιδιά μου να πάρουν μηχανάκι. Και τους αποτρέπω από τώρα, ότι είναι επικίνδυνα, κτλ, ε ελπίζω να πιάσει τόπο το μπίρι μπίρι. 

Θα πιάσει. Σε μένα τουλάχιστον έπιασε. Έχω ανέβει σε μηχανή 2 φορές στη ζωή μου και μόνο με κράνος, για απόσταση λίγων λεπτών, με φίλο πολύ προσεχτικό και επειδή δεν υπήρχε άλλη εναλλακτική. Δεν θα έκανα καν σχέση με κάποιον που οδηγεί μόνο μηχανή. Επίσης ο γιός μου ΔΕΝ θα πάρει μηχανή. Απλά δεν θα πάρει. Ό,τι άλλο θέλει. Όχι αυτό.

• Μου αρέσει 3

πρίν από 14 λεπτά , Yovanna είπε:

Θα πιάσει. Σε μένα τουλάχιστον έπιασε. Έχω ανέβει σε μηχανή 2 φορές στη ζωή μου και μόνο με κράνος, για απόσταση λίγων λεπτών, με φίλο πολύ προσεχτικό και επειδή δεν υπήρχε άλλη εναλλακτική. Δεν θα έκανα καν σχέση με κάποιον που οδηγεί μόνο μηχανή. Επίσης ο γιός μου ΔΕΝ θα πάρει μηχανή. Απλά δεν θα πάρει. Ό,τι άλλο θέλει. Όχι αυτό.

Εγώ δεν έχω ανέβει ποτέ! ούτε σε παρκαρισμένη! 

• Χαχαχα 3

πρίν από 24 λεπτά , kotsifikos είπε:

Το έχεις χτίσει μία τέτοια σχέση ώστε το παιδί σου να μπορεί να σε πάρει τηλέφωνο να πας να το μαζέψεις 2-3-4 το ξημέρωμα χωρίς να φοβάται το τι θα ακούσει είναι μεγάλη υπόθεση.

Ήμασταν 19 με μία φίλη και έχουμε πάει στο καμελ, βγαίνουμε λοιπόν και συνειδητοποιούμε πως δεν έχουμε λεφτά για να επιστρέψουμε με ταξί (στη Βουλιαγμένης το καμελ τότε) , εγώ αν έπαιρνα τον μπαμπά μου τότε 4 το ξημέρωμα να έρθει να με πάρει γιατί δεν έχω λεφτά να γυρίσω θα σας πω πως ακόμα θα άκουγα καντίλια, λεώ στη φίλη μου θα πάμε με οτοστοπ...με κοιτάει σαστισμένη, μου λέει είσαι τρελη?? Ούτε για αστείο, θα πάρω τον μπαμπά μου να έρθει, και όντως ήρθε ο μπαμπάς της το ξημέρωμα μας πήρε και πήγε εμένα σπίτι μου και μετά συνέχισαν στο δικό τους. Την επόμενη ημέρα που ρώτησα τη φίλη μου τι επικρατεί σπίτι της μου είπε απλά πως ο μπαμπάς της της είπε πως την επόμενη φορά θα πρέπει να έχει περισσότερα χρήματα πάνω της ώστε να μπορεί να επιστρέψει με ασφάλεια με ταξί....! Αυτό λοιπόν θέλω και εγώ να χτίσω, να μη φοβάται να ζητήσει τη βοήθεια μου ακόμα και στην μεγάλη γκάφα που θα κάνει, ακόμα και αν αυτό σημαίνει πως θα πρέπει να πάω στις 4 το ξημέρωμα να τον πάρω από την άλλη πλευρά της Αττικής.

Εννοείται.πρεπει να είμαστε λιμάνι.γιαρι αν έχουν μια αρρωστημένη εχεση μαζί μας την ίδια θα επιζητούν σε παρέες κ σύντροφο γιατί έτσι θα έχουν μάθει να τους συμπεριφερονται κ να νιώθουν αρρωστημένη ασφάλεια. 

1 hour ago, Yovanna είπε:

Εγώ δεν ανέβαινα σε μηχανή ούτε με σφαίρες.

Μέχρι που γνώρισα τον άντρα μου στα 34.με έπεισε με επειδή ρήματα,μου φόρεσε με τη μια κράνος κ λίγο μετά πήρα κ το μπουφάν.ανεβαινω σπανίως βέβαια κ εννοείται οδηγούσα.μου συνέβη ομως κ ας έλεγα ποτέ. Έπεσα ομως κ στο σωστό άνθρωπο.δεν προβάλουμε τη μηχανή ούτε βγάζουμε φωτο εκεί.βλεπειβομως το μπαμπά μόνο με κράνος κ ειδικό μπουφάν κ αυτό περιέχει σαν αξία ζωής.

Παλιά μία φορά του πα να μην φορέσω κράνος για να μη χαλάσω το μαλλί.το τι μου σουρε...

• Μου αρέσει 2

1 hour ago, irin είπε:

Εγώ δεν έχω ανέβει ποτέ! ούτε σε παρκαρισμένη! 

Αχ κι εγω άσχετη. Μια φορά με πήγε βόλτα ο άντρας μου σε ήσυχο δρόμο, γιατίουτε εκείνος τρελαίνεται. Και μια δυο φορές με γύρισαν σπίτι συνάδελφοι με μηχανάκι, το οποίο ήταν ΤΟ γελιο γιατί κάναμε πόση ώρα να καταφέρω να ανέβω, και μετά φοβόμουν πολύ αλλά δεν μπορούσα κ να πιαστώ σφιχτά πάνω τους, ανεπανάληπτη εμπειρία. 

2 ώρες πρίν, Ilaeira είπε:

Το πλάνο είναι δίπλωμα στα 18, με άμεση πρόσβαση στα αυτοκίνητα της οικογένειας και προσπάθεια να χτίσει οδηγική συμπεριφορά κι από τώρα μη σου πω.

κι εμάς αυτό είναι το πλάνο μας. οδήγηση αν μπορούσε να τον βάλει από τώρα στο τιμόνι, θα το έκανε! 

2 ώρες πρίν, marakiz είπε:

Ένας τρόπος είναι να μην υπάρχουν πολλές πολλες απαγορεύσεις στα παιδιά, ώστε όταν ο γονιός ειναι απόλυτος σε μια απαγόρευση αυτή να γίνεται σεβαστή.

Λέμε τώρα! Θέλει και τύχη να μεγαλώσεις γερά  παιδιά!

Αυτό το σκέφτομαι κι εγω κ γενικα προσπαθούμε να το εφαρμόσουμε, αλλά νομίζω ότι μέχρι τώρα το κάνουμε κυρίως αποφεύγοντας τις συνθήκες, όπως λέει η Deena. Δεν γίνεται όμως πάντα αυτό. 

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα